ZEEUWSCH DAGBLAD 70 vierkante Nederland uitgebreid met kilometer Duits gebied. L Chinese regering vecht door tot hittere einde. Souburg is dankbaar voor Middelburgse hulp. HIEUWS Ontkerstening. Grenscorrecties vandaag een feit. I Communistische troepen trekken Nanking binnen. Distributïezwendel berecht. Vlissingen wordt geen Bewijs van zwakheid. marinehasis. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dr Arnold heeft iets geleerd in Nederland. Piccard en Gosijns gaan weer duiken. Uitgave Stichting „Zeeuws ch Dagnlad"- Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korta Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1335 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 23 APRIL 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Felti, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.26 u., onder 19.52 u. Maan op 4.34 u., onder 15.45 u. Hoogwater op Zondag 24 April: Vlissingen: 12.24 u. 1.53 m., u. m. Terneuzen: 0.21 u. 1.48 m., 12.50 u. 1.74 m. Wenieldinge: 1.19 u. 1.13 m„ 13.47 u. 1.46 m. T edere tijd heeft zijn eigen pro- i blemen. Dat geldt ook en niet in de laatste plaats van de staatkunde. De ene tijd vragen de vrijheid en de rechten van de burgers en van de verschillende levenskrin gen de volle aandacht. En in een andere tijd kan het nodig zijn, op de plichten van de burgers en het recht der over heid de volle nadruk*te leggen. Beide vraagstukken zijn altijd van belang en we kunnen ze ook j niet van elkaar scheiden, maar: NA HET BESLUIT VAN DE EERSTE KAMER. in het ene tijdperk valt het ac cent toch anders dan in het an- In het Kon. Besluit staat o.m. dere. dat, aangezien de toevoeging In de vorige eeuw is een he- Van Duits grondgebied aan het vige worsteling gevoerd om de Rijk geschiedt in afwachting van rechten en de vrijheden van de een definitieve regeling, dit ge- burgers, een strijd die bij de bied thans nog geen deel kan grondwetsherziening van 184S uitmaken van het Rijk en dus aanvankelijk is beslist. Daarna gewerkt moet worden met de was het nodig volle aandacht te fictie, dat het Duitse gebied ge schenken aan de rechten der: acht wordt tot het Nederlands ouders in verband met de op- grondgebied te behoren, voeding en het onderwijs van de ln afwachting van een komen- kinderen, en aan de vrijheid der de wettelijke regeling, is be- verschillende levenskringen, paald, dat de Duitsers de staat maar we hebben ook gekend de van Nederlander niet verkrijgen, ogenblikken dat het gezag der i doch behandeld worden als wa- overheid in miscrediet geraakteren zij Nederlanders, en dat het nodig was de bur-1 Ongewenste Duitsers kunnen gers te herinneren aan hun ga-.worden uitgewezen, hoorzaamheidspli'.'hten ten op- rjtsttitti? zichte van de van God gestelde' HIT BLSTllK. machten. Voor het gemeentelijk bestuur i in het nieuwe gebied is nage- n de eerste derennia van deze, noeg eenzelfde constructie ge- eeuw stond het sociale vraag- kozen als voor het openbaar lichaam „De Noord-Oostpolder". De landdrosten zullen althans gedurende de eerste tijd, de functies van de raad, van bur gemeester en wethouders en van zich ver- In een heden verschenen Staatsblad is gepubliceerd het Kon. Besluit inzake de grenscorrecties met Duitsland. Dat betekent, dat met ingang van vandaag het Nederlands grondgebied met 70 vierkante kilometers uitgebreid is en het aantal inwoners met 9000 a 10.000 is toegenomen. in beginsel het Nederlandse recht van toepassing is. DE SITUATIE. De - situatie is thans zo, dat voor