ji)rovintiffjpi«f Behoefte aan arbeidskrachten in Zeeland neemt af. Openbare School B te Vlissingen officieel geopend. Proï. Zeeuwse V.V.V. heelt onvol doende geldmiddelen. Nog plaats voor goede vakarbeiders. „De Schelde" heeft nog altijd tekort aan personeel. Moordenaar van Rotterdamse taxi-chauffeur krijgt levenslang. De tulpenrallye. Werkzaamheden moeten achterwege blijven. £en parel in de kroon der Inspectie Middelburg. Woensdag 27 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In het zojuist verschenen jaarverslag over 1948 van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg, wordt medegedeeld, dat het jaar 1948 heel wat gunstiger begon dan het jaar 1947, doordat, In tegenstelling tot 1947, in 1948 slechts een aantal arbeiders enige tijd was uitgevroren. Bulten de seizoenwerkloosheid was er over het algemeen nog geen sprake van een algemene werkloosheid. Wel valt duidelijk waar te nemen, dat In de verschillende bedrijfstakken de behoefte aan arbeidskrachten afneemt. Goede vakarbeiders kunnen meest al nog vlot geplaatst worden, doch de plaatsing van minder vak bekwame krachten en ongeschoolde arbeiders begint steeds meer moeilijkheden op te leveren. De categorie, waarin reeds van een overschot kan worden gesproken, vormt het kantoorpersoneel. feit, dat de werkgeefsters hogere eisen stellen. De plaatsing van jeugdige ar beidskrachten had een vlot ver loop, waarbij een uitzondering moet worden gemaakt voor de jongelui, die een kantoorbetrek king zochten. MEER VAKOPLEIDINGEN*. Besprekingen werden gevoerd met werkgevers en werknemers in het textielbedrijf van O. Z. Vlaanderen om tot een vakop leiding voor de textielnijver heid te komen. Zij hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. Waarschijnlijk binnenkort kan aan de Rijks werkplaats te Mid delburg worden begonnen met een vakopleiding voor stuca- door, terwijl hier misschien ook een opleiding voor steenhouwer Vrijwel het gehele jaar door bestond er een doorlopend te kort aan bepaalde bouwmate rialen en aan bepaalde vakarbei ders als stucadoors, timmerlie den, metselaars e.a. Het toene men van de bouwactiviteit bui ten de noodgebieden was oor zaak, dat steeds meer bouwvak arbeiders van buiten, die in Zeeland werkten, terugkeerden naar hun woonplaatsen. Het feit, dat het Rijk sinds najaar 1948 niet langer de vergoeding Van reiskosten en reisuren voor zijn rekening nam, droeg hier toe ook het zijne bij. Op 1 Jan. 1948 waren er 2862 arbeiders van buiten Zeeland hier werkzaam en een jaar later wat dit aan tal slechts 1450. BELGISCHE BOUWVAKARBEIDERS. De resultaten van de proef, genomen met tewerkstelling van Pelgische bouwvakarbeiders op Walcheren, beantwoordden niet geheel aan de verwachtingen. Per 31 Dec. 1948 waren op Wal cheren nog 29 Belgen in de bouwnijverheid werkzaam, in W.Z. Vlaanderen 195 en in O.Z. Vlaanderen 81. De animo voor de omge- schoolden van de Rijkswerk plaats voor Vakontwikkeling te Middelburg was over het alge meen maar matig. Het tempo der omgeschoolden is vooral de eerste tijd nogal laag en toch moet men dezen een normaal loon betalen. Niettemin konden bijna allen in het eigen gewest worden tewerk gesteld. Doordat het herstel van de chemische bedrijven te Sluiskil gestadig voortgang vond, kon het personeel enigszins worden uitgebreid. Op de Phosphaatfa- -briek te Sas van Gent heerste het gehele jaar een drukke be drijvigheid. In de klompenin dustrie moesten vooral in het tweede halfjaar heel wat arbei ders worden ontslagen, omdat