De kleine boer en het ei. Plantenziekten en Parasieten Onze soldaten keren nit Indië terug. Nieuwe gegevens ever England-Spiel ontdekt. De drieiHogendheëenoYei-eenkomst en de samenvoeging Wilrtemberg-Badeii. Pennevruchten Recruut TeGiinisGfee methoden tot Jiestrpntj. Hoe de beul van Middelburg zichzelf betaalde. KERK EN ZENDING. Vang ze op! Een onbillijke regeling. van een Uei auteWilcAafi mcut de £M.caA-(?xLóAiarL Piw Dcaai&c Woensdag 27 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 ben. Vang ze op! Kanker en klaag niet mee, maar richt hun oog l naar de toekomst, wijs oncpzette- Ilijk naar de werkelijk-mooie waarden, die er nog in 't leven zijn, vtil niet over hun soldaten-taaltje un veie nuizeii ui ons vauei- ik nooroe, aiaus iviargaruna m en neem niet alles zo verschrikke- land wapperde j.l. Dinsdag de j „De Rotterdammer", één van on- lijk au sérieux. Vier de teugels en driekleur. De zoon werd na kor- ze moeders opmerken: „Als een bedenk dat het geen kinderen ter of langer verblijf in Indië,wrak komt hij thuis en toen hij meer zijn, maar mannen, die in thuis verwacht! In vreugdevol- j wegging Een „boom" van een vele opzichten meer van 't leven le nerveuze spanning heeft moe-, kerel! Eén brok gezondheid!" Er gezien hebben dan hun moeders der het huis versierd, „zijn" lie-1 klonk grote bitterheid in haar en meisjes. Maar blijf toch óók velingskostje gekookt en telkens stem door. Is dat wonder? vlak naast hen staan, weer dwaalden haar ogen naar 't j Toch was er één vrouw onder j Met unv gebed. Met begrijpen- raam of luisterde zij gespannen.degenen, die haar woorden had- de liefde. Nóg „zijn" auto niet?? Onder ai- den opgevangen, die de verzuch-Ja, ik weet het wel: u hadt ge le bedrijvigheid door brandde, ting slaakte: „Ik wou dat ik mijn dacht die jongen al lang op zijn die ene vraag in haar hart:: „Hóé jongen nog thuis kon krijgen, al! bestemming te hebben en eigen- komt mijn jongen thuis Hoe is was hij dan nóg zo invalide. De lijk moet hij nu nog van voren hij lichamelijk, geestelijk, mo- mijne is in handen van de extre- af aan beginnen. De meisjes moe- reel?Uit brieven wordt je zo misten gevallen en vermoord". ten zo lang wachten, eer zij ein-doen komen kan men in deze weinig wijsEr waren onderEr viel een stilte in onze kring, delijk eens tot een trouwdag kun-richting stimulerend werken. De deze groep militairen veel zieken1 Toen hoorden wij haar met om- nen komen, 't Valt allemaal nieteierprijzen zijn nog steeds, hoe- De moeilijke omstandigheden waaronder de kleine boer leeft hebben tot de overtuiging geleid, dat pluimveehouderij en varkens- mesterij hoofdzakelijk gereser- dienen te worden voor het kleine boerenbedrijf. Daarmee is de klei ne boer bij lange na nog niet uit de moeilijkheden, doch deze maat regelen kunnen er toe medewer ken, dat zijn harde bestaan eni germate verlicht wordt. Door kui- kentoewjjzingen zoveel mogelijk aan kleine boeren ten goede te en min of meer invaliden. Flakkeese uien worden vernietigd. Duizenden mudden uien, in hoofdzaak de mindere kwalitei ten, zijn dit seizoen onverkoop baar gebleven. Voor vele boe ren, vooral op Goeree en Over- flakkee, is de prijs te laag, zo dat zij liever de uienputten op het land openleggen om het rot tingsproces te bevorderen, dan arbeiders voor de verdere ver werking aannemen. Volgens een rapport van de stichting „Flakkeese gemeen schap" derft het eiland door de uien- en aardappelcrisis dit jaar ongeveer een inkomen van f 8 millioen. Dit seizoen exporteerde ons land 161 millioen kilo uien, waarvan meer dan het derde ge deelte uit Goeree en Overflak- kee. In Maart bedroeg de uit voer 21 millioen kg., waarvan 13.8 millioen naar Engeland (in Februari 8.6 millioen). floerste stem zeggen: „Dan had mee. ik er tenminste één aan wie ik Maarzoudt u willen ruilen mijn liefde en zorg kwijt kon." met die vrouw, die haar liefde en Deze zwaar beproefde vrouw zorg