het gedeelte van het ge bied ten Zuid-Oosten van Zeve naar, wordt ingesteld het drost ambt Elten en voor het gedeel te ten Oosten van de gemeenten Nieuwstadt en Sittard het drost ambt Tüddern is ingesteld. Onder de volgende gemeenten doen zich correcties voor: Beer- ta, Bellingwolde, Vlagtwedde, Denekamp, Losser, Eibergen, Dinxperlo, Millingen, Ubbergen, In een persconferentie heeft Dr Arnold verslag uitgebracht aan de Duitse pers over de er varingen, die hij heeft opgëdaan tijdens zijn reis naar Nederland. Zijn voornaamste indruk was geweest, dat de laatste oor log grote veranderingen in de Nederlandse mentaliteit had te weeg gebracht, die het voor Duitsers moeilijk maken zich gehoor te verschaffen in Neder land Arnold riep in dit verband de Duitse pers op er voor zorg te dragen, in beschouwingen over de Duitse verhouding tot Ne derland „de juiste toon aan te slaan". Hij zeide, dat zeer vaak de Nederlandse openbare me ning aanstoot heeft genomen aan „niet tactvol gekozen opmerkin gen van Duitse zijde". Dr Arnold verklaarde het stuk in het middelpunt der be langstelling, welk tijdperk ge volgd werd door de Duitse bezet ting, die gepaard ging met hard nekkige pogingen van het des- potieke bewind om alle in dede burgemeester loop der historie verkregen1 enigen, volksvrijheden te vernietigen, j Voorzover de Nederlandse Er was toen één roep om her- wetgeving niet voorziet zal deze stel van recht en vrijheid. Hetworden aangepast. Omdat van merkwaardige was toen, dat het de nieuwe gebieden weinig be- eerste kabi iet dat na de bevrij- j trouwbare gegevens voorhanden ding optra I, min of meer in de-j zijn hebben de ministers met zelfde richting doorging, en dat betrekking tot de te geven voor- het streven openbaar werd om'schriften zeer grote bevoegd- zonder een wettige volksverte- heden gekregen. Ook de land- genwoordiging 's lands zaken te drosten hebben grote bevoegd- bedisselen. In de loop der jaren heid, zulks in verband met on- is daarin enige verbetering ge- voorziene omstandigheden, komen, maar nog steeds zien we, j In het Duitse gebied is van met name bij de Indische kwes- morgen vroeg door middel van tie, dat er een pogen is bij de proclamaties de bevolking op de overheid om haar eigen weg te, hoogte gesteld van het feit, dat gaan en de Volksvertegenwoor- zij thans onder gezag van het diging voor voldongen feiten te1 Nederlands bestuur staat en dat plaatsen. Ook in de komende tijden zal T daarom de strijd voor de volks- VgrllgZeil 111 lMOHBSlB. vrijheden niet mogen verslap- pen. De regering maakt bekend, De vrees is uitgesproken, dal1 dat tot haar leedwezen de vol- terwijl het aan verdediging van gende verliezen de vrijheid in de komende tijd zijn gerapporteerd: niet zal ontbreken, de andere pool van het staatkundige leven, net gezag, minder belangstelling zal genieten; dat de eerstvolgen de jaren te zien zullen geven een miskenning van het gezag van de overheid in naar eigen soortig karakter. Nu is de hier uitgesproken vrees zeker niet geheel onge grond en dit temeer waar de overheid telkens weer blijk geeft zich niet of althans te weinig van de hoogheid van haar gezag als dienaresse Gods bewust te zijn. in Indonesië Kon. Marine: Overleden 15 April: serg. vliegtuig-telegrafist D. H. BERK HOUT uit Rotterdam. Gesneuveld 20 April: mar. 1 z.m. A. A. BUYS uit Koe wacht (Z.). Kon. Landmacht: Gesneuveld 3 April: sold. H. J. PAPE uit Ouderkerk a. d. Amstel. Gesneuveld 5 April: sold. Ie kl. A. VAN HOUTEN uit Am sterdam; sold. Ie