Enorme smokkelaffaire aan Duitse pens. Klein grensdorp puilde uit van machineries. Ji&x 190-9. Nederland schreeuwt om Hervormde ouderwijzers. EDNA EARL Ds waarheidsvraag in de Ned. Herv. Kerk. Maandag 25 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 SMOKKELAARS ZAGEN DE „KANS VAN HUN LEVEN". EEN* INVASIE van vler-en-twintig douane-beambten al dus schrijft „De Volkskrant", heelt het Duitse dorp Waldmohr, op de grens tussen de Duitse Pfalz en het Franse Saargebïed, in beroering gebracht. De operatie stond namelijk onder leiding van de meest deskundige smokkelexpert in Duitsland en iedereen vreesde ernstige gevolgen. „Geen opzien baren", luidde de opdracht van de commandant. „Als de mensen tegenstribbelen beroepen jul- het dorp binnen met grote stuk- de Amerikaanse zone liet grote machineketels naar Waldmohr brengen, maar dat was al een paar uur voor het moment, waar op de douane haar actie begon. Daar png aan vooraf een oproep tot melding van alle in Waldmohr ondergebrachte goederen, welke niet toebehoorden aan inwoners der gemeente. Zeven dagen was daarvoor beschikbaar. De morgen daarna rukte de douane-colonne ken krijt, koperdraad, dienstze- gels en emmers lijm. Waldmohr moest zijn schuren openen. Er kwam een complete ziekenhuisin- I stallatie met een volledige rönt- genafdeling voor de dag en een j machinepark met apparaten en 'motoren voor electrisch gedreven De grensstreek tussen Pfaiz en „Export naar frankrijk. Papieren molens In de schuren stonden Saargebied was sedert het einde komen nog t vrachtauto's met aanhangwagens van de oorlog het eldorado van Niet alleen machines en moto- en onder het hooi lagen gasfor- honderden Franse en Duitse ren gingen naar Waldmohr. Volle nuizen en fototoestellen verstopt, smokkelaars. In het begin waren vrachtauto's brachten dagenlang De „ratste voorraad vond men A» ^r.lnuo rlio non Vnoril/riilf riihnA'c iielrocton ctnfolïirrnno nn in de stationsloodsen. Alles lag lie je op mijn beveL Bezwaren worden na afloop behandeld". De commandant ging naar zijn geïmproviseerde hoofdkwartier in het douane-kantoor en de Zoli-Beamten zwermden uit over dit dorp van 2500 zielen. Met de opdracht een einde te maken aan een enorme smokkelaffaire, welke op het ogenblik van Frans-Duitse grenscorrectie een naar economische verhoudingen catastro- phale omvang dreigde aan te nemen. het de nylons, die van Frankrijk piano's, ijskasten, stofzuigers en naar Duitsland verhuisden en complete woninginrichtingen. Op waarvoor in Frankfurt, Wiesba- de zendingen was een etiket ge- den, Stuttgart en München veel plakt: „Verhuisgoed" en nieuwe geld werd gemaakt. Daarna gin- schuren kregen hun andere be- gen millioenen pakjes sigaretten- stemming. Transportbedrijven papier uit het Saargebied naar de verrezen uit de grond en hun ex- ^en'vverd'en 'afgesloten overzijde. In Saarbrücken kostte ploitanten hadden meer werk dan pakje sigarettenvloei vier de oudste en bekendste firma's daar opgestapeld in hoeveelheden, welke varieerden van twee tot acht ton. De* douane-beambten zagen geen kans alles apart te verzegelen. Hele schuren en hui- Pfennige, maar de Duitse verbrui- van het land. Een hunner wist ker betaalde er in Kaiserslautern zelfs door te dringen tot de ba- veertig voor. Als „tegenprestatie" gageloodsen van het station, brachten de Duitse smokkelaars waarover hij de tijdelijke beschik- grote pakken naainaalden door de king kreeg. bossen van Pfalz en verkochtenLangzamerhand begon de eer- Toen men juist ergens in een schuur In het hooi aan het woelen was, kwam er nog een nieuwe zending. Een grote firma uit Sleeswyk-Holstein wilde de appa ratuur voor een nieuwe molenin stallatie in Waldmohr onderbren- UUdOCil vail A iCiiz- Cll vcinuviivv." z-icuiaz-auiv.i iiunu ucfiuu VAC cci- Jj die in Frankrijk tegen de koers zame burgemeester van het dorp van negen pakjes sigarettenpapier zich ongerust te maken. Steeds tegen