Atoomsplitsing in dienst der wetenschap. ïmnum^iiem De atoombom genas mij van kanker. De Eerste Kamer en ie grenscorrecties. InternationalePadvindstersccnferentie op de Drakenburgh. EDNA EARL Nieuwe Nederlanders kregen nieuw geld. Dfifilnfifijnstfirs wnrdfill dfinr!A- Paparigopalo, gekleed in een Wij kunnen moeilijk aanne- j rz 1 khaki uniform, vertelde aan oen men dat de regering gemeend Ü8 Koningin ontvangen. A.N.P.-venslaggeefster het een en heeft dat het doorgaan van de FEUILLETON Uienexport in Maart bracht geen opleving in de prijzen. Dinsdag 26 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De atoombom, de afgrijselijke mensenmoordenaar, heeft een by product geleverd, dat Amerikaanse geleerden in staat ral stellen, de eerste werkelijk effectieve schreden te zetten op het pad naar de genezing van die andere vreselijke moordenaar: de kanker. De schryver, Henry Noble Hall, is een ingln-imsriL-aang jour nalist, die zelf aan deze vreselijke ziekte lijdt. „Reynold News" pu bliceert dit verhaal met de wetenschap, dat deze behandeling zich nog in een beginstadium bevindthoewel het geval van Noble i®en. gloeiend vuur verzengd en Hall niet op zichzelf staat. tYy geloven echter aldus „Reynold ópmeuw ^genas ik^snel na de cri- News" dat de wereld moet weten, dat, wanneer de oorlog»- dreiging kon worden weggenomen, er grote en zegenrijke krachten vrjj zouden komen, welke tot nu toe alleen maar bestemd schijnen te zijn voor de ondergang van de mensheid. tail" van 6000 dollar, de grootste dosis, welke ooit een menselijk wezen werd toegediend. Ik werd in een afzonderlijke kamer gelegd met het opschrift: Niet storen, radio-actieve patiënt. Voor de tweede maal werden mijn ogen door de groene vlam verblind: opnieuw werden de aan getaste lichaamsdelen als door De atoombom, die op Hiroshi ma werd geworpen, redde mijn leven. Zonder deze bom zou ik gestorven zijn aan de langzaam slopende ziekte, die men kanker noemt. Ik was bijna 75 jaar, toen ik naar het ziekenhuis gebracht werd met een verbrijzelde heup •n kanker aan de schildklier. Ik had nog geen kans van één op honderd! ik wil er de nadruk op leggen, dat mijn genezing wonder baarlijk is. Juist vier dagen, na dat ik in het ziekenhuis werd op genomen, verklaarde de directeur van het Sloan-Kettering-Instituut dat was aangetoond, dat schild klierkanker niet in aanmerking kwam, om door radio-actief Jodi um te worden genezen. Maar het is juist radio-jodium, om kort te gaan, dat ik genezen werd. Het werd linea-recta van de fabriek in Oak Ridge, waar de Hiroshima bom werd vervaardigd, vervoerd naar mijn ziekenhuis. Radio-jodi um was een van de bij-producten van deze bom. De atoombom kwam in mijn leven door een acu te pijn in de dij in Januari 1945. Twee dagen later begon ik met het been te slepen en het duurde piet lang, of ik liep op krukken. Twee weken daarna werd ik door een specialist naar het ziekenhuis gestuurd om bestraald te worden. Pe foto toonde aan, dat het heup been aan het ontbinden was. Om het nog erger te maken, brak ik daarna mijn heupbeen en werd lk in het ziekenhuis opgenomen. Een paar dagen later later bleven enige bekende internisten bij mijn bed staan. De ziekenhuisarts toonde hen een verdikking in mijn keel, die ik altijd voor een adams appel had aangezien. „Is dat kanker?" vroeg ik eni ge dagen later aan mijn arts. „Misschien, misschien", gaf hij tot antwoord. Maar hij had even goed kunnen schreeuwen: „Je kunt je