aan niemand „van eigen" was weduwe en de in Indië ver- meer kwijt kan moorde jongen, haar enige zoon.Voor onze christelijke werkge- Haar laatste zacht uitgesprokenvers ligt hier ook een taak, om woorden zijn me bijgebleven. Zij deze jongens, die toch in gehoor- kan haar liefde en haar zorg aan zaamheid en trouw het vaderland niemand van „eigen" meer kwijt, met gevaar voor eigen leven ge- Dat is erg voor een vrouw. Het diend hebben, om hen, als zij am- zorgen voor anderen is zo inhae- bitie tonen, zo het enigszins mo- rent aan onze vrouwelijke aard. gelijk is, een kans te geven in hun En de moeders onder ons, die bedrijf. haar zonen wèl thuiskregen? Als Iemand vertelde mij van een de vreugde van het eerste weer- jongen uit Indië weergekeerd, die zien voorbij is, breken er voor licht invalide was, maar zó ver haar, voor de verloofden, zowel bitterd op alles en iedereen, dat als voor de weergekeerden zelf, er geen goed woord zelfs voor zijn moeilijke weken aan. Deze jon- moeder af kon. Zo'n „ziekte-ver- gens moeten weer terug in het schijnsel", want dat is het, stelt gewone burgerbestaan. De jaren aan de naaste omgeving zware geleden afgebroken studie trekt eisen. „Moeten we dan alles maar hen nu niet meer aan. Velen moe- slikken van die jongen?", vroeg ten zich nog een positie in de de vader in radeloosheid. Dat ge- maatschappij veroveren. Ze zijn loof ik zeker niet. Er is hier veel we! een dalende tendens merk baar is, lonend. Nu doen zich ech ter nieuwe moeilijkheden voor, waarvan de kleine boer 't slacht offer dreigt te worden. Wat is n.l. het geval? De hoge eierprijzen worden al leen op de binnenlandse markt betaald en export is alleen moge lijk tegen prijzen, die 3 a 4 ct daar beneden liggen. Laat men de pluimveehouders de vrije hand, dan verkoopt men natuurlijk al leen op de vrije markt en wordt het aanbod daar te groot, dan zakken straks de prijzen, doch voorhands zou voor export vrij wel niets beschikbaar komen. En Nederland moet exporteren wil het er bovenop komen. Daarom werd met Engeland een handels- gekomen, dat dit werk van de hand van J. S. Bach is. In de muziekwetenschappelijke wereld wordt de echtheid van de Lukaspassion omstreden. Ze ker is, zo zeiden zij, dat van dit werk een eigenhandig door Bach geschreven maar ongesigneerde en ongedateerde partituur be staat, welke door de Bach-Ge- kunnen echter niet buiten deze voedertoewijzing en moeten nood gedwongen wel tot aankoop van zegels overgaan; waardoor een belangrijk deel van hun inkom sten wegvalt. Houdt men 100 kip pen, dan derft men daarmede on geveer f 7.per week aan in komsten. Dit nu achten wij niet billijk. Wanneer het noodzakelijk is tegen lagere prijzen te exporteren dan zal het noodzakelijk daarvoor te brengen offer geleidelijk moe- ten worden verdeeld. En dat issellschaft werd uitgegeven. b« het huidige systeem niet het j Waar het tot heden, trots alle Het Tweede Kamerlid, de heer naspeuringen niet gelukt is, de Droesen, heeft reeds vragen overcomponist der Lukas-passion te deze zaak aan de minister gesteld, ontdekken, daai moest noodza- Hij doet daarbij de suggestie hen, i kehjkerwijs de vraag aan wien die niet voldoende exportzegels ^et v;'Crk !f ,°v te scIF«ve?' In kopen uit te sluiten van een ev. i beantwoord blijven. Ook Spitta, kuikentoewijzing voor 1950. Wij de beroemde Bach-biograaf. betwijfelen of zulk een maatregel neemt in zijn standaardwerk voldoende effect sorteert en stel- i ov®r Bach ten aanzien van het len de vraag of niet een anderauteurschap van de Lucas-pas- systeem denkbaar is, waardoor sie voorzichtigneid in acht. een billijker verdeling der lastj In tegenstelling tot dit illustre mogelijk is. i voorbeeld, zo vervolgden boven- De banden der geleide economie genoemde musici, nemen ver zijn al knellend genoeg. Wan-schillende Nederlandse Bach- De musici Henk Dieben en Piet in „J. S. Bach en onze tijd": Ketting zijn, zoals reeds