slechts minimale hoeveelheden hout beschikbaar waren. DE MIJ „DE SCHELDE". De Mg „De Schelde" had het gehele jaar met een tekort aan arbeidskrachten te kampen. Het aantal arbeiders steeg van 2670 tot 2940 en het aantal ambtena ren van 509 tot 520. Tengevolge van het gebrek aan woningen kon het aantrekken van arbei ders uit andere gewesten slechts op zeer beperkte schaal geschie den. De ervaringen met het on derbrengen van Schelde-arbei- ders in een wederopbouwkamp waren niet onverdeeld gunstig, daar de vakarbeiders nogal wat klachten hadden over de huis vesting. De weverijen in O. Zeeuwsch- Vlaanderen hadden vrijwel het gehele jaar volop werk. Het aantal arbeidskrachten hier was eind 1948 veel groter dan begin van dat jaar. In de tricotagein dustrie waren veel ups en downs Soms moesten verschillende be drijven een deel van het perso neel naar huis sturen, omdat er feen werk was. In de West ,eeuwsch-Vlaamse vlasserijen baarde de personeelsvoorziening geen zorg, daar er in België vol doende aanbod is. Opmerkelijk Is, dat de Nederlandse arbeider weinig voor dit vak voelt. DE SUIKERFABRIEKEN. De personeelsvoorziening tij dens de campagne aan de beide suikerfabrieken te Sas van Gent verliep minder vlot dan vorige Jaren, doordat vele arbeiders thans vast werk verkiezen en door het vervallen van de sui kerdistributie het verkrijgen van extra suiker geen aantrekkings kracht meer uitoefende. Van de ca. 800 arbeiders moesten ca. 450 Belgische grensarbeiders worden bemiddeld. De N.V. „Zeelandia" te Zie- rikzee vond nieuwe afzetgebie den in het buitenland, hoewel de vooroorlogse omzet op de binnenlandse markt nog niet kon worden bereikt. Er zijn hier nu ca. 90 werknemers. De landbouwwerkzaamheden hadden over het algemeen een vlot verloop. Tholen verschafte door onderhoud en oogst van zilveruien vele handen vele maanden werk. Ook voor de oogst van consumptieaardappe len en suikerbieten moesten veel arbeiders worden ingeschakeld. De werkgevers streven er steeds meer naar de vaste kern van hun personeel tot het uiterste te beperken en nemen in de z.g. topperiode voor korte tijd een aantal losse arbeiders in dienst Ook bij de landarbeiders is over het algemeen de neiging niet groot zich als vast arbeider te verbinden. VROUWEN EN "MEISJES. Ofschoon nog niet van werk loosheid onder vrouwen en meis jes kan worden gesproken ston den meerdere van haar geruime tjjd als werkzoekend ingeschre ven. Ook het aanbod van ge huwde vrouwen nam toe. Vooral een betrekking als werkster Voor het schoonmaken van kan toren was gezocht. Wat het huishoudelijk personeel betreft trad enige verbetering in. Dat j *an de vraag nog niet kon wor den voldaan ligt mede aan het komt Aan de afdeling Beroepskeuze werden 448 bezoeken gebracht, terwijl 363 beroeps- en studie adviezen werden uitgebracht. In de gehele provincie bestaat nu de gelegenheid een beroeps- of studieadvies te ontvangen, daar j de verschillende delen door de beroepskeuze-adviseur worden bezocht. ONTSLAGKWESTIES. In ca. 10 procent der door werkgevers aanhangig gemaakte ontslagkwesties werd geen ont- i slagvergunning verleend. T.a.v. de aanvragen van werknemers was dit aantal ca. 20 procent. Heel dikwijls kon door overleg m.m.v. het G.A.B. een bevredi- gende oplossing worden bereikt. De werkplaats voor fninder va- i lide arbeidskrachten te Middel burg verschafte einde 1948 aan 50 personen werk. Op 31 De cember j.l. hadden 47 van de als werkzoekend ingeschreven ge- demobiliseerden nog geen werk- kring