leven erop verwedden, dat 't kanker is". Enige dagen later sprak hij met mij over radio-jodium: dat, wan neer mijn zieke heup en mijn keel hiermede zouden worden behan deld, genezing misschien nog mo- §elijk zou zijn. Er gingen enige agen voorbij, vóór het zieken huis in het bezit kwam van de hoeveelheid radio-jodium, die voor mij bestemd zou zijn. Eindelijk, op een morgen, verscheen de dok ter bij mijn bed met een klein glazen buisje. Hierin bevonden zich enige druppels van een vloei stof, die op water geleek. Het was tien uur 's morgens. Ik dronk het buisje leeg, en ging weer in de kussens liggen. Ik wilde een dutje doen om de radio- jodium zijn werk te laten doen. Tegen één uur werd ik wakker. Langzaam opende ik mijn ogen. Een helle vlam van groen licht verblindde mij een ogenblik. Na twee seconden was het licht ver dwenen en zag ik de dingen in mijn omgeving weer op normale wijze. Maar de gehele dag, wan neer ik maar even mijn ogen dicht deed, kwam dat zelfde groen schijnsel weer terug. De volgende étappe was het bezoek van een technicus met een Geigermeter, het instrument waarmede radio active splitsing wordt opgemeten. Het toonde aan, dat mijn nier bekken tien maal meer radio-jo dium had opgenomen, dan mijn andere lichaamsdelen; het gezwel in mijn keel meer dan honderd maal. Het ziekenhuic was over 'de proef zó tevreden, dat voor een volgende radio-jodium-behande- ling 6000 dollar beschikbaar werd gesteld. Dit keer werd mü de dosis ge bracht in een kleine karaf, die met een tang werd vastgehouden. De inhoud werd in een groot glas gegoten. „Zorg dat U niets morst", zei de dokter, toen hij mij het glas aanreikte. Ik bracht het glas langzaam aan mijn lippen. „Dok- ter", zei ik, „in één teug drink ik wetenschap en succes op". Spoedig daarna zwol mijn hals op en werd abnormaal zacht. Ik kon alleen maar vloeistof door- sis. Gp het ogenblik voel ik me I fitter en gezonder dan ooit in mijn leven. Ik weet, dat ik mijn heup steeds zal moeten behande- len alsof dat lichaamsdeel van slikken. De gehele nacht vocht ik glas was gemaakt, maar ik kan om adem. weer werken en ik geniet van het Eindelijk begon het gezwel af leven, te nemen en na verloop van een Ik hoop, dat mijn geval en wat week had mijn hals weer zijn nor-ik heb meegemaakt ertoe moge male afmeting. bijdragen, de medische weten- Ook het gezwel in mijn keelschap een stap verder te brengen verdween en ik was in staat, het °P bet doornige pad. dat leidt ziekenhuis te verlaten. Ik was onbeschrijflijk mager geworden; mijn benen waren dun- naar de zo lang gezochte genezing van kanker. Na dit verhaal vertelde de heer ne stokjes; al mijn botten staken'Hall nog: door mijn vel heen; mijn borstkas „Ik gevoel me op het ogenblik leek op een gewelfd wasbordj best, hoewel ik 74 jaar ben. Maarik leefde nog. Wel moet ik het grootste ge- Spoedig begon mijn lichaam uitdeelte van de dag het bed hou» te drogen. Mijn keel was kurk-^en rusten in een ligstoeL Maar droog, mijn haar viel uit, en ik 'k verwacht, dat de doktoren mij spoedig zullen toestaan, weer op te staan". verloor in een snel tempo gewicht. Ik zag eruit, alsof ik jaren in Dachau had doorgebracht. Maar, na enige tijd, begon ik op te Een tunnel door de knappen. Mont Blanc. In drie maanden kwam ik der- Binnenkort zal een begin ge- tien kilo aan. Mijn haar begon rnaalct: worden met de werkzaam- weer normaal te groeien; mplaats heden om een tululel door de van blonde krullen kreeg