Waarschijnlijk a.s. herfst opheffing vet en vleesdistributie. Westelijke mogendheden willen gelijk tijdige opheffing van alle beperkingen. L Amerikaanse tanks, antitankwapens en artillerie voor West-Eeropa. Jaarvergadering afd. Zuid-Beveland van de C. B. T. B. NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Democratie. Wijziging in het karakter van het Fonds. Beplanting Schouwen Duiveland en Tholen. Republikeinse eis. Vliegtuigongeluk bjj Schiphol eist 5 doden. Blijft India in het Gemenebest? Vierfliogendhedenbesprekingen over Duitsland in het vooruitzicht. Noodzakelijk om Sowjetrussische over rompeling te voorkomen. Duitse staalindustrie in- geschakeld bü wapen productie. Persreacties zouden Leopolds terugkeer hebben belet. Jaarvergadering Handels belang te Middelburg. Uitgave uiig „Zeeuwsch DagDlad"» Hoofdkantoor: Goe«, L. Vont» str. 70, Tel. 2438, Giro 274289, Kantoren: Vlissingen. Walst raat 88, Tel. 2754; Middelburg, Kort» Noordstraat 35, Tel. admini- Itratie 2009; Telefoon redactie 2847; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1288 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 27 APRIL 1919 Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.17 u., onder 19.59 u. Maan op 5.14 u.. onder 20.31 u. N. M. 9.02 u. Hoogwater Donderdag 28 April: Vlissingen: 2.05 u. 1.83 m., 14.28 U. 1.92 m. Terneuzen: 2.34 u. 2.02 m„ 14.52 u. 2.11 m. Wemeldinge: 3.51 u. 1.51 m., 16.12 u. 1.66 m. Er is schier geen woord, waar mee in deze tijd zoveel en zo ergerlijk gesold wordt, als het woord democratie. In goede zin gebruikt geeft het uiting aan een mooie ge dachte. Het wordt echter maar al te veel misbruikt. Wie democratie opvat als „zelf-regering van het volk" en daarin haar doel ziet, komt ten slotte bedrogen uit. In moeilijke tijden, in dagen van politieke spanning, biedt deze opvatting die van revolu- tionnaire oorsprong is, geen ste vige grondslag voor vrijheid, orde en gezag. Dan stort het de mocratische huis ineen, omdat het op een zandgrond ge bouwd is. Ware democratie daarentegen vindt haar grondslag in de op Gods Woord gegronde zedelijke Gelijkwaardigheid iets anders an gelijkheid! der mensen. Zij vraagt om volksinvloed, met erkenning van de rechten en grenzen van het gezag, dat gebonden is aan en zich te rich ten heeft naar de ordinantiën, welke God in Zijn Woord heeft geopenbaard. In deze opvatting liggen de grondslagen en waarborgen voor onze constitutionele vrijheden vast verankerd. Maar deze opvatting legt ook grote verantwoordelijkheid op Deide, overheid en onderdanen en wijst de grenzen aan voor beider onderscheiden levens kring. Zij waarborgt de vrijheid, maar tegelijkertijd vormt zij het fundament voor een sterk gezag. Uit de toelichting wijziging begroting Landbouw-egalisatiefonds. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijzigingen met betrekking tot de vaststelling van de begroting van inkomsten en uitgaven van het landbouw-egalisatiefonds voor het dienstjaar 1949. In de toelichting iücrop wordt medegedeeld, dat krachtig wordt gestreefd naar totale opheffing van de distributie van voedings middelen. A.s. herfst hoopt men de distributie van vlees en vetten op te kunnen heffen. doen ontvangen, oordeelt de mi nister niet langer verantwoord. Het moet van meer betekenis *5vacnntVe worden geacht, dat kan worden1 Schoolstaking te Medan. Alle Chinese leerlingen van de Soetang Middle School te Medan waren gedurende enkele dagen in staking gegaan als pro test tegen het ontslag van een der leraren, die, zonder toestem ming van het schoolbestuur, na enkele dagen te laat op de school teruggekeerd bereikt, dat de meest gewenste enwas doordat hij Medan had ver- JnnlnsnflIVA v Tzsy Lr 1 rt ct tfon Hfl ------ - doelmatige verwerking