kl. D. DE VRIES uit Gorssel. Gesneuveld 7 April: sold. Ie kl. J. DEN DAS uit Anna- Paulowna; serg. C. A. EDENS van Nanking over. uit Groningen; sold. H. VAN :i' -' HOOGDALEN uit Schiedam; korp. A. WINSINK uit Amers foort. Gesneuveld 8 April: le lt. jhr C. F. M. I. VAN NISPEN TOT PANNERDEN uit Renkum. Gesneuveld 9 April: majoor F. T. VENEMA uit Westerlee. Van het K.N.I.L. sneuvelden zes manschappen. Ottersum, Bergen, Arcen en noodzakelijk te achten, ook na Velden, Ubach over Worms, de goedkeuring van het Neder- Eijgelshoven, Kerkrade, Vaals. landse parlement het contact met De correcties betekenen in Nederland over de kwestie aan meerdere of mindere mate eente houden. Zijn reis naar Neder- verbetering van het douane-toe- zicht en een oplossing van ver keerstechnische en waterstaat kundige moeilijkheden. land had niet ten doel gehad de parlementaire bespi ekingen te storen, doch eerder de moeilijk heden uit de weg te ruimen. Te Nanking is een officiële verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Chinese nationale regering de strijd tegen de communisten tot het bittere einde zal voortzetten. Minister-president Generaal Ho Jing-Tsjin is gelijktijdig tot minister van Defensie en tot opperbevelhebber van alle rege ringstroepen benoemd. Tsjang Kai Sjek zal zich afzijdig hou den, aldus wordt vernomen. verdediging van de Jangtse-linie ineen is gestort. Een Britse „Sunderland", die poogde Vrijdag voor de tweede maal langszij van de „Amethyst" te komen, werd onmiddellijk door communistische batterijen verjaagd. De „Amethyst" is door het vuur van weerskanten van de rivieroevers niet in staat een veiliger oord op te zoeken. De doden van de kruiser „Londen" en van de torpedoboot „Consort" zullen in een massagraf in Sjang hai begraven worden. De „Lon den" en de „Consort" raakten eerder eveneens in het vuur. "T* och is er naar het ons voor- komt in deze tijd een ander vraagstuk, dat in de eerste plaats ■Ie volle aandacht verdient, n.l. '•et gevaar van de voortgaande intkerstening van ons volks oven. Sommigen staan op het stand punt, dat we politiek gesproken, niet van ontkerstening kunnen spreken, omdat we feitelijk reeds leven in een neutrale staat, maar dit is toch niet juist. C tig niet juist! De Nederlandse staat ,s niet neutraal, maar draagt nog altijd een min of meer Christelijk ka rakter. De Zondagsrust en de alge meen erkende Christelijke feest dagen worden ook door de staat in acht genomen; aan de kerken is in de Grondwet een bevoor rechte positie ingeruimd in ver gelijking met gewone verenigin gen. Hetzelfde geschiedt op mi litair gebied; bij leger en vloot worden maatregelen getroffen om voor de geestelijke verzor ging van de soldaten te waken in aanpassing aan de godsdienstige overtuiging der dienstplichti gen. De huwelijkswetgeving klopt vrijwel met de orthodox- protestantse opvattingen dien aangaande. De eed wordt er-worden verkocht, kend als procesinstelling en doDoze maatregel duurt zolang i aanhef van elk wetsontwerp be- het in verband met de voorraden vat de belijdenis dat onze spek mogelijk is. Vorstin regeert bij de gratie Gods. In deze algemene zin is de Ne derlandse staat niet neutraal, maar berust hij op Christelijke Deze besluiten werden geno men op een bespreking over de huidige toestand. Tevens werd besloten alle democratische en liberale elementen te verenigen in de strijd tegen de communis ten. Tenslotte zal alles worden gedaan om de Kwomintang (de regeringspartij) één te doen zijn en een goede samenwerking tussen partij- en regeringsorga nen te verzekeren. DE STRIJD OM NANKING. Kort na afkondiging van deze besluiten laaide de strijd in de buitenwijken van Poekou, tegen over Nanking gelegen, op, toen nationalistische kanonneerboten aan de strijd deelnamen om de regeringstroepen te steunen te gen hevige aanvallen met ma chinegeweervuur én artillerie. Volgens de communistische radio staken in een enkele sec tor 300.000 manschappen de Jangtse Kiang stroomopwaarts Meer vetspek op de bon. Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102, 103 vlees en die van de toeslag kaarten voor bijz. ar beid, enz. gemerkt met de letter L en de ranlsoenbonnen voor vlees, kan met ingang van 25 April a.s. voor elke 100 gram vlees, waarop deze bonnen recht geven 125 gram vetspek (ook kinnebaklappen en vette lap pen) worden verkregen. Van alle kookworstsoorten krijgt men 200 gram op een rantsoen; rolpens en gerookt vet spek 150 gram. Alle leverworstsoorten, lever kaas, bloedworst en tongen worst waarin spek mag worden ver werkt, mogen thans zonder bon Zestig mijl stroomafwaarts verlieten de regeringstroepen Tsjinkiang, een belangrijk bol werk, op de zuidelijke oever aan de spoorlijn naar Sjanghai. In het noorden drongen de commu nistische troepen de hoofdstad van de provincie Sjansi, Taijoe- an, binnen, na deze stad acht maanden belegerd te hebben. De communistische troepen zijn vanochtend begonnen Nan king binnen te trekken. Alle verantwoordelijke ambtenaren hebben thans de stad verlaten. Alle berichten in de stad wijzen er op, dat de nationalistische Eenvoudig kleermaker „verdiende" f 40.000 per distributiepcriode. Mr J. Meihuizen, economisch politierechter te Amsterdam, heeft gistermiddag de Amster damse kruidenier van der E. we gens grootscheepse zwendel in distributiebescheiden, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Van der E. was een groothandelaar in levensmiddelenkaarten en liad vooral in de jaren 1946-'47 in Am- R? sterdam en ook ver daarbuiten,- duizenden bonkaarten verhandeld. De politierechter las bij de be handeling van deze zaak gister middag diverse processen-verbaal voor van verhoren van medeplich tigen van van der E. Uit deze processen-verbaal bleek, dat van der E. niet tientallen en niet hon derdtallen maar duizendtallen bonkaarten moet hebben bezeten. Trouwens het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat E., die oorspronkelijk een eenvoudig kleermaker was, later eigenaar is geweest van een renstal en toen deze mis was gegaan, van een grote banketbakkerij. De of ficier van Justitie rekende in zijn requisitoir uit, dat het bezit van 1000 bonkaarten welke ook een wisselbon voor een nieuwe kaart bevatten 'n waarde vertegen woordigde van f40 a f50.000; TWEE VLIEGEN IN EEN KLAP. Er zijn plaatsen in het Hollandse landschap waar het mogelijk is van twee lente-attracties tegelijk te genieten. In de buurt van Hillegom prijken de bloeiende perebomen tegen de achtergrond van kleurige bollenvelden. Keuze op Den Helder gevallen. In de memorie van antwoord op het rapport der Eerste Kamer immers in „de goede tijd" bracht over de Marinebegroting voor een levensmiddelenkaart f 40 tot I949j zegt de minister van Ma- f 50 op. jn a.i., dat, t.a.v. het inrichten tioneel Ondanks de „hoge onkosten waarmede zij moesten rekenen,van een marinebasis, de keuze een lid zijn inkomsten van f 40 a f 50.000op Den Helder is gevallen, per distributieperiode voor deze1 Mede i.v.m. het aanwezig zijn