„VREDERUST", veertig jaren christelijke verzorging van geesteszieken. Wat de stichters van „Vrederust" tot hun daad drong. Wat iedere Zeeuw van deze inrichting moet weten. WERKEN, lie beste medicijn voor geesteszieken. Moeilijke bezettingsjaren kende ook „Vrederust". verzor- ging op „Vrederust". Ds J. H. Donner en ds N. M. de Ligt: pioniers. Wat bezielde hen? Financiële toestand is verre van rooskleurig. De Duitsers namen negen van de twaalf paviljoens. Donderdag 28 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 WAAR VROEGER BOS EN HEI WAS I Pa»' De naam „Vrederust" kent iedere Zeeuw. Maar (het moet helaas gezegd worden): heel veel verder gaat de kennis meestal niet. Men weet misschien ook, dat „Vrederust" op het grondgebied van Bergen op Zoom ligt en dat er geesteszieken worden ver- pleegd, maar daarmede houdt het toch meestal wel op. Wat is „Vrederust"? Wij willen u daarvan iets gaan vertellen. D.w.z. I over de inrichting zelf. Over de verzorqinq Bijna midden op het terrein der patiënten enz. kunt u in een ander arti- van »Vrederust staat de kerk. kei wat vinden. De inrichting „Vrederust" is schitterend gelegen in een bos- ryke omgeving. De bezoeker van 1919 kan zich volstrekt niet voorstellen, dat 40 jaren geleden het hier niets dan bos en hei was. Men kan er uren en uren zoek brengen met wandelen en men krijgt dan grote bewondering voor de fraaie aanleg van tuinen, parken en paviljoens. Het is een eenvoudig, maar mooi gebouw. Van vijf, zes kanten lo- j pen de wegen erop uit. Tweemaal loodsen, er is een brandspuithuis- per Zondag is kerkdienst. Paviljoensgewfjze nemen de kerkgangers plaats op de stoelen. Achterin zitten de gezinnen van de hoofdambtenaren en op de ga- je, kortom te veel om op te noe men. Laten we nog iets over de keu- I ken vertellen. Die is groter dan I bij u thuisKr zijn acht dubbel- lerij de andere opwonenden van i wandige kookpotten, variërend het terrein. Toen de vereniging werd opge- „Vrederust' heeft een eigen van 165 tot 500 liter. Bij volle Weet u, wat zo opvallend is rieht werd al spoedig uitgekeken watertoren. liet water wordt uitbezetting worden hier tegelijk 900 tijdens de kerkdienst, waarin naar een geschikt terrein voor het drie bronnen opgepompt, gezui- a 1000 kg. aardappelen, 350 kg. meestal voorgaat ds J. F. van den stichten van een inrichting, \\al-i verd en dan naar de gebouwen groente, 700 liter pap en 250 liter Berg, die geestelijk verzorger van dieren zou de aangewezen plaats geperst. Per jaar wordt ruim koffie of thee per dag klaarge-de inrichting is De grote rust, zun. Het oog viel op „der Boede 11000 m geleverd. Er is verdermaakt. Voor de bereiding van 100 'waarin de dienst verloopt. Heus, een ketelhuis met machinege- kg. vlees of spek per keer is een in heel veel andere kerken zou maar grondboringen wezen uit, dat er wel goed, maar te weinig water was. „Vrederust" te Se- rooskerke (waar tegenwoordig „Kinderzorg" zit) was te klein. Toen vestigde de Heide Maat schappij de aandacht op een ter rein in de buurt van Bergen op Zoom, bestaande uit twee aan el kaar grenzende landgoederen: „Klein Loo" en „Buitenlust", sa men omvattende 44 ha. bouw- en weiland, 57 ha. dennebos en 3 ha. bewerkte en onbewerkte grond. Dit terrein werd aangekocht, als mede een strook van ca. 5 ha., nodig om de verbinding met de straatweg tot stand te kunnen brengen. Grote voordelen. De voordelen van dit terrein waren vele: door landontginning zou er veel werk zijn voor de pa tiënten, het terrein lag maar een half uur van het station enz. Door aankoop van aangrenzende perce len is het terrein thans gegroeid tot ongeveer 200 ha. Op 5 Mei 1909 werd