van melk zal worden gestimuleerd Volgens een Aneta-bericht uit Batavia, heeft een officiële woordvoerder van de republiek o.m. verklaard: „Het herstel van de Republi keinse regering in haar hoofd stad moet worden beschouwd als een onvoorwaardelijke eer ste schrede naar de verdere uit voering van de resolutie van de Veiligheidsraad." Herstel van de republikeinse regering in Djogja. Het was te verwachten, dat deze eis zou worden gesteld. Wij weten nog niet wat de regering zal antwoorden. Maar in afwachting van haar antwoord willen wij nog even herinneren aan de uitspraak van Mr van Kleffens, op 3 October 1947 in de Veiligheidsraad: „Hoe lang zal het nog duren voor het de gehele wereld dui delijk wordt, dat de republikein se regering geen verantwoorde lijke vredelievende regering is, die voor de vrijheid strijdt, maar een kleine groep despotie- ke mannen, die zich met behulp der Japanners aan het Indische volk hebben opgedrongen en die zich onderscheiden door bruut heid jegens het weerloze volk, door kwade trouw en gemakke lijke beloften, die zij nooit na komen." Nadelig slot verminderd met 133 millioen. Deze gewijzigde begroting is gebaseerd op de meest recente ge gevens en op het huidige beleid ten aanzien van de subsidiëring en de distributie van levensmid delen en geeft daardoor een zo juist mogelijk beeld van de voor het jaar 1949 te verwachten re sultaten. Vertoonde do oorspronkelijke begroting een nadelig slot van f359.333.000, in het thans aange boden gewijzigd ontwerp van wet is dit teruggebracht tot f 226.750.000, dus een verminde ring van f 132.583.000. Ten gevolge van het streven der regering om de last der subsidies geleidelijk te verminderen en op grond van de recentere gegevens omtrent kwanta en prijzen is in nagenoeg alle sectoren de situatie belangrijk gewijzigd. Het ligt in de bedoeling van de regering om het karakter van het fonds, dat tot nog toe een levens- middelensubsidiefonds ten behoe ve van de bevolking was, zal wor den veranderd. Het zal dan die nen voor de stabilisatie van de prijzen van de Nederlandse land bouwproducten, terwijl het verder als een onmisbaar hulpmiddel voor de regering moet worden be schouwd bij haar streven naar be staanszekerheid voor de landbou wende bevolking. Ook ligt het in de bedoeling het fonds dienstbaar te maken aan het streven naar een doelmatige productie van de landbouw. DE OPHEFFING VAN DE DISTRIBUTIE. Thans worden nog de navolgen de artikelen op bonnen gedistri bueerd: kaas, vlees (vleeswaren), spijsvetten en koffie, terwijl deze distributie ook incidenteel nog ge schiedt- voor enkele andere arti kelen, waarvan een gelijkmatige verdeling gewenst wordt geacht. Voor de eerstgenoemde' belang rijke voedingsmiddelen wordt krachtig naar opheffing van de distributie gestreefd. Hoewel met eventuele gevolgen van deze op heffing voor het fonds in de be groting geen rekening is gehou den, wordt voor vlees en vetten als tyilstip gedacht aan het begin van do a.s. herfst. Zoals vanzelf spreekt is het moment, waarop de Drie Nederlandse leerlingvlie gers, een Engelse instructeur en een instructeur-telegrafist van de Rijksluchtvaartschool te Gilze- Rijen hebben gisteravond om vijf minuten voor half elf het leven verloren bij een vliegtuigongeluk 4 km. ten Noordwesten yan het vliegveld Schiphol. Zij waren om 9 uur gisteravond in de Beech- craft Ph. Udi van Gilze-Rijen op- tegenwoordigd bij een basketbal- wedstrijd te Penang. De Chine se consul te Medan bood in deze aangelegenheid zijn bemiddeling aan, waarop het schoolbestuur zich bereid verklaarde, de leraar wederom in dienst te nemen, waarna de staking spoedig werd beëindigd. gestegen om, zoals ook gister- distributio van deze productenavond was gebeurd bij Schiphol kan