gemeld, „Een passiemuziek naar het na een diepgaande studie van de Evangelie van Lucas is geble- Lukaspassion tot de overtuiging ken niet van Bach's hand te zijn." Argumentatie in welke vorm ook, ontbreekt. Dieben en Ketting verklaar den tenslotte dat zij na een uit gebreid en diepgaand onderzoek van het oeuvre van Bach een onderzoek, dat gebaseerd is op volkomen nieuwe gezichtspunten met hieruit voortvloeiende nieu we wetenschappelijke methodes het auteurschap van Bach wat betreft de Lucas-passie on omstotelijk hebben kunnen vast stellen. Bovendien blijkt, zo zei den zij, het werk door Bach in 1704 geschreven te zijn. Bach heeft namelijk zijn naam zowel als het jaartal van ontstaan in de eigenhandig geschreven par tituur vermeld. Burgerlijke Stand. OOST EN WEST SOUBURG. Geboren: Cornelis, z.v. A. Roose en S. Barentsen. 0Gehuwd: S. J. Wiltenburg, 28 j. neer ze ook nog de economisch1 kenners definitief aan, dat het - en S. van Broekhoven, 24 j.; W. minst-sterke het diepst in het werk niet van Bach is. Zo Schout, 26 j. en J. J. Wolters, vlees snijden, wordt de toestand schrijft prof. dr G. van der 22 jr.; A. Roose, 28 j. en S. van onhoudbaar. (Leeuw in zijn boekje: „Bach's Stel, 29 jr. We hopen, dat minister Mans- Matthaeus-passion": „De Lucas- holt een weg zal vinden, even1 passie is niet van Bach". H. EXERCITIE. Iedereen heeft wel eens solda ten zien exerceren of liever ge zegd, zien paraderen. Tegenover de buitenwereld is de parade het showmiddel van het legerwaar bij machtsvertoon een grote rol speelt. Zeker één, soms wel twee uur per dag worden er op het dienst rooster uitgetrokken voor exer citie-oefeningen. Elk kaderlid krijgt een groep van het peloton toegewezen, waarmee hij een uur lang het exercitieterrein on veilig weet te maken. Stram en strak, alle spieren gespannen, staan de recruten in de houding; en als de scheur van de commanderende sergeant tot ver achter zijn oren open spalkt komt de groep iets min der stram „op de plaats rust". De eerste vier, vijf weken is de exercitie ongewapend. Lang zaam, maar zeker, begint het er op te lijken en zo nu en dan komt er eens een goedkeurend woord uit de mond van de offi cier als het „links uit de flank" per ongeluk eens precies gelijk gaat. Elke beweging wordt in een bepaalde tijdmaat uitgevoerd, die er ingestampt moet worden tot het voor de recruut automa tische handelingen zijn gewor den. Daarom: „Meetellen, mijne heren!" En de recruten schreeu- wen zo hard ze kunnen het „Hoofd-twee-drie-voet" als het commando „Rechts richten" weerklinkt. Het geweer gaat echter ook een woordje meespreken bij de exercitie en dus begint dan de instudering van de geweerbewe- fingen. Over de schouder, in de arm en presenteer geweer. Alles op de vastgestelde maat en de stramme houding tot de stand van de vingers voorgeschreven'. Zo beginnen de oefenparades. Het geweer over de schouder, korte gestrekte passen op de maat van de muziek, de rechter arm door zwaaiend tot op schou derhoogte. Eerst peloton voor peloton, dan de gehele compag nie. Straks komt de grote „Pas sing Out Parade", waar de re cruten, die dan soldaat worden, zullen moeten tonen wat ze in hun opleidingstijd van de exer citie hebben geleerd. In afwach ting daarvan Zaterdag bij wijze van intermezzo Kamercuriositeiten I. niet zo jong meer en hebben het wijsheid nodig, die God alleen ons dat die eieren beschikbaar komen leven nu niet bepaald van zijn geven kan. Dit is een proces, dat mooiste kant leren kennen. Het langzaam geneest. In een ècht- ergste van de huidige situatie is, Christelijke gezinssfeer ligt ge- dat zij het n u t van deze verloren necskracht voor zulken. Als wij jaren niet inzien. De toestand in zulke jongens of mannen onder Indië is immers nog chaotischer °nze kennissen hebben, laten wij dan toen zij daar kwamen? Die hen dan als 't u blieft niet links inmenging van vreemde mogend- laten liggen, maar hun onze