Westelijke verklaring aan Malik over handigd. L NIEUWS Geen sensationeel nieuws over Belgische Koningskwestie. Gemeenschappelijke regelingen tussen openbare lichamen. Minister j>chokking krijgt een staats secretaris. Verlaging Overheidsuit gaven noodzakelijk. Eerste autobus van Berlijn naar het Westen. een „Volkstag". Besprekingen tussen dr Van Royen en Hatta PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 28 APRIL 1949 M' Men is weer op een dood punt. Een wetsontwerp ingediend. W-nt gaat er met het Portuge se smokkelschip gebeuren? Luitenant-generaal Kruis bevorderd tot generaal. Concert H.M. Fuseliers in Middelburg. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch DagDlad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Kort» Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Be JAARGANG No. 1239 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.—. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.15 u., onder 20.00 u. Maan op 5.28 u., 21.48 u. onder Hoogwater op Vrijdag 29 April. Vlissingen: 2.33 u. 1.88 m., 14.57 U. 1.95 m. Terneuzen: 3.01 u. 2.06 m., 15.21 u. 2.13 m. Wemeldinge: 4.21 u. 1.53 m., 16.45 u. 1.65 m. Tn het jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank over 1948, heeft de president, Dr M. Hol- trop, verschillende belangrijke problemen behandeld. De toon van zijn verslag is iets optimistischer dan vorige jaren. Hjj is van oordeel, dat de economische ontwikkeling in ons land in 1948, in vele opzich ten reden tot tevredenheid geeft. „Allerwegen een beeld van grote activiteit, van stijgende productie en niettemin van een wat mindere graad van over spanning, dan in 1947 viel waar te nemen." Gewezen wordt o.a. op de verheugende verbetering van de personeelsbezetting van de in dustrie, het stijgende aandeel van het buitenland in de afzet van de Nederlandse industrie, d' belangrijke verbetering van de agrarische- en zuivelpositie, het minder overspannen beeld van de arbeidsmarkt, de toene ming van onze buitenlandse handel, de verblijdende vooruit gang van het herstel van West- Europa, de vermindering van het dollartekort, de verbetering van de monetaire positie enz. TAit alles, hoe verheugend op zichzelf ook, neemt echter niet weg, dat wij nog lang niet zijn waar we moeten wezen. In dit verband wordt in een vrij ingewikkeld betoog over de betekenis van de Marshall-hulp, dat wij onze lezers zullen spa ren, o.m. gew-ezen op het feit, dat het Rijk in 1949 voor belang rijke bedragen een beroep zal moeten doen op geldcreatie, ten einde in de kasbehoefte te voor zien, wat echter niet tot versto ring van het monetaire even wicht behoeft te leiden. Wel wordt met ernst gewe zen op het gevaar van nieuwe lasten. Het allengs verminderen van de Marshall-hulp maakt ver mindering van het kastekort van het rijk noodzakelijk. en moet de eis stellen, dat het deficit zodanig is, dat het, na aftrek van buitenlandse bijdragen, uit op ie kapitaal markt aangeboden nieuwe be sparingen kan worden gedekt. Dit is bij het huidige niveau van overheidsuitgaven en -in komsten onmogelijk zodra tic gaan worden. Het moet zeerobe- West-Duitsland krijgt twijfeld worden of de te ver wachten automatische vermin dering der rijksuitgaven de in de toekomst te verwachten da ling der beschikbare middelen zal kunnen bijhouden. De overheid staat in de ko mende jaren voor het formida bele probleem haar kastekorten terug te brengen tot zodanig ni veau dat zij op de kapitaalmarkt uit de lopende besparingen