ik zwart Mont-Blanc te graven. Hiervoor styl haar. Maar later Kreeg ik zj^J1 3 qqo Franse en Italiaanse myn oude haarkleur eer terug, arbeiders nodig. De drie landen, DE GEHELE FRANSE ACHTERHOEDE GESLAGEN! Timmermans (inzet), de hattrick verrichtend, verslaat de gehele Franse achterhoede. De geknielde Franse doelverdediger Vignal, terwijl de bal in het doel vliegt. Rechts van hem (nr. 4) Marche en de spil Jonquet. Een van de merkwaardige ge volgen van mijn radio-actieve kuur was het feit, dat mijn pan creas-klier weer normaal functi oneerde. Vier jaar lang had ik suiker ziekte gehad; ik kon het na mijn kuur zonder insuline stellen. Ik begon weer plezier in het leven te krijgen. Dom genoeg overdreef ik. Ik kreeg een inzin king. Het gevolg: weer terug in het ziekenhuis. Opnieuw werd ik behandeld met radio-jodium, vier maal meer dan de vorige „cock- die erbij geïnteresseerd zijn, n.l. Frankrijk, Zwitserland en Italië, zullen gezamenlijk in de kosten delen en elk 6 millioen Zwitser se francs bijdragen. Staking in Detroit. De arbeiders van de Packard- fabrieken te Detroit zijn in sta king gegaan, omdat de directie twee maanden geleden door het personeel gestelde eisen nog niet heeft ingewilligd. Bij de staking zijn 9000 man betrokken. ander Gver de padvinderij in haar Op de „Drakenburgh" bij Hil- land. Er zijn op het ogenblik on ver'um zijn op het ogenblik 45 geveer 14.000 padvindsters in padvindsters uit achttien verschil- Griekenland, welk aantal jaar- lende landen bijeen. Het zjjn allen lijks met plus minus duizend tie- zgn buitenlandse commissaressen. neemt. Haar werk is zeer ver- Ieder Internationaal contact van schillend van dat der Nederlandse de padvinderij, of het nu uitwis- padvindsters. De Griekse meisjes seling of correspondentie betreft, heipen onder meer in kampen. Schrijvende over het verloop der zaken in de Eerste Kamer met betreking tot de grenscor recties wijst „Trouw" er op, dat na het dreigement der regering vele tegenstanders het niet aan durfden een kabinetscrisis te doen ontstaan, nu naar hun me ning de Indische kwestie zulk een crisis op dit ogenblik niet gedoogde. „Wij vragen ons af, aldus het blad, of het niet in de eerste plaats op de weg van het ka binet had gelegen dit te over wegen. Wanneer een kabinet van een bepaalde zaak een halszaak maakt, dan moet het kabinet de verschillende politieke belangen die daarbij aan de orde zijn, tegen elkaar afwegen. 3 a j a j_ 1 huidige grenscorrecties van gro ter gewicht is dan de voortzet ting van haaf Indisch beleid! Maar dan wordt het stellen van de kabinetskwestie bij dit punt een geval van laakbare lichtvaardigheid wat betreft het landsbelang en een geval van ongeoorloofde politieke druk op de volksvertegenwoordiging. Het een is al even erg als het ander. Minister Stikker heeft de aan neming noodzakelijk verklaard vanwege prestige-overwegingen. Maar de minister is er niet in geslaagd aan te tonen dat ons prestige door verwerping zou worden geschaad. En ook is niet duidelijk ge worden of ons prestige in dit opzicht van meer betekenis is dan het aannemen van deze verkeerde wet. Zo stonden de zaken. En daarop maakte het kabinet er een halszaak van. Dat is niet behoorlijk. loopt over hen. i waar kinderen die van de opstan- „Als u het zo hoort, lijkt hetdelingen werden gered, zijn on heel eenvoudig, aldus mevrouwdergebracht, aldus miss Papariga- PeereboomKikkert, de Neder- Pa^°- Verder werken zij in hospï- landse