op- heden „pruimen" onze jongens rechte belangstelling en meeleven niet. Moeders, u ziet het zélf wel, tonen. Daar heeft de „bloem van hoe zeer zij uit het lood geslagen het vaderland" recht op. zijn. En daarom: vang ze op! Dit! Uit een leven in gemeenschap moeten wij vrouwen allemaal met den levenden Heer, ontbloeit doen, of we al dan niet zélf een ook déze vrucht van naasten- uit Indië weergekeerde zoon heb- liefde. overeenkomst gesloten, die voor- eenvoudig en doeltreffend als met Brandts-Buys poneert in „Muzi- ziet in de levering van ongeveer 250 millioen eieren (15.800 ton). Om aan die verplichting te vol doen moet de regering dus zorgen, Drs L. de Jong (na een tocht door Duitsland). Duitsers die de lakens uit deelden, leven nu als rustige burgers. Na een tocht van meer dan vierduizend kilometer door West- Dnitsland, zijn de chef van het rijksint ituut voor oorlogsdocu mentatie, drs L. do Jong en het hoofd van de afdeling bronnen publicaties, dr A. E. Cohen, dezer dagen naar Nederland terugge keerd. Tot de vertegenwoordigers van de bezettende macht, met wie zij uitgebreide gesprekken hebben gevoerd, behoorden o.a. de voormalige commissaris-ge neraal voor bijzondere diensten, W. Ritterbusch, de gemachtigden voor het bankwezen dr Wohlthat en dr Bühler, de chef van de secretarie van Seyss-Inquart en de pers-assistent van de rijks commissaris, Voorts spraken zij met medewerkers van Rauter en generaal Christiansen. „Wij heb ben", zei drs de Jong na terug keer, „van de ontzaglijk verwar de verhoudingen binnen het rijkscommissariaat een betere indruk gekregen dan wij ooit uit documenten hadden kunnen opdoen, en de Duitsers, die wij ontmoetten, spraken vrijer dan zij ooit in Nederland tijdens hun detinering of gevangenschap zouden hebben gedaan. Over het England-spiel hebben wij gege vens verworven, die terstond aan de parlementaire enquete-com- missie zullen worden doorgege ven. Het was overigens een heel vreemde ervaring om Duitsers, die in de oorlogsjaren, in Den Haag bjj elkaar hokkend, in bezet Nederland de lakens uitdeelden, nu hier en daar verspreid in Duitsland te vinden, de een als bankdirecteur, een tweede als hereboer, nummer drie als sport journalist anderen weer als landarbeider of als los werkman by de Duitse staatshoutvesterjj. Nederlandse, Engelse en Ame rikaanse autoriteiten hebben ons uitstekende medewerking ver leend. Wij zijn nog belangrijke collecties Duitse documenten op het spoor gekomen, welke aan gelegenheid verder met Engelse instanties zal worden opgeno men, terwijl wij tenslotte in een klein plaatsje bij Munster alle stukken aantroffen van de af- en niet op de vrije markt ver dwijnen. Men heeft daarvoor een inge nieus stelsel uitgedacht. De pluimveehouders, die over een be tekenend aantal kippen beschik ken, zijn aangewezen op een toe wijzing van kippenvoer, dat in be perkte hoeveelheid geïmporteerd wordt en naar rato over de pluim veehouders wordt verdeeld. Nu moet men echter, om voor deze toewijzing in aanmerking te ko men een aantal exportzegels ko pen tegen de prijs van 3 a 4 cent per stuk, om de export van eieren naar Engeland mogelijk te maken. In de laatste vierweke- lijkse periode moesten de pluim veehouders per kip acht van deze zegels kopen, zodat zij per kip omstreeks 30 cent minder voor de geleverde eieren ontvingen. Wij kunnen, zegt de „N Pr, Gr. Crt.", een dergelijke gang van za ken niet bewonderen. Wat toch is het geval? Er zijn boeren en in het algemeen zijn dat de grote boeren die niet afhankelijk zijn van een pluimveevoedertoewij zing, omdat zij op eigen bedrijf voldoende voer voor hun kippen kunnen verbouwen. Zij krijgen dus geen voedertoewijzing, maar behoeven ook de dure exportze gels niet'te kopen en maken nu de volle prijs voor hun eieren. De door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 81. Pier en Gijs waren natuurlijk ook in de on weersbui terecht gekomen. „Eén