mensen niet onbereikbaar geble- 1 van de nodige faciliteiten te Den ven. De luxe, waarmede zij zich Helder, welke elders tegen omgaven bewijst wel hoe groot enorme bedragen zouden moe Het Kabinet heeft opnieuw een bewijs van zwakte gegeven. Niet in staat de meerderheid van de Eerste Kamer bij de be handeling van het grenswijzi- gingsontwerp door argumenten te overtuigen, heeft zij de por- tefeuillekwestie gesteld. De Kamer bleek over dit op treden zeer ontstemd. Constitu- ongehoord verklaarde van de P. v. d. A. De hun inkomsten zijn geweest. ten worden geschapen, is de keuze op deze plaats gevallen. Elders bouwen zou bovendien niet alleen hogere uitgaven met zich brengen, doch zou tevens grote hoeveelheden bouwvolume de Politie brengt aubade aan de Koningin. Gistermorgen hebben 500 zan gers van de politiemannenkoren1 vergen, welke daartoe aan uit de grote steden het Wilhelmus j woningbouw zouden moeten en het „Domine Salve Fac" voor worden onttrokken. Tevens zou- Koningin Juliana op het paleis den bijv. te Vlissingen cultuur- Soestdijk gezongen. gronden voor de basis moeten De hoofdcommissaris van de worden prijsgegeven, terwijl in Amsterdamse politie kolonel H. Den Helder door opspuiting ter- A. J. G. Kaasjager bood voordien reinwinst wordt verkregen, de Koningin, die on het bordes van het paleis stond met drie Prinsesjes, een mand bloemen aan en betuigde haar de trouw en; aanhankelijkheid van de gehele i Nederlandse Politie. Het Franse en Nederlandse elftal. De definitieve samenstelling van het Franse voetbalelftal voor de wedstrijd tegen Neder land, die vanmiddag om 4 uur in het Feijenoord Stadion te Rotterdam wordt gespeeld, is als volgt: Doel: Vignal. Achter: Salva en Marche. Midden: Cuissard, Jonquet en Hon. Voor: Gabet, Batteux, Baratte, Prouff, aan voerder en Flamion. Reserves: P. Sinibald, Min- donnet en Baillot. Wat het Nederlandse elftal betreft, zal Clavan niet spelen, aangezien zijn enkelblessure, op gelopen in de wedstrijd tegen de Rode Duivels, nog niet vol ledig genezen is. Als reserves zijn opgeroepen de spelers Van Overbeek (B.V.V.) en Bloemen- daal (Go Ahead). De definitieve samenstelling van het Neder landse elftal zal eerst vanmid dag worden bekend gemaakt. Met hulp van Franse deskundigen. belang voor de prediking van Gods Woord het oor sluiten. Waar het hier om gaat is, dat er een nauw verband is tussen Prof. Toen Hoffman z'n boom op Walcheren „plantte". Paul Hoffman, de administra teur van het Europese Herstel programma, heeft, zoals wij reeds meldden, een boom „ge plant" op Walcheren, welke naar hem zal worden genoemd. Dit geschiedde ter gelegen heid van de officiële ontvangst in Washington van de 32 Neder landse boerenzoons, die onder Naar prof. Max leiding van ir C. W. C. van C osyns, directeur Beekom, de rijkslandbouwcon- van het studie- 1 [.rit voor Zeeland gedurende ram voor een half jaar kennis mogen ne- oomenergie der men van de Amerikaanse land- >'rije universiteit bouwmethoden, can Brussel in een in zjjn toespraak tot het ge- interview ver- zeischap zeide Hoffman o.m.: klaarde, zal in sa- „Zoals niet van alle bezoekers menwerking met van Amerika kan van jullie het I' ransj mini- worden gezegd, dat jullie komt Piccard slerie^ van marine ujt een land, dat een grote, zo ..opnieuw in LiJd Mïd- niet de grootste traditie van Israëlisch rapport over de moord op Bernadotte. De Israëlische regering heeft haar rapport over de moord op Graaf Bernadotte, de bemiddelaar van de Verenigde