de inrich ting geopend. Vier paviljoens wer den in gebruik genomen. De eer ste patiënten kwamen uit andere inrichtingen. Aan het eind van 1909 waren er 150 patiënten. Van deze in 1909 opgenomen patiënten worden er nu nog 18 ve, pleegd. Mome teel zijn er twaalf pavil joens. Het laatste werd gebouwd in 1925. Vier paviljoens werden in 1933 verbouwd en gemoderni seerd. „Vrederust" ligt ideaal, schre ven wij. Een mooie hoofdlaan voert de bezoeker de terreinen op. Die laan is 1075 meter lang en aan weerszijden met bomen beplant. Langs deze laan wonen de hoofdambtenaren. Altijd bloemenweelde! Vier boomgaarden heeft „Vre derust", samen 7 ha. groot. Hal verwege de laan staat het hoofd gebouw met een forse toren. Links van de hoofdlaan liggen de mannenpaviljoens (6 stuks) en rechts die voor de vrouwen (even eens 6). Er is een flinke bloem kwekerij en het is zeker niet te veel gezegd: er is op „Vrederust" altijd bloemenweelde! Wist u, dat hier ook een her tenkamp is? Behalve damherten zijn er ook allerlei vogels te vin den. Er is een fontein, die op Zon en feestdagen springt en zorgt voor de waterverversing van de vijver, die door de patiënten zelf is gegraven en die des winters bij vorst prachtig dienst doet als ijs baan. Op een wel zeer originele ma nier heeft „Vrederust" heide- en bosgrond tot prima cultuurgrond gemaakt. Want de grote moes tuinen, die er nu liggen, waren er vroeger niet. Vaak werd van de woeste grond een meter af gegraven en dan legde men een „vloeiweide" aan. Dat ging zo: men legde betonnen kanalen er langs en liet daardoor al het af valwater lopen. Schuiven wer den in die kanalen opengetrok ken en het water liep over de grond, daarop allerlei meststof fen achterlatend. Zo wordt nog ieder jaar een flink stuk aan de moestuinen toe gevoegd. Origineel, vindt u niet? Men slaat twee vliegen in één klap: men raakt het afvalwater kwijt en men kan uit eigen tuin de ruim 1000 mensen, die op „Vrederust" wonen, van groenten voorzien. De boerderij. Er is ook een flinke varkens stapel. In de regel 85 stuks en die worden zó gemest, dat er per jaar 60 kunnen worden geslacht. Laten we ook nog iets vertellen van de boerderij met 19 ha. bouw land en 43 ha. wei- en bouwland. Een goed woonhuis en een flinke stal, waar plaats is voor een stier, 38 melkkoeien (die T.B.C.-vrij zijn en machinaal worden gemol ken), 14 paarden en 32 kalveren. bouw, om in geval van nood zelf speciale braadpan aanwezig electriciteit op te wekken, er is j De wasserij kan een maximale een winkel met magazijn, een sla-1 capaciteit van 12.500 kg. per week gerij met koelcel, er zijn kolen- j ontwikkelen. Ds N. M. DE LIGT. baanbrekend werk De kerk staat midden op het terrein. men aan de kerk van „Vrederust' een lesje kunnen nemen.' Ds van den Berg houdt altijd heel gewone preken. Zoals hij die ook in de andere kerken houdt. Een preek over de arme zondaar en de rijke Heiland. De diensten duren een uur, gecollecteerd wordt er niet. En er ontbreekt een ker- keraad! Ds van den Berg heeft ons ver teld van zijn werk, toen wij deze week op „Vrederust" waren. Want u begrijpt, dat hij nog wel I wat meer te doen heeft dan twee keer preken per Zondag. Hij be zoekt regelmatig alle paviljoens en hjj komt dan practisch op huis- bezoek. Dat wordt door de mees- ten zeer gewaardeerd. Het is moeilijk werk, dat ds van den Berg heeft te verrichten. Maar hij doet het met grote lief de en met onuitputtelijk geduld. Als er een patiënt wordt bin nengebracht, gaat hij praten. Iedere patiënt vereist een aparte aanpak en het is niet altijd even gemakkelijk, de juiste methode te vinden. Het is opmerkelijk, welke echt geestelijke