NOTEERT U EVEN? Gunstig jaar voor bet bedrijfsleven. GEMEENTERADEN PROVINCIENIEUWS Toekomst onzeker. Nog geen crisisverschijnselen. Woensdag 27 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 (Vervolg van pag. 2). Volks- en Kinderspelen en de gecostumeerde stoelendans waar- ZIERIKZEE. Feestviering 30 April Vrijdagavond kwam onder lel- bor«en ee,n echt gezellig feest de Z.O.V. in vergadering bijeen ter bespreking van de herden king der 40e verjaardag van H. M. Koningin Juliana, die echter met het oog op het Eeuwfeest een bescheiden karakter zal dra Oorlogsgetroffenen en schade vergoeding. Over bovenstaand onderwerp sprak Vrijdagavond rector Schoenmakers uit Dongen. Hij gen. Uit de jaarverslagen bleek, j behandelde voornamelijk de art. dat er over 1948 een batig sal-3 en 71 van he[ wetsontwerp do is van f 300 en dat het leden- Schadevergoeding aan Oorlogs- tai - 0 bedraagt. Getracht zal getroffenen. De getroffenen zul- J ien kiezen tussen art. 8 en art. 71 voor de herbouw van.hun door oorlogsgeweld verwoeste panden. Spr, adviseerde de re geling volgens art. 8 te kiezen, waarbij het rijk zich verplicht voor het getroffen pand een an der pand te bouwen, waarbij de nieuwbouwprijs 1940 voor woon huizen met 3.2 wordt vermenig vuldigt en voor boerderijen met 1. Afschrijvingspercentage 1 pet. Heeft men gebouwd volgens artikel 8, dan heeft men als men klaar is een huis, dat men als zijn onvervreemdbaar eigen dom kan beschouwen, in tegen stelling met herbouw volgens ar tikel 71. Hierbij wordt gewerkt met renteloze credieten voor het onrendabele gedeelte, welke ere dieten later rentedragend ge maakt kunnen worden. Bij de wederopbouw van een worden dit aantal op te voeren. De aftredende bestuursleden de heren P. Heering, C. Linders, J. Schot, J. Simmers en de voor zitter werden bij acclamatie her kozen. Een voorlopig feestpro gramma werd opgesteld; het bevat o.m. kindervolksdansen, kinderbioscoopvoorstelling, volks dansen voor volwassenen en des avonds volkszang op het Havenplein. Het stedelijk mu ziekkorps zal dien dag zorg dra gen voor de muzikale omlijsting. Voorts zal nog een Mei- of Oranjeboom versierd en verlicht op het Havenplein worden ge plaatst. De versiering zal be staan uit linten met de stads kleuren. Aan drie jongedames werd verzocht zich dien dag te belas ten met de verkoop van „bank biljetten" voor de nog te plaat sen „Koningin Wilhelmina-Ju- liana-bank op de plaats van de oudf primitieve woning in een voormalige watertoren. modfn Pandje. zal de bouwer Met .een opwekking tot de JSffSS?'Jï burgerij te vlaggen en zoo mo gelijk verlichting aan te bren gen, sloot de voorzitter deze ver gadering. ZAAMSLAG. Gemeenteraadsverkiezing. Naar we vernemen zijn door de C.H. de volgende candidaten gesteld voor de gemeenteraad: 1. A. Koster, 2. Fr. Wieland, 1 Jac. van Hoeve, 4. J. van Cadzand, 5. M. de Jonge, 6. L. de Pagter, 7. W. Dekker, 8. J. Hamelink. KAMPERLAND. Uitvoering „Hosanna". Voor een klein maar aandach tig publiek gaf Zaterdagavond de zangvereniging „Hosanna" in de Geref. kerk een uitvoering onder leiding van Gommert de Kok. Na opening door ds H. Scho ling voerde het koor een zestal nummers uit, waarbij bleek dat dit koor tot een sublieme vertol king in staat is. Het grote zangstuk Psalm 104 met z'n verschillende aria's en hij daartoe niet in staat dan zal hij noodgedwongen artikel 71 moeten kiezen. Gevraagd naar de uitkeringen voor huisraadschade meende Spr., dat de normen waarnaar de schadevergoeding wordt bere kend niet zo onbillijk zijn als zij op het eerste gezicht lijken. Veel hangt af van een soepele toepassing. Het minst soepel en het meest krenterig ls de Schade Enquette commissie voor Zeeland te Mid delburg. Opening nieuw schoolgebouw O.L. School. Maandagmiddag had onder grote belangstelling de officiële opening plaats van de nieuwe semi-permanente O.L. school. Burgemeester Van den Berg, heeft nadat de vlag was gehe sen herinnerd aan de toestand na de evacuatie toen de scholen verwoest waren, de O.L. het ergst, aan het raadsbesluit van 23 April 1947 om een nieuwe het extatische slotkoor, dat na 9° ,VOjr 60 000, de pauze werd uitgevoerd, gaf en- ®n bericht dat deze bouw kele gevoelvolle gedeelten zowel met. door kon gaan, omdat een van koor als solisten. Met een treffend woord sloot ds