Naties, voltooid. Een leidende Israëlische diplo maat zai binnenkort met liet rap port naar Stockholm vertrekken. heer de Beaufort sprak van een teleurstellende en betreurens waardige houding. En met recht. Op deze wijze wordt het aan de Volksverte genwoordiging onmogelijk ge maakt haar constitutionele taak te vervullen. Een deel der leden liet zich door dit ultimatum niet van streek brengen, en stemde tegen, maar anderen gingen om po litieke redenen overstag. Zo heeft de regering haar zin gekregen. Maar op een wijze, die haar grote zwakte demonstreert. Maastrichts fabrikant krijgt f 60.000 boete. De economische rechter te Maastricht heeft Donderdag een fabrikant van rietmeubelen Ch. \\f. Strijbis ten grave H. te Berg aan de Maas veroor- j deeid tot f60.000.— boete en een yeuiagen hechtenis van 4 maanden. Hij had Onder grote belangstelling is de Nederlandse staat door devie- de heer W. Strijbis, tweede zenovertredingen en deviezenver- voorzitter van het C.N.V., gister lies bezorgd van ongeveer j middag op de algemene be- f 103.000. Verdachte werd onmid- graafplaats te Zaandam be- dellijk gevangen genomen. I graven. „Medioburgum" gaf een uitvoering. Gisteravond gaf in het Schut tershof le Middelburg de Gym nastiekvereniging „Mediobur- gum" een uitvoering. In zijn openingswoord memo reerde de heer J. B. Rosenboom het 40-jarig jubileum van de damesafdeling, dat men in Mei a.s. hoopt te vieren. Als blijk van waardering voor het vele werk dat zij voor „Medioburgum" deed bood hij Mej. J. C. Vermeulen een klein aandenken aan. De heer R. van Roo, se er, van de Zeeuws-Brabantse Turnkring, reikte daarna aan Mej. Vermeu len het erediploma uit en aan Mevr. RosenboomKamphuis en de heer C. Cappon het bonds- insigne voor liet 25-jarig lid maatschap. Het programma, dat daarop werd afgewerkt, stond over het geheel genomen op behoorlijk peil. proberen dcllandse Zee een FransBelgische grondslag. En het is dus niet ge- de ontwikkeling van het volks- dienzee-exneditie worden uitee- heel juist om te spreken van de leven en die van het staatkun- m«? s noodzakelijkheid om met de neutraliteit. at wel noodzakelijk moet worden geacht, is het te gengaan van de toenemende ont kerstening van ons volksleven, waarop wij onlangs in ander ver band de aandacht vestigden. Over de wijze waarop dit doel moet worden bereikt bestaat verschil van mening. In de nieu - „,aatkun te breken dig leven Zodra de desbetreffende over. ontkerstening ,?r eenkomst is ondertekend, zal de niet mee, i .doo'jgaat' omdat Batyscaaf, welke zich thans nog Zt'Eg'sUlls'erd wordt naar te Dakar bevindt, naar Toulon het Wooid van God, wanneer de worden overgebracht. De profes- Sttw 0L 7°,0rgr0nd ?'ordt ge- soren Piccard en Cosijns zullen hlrinuln i i, Yan Open- opnieuw de leiding van de expedi- banng, dan zal het voor de staat tie hebben, doch zij zullen worden ninl S Z!J" de ontkerste- bijgestaan door deskundigen der rung ook in politieke zin, tegen Franse marine. TtY.anii„* i i De duikproeven zullen waar- ligt behalve voor de ker- schijnlijk op een uur varens van hwei^ija 'S er,een stroming, die I ken een belangrijke taak in de Toulon gehouden worden, in wa- a®rste plaats een taak eerste plaats voor de gezinnen ter met een diepte van 2000 me- ziet voor de staat, daarbij ge dreven door de profetie der kerk, met uitsluiting van de Christelijke organisaties, die tot nu toe zo belangrijke en zegen- ryke arbeid hebben verricht Nu ligt hier ongetwijfeld voor de kerken een zeer belangrijke