geluk", zei Pier, „dat 't noe pas begint, want as 't vanmorrege zilk weer gewist was, ad ik me' uut rieën kunne gaen „En dan ad je ook die pries nie gewonne", zei Gijs. „Joenge, dae za je vrouwe van op staen te kieke." Dat dacht Pier ook wel, maar hij vermoedde toch, dat Geertje niet al te best te spreken zou zijn over z'n uitstapje. „Gijs", zei Pier, „straks komme we bie een zieweg en dan kunne me zó naer uus." „Mij best", zei Gijs. Met zulk slecht weer was er aan rijden toch ook niet veel. De merrie schudde haar natte manen eens. Ze wilde ook liever naar huis, dan in de regen lopen. Pier tuurde eens over de stille weg. Er was niemand te zien. Ja toch, in de verte twee stipjes. Wie zouden dat zijn? „Zeg Gijs", zei hij, „löpe daer ginds noe twee manne?" Gijs keek ook eens. deling archiefwezen van het 1 kleine boer, die niet voldoende op Rijkscommissariaat. Die lagen al eigen bedrijf kan verbouwen en bijna vier jaar op onze komst de pluimveehouders die niet over te wachten." een landbouwbedrijf beschikken In verband met de grote be- wordt bereikt, langstelling, welke gedurende de De heer Besemer raadt ten- laatste jaren bij vele boeren en slotte aan, dit jaar de proeven tuinders is ontstaan voor ver en demonstraties met diverse doorgevoerde mechanisatie en vernevelaars met aandacht te specialisatie met betrekking tot volgen, aangezien deze aanlei- liet gebruik van machines en ap- ding zouden kunnen geven tot paraten tot bestrijding van de ingrijpende verandering in het sch. (f 1.50) plantenziekten en parasieten, bestrijdingsschema. enz. heeft dr A. F. H. Besemer van de Plantenziektenkundige dienst te het ei van Columbus het geval kale ommegangen" (1948) de was. Men kan wel beter een half stelling: „de Lucas-passie, waar- ei hebben dan een lege dop, doch van de partituur zeker een auto- halve eieren plegen spoedig in le- graaf van Bach is, maar .even ge doppen te veranderen. En dat zeker niet door hem gecompo- moet tot elke prijs voorkomen. neerd".en H. Rutters schrijft De Walcherse boerinnen werden de dupe. Vroeger werden de misdadigers niet gestraft met opsfufting In de gevangenis. Men meende, dat de gevangenis alleen moest dienen cm voorlopig op te sluiten en wel zo kort mogelijk; daarom werd 't vonnis spoedig uitgesproken en ten uitvoer gebracht. Meestal werd aan den lijve ge straft, doorgaans in het openbaar tevens tot een afschrikwekkend voorbeeld. De zwaarste straf was natuur lijk de doodstraf, onthoofding of de galg. Zelfs voor brandstichting en diefstal. De lichtste straf was een schandestraf, zoals het staan aan de kaak, 't dragen der wet stenen of van de houten huik enz. De meeste straffen waren licha melijk, meestal waa het geeselen (de rode hemdrok), gewoonlijk 27 slagen, verder brandmerken op de rug of aangezicht, het afhakken van een hand, 't doorsteken van de tong met een gloeiende priem. Daarop volgde geregeld verban ning uit de stad of uit het ge west voor een bepaald aantal ja ren. De beul of scherprechter was natuurlijk de uitvoerder der von nissen. Niet ieder was voor zulk werk geschikt of genegen. Geregeld wa ren zij uit andere steden afkom stig. Vanaf .1500 had Middelburg een eigen beul. Niet iedere stad kon zich die luxe veroorloven. Zo moest de Middelburgse beul heel vaak te Veere dienst doen. Behalve een klein vast salaris, genoot hij voor elke torture of pijniging een afzonderlijk loon, b.v. 1 pond vl. (f 6) voor onthoof den, ophangen of worgen, 15 sch. (f4.50) voor het brandmerken, 5 voor het geselen, Wageningen enkele richtlijnen ge geven, die bij de keuze van nieuwe soorten machines van be lang kunnen zijn. STUIVEN HET MEEST ECONOMISCH. Dr Besemer ziet het stuiven als de meest economische be- BROUWERSHAVEN. Bevestiging en intrede ds Eckenhausen. zeide ds Cramer onder andere, I de Bijbel aanwijzende: Gaat j heen en verkondig het Evan- gelie De nieuwe predikant las Jo in de prachtige grootse