Scholing deze uitvoering. BRTTTNISSE. Oranjefeest. Ter gelegenheid van de 40e verjaardag van H. M. de Ko ningin, zal door het Oranje Co mité alhier een feestmiddag •worden georganiseerd, waarbij Ronde van Bruinisse, voor wiel rijders, zeker het hoofdnummer zal worden. Ook het overige programma met nummers als Stoeltje rijden met paarden, semi-permanente school moest worden gebouwd. Een woord met een ongunstige klank, maar met een zeer gunstige uitkomst, getuige dit prachtige gebouw. Hij dankte de heer Argeloo, hoofd van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, de heren architecten Wesseloo en Van Voorst, de heer Inspec teur van het L.O. en de uitvoer der de heer Deurloo, die allen hun medewerking hadden ge geven en wenste tenslotte de heer Van Weele als hoofd der school geluk met het nieuwe HEDEN WOENSDAG 27 APRIL. MIDDELBURG, 8 uur, Schut tershof: Concert Band Royal Fuseliers. DONDERG 28 APRIL. GOES, 4 uur Beursgebouw: Opening Oranjetentoonstel ling. VLISSINGEN, 8 uur Concor dia: Admiraal Helfrich spreekt over „De zee- en luchtoorlog in Ned. Indië 1941—1942". VRIJDAG 29 APRIL. GOES, 4.30 uur, zaai Krijger: Protestvergadering Ver voersorganisaties tegen overmatige lasten op het motorwegverkeer. MIDDELBURG, 8 uur, Schut tershof: Uitvoering Perso neelsvereniging P.Z.E.M. BIGGEKERKE, 8 uur, zaal Simpelaar: Uitvoering ont spanningsclub „Het nieuwe geluid". gebouw. De heer Van Weele memo reerde de toestand in 1945, de blijdschap waarmee hij geheel alleen met 90 kinderen en ge leend materiaal de noodschool betrok, de langzame verbetering van personeelsvoorziening en materiaal en de verslechtering van de barak, die hij met vreug de deze middag op slot had ge daan. Dat de semi-permanente school voor welk woord hij eveneens huiverig was geweest zo zou worden als ze nu was, was een meevaller van meer dan 100 procent, hij had nooit gedroomd nog eens een zo mo dern gebouw te zullen betrek ken. Vervolgens spraken de heren Wesseloo, Argeloo, Deurloo, Van Waardenburg (oudercom missie) Krijger (V ereniging voor Gereformeerd schoolonder wijs), Van der Maas (commissie Wering schoolverzuim) en wet houder Van Vessem, die allen hun beste wensen en felicitaties deden horen. De kinderen zongen een toe passelijk lied, gedicht door de onderwijzer de heer Van Im merzeel en Bruinisse is een pracht gebouw rijker, waarin het werkelijk aangenaam zal zijn onderwijs te geven. Wedvlucht. Uitslag wedvlucht postduiven- houders vereniging „De Bruse Trekker" van Roosendaal van Zaterdag 23 April. 1 en 15 C. Capelle, 2, 3 en 6 St. Jumelet Hzn., 4 en 12 W. A. Jumelet, 5. J. van der Klooster, 7. A. Maaskant, 8 en 10 A. de Koning, 14 A. Vane, 11. D. van Duivendijk, 13. Rinus Haeck. De Emmabloemcollecte te Wolphaartsdtjk bracht op f 68.65 en de collecte voor het Leger des Heils f 106.40. Leestafel. DREISCHOR. Herindeling gemeentelijk grondgebied. Een nieuw plan. In de gehouden raadsverga- Bovendien vervangt de nieu we haven zes andere, t.w. de ha ven van Zonnemaire, Beldert, Nieuwe Veer, Stevensluis, de Staart en de buitenhaven van Dreischor. Mede met het oog op de hoge exploitatiekosten dering kwam aan de orde het van deze havens in de toekomst door G.S. inzake de herindeling zal inkrimping een dringende gemeentelijk grondgebied inge diende voorstel. Dit plan vond weinig bijval. B. en W. hadden gezocht naar een betere oplossing, waarbij de volgende punten naar komen: eis worden en een economische noodzakelijkheid. De inpolde ring zal tevens de oude verbin ding met Sirjansland weer her stellen en de nieuwe haven van voren I alle kanten toegankelijk ken. I. Op historisch gebied: a. VI. Op verkeers-technisch ge- Dreischor was omstreeks 1300 bied: a. de straatweg Dreischor- «sen afzonderlijk eiland; b. Sir- j Schuddebeurs, die geheel in on- jansland behoorde vóór de gro- ie vloed van 1288 bij Oud-Drei- schor. Dit was één der drie schorren; c. het rondom inge dijkte land, zoals Sonnemair, ge deelte van de Goude en het Dijkwater, behoort daarom tot Dreischor; d. verder behoort 't laatste ingedijkte land van Dui- veland, ten nöorden van Steen zwaan, bij Dreischor; e. de kerk van Dreischor was in vroeger t(jd de parochiekerk van Zonne maire, Noordgouwe en Drei schor. De beide eerstgenoemde derhoud is bij Dreischor, komt dan ook geheel in de