gesprekken dominéé soms met patiënten kan hebben. Hoe vaak gebeurt het ook niet, dat in de loop van de week tijdens een bezoek een patiënt vragen stelt of ook wel critiek levert op zijn preek van afgelopen Zondag Ds van den Berg heeft ook de leiding van de bibliotheek van I „Vrederust", die ongeveer 1500 leesboeken telt en waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. In drie wintermaanden werden niet minder dan 800 boeken uitgege ven. Er zijn verder dag- en week- bladen en niet te vergeten inge- I bonden jaargangen van geillus- treerde tijdschriften. heid gaarne gebruik onze lezers vriendelijk te vragen, of zij soms jaargangen van tijdschriften be zitten, die ze aan „Vrederust" willen schenken. Men doet er de patiënten een buitengewoon groot genoegen mee. Dat geldt ook voor boeken. Wie over de Zeeuwse inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom wil schrijven, weet eigenlijk niet, waar hij beginnen moet. Zal hij schrijven over het ontstaan van de vereniging, over de uitbouw der inrichting, over het verplegend per soneel, over de paviljoens, over het schitterende terrein, over de wijze van verpleging en het werk der patiënten of over de (dikwijls geringe) belangstelling van protestants-christe lijk Zeeland voor dit werk der christelijke barmhartigheid in opdracht van de Grote Hogepriester, Jezus Christus? Over elk der genoemde onderwerpen willen wij graag iets zeg gen en daarvoor bestaat thans temeer aanleiding, nu op 5 Mei a.s. liet veertig jaren geleden zal zijn, dat de inrichting „Vrede rust" werd geopend. Wat moet toch, zo kan men zich afvragen, de oprichters be zield hebben met dit moeilijke werk te beginnen? Het was dit: zij konden niet anders, zij zagen de opdracht in het Evangelie, waaraan zij al hun denken en handelen hadden onderworpen. Twee namen vooral moeten onmiddellijk worden genoemd. 6 Mei a.s. in de kleine, maar mooie kerk van „Vrederust" de veertig jaren zullen worden her dacht, dan zal deze herdenking staan in het teken van de oot moedige dank aan Hem. Er zal dan echter ook over de toekomst van „Vrederust" wor den gesproken. Want achteruit zien is nodig en nuttig. Maar vooruitzien is dure plicht. En laten we het maar eerlijk zeg- Die van ds J. H. Donner, van 9en;„ '!e toe 1904—1927 predikant te Nieuw- dorp en die van ds N. M. de Ligt, predikant te Middelburg van 1904-1912. Hun portretten hangen iri de bestuurskamer in het hoofdgebouw op het terrein van „Vrederust". Zij vooral heb ben de stoot gegeven tot de op richting der vereniging en de inrichting, omdat zij beseften, dat niet alleen een wetenschap pelijk verantwoorde verpleging van geesteszieken nodig was, maar ook, dat de liefde tot de lijdende medemens slechts waar achtig is en geadeld wordt, wanneer zij voortvloeit uit het geloof in de reddende en behou dende kracht van het Evangelie der genade. Goddelijke zegen. Deze pioniers (en met hen nog anderen) hebben niet kunnen denken, dat hun werk, zo klein begonnen, zou uitgroeien tot wat het thans is: een inrichting, die duizenden geesteszieken tot grote zegen is geweest en die het middel is geweest om in het verduisterde zieleleven van velen weer licht te brengen. God heeft deze arbeid willen kort 47 corporaties als lid aan- zegenen en wanneer op Vrijdag gesloten. Dat aantal is nu geste- rust" is niet zo rooskleurig. Het veertigste jaar is zeker niet het beste jaar. Wat is er dan aan de hand? Verflauwt de liefde? Wel, het schijnt soms, of de liefde van christelijk Zeeland aan het verflauwen is. Of er geen belangstelling meer bestaat voor deze Zeeuwse vereniging. Zeker, er wordt geld gegeven (zeer belangrijk) en er wordt