mo- strijdingsmethode, waarbij een numentale Ned. Herv. kerk te hannes 17, de verzen 6 tot en werkzaam product met een niet1 Brouwershaven werd, nadat al- met 19, het Hoge-priesterlijk werkzame stof de z.g.n. draag- daar een vacature van twee en gebed. Hij koos zijn tekst uit stof, zo goed mogelijk mecha- een half jaar was geweest, ds het voorgelezen gedeelte, n.l. r.isch wordt gemengd en ver-Eckenhausen, die 30 jaar in In- vers 13: Doch nu kom ik tot U volgens verstoven over de ge- donesië doorbracht, bevestigd en spreek dit in de wereld, op wassen. Het verspuiten van be-1 door de consulent, ds Cramer dat zij mijn blijdschap vervuld strijdingsmiddelen, een metho- j van Renesse. De vorige predi- i mogen hebben in zichzelf, de, welke ongeveer tegelijker- kant ds Hinck Blok nam op 29 Ds Eckenhausen sprak woor- tijd met het stuiven toepassingOctober 1946 afscheid van Brou- den van dank tot de Kerkeraad, vond, brengt daarentegen veel- wershaven. I die hem in vele dingen zo tege- al bezwaren met zich mede. Niet alleen, dat aan de samenstelling van de hiervoor nodige prepara ten vaak zeer ingewikkelde pro cedures zijn verbonden, doch het spuiten vraagt bovendien veel water. Stuiven is wat de kosten van Onder de vele aanwezigenmoet is gekomen, de diaconie, merkten we verschillende pre- het gemeentebestuur, ds Pijn- dikanten van Schouwen en Dui- acker Hordijk van Zierikzee, als veland op. scriba vertegenwoordigende de Na het zingen door de ge meente van psalm 105, vers 1, las ds Cramer de 100ste onbe rijmde psalm en Romeinen 15, apparatuur en arbeid betreft be- j vanaf vers 30. Na de geloofs- langrijk goedkoper. belijdenis zong de gemeente classis, ds Cramer en speciaal de heer L. Krijger, koster-ou derling der kerk. Ds Cramer sprak namens de ring; ds Pijnacker-Hordijk na mens de classis; burgemeester Ds A. Dubois, Chr. Geref. pre dikant te Maarssen, die reeds Ondanks de voordelen, vanpsalm 277. Het Nederlands Gast namens de burgerlijke ge- tijdsbesparing, goedkoper wer- j Hervormd kerkkoor te Brou-1 meente. ken en lichtere machines, die wershaven, onder leiding van Na de toespraken liet ds Ec- minder beschadiging geven in de heer Lijbaart, zong het ze-1 kenhausen zingen de eerste 3 het gewas, is het stuiven in ons genkoor. Ds Cramer zeide, dat verzen van gezang 300a. land veel minder populair dan wanneer men naar de woorden Ds Cramer eindigde de dienst het spuiten. De belangrijkste re- voor deze dienst zou moetenjen het zingen psalm 68:10. den hiervan acht dr Besemer zoeken, het beste kan doen het I Als organist trad de heer P. het feit, dat de stuifmiddelen, boek der Handelingen open te N. Everwijn op. berekend naar de hoeveelheden, slaan. Hij koos dan ook zijn j die men per H.A. nodig heeft, tekst uit Handelingen, hoofd- A. Dubois, vaak niet in prijs kunnen con- stuk 10, vers 33, waar we lezen: curreren met de spuitmiddelen „Zo heb ik dan van stonde aan voor een gelijke oppervlakte. |U gezonden, en gij hebt wel ge- Anders ligt de situatie, wan-'daan, dat gij hilr gekomen zijt. ^men ^jd ernstig ziek is, zal neer men met een eenmalige Wij zijn dan allen nu hier te- .w- .advies naar een toepassing van een stuifmiddel genwoordig voor God, om terustftuls m ^dst vertrekken, eenzelfde of slechts weinig min- horen al hetgeen u van God is der effect kan bereiken als met bevolen". raag naar Bybels. spuiten. Dit is het geval bij vele Spreker legde alle nadruk op Het Amerikaanse Bijbelge- insectendodende middelen, in de profetische bediening. Hij nootschap heeft sedert de oorlog welk verband het stuiven mo- hoopt dat zijn collega niet zal voor de Bijbelverspreiding in gelijkheden biedt, die zeker het spreken, zoals de mensen het Japan reeds ongeveer 140.000 overwegen waard zijn. willen, doch alleen zoals God het Bijbels, 1.575.000 Nieuwe Tes- Door samenvoeging van de wil. Met deze woorden verklaar- tamenten en 672.000 evangeliën voordelen