nieuwe ge meen te te liggen; b. de wegver bindingen naar het centrum Dreischor zijn, met uitzondering van Sirjansland goed; c. de bus verbindingen van de R.T.M. lo pen: Sirjansland, Dreischor, Noordgouwe. De grens van de ontworpen nieuwe gemeente zou dan lopen van de Grevelingen af, over de Blooisedijk, Schouwsedijk, door de Verbrande Manpolder, over de Bettewaardsedijk, door het gemeenten moesten destijds deSteenzwaanwater, over de Ca- helft in de onderhoudskosten betalen. H. Op geografisch gebied, a. Dreischor vormt van boven staande gebieden het middel punt en kan ook redelijkerwijze geacht worden het culturele centrum daarvan te zijn; b. Kerkwerve behoort tot het wa terschap Schouwen en is in het geheel niet op Dreischor aange wezen; c. de bestaande gemeen te Noordgouwe is waterstaat kundig één geheel met Schud debeurs (polder Noordgouwe). III. Op godsdienstig gebied, a. het gehele gebied is voor het overgrote deel Ned. Hervormd. IV. Op sociaal-economisch ge bied: a. voor de vlas-industrie ls alles op het centrum Drei schor aangewezen; b. in de St. pelledijk, Middeldijk, Zanddijk, Schorredijk en Oudedijk weer naar Grevelingen. Ten slotte deelde spreker nog mede, dat met betrekking tot de westelijke grens van de nieuw ontworpen gemeente overeen stemming is bereikt met het college van B. en W. van Brou wershaven. Na breedvoerige bespreking werd besloten dit plan ter ken nis van G. S. te brengen. Verder werd besloten op de toren een bliksembeveiliging aan te brengen. De kosten zijn ge raamd op f 700. BURGH. In de gehouden raadsvergade ring werd in de vacature van Jeroenpolder ligt de vlasroterij secretaris-ontvanger van het van Dreischor; c. voor de land- E. A., ontstaan door het over- bouwbedrijven van het noorde- hjden van de heer B. Th. Baat, lijk deel van Nieuwerkerk wor- j voorzien door de benoeming van den arbeiders voor een belang- mevr. de wed. Baat-Fokker, rijk deel betrokken uit Drei- Besloten werd een cent per in- schor, terwijl de landbouwpro- woner beschikbaar te stellen ducten van dit gebied worden voor het aanbieden van een hrrl- Vr?rd v'a 'le' Dijkwater. deblijk bij de voltooiing van het V. Op planologisch gebied: a. gotische deel van het Middel- het is te verwachten dat het burgse stadhuis. v t®r binnen afzienbare Tegen het herindelingsplan tya kan worden ingedijkt. Voor der gemeenten werden verschil- aeze inpoldering is circa 1100 m 'lende bezwaren aangevoerd. Een aijk nodig. Daarin kan 'n nieuw nadere motivering van G. S. zal gemaal gemaakt worden met 'n j worden afgewacht, naven. De aangrenzende polders Besloten werd tot het aangaan zouden op deze nieuwe poldervan een geldlening van f 7500 <,-t"ïïen.j su®ren' waardoor ver- ten behoeve van de woning- schillende bemalingen kunnen I bouw. vervallen. Hadja Baba uit Ispahan, door James Morier. Inge leid en vertaald door G. W. J. Drewes, hoogleraar te Leiden. Uitgave Van Loghum Slaterius. Arnhem James Morier, Engels gezant in Perzië ten tijde van Napoleon, heeft tijdens zijn verblijf aan liet Perzische hof, door heel het land rondgezworven om het volk in al zijn geledingen, zijn zeden en gewoonten, te leren kennen, Van zijn bevindingen heeft hij verslag gedaan, evenwel niet in een deftig ambtelijk rapport, maar in de vorm van een gees tige avonturenroman, waarbij de auteur zich echter gehouden heeft binnen de perken van het waarschijnlijke. De hoofdper soon, tevens de verteller, is Hadja Baba, de zoon van een barbiertje uit Ispahan. In Engeland heeft dit geestige boek grote opgang gemaakt en thans is het ook voor het Neder landse publiek toegankelijk ge worden. Prof. Drewes, een be kend oriëntalist, heeft n.l. een groot deel van de tijd die hy in gijzeling doorbracht, eerst in Buchenwald en daarna in Haa- ren en St. Michielsgestel, ge bruikt, om een voortreffelijke vertaling te leveren. Maar bo vendien heeft hij dit boek, een der voortreffelijkste, boeiendste en geestige volksbeschrijvingen, die de Engelse litteratuur over het nabije Oosten heeft opgele verd voorzien van een brede en leerzame inleiding, waardoor het niet weinig aan belangrijkheid heeft gewonnen. Ons Christelijk geloof, door Dr. S. U. Zuidema. Uitgave: T. Wever, Frane- ker. In het najaar 1948 heeft Dr Zuidema een zestal radio-voor- drachten gehouden, over ons Christelijk