worden beëindigd, ten zeerste nachtlesvluchten te maken. Het afhankelijk van de ontwikkeling1 toestel is door onbekende oorzaak van do vleesproductie in eigen in de bomen naast de boerderij land. Door de snelle toeneming van de landbouwer Thijssen aan van het aantal varkens laat deze de hoofdweg even builen Badhoe- zlch niet ongunstig aanzien. j vedorp in de Haarlemmermeer te- ^ële WIJZIGING IN DE SUBSIDIE- rfcht gekome"> 0Vfrr de koP ge- moesten worden opgelost. Men nwziumu ut slagen en op de wallekant van de OBlonft ri t staatslieden van POLITIEK. I hoofdvaart brandend neergestort, Ge'menebest zich bezig hou- In de toelichting wordt verder j y"aa'"a bet onmiddellijk ontplof- Qen mgt ggn voorstei t.a.v. een nog medegedeeld dat de subsidie-i'e' Alle inzittenden waren op slag gemeenschappelijke verklaring politiek, indien deze zou wordenI omtrent de basis van de ver-| doorgevoerd, een belangrijke in-j houding tussen de verschillende' landen van het Gemenebest. j Volgens kringen, die in nauw contact staan met verschillende delegaties naar de conferentie van landen van het gemenebest tc Londen, hebben de aan de j conferentie deelnemende eerste j ministers van deze landen over eenstemming bereikt op de meeste punten van een plan om de republiek India binnen het Gemenebest te houden. Er werd evenwel aan toegevoegd, dat en- belangrijke kwesties nog vloed zou hebben op de eindcijfers naar Hoofddorp overgebracht, van de huidige begroting. Met be- Van het vliegtuig is slechts een trekking tot het te voeren beleidwrak overgebleven, dat half in Volgens deze verklaring zou India met de andere landen de wordt medegedeeld, dat de mi- het water van de Hoofdvaart ligt. sr.eciale status van de koning als het symbool van vrijwillige deel- genootschap in het Gemenebest blijven erkennen, 'doch in te genstelling tot de andere landen nister streeft naar een aanmer-De namen van de slachtoffers kelijke vereenvoudiging van het zijn: stelsel van heffingen en toeslagen voor de melk en de overige zuivel producten. De ingewikkelde maat regelen, welke grotendeels slechts een gevolg zijn van het streven I Ridder, leerling, Hilversum; M. om de producenten van alle pro-1 Draaisma, leerling, Den Haag; P. ducten precies de richtprijs te1 H. Westerhof, leerling,. Zeist. A. H. Bender, instructeur R.L.S. uit Engeland, (woonplaats nog onbekend); G. J. Lumpers, radio- H. zou India geen trouw aan de telegrafist, Wassenaar; A. A. de kroon verschuldigd zijn. Nader wordt nog gemeld, dat inderdaad overeenstemming is be reikt. B.F.O.-delegatie voor besprekingen te Batavia. In haar vergadering van gis termorgen heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg een delegatie aangewezen ter deelneming aan de voorbereidende besprekingen te Batavia, en wel twee afge vaardigden uit Sumatra, twee uit Java, een uit Kalimantan en een uit Oost Indonesië. De voor zitter en de plaatsvervangend GERUCHTEN OVER OPHEFFING BERLIJNSE BLOKKADE BEVESTIGD. Men heeft thans overleg gepleegd. Gisteren heeft te Tholen en Zierikzee een bespreking plaats gevonden tussen diverse instan ties voor het vaststellen van richtlijnen voor het opmaken van een herbeplantingsplan voor Schouwen-Duiveland, en Tholen. En deze bespreking, gearrangeerd door de Commissie van Overleg van Landschapsherstei, kortweg C.O.L. genaamd, heeft, zo verna men wij, aan de gestelde verwach tingen voldaan. Waarom immers gaat het hier? Schouwen-Duiveland en Tholen moeten herbeplant worden, en dat kost geld. Ir. S. Herweyer heeft echter medegedeeld, op genoemde vergaderingen, dat er een subsi dieregeling is ontworpen voor deze nieuwe beplanting. De C.O.L. vergoedt namelijk, zo zei hij, toen hij de belanghebbenden opwekte de plannen uit te voeren, 70 van