gevonden. In totaal wer- l den als werkzoekend ingeschre ven 887 gedemobiliseerden, t.w. 646 van de K.L. en 241 van de K.M. Gedetineerde politieke de linquenten zijn niet meer werk zaam in onze provincie. Van de bij de Mij „De Schel de" tewerkgestelde displaced persons waren er van de 372 eind 1948 nog 160 werkzaam. In 1948 werden 4519 vergunningen voor tewerkstelling van buiten landse arbeidskrachten uitge- I reikt. Voor emigratie, vooral I naar Canada en Zuid-Afrika, L bestond veel belangstelling. De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gistermorgen conform de eis de 123-jarige H. J. Barendsen uit Hilversum wegens moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur Clo- bus tot levenslange gevangenis straf wegens moord. Zijn broer, de 17-jarige Willem, werd veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek. In alle vroegte zijn Dinsdag morgen te Den Haag, bij het ge bouw van de K.N.A.C., de 69 equipes vertrokken, die deze stad hadden uitverkoren als startplaats voor de tulpensterrit. Op het laatste ogenblik zijn aan deze 69 equipes nog drie teams toegevoegd, zodat in totaal 72 wagens de richting Brussel hebben genomen. Van Brussel gaat de rit naar Parijs, Bor deaux, Lyonen weer naar Brus sel terug, waarna men bij Breda weer op Nederlandse bodem zal arriveren. Acht equipes zijn te Glasgow gestart voor de tulpensterrit, 7 Britse en 1 Deense equipe. Eer gisteravond zijn 'enkele equipes van Londen vertrokken. Via Do ver-Boulogne zullen de deelne mers van Londen de Franse route bereiken. De teams van Glasgow komen op het conti- nent via Folkestone-Boulogne. ROUTES DER INTERNATIONALE TULPEN-RALLEY Het jaarverslag van de Prov. Zeeuwse VVV over 1948, ultge- jaEU-"gedurende de maand" Juni bracht door de directeur, de heer onder auspiciën der vereniging in E. Smit, begint met de teleur- de Grote Kerk te Veere enige stellende mededeling, dat 1948 in|cuitUrele manifestaties te doen het teken stond van nüpend geld-1 plaatsvinden. Express Co. werd overeenstem ming bereikt inzake de tour door Zeeland, die men wil uitschrijven voor Amerikanen. Het Dep. van Onderwijs gaf toestemming elk gebrek. Noodzakelijk nieuwe uit gaven van vouwbladen en van 'n affiche konden niet worden be kostigd en bleven dus achter wege. De uitgave van het Reisboek van Zeeland durfde het bestuur niet op zich op te nemen. Ten slotte gaf de fa. den Boer te Mid delburg het zelf uit en het wordt thans door de Prov. VW van de ze firma gekocht en met een verdienste van een kwartje per stuk verkocht. Een goed verzorgd vouwblad over Zeeland, als opvolger van de uitgave in 1947, moest worden uitgegeven, doch hieraan is dan ook grotendeels het tekort op de rekening 1948 te wijten, j De contactcommissie der VW's op Walcheren bekostigde samen j met de Prov. VW een Engelse uitgave van dit vouwblad, die de j heer Smit samenstelde. Aan het Ned. Econ. Instituut te Rotterdam werd voorlichting gegeven betreffende het vreemde lingenverkeer op Walcheren t.b.v. het rapport over het herstel van Middelburg. De directeur nam zitting in een commissie ter voor bereiding van het Strandschap West Zeeuwsch Vlaanderen. Een De vooruitzichten wat betreft de hotelnieuwbouw zijn nog niet goed te noemen. In totaal gingen 1303 brieven, 170 briefkaarten en 1236 drukwerken de deur uit. Slechts een zeer gering succes werd geboekt met de actie tot dus: „En zo gaan we dan een moeten worden geacht. Hopenlijk zal zulks in dit jaar, mede ten gevolge van het belangrijk ver hoogde