van beide methoden de hij ds Eckenhausen te heb- en andere Bijbelgedeelten be is men gekomen tot de z.g.n. ben ingeleid. Het kerkkoor zong schikbaar gesteld en nog is aan vernevelapparaten, ook wel hierna gezang 121. Na de in- cle vraag nog lang niet voldaan. „atomisers" genaamd. Het is ge- zegening zong de gemeente de Het zond nog 70 ton papier naar lukt vloeistoffen zo fijn te ver- nieuwe predikant psalm 134 3 Japan om Bijbels te drukken. nevelen, dat er bij gebruik van toe, waarna de predikant zei: Er worden in Japan meer Bij-, een veel geringere hoeveelheid God zegen U met Zijn geest en i bels gevraagd dan ooit tevoren. I fit! 9.40 Schoolradio NCRV. 10.00 vloeistof dan bij normaal spui- sterke U met Zijn kracht. [Kwartet in D. 10.15 Morgen ten, toch een voldoende regel-. De symbolische wijze van in-' Jdienst. 10.45 Dameskoor. KRO n-at'ge bedekking van het gewas stallatie trok onze aandacht. Zo 11.00 De Zonnebloem. 11.40 Blijkbaar was dat alles niet vol doende om er van te leven, want vele dagen was hij werkloos. Daar om had hij tot in de 16e eeuw 't recht om uit elke korf, waarmee de Walcherse boerinnen op de markt kwamen vroeger waren er twee weekmarkten) twee elers te nemen. Wanneer op „sulcke marektdae- gen justlcie capltuele doende es", d.w.z. als op 'n marktdag iemand onthoofd of opgehangen moest worden, dan mocht hij dubbel zo veel elers nemen. De beul was te kennen aan z'n kleding. Hij was in 't geel ge kleed met. een rode muts op. De elers maakte hij te gelde, welke opbrengst ongeveer de helft van zgn salaris bedroeg. Dan genoot hij nog de voordelen van elke exe cutie, hierboven genoemd. Ten laatste, n.l. In 1556, heeft de vroedschap toch ingezien, hoe onredelijk het was, de landlieden te laten betalen aan het Inkomen van de beul, zodat dit werd ver hoogd, maar met het verbod, „dat hij geen eijere garen en sal". Overleden: F. Poortvliet, 77 jr., wednr. van N. J. Molhoek; J. C. van Dijk, 38 jr., echtg. van J. Dobbelaar; M. Bommel jé, 84 jr., wed. van J. Flipse; J. de Voogd, 46 jr., echtg. van J. Anemaet; D. Tange, 41 jr., echtg. van M. Suur- mond; A. Osté, 78 jr., echtg. van J. de Jonge. TERNEUZEN. Geboren: Pie- ternella E., d. v. J. de Doelder en C. A. Dees; Jeanne M., d. v. J. R. A. Audenaerd en M. E. Baert; Jan D. Th., z. v. W. P. Th. van Bree en M. J. Kerstens; Wessel J., z. v. M. W. Vermeu len en C. M. de Zeeuw; Philo- mina L., d. v. H. J. de Groot en Z. Leeluijze; Pieternella M., d. v. M. K. Kaijser en M. M. Ro- meijnsen; Lucia F. M., d. v. L. Dezutter en C. P. Harte; Fran- cien L. L., d. v. O. Th. N. van den Hemel en G. M. L. Rammc- loo; Edhuige A. E., d. v. A. D. Lijbaert en R. E. Dhuijvetter. Gehuwd: A. P. de Feijter, 31 j. en S. M. Cattoir, 21 j.; C. Pat- tist, 28 j. en L. de Feijter, 26 j. Overleden: F. de Jonge, 90 j., wed. van A. Dieleman; P. A. Colman, 64 j., ongeh.; J. de Fe ver, 76 j., echtg. vqn M. Kempe. RENESSE. Geboren: Maatje J., d. v. W. J. Kooman en J. G. v. Splunder; Dirk C., z. v. A. J. Verboom en E. Stouten; Adria- na, d. v. A. v. d. Velde en S. v. d. Wekken; Ilonka, d. v. J. II. Sproet en E. Bernheim. Gehuwd: J. de Ruiter en 1. de Meij. Overleden: A. Geelhoed; K. Boot; G. Zomer. Bestaande situatie voorlopig gehandhaafd. De vertegenwoordigers der drie bezettingsmogendheden zullende noodzakelijke voorbereidingen treffen voor het instellen van een bestuursapparaat der drie mogendheden voor de westelijke zones van Duitsland, dat van kracht zal worden, wanneer een voor lopige Duitse regering is ingesteld. Door de drie betrokken gealli- Baden zal, na de instelling van 'n eerde regeringen is ook nog de federale Westduitse regering, op- tekst van een overeenkomst tus sen hen en de Duitse autoriteiten gepubliceerd, waarbij overeen stemming is bereikt over het houden van een volksstemming in het gebied WürtembergBaden. Door de Duitse ministers-pre sidenten van deze deelstaten is voorgesteld