taak en de overheid kan niet dan tot schade van het algemeen en voor de Christelijke scholen en voorts ook voor de Christe lijke organisaties en partijen, om ieder op zijn plaats mee te wer ken aan dé bewaring van liet pand ons toevertrouwd. Daartoe is nodig ook bij de voortduur de bede: „Maak in Uw Woord mijn gang en treden vast". ter. De zee is er veel kalmer dan in de Atlantische Oceaan en er is practisch geen getij. De Franse deskundigen zuilen een nieuwe vlotter vervaardigen voor de Batyscaaf en het schip, dat ge bruikt zal worden voor het te- wateriaten van de stalen kogel, zal speciaal voor dit doel worden uitgerust. vrijheid kent". Ir van Beekom zeide in zijn dankwoord tot Hoffman, dat Nederland een klaar besef heeft van hetgeen het Europese Her stelprogramma voor zijn ontwik keling betekent. De mogelijk heid in Amerika studie te ma ken van de daar gevolgde me thodes op alle gebieden noemde Ir van Beekom van onschatbare waarde voor Nederland en de andere landen, die door de laat ste oorlog zijn getroffen. J. C. van de Kreeke f Directeur van de Schouwenbank. Te Zierikzee is gistermorgen overleden de heer J. C. van de Kreeke, directeur van de Schou wenbank. De overledene bereik te de leeftijd van 61 jaar. Van af zijn veertiende jaar is hij in dienst van de Schouwenbank geweest. In 1919 werd hij tot procuratiehouder benoemd en in 1927 tot directeur. Klachten over postduiven in de gemeenteraad. In zeer korte tijd heeft de Souburgse raad gistermiddag de 19 punten tellende agenda af gewerkt. Voordat hiermede werd begonnen heeft de burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding, met enkele welgekozen woorden het korte tijd geleden gestorven raadslid, wijlen de heer J. Goed- bloed, herdacht. De raad besloot daarna ad- haesie te betuigen aan het adres der Stichting van door Water snood Getroffen Grondgebrui kers op Walcheren inzake een speciale schadevergoedingsrege ling voor Walcheren. Na onder zoek der geloofsbrieven van de heer M. Pierens werd besloten tot zijn toelating als raadslid. Voor verbetering van de wo ning Oranjeplein 14 zal aan het bestuur van de School met de Bijbel een premie uit de over heidskas worden toegekend. Aangenomen werd het voorstel tot hot vergoeden van reiskosten voor drie Souburgse kinderen wegens het bezoeken van de B.L.O.-school te Middelburg, evenals dat tot het verlenen van subsidie voor opleiding van kleuteronderwij zeressen. I Bij het voorstel tot cfeelname in een geschenk aan de gemeen te Middelburg (één cent per in woner voor het Gothische ge deelte van het Stadhuis) voerde de heer G. J. Janse (C.H.) het woord. Hij juichte het voorstel van harte toe en hij wilde aan het geschenk niet alleen mede werken, omdat Middelburg de hoofdstad is, maar vooral uit dankbaarheid voor de steun en de hulp, die Middelburg in zeer moeilijke tijden aan de bevol king der Walcherse dorpen, in het bijzonder aan die van Sou burg, heeft verleend. De burge meester onderschreef deze woor den volkomen. Z.h.s. werd het voorstel aangenomen. Daarna werden nog goed gekeurd de voorstellen tot wij ziging jaar wedden verorden !ng en loonregeling gem.