de kosten. Het is een belang voor de land bouw, zo voerde hij voorts aan. Tijdens de vergaderingen bleek van de zijde der landbouwers voor de plannen wel animo te bestaan en men verwacht ook van de stichtichg Gemeenschapsbelang Tholen medewerking. Er moet echter nog overleg met de Stich ting voor de landbouw plaats vin den. Wel verwacht men, dat de bewoners van genoemde eilanden verder initiatief zullen ontplooien tot welslagen van het herbeplan tingsplan. Op Tholen komt de herbeplan ting vooral neer op djjkbeplan- ting, welke ook productief is. Voor Schouwen ligt dit iets an ders. Hier gaat het voornamelijk om de aesthetische waarde, die de beplanting aan het eiland zal ge ven. De gemeente Zierikzee heeft dit al ingezien en is reeds druk bezig. Nu de C.O.L. tot 70 sub sidieert, zo vroeg men ook in Zie rikzee, wie zal dan de resterende 30 bijpassen. Hier moet dus een lichaam gevonden worden, flat medewerking verleent. Aan de besprekingen namen deel de inspecteur van Landbouw- herstel in Zeeland, Ir. A. Franke en de adj.-inspecteur L. Eelkema, Ir. G. Gerbranda, inspecteur van Staatsbosbeheer, Ir. G. A. Over- dijkink, hoofd afdeling land schapsverzorging van Staatsbos beheer en de houtvester van Staatsbosbeheer lr. I. D. Sepers, alsmede de lieer N. M. de Jonge, ass. Staatsbosbeheer. Voorts de gemeentebesturen van de beide eilanden, de polder- en water schapsbesturen. Reeds lang deden geruchten de ronde, als zouden de Russen ge negen zjjn om de blokkade van Berlijn op te heffen. Gisteren zjjn deze geruchten officieel bevestigd door een bericht van het Sow- jet-Russische persbureau Tass.. Tass deelde in dit bericht, dat later werd bevestigd door het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken, mede dat op 15 Februari Dr Jessup, de reizende Amerikaanse ambassadeur voor Internationale aangelegenheden contact had opgenomen met Malik, de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad naar aanlei ding van uitlatingen van Stalin in een intervieuw met de Inter national News Service. Wat zal nu het antwoord zijn? delegatie. In dit intervieuw had Stalin als Malik had aan Jessup medege- voorwaarde gesteld de oprichting deeld, dat indien er een datum voorzitter der B.F.O. zullen van een West-Duitse regering uit kon worden vastgesteld voor een worden bleek, dat op venschillen- eveneens deel uitmaken van de te stellen en de opheffing van de bijeenkomst van de raad van mi- de punten nog een verduidelijking genomen. 2. Het vaststellen van een be gindatum voor de bijeenkomst van de raad der ministers van Buitenl. Zaken der grote vier. De Westelijke mogendheden wensten de zekerheid, dat deze twee punten door de Sowjet-rege- ring niet afhankelijk zouden wor den gesteld van een der andere voorwaarden, die in het verleden overeenstemming over de ophef fing van de blokkade onmogelijk hebben gemaakt, aldus de ver klaring. Dr JESSUP IS HOOPVOL. Nadat de houding van de Rus sische regering bekend was ge- Westelijke blokkade. Volgens Amerikaanse regeringsfunctionarissen, ilie liet wetsont werp voorbereiden voor het toewijzen van wapenverschepingen voor de landen van het Atlantische Pact tot een bedrag van 1.130 millioen dollar, zullen aan West-Europa het allereerst die wapens verstrekt worden, die men noodzakelijk acht om een succesvolle Sowjetrussische overrompeling van het Europeso vasteland te voorkomen. dan nieuwe eenheden te vormen. Het plan bestaat, de Amerl- Tot de wapens, die in het bij- j wor<:,t overwogen, zoals dat het zonder benodigd zijn om elk snel 8oval was na leen- en paeht- De functionarissen gaven niet nader aan hoeveel ieder land zou krijgen of welk soort van mili taire bijstand. De verschillende bijzonderheden zijn zo geheim, zo verklaarden zij, dat de rege ring zelfs niet voornemens is de ze aan het Congres bekend te maken als de besprekingen over het hulpprogramma een aanvang nemen. Waarnemers ge loven, dat de regering elk moge lijk „lek" wil voorkomen, waar door de Sowjet-Unie gewaar zou kunnen worden, hoe het precies met de militaire toestand in W.