één naald. meer vreemde mensen kwamen DE GROTE STIJL. b!j z»n gemeentehuis om opslag- plaatsen vragen. De burgervader Op liet ogenblik begrijpen de vond het allemaal verre van ge- mensen niet, hoe men zich ooit zellig, maar hoe meer de kranten regering maakte een einde aan de met deze kleinigheden heeft kun- publiceerden over grenscorrecties gehele affaire door alle goederen nen ophouden. Zij hebberi thans en annexatie, des te veelvuldiger werd het bezoek, dat om inlich tingen kwam. zo snel uit het dorp weggeraasd als op die dag. Invloedrijke firma's protesteer den tegen het ingrijpen van de douane. Maar de Franse militaire de grote stijl gevonden. Nu ver dienen zijn niet meer aan nylons en sigarettenvloeitjes, maar aan complete fabrieken. Twee jaar lang spreekt men er van, dat het Duitse gebied, waar in Waldmohr ligt, zal worden toe gevoegd aan het Franse Saarge bied en de vele besprekingen, wel ke over dit thema worden ge voerd, doen hen vermoeden, dat de grenscorrecties zich inderdaad tot hun gebied zullen uitstrekken. Deze mogelijkheid betekent voor smokkelaars en sluikhandelaars een kans, zoals zij er tijdens ge heel hun verder leven waarschijn lijk niet meer een zullen krijgen. Onder deze omstandigheden be hoeven zij immers niet met pak ken en karren te zeulen over moeilijk begaanbare bospaden, het betekent, dat zij niet over de BEGIN VAN DE OPM.ARS. Een grote en bekende firma in in beslag te nemen, verbeurd te verklaren en ter beschikking te stellen van bedrijven in de Franse zone. „En ik ben het zwarte schaap", klaagt de burgemeester. (Van onze Utrechtse correspondent.) De „Gereformeerde Bond tot Verbreiding der Waarheid in de Ned. Herv. Kerk" heeft te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. In het gedeelte dat ook voor buitenstaanders toegankelijk was, legde de voorzitter prof. dr J. Severijn, hoogleraar te Utrecht in liet kort verantwoording af van de bondsarheid. Wij hebben in het afgelopen schijnbaar zonder enige moeite jaar hard gewerkt, zei hij. Inzon- voor aïle vraagstukken een keu- derheid onze studiecommissie. Dit rig sluitende oplossing heeft. „w„ college, bestaande uit veertig' Wij mogen ons niet terugtrek- tmèms"beho*e*ven"te "aan"maar" datman> vergaderde dikwijls en heeft ken, verklaarde ds Bout, wanneer de grens tot hen komt' het be- nagenoeg de hele kerkenordening er gezocht wordt naar een ant- nen verdienen om voortaan teS£>d versiag in het bondsorgaan kunnen rentenieren, als zij maar -De Waarheidsvriend teikent dat zij door een vrij een-1 doorgewerkt. Over haar bevindin- j woord op de waarheidsvraag. voudig'e handelwijze genoeg kun- Sen gaf de studiecommissie gere- Vooral niet omdat wij menen een i u .."—I■- ii antwoord te hebben. Vallen an deren ons daar op aan, welnu la ten we dan met Luther betuigen, dat we niet anders kunnen. Daarna wierp ds Bout zich op hetgeen van Barthiaanse zijde over de waarheidsvraag naar vo ren is gebracht. Blijkbaar ging hij daarin te veel in op een algehele beschouwing van Karl Barth's theologie; want in de discussie merkten verschillende sprekers zorgen op het strategische ogen blik te beschikken over genoeg artikelen, welke op eenvoudige wijze tegen goed en gewild Frans geld kunnen worden verkocht. Sedert het moment, dat de gou verneur van het Saargebied over een mogelijke annexatie bij Wald- mohrs burgemeester heeft ge praat, sedert de dag ook, dat de gemeenteraad van het dorp zich over deze kwestie ernstig heeft beraden, sinds dat ogenblik oefent Waldmohr een zeldzame aantrek kingskracht uit, zelfs op vele be langrijke heren achter dure direc- j tie-bureaux verderop in Duits land. Vyftons-vraciitwagens met num merborden uit de verste streken van Duitsland rolden Waldmohr binnen; onder het dekzeil stonden verborgen fonkelnieuwe draaiban ken, schaafbanken, eleetrische motoren, zware stukken edelstaal. Schuren en langzamerhand alle vindbare opslagplaatsen