kun nen worden gedekt. Dit dwingt tot een belangrijke verlaging van het peil der uitgaven. Het is onder die omstandig heden benauwend te zien hoe steeds weer de neiging blijkt te bestaan nieuwe lasten op de overheid te leggen of bestaande lasten te verhogen b ij v. de aandrang tot inte grale vergoeding van oorlogsschaden ter wijl toch de volstrekte noodzaak tot verlaging .zo dicht voor de deur staat. W ij kunnen het waarderen, dat de president van de Nederlandsche Bank zijn waar schuwende stem laat horen. Maar wij hebben weinig waar dering voor zijn suggestie be treffende de vergoeding van oorlogsschaden. Vooreerst omdat een derge lijke suggestie hier o.i. niet op zijn plaats is. Maar dan ook, omdat het niet aangaat een deel der bevolking, en dan nog wel het zwaarst getroffen deel, extra DE OPHEFFING VAN DE BERLIJNSE BLOKKADE. In een verklaring, die gisteren door Dr Jessup tegenover Malik is afgelegd hebben de V.S. aan Rusland verzocht haar de datum en voorwaarden te willen bekend maken betreffende de opheffing van de Berl(jnse blokkade. Deze verklaring zou de vrucht zijn van be sprekingen tussen President Truman en Dr Jessup. Men neemt aan dat de nota, alvorens zij overhandigd werd, is getoond aan de Franse en Engelse vertegenwoordigers. WEST-DUITSLAND STAAT BUITEN DISCUSSIE. Naar verluidt hebben de Ver enigde Staten de Sowjet-Unie om de verzekering gevraagd, dat in menging in de organisatie van een West-Duitse staat geen voor waarde voor de opheffing van de Berlijnse blokkade zou zijn. Jes sup, die een onderhoud van an derhalf uur met Malik, en naar verluidt ook met' Gromyko, de Sowjetrussische plaatsvervangen de minister van Buitenlandse Za ken, heeft gehad, heeft hun een te voren opgestelde verklaring voorgelezen. Na zijn onderhoud met Malik had Jessup een bespreking met Cadogan en Chauvel, de hoofden van de Britse en Franse delega ties bij de Verenigde Naties. Naar verluidt heeft Malik Jes sup beloofd, dat hij van Moskou opheldering zal vragen over even tuele op de organisatieplannen voor de West-Duitse staat betrek king hebbende voorwaarden. Men verwacht echter niet, dat Malik voor het eind van de week zal kunnen antwoorden. BESPREKINGEN TUSSEN RUSK EN GROMYKO. Dr Dean Rusk, de Amerikaanse vice-minister van Buitenlandse Zaken, heeft in New York een di ner bijgewoond, dat door Trygve Lie, in zijn woning werd gegeven. Het diner werd ook bijgewoond door Gromyko. Waarnemers te Washington wijzen erop, dat Rusk en Gromy ko de directe chefs zijn van Jes sup en Malik, die besprekingen hebben gevoerd over de mogelijk heid, om tot een opheffing van de blokkade van Berlijn te komen. Tijdens het diner ten huize van j Trygve Lie zouden zij in de gele- Begrafenis der slachtoffers Vliegtuigongeluk. Naar wij vernemen zullen de stoffelijke overschotten van de verongelukte bemanning van het vliegtuig der R.L.S., dat Dinsdag-1 avond bij Schiphol neerkwam, I Maandag 2 Mei a.s. worden ter aarde besteld. Instructeur Bender zal met zijn leerlingen Draaisma, de Ridder en Westerhof een laatste rustplaats vinden op de begraafplaats Oud ,Eik en Duinen te 's-Gravenhage. met-officiele wijze voort te zet- begrafenis is bepaald om half ten. genheid zijn geweest, de bespre-, kingen over dit onderwerp op Men verwacht te Washington, dat Amerikaanse en Sowjetrussi sche vertegenwoordigers binnen kort te New York opnieuw, niet- officiële besprekingen over de situatie in Berlijn zullen houden. VOORBEREIDINGEN VOOR DE OPHEFFING. De