- Europa gesteld is. De viootuitrusting zou voor het grootste gedeelte bestaan uit kleine vaartuigen, zoals mijnen vegers, benodigd om de havens kaanse militaire hulp de vorm teegü ij *e houden geven van een directe schenking, zonder dat een latere verrekening offensief tot staan te brengen, behoren Amerikaanse tanks, anti tank-wapens en artillerie. Plannen zijn in voorbereiding, om g- ruik te maken van de Duitse staalindustrie, teneinde Europa te heipen bij de productie van de aanvullende bewapening, die het nodig heeft cn zo mogelijk buiten bedrijf zijnde fabrieken in Noord-Italië met thans werkloze Italiaanse arbeidskrachten in te schakelen. Vooraanstaande Amerikaanse militaire deskundigen geloven, dat West-Europa met Amerikaan se hulp elke invasie door de Sow jet-Unie kan weerstaan. Volgens deze regeringsautoriteiten wordt dit op het ogenblik beschouwd als de mening van Trumans regering. Amerikaanse leger-, vloot- en luchtmachtuitrustingen moeten naar West-Europa worden gezon den, totdat deze landen militair op eigen benen kunnen staan. De behoeften van de elf bij het Atlantische Pact aangesloten mo gendheden worden in de volgende volgorde omschreven: 1. Amerikaanse wapens. 2. Reserve-onderdelen voor be staande vervoermiddelen en an dere militaire uitrusting. 3. Grondstoffen om de binnen landse wapenproductie te bevor deren. Het plan is op het ogenblik de veivech tswaarde van de bestaan de Europese land-, zee- en lucht- overeenhomst in oorlogstijd Deze functionarissen verklaren echter, dat de voorwaarden voor het gebruik van dit materiaal van tevoren omschreven zullen worden en dat de Ver. Staten het recht zullen hebben de stroom van materiaal af te snijden, in- Het doel van de mogendheden van het Atlantische Pact buiten dc V.S. werd als volgt omschre ven: De vorming van een „ge- meenschapsleger", zo ongeveer naar het voorbeeld van de Zwit serse gewapende macht. Dit zou het instellen van dienstplicht, een opleidingsperiode voor re- rruten van leger, vloot en lucht- nisters van de grote vier de blok- nodig was. De Westelijke mogend- kade reeds eerder zou kunnen heden namen n.a.l. daarvan een worden opgeheven. Volgens Tass meer gepreciseerde houding aan, kon ook de kwestie van een en- die nog aan Malik zal worden me- kele valuta voor Berlijn na de degedeeld. Dr Jessup, verklaarde minister-conferentie worden be- na een conferentie met President handeld. j Truman op het Witte Huis, dat In de Amerikaanse verklaring de zaken „er hoopvol uitzien", werd gewaarschuwd tegen het Een Britse woordvoerder te trekken van definitieve conclusies Lake Success verklaarde, dat een alvorens een verdere uitwisseling bijeenkomst van de ministerraad van gezichtspunten met Malik over Duitsland binnen niet al te heeft plaats gehad. Deze verkla-verre toekomst mogelijk was. ring geeft een overzicht van de Betreffende de Russische eis onderhandelingen sinds 15 Fe- tot uitstel van de West-Duitse bruari en deelt mede, dat van de staat verklaarde de Amerikaanse aanwezigheid van de Engelse en militaire gouverneur in Duitsland, Franse ministers van Buitenland- 1 dat, wat ook het resultaat van de se Zaken te Washington gebruik1 besprekingen te Lake Success zal gemaakt is om overleg te plegen zbn, niets de vorming van een over een eensgezinde houding, die West-Duitse staat in de weg zal tegenover de Russen zou moeten staan. worden aangenomen. I Er wordt logisch geacht, dat in»™» Het door