geloof, die thans in een keurig uitgevoerd boekje in druk zijn verschenen. Elke le zing concentreert zich om de Christus der Schriften. Het the ma van het heilsfeit, het heils- evangelie, het heilsgeheimenis, en het heilsfeest, keert in ieder hoofdstuk terug. Ongetwijfeld ;ullen velen die deze radio voordrachten hebben beluisterd en zij niet alleen van wat hier geboden wordt willen ge nieten. POGING tot doodslag op EEN ECHTGENOOT. Conform de eis is de 48-jarige mevr. a. C. HansenMaliepaard door de Rotterdamse rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld, met n proeftijd van drie jaar, wegens een poging tot doodslag op haar man, die zij van ontrouw ver dacht. Met een mes bracht zij hem een steek in de nek toe, maar tijdens 's mans verblijf in het ziekenhuis werd de vrede weer getekend. ALGEMEEN BEELD. Het algemene beeld, dat uit de tot dusver verschenen jaar verslagen van uiteenlopende takken van bedrijf oprijst, kan moeilijk anders luiden dan dat 1948 een nog alleszins gunstig jaar is geweest. De omzetten waren hoog en de winsten ruim, al heeft de fiscus zich waarlijk niet onbetuigd gelaten. Vele verslagen maken echter óók melding van een kentering zo wel in de omzetten als in de prijzen, zodat de vooruitzichten minder zeker zijn. Dat deze on zekere vooruitzichten echter als symptomen van een naderende crisis zouden moeten worden beschouwd, moet met nadruk worden ontkend. Aldus een financiële mede werker van „De Volkskrant", die dan vervolgt: JAARVERSLAGEN. In de maanden April en Mei pleegt telkenjare een stroom van jaarverslagen te verschij nen. Het is lezenswaardige lec tuur, niet alleen voor de betrok ken aandeelhouders, die kunnen vernemen hoe „hun" onderne ming heeft gevaren, doch ook voor hen, die zich interesseren in het wel en wee van het Ne derlandse bedrijfsleven. De verslaggeving der Neder landse vennootschappen is zeker niet ideaal te noemen en te veel ondernemingen hullen zich nog in een onbegrijpelijke zwijg zaamheid, maar een algemene indruk is toch wel uit de jaar verslagen op te maken. Deze algemene indruk is, dat in de meeste takken van bedrijf het jaar 1948 alleszins gunstig was. Deze indruk is geenszins tot enkele bedrijfstakken beperkt. De papierfabrieken Van Gelder Zonen publiceerde een even gunstig verslag als de drukkery „De Spaarnestad". Ruime winsten in de chemische industrie wer den gemeld door de Koninklijke Nederlandsche Zoutfabrieken en de Algemene Norit Maatschap pij, terwijl diverse textielfabrie ken, hoteibedrijven en handels vennootschappen al evenzeer met goede cijfers voor de dag kwamen. DIVIDEND STABIEL. De uitgekeerde dividenden vormen eveneens een goede maatstaf. Het is dan ook ver meldenswaard, dat tot dusver de meeste ondernemingen een divi dend van dezelfde grootte als over 1947 hebben uitgekeerd, een minderheid tot een matige dividendverhoging heeft beslo ten en slechts enkele bedrijven het dividend hebben moeten verlagen. In het oog dient te worden gehouden, dat de verslagen af komstig zijn van ter beurze ge noteerde ondernemingen, dat wil dus vaak zeggen van oude, krachtig gesitueerde bedrijven. Het beeld van kleinere en voor al van jongere ondernemingen kon wel niet zo gunstig zijn. KEREND GETIJ. In enkele verslagen wordt melding gemaakt van een kerend getij op de afzetmarkten, terwijl vrij vele ondernemingen een dergelijke verwachting koeste ren. De industrie die goederen voortbrengt, die onmiddellijk worden verbruikt (de consump tie-goederenindustrie) is in dit opzicht het meest pessimistisch, getuige o.a. de opheffing van Van Vollenhoven's Bierbrouwe rij. Fabrikanten van machines, electromotoren en dergelijke producten, anders gezegd de producenten van kapitaalgoede ren (waaronder b.v. ook de scheepswerven vallen) kunnen nog wijzen op goed gevulde orderportefeuilles, terwijl b.v. de chemische industrie en de pa pierfabrikanten een tussenposi tie innemen. Een toenemmg van de concurrentie brengt, daaraan behoeft geen twijfel te bestaan, een daling van de winsten mede, terwijl daarenboven een daling van de grondstoffenpry- jzen verliezen op voorraden be tekent. Zou men dus in grote lijn kuimen zeggen, dat de vooruit- zichten voor het thans lopende jaar minder gunstig en althans onzeker zijn, evenzeer mag op grond van thans beschikbare gegevens worden