Grenscorrecties aanvaard met 25 tegen 17 stemmen. OFFENSIEF OP DE JANGTSE BEGONNEN. L Het Goese sportterrein zal worden uitgebreid. Communisten bereiken na een hevig artillerie-duel de zuidelijke oever. DE VOORBEREIDENDE CONFERENTIE TE BATAVIA. The Fairy Ariatien Works Band con certeerde te Middelburg. üiEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rijst en Ganzen. Militaire steun voor Atlantisch Pact. Spoedige opheffing blokkade te verwachten SNIPPER Chinese regering naar Kanton gevlucht. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagnlad'. Hoofdkantoor: Goes, L. Forwt- *tr. 70, Tel. 2438, Giro 2T4289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1254 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 22 APRIL 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.28 U., onder 19.50 u. Maan op 4.24 u., onder 14.35 u. Hoogwater Zaterdag ÏS April: Vlissingen: 11.34 u. 1.39 m., 23.52 u. 1.26 m. Terneuzen: 12.01 u. 1.61 m., u. m. Wemeldinge: 0.16 u. 1.02 m„ 12.52 u. 1.36 m. Onder dit kopje geeft „Ons Vrije Bedrijf", het orgaan van de Chr. Middenstandsbond, een artikel, dat wat de hoofd inhoud betreft, algemene be langstelling verdient. Wat de r ij s t betreft: het Wilhelminafonds ter bestrijding van de t.b.c. in Suriname heeft grote hoeveelheden rijst geïm porteerd en deze rijst, verhoogd met een toeslag, via de groot- bedrijven aan hun personelen ten verkoop aangeboden. Daarbij is gebleken, dat het Fondsbestuur noodgedwongen j zelf als detailhandelaar is moe-j ten gaan optreden, aangezien de regering de opzet van het be-j stuur, om de rijst via de daar-j toe geëigende detailhandelaren te verkopen, zeer con creet heeft afgewe zen. Het is verklaarbaar, dat men hierover in middenstandskrin gen slecht te spreken is. Er is telkens sprake van de noodzakelijkheid van een meer i actieve middenstandspolitiek. Hier is echter een activiteit in de verkeerde rich ting. Cn dan de ganzen. Het comité Koninginnedag 1949 te Amsterdam, laat zoals bekend, voor het verstrekken van hulp aan behoeftige kinde ren, in liet Stadion een ganzen bordspel opvoeren met daaraan verbonden een groots opgezette loterij. Het gaat hier dus om een na tionale zaak op een bij uitstek nationale dag. Ileel het volk, en natuurlijk niet in de laatste plaats de middenstand, wordt uitgenodigd steun te verlenen. Maar.bij de verkoop van kaarten wordt de middenstand opzettelijk genegeerd en gepas seerd. De verkoop is uitsluitend in handen gelegd van het groot winkelbedrijf Albert Heijn. De voorlopige Commissie van Overleg van de samenwerkende Middenstandsbonden heeft hier tegen een krachtig protest laten horen. Verklaarbaar. Als de middenstanders nu maar begrijpen, dat dergelijke protesten aan kracht winnen, naarmate meer middenstanders bij de organisaties zijn aange sloten. Met name bij de Christelijke Middenstandsbond is er, wat dit betreft, nog altijd een grote ach terstand. MOEILIJKE BESLISSING VOOR EERSTE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur.) Het pad der Regering is zeker niet over rozen gegaan. Wel iswaar is het wetsontwerp over de grenscorrecties met 2517 stemmen aangenomen, maar niemand twijfelt er aan dat deze uitslag eerder een nederlaag dan een overwinning betekent. Zo als te verwachten was stelde Minister Stikker inderdaad de Kabinetskwestie. Er was geen enkele fractie in de Kamer, die deze onverzettelijke houding kon waarderen. Grote clandestiene slachterij ontdekt. Enkele dagen geleden trachtte een auto een controle op clan destien vervoer te Amstelveen te doorbreken. Verschillende schoten werden de bestuurder nagezonden welke echter geen doel troffen. Motorpolitie slaag de er evenmin in de wagen te achterhalen. In een huis waar de auto vandaan kwam en dat ge signaleerd stond als