de drie mogendheden vorige vergaderingen van de raad ingenomen standpunt wordt in de te Londen en Moskou zijn gehou- verklaring weergegeven als volgt: den. 1. Wederkerige en gelijktijdige Gisteravond werd uit Berlijn opheffing van alle door de Sow jet-Unie sinds 1 Maart 1948 inge stelde beperkingen van verbindin gen, vervoer en handel tussen de Westelijke zones en Berlijn en van alle maatregelen die de Weste lijke mogendheden ais tegenblok- dien zij dit noodzakelijk achten, maken. macht en het vormen van een kade tegen verbindingen, vervoer actieve reserve noodzakelijk en handel tussen de Westelijke gemeld, dat volgens Duitse poli- tici, die verklaarden in nauw con tact te staan met het Sowjet-Rus- sische militaire bestuur, het Sowjet-hoofdkwartier te Karls- horst bevel uit Moskou heeft ont vangen, dat onmiddellijk alle technische voorbereidingen voor opheffing van de blokkade getrof- naar de Oostelijke zones hebben fen moeten worden. Causerie van Ir. R. van Hees I staan van de afdeling Oudelande over „eigendom en pacht". en het dertigjarig bestaan van de afdeling Nieuwdorp, alsmede het Gisteren heeft de afdeling Zuid- dertig jarig hestaan van de lan- Beveland van de C.B.T.B. in dedelijke bond te Groningen en de meiksalon van de heer C. I conferentie te Birkhoven. Bustraan haar jaarvergaderingUit het financieel versiag bleek gehouden. dat ontvangen was f3403.68 en Ih zijn welkomstwoord sprak de voorzitter, de heer K. J. Domini- cus zijn spijt uit over de geringe opkomst en memoreerde de di verse gebeurtenissen uit het afge lopen jaar. Aan liet jaarverslag van de secretaris ontlenen wij, dat de or ganisatie in het afgelopen jaar steun verleende bij de diverse plannen, o.m. bij de koopprijzen van grond veel mis verstand heerst, n.l. dat men deze vaak te hoog vindt. Vaak wordt echter vergeten dat grond, die men zo zonder meer in de natuur vindt nog lang geen landbouw grond is. Spreker wees in verband hiermede op de inpoldering van Het Sloe. Dit werk is zo kost- uitgegeven f 3249.47 een goed slotbaar, dat de grond f 3000.per dus van f 154.21. Per 31 December i ha. gaat kosten, welk bedrag met was er een bedrag in kas groot de prijs van de gebouwen komt Hees uit Goes over „De economl- besluit met het doel de pachter sche zijde van eigendom en pacht",1 zoveel mogelijk gebruikszekerheid de twee vormen waarin men te geven en de pachtprijzen te be- grond in gebruik kan hebben. heersen. Het is moeilijk de maat- Aan de hand van voorbeelden staf te geven van een redelijke toonde spreker aan, dat over de pacht. In Nederland bedroeg de f 914.42. De heren J. J. Dekker uit s-Heerenhoek en A. de Jager te Nieuwdorp werden benoemd ais op f 5000.per ha. Zo is het ook jn de zandprovincies waar de ont ginningen grote bedragen vergen. Voor de oorlog schommelden de commissieleden tot het nazien der prijzen ten zeerste om. Dit was boeken over 1949. De heren Iz. de voor de landbouwers zeer lastig Dreu, A. J. de Jager en D. M. i vooral als de verkoopwaarde van vai. de Chr. Plattelandsvrouwen Bond in de Bevelanden. Het le dental onderging een kleine stij- ging en bedraagt thans 170. Spre- strydkrachten te verhogen, liever ker herdacht het tienjarige Be- oprichting Rouw, werden als bestuursleden herkozen. Tot lid van het Provin ciaal bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. werd benoemd de heer K. J. Dominicus. de boerderij minder werd dan de hypotheekwaarde met als gevolg: gedwongen verkoop. Wat de pacht betreft: men kent sinds enkele jaren de speciale re- Vervolgens sprak Ir. R. van gelingen als pachtwet en Pacht- netto-paeht (pacht verminderd met grond- en polderlasten) een derde van het zgn. „argrarische inkomen". In Zeeland lag dit cij fer voor de oorlog iets iager n.l. 