gezegd, dat van crisis-symptomen nog geen spoor is te bemerken. In dit verband kan worden opgemerkt, dat practisch geen enkele directie de naaste toe komst in bepaald sombere kleu ren heeft geschilderd. FISCUS SOMS ONBILLIJK De bevredigende winsten vor men een dankbaar object voor de fiscus, die hiervan een zeer ruim deel opeist. Op zichzelf is daartegen uiteraard geen be zwaar, maar dat daarbij steeds de billijkheid in het oog wordt gehouden, is aan ernstige twijfel onderhevig. Met name de verouderde at schrijvingstheorie van de fiscus die slechts afschrijvingen toelaat op de vooroorlogse aanschaf fingswaarde, betekent voor me nige industrie een ernstig pro bleem. Een der meest vooraanstaande Nederlandse bedrijven, de Ne derlandsche Gist- en Spiritus fabrieken, rapporteerde bijvoor beeld, dat van de brutowinst ruim 60 procent aan de fiscus moet worden afgedragen. Voor I dergelijke bedrijven zijn de ver houdingen wel zeer uit het oog verloren. Ongeluk op een logger. Op 29 Maart 1.1. is de 37-jarige matroos C. den H. uit de Wie- ringsestraat te Schevemngen op de logger Sch 20, vissende op de Noordzee, bekneld geraakt tussen een visboord en een galg. Hij liep daarbij zodanige ernstige kneu zingen op, dat hij te IJmuiden aan land moest worden gebracht. De man werd in het ziekenhuis te Velzen opgenomen, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. KERK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leiden (vac. J. C. v. Apeldoorn), G. Boer te Put ten, H. Jonker te Bodegraven en Jac. Vermaas te Amersfoort. Beroepen te Hollandscheveld, J. A. Rooseboom, Ind. pred. te Voorburg. Bedankt voor Vlissingen, Mr G. A. Alma te Lisse; voor Am- sterdam-Watergraafsmeer, P. J. de Geeter te Zwaagwesteinde. Geref. Kerken. Beroepen te Rottevalle, J. Stienstra, cand. te Nijverdal; te Onnen, R. O. Poppe, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Arnhem, Ir M. R. van de Beek te Zuidhorn. Bedankt voor Beetgum, W. Wiersma te Oudega (Sm.); voor Anjum en Almelo, J. H. de Boer te Monnikendam; voor Onder- dendam, W. H. Wamsteeker te Blokzijl. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Barendrecht, N. Bruin, cand. te Ermelo. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel, Joh. Prins te Amster dam-W. en J. H. Velema te Bun schoten. Beroepen te Assen, J. Over- duin te Meppel; te 's-Gravenzan- de, H. v. Leeuwen te Tholen; te Broek o. Akkerwoude, N. de Graaf te Dedemsvaart; te Rot terdam-Zuid, I. de Bruijne te Hilversum. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Yerseke, L. Rijksen te Leiden. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Den Helder, P. Katelijn, Herst. Evang. Luth. pred. te Zeist. De zaak ds W. G. F. v. Herw(jnen. De Gen. Synode van ds Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. in' Oct. j.l. te Amersfoort gehou-| den verzocht de classis Zeeland de positie van de afgezette pre dikant, ds W. G. F. v. Herwijnen, in overleg met hem tot een goed einde te brengen. De classis Zee land heeft naar wij vernemen besloten daaraan niet te vol ioen. De Protestanten in de nieuwe gebiedsdelen. Ds S. Coolsma, Ned. Herv. pre dikant te Sittard, heeft de eerste Evangelische gemeindebrief fuv' die Selfkant" het licht doen zien en deze toegezonden aan alle protestanten, die in de zo juist tij Nederland gevoegde gebie-j den wonen in de omgeving van Sittard. „Op het ogenblik, dat deze brief geschreven wordt", zo zegt ds Coolsma, „staat het nog niet vast, wat er met de kerk ge beurt. Waarschijnlijk is deze ook Hollands geworden. Door de her ziening van de Nederlands- Duitse grens is de gemeente in het nu bij Nederland behorende gebied gescheiden van haar pre dikant, ds Fuchs in Oberbruch. Op zijn verzoek heeft de Gene rale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk de gemeente van Sittard en mij opgedragen a' het mogelijke te doen om u in uw moeilijkheden bij te staan. Ik zal voorlopig de godsdienst oefeningen op Zondag leiden en het godsdienstonderwijs op mij nemen. Het verheugt mij, dat ds Fuchs mij uitgenodigd heeft de bevestigings- en avondmaals dienst bij te wonen, waardoor reeds een eerste contact tussen ons werd gelegd". Ds Coolsma is voornemens enkele dagen per week voor het houden van spreekuur in de nieuwe gebieden door te brengen. Theol. c&ndidaat slaat record. Hoe