commissaresse voor het ta}^n h®/Pen de gezinnen van buitenland, maar er zit heel wat 5.?:a5*en» jr,e "O11* z^n- aan vast. Om al deze moeilijkhe- acen dit alles naast hun ge- den eens onofficieel te bespreken^0.11? w®rk, maar, zo besloot de zijn wij hier nu bijeen van 20 tot j Griekse, de geest die °nder onze 27 April". Het grootste deel van de tijd wordt doorgebracht met' meisje* heerst, is dezelfde, als hier in Nederland en de wa^e vergaderen, maar ir staan na-i padvinttersgeest is toch het aller- tuurlijk ook nog andere dingen j belangrijkste, op het programma. De meesten zijn voor het eerst in Nederland j Vrijdagavond omstreeks kwart en om hen iets van ons land te t over zes is brand uitgebroken in laten zien worden o.m. een tocht Frank Rademaker's Cacao- en naar de bollenvelden en een uit stapje naar Amsterdam gemaakt. Het hoogtepunt was echter op Maandag, want toen werd het hele gezelschap op paleis Soest- dijk door H.M. de Koningin ont vangen. Op de conferentie zijn o.m. Amerika, Australië, Brazilië, En geland, Frankrijk, België en Griekenland vertegenwoordigd. De Griekse afgevaardigde, miss Chocoladefabriek. De gehele cacaobranderij brandde uit. VANDAAG BEGINT DE TULPENRALLYE. Vier maanden voor meineed in zaak Bet je Wery. In plaats van 1 maand gevan genisstraf, zoals zoals hem door de rechtbank was opgelegd, hoor de de 36-jarige J. Vlaming uit Santpoort, een voormalig politiek delinquent, zich gisteren door het Amsterdams gerechtshof wegens het afleggen van een valse ver klaring onder iede tot 4 maamjpn veroordelen. Hij had op 1 Mei 1948 voor het Gijzondea Gerechtshof te Amster dam een voor de verdachte Betje Wery verlichtende verklaring af gelegd, maar viel later door de mand en bekende een meineed te hebben gepleegd. toen volgde een schok en een oorverdovend lawaai en alles was een chaos! HOOFDSTUK IV. niet gekwetst was, dit gewicht omhoog hief, kon zij een uit- sing die de oorzaak was ge weest, dat de trein van het via- roep van ontzetting niet weer-duct in een diep ravijn neer- houden, toen zij opeens het bleke stortte, had plaats vlak by een Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 11) Er ging troost en verzachting van leed uit van de menselijke aanraking in de vorm van dit kleine handje; het leek haar een schakel in de electrische keten van medelijden en sympathie en na enige tijd sloten zich de ogen van de wees vermoeid heid won het van herinnering zag wiens handje zij in de hare Mevrouw Murray en geklemd had en zag zij hoe dat haarzoon. j lieve handje, waarin nog straks verschillende kuiltjes waren, nu Zo gezien bij lantaarnlicht en1 stijf en strak neerhing en koud het somber, flikkerend licht van was als ijs. gezichtje van de baby voor zich1 dorpsstation. Twee doktoren wa ren al druk bezig met het ver binden der gewonden. De zon toortsen gaf het toneel van d: ramp een spookachtig verwar rende puinhoop te zien van do den en stervenden, van versplin terde wagons en gewonde man nen en vrouwen, die zich ver stond al hoog aan de hemel en bescheen met haar warme stra len Edna's bleek gelaat, toen een der doktoren vol sympathie en medelijden naar haar toekwam, De verwarring en ontzetting vermeerderden nog bij het aan- om de kwetsuren te onderzoe- breken van de dag. Een grote ken, die zij bekomen had. Vrien- menigte had zich aangeboden om delijk boog hij zich tot haar hulp te verlenen, en Edna zag, over en zeide: hoe haar bevrijders, die de „Ik ben