eerste bus, die een ononder- vier. Het stoffelijk overschot van radioytelegrafist Klumpes wordt Maandag a.s. om elf uur op Crooswijk begraven. Godsdienstige onverdraagzaam heid in Spanje. De Britse minister van Buiten- broken reis van Berlijn naar de 1 landse Zaken, Ernest Bevin, heeft Westelijke zones gemaakt heeft, is heden met passagiers te Hannover aangekomen. Van de zijde der Duitse „Rechs- bahn" te Hannover werd ver klaard, dat alle voorbereidingen voor de hervatting van het spoor wegverkeer naar Berlijn getroffen zijn. Treinen met steenkool zullen voorrang krijgen. in het parlement verklaard, dat sedert 1 Januari 1947 in Spanje op order van de Spaanse autori teiten zeven Britse Protestantse bedehuizen, voor het merendeel van Baptisten, gesloten zijn. Op de vraag, welke de reden was van die sluiting, zeide Bevin: „Ik zou zeggen: godsdienstige on verdraagzaamheid". Het zwaartepunt van de eco nomische bevoegdheden In de toe komstige West-Duitse federale republiek zal by de centrale rege ring liggen, doch de deelstaten zullen een grote mate van admi nistratieve onafhankelijkheid ge nieten, zo verneemt Reuter te Frankfort. Het voornaamste wetgevende orgaan zal een rechtstreeks ge kozen federaal parlement zijn, de „Volkstag". De federale raad, die de rege ringen der deelstaten vertegen woordigt, zal slechts de macht hebben om de wetgeving te ver tragen. De volmacht zal door een enkelvoudige meerderheid over stemd kunnen worden. Het fede rale parlement, de Volkstag, zal wetten kunnen maken op alle be langrijke economische en sociale vraagstukken. De federale rege ring zal slechts die belastingen beheren, welke nodig zijn voor haar eigen doeleinden, terwijl de regeringen der deelstaten zullen gaan over de vermogensbelasting, successierechten en plaatselijke belastingen alsmede over de ka pitaalsbelasting, de inkomstenbe lasting en de vennootschapsbelas ting, behalve voor categorieën waarop de federale regering rech ten doet gelden. De Belgische minister van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren na een Kabinetszitting enkele me dedelingen gedaan over de be sprekingen met koning Leopold in Bern. Uit deze mededelingen biykt, dat men geen stap verder Is gekomen en men weer op een dood punt is aangekomen. Men zal thans de algemene verkiezingen van 26 Juni moeten afwachten ai- vorens een oplossing te verwach ten. Vermeylen, minster van Bin nenlandse Zaken, verklaarde aan ae journausitrii, uai^trciatc-iiaiua- ter Spaak de raad een uiteenzet- ting heeft gegeven van zijn be sprekingen met koning Leopold ni. Spaak heeft de koning op de hoogte gebracht van de politieke toestand in België en in het bij zonder van wat de koningskwestie aangaat. NIET BUITEN HET PARLEMENT OM. Minister Vermeylen verklaarde vervolgens: „Wat de ministers ten zeerste heeft verwonderd, zijn de perscommentaren. De regering had geen enkele beslissing te ne men, omdat er geen enkel pro bleem gesteld was. Het verbaasde de ministers, dat men zich heeft voorgesteld dat de koningskwestie opgelost zou kunnen worden bui ten het parlement om". (Minister Vermeylen zinspeelde hier op de artikelen in de Belgi sche pers, volgens welke koning Leopold voornemens zou zijn naar België terug te keren zonder toe stemming van Kamer en Senaat). De heer Vermeylen ontweek de andere hem door de journalisten gestelde vragen en beperkte zich er toe te verstaan te geven, dat er geen wijziging in de toestand is ingetreden. GEEN SENSATIONEEL