27 tot 28 Na de oorlog kwam de netto pacht in Zeeland lager te liggen dan voor de oorlog, zodat ook het rendement van de grond lager werd. De moeilijkheid hierbij is o.m. dat de hypotheekrente t.o.v. het rendement van de grond in een zeer nadelige verhouding komt te staan. Thans bestaat de neiging meer rekening te houden met de waar de van de gebouwen. Hierbij komt tevens dat, als de pachtprijzen te laag zijn, men de gebouwen niet kan onderhouden. Op deze causerie volgde een drukke bespreking, waarna rond vraag en sluiting. De Belgische Koningskwestie. Naar „Le l'euple" van parti culiere zijde te Bern verneemt, zou Koning Leopold op aandrin gen van zyn naaste medewerkers oorspronkelijk van plan zijn ge weest 15 Mei a.s. naar België te rug te keren. Reacties in de link se pers zouden de vorst evenwel van zijn voornemen hebben afge bracht. Ook het onderhoud tussen de Koning en Spaak zou, volgens het blad, geenszins de wending hebben genomen, die de vorst had verwacht. Hoewel de Ko ning zijn voornemen, tegen de wil van het parlement in naar België terug te keren, dus blijk baar heeft laten varen, roept het socialistische blad zijn le zers op waakzaam te blijven. Er zouden algemene stakingen worden uitgeroepen, die het ge hele economische leven in Bel gië zullen verlammen. De Bel gische socialisten zijn bereid 'n strijd aan te binden, die zij als de meest gerechtvaardigde be schouwen, welke zij ooit heb ben gestreden, zo besluit het blad. Prins-regent Karei van Bel gië en minister-president Spaak zijn gisteren na besprekingen met Koning Leopold uit Bern ver trokken. Clare Rennart is de schrijfster van de novelle „Twee Negerpop jes", de premie van de boeken week. Er waren 8765 juiste in zendingen .De prijzen gaan naar Arnhem, Utrecht en Den Haag. De productiekosten van een con sumptie-ei bedragen gemiddeld 10.2 cent, op een vermeerderings- bedrijf 11.3 cent. De bollen- kwekers brachten gisteren een bloemenhulde aan H. M. de Ko ningin. Doordat de bloemen nu het mooist zijn, werden ze giste ren aangeboden inplaats van Za terdag. -» De Rijkstelegraaf deelt mee, dat het telegramverkeer met China verbroken is. Vrijdag wordt beslist wa„r de Olympische spelen in 1956 zullen worden ge houden. Waarschijnlijk Detroit of Melbourne. Gisteren heeft de Douane te Patersdreef bij Nieuw- kerk een gepantserde auto tot staan gebracht. De inzittenden werden gearresteerd, de goederen in beslag genomen. Clark Hall, een functionaris van de interna tionale federatie voor wegverkeer heeft verklaard, dat de verwezen lijking van een plan tot het bou wen van een tunnel onder Het Kanaal door, in zicht was. De Britse mailboot „Magdalena" is op haar eerste reis bij Rio de Janeiro op een rif gelopen en ge zonken. Het schip meet 17.500 ton. De opvarenden konden gered worden. De beide Amerikaanse vliegers Dick Riedel en Bill Bar- ris bleven 1008 uren en een mi nuut (meer dan zes weken) in de lucht. Volgens radio Sofia heb ben Bulgaarse religieuze groepen geprotesteerd tegen het opnemen op de agenda van de V.N. van de kwestie „der beperking van de godsdienstvrijheid in Bulgarije". De Syrische minister-president heert de Syrisch-Transjordaanse grens laten sluiten, op grond van „agressieve maatregelen" van Transjordanië. Het eind van deze week zal het Canadese Par lement worden ontbonden. Verklaringen van Hatta. Na de bijeenkomst van gisteren heeft Hatta medegedeeld, dat de Nederlanders en Republikeinen „een nieuwe formule" zoeken, die het mogelijk maakt voort te gaan. Sprekend over de verklaring van de Republikeinse woordvoer der heeft Hatta bevestigd, dat het algeheel herstel van de Republi keinse regering te Djogja met haar bevoegdheden en vroegere, rechten de eerste stap moet zijn tot uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad. Wat het Nederlandse voorstel inzake het terugtrekken uit een zone van 8 km rond Djogje betreft verklaar de Hatta, dat dit eveneens slechts een eer?te stap betekent, die ge volgd moet worden door het alge heel herstel van het Republikein se bestuur over hel gehele gebied van het sultanaat Djokjakarta. Voor de jaarvergadering der vereniging „Handelsbelang" te Middelburg, die gisteravond in het Schuttershof werd gehouden, en die werd geleid door de heer D. F. P. Hoegen bestond geen grote belangstelling. Aanwezig was o.m. de erevoorzitter de heer L. A. Stof koper. Onder de ingekomen stukken was een request van de sectie winkeliers te richten aan de minister van Economische Za ken, waarin wordt vei zocht dc bef paling, betreffende de openstel ling der winkels na zes uur, in het ontwerp-winkelsluitingswet te schrappen. De Middelburgse winkeliers, die deelnamen aan de enquête van „Handelsbelang", zijn n.l. van me ning dat deze bepaling niet aan haar doel zal beantwoorden zo wel wat het publiek als het win kelpersoneel betreft. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer C. W. d' Huy stippen wij aan dat in 1948 het ledenaantal de 200 ruimschoots heeft overschreden. Gememoreerd werd voorts de winkelweek, de voorzitterswisseling, de opheffing der noodwinkeis enz. De wederopbouw van de bin nenstad blijft voor het bestuur een bron van voortdurende zorg. De penningmeester de heer F. B. den Boer kon zijn boeken over 1948 afsluiten met een batig saldo van f 1566.68. Aangezien de ver eniging nog 250 gulden te goed heelt van de Z.E.T.O., voor de ge organiseerde winkelweek, be draagt het totale batige saldo f 1816.68. De heer de Boer ont ving voor zijn beleid decharge. Daarna bracht de voorzitter dank aan de heer J. J. de Vlieger, die jarenlang bestuurslid was, doelt die zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd geko zen de heer S. A. Versluijs. De af tredende bestuursleden de heren Mr J. J. Snoep en A. C. Julianus werden resp. met 46 en 43 van de 54 uitgebrachte stemmen herko zen. Na enige discussie werd beslo ten in Juli a.s. een excursie te or ganiseren naar de Philipsbedrij» ven te Eindhoven. Op de rond vraag komen we nader terug. Begrafenis J. Th. Kurvink. Maandagmiddag j.l. werd on der grote belangstelling te St.» Annaland ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen de heer J. Th. Kurvink. De over ledene was jarenlang ouderling der Ned. Herv. Kerk en ruim 26 jaren voorzitter van de ver eniging tot instandhouding van de School met de Bijbel, ter wijl hij ook deel uitmaakte van het Zondagsschoolpersoneei. Het woord werd gevoerd door ouder ling B. van Dijke namens d* kerkeraad, de hulpprediker dhr de Jong, de tweede voorzitter van liet schoolbestuur de heer P Quist, die 45 jaren met d# overledene had samengewerkt en de heer Chr. Kalle, hoofd van da school met de Bijbel, mede na mens het personeel der school. Op zijn verzoek werd gezongen Ps. 119 3. Vervolgens sprak de consulent ds Joh. de Bres van St.-Maar- tensdijk, die op verzoek van da zoon van de overledene liet zin gen Ps. 89 7, waarop tot slot nog gezongen werd Ps. 72: 11. De heer Abr. J. Kurvink dank te alle sprekers voor de ge sproken woorden, waarna nog het woord gevoerd werd door de heer Corn. Goedegebuuro, ouderling der Ned. Herv. Gein. te Stavenisse. De overledene was een zeer geziene figuur in St. Annaland en was algemeen geacht om zijn minzaamheid en zijn vriende lijkheid. Tevens was hij een echte kindervriend. DE BILT ZEGT: In de loop van de dag toene mende bewolking, maar overwe gend droog weer. Matige, later vrij krachtige westelijke wini Iels verder oplopende tempera turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1