wel genoodzaakt, lieve wrongen en kreunden tussen deslachtoffers vanuit die puinhoop kind je pijn te veroorzaken, overal verspreide stukken hout verlosten en nu dicht bij haarwant je schouder is uit het lid en ijzer, waarvan zij zich vruch- bezig waren, naderden. en leed en zij viel in slaap met j teloos trachtten te bevrijden. haar lippen weldadige Grips kop knie. gedrukt tegen deDe smartelijke kreten van hen, babyvingertjes en die familiebetrekkingen her- rustend tegen haar! kenden tussen de Eindelijk bogen zich twee mannen over haar heen, en ke ken in haar verbleekt gelaat. Zij verminkte hadden een bijl in hun hand. J Hier is een levend kind en geraakt, en je voet is wat ge kneusd, maar ik zal zo zacht doen als 't mij maar mogelijk is. Lennox, kom hier, en help mij even!" De pijn was evenwel zo hevig, dat zij door een flauwte over vallen werd, maar na korte tijd, toen zij haar bewustzijn her kregen had, waren haar voet en enkel al stevig verbonden, en Ook betekende de nu gevolg de methode dat de Kamers in buitenlandse aangelegenheden in de praetijk haar recht van mee spreken zullen verliezen. Indien zij tenminste voor de door het kabinet geoefende druk gelijk de Eerste Kamer thans deed zwichtten. Wij betreuren het, dat de Eerste Kamer is gezwicht. Want als het kabinet ontdekt, dat dergelijke constitutionele speculaties gelukken, is het hek helemaal van de dam. Dan zullgn wij de wildste willekeur machteloos over ons heen moeten laten gaan. Indien een kabinet zijn be staan op het spel zet voor een zaak die zulks niet waard is, dan vereist het landsbelang, dat de Kamer de bijl laat vallen. Want anders wordt de consti tutionele democratie vervangen door een bewind van gouverne mentele willekeur. Op deze wijze komen wij ver dacht dicht bij de situatie die hier te lande onder koning Wil lem I heerste, toen de Eerste Kamer en met de Tweede Kamer was het niet veel beter de ménagerie du roi, het apenhok des Konings genoemd werd". Ex-A.N.P.-hoofdredacteur krijgt zes jaar met aftrek. Het Bijz. Hof te 's-Gravenhage heeft gistermorgen P. J. v. Meg- chelen, die tijdens de bezetting van ons land hoofdredacteur van het A.N.P. is geweest. De „raad van voorlichting voor de pers" mede heeft opgericht en heeft medegewerkt aan de oprichting van het „Verbond van Neder landse Journalisten", waarvan hij tot het einde der bezetting het voorzitterschap heeft bekleed, veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest, ontzetting uit de beide kiesrechten en ontzetting uit het recht tot het bekleden van amb ten voor de duur van het leven. Rotterdamse Droogdok-Mij ruim van werk voorzien. Evenals vorig jaar ontvangen aandeelhouders in de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij N.V. te Rotterdam een dividend van 10 pet. In het jaarverslag wordt me degedeeld, dat alle afdelingen bijna het gehele jaar ruim van werk voorzien waren. Een zeer belangrijk deel van het reparatie- werk was wederom voor buiten landse rekening. Tegen het einde van het jaar ontstond een tijde lijke vermindering van de bedrij vigheid in de reparatieafdeling. Door zeer bijzondere omstan digheden is het gelukt een droog dok met een hervermogen van 32.000 ton aan te kopen, waar door herstellingen uitgevoerd kunnen worden aan de grootste thans gebouwde of ontworpen tankschepen. Met uitzondering van de „Nieuw Amsterdam" kan ieder Nederlands schip worden opgenomen. HET REGENT. Regendag vandaag. Slecht weer" volgens