subsidie, in meerdere mate mogelijk worden! JAARVERSLAG SECRETARIS. De heer G. Houtekamer, secr. der Prov. VVV's, deelt in zijn jaarverslag o.m. mede, dat als nieuwe leden toetraden de WV's te Brouwershaven en Nieuwvliet. Alle bestaande WV's in de pro vincie waren bij de Prov. Ver. aangesloten. Er is over 1948 een nadelig saldo van f 1049,84. De secretaris hield vele causerieën over Zeeland. Hij ontving zeer vele aanvragen voor vouwbladen, foto's, kaarten en vaak ook voor boerencostuums. Zijn jaarverslag eindigt de heer Houtekamer al- het bijeengaren van bijdragen van derden. Hoewel dus, zo zegt het verslag, een zekere arbeid tot het vermeerderen van het vreemde lingenverkeer aan Zeeland gedaan werd en tevens een aantal pro jecten voor hetzelfde doel, doch met een langere looptijd werden aangevat, is het nog steeds niet mogelijk gebleken de vleugels zo wijd uit te slaan als wenselijk zou nieuw jaar weer in met het ver trouwen, dat in samenwerking met provinciale en gemeentelijke overheden, de Horecabedrijven en de Kamer van Koophandel onze leden en vele anderen in staat zullen zijn ons gewest in zijn ge heel te brengen in het centrum der belangstelling van landgenoot en vreemdeling, met als resultaat een druk bezoek". Reiskosten voor leden van Ged. Staten. Ged. Staten dienden bij de leden der Prov. Staten een voorstel in tot wijziging der Eenstemmig was men van mening, dat de tijd aangebroken is, om de plannen te verwezen lijken. Een voorstel tot wijziging dei- in 1946 opgestelde statuten werd Mij Zeeland zou beginnen met toeristendienst Vlissingen-Folke- stone, werd aangenomen in een vergadering, belegd i.vjn. de te rugkeer der Mij Zeeland naar Vlissingen. NOG MEER WERK. T.b.v. haar studie van Zeeuwse costuums werd een conservatrice van het Metropolitan Museum te New York door de provincie rond geleid. Voor de Guide Bleu, eerste uitgave na de oorlog van dit be kende Franse reisboek, werd het gedeelte over Zeeland geheel om gewerkt en gecorrigeerd. Voor 'n Niwinfilm werd medegewerkt aan de verzorging van het onderdeel over Zeeland. Met de American is, dat voortaan zij, die een eigen vervoermiddel gebruiken f 500 per jaar en 12 cent per afge legde kilometer ontvangen. Zij, die van andere vervoer middelen gebruik maken, kun nen de werkelijk gemaakte kos ten declareren. Worden plannen voor een Chr. Ulo te Tholen verwezenlijkt? De vereniging tot stichting van een Chr. Ulo te Tholen vergaderde een dezer dagen o.l.v. de heer Breas van St.- Annaland, in de school der Ger. Gemeente te Tholen. Terwjjl voor de ingang de kin deren zich reeds verdrongen om hun nieuwe schoolgebouw in ge bruik te nemen, vond in één der lokalen van de Nieuwe openbare school B aan de Grote Markt te Vlissingen gistermorgen de offi- eiële opening plaats van het nieu we en naar het oordeel van de deskundigen prachtige gebouw. Namens het gemeentebestuur kon de burgemeester, mr B. i Kolff, o.m. verwelkomen de heer j A. Schout, lid van Ged. Staten, j de oud-wethouder van onder- wijs van Vlissingen, de heer W.1 P. Edelman, de inspecteur van het L.O., de heer A. A. Leenhouts, de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Directie voor de Volks huisvesting, de heer M. D. Gle-1 rum, het - oud-hoofd van het Streekbureau Vlissingen, de heer Oudenaarde, de ontwerper van het plan voor de nieuwe school, de heer Mol, die thans in Assen werkt en het oud-schoolhoofd, de heer de Vries. Verder waren tegenwoordig de wethouders der gemeente, vele schoolhoofden en onderwijzers en een aantal leden j van de raad en verdere belang stellenden. 