In Wald mohr vulden zich met complete fabrieksinstallaties. De boeren, die tot nu toe hun kost verdien den met hard werken op het land, zagen hun spaarcenten vermeer deren door verhnur van hokken en stallen, waarvoor hoge prijzen werden betaald. Zo al een dezer brave mensen zijn voorhoofd fronste om dit merkwaardig be drijf, stelde men hem gerust: De overige kwesties van interne aard deed men af in de besloten middagvergadering, In de mor genzitting behandelde ds H. Bout, geestelijk verzorger van de stich ting „Zon en Schild" te Amers foort, nog het onderwerp „De Waarheidsvraag". De spreker zette uiteen, dat men de waarheidsvraag in de Hervormde Kerk tegenwoordig j op, dat het eigenlijke onderwerp niet omzeilen wil. Toch tast men niet voldoende was belicht. Inzon- in het duister omdat men niet derheid ds S. van Dorp, emer.- weet waar precies het aankno-predikant van Den Haag, wees op Lijk gevonden op heide bij Diepenveen. Te Diepenveen op een stuk be boste heide in het Wechelerveld, is het stoffelijk overschot gevon den van de 49-jarige W. B. van der W. uit Hattum, die sedert 30 Maart vermist werd. Het lichaam is in beslag genomen, ten einde na te gaan of er sporen van mis drijf aanwezig zijn. I KameA-cju^io^iteJitea „Cocaïne-fabrikanten" gearresteerd. Het is de Rijks- en Gemeente politie te Roermond gelukt om viertal oplichters te arresteren, die op zeer handige wijze van de geldzucht van hun medemensen profiteerden. Het was de politie opgevallen, dat dit viertal de laat ste tijd ver boven zijn stand leefde en bij nader onderzoek bleek, dat zij in cocaïne handelden, tenmin ste deden alsof. Deze „cocaïne" werd verkocht in flessen van 1 kg., die met een prachtig nage maakt lakzegel waren afgedekt. Een fles bracht ongeveer f 2500. tot f 3000.op. De vier zwende laars hebben thans logies in het Huis van Bewaring te Roermond. (Van onze parlementaire redacteur.) Het heeft van de week ge spannen in de Eerste Kamer. Niet zo'n klein beetje, omdat de geachte afgevaardigden elkaar in de haren zaten, maar heel erg, omdat de Kamer vrijwel niets wilde weten van de grenscorrec ties. Die spanning was er niet alleen maar bij de politici in de Hoge Vergaderzaal, doch ook bij de buitenwacht. Dat'bleek maar al te duidelijk aan de deinende mensenzee op de publieke tribu ne, die vrijuit grinnikte als er een goede zet werd gedaan. Men kan respect hebben voor deze trouwe luisteraars, die misschien wel eens heel graag een Kabinet wilden zien duikelen. Mannetje aan mannetje stonden zij daar; met jaloerse blikken kijkend naar de overkant, waar alle mo gelijke relaties van Kamerleden en Ministers een stoel aangebo- ZWEDEN. pingspunt voor een gesprek te vinden is. Met een overvloed van citaten toonde ds Bout aan, dat er vooral uit de Barthiaanse hoek veel cri- tiek is op de „zekerheden", zoals men die in de kringen van de Ge reformeerde Bond kent. Wij, al dus ds Bout, handhaven immers voortdurend onze reserves. De vraag is maar, zo vervolgde hij allerlei tekorten. Bij de beant Woording der vragen kon ds Bout nog enkele leemten in zijn betoog aanvullen. Antwerpse havenarbeiders dreigen met staking. Door de afdeling havenarbei ders van de Belgische transport- of die critiek onredelijk genoemd arbeidersbond is gistermorgen moet worden. Mannen zoals er een manifest verspreid waarin schrijven in het weekblad' „In destaking van 48 uur met ingang Waagschaal" hebben het in elk van-2 Mei wordt aangekondigd, geval anders geprobeerd! Wij ble ven met onze reserves zitten, ter wijl we toch wel weten, dat alles niet zo prachtig in elkaar past, gelijk onze kerkelijk gereformeer de broeders het altijd voorstellen. Als symptoom daarvan herinner de hij aan het boek van ds J. G. Feenstra over „Onze Geloofsbe- voor alle categorieën van haven arbeiders van de Antwerpse ha ven, „daar de kwestie der pen sioenen, die 21 April geregeld had moeten zijn, nog niet in orde