som migen. Maar vele anderen zullen wel licht liever spreken van een ZEGENdag. Het regenthet ZEGENT, zegt een oud kinderversje. Iemand heeft de opmerking gemaakt, dat we beter doen nooit van „slecht weer" te spre ken, maar van „ander mooi weer". Daar zit wat in. Ook de regen is een zegen. Vervulling van een godde lijke belofte. In Psalm 147 wordt het volk opgewekt, de HEERE te zingen met dankzegging, óók omdat Hij de hemelen met wolken be dekt en voor de aarde zegen bereid. Het regent Alles krijgt weer een andere kleur en geur. ,JJoe groot zijn HEERE Uwe werken! Gij hebt ze alle met wijsheid gemaakt; het aardrijk is vol van Uwe goederen." SNELTREIN REED OP VRACHTAUTO. Een sneltrein is op een kruis punt te Gordonsville, in de Ame rikaanse Staat Tennessee, op een vrachtauto ingereden, tengevol ge waarvan tien personen, waar onder een gehele familie, om het leven zijn gekomen. GROOT AANTAL ZELFMOOR DEN TE TOKIO. Politie-autoriteiten te Tokio hebben onthuld, dat er in de periode van Maart 1948 tot Maart 1949, 942 zelfmoorden hebben plaats gevonden. 553 mannen en 357 vrouwen hebben zich het leven benomen. De zelfmoorden vonden plaats om de meest uiteenlopende redenen. Chirurgen in Noord-Rijnland- Westfalen hebben een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt aan personen, die door de Duit se Nationaal-socialisten zijn ge steriliseerd, de vruchtbaarheid terug te geven. Een chirurg te Wuppertal heeft in dit verband reeds met succes een vrouw ge opereerd; een andere geslaagde operatie werd op een manlijke daarin i inwoner van Hamburg uitge- voerd. lichamen, die van de plaats des Edna sliep gerust in de hoede onheils werden weggedragen, een dode baby, beiden gemet- van haar hemelse Vader, Die deden het ontzettende van het seld tussen deze ijzeren balken! zelfs de leliën des velds, noch degeval nog grotelijks vermeerde- Heb je erg veel pijn kleine?" vogels des hemels vergeet in ren. Toen Edna de ogen opende „Ja, ik geloof, dat ik erg ge- Zijn zorgende liefde. temidden der hoogvlammende wond ben. Zou u zo goed willen Plotseling was er het onge- toortsen en de pijnkreten van de 1 zijn, en mijn voet van dat blok was de dokter bezig haar han- luk. j gewonde passagiers drong de te bevrijden?" 1 den te wrijven en haar gelaat Edna werd opgeschrikt door werkelijkheid tot haar verbijs-j Het was geen gemakkelijk een snelle opeenvolging van terde vermogens door. Zij lag be- werk, maar ten slotte gelukte schrille klanken, die te kennen kneld tussen twee zware stukken het toch aan die sterke armen, gaven, dat de machinist ver- ijzeren staven, een er van was om haar er onder- en tussenuit schrikt of radeloos was. De con-dwars over haar voet gevallen, te krijgen en zo droegen zij haar ducteur snelde blootshoofds dooreen arm lag als geboeid tegen een eind verder en legden haar da wagen; de mensen sprongen haar lichaam en iets zwaars en op 't gras neer, waar nog ver- ontsteld van hun plaats; op het, kouds lag op haar hals en borst, schillende anderen lagen te balkon ontstond een paniek, Terwijl zij met de hand, die kreunen en te kermen. De bot- gemakkelijk met eau de cologne te bevochti gen. Heur haar opzij strijkend, vroeg hij; „Waren je ouders ook in de trein? Weet je ook of zij ge wond zijn?" „Zij zijn beiden gestorven, toen ik nog een zuigeling was." (Wordt vervolgd.) Eenvoudige vrachtwagen vervoerde kostbare lading. Reeds vroeg* stonden gistermor gen de inwoners van Tüddern en