clandestiene slachterij werd toen een inval gedaan. Men trof in de woning een grote hoeveelheid vlees aan en slagersgereedschap. De eige naar van de woning, Z., werd geai resteerd. Ook slaagde men er in de bestuurder van de auto, de Amsterdammer de B., enkele dagen later aan te houden. Van het vlees, was echter geen spoor meer te vinden. Geertje Wielema, 's werelds derde zwemster. Woensdagavond heeft Geertje Wielema de 100 meter rugslag afgelegd, tjjdens wedstrijden te Turnhout, in 1 min. 13 sec., waarmede zij niet alleen haar persoonlijk record van 1 min. 14.6 sec. gemaakt te Kopenhagen, met niet minder dan 1,6 sec. ver beterde, maar de snelste naoor logse tijd op deze afstand no teerde en tevens tot de derde plaats op de wereldranglijst op klom. Want alleen de wereldre cordhoudster Cor Kint staat met 1.10.9 (1939) nog boven haar en ook Iet van Feggelen is met 1.12.9 (1938) nog juist 0.1 sec. sneller. Victoryschip bij Ameland op mijn. Gistermorgen is het in 1944 gebouwde Victory schip „Indian Merchant" van de India Steam ship Company, dat op weg was naar Rotterdam, benoorden Ame land op een mijn gelopen. De schade is relatief gering gebleven en de boot vervolgde haar weg naar Rotterdam op eigen kracht. Algra's motie steun voor de regering. Minister Stikker kreeg na de opening van deze vergadering direct het woord. Hij merkte op, dat de bewoners van de te an nexeren gebieden als Nederlan ders behandeld zullen worden en dat bij de vaststelling van het vredesverdrag de grenzen van Duitsland eerst definitief zullen worden geregeld. Van haar eisen doet de regering geen afstand. De gealliëerden waren echter niet bereid om meer dan „technische correcties" toe te staan. Het scheen de Regering onredelijk deze kans te laten voorbij gaan, daar het onwaar schijnlijk iè, dat men nogmaals zulk een kans krijgt. Wat de verdere aanspraken betreft koestert de Regering geen hoge verwachtingen. Aan de Dollard en Eemskwestie zal zij dan ook vasthouden. HET BEZOEK VAN Dr ARNOLD. Minister Stikker weerlegde het gerucht, dat het bezoek van dr Arnold heeft plaats gevonden op aandrang van de Nederland se Regering. Reeds op 2e Paas dag had dr Arnold gepoogd dr Drees te spreken te krijgen. Dit is echter niet gelukt. Het zou belangrijk geweest zijn als hij dr Arnold had kun nen bewegen het offer van de grenscorrecties te brengen. Wan neer dit wetsontwerp verworpen wordt zullen daarin de Duitsers ongetwijfeld een bewijs van zwakte inzien, zei minister Stikker. Het is zeker niet aan de dili- gentie van de Regering te wijten dat de Dollard en Eemskwéstie nog niets geworden is. Als de heer Algra zijn motie enigszins zou willen wijzigen, dan zou de Regering die zien als een krachtige ondersteuning. GEEN BLIJVENDE \£ROK. Uitvoerig sprak minister Stik ker over de houding van België, die in vele opzichten van de onze verschilt. Het probleem ligt daar heel anders. De grens BelgiëDuitsland is korter dan de onze, terwijl Luxemburg's grens een natuurlijke is. Samenvattend zeide de minis ter, dat de te verkrijgen correc ties bescheiden zijn, doch dat het zeker geen bagatel is. Uit de houding van de Duitse poli tici blijkt wel, dat er in de toe komst wanneer er een Duitse regering is heus geen moge lijkheden meer voor correcties zullen komen. Hij was er vast van overtuigd, dat door deze correcties geen blijvende wrok tussen Nederland en Duitsland zal bestaan. KABINETSKWESTIE. Zou dit wetsontwerp verwor pen worden dan zal de Regering, aldus de minister, in ernstige moeilijkheden geraken. Haar in ternationale positie zal daardoor zo ernstig verzwakt worden, dat zij daarvoor de verantwoorde lijkheid niet zal kunnen dragen. Na deze rede beantwoordde mr Van Maarseveen, als minister van Binnenlandse Zaken, nog enkele opmerkingen van volken rechtelijke