1949, aldus de burgemeester, staat in het teken van het in ge bruik nemen van nieuwe scho len. Na dit gebouw zullen er nog vier worden geopend. Van deze school kon de burgemeester zeg gen, dat zij de beste was, temeer daar het hier een permanent gebouw betreft en de overige hoofdzakelijk semi-permanente gebouwen zullen zijn. Mr Kolff herinnerde eraan, dat hef plan voor de bouw reeds drie jaar geleden werd klaargemaakt. De zorg voor de woningen is num mer één voor het gemeentebe stuur, doch daarop volgt de schoolvoorziening. Hij wenste het schoolhoofd, de heer P. A. Bil, geluk met de ingebruikname. Aangezien het gebouw op his torische grond is gebouwd het in 1594 gebouwde en in 1809 af gebrande gemeentehuis stoud op deze plaats en bjj do schoolbouw stuitte meir op de fundamenten heeft het gemeentebestuur het plan opgevat om dit aan de school kinderen duidelijk tot uitdrukking te brengen, aldus de burgemees ter. Spr. overhandigde dan ook de heer Bil een uit het museum afkomstige afbeelding van dit oude gemeentehuis, die In bruik leen is afgestaan om te worden opgehangen in de school. VERZADIGD! De wethouder van Onderwijs, de heer W. Poppe, begon zijn toespraak met erop te wijzen, dat dit een dag is geweest waar naar men reikhalzend heeft uit gezien. Spr. wilde de woorden van de burgemeester corrigeren en daarmee uitdrukken, dat het onderwijs op de eerste plaats komt bij het gemeentebestuur. Immers, zo zei de heer Poppe, wat scholen voor het lager onder wijs betreft, zijn we dit jaar ver zadigd, doch wat de woningbouw aangaat, daarvan kan zulks nog lang niet worden gezegd. Moesten tot heden nog twee klassen worden gesplitst, dit is met ingang van het nieuwe sei zoen niet meer nodig. Voor het eerst na de bevrijding kan weer gewoon onderwijs gegeven wor den. Spr. zwaaide de ontwerper en de uitvoerder van deze school alle lof toe en sprak de hoop uit, dat dit een stimulans zou zijn voor de herbouw van de oude stad. Tenslotte vertelde de heer Poppe nog één en ander van de geschiedenis van deze school. ANDERE SPREKERS. Vervolgens spraken de voor zitter van de oudercommissie van de school en de heer S. G. Lemmers, oud-hoofd der school A, waarna de inspecteur van het L.O. in de inspectie Middelburg, begin werd gemaakt met de aan- j verordening, welke de reis- en na uitvoerige bespreking aan leg van een foto-archief. Een i verblijfkosten der leden van genomen. voorstel van de directeur, dat de reëeU- Tengevolge daarvan zal het wu i i'n De voornaamste wijziging is, bestuur bestaan uit 15 personen, t.w.: 7 Ned. Herv., 4 Ger. Gem., 2 Ger. Kerk, 1 Chr. Ger. Kerk en 1 Oud-Ger. Gem. Hierna wer den gekozen: de heren ds de Bres, ds van Griethuizen, Breas, Verkammen, Rol, Koopman, BentschapKnook, Kalle, Bolier, Boender, Hollebrands, mr Ver sluis, Dijkslag, v. d. Berge. De bestuursplaats der Oud- Ger. Gemeenten kon nog niet bezet worden. Met belangstelling wordt ge wacht op de werkzaamheden van het bestuur. De hoop leeft, dat het tot spoedige oprichting der school mag komen, opdat een reeds I tientallen jaren bestaande be hoefte mag worden vervuld. Z.L.M. vraagt bijdrage voor stichting lagere landbouw school te Kruiningen. Het bestuur der Z.L.M. heeft zich tot de Prov. Staten van Zeeland gewend met het ver zoek om een tegemoetkoming in de kosten van aankoop en ver bouwing van de voormalige Ned. Herv. pastorie te Kruinin gen, in welk gebouw daarna de te Kruiningen gevestigde lagere