-personeel, tot verlenging kasgeldlening van f 100.000.tot verhuur van di verse stukjes grond, tot verkoop van grond aan mevr. W. A. BarentsenSuurmond, tot aan koop van grond t.b.v. een stort plaats voor huisvuil, tot het ver lenen van recht van uitweg aan de kerkeraad van de Geref. Kerk over een perceel, tot benoeming van een machinist bij de riool- waterzuiveringsinstallatie en tot vaststelling van een instructie j voor deze machinist. Bij de rondvraag bracht de heer Chr. Simonse ter sprake de klachten van landbouwers en tuinders over door postduiven aangerichte schade. Zijn de ver bodsdata van uitvliegen zo ge kozen, dat beide partijen bevre digd kunnen worden? zo vroeg spr. Beide partijen tevredenstel len is niet eenvoudig volgens de burgemeester. April en Mei mo gen de duiven niet uitvliegen, behalve bij speciale toestem ming. Misschien is deze periode voor de postduivenhouders te lang. B. en W. zullen het be zwaarschrift van deze mensen, dat is toegezegd, nauwkeurig onderzoeken en dan hun hou ding bepalen. Stichting van middelbare meisjesscholen in Zeeland overwogen. De minister van Onderwijs heeft aan de directeuren van de H.B.S.-en in Zeeland advies gevraagd over de wenselijkheid om te komen tot stichting van middelbare meisjesscholen, die als afdelingen verbonden zouden zijn aan de H.B.S.-en en waar van het eerste leerjaar zo« samenvallen met de eerste klas se der H.B.S. De directeuren van de H.B.S.- en te Middelburg en Goes ach ten hier een middelbare meisjes school op haar plaats. Vlissin gen zal waarschijnlijk spoedig eveneens met een gunstig advies komen. Wanneer er meisjesscholen komen zullen deze een volledige middelbare opleiding geven, waarbij het accent ligt op taai- kennis, geschiedenis en aard rijkskunde. Dankbaar herdenken wij van daag, dat een jaar geleden het I Europees Herstelplan tot stand kwam. Wij zijn dankbaar jegens de Amerikanen, die 't ook moge- lijk maakten dat wij als krant reeds zo konden gaan verschij nen. Het bier wil er niet meer in. Een deel van de Nederlan ders drinkt veel melk, een an der deel (te) veel sterke drank. Maar hoe het ook zij Vollen- hovens' bierbrouwerij gaat er door op de fles, zoals de direc tie (in stadhuistermen) mee deelde. Je zult in Hunsel bij Weert lekker eten en na de maaltijd tot de ontdekking ko men, dat je vergiftigd bent. Dat overkwam een 20-tal personen op een feestmaal, die in de loop van de nacht gelukkig al een heel stuk opgeknapt zijn. In Maastricht verdween f 800. een typmachine, vloerkleed, enz. spoorloos. Tot de politie vier inwoners in de cel duwde; zij wisten er alles van. 15 inbra ken, waarvan vijf met geweld pleging, staan op naam van een Amsterdammer, die de politie gisteren eindelijk in de kraag wist te grijpen. Het Zuiden van ons land, waar hij het meest kwam, is van een plaag verlost. „The Royal Fuseliers" naar Middelburg. Zoals wij reeds meldden zal op Woensdag 27 April a.s. net muziekcorps van het Engelse 1 bezettingsleger in Duitsland een bezoek aan Middelburg brengen onder auspiciën van de Muziek- vereniging „Excelsior", j „The Royal Fuseliers" zo j heet het corps zal die dag om circa vier uur te Middelburg i arriveren. De muzikanten zullen j zich in het Schuttershof in hun 1 gala-uniform omkleden en daar na een mars door de stad maken. De volgende route is vastgesteld: j Vlasmarkt, Markt, L. Noordstr., Hofplein, Wagenaarstr., Balans, Spanjaardstr., Molstr., Dam, Korte en Lange Delft, Markt, Vlasmarkt. Zoals men weet zal het corps des avonds in het Schuttershof een concert geven. Jubileum. Maandag a.s. zal te Goes de heer P. Vermeulen, M. A. de Ruy- terlaan 40 jaar als schoenmaker werkzaam zijn. DE BILT ZEGT: Meest matige wind tussen West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt. Overigens droog weer en iets hogere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1