thuis en in de kerken wel eens voor „Vrederust" gebeden (even eens zeer belangrijk). Maar het lijkt, alsof men niet meer of niet voldoende beseft, dat het zon der meer plicht is, de voort gang en de uitbreiding van het werk mogelijk te maken. Geen enkele Zeeuw, die zich christen noemt, mag zich aan deze plicht onttrekken. Zijn adeldom ver plicht hem. Door de laatste ac tie is het aantal contribuanten met circa 1000 opgevoerd tot ongeveer 4000. U gevoelt wel: zo'n aantal is voor een overwe gend protestants christelijke provincie als de onze eenvoudig beschamend. Er waren tot voor gen tot 108. Het spreekt vanzelf, dat ook dit getal kan worden opgevoerd. Een optimist heeft gezegd: er kunnen best 30.000 contribuan ten in Zeeland zijn. Dit moge aan de overdreven kant zijn, een feit is, dat het aantal van 4000 met duizenden kan worden uit gebreid. De lezer vindt dit geschrijf misschien wat materialistisch getint? Och, het geld komt er vanzelf, wanneer de liefde er is en men zijn opdracht verstaat! Ds J. H. DONNER. een pionier Aan de Zeeuwse meisjes. Er is nog een andere kwestie, die de aandacht vraagt. En die geldt vooral de Zeeuwse meis jes. Hoe komt het toch, dat zich zo weinig meisjes aanmelden als verpleegster? Hebben zij wel eens goed het woord dienen aan gekeken? Het moest toch niet nodig zijn, dat het grootste aan tal verpleegsters van buiten Zee land komt. Ligt hier niet voor velen een prachtige taak? Iets te zijn voor je naaste, die het zo ontzaggelijk veel slechter getroffen heeft dan jezelf? Ja, die nu vaak niet op genomen en verpleegd kan wor den, omdat jij verstek laat gaan? Denk hier eens over na en lees ook eens, wat we nog meer over „Vrederust" schrijven. Misschien dat je belangstelling dan ge wekt is en dat je eens gaat pra ten op „Vrederust". Het fraai gelegen hoofdgebouw van „Vrederust", van de noordzijde gezien. Doktoren van „Vrederust" vertellen van hun werk. Als doktoren aan het woord zijn kunnen zjj heel wat vertellen. Vooral wanneer z\j zulk hij/.onder werk hebben ais de verpleging van geesteszieken. Dr W. K. Dik land is nu al meer dan 32 Jaar als geneesheer-directeur verbonden aan „Vrederust" en dr P. de Jonge is een even lange tijd eerste geneesheer. Deze week hebben zjj vele vragen, die persmensen stelden, be antwoord en hun antwoorden waren zeer interessant. Een voor name vraag was vanzelfsprekend^ wat de patiënten van „Vrede rust" hele dagen doen. Het antwoord kon eigenlijk heel kort zjjn: „Ziet en overtuigt u!" Dat laatste is dan ook gebeurd tijdens een rondwandeling over het terrein en een bezoek aan de werk plaatsen. blijven. Men teert dus in, aan- J gezien die verpleeggelden de ex ploitatiekosten niet dekken, op de reserves. Ook al zijn de ver pleeggelden i.v.m. de nieuwe j salarisregeling dan verhoogd 1 moeten worden tot f 4.08 per dag. Jammer is ook, dat na de be vrijding vele oudere, gediplo meerde verpleegsters naar zie kenhuizen zijn overgegaan. Er zijn nu 100 verpleegsters en 70 verplegers. Financiën het zorgenkind. Wij spraken al even over de Van de 800 patiënten, die er nu zijn, zitten er overdag maar heel weinig binnen. Iedere pa tient, die daartoe maar enigs zins in staat is, werkt. Onder leiding van de tuinman, die bij zonder goed met hen weet om te springen, werken vele man nen aan de terreinen, de plant soenen, de lanen, de moestuin en de boerderij. Anderen hebben een tadk gevonden in de weve rij, de matrassen- en schoen makerij, de boekbinderij, de mattenvlechterij, enz. De vrou wen vinden werk in de wasse rij, de huishouding, de keuken, de linnen- en strijkkamer enz. Het is voorgekomen, dat de pa- tienten fraaie smyrnakleedjes