landbouwschool zal worden ondergebracht. De kosten van aankoop en verbouwing worden geraamd op 40.000..Gevraagd wordt om een bijdrage van 25 van deze kosten. Het Rijk vergoedt het salaris van het hoofd der school, de kosten der leermiddelen enz. De gemeente Kruiningen is bereid tot het verstrekken van een jaarlijkse bijdrage in de bouw en exploitatiekosten gedurende 20 jaren. Zoals men weet, werd de school reeds in September 1948 geopend. Zij is echter zeer ge brekkig ondergebracht in een lokaal van een tot landbouw- huishoudschool ingerichte barak. MIDDELBURG. Route van „Juliana" op Zaterdag a.s. Zaterdagmiddag a.s. zal voor de buurtvereniging 't Zand het C.J.M.V. Tamboers- en Pijpers corps „Juliana" langs de volgen de route marcheren: Vertrek half twee vanaf Sin gelstraat, Spanjaardstraat, Ba lans, Korte Burg, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt, Lange Viele, Domburgs Schuitvlot, Lange Vielweg, Karei Doorman plein. Vertrek 2 uur vanaf Karei Doormanplein met de jeugd van de buurtvereniging langs de L. Vieleweg, Zandstraat, Potten bakkerssingel, Achter de Hout tuinen, Heerengracht, Molenwa ter tot de Schouwburg. Circa 4 uur vertrek vanaf de Schouwburg langs de volgende route: Koepoortlaan, Bleek, Ba- langs, Wagenaarstraat, Hofplein, Noordstraat, Markt, Gortstraat, Vlissingsestraat, Schoorsteenve- gerssingel, Pottenbakkerssingel, Zandstraat, Lange Vielesingel, Koudekerkseweg, Lange Viele weg, Karei Doormanplein. GOES. Het carillon zal spelen. Zoals gemeld zal Zaterdag a.s. om 10 uur het „Klokkencomité", dat een bedrag van f 12.500 heeft ingezameld voor vernieuwing van het carillon, genoemd bedrag aan de gemeente Goes afdragen in een officiële bijeenkomst ten stadhuize Er volgt dan om 11 uur klokken spel door de oud-beiaardier de heer H. Visser te Goes. Ook de nieuwe beiaardier, de heer W. L. Harthoorn, zal zich laten horen en wel om 11.15 uur; om 11.30 uur volgt dan de offi ciële opening met een concert door meester Staf Nes uit Me- chelen, die ook 's avonds om 7 uur nog een concert zal geven. In de namiddag en avond zullen voorts nog mej. Blom en enige Mechelse studenten uit diverse landen concerteren. WAARDE. Feestelijkheden 30 April. Maandag kwam de Oranje vereniging onder voorzitter schap van de heer'Math. v. Houte bijeen, teneinde een program op te stellen voor de viering van de veertigste verjaardag van Koningin Juliana. Besloten werd om gezamen lijk met het fanfarecorps naar het voetbalveld te marcheren, waar om 1 uur kinderspelen ge houden worden en om 2 uur volksspelen voor volwassenen. Om 4 uur een voetbalwedstrijd van veteranen tegen Waarde I. De dag zal besloten worden met zang van de jeugdclub en een nationaal programma door „Vooruit". KAPELLE-BIEZELINGE. Gemeenteraadsverkiezing. Door de A.R. Kiesvereniging werden de volgende candidaten gesteld voor de a.s. gemeente raadsverkiezing: 1. Jn Balkenende, 2. Jn de Jager Jozzn, 3. Iz. Slabbekoorn, 4. J. Wisse, 5. L. Moeleker, 6. D. Sandee, 7. M. op 't Hof, 8. Jn Nijssen. BORSSELE. Hervormde kiezers. Voor de a,s. Gemeenteraads verkiezing worden op de lijst van Hervormde kiezers ge plaatst: 1. Jan Walhout Jobsz., 2. Ja cob de Smidt, 3. W. P. Nieu- wenhuize, 4. Izak Verheyke, 5. Johannes Goetheer, 6. Adriaan Walhout Fz. HOEDEKENSKEK KE. Algemene vergadering Boeren leenbank. Zaterdag hield de Coöpera tieve Boerenleenbank „Hoede- kenskerke c.a." haar algemene vergadering in het café van J. van Belzen onder voorzitter schap van de heer J. Traas Pzn. Daar 40 