omgeving in de ry voor een tot distributie- en wisselkantoor in gericht zaaltje van een z.g. „Gast hof". De „nieuwe Nederlanders" werden in de gelegenheid gesteld hun marken tegen guldens in te wisselen en hun distributiebe scheiden in ontvangst te nemen. In alle vroegte is het geld gis termorgen van de Nederlandse Bank in Maastricht naar Tüddern overgebracht. Geen van de boe ren, dia op weg waren om hun koeien te melken zou bij het voor bijgaan van de eenvoudige vracht wagen vermoed hebben, dat deze enkele honderdduizenden guldens vervoerde. Alleen de marechaus- see's, die bet transport begeleid den kunnen hen op het idee ge bracht hebben dat het een bijzon der transport was. De bewoners bij de grenspost echter wisten wel zeker, dat er iets aan de hand was, want in alle vroegte reeds waren bussen voorbij gegaan met een kleine honderd Nederlandse ambtenaren zowel van de distri- butiedienst als van de Nederland se Bank. Omstreeks negen uur begon het inwisselen en uitreiken van de bescheiden. Eerst werd men geregistreerd naar gegevens, voorkomende op het door de be zettingsautoriteiten uitgegeven persoonsbewijs. Was dit achter de rug dan kreeg men een distribu tiestamkaart en de bonkaart. In sommige opzichten brengt deze bonkaart voor de bewoners enige voordelen. Zo was tot nu toe bijv. vet, suiker en textiel minder ver krijgbaar dan in Nederland. Voor roken betekend het echter een nadeel, want sinds enige tijd is de distributie in Duitsland van tabaksproducten opgeheven. Had men zijn stamkaart dan kon men tenslotte zijn Duitse geld inwis selen. Evenwel niet tot een onbe perkt bedrag. Voorlopig heeft ieder gezinshoofd en zelfstandige f8D ontvangen en ongeveer f40 voor ieder overig gezinslid. Vol gende week krijgt men een even groot bedrag. Ook deze maand nog export naar Engeland. Werd in de maanden Febru ari en Januari van dit jaar ge rekend op een flinke opleving van de uienexport in de maand Maart, die dan tevens een op leving in de prijs zou meebren gen, deze hoop is niet vervuld en zeker niet wat de prijs be treft. Wel was het exportcijfer met bijna 21 millioen kg voor de maand Maart tamelijk gunstig, maar de prijs kon weinig of in het geheel niet boven 2 cent per kg uitkomen, bij enige vraag naar uien was er direct zoveel aanbod, dat de prijs niet kon worden beinvloed. De export naar Engeland was ruim ander half maal zo groot als in Fe bruari. Verheugend is, dat ook in April nog steeds uien naar En geland worden verscheept. De totale export in Maart was 20.998.555 kg. Hiervan gingen naar Engeland 13.826.03 kg; naar Duitsland 4.629.041 kg; naar Bel gië 840.230 kg; naar Ierland 761.303 kg; naar West-Indië 362.675 kg; Engels leger in Duitsland 351.530 kg; Ameri kaans leger in Duitsland 95.700 kg; IJsland 60.100 kg; naar Afri ka 35.300 kg; naar Ceylon 25.075 kg; naar Arabië 6.500 kg; naar Indonesië 5.000 kg; de Far-Oer 50 kg; naar Finland 48 kg. Het totale aantal uien geëxporteerd in het seizoen 19481949 be droeg tot einde Maart 161.514.182 kilogrammen. Vcrkeers- en Vervoers organisaties gaan protesteren Tegen overmatige lasten op het motorwegverkeer. Vrijdag a.s. wordt in een der zalen van de heer J. C. Krijger te Goes een provinciale protest vergadering belegd door de, in 't Bureau van Centraal Overleg Samenwerkende, Verkeer.'- en Vervoersorganisaties. Twee spre kers uit het bedrijfsleven zullen hier fulmineren tegen de over matige lasten op het motorweg verkeer. Prov. Comité A.R.