is gekomen. In de loop van de volgende week zal een tweede manifest de richtlijnen in verband met deze lijdenis", waarin de schrijver actie verstrekken. Herr Ake Hanson en z'n vrouw bewonen een kleine, Zweeds-luxueuze flat in Appel- viken, een van Stockholm's bui tenwijken. Herr Ake is administrateur van een klein concern en Frau Karin heeft als schier alle Stockholmse huisvróuwen een kantoorbaan in de stad. Samen verdienen zij een stevig salaris maar houden geen cent over. Huishuur, jufrouw-voor-de- huishouding, de Zweeds Lief- tinck en de Zweedse levenswijze zorgen daar wel voor. De huis huur is hoog, 200 kronen per maand (120 gld!); daar Frau Karin werkt worden keuken en kinderen aan „fröken" toever trouwd en „fröken" wetende dat ze schaars is, vraagt 200 kr. p. maand plus alles vrij; de ene Lieftinck is gelijk aan de ande re; en de Zweedse levenswijze is wel heel erg vlot en duur. Maar als Herr Ake en Frau Karin nu eens niet tweemaal per week naar één van Stock holm's 100 bioscopen gingen en eenmaal naar opera, sportpaleis of feestavond; als ze nu eens niet altijd in taxis zaten en er geen hyper-luxueuze tafel op na hielden, dan behoefde Herr Ake z'n costuums en radio niet op afbetaling kopen en Frau Ka rin haar nieuwe avondjapon, complet of stofzuiger evenmin. Als die vijf en een half millioen Zweden nu eens niet Zweeds leefden, dan had de verkoop chef van 't grote warenhuis P. N.B. mij ook niet kunnen ver tellen dat 6 van de 10 heren- costuums op afbetaling de deur uitgaan en het cijfer voor de dames 7 op de 10 is. Maar die vijf en een half mil lioen Zweden leven wèl Zweeds en zouden niet anders durven in dit zo bij uitstek ceremoniële land. Want het is nu eenmaal „bonton" in Gustav V's prachti ge land om méé te doen, er een uitgebreide garderobe op na te houden en zich daarin uitgebreid te vertonen of men nu enige kilometers boven zijn stand leeft of niet.er was toch crediet te over Er was ja, want zo langza merhand wordt het een beetje anders. Zweden was er in den oorlog nu niet bepaald armer op geworden en de grote buur man wèl, en de dikke stok die deze achter de deur hield was de oorzaak dat 't Zweeds-Rus sisch handelsverdrag wel wat al te overijld werd gesloten. Dit nagenoeg afgeperste verdrag kost Zweden schatten en wat de steeds sterker en in tiemer wordende verdediging verslindt, is moeilijk te taxeren. De Zweedse Lieftinck-touwtjes worden al strakker aangehaald en het zal mij in 't geheel niet verwonderen als Herr Ake bin nen niet al te lange tijd z'n (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 10) o— Er was een korte stilte en Edna antwoordde langzaam: „Ja, vrouw Wood, ik weet het wel, maar God kan mij daar evengoed beschermen als hier j en ik heb nu niets meer dan Hem. Ik heb besloten te gaan, omdat ik denk, dat het het beste is voor mij, en ik hoop, dat I Wood mij wel morgen even naar het station Chattanooga wil brengen. De trein gaat al' vroeg. Ik heb wat geld zeven dollars die die grootpa mij1 zo af en toe heeft gegeven en j de beide kalveren van de zwarte1 zijn van mij hij gaf ze mij en ik dacht, dat u er mij mis schien wel een paar dollars voor zou willen geven." „Maar je bent niet klaar om morgen te vertrekken." „Ja, ik heb gisteren mijn kle ren gewassen en gestreken en het weinige dat ik heb, heb ik' in een koffer gepakt. Alles is nu' klaar en daar ik toch moet I gaan, zou ik het evengoed mor gen kunnen doen." „Zou je niet denken, dat je vreselijk heimwee zult krijgen na een maand? Dan moet je mij schrijven en ik zal je komen halen." „Ik heb hier geen eigen te huis, waarnaar ik zal terug ver langen. Grootpa's graf is mijn enig tehuis en en God wou mij daar niet brengen, toen ik zo ziek was, en en Het trillen van haar lippen bewees, dat zij haar zelfbeheersing bezig was te verliezen en zij keerde zich af, nam de houten emmer cn ging de zwarte voor de laat ste maal melken. Daar zij