jaar geleden de bank werd opgericht releveerde de voorzitter in zijn openingswoord de groei der bank, feliciteerde de secretaris, de heer J. Boone, die mede-oprichter was met zijn 40-jarig jubileum. Hierna sprak de ere-voorzitter de heer P. J. Verburg, hij schetste het ont staan en feliciteerde de heer Boone, eveneens bestuur, Raad van Toezicht en kassier met het 40-jarig bestaan. Na lezing der notulen deed de heer C. Hoogerheide als kassier rekening en verantwoording over het 40e boekjaar 1948. De totale ontvangsten en uitgaven van de rekening bedroegen f 2.497.136,90. De cijfers van de balans waren f 1.277.074,60. Het reservefonds is groot f 30.209,81. Er is een winst gemaakt over 1948 van f 1.856.69. Hierna.gaf de kassier enkele cijfers over 1948. Per 31 December waren er 240 leden; uitstaande voorschot ten 37; Rekening-couranthou ders vrij 65; geblokkeerd 15. Spaarbankboekjes zijn er 1052 uitgegeven. Er zijn nog 300 ge- blokkerde spaarrekeningen met een bedrag van f 287.817,48. Als lid van het bestuur werd gekozen de heer K. D. Leendert- se. Als lid van de Raad van Toezicht de heer L. Lous. Tenslotte gaf de heer Hooger heide nog enkele cijfers over de afgelopen 40 jaar waarin duide lijk de groei der bank tot uit drukking kwam, en vertelde nog een en ander over het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw. KRABBENDIJKE. Geslaagd. Voor het te Fijnaart gehouden examen voor blazers van de Ned. Federatie van Harmonie- en Fan fareverenigingen, slaagden de volgende heren; N. v. Iwaarden, Diploma A; Jac. v. Nieuwenhui- zen, B en Th. Benou voor C. 'S-HEER ARENDSKERKE. Commissie Steun Wettig Gezag. Alhier is een plaatselijke com missie „Steun Wettig Gezag" in gesteld. welke als volgt is samen gesteld: burgemeester Elenbaas, de heren B. Burger, J. Hommes. J. de Schipper en A. C. de Koo ning. BAARLAND. Jaarvergadering Geref. Knapen- en Kleine Meisjes Vereniging. De Geref. Knapenvereniging „Timotheus" en de Kleine Meis jesvereniging „Van Knop tot de heer A. H. Leenhouts, erop wees, dat met deze school eon nieuwe parel is toegevoegd in de kroon van zijn inspectie. Het lid vaq G. S., de heer A. Schout, wenste hierna namens het Prov. Bestuur de gemeente geluk met de totstandkoming van de school, erop wijzend, dat de activiteit der gemeente hzer wordt beloond. Vlissingen, aldus spr., was het ergst getroffen op onderwijsgebied van alle steden in Nederland, doch hier ging men ook weer het eerst draaien. De heer Schout constateerde, dat in Vlissingen de ene tak van on derwijs niet wordt verwaarloosd boven de andere, doch dat alle gelijk worden behandeld. De heer C. Ouwehand, direc teur van gemeentewerken, deel de mede, dat hij gaarne op 9 Juni a.s. de directeuren van ge meentewerken uit geheel ons land, die dan te Vlissingen ver gaderen, deze school zal laten zien. Vervolgens spraken nog de heer W. F. G. Leeflang, hoofd van de school aan de Bouwen Ewoutstr., de heer Bouwsma na mens de commissie van toezicht en de heer Glerum, die zijn be wondering uitte voor de techni sche dienst van de gemeente Vlissingen. Nadat de heer Bil namens het personeel had bedankt voor de grote belangstelling, sprak ds J. S. Hartjes namens de Ver. tot Brv. van het Chr. Onderwijs nog enkele woorden van gelukwens. Hierna werd de school bezich tigd, waarna de kinderen wer den toegelaten om hun eerste lessen in het nieuwe gebouw te ontvangen. Bloem" vierden een dezer dagen hun jaarvergadering met de ou ders en belangstellenden, onder leiding van de heer