vlug examineren, beroe pen en aannemen in zijn werk kan gaan, is verleden week Vrij dag op een vergadering van de classis Franeker der Geref. Ker ken gedemonstreerd. Deze clas sis had de heer B. Smilde, prae- paratoir geëxamineerd, waarna, zoals dat gaat, het slachtoffer de vergadering moest verlaten en de broeders ouderlingen en pre dikanten de wenkbrauwen fronsten en delibereerden of de adspirant-predikant aan de eisen voldped. Intussen haalde een der broeders uit Achlum een grote enveloppe uit de zak, waarin de heer Smilde allemaal prettige dingen werden beloofd zo hij ge negen was naar Achlum „over te komen". De heer Smilde meende zich geroepen te voelen, deelde dat de classis mee, zodat de broeders meteen de vergadering voortzetten en het peremptoir examen afnamen. Met succes werden ook de laatste hinder nissen genomen en 1 Mei hoopt de heer Smilde intrede te doen. Burgerlijke Stand. ZIERIKZEE. Geboren: Jaco bus L. zn v. P. T. Bakker en J. Wagemaker. Jacob J. zn v. J. M. van Vossen en J. M. Wilten- burg. Overleden: C. v. d. Maas, 79 jr echtg. v. A. Hoogstrate. J. C. v. d. Kerke, 61 jr. Levenloze dochter v. W. N. Pankow en M. C. Menheere. TERNEUZEN. Geboren: Eli sabeth, d. v. W. J. van Pien- broek en N. M. Meeusen; Mi riam E., d. v. M. C. A. Cort- vriendt en A. M. Jacobs; Johan na, d. v. J. J. van Hoeve en J. M. de Klerk; Josephine J. M., d. v. J. H. Kemper en M. Beek; Augusta J. M. R., d. v. H. G. M. Beckers en C. M. F. A. Andries- sen; Astrid M. B., d. v. H. J. Schlüter en S. W. Castel; Jacob L., z. v. J. J. Doornebos en M. de Mul; Annemarie C., d: v. J. Pannevis en J. Ch. Pannevis;' Jan K., z. v. J. A. Slock en J. Scheele.» Gehuwd: W. Ch. Goethals, 25 j. en J. M. Schieman, 26 j. te Axel; P. A. M. van de Bilt, 27 j. en D. M. E. van Esbroek, 21 A. C. Cortvriendt, 26 j. te Axel en M. C. G. van Esbroek, 22 j.; W. J. van Wely, 28 j. te Dode- waard en A. M. Loof, 29 j. Overleden: J. G. de Groen, 74 j., echtg. van S. A. Harte. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 25 April: Aardbeien 18 per stuk; Glassla I 4—12, idem II 410, Stoofsla 1316, Spinazie 821, Glasandijvie 3848, Bos- radijs 6—15, Bosrammenas 16, Witlof 2640, Kaskomkommers I 55—61, id. II 35, Prei 6—9, Bloemkool IA 84, id. I 37—90, id. II 21—40, id. Ill 11—27, Ra barber 424, Postelein 6G71, Rodekool 811. GOES. Veiling van Maandag 25 April. Bloemkool I 3162; idem II 2040; idem III 1516; idem stek 917; Kropsla 5.50 12, alles per stuk; Rabarber 0.50 4; Spinazie 1421; Witlof 10 11; Prei 67; Groene Sjalotten 6, alles per kg; Radijs 10—11 per bos. GOES. Eierveiling van 26 April. Kippeneieren 9,20, Een deneieren 8, Ganseieren 20, Kal koeneieren 15, alles p. 100 stuks. Rotterdamse veemarkt van gisteren. Totaal aanvoer 4054. Vette koeien en ossen 250. Gebruiks- vee 1531. Graskalveren 131. Nuchtere kalveren 817. Biggen 558. Veulens 16. Paarden 304. Schapen en lammeren 245. Bok ken en geiten 181. Varkens 21. De prijzen per stuk waren: 1 Kalfkoeien le soort f 900, 2e soort f775, 3e soort f650; melk koeien resp. f900, f775, f650; varekoeien resp. f 550, f 450, f375; vaarzen resp. f660, f530, f430; pinken resp. f525, f450, f350: graskalveren resp. f325, f 225, f 125; biggen resp. f 65, f 55, f45; hitten resp. f650, f550,1 f400; werkpaarden resp. f850, f 650, f 500; slachtpaarden per kg. resp. f 1,40, f 1,20, f 1,00. W aterstanden. lorabo. NESTOR 26 te Gandia. NIEUW AMSTERDAM 25 van New-York naar Rotterdam via Southampton en Havre. PAPENDRECHT (t) 24 van Suez. SOM- MELSDIJK 24 te Houston. TIB A pass. 25 23 uur Kaap Frio. VEENDAM 29 tt Southampton en 30 vroeg aan de Hoek van Holland verwacht. BINNENLANDSE HAVENS. Vlissingen aangekomen 25: GLORY van Antwerpen. HOOP OP ZEGEN van Antwerpen. Vlissingen vertrokken 25: HOOP OP ZEGEN naar Middelsbrough. Gepasseerd naar Antwerpen 25: MAD- JO van zee naar Gent. FKISO van Du blin. ALG1BA van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 25: OLBE naar Groningen. NIGER STROOM naar Bordeaux. BRANDARUS naar Üreskens. ALDABI naar Hamburg. 