hebben gemaakt. xffe't spreektwel 'vanzelfdat dit verstrekken van werk met een zeer speciale bedoeling ge schiedt. De waarde van de ar beid als therapeutisch hulpmid del kan niet hoog genoeg wor den aangeslagen, vooral voor patiënten, die lange tijd of hun gehele leven in een inrichting moeten verblijven. Als zij wer ken, hebben zij afleiding en in elk geval geen tijd elkaar las tig te vallen. In de tweede plaats is het zeer belangrijk als aflei ding. Zij kunnen a.h.w. hun ver keerde neigingen 'afreageren op hun werk. En in de derde plaats kunnen velen de voldoening krijgen, iets te presteren, wat dan ook inderdaad het geval is. De ene patiënt is voor dit werk geschikt en de andere pa tiënt voor wat anders. Werk, dat een patiënt geestelijk niet aan kan, is waardeloos, evenals werk, dat beneden iemands prestatie mogelijkheid ligt. Veel wordt bereikt, wanneer de patiënt inte resse in zijn werk begint te krij gen en trots wordt op het ge presteerde. „Productie" voor eigen gebruik. De genoemde werkplaatsen produceren voor eigen gebruik. Maar men begrijpt, dat er ook heel wat nodig is. De boekbin derij heeft b.v. nog jaren werk om al wat in de bezettingsja ren niet gedaan kon worden in te halen. Begonnen is ook met een kleermakerij onder leiding van een verpleger-kleermaker. Behalve de gewone dagelijkse arbeid is ook belangrijk de ont spanning, zoals sport, muziek, gymnastiek, wandelen in club verband enz. Van do opgenomen patiënten gaat een gedeelte, dat sehommelt om de 40 pet., genezen of zo goed als genezen naar huis. Deze men sen worden dus weer in de maat schappij opgenomen. Weglopen komt zo goed als nooit voor. Wèl gebeurt het soms, dat een patient, die naar huis mag, liever blyfl. Verpleegsters ontbreken! Van de 800 patiënten zijn er ca. 350 uit Zeeland afkomstig. En nu moeten wij iets zeggen over de grote zorgen van het bestuur en de doktoren van „Vrederust". Nog steeds staat n.L één van de twaalf paviljoens leeg. Niet omdat patiënten ont breken, maar omdat er niet vol doende verpleegsters zijn. En dat is toch wel heel erg jam mer. In 1947 moesten zelfs ca. 200 vrouwelijke patiënten om deze reden worden afgewezen Nog zo'n heel nuchter cijfer: het vorige jaar is voor f 4000 om verpleegsters geadverteerd. Gelukkig zijn er nu de laatste maanden enkele Zeeuwse meis jes gekomen, maar nog lang niet voldoende. Het typische is, dat er wel genoeg verplegers zijn. Weet u, wat van dit verpleeg sterstekort de consequentie is? Dat er minder patiënten en dus minder verpleeggelden zijn, ter wijl de vaste lasten evenhoog financiën. Het bestuur staat op het standpunt, dat de inrichting zich moet bedruipen uit de ver pleeggelden. De contributies ko men ten goede aan de vereni ging en worden gereserveerd voor uitbreiding en bijzondere gebeurtenissen. Nu blijkt echter, dat deze verpleeggelden niet toereikend zijn en dus zit er niets anders op dan de contri buties aan te spreken. Zo moet het huidige exploita tietekort van f 69.000.genekt worden uit de laatste reserve voor uitgesteld ónderhou van een ton. Do andere reserves van vier ton zijn al opgesoupeerd. Men ziet: rooskleurig staat het er niet voor en dit kan slechts ver anderen, wanneer heel christelijk Zeeland de handen ineen slaat. Het Rük neemt de exploitatiete korten niet voor zijn rekening. Ongeveer 10 pet. der 800 pa tiënten betaalt zelf de verpleeg- kosten, althans de familie. Voor de anderen betalen de gemeen ten zevenachtste en de provin cie één achtste. Ged. Staten van Zeeland moeten ieder jaar de verpleegprijzen goedkeuren. Ook G.S. van Zuid-Holland moeten dit doen, omdat indertijd bij de stichting deze provincie