A. L. van de Repe. Na de jaarverslagen hield C. Schipper een inleiding over „De roeping van Mozes" en Catrien Korstanje over „Het dochtertje van Jairus". Door Nellie Bosse- laar en Marie Schout werd een voordracht gehouden. Door de Knapen werd een stuk uit de Kerkgeschiedenis opgevoerd over „Luther". Felicitaties werden overgebracht van verschillende andere verenigingen, n.l. Kerke- raad, Mannenvereniging, Vrou wenvereniging, Jongelingsvereni- ging en Meisjesvereniging. Verder we d deze leerzame avond door gebracht met zang enz., waarna ds Tiemersma eindigde met dank gebed. SOUBURG. Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezing voor leden van de gemeenteraad zal plaats vin den 22 Juni a.s. Vergadering Chr. Bond van Overheidspersoneel. De afd. Souburg van boven genoemde bond hield de afge lopen week in „Rehoboth" haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, de heer P. Vingerling. In een kort openings woord memoreerde hij de ver schillende gebeurtenissen uit 't afgelopen jaar. Voor de een bracht dit blijdschap, voor de andere droefheid. De voorzitter herdacht de enige dagen gele den overleden 2e voorzitter van het C.N.V., de heer Strijbis, die in zijn gezin en in het sociale leven een zo grote plaats innam. De secretaris wijst in zijn jaarverslag op verschillende verbeteringen, die dit jaar hun beslag namen. Het verslag van de penning meester gaf een goede stand der financiën aan. Tot het nazien der boeken werden benoemd de heren J. Melse en A. Joosse. De heer A. Goethart werd als bestuurslid herkozen. De voor zitter stelde zich niet meer her kiesbaar; in zijn plaats werd gekozen de heer A. Arendse P. Jz., secretaris. In zijn plaats werd als secretaris gekozen de heer K. Boogaard. Naar de algemene Bondsver gadering, welke 18 en 19 Mei te Amsterdam wordt gehouden, werden als afgevaardigden be noemd de heren A. Arendse en J. B. Koole. Na bespreking van de voor stellen, welke op de algemene vergadering behandeld zullen worden, dankte de 2e voorzitter de heer A. Sturm de afgetreden voorzitter voor al hetgeen hij als voorzitter in het belang der af deling gedaan heeft. De heer Vingerling dankt bestuur en le den voor hun steun hem altijd verleend, waarna de secretaris de vergadering met dankzeg ging sloot. Z1ERIKZEE. Burenruzie beslecht met bezem. Reeds enige jaren aaneen laat de onderlinge verstandhouding tussen twee buurvrouwen hier ter plaatse veel te wensen over. Deze week raakten de gemoederen weer op het kookpunt. Een der vrouwen die reeds de leeftijd van 64 jaren bereikt heeft ging met een bezem gewapend haar 69-ja- rige tegenstandster te lijf en ver wondde deze aan haar arm. De met de bezem gewapende ver klaarde „uit zelfverdediging" te hebben gehandeld. Er werd echter een proces-verbaal tegen haar op gemaakt. De justitie zal dan be slissen in hoeverre hier uit nood weer is gehandeld. Looddief stal. Bij gehouden controle bij een opkoper bleek dat een hier wo- nende chauffeur een stuk lood van 32 kg, had verkocht. Bij ver der onderzoek bleek dat dit lood ten nadele van een N.V. alhier was ontvreemd. Het lood werd inbeslaggcnomen en aan de recht matige eigenares teruggegeven, terwijl proces-verbaal werd opge maakt. GROEDE. Gemeenteraadscandidaten. In de gecombineerde vergadering van C.H.U. en A.R. zijn de vol gende candidaten voor de ge meenteraad gesteld: C. W. Cijsouw, aftr.; P. van de Broeke, aftr.; J. de Bliek; P. A. Verhage; J. Basting en M. Snoep.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2