en staatsrechtelijke aard. De gemoederen waren over de rede van minister Stikker dermate in beweging gekomen, dat prof. Kranenburg de ver gadering voor enige tijd moest schorsen om de fracties gelegen heid te geven zich nader over dit netelige onderwerp te be raden. ZURE WOORDEN. lijk lachen. De communist Schalker was domweg tegen. Hij zag maar steeds een nieuwe oorlog in het verschiet. De heer Kolff (C.H.) deelde mede, dat zijn fractie niet een stemmig was. Het zware geschut ;dat de regering in het werk had 1 gesteld kon ook hij niet be- I wonderen. I Voor Jhr Ruys de Beeren- brouck was het helemaal nief meer mogelijk een stem uit te j brengen. i De repliek van minister Stik ker was zeker niet groot. Mis schien voelde hij ook, dat het niet meer nodig was, want bij de stemming werd het wets- 25 Toen men weer begon kreeg het Kabinet harde woorden te slikken. Allereerst van de heer Wendelaar (V.V.D.), die opmerk te, dat de minister de zake- D lijke bezwaren niet heeft kun- ontwerp aangenomen met nen wegnemen. Nu de Kabinets-tegen 17 stemmen, kwestie gesteld is, heeft het wei nig zin daar nog op terug te komen. Het Kabinet was niet j leden, twee K.V.P., twee P. v. d, gerechtigd of verplicht voor a. en de C.P.N. -fractie. Ruys de De 17 tegenstemmers waren zeven A.R. leden, twee C.H. deze zaak de portefeuille-kwes tie te stellen. In geen geval mogen wij een Kabinetscrisis riskeren. Wij kunnen niets an ders doen dan om politieke re denen voor te stemmen. Ook voor de heer Wouden- Beerenbrouck (K.V.P.) was tij dens de 'stemming vertrokken. Senator Conally, voorzitter van berg (Arb.) was het stellen van de Senaatscommissie voor bui de Kabinetskwestie een onaan- tenlandse betrekkingen, welke gename gewaarwording. De thans het wapenprogram voor grote meerderheid van de P. v. steun aan het Atlantische Pact d. A.-fractie -wil de verantwoor- bestudeert, heeft gezegd, dat de delijkheid voor een regerings-.: landen aangesloten bij het Pact, crisis niet op zich nemx. Bedenk 1 vpor 1.130.000 dollar aan mili- echter, dat „de kruik zolang te taire steun zullen ontvangen, water gaat totdat hij barst!' Waarom is nu eigenlijk nog niets bereikt in de Dollard-Eems- kwestie? vroeg de heer Algra (A.R.). Door het stellen van de Na elf jaar weer militaire parade op Maliebaan. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. Koningin Ju- Het met Britse licentie ver schijnende blad „Sozial Demo- krat", berichtte gisteren, dat de Sowjet-Russische autoriteiten in de Duitse zone opdracht gegeven hebben voorbereidingen te tref fen voor de opheffing van de „blokkade" en hervatting van het interlocalë spoorwegverkeer. De directeur van het spoor wegbedrijf in de Sowjetzone, zou opdracht gekregen hebben de hervatting van het spoorwegver keer met West-Duitsland tegen 30 April te voltooien. Gemeenteraad van Goes vergaderde. Vorming van West-Duitse regering waarschijnlijk vertraagd. De opperste leiding van de Duitse sociaal-democraten heeft na langdurige beraadslagingen te Hannover met grote meerder heid besloten, dat de S.P.D. de grondwet, waaraan te Bonn ruim zeven maanden is gewerkt, de rug toekeert. In plaats daar van stelt de S.P.D. een kleine grondwet voor, een organisatie statuut, dat slechts 124 artikelen inhoudt (tegenover 185 in de oorspronkelijke constitutie) en zich beperkt tot de klassieke grondrechten. Dit nieuwe ontwerp is giste ren aan de vertegenwoordigers van de andere West-Duitse par tijen, die te Bonn vergaderen, overhandigd. Vermoedelijk zal door deze houding van de S.P.D. de vor ming van een West-Duitse re gering ernstig worden vertraagd. Frankrijk winnaar van jeugdtournooi. Het Europese jeugdtournooi de van de FIFA is d or Frankrijk Maliebaan te s-Gravenhage een i gewonnen. De ploeg versloeg militaire