26: CORNELIA B naar Portmouth. CUWI naar Consor. Gepasseerd n. Antwerpen 26: BLOEM FONTEIN van Zuid-Afrika. SCHELDE-VAART Te Hansweert gepasseerd 25 April 1949. SAMBRIA. Smits; PHENIX 13. v. d. Endt; MERCURIUS» de Souter LE EN TJE, Yzerlooy; MARTHA MARIA. Kos ter; JANTJE EP PIN A, Pilon; POKTE Pl'CE. v. (1. Voren; MARGUS. Willem- se; WOLTER, de Vries; AMSTEL 6, DhcJtidt: TELEGRAAF 16, Hoek; LI NA, Feenstra; BLONAR. v. <J. Laan; FIR MA, Kaukema: NEEfiTJE. GroeWeg; MIEXE, Kesteleyns, RENE, idem; TA AN NA. v. Gent; WUTA. v_ Zanten; GEZ1ENA. v. d. Veen: INDUS. Schot; RHKIMWTON 9, de Kleme; STAI) AM STERDAM 10, Sponselee; RITXSCHEL- I)K 16. de Roeck; A LETT A, de Vrij; EISENHOWER, v. Veldhoven; OLIE VOS 4, Volk; NOORDLAND, Illomme; COMUS, Olieslager; ROZIEXA PIE- TERNELLA, den Brcejen; ADRIAN A, Ruytcnberg; CHRIGEE, de Waal; MOL- DAU, de Vos; SAALE, Westerlinck; EDELWEISS 18, de Konïnck; WI1K- DIENSTE 32, Valkenburg; PROAN, AMSTEL 9. Akkermans: TELEGRAAF Kerkhof: GERARD WOUTER. Bonman; 20, de Ruyter; LEEXDERT PI ETER, v. Groezen; PAX, Pesmedt; BÈTA, Koster; AMAZONE, v. Straten; AVIZE, Goudswaard: BRUNSWITK, v. Wiincn ZEELANDSLUISTER 2, Dane: NESKA, 3, Staal; EN AVANT, Rook. allen naar België; EBF.N HAEZER, Slobben, Ap- pingedam; ABRO, Salomons, Middelhar- nis; EVA, Bandewei, Arkel; RES NOVA, de Vries, Hengelo: AR NE, Snijders, Ros- sum; JOHANNA. Teekman, Leeuwarden; FAMILIETROUW. den Outer, Hans- weert; ZWERVER, v. Denderen, Naar» denERA, Verbeeck. SchiedamCLE MENTINE, v. Schijndd: STAD AM STERDAM 12, Zaal; AMSTEL 4. v. d. Veen; AMSTEL 8. Heyboer; STAD AM STERDAM 3, Been; ANALYSE, Apal- litis, allen Amsterdam; STORNO, Wage- maker; LEMA. v. Zanten; TELEGRAAF 4, Hevstek; EXTO. v. Eek; TELEGRAAF 6, Hevstek; TELEGRAAF 17, Bout; TE LEGRAAF 12, de Jonge; CATHALTNA, v. Baaien; RIVAK. Rook, allen naar Rot terdam; ALLER, Blom: EMS, de Raad; RIJNSCHELDE 10. Verhagen; SUL PHUR, Duut; TEMPO, Berns; BOB 4, v. d. Voorden; CONFIANCE, Verberght; COMPTOIR 67, GuiUaume; RIJNSCHEL DE 6, Illegems, allen naar Duitsland; CISALPINA 7, Bosch; NIGR1TELLA. Bauwens; PRIMULA, Hess; EXPRESS 34, v. DruncnZAANBURG. v. Eene naam; PRESTO, Schram; PERUVTA, v. Gennep, allen naar Basel; SAXARA 118, Lent, Straatsburg; MAAS, Avontuur, Dordt; ONRUST, Schram, Dordt. KUSTVAART. ABRO, Antwerpen naar Middelhamis JANTJE EPPINA, Rotterdam naar Brus sel; TWEE GEBROEDERS, Antwerpen naar Malmo. Keulen 1.58 (plus 0.02), Ruhrort 0.48 (plus 0.04), Lobitli 949 onveranderd, Nij megen 721 (—0.01), Arnhem 734 (plus 0.02), Eefde 250 onveranderd, Deventer 164 onveranderd, Borgharen 40.30 (—0.02), Belfeld 1.087 (—0.05), Grave (beneden) 466 (—0.04), Vreeswijk 0.49 (plus 0.21), Lith 0.37 (plus 0.16). SCHEEPSTIJDINGEN. ALDABI 25 van Antwerpen. AMSTEL- DIEP 26 te Rangoon. ARENDSDIJK 25 van Bahia. AMSTELKERK 25 vau La gos. BALI 26 te Penaug verwacht. BLOEMFONTEIN 25 te Southampton. CERAM 25 van Port Elisabeth naar East Londen. ESSO ROTTERDAM pass. 25 Algiers. ITTERSUM 25 van Takoradi naar Freetown. HILVERSUM 25 van Pointo Noire naar Port Gentil. JAVA 25 van Makassar naar Banjoewangi. LIS- SEKERK pass. 25 Muscat. MAETSUYC- KER 25 van Singapore naar Eremantle. MALVINA (t) 25 200 mijl noord-oost van Flores. MAPIA 26 te Soerabaya. MARIEKERK 25 van Kobe. MODJO- KERTO 26 van Belawan. KUREN A (t) 25 van Miri naar Singapore. MOLEN- KERK 26 te Singapore. NIGERSTROOM 25 van Antwerpen. NIEUW HOLLAND 25 van Port Swettenham naar Penang. POELAULAUT 25 van Port Said. RIJN pass. 25 Ancona. RIJNKERK 25 van Bombay. SAMARINDA 25 van Sema- rang naar Cheribon. SARANGAN ver moedelijk 28 van Macassar naar Tarakan. SUMATRA 24 te Tandjong Pandan. STAD MAASTRICHT 25 van Bona naar Gibral tar. STAN VAC TALANG AKAR (t) 25 Soengei Gerong naar Tandjong Oeban. TJI PONDOK 26 te Perth. TOSARI 25 van Port Said. VALERIUS 23 te Kobe. ADINDA (t) 23 van Port Swettenham naar Pladjoe. AMSMTELSTAD 24 van Port Said. BAR ALT 23 van St. Michaels. BOISE VAIN 23 van Yokohama te Kobe. GROOTEKERK 24 van Kaapstad naar Walvisbaai. LOMBOK 194 mijl van Ho nolulu. MELAMPUS 22 te Penang. TA WA LI pass. 25 Kaap St. Vincent. TTTBESAR 26 van Tarakan te Makassar. A'UMDIJK 26 100 mijl west van de Scilies. AMSTELKERK 27 te Tacoradi verwacht. AN DIJK 26 van Rotterdam te Veracruz. BOSKOOP 25 van Iqueque naar Salaverry. EEMLAND 25 van Ilheos. HESTIA 25 van Dominica naar Ant werpen. KERTOSONO 26 van Boston naar Montreal. LEMSMTERKERK pass. 26 Finisterre. LTNGE pass. 26 Las Pal- mas. HELICON 25 geankerd Maracaibo. OSSENDRECHT 27 van Manchester te Freetorwn verwacht. RAKI pass. 26 Kaap Bon. SLOTERDIJK 26 van Alexandria STONVAC BF.NAKAT (t) 26 van Soen- geigerong te Tandjoenggoeban. TAWAKI pass. 26 Gibraltar. VAN T HOFF 25 van Pcnsacola naar Trinidad. VENUS 25 van Port Said naar Beyrouth. AAR- DIJK 23 van Baltimore te New-York. AB "BEDIJK 25 van Recife. ARENDS DIJK 25 van Bahia. BLIJDENDIJK 24 te New-York. BEVERWIJK 26 van Im- mingham naar Gibraltar. ARKF.LDTJK 25 te New-York. MELISKERK 25 te Co- stremming scheepvaart te muiden. De militaire schutsluis voor de Weesperpoort te Muiden, zal wegens het daaraan uitvoeren van herstellingswerkzaamheden, met ingang van 9 Mei voor de scheepvaart worden gestremd. De duur van de stremming wordt geschat op 3 maanden. stremming scheepvaart eindiiovens kanaal. Een gedeelte ter lengte van plm. 4 km. van het Eindhovens kanaal, van plm. 100 m. ten Oosten van de Hulsterbrug on der Geldrop tot en met de haven te Eindhoven, zal geheel wor den afgesloten van Donderdag 12 Mei 1949 te 7 uur tot en met Vrijdag 27 Mei 1949 te 24 uur. Officiële Publicaties. Candidaatstelling voor de Gemeenteraad. De burgemeester van Middelburg brengt het volgende ter openbare ken nis. Op Dinsdag 10 Mei aanstaande zal plaats hebben de candidaatstelling voor de gemeenteraad. Op die dag kunnen, van des voormid dags negen uur tot des namiddags vijf uur, bij de burgemeester ter secretarie der gemeente worden ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden ondertekend door tenminste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de gemeenteraad in de gemeente. Hij die ene lijst, als bedoeld in artikel 35, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handtekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan dc verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die bandtekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoog ste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, een voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft ondertekend. Beschikbaarstelling gelden, j B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van^ 13 April l'M9 is besloten aan het R.K. Kerk en Schoolbestuur, alhier, ten behoeve van i dc onder zijn bestuur staande R.K. Meis- jesschool de benodigde gelden beschik baar te stellen voor: I a. Herstel van vier plafonds; b. Iler- stel elcctrische lichtinstallatie; c. Aan brengen van spoelinricbtingcn niet daar bij passende closetpotten in de toiletten. Asnsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 26 April 1949. medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 99J4 99# Kon. Boot 146# 146# Nederland 1947 96? jj 96?* Kon. Paketvaart 167 165 Nederland 1937 97 97 Xed. Scheepv. Unie 158# 157# Dollarlening 1947 100# Rolt. Lloyd 148 147# Invest, certif. 97 St(x»mv. Mij. Nederlr 160 160# Ned. 1962-64 ex. bel. 98! k 98# H. V. A. 151# 153 Dito met belasting Nederl. N. W. S. 98's Java Cultuur 78 76 79? ii 80 X. I. S. U. 94# 94# Spaarcertificaten 100?8 1007» Vorstenlanden 40?4 40# 130# Indië 1937 A 94 94 Deli Bat. Mij. 133# Grootboek 1946 964 96# Deli Maatschappij 144# 145# Kol. Bank 83'4 83' j Senembah 137 137 Ned. ind. Hand. Bank nn 108# Muller en Co. 162 160# Ned. Handel Mii. 156 153 Anisterdanvsche Bank 153 151 A. K. U. 161 'i 161# Holl. Bank Unie 181 181# Berghs en Jurgens 284 2S-J Gert. Javasche Bank 179# 179 v. Berkel Patent 111 uo«# Hcrsteibank Pr. 100# 101»# Calvé Delft 147. 145 Xed. Ind. Escompto Mij. 82# 82 L'entrale Suiker 162 162 Rotterdamsche Bank 160 159# Fokker 139 Twentsche Bank 157 156 üeldcr Zonen 14S' j 145 Anaconda Copper 30# Kon.: Hoogovens 185 182 Beth. Steel 90# liever Br. Unil. 239J4 237# Chrysler Ned. Ford 273 265 Gen. Motors 58 Ned. Kabelfabr. 262 260 Intern. Nickel 2k# L'hilips Gloeilampen 220# 220# Kennecott 45# Wilton 165 163 Rep. Steel 217» 217# llilliton Ie rubr. U. S. Steel 73# 73# Hilliton lie rubr. 261# Cities Serv. 46# 46# [lordtsche Petr. 264 North American Kon. Olie 288 285# lont. Oil Amsterdam Rubber 140# 138# Midcont. Oil 45# 45# Bandar Rubber 134# 134 l'hilips Petr. 62# 61# 35?| Deli Bat. Rubber 89# 88 Shell Union 36# Kiudcng Lemboc 76 Tide Water 22# 3ost Java Rubber 51 50 Baltimore 8# 8 De Oostkust 93 Miss ff. Texas - Serbadjndi 58 56 New York Centr. 14$ HolL Am. Lijn 160# 160 Pennsylvania 14# Java-China-Japanlijn 153# 153#

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 5