voelden geen recht te hebben over haar toekomst te beslissen, boden de molenaar en zijn vrouw geen verdere tegen stand en heel vroeg in de vol gende morgen beklom zij de meelwagen van de molenaar, die haar naar de trein zou brengen. De goede vrouw Wood had het meisje enige moederlijke raad gevingen gegeven en haar voor zien van een mand, die voedsel bevatte voor de reis. De weg voerde langs de smidse en Wood's ogen vulden zich met tranen, toen hij de peinzende, verlangende, liefdevolle blik op merkte, die het meisje er op wierp, totdat een groepje bomen het schamele gebouwtje voor het oog verborgen. Toen boog zij het hoofd en een gesmoorde snik be reikte zijn oren. I De locomotief floot, toen zij het station naderden en Edna werd vlug in de trein gezet, ter wijl haar goede vriend toezag, j dat haar koffer in de bagage wagen werd geplaatst. Zij had er op gestaan haar grootvaders hond mee te nemen en ondanks de verschrikte blikken van de passagiers en het gebrom van de conducteur, volgde hij haar in de coupé en ging onder haar zit plaats liggen, vanwaar hij allen, die voorbij kwamen, bewaakt met woeste, flikkerende ogen. Nog even kwam Wood aan het portier en gaf haar het kaartje tussen de vingers. Hij schudde haar hartelijk de hand en zei op haastige toon: „Pas goed op je kaartje en hang niet met je hoofd uit het raampje. Ik zei tegen de con ducteur dat hij maar eens naar je moest kijken en op je koffer letten, als je moest uitstappen; hij zei, dat hij het doen zou. Goeden dag Edna, pas goed op jezelf en moge God je zegenen, kind." De locomotief floot weer, de trein zette zich langzaam in be weging en de molenaar haastte zich terug naar zijn wagen. Toen de trein in volle gang was en een bocht was omge gaan, verdween het kleine, on regelmatig gebouwde dorp; bo men en heuvels schenen voorbij het raam te vliegen en toen Edna naar buiten leunde en een terugblik wierp op het land, dat zij had verlaten, was nog slechts de mistige top van de hoge berg en de vage, purperen omlijning der heuvelen zichtbaar. Een ondragelijk gevoel van verlatenheid en eenzaamheid drukte haar, temidden van hon derden mensen, die teveel op gingen in hun persoonlijke be langen, verwachtingen en dro men, om zelfs maar een blik op haar te werpen. Ook aan deze droeve dag kwam tenslotte nog een einde en Edna, die vermoeid was van haar kramparhtige houding, leg de haar pijnlijk hoofd op de vensterbank en keek naar het rode licht van de stervende dag in het Westen, waar een bleke maan haar zilveren licht over de sombere boomtoppen begon te werpen en de sterren aan de hemel verschenen. Het werd hoe langer hoe stil ler in de coupé en haar gevoel van verlatenheid werd steeds pijnlijker en eindelijk keerde zij zich om en drukte haar wang tegen het lieve, zachte handje van een baby, die sliep met het krullekopje tegen moeders schouder, terwijl het kleine, mollige armpje en handje over de rand van de leuning hingen. (Wordt vervolgd.) costuums eerst eens zal laten keren en nog wat dragen alvo rens deze reeds vrij spoedig zoals tot nu cadeau te doen aan 't Hulp-comité voor Duits land, afd. Kleding en zal Frau Karin de kunst moeten leren verstaan om van „niets, iets" te maken zoals haar minder for tuinlijke Franse zuster dat al zo heel lang met zoveel zwier, ele gance en vortuositeit heeft we ten te doenD. den kregen. Een grote, leren stoel, met een hoge leuning. Zo eentje, die echt thuis hoort in deze plechtige zaal. De Senato ren waren er ook een beetje stil van. Al die drukte boven hun hoofd is voor hen ook geen alle daags gedoe. Zij waren goed uit gerust voor de strijd en vastbe- I sloten om tot het uiterste te vechten. Al die belangstellenden verkneukelden zich bij voorbaat. I Eén, die iedereen, stellig ver- j wacht had, was niet op komen dagen. Dat was dr Arnold. Mis schien was dat wel goed voor zijn eigenwaarde. Want zou hij de speeches van de heer Algra (A.R.) en