-Kies- verenigingen. Zaterdag vergaderde het Prov. Com. van A.R.-Kiesverenigingen, onder leiding van Dr K. Huizenga. Medegedeeld werd, dat Zeeland nog niet geheel voldaan heeft aan de aanslag in het millioenplan. De betrokken kiesverenigingen zullen worden opgewekt hieraan aan dacht te schenken. Tot lid van de Raad van Be heer der Dr A. Kuiperstichting werd herkozen de heer A. I. Cats- man. De voorzitter en de leden van het moderamen werden even eens herkozen. De jaarvergadering werd be paald op Zaterdag 28 Mei a.s. te Goes. In de morgenvergadering zal de heer Zuidema spreken over de wijze van candidaatstelling voor de Tweede Kamer. In _de middagvergadering zal de provin ciale politiek aan de orde worden "gesteld. Zeedijk Zuidwatering moet worden verzwaard. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de alge mene vergadering een voorstel doen toekomen betreffende ver zwaring van de zeedijk aan da Zuidwatering. Op de ontwerp-be- groting voor 1949 is daartoe een bedrag van f 33.000.— opgenomen. De zeedijk is tussen de palen 32 en 38 krap bemeten te achten, daar er geen tweede waterkering is en de dijk 2000 ha. cultuur grond en uitgebreide bebouwingen van Souburg, Ritthem en Middel burg beschermt. Voor de verzwa ring zal gebruik worden gemaakt van delfspecie die beschikbaar is gekomen door de uitvoering van herstel- en herverkavelingswerk zaamheden aan de Zoutwaterlei ding en de Zuidersluiswatergang. Uitvoering der Vlissingse T urnvereniging. Nadat Vrijdagavond een drie honderd tal adspiranten opgetre den waren, verschenen Zaterdag avond de dames en herenleden van de Vlissingse Turnvereniging op het podium van het Concert gebouw. En bet was de moeite waard, dat zij voor het voetlicht verschenen, want niet alleen kre gen de vele bezoekers een rijk gevarieerd programma aangebo den, maar tevens een uitstekende indruk van de goede prestaties van de V.T.V.-ers. Weliswaar waren er haperin gen in de afwerking van enkele nummers, maar deze vonden hun oorzaak in overmacht. Zoals meestal „deden" ook hier de klas senummers het best, niet het minst door de goede afwerking. Voor de turners en turnsters aanvingen sprak de voorzitten, de heer F. G. Lemmers een wel komstwoord, in 't bijzonder tot burgemeester mr B. Kolff, de be schermheer der vereniging. Voorts deelde hij nog mede, dat V.T.V. de afbrekende oorlogsjaren weer te boven is en in September a.s. 50 jaar bestaat. Een feit, dat gevierd moet worden. Aan de leiders en meerderen die zich verdienstelijk hadden ge maakt voor V.T.V. werden bloe men geoffreerd. Herbouw Zeevaartschool te Vlissingen. Voor de herbouw van de Zee vaartschool te Vlissingen heeft de Ver. „Zeevaartschool Vlissingen het bestuur van de Polder \>al- cheren verzocht de beschikking te verkrijgen over een terrein aan de Boulevard Bankert aan het z.g. Haventje van Meyer". De Pol der is hiervan ten dele eigenaar. Met het oog op de belangen van de zeewering, waarvan deze boule vard deel uitmaakt, acht het dag. bestuur van de Polder het n: t ge /enst het perceelsgedeelte aan de vereniging te verkopen. De al gemene vergadering wordt daar om voorgesteld op dit terrein een recht van opstal te vestigen, om enerzijds deze herbouw mogelijk te maken en anderzijds de belan gen der zeewering veilig te stel len. Het gaat hier om ongeveer 200 ca. en de jaarlijkse vergoe ding wil het bestuur op tien cent per ca. bepalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2