NIEUWS. Minister Vermeylen besloot met de opmerking, dat er geen sen sationeel nieuws te verwachten is. Het is onbekend of de koning zich na het onderhoud te Bern nog met een verklaring tot de Belgische bevolking zal wenden om zijn eigen standpunt uiteen te zetten. Eens te meer' blijkt de koningskwestie op een dood punt te zijn gekomen en men zal het resultaat der op' 26 Juni te hou den algemene verkiezingen moe ten afwachten alvorens zich in zake de koningskwestie aan voor spellingen te mogen wagen. Dit korte communiqué heeft in België grote verrassing gewekt. Men had een sensationele bekend making venvacht. Tsjang Kai Sjek in Sjanghai. Naar gemeld worur, is ïsjaug Kai Sjek per vliegtuig in Sjang hai aangekomen. In een oproep tot de bevolking verklaarde hij, dat „de eindoverwinning binnen drie jaar voor hem zou zijn". Tsjang zou in Sjanghai met de leiders van de Kwomintang pro blemen hebben besproken, die van belang zijn voor dé verdediging van de stad. Men verwacht, dat hij zal pogen om weer een leiders rol in China te gaan vervullen en dat de nationalisten nieuwe ver zoeken zullen doen aan de Wes terse mogendheden om steun te gen de communisten. Onderwijl duurt de strijd in de nabijheid van Sjanfhain overminderd voort. Koning Leopold van België heeft in Bern bespre kingen gevoerd met Prins-regent Karei van België. Daarvoor begaf hij zich naar de woning van de Belgische gezant te Bern, de Lants- liere. Het huis van de gezant met daar voor een Belgi sche wagen, die verslaggevers en fotografen naar de vlaats der be sprekingen bracht. Koning Leopold wilde echter noch verslaggevers, noch fotografen ontmoeten en reed aan de ach terkant voor. De verslaggevers en fotografen renden naar de aan de achterzijde van het huis gelegen garage om koning Leopold alsnog te ..grijpen". De koning wist echter te vluchten door zich snel te verwijderen en aan de achterzijde het huis te betre den. De koning rechts. zwaar te belasten Als verlaging van de uitga ven nodig is en dat is zeer zeker het geval dan zal dat moeten gaan over heel de linie. Het betreft hier een ingewik kelde kwestie. Maar hot gaat niet aan, om hen, die op inte grale vergoeding aandringen, voor te stellen als mer sen die geen ernst maken met het be- zuinigingsvraagstuk. Men heeft gisteren de Portu gese schoener „Rainha Santa Izabel", bijgenaamd het spook schip „De Vliegende Hollan der", van de Waalhaven naar ae Nieuwe Maas verhaald. Voorlopig is het de bedoeling het schip, dat, zoals men weet, verleden week voor de Rotter damse Rechtbank bij executie voor f4800 werd verkocht. Voor de komende feestdag van 30 April en 5 Mei, de nationale Naar het A.N.P. verneemt is met ingang van 1 Mei a.s. be noemd tot staatssecretaris aan het ministerie van oorlog, mr W. zaam op het hoofdkwartier van de Generale Staf. In aansluiting op dit bericht wordt vernomen, dat ook enige wijziging wordt gebracht in de hogere legerleiding. Met het oog op zyn voorzitter- schap van het chef staf comité, ge il. Fockema Andreae, aan wie de vormd door de chef van de gene- behartiging van een deel van de raie staf, de chef van de marine- taak van de minister zal worden stat en de chef van luchtmacht- toevertrouwd. I stnt, is (je luitenant-generaal Mr W. H. Fockema Andreae R- H- J- Kruls raet inS!inS van werd in 1909 geboren, volgde het 1 Mei bevorderd tot generaal, dL^fle^volgenfrecMenTe Let I In verband met de uit deze taak den ln 1935 werd hh aangesteldvoortvloeiende werkzaamheden aan