Minister Stikker heb- j ben gevolgd, dan zou hij met1 eigen oren hebben moeten ho-1 'ren, dat onze Volksvertegen-1 woordiging deze Mmister-presi- I dent niet al te best kan pruimen. Al was hij er niet, hij werd bijna de hoofdpersoon in dit debat. Maar het was een: over U en onder U en over dit laatste was een ieder slechts verheugd. Vijf ministers sierden de Re geringstafel en wel de Minister president Drees en de bewinds mannen Stikker, v. Maarseveen, v. Schaik en v. d. Brink. Nu is de Kamer niet bepaald vriendelijk geweest tegen deze hoogwaardigheidsbekleders. Maar niemand zal ooit kunnen bewe ren dat deze onvriendelijkheid ontaardde in onhoffelijkheid. Men zou bijna kunnen zeggen, dat, als de Eerste Kamer niet meer hoofs is, zij haar bestaans recht verloren heeft. Ja heus, onze Senatoren zijn uiterst nette Bewindvoerders over „De Telegraaf". In vervolge zijn reeds eerder gepubliceerde besluit tot net treffen van een voorziening in het bestuur van „De Telegraaf" heeft de persraad tot algemeen bewindvoerder over deze on derneming benoemd de heer W. H. van Baarle te 's-Gravenhage, thans lid van de persraad. De heer van Baarle heeft zich be reid verklaard de leiding van het bedrijf voorlopig op zich te ne men ter vestiging en consolide ring van normale toestanden ter drukkerij. Hij zal worden bijge staan door een technisch be windvoerder. Als zodanig is be noemd de heer J. Sikkema te Amstelveen. Aangezien de be windvoerders voor hun beleid verantwoording verschuldigd zijn aan de persraad, zal de heer van Baarle voor de duur van zijn bewind niet fungeren als lid van dit college. vim VAN STAP TOT STAP. Het zou om te lachen zijn, als het niet zo in-droevig was. Ik doel hierbij op de houding van onze regering t.o. van de repu bliek. Eerst werd officieel verkon digd, dat met deze oproerma kers niet te praten viel, maar kort daarop volgden officiële besprekingen. Toen kwam de verbanning naar Bangka. Van herstel van de republiek te Djogja kon, zolang geen overeenstemming was be reikt, in geen geval sprake zijn. Later: de heren mochten temg, mits zij bereid waren aan ze kere voorwaarden te voldoen. Nu wordt gemeld, dat de re publikeinse regering zich in geen enkel opzicht wil binden, maar dat zij onvoorwaardelijke terug keer eist. Het antwoord is nog niet be kend. Maar tien tegen een of de re gering gaat weer overstag. Zo gaat het, van stap tot stap. Achter de republikeinse op roermakers, die de leiding heb ben en houden. Politiek een vak voor „Keren". Veel suikerbieten dit najaar. De suikerbietenuitzaai in ons land heeft dit jaar een record- omvang bereikt. Tegen gemid deld 50.000 ha in de laatste ja ren bedraagt het areaal thans meer dan 65.000 ha. Bij normale weersomstandigheden kan dit van het najaar record campag nes in de suikerfabrieken ten gevolge hebben. lieden. Zij schudden voor elke vergadering niet alleen de hand van de Voorzitter, maar ook van bijna alle collega's. Een Eerste Kamerlid moet heel goed handen kunnen schudden en hij moet dat doen met een vriendelijke glimlach. Zo kregen ook deze Ministers deze hartelijke hand. Maar in hun hart waren de Se natoren geladen, vastbesloten eens een flink robbertje te knok ken. Per slot van rekening moet men onze Senaat niet uitvlak ken. Om den drommel niet! Sneuvelde daar niet in Maart 1927 de prominente Minister van Buitenlandse Zaken van Karne- beek. Zag hij niet het Neder lands-Belgisch tractaat verwor pen? Toen voelde de Eerste Kamer niets voor een Schelderegiem, dat hoogst gevaarlijk kon zijn voor onze Zeeuwse polderbelangen. En een kanaal van Antwerpen naar de Moerdijk achtte men een aanslag op het levensbelang van Rotterdam. Al zeide de Ka mer destijds, dat de verwerping geen wantrouwen betekende: Van Karnebeek trad af. Nu was er geen v. Karnebeek achter de Regeringstafel maar een Stikker. Ook een Minister v. Buitenlandse Zaken, maar hij leek toch iets meer op de direc