geld heeft geleend en een bepaald aantal plaatsen voor patiënten uit Zuid-Holland moet worden gereserveerd. Een kijkje in de gezellige recreatiezaal der zusters. De bezettingsjaren zijn voor de inrichting „Vrederust" bijzonder moeilijk geweest. Het begon al in Juni 1940, toen op last der Duit sers binnen een week twee man nenpaviljoens, één dokterswo ning, twee verplegerswoningen en de bovenverdieping van het hoofd gebouw met inventaris en al ont ruimd moesten worden. Het gelukte aan de andere kant van Bergen op Zoom het buiten goed „De Lievensberg" te huren. Korte tijd later moesten de Duitsers het hele hoofdgebouw hebben. En zo ging het maar door. Ten slotte waren van de 12 paviljoens er 9 in beslag genomen en boven dien een aantal woningen van doktoren, predikant en opwonen den. Gelukkig stelde de Deken van Bergen op Zoom het R. K. Weeshuis ter beschikking, dat goed bruikbaar was. Men werd genoodzaakt een zestigtal vrouwen over te brengen naar de Stichting „Vogelenzang" te Bennebroek. Ook in de inrich ting „Groot Graffel" te Warns- veld werden" 40 vrouwelijke pa tiënten ondergebracht. Later kon het buiten „Lievenshove" van de St. Josephsgezellenvereniging te B. 0. Zoom gehuurd worden en dit werd voor de zieken ingericht. Ook het buiten „Meilust" kon worden betrokken. HET TRANSPORT. Dat één der grootste moeilijk heden toen het dagelijkse trans port was, spreekt vanzelf. Voed sel, wasgoed enz. moest over ki lometers worden vervoerd. De vrachtauto liep eerst nog op ben zine en werd later omgebouwd voor houtgas. Als de wagen de fect was, moesten paarden en wa gens van de boerderij invallen. Zelfs van een bakfiets werd ge bruik gemaakt voor het voedsel- transport. De verpleging liep gelukkig be ter dan men had durven verwach ten. De gezondheidstoestand liet weinig te wensen over. Waren er voor de oorlog voortdurend ge vallen van dysenterie, in de be zettingstijd verdween deze ziekte geheel. In de zomer van 1944 moest „Meilust" worden ontruimd. Men kreeg daarvoor een paviljoen te rug. Enige weken later moesten de mannelijke patiënten, die in de Jeugdherberg waren onderge bracht, binnen enkele uren ver dwijnen .Tijdelijk werden zij in de Stichtingskerk gehuisvest. TE VROEG GEJUICHT. Begin September was op een morgen, tot grote blijdschap, het Lazaret vertrokken, met aehter- I lating van bijna alles. Helaas, na 12Vz dag in een roes van bevrij ding te hebben geleefd, kwamen de Duitsers terug, scheldend en tierendIn de nu volgende I weken hebben ze vrachtauto's vol I meubelen, beddegoed, medisch in strumentarium enz. van „Vrede rust" weggehaald. Begin October verdween het Lazaret voorgoed. Maar toen begonnen de granaten te vallen. Het waren angstige da gen. Maandag 30 October 1944 Kwamen de Canadezen de hoofd laan oprijden. De bevrijding had echter een donkere zijde voor „Vrederust". Want de Canadezen en Engelsen bleven tot Juli 1945 een deel der gebouwen als kazerne gebruiken en brachten deze in een onbe schrijfelijke staat van verwaarlo- i zing en vervuiling. Het is zelfs gebeurd, dat zij van de grote be- stuurstafel in het hoofdgebouw de j bladen afsloegen om die te ge bruiken als deurtjes voor hun jeeps! ,Het zal wel enige jaren du ren, voordat de inrichting weer het mooie aanzien heeft van voor de oorlog. Maar ieder jaar is er vooruitgang. En als God ons be hoedt voor nieuwe rampen zal ook „Vrederust" haar nuttig werk weer kunnen voortzetten tot heil van velen", zo besluit het fraaie gedenkboekje, dat wordt uitgegeven t.g.v. het 40- jarig bestaan van „Vrederust" en waaraan wij voor deze arti kelen gegevens ontleenden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3