het ministerie van buiten- z°™de d'? landse zaken en in 1937 werd hij j Knf t iê aangesteld aan het minicteri» van I ^in£ de Kon. Landmacht, IS Gistermorgen hebben Dr van Royen en Moh. Hatta hun derde informele bespreking gevoerd sedert de aankomst van Hatta in Batavia. Een officiële Republikeinse woordvoerder te Batavia heeft verklaard, dat de Republikeinse delegatie bekend was met de strekking van de Republikeinse verklaring van Maandag j.l. en daarmede ook instemde, doch niet op de hoogte was van de bewoor dingen van deze verklaring. Deze uiteenzetting werd gegeven naar aanleiding van berichten als zou deze verklaring zijn uitgegeven zonder dat de Republikeinse dele gatie hiervan op de hoogte was. Naar „De Nieuwsgier" verneemt zou de Nederlandse delegatie niet voornemens zijn zich neer te leg gen bij een toestand die het mo gelijk maakt, dat het voorzichtige en wederzijdse werk der weder- By de Tweede Kamer is thans Ingediend een wetsontwerp inzake gemeenschappelijke regelingen tussen openbare lichamen onder ling en tussen die lichamen en an- UU.u icvinapDisuiicii. Aan de Memorie van Toelich ting is het volgende ontleend: Het onderhavige ontwerp voor ziet in de mogelijkheid van vrij willige samenwerking tussen ge- menten onderling, provinciën on derling en tussen gemeenten en provinciën. Het bevat, voor wat de oplegging ener regeling betreft, uitsluitend voorschriften, voor twee of meer gemeenten geldende. Niet uit het oog worde verloren, dat, zolang de Grondwet niet voor de provinciën een overeenkomstig voorschrift als het voor de ge meenten geldende artikel 151 be vat, „gedwongen" samenwerking ten aanzien va.i de provinciën niet mogelijk moet worden geacht. Voorts wordt voorgesteld de mogelijkheid te openen, dat ande re openbare lichamen te den ken valt hierbij bijv. aan de Ka mers van Koophandel zomede bepaalde privaatrechtelijke, rechtspersoonlijkheid bezittende li-hamen, ten aanzien van welke e.'. and is, dat zij het algemeen belang dienen - de Regering denkt hierbij bijv. aan de Kruis verenigingen en de Woningbouw verenigingen hetzij aan daar voor in aanmerking komende re gelingen tussen gemeenten enz. deelnemen, hetzij met één ge meente of provincie een regeling aangaan, uiterdaard voor zover zij daartoe overigens de bevoegdheid bezitten. Aanvankelijk is overwogen, ook de waterschappen, veenschappen en veenpolders onder de werkings sfeer van het ontwerp te bren ger. Daarbij zat uiteraard slechts de bedoeling voor, deze lichamen in staat te stellen, met een of meer gemeenten een regeling aan te gaan. Bij nadere overweging hiervan is evenwel afgezien, enerzijds, ontwerp vastgelegd, dat oplegging slechts mag geschieden, indien een openbaar belang van bijzon dere betekenis dit vereist. Het in het jmtwe^j^ggnomen regeling door Gedeputeerde Sta ten slechts mogelijk zal zijn, in dien tenminste de helft der bij de regeling te betrekken gemeen ten tegen de regeling geen be zwaar heeft, geeft aan de opleg ging enigermate het karakter van algemeen verbindend verklaren van een vrijwillige bi- of multila terale regeling. Dit voorschrift be tekent, dat de thans bestaande mogelijkheden tot oplegging ener regeling worden beperkt. De thans ingevolge art. 145a der gemeentewet aan de Kroon toekomende bevoegdheid tot op legging van een regeling dient te worden gehandhaafd. Deze be voegdheid kan toepassing vinden in alle gevallen, waarin door sa menwerking besparing van kos ten kan worden verkregen. Van deze be\ gdheid kan slechts gebruik worden gemaakt, nadat de betrokken Gem. bestu ren, Ged. Staten en de afd. van de Geschillen van. Bestuur van de Raad van State zijn gehoord. Gisteravond heeft het muziek corps van de H. M. Royal Fuse liers een concert gegeven in een goed bezette Schuttershofzaal te Middelburg, nadat vooraf een korte mars door de stad was ge maakt. Hiervoor bestond zeer grote belangstelling, temeer daar de Engelsen zich zowel voor hel concert als voor de mars in hun gala-uniformen hadden gestoken, hetgeen een prachtige aanblik bood. Onder hen, die het concert bywoonden, merkten we onder meer op de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Jhr Mr. A. F. C. de Casembroot, de burgemees ter van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, met de gemeentesecretaris, de heer J. Ph. Koene en enkele officieren van de C.O.A.K. Nadat de heer L. J. Breel, voorzitter van de mu ziekvereniging Excelsior, die dit concert organiseerde het ope ningswoord had gesproken, werd begonnen met het spelen van liet Wilhelmus. Het programma, dat was opgesteld onderging tal van wijzigingen. Het succes van de so list J. Wilkinson, die een aria en een variatie uit de Somnambule vertojkte was zo groot, dat hij eveneens de solo vertolkte uit de aria uit de Aida. Verder willen we noemen de ouverture Wilhelm Teil, als een van de beste num mers voor de pauze. Zonder dat dit was aangekon digd werden na de pauze opnieuw een aantal nummers gespeeld, w.o. de Slavische Rhapsodic, ter wijl als toegift de bekende mars Stars and Stripes" van Souza werd gebracht. Veel succes oogst te Ook de Poslhoorngalop, terwijl het concert werd besloten met het spelen van het „God save the King". Het is een avond geworden die de liefhebbers van harmonie- muziek niet licht zullen vergeten, al zullen we niet ontkennen, dat het conceft van de Fairy Aviation Works Band op een hoger plan stond, doch men moet daarbij in aanmerking nemen, dat de Schut tershofzaal zi h niet zo goed voor concerten leent als de concert zaal. C.J.M.V. organiseert zomermiddag te Kapelle. In een vergadering van de Pro vinciale Commissie voor Zeeland van het C.J.M.V. werd besloten om in"1950 weer een weekend te organiseren op de Ernst Sillem- hoeve voor de Zeeuwse C.J.M.V.- zomermiddag te Kapelle worden georganiseerd. Hier staat o.a. een estafetteloop op het programma. Tamboers en pijpers zullen hief hun medewerking verlenen. Ds dé Goede uit Wemeldinge hoopt te spreken over het onderwerp „Jeugd en het ene nodige". Da C.J.M.V. uit Biezelinge zal opvoe ren het toneelstuk „Wie era' Vraagt". Het slotwoord zal worden ge sproken door Ds Jebbink van Ka pelle. De Provinciale Bondsdag in 1950 zal te Terneuzen worden ge houden. zijdse verkenningen voordurend t wordt doorkruist door publicaties j omdat de behoefte daaraan zich omtrent „het Republikeinsetot dusver niet duidelijk heeft aangesteld aan het ministerie van buitenlandse zaken en in 1937 ais hoofdcommies aan het ministerie van algemene zaken onder dr H. Colijn. In 1940 werd hij tijdeiyk chef van het Kabinet van de mi- „•„tn- r» T>- tir xTf J1CL xNauiiiet van ucr munster vcu in Utdl tpnnflmd tnt ^VOC dering tot luitenant-generaal. Onder bevordering tot luite nant-kolonel is per 1 Mei benoemd I met gelijke datum de functie van plaatsvervangend chef van de ge nerale staf ingesteld. Tot zodanig is benoemd de generaal-majoor M. R. H. Calmeyer, thans chef van het Kabinet van de minister van en 5 feestdag, feestelijk te verlichten in 1941 werd benoemd tot direc- en ter bezichtiging te stellen.teur van het Centraal Bureau Wat er verder mee gaat gebeu-l voor de Rijn- en Binnenvaart. Van ren? Er schijnt veel animo te 19451956 was hij hoofd van de - zqn de schoener te kopen. Zal Ned. Rijnvaartcommissie in Duits-.chef van et Kabinet van de ze in de komende zomer van land. In het laatste jaar werd hij minister van oorlog de majoor Scheveningen uit pleziertochtjes opgenomen in de firma R. Mees1 ^an J*e generale staf, A. L. van gaan ondernemen, als school- i en Zonen te Rotterdam, terwijl "en Berge. schip worden ingericht of als hij tot 1948 tevens optrad als Tenslotte is nog te melden, dat vissersboot naar Ameland gaan? j voorzitter van de Nationale Ha- generaal-majoor C. Giebel, chef Voor elk dezer drie mogelijkhe -| venraad. den bestaat een kans. In ieder In 1932 benoemd tot reserve- geval zijn er gegadigden om dit j tweede luitenant der infanterie is schip, dat een zekere vermaard- mr Fockema Andreae thans als heid heeft verkregen, te gaan tijdelijk reserve-majoor van het xploiteren. J Garderegiment Grenadiers werk- luchtmachtstaf wordt bevorderd tot luitenant-generaal, terwijl naast de legerraad en admirali- teitsraad, een luchtmachtraad zal worden ingesteld. standpunt", die de strekking heb ben de atmosfeer te vertroebelen. De Republikeinse delegatie houdt zich momenteel bezig met het be studeren van de Nederlandse in zichten, zoals deze zijn uiteenge zet door Dr van Royen op 21 April toen hij de verklaring van Moh. Roem beantwoordde. Men verwacht dat de volgende doen gevoelen, anderzijds, omdat de aan deze materie verbonden problemen nog nadere bestude ring vereisen. De minister heeft zich ernstig beraden over het vraagstuk van d- oplegging ener regeling tussen twee of meer gemeenten. Opleg ging ener regeling tegen de wil van één of meer der bij de rege- zarrwoSrdrïehoaugden Vl'ijdag te betrekken ?emeenten is Nederlander wees Duitsers de weg. Het Bijzonder Hof te Arnhem heeft W. A. Symons, een in Duitsland opgevoede Nederlan der, die zich bevond tussen in Nederlandse uniformen geklede eenheden, die het Duitse leger- vooraf gingen op 10 Mei 1940, tot elf jaar veroordeeld. Kolenbramlen in de Hengelose bossen. Een aloud bedrijf, dat meestal alleen op de Veluwe en in Lim burg uitgeoefend wordt, kart men thans ook aantreffen in Oost- Gelderland. In de bossen van het Hengelose Zand (bij Henge lo O.) zijn n.l. arbeiders bezig met het branden van houtskool. beschouwen als ultimum remedi- um, met de toepassing waarvan grote voorzichtigheid moet wor den betracht. Om dit tot uitdruk king te brengen, is in het wets- Ons wegennet voorbeeld voor België? Een groep Belgische journa listen heeft onder auspiciën van de A.N.W.B. en zijn zusterver eniging, de Touringclub van België, een excursie door ons land gemaakt, met het doel zich op de hoogte te stellen van wat in Nederland voor de oorlog op wegen- en bruggengebied tot stand is gebracht. Er mag worden verwacht, dat dit persbezoek een krachtige steun zal betekenen aar. de ac tie voor betere wegen, welke de Touringclub van België op het I V.S. De Tegeise gemeentepolitie heeft een 28-jarige Amsterdamse dame gearresteerd. Zij had iemand voor f 1370 opgelicht on der de belofte met hem te zullen trouwen. Bij nader onderzoek bleek, dat zij sinds 1943 reeds 3 keer getrouwd was. In Den Haag werd een 22-jarige beeld houwer, thans in militaire dienst, gearresteerd wegens valsmunterij. Samen