teur van Heineken's Bierbrou werijen. Een gladde zakenman dus, ééntje, die zijn kopers ge rust wegstuurt, met- de vaste ge dachte, dat zij morgen toch wel terug komen, want als zij dit koopje niet nemen, dan lijden zij zelf schade. En inderdaad, vele kopers kwamen terug. Maar niet nadat zij luide hun afkeuring hadden gegeven aan deze manier van handelen. Neen, die kabi netskwestie zat onze Senatoren danig dwars. V In ieder geval bracht dit ram melen met de portefeuille span ning te weeg. Prof. Kranenburg, die na negen speeches op de eer ste dag zo hard van zijn zetel naar de Regeringstafel rende, dat deze stoel (nog deftiger dan de leren) zo maar plompverloren van het platform rolde, alsof het maar een doodgewone keuken stoel was, deed die spanning tot een nog grotere hoogte stijgen, door de vergadering op verzoek van de Regering een dag te schorsen. Toen kon de goe-gemeente gaan gissen. Het rustige Binnen hof leek een debateer-centrum en op de tweede dag kwamen de prominente Tweede Kamer leden eens een kijkje nemen. Prof. Eomme (K.V.P.) was iets minder kalm, dan op zijn ach terste bankje in de Tweede Ka mer. De publieke tribune leefde in rumoerige afwachting. Nie mand waagde het tijdens een pauze van een half uur, om de fracties de gelegenheid te geven hun standpunt te bepalen, de buitendeur te verlaten. Het was een gedrang van je welste voor de deur. Totdat de stemming alle spanning verbrak. En toen? Toen schudden alle Kamerleden, voor- en tegenstan ders, de Ministers de vriendelijke hand Politiek is per slot van reke ning een vak voor „Heren". Raad voor Kerk en School. Krachtige propagandacampagne te wachten. (Van onze Utrechtse correspondent) Op de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Hervormde Raad voor Kerk en Schooi heelt de secretaris, de heer M. Apperloo uit Wassenaar «opzienbarende mededelingen gedaan over het tekort aan Hervormde leerkrachten. Indien de situatie blijft zoals zy is, dan zal het christelijk onderwijs voor het grootste deel in Gerefor meerde handen en het openbaar onderwijs onder Roomse leiding komen. De Hervormde kerk levert op geen stukken na voldoende kweekschoolleerlingen. De bevol king der christelijke kweekscho len bestaat voor de eerste klas sen uit 40 Hervormde jongens en 35 Hervormde meisjes; voor de tweede klassen uit 38 en 42 voor de derde klassen uit 47 en 48 en voor de vierde klassen uit 40 en 47 Ter wijl 75 van de leerlingen Her vormd behoorde te zijn! Op de christelijke kweekscholen zijn de overige leerlingen in grote trek ken Gereformeerd. Bij het openbaar kweekschool- onderwijs liggen de percentages 10 a 15 hoger. Dit neemt niet weg, dat wanneer geen dras tische veranderingen intreden binnen drie a vier jaar alle chris telijk nationale scholen practisch geheel Gereformeerd zijn, ja dat zelfs de leerkrachten op Her vormde scholen voor een aanzien lijk deel tot de Gereformeerde kerken zullen behoren! Daarnaast zal het openbaar lager onderwijs eer sterke infiltratie van Roomse onderwijzers krijgen. Men mag dan noch de Gereformeerden, noch de Roomsen van usurpatie be schuldigen, zeide de heer Apper loo. Want mij zijn gevallen be kend, waarbij men herhaaldelijk met de mooiste beloften Her vormde sollicitanten opriep. Maar ze waren er eenvoudig niet. De oorzaak van deze geringe aanvoer van Hervormde leer krachten? Een breed sociologisch onderzoek zal moeten uitwijzen waar het in zit. Maar de Raad voor Kerk en School wacht daar niet op. Hij zal een krachtige ac tie ondernemen om leerlingen te werven. Niet door middel van een stenciltje aan hoofden van Mulo- scholen, maar met behulp van een sprekende en weloverwogen re clamefolder. GEESTELIJKE STRIJD. Overigens had de heer Apperloo nog wel meer te vertellen. Doch een paar feiten kunnen moeilijk onvermeld blijven. Vooreerst de mededeling dat het werk van de Raad niet een organisatorische maar een geestelijke strijd is. De binding van de scholen aan de plaatselijke gemeenten kan men niet sterk genoeg noemen. De schoolwereld staat op zichzelf, ook de christelijke schoolwereld, Vooral daar blijkt de leer der sou- vereiniteit in eigen kring diep in gedrongen te wezen: invloeden van buitenaf worden er geweerd. In Hervormde onderwijskringen vindt de Raad thans wel begrip en waardering, al is daar de vrees voor verkerkelijking soms wel een hinderpaal. De raad bedoelt ech ter niet alle scholen onder kerke lijk toezicht te brengen. Met de openbare scholen is de verstandhouding goed. Het gods dienstonderwijs wordt bijna over al toegestaan. Wat de onderwijs organisaties aangaat: prima zijn de contacten met Christelijk Volksonderwijs. Met andere ver enigingen, zoals b.v. .de School raad, staat men formeel op goede voet. De practijk wijst nogal eens uit, dat men eikaars taal niet he lemaal verstaan kan. Van Vólks- onderwijs werd geen tegenwer king ondervonden. Minder ideaal was de verstandhouding met de Nederlandse Onderwijzersvereni ging; daar leven nog oude res sentimenten, al schijnt de zaak ten goede te keren. Groot is het aantal kerkelijke gemeenten in Nederland, dat ver scheurd wordt door allerlei riva liteiten op schoolgebied. Vele ker keraden blijven weigeren bijbel- onderwijs te geven aan kinderen van openbare scholen. Doch al is de kerkeraad een voorstander van de school met de Bijbel, zei de heer Apperloo, hij draagt toch evenzeer verantwoordelijkheid voor leerlingen van het openbaar onderwijs. EEN KWEEKSCHOOL IN EINDHOVEN. In 1948 kon het Hervormd Pae- dagogisch Seminarium worden geopend. Het telt een groot aan tal leerlingen en voorziet in een behoefte. Momenteel is de Raad bezig aan de stichting van een kweekschool voor onderwijzers te Eindhoven. Binnen een jaar hoopt men deze bijzondere school te kunnen openen. Aan de stichting van christe lijke scholen in Brabant en Lim burg is krachtig medegewerkt. Ook de leden van de Raad, die voorstanders» zijn van het open baar onderwijs, hebben deze gang van zaken toegejuicht. Want in de zuidelijke provincies is de openbare school ook rooms. Te Someren, Deurne, Gemert, Vechel en Gennep kon een christelijke school worden geopend. Een dankbaar punt voor de heer- Apperloo betrof de kwestie der examens voor het geven van Bijbelomjerwijs door leerkrachten aan openbare scholen. De exa mens hadden zulk een verblijdend verloop, dat de heer Apperloo er diep van onder de indruk was. Het gaf hem de verklaring in de mond: een eventuele herkerste ning van Nederland zal gebeuren door andere personen dan wy in onze christelijke zelfgenoegzaam heid menen te mogen verwach ten! GEEF MIJ MAAK EEN KETTER. Aan dit belangrijke verslag ging een openingsrede van ds R. Dijkstra emer. predikant te Put ten en voorzitter van de Raad, vooraf. „De grondslagen van het christelijk onderwijs", heette zijn toespraak. In de middagvergadering van de Raad refereerde prof. dr W. C. van Unnik, hoogleraar te Utrecht, over het onderwerp: „Discipel of docent". Eerst opheffing van Berlijnse blokkade. De Franse minister van Bui tenlandse zaken, Schuman, heeft op 'n persconferentie verklaard, dat de drie westelijke geali- eerden steeds bereid waren vier- mogendheden-besprekingen met de So wj et-Unie te hervatten, mits de Berlijnse blokkade eerst werd opgeheven. Natuurlijk zouden sommige plannen gewijzigd kunnen wor den, wanneer de Sowjets met nieuwe voorstellen zouden ko men. die aanvaardbaar zijn voor de drie westelijke geallieerden, zei Schuman nog. DE KAREL DOORMAN EIND 1950 VOLLEDIG GEVECHTS- KLAAR. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer naar aan leiding der Marinebegroting deel de de minister van Marine a.i. mede, dat het vliegkampschip Ilr Ms. Karei Doorman eind 1950 over de vliegtuigen en de reserve zal beschikken om dit schip vol ledig voor zijn taak berekend te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2