dit plebisciet te hou den, teneinde uit te maken of dit gebied, dat thans gedeeltelijk bij de Amerikaanse en gedeeltelijk bij de Franse bezettingszone van Duitsland behoort, tot één staat zal worden samengevoegd. Voorlopig zal de bestaande si tuatie in Würtemberg en Baden worden gehandhaafd, de volks stemming zal thans nog niet wor den gehouden, teneinde te voor komen, dat er vertraging zou op treden bjj het instellen van een Duitse federale regering. Het nieuw in beschouwing worden ge nomen. Ook is overeenstemming be reikt over de Franse eis om con trole over de tegenover Straats burg gelegen Rijnhaven Kehl. Het Franse bewind zal worden ge handhaafd tot de instelling van een Duitse federale regering. Een door de Franse regering gedaan voorstel, strekkende tot een geleidelijk wederom onder Duits bestuur brengen van Kehl, werd aangenomen. De thans te Kehl verblijf houdende Franse onderdanen zullen daar nog ge durende een periode van vier jaar mogen blijven, teneinde in die tijd moeite te kunnen doen voor het verkrijgen van huisvesting te Straatsburg. In het met Duitsland te sluiten vredesverdrag zal „uiteindelijk vraagstuk van de afbakening van over de staatkundige positie van de grens tussen Würtemberg en Kehl worden beslist". Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Belde zenders 8 en II u. Nieuws. Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Schoolradio. 12.13 Fluitrecital 12.2J Voor de landbouw, 12.38 Lunchconcert door het Promena de Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 1.20 Vervolg Lunchconcert door het HILVERS. II (415 M.)NCRVnie^CKV 9°nn rL1.45 Roerom en» ;*„i I NUtv 2.00 Celesta Ensemble. 6.00 Ceilorecrtal. 6.25 Gram. 6.30 2.40 Even onder Qns 3 0Q 0ml Radio volksuniversiteit. - Orkest. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Jeugdjournaal. 5.30 Gram. 5.50 Reg.uitz, Nieuws. 7.15 Reg.uitz. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Engelse les voor gevorderden. 8.05 Program proloog. 8.15 Radio Philh. orkest. 9.15 De Benelux en de arbeiders. 9.35 Sans Souci. 9.55 Inten. ful pen Rallye. 10.00 De zee bleef vrij. 10.15 Wij hebben een woord voor de wereld. 11.15 Drie Gamba Sonates van Bacil. 11.35 Een Ro mantisch programma tot besluit'. HILVERS. (301.5 M.)VARA 6.00 Nieuws. 6.15 VARA varia. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.00 Lezing. 7.15 Flora Nielsen zingt enkele liedjes van Hugo Wolf. VPRO 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Van alle dag. VARA 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Omroeporkest. 9.00 Hoorspel. 10.15 Vindobona HILVERS. 1 (301,5 M.)AVRO 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.15 Ochtendvaria. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Gram. 9.30 Een lied gaat de wereld rond. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Suite voor strijkor kest. 11.20 Piano. 12.00 Opnamen van de Pyreneeën. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Pianoduo André de Raaff en Jaques Schutte. 1.20. Dolf van der Linden. 1.50 Toscani zingt drie Bretonse liederen. 2.00 Van de hak op de tak. 2.15 So listenconcert. 3.00 Klimop, een programma voor zieken en ge- Schrammel'n. 10.45 Van boek tot zonden. 4.00 Eon programma in boek. 11.15 Dolf van der Linden een notedop. 5.00 Kaleidoscoop. en zjjn Metropole orkest. Donderdag 28 April. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws. HILVERS. II (415 M.): KRO 7.15 Ochtendconcert. 7.45 Mor gengebed. 8.15 Intern. Tulpen 5.20 Welk dier deze week. 5.30 Muziekjournaal. Het Bijzonder Hof te 's-Graven- hage veroordeelde gistermorgen ode voormalige Haagse agent van Raifye.~~8.20~ Pluk de dag. 9.00 politie H. J. Verbaan tot levens- Voor de vrouw. 9.05 Muziek houdtlange gevangenisstraf. In dienst van het „Juden-refe- rat" van de Sipo en S.D. heeft hij Joodse landgenoten gearresteerd en mishandeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4