met zijn zwager had hij 4 biljetten van f 10.nagemaakt. In Den Haag is de eerste colo radokever gesignaleerd. In Rot terdam is door aartsbisschop Er- ling Eidom een nieuwe Zweedse Zeemanskerk ingewijd. Oud minister Sassen dineerde gister avond op het paleis Soestdijk met het koninklijk paar. Dit was zijn officiële afscheid in verband meti zijn aftreden. Een 63-jarige man geraakte gistermiddag onder de tram te Amsterdam. Hij overleed j aan de gevolgen. Op 24 Mei zal1 de haringvloot zee kiezen. Tot zo lang dus nog wachten op de „Hol- landse nieuwe". —Voor de tweede maal in 4 dagen leed het Franse j nationale voetbalteam een neder- laag. Ditmaal tegen Schotland met 20. Binnen 30 dagen zal, generaal Clay van zijn post als Amerikaans militair gouverneur in Duitsland worden ontheven. De Tsjechische militair- en lucht vaart-attaché in Washington heeft geweigerd naar zijn land te rug te keren. In Zuid-Afrika zijn huwelijken tussen Europeanen en niet-Europeanen verboden. Het Belgische Parlement is uitge breid. Het ledental is van 202 op 212 gebracht. Dit betekent een 'nst voor Vlaanderen en Brussel. Bulgarije heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de bespre king van de kwestie betreffende de godsdienstvrijheid in Bul garije van de hand gewezen. Frankrijk, Groot-Brittannië en de hebben de regering van Band Nederland-Indonesië. Protest tegen onjuist voorlichting. Door de afdeling Goes van de .Band Nederland-Indonesië is een schrijven gericht tot het Hoofd bestuur van genoemde Band om bij de regering en legerinstanties te protesteren tegen onjuiste eij misleidende voorlichting, o.a. hé- treffende het besluit tot repatri ëring van de 7-December-divisie. Toen onze jongens naar Indië werden uitgezonden, kregen zij te horen dat het hoogstens voor 1 '/2 jaar zou zyn. Nu blijkt het min stens drie jaar te worden. De sociale dienst wekt de de mobilisatieraden op maatregelen te nemen om de 40 a 50.000 man die dit jaar terugkomen op té vangen. Ook dit blijkt onjuist t» zijn en slechts pim, 10.000 man tè bedragen. Een kwartje voor het Kankerfonds. Do Oranjetentoonstelling te Goes, Vandaag opent te Goes de Oranjetentoonstelling in het Beursgebouw op de Grote Markt. Wij hebben gisteren alvast eens een kijkje genomen en we moeten zeggen, dat het de moeite waard is. In het voorste gedeelte van het gebouw bevinden zich tekeningen van leerlingen der Ambachts school, de diverse Lagere scholen en de U.L.O.-school. Er zijn hier ware kunstwerkjes bij. Ook in de grote zaal valt heel wat te bezich tigen en dat is geen wonder, ge zien het feit, dat zich hier een verzameling afbeeldingen, boe ken, gedenkborden, bekers en prenten bevindt, waarvan sommi ge reeds uit de negetiger jaren stammen. Daarom lezer, geeft het Kankerfonds een kwartje en ga eens kijken hoe of vader en groot vader Oranjefeest vierden. Minister Drees voor de radio. De minister-president, Dr W. Drees, zal Zaterdag 30 April, op de verjaardag van H. M. de Ko ningin over de zender Hilversum I van des middags 1 uur tot 1.10 uur een toespraak tot het Neder landse volk houden. De rede wordt naar Indië die middag uit gezonden om 2 uur. ogenblik in haar land voert. Hoesni Zaim in Syrië erkend. DE BILT ZEGT: Iets meer bewolking. Na het oplossen van de plaatse lijk aanwezige mist meer bewol king dan gisteren doch bijna overal droog weer. Zwakke, tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuidwest. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1