parade gehouden voor I het Nederlandse jeugdelftal met ment, aldus de heer Algra, in een dwangpositie geraakt. Hij betreurde het, dat de Regering bij een dergelijke vrij onbelang rijke kwestie zo pal staat. Waar om is zij niet in de Veiligheids raad krachtiger opgetreden? Hij wilde dan ook voor dit uiterste middel niet uit de weg gaan. Pater Beaufort (K.V.P.) was ook al heel ontevreden. Is er bij het Kabinet of bij sommige leden van het Kabinet een re- geermoeheid? Daarom moest dr Drees harte- generaal-majoor Ir M. Tans Gou verneur der residentie. In 1938 werd de laatste mili taire parade gehouden op de Ma liebaan. PAROOL, TROUW EN TELEGRAAF. Vanaf gisteren worden de dag bladen Parool en Trouw weder om in het gebouw van de Tele graaf gezet en gedrukt. 41, na bij de rust reeds een voorsprong te hebben verkregen. Nederland is tweede geworden en België derde. Stoffelijk overschot uit het water gehaald. Gistermorgen is in de Nieuwe Maas, bij het park, het lichaam drijvende gevonden van de 61- jarige man die sinds 26 Decem ber vermist werd. zaamheden, passeerden zonder meer de hamer. Een voorstel van B. en W. om geen subsidie te verlenen voor opleidingscursussen voor leer krachten bij het voorbereidend lager onderwijs werd verworpen. De raad bleek unaniem van mening, dat dit onderwijs van een dergelijk belang is, dat een bedrag van f 60.per leerkracht per jaar daarvoor welbesteed is. Aan de totstandkoming van een afdeling Bakkerij aan de Ambachtsschool, werd mede werking verleend in dier voege, dat een bewijs van urgentie voor een dergelijke cursus werd afgegeven. De prijs van een strook grond aan de Koninginneweg in het nieuwe Bouwplan-Oost, nodig voor'een te bouwen school voor het Chr. Lyceum, werd nader vastgesteld op f 2.per vierk. m. De door het bestuur van het Gasthuis voorgestelde verhogin gen, van de verplegingstarieven veroorzaakte nogal en de saiarissen van het perso neel van het Gasthuis, werden zonder meer goedgekeurd. Voor Uitvoerige discussie over prijsbepaling bouwterrein. In een snel tempo werkte de Goese raad zich Donderdag middag door een agenda van 17 punten. In zijn openingswoord sprak de burgemeester er zijn leedwezen over uit, dat de ge meentebode, de heer Vooys, niet op zijn post kon zijn. Hij wenste hem een spoedig herstel toe. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten om, in verband met de verbouwing van het perceel Lange Kerk straat 3, bij het stadhuis de daarvoor benodigde grond te ruilen met de heer J. G. Sturm. Een aanvrage van de heer A. J. M. Jakobs tot het verminde ren van de prijs van een bouw terrein aan de Oostsingel, dat hij van de gemeente had gekocht, omdat er buiten verwachting grote onkosten verbonden zijn aan het bouwrijp maken van het terrein, discussie. Uit de toelichting, üie weth. Buys op dit voorstel gat, bleek, een geschenk aan het gemeente- dat dit terrein door aeze extra kosten op ongeveer f 13.95 per vierk. m. zai komen. Het bouw rijp maken van ueze grond kost bestuur van Middelburg ter ge legenheid van de restauratie van het Gotisch stadhuis aldaar, werd een cent per inwoner be- DE STRIJD IN CHINA. De commandant van de garnizoenen der regeringstroepen te Nanking en te Sjanghai, generaal Tang en Po, heeft zich naar het 10 kilometer ten Zuidwesten van Nanking gelegen bolwerk der nationalistische strijdkrachten, Woehoe, begeven, teneinde persoonlijk de leiding op zich te nemen van de verdedigende maatregelen, die de troepen van de regering te Nanking aan de Zuidelijke oever van de Jangtse nemen. In dit gebied zijn de communisten erin geslaagd hun eerste troepen op grotere schaal over de Jangtse te zetten. Eergisteravond waren nog drie bruggehoofden aan de Noorde- fen voor de volgende fase van K*-— Ï-SS&JSSZESSL&X handen van de communistische troepen gevallen. De communis ten gingen gisteren verder met aanvallen op Chinese regerings stellingen in het 1600 km. lange front, die strategische plaatsen voor het oversteken van de j Jangtse bestrijken. De communisten namen de Zuidelijke oever tegenover Toenglinghsien, 100 km. Zuid west van Nanking, onder vuur met 100 stuks zwaar geschut, dat zij aanvoerden. Zij slaagden erin een klein bruggehoofd aan de overzijde te vestigen. Beweerd werd, dat ongeveer 3000 man communistische troe pen er reeds in zijn geslaagd de Jangtse in de nabijheid van Fan- kan dat op een afstand van ongeveer 35 kilometer van Woe hoe aan deze rivier is gelegen over te steken, waarna zij in de heuvels rondom hun brugge hoofd aan de Zuidelijke oever voorbereidingen hebben getrof- zich in de nabijheid bevindende regeringstroepen in de strijd zal verwikkelen, teneinde zodoende de aandacht af te leiden van nieuwe pogingen der communis tische troepen om de Jangtse over te steken, die, naar men verwachtte, gisteravond zouden worden ondernomen. Aan de eerste geslaagde over- steekpoging door een groter aan tal communistische strijdkrach ten ging een hevig artillerieduel vooraf. Wrakken van riviervaartuigen die door projectielen van de re geringsartillerie zijn getroffen en de lijken hunner opvarenden dreven gisteren nabij Woehoe. Nog twee Britse schepen beschoten. De 10.000 ton metende Britse kruiser „London" en de korvet „Black Swan" werden door pro jectielen van de artillerie der communistische troepen getrof fen en beschadigd, toen zij gis teren vergeefs poogden door het schootsveld van de kanon- Nederlandse regering voorwaardelijk bereid tot in stemming met terugkeer der republikeinse regering In de bijeenkomst, die de Ne- ogenblik mogelijk zou zijn VRIJE TERMIJN LADEN EN LOSSEN N.S. I-gaande 25 April a.s. wordt de vrije termijn voor het laden, lossen, doorzenden of per invoer aangeven van wagonladingen bij de Nederlandse Spoorwegen, die thans zes uren bedragen, ver lengd tot 8 uur. Inlichtingen verstrekken de stations. Nieuwe bonnen voor werkkleding. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 13 en L 13 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werk kleding. Ze blijven evenals de rant soenbonnen FC en FD voor lopig geldig. De gisteren te Middelburg gehouden Emma-bloemcollecte heeft het mooie bedrag van f 1107.25 opgebracht. derlandse en Republikeinse dele gaties gisteren onder auspiciën van de U.N.C.I. heeft gehouden, heeft dr van Royen verklaard, ..De Nederlandse regering is be reid in te stemmen met de terug keer van de republikeinse rege ring naar Djogja, mits een bin dende verklaring verkregen wordt over beide andere onderwerpen, namelijk, dat de republikeinse re gering de gewapende aanhangers zal bevelen de guerilla te staken en samen te werken bij het her stel van de vrede en de hand having van orde en rust en ten tweede, dat overeenstemming be reikt wordt betreffende de tijd en de voorwaarden voor de Ronde tafelconferentie te Den Haag". Hij zeide, dat de Nederlandse de legatie krachtige pogingen heeft gedaan om in details te antwoor den op de punten, die Zaterdag naar voren zijn gebracht door de republikeinse delegatie. Moh. Roem zeide de indruk te hebben gekregen, dat de infor- aileen reeds f 6563.20 meer dan schikbaar gesteld. Hiermede zal normaal. Verschilienue raaris- een uitgave van iets minder dan f 130.gemoeid zijn. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van de directeur van gemeente werken, de heer ir C. de Hoogh, werd de functie van adjunct- directeur van gemeentewerken geschapen, teneinde de te be noemen adjunct-directeur de ge legenheid te geven gedurende hoogstens twee jaar te tonen, dat hij de functie van directeur van gemeentewerken van Goes naar behoren kan vervullen. Bij de rondvraag bracht de heer Roose ter sprake de uit voering van de uitbreidings werkzaamheden aan het stad huis. Hij maakte er bezwaar tegen dat het werk in regie wordt uitgevoerd, waarbij het som§ voorkomt dat de eisen lager worden gesteld, maar dat daarbij de enige inschrijver ge passeerd werd. De voorzitter en de wethou ders De Roo en Buys antwoord den, dat nadere berekeningen hebben uitgewezen; dat de be groting kon worden gehand haafd en dat het geen zin heeft iemand, die» reeds heeft inge schreven, te bewegen het werk tegen een lagere prijs uit te voeren. leden voerden tegen het voor stel aan, dat de heer Jacobs verondersteld mocht worden te wecen, dat een gedempte put in het bouwterrein extra onkosten zou velgen. Naar de mening van deze raadsleden was het onsym pathiek, dat de gemeente het gelag moet betalen. Nadat on geveer alle raadsleden hun me ning hadden gezegd, bracht de voorzitter het voorstel in stem ming en werd dit aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. DE UITBREIDING VAN HET SPORTTEREIN. Ook het voorstel tot het ont eigenen van gronden voor de uitbreiding van het gemeente lijk sportterrein, bracht de ton gen nogal in beweging. Als eer ste voerde de heer Zuidema het woord, die met handhaving van zijn principiële bezwaren, van mening was, dat de exploitatie rekening te rooskleurig was op gesteld. Hij achtte de financiële bezwaren momenteel van dien aard, dat verwezenlijking onge wenst is. Nadat de voorzitter gewezen had op het belang van Goes bij dit sportterrein en ook nog enkele andere raadsleden hun mening over het voorstel hadden gezegd, werd met 8 tegen 3 stemmen besloten het plan door te laten gaan. Tegen stem den de heren Vingerling, Zuide ma en Polderman. Enige voorstellen betreffende de heffing van vergunningsrecht van sterke drank, wijziging ver ordening op de heffing van leges en aanbesteding rioleringswerk- Hartelijke ontvangst in Zeeland. muzikaal tot zeer grote dingen in staat is. Een uitvoerige be spreking van elk nummer zou De Band van de Fairy Avia- ons te ver voeren en daarom tion Works heeft een wereld- willen wjj volstaan met op te vermaardheid. Verscheidene ma- merken, dat de afwerking van len is het gezelschap opgetreden het programma technisch zeer voor de B.B.C. Het ligt voor de goed was verzorgd. De indivi- hand dat, wanneer een dergelijk duele technische prestaties wek- gezelschap Zeeland bezoekt, het ten grote bewondering, niet over gebrek aan belang- Daar ook de verschillende stelling heeft te klagen. nummers van het programma Reeds kort na de aankomst met zorg waren gekozen dient gistermiddag in Middelburg gezegd te worden, dat deze werd voor het gemeentehuis in1 avond op een hoog peil stond, de Wagenaarstraat een voor- j Het talrijke publiek toonde proefje gegeven van wat hen, zich door zijn gulle applaus zeer die het concert in de avonduren dankbaar voor het gebodene. bezochten, te wachten stond. Vooral de verschillende solo- Tevens werden de volksliederen nummers vielen zeer in de gespeeld. In de ingang van het smaak. De heer Breel bood aan gemeentehuis stonden B. en W. het einde de dirigent als souvenir van Middelburg en de bestuurs- een schilderwerkje aan, leden van de organiserende mu ziekvereniging „Excelsior". Na afloop hiervan werd het gezel schap in de raadzaal ontvangen. WELKOM. Hier riep burgemeester Jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg de Engelse gasten een hartelijk Donderdagmiddag is besloten tot onmiddellijk vertrek van de leden der Chinese regering en van het parlement uit Nanking naar Kanton per vliegtuig en per trein. J. P. Polet sprak te Vlissingen voor de Z.V.U. Voor de Z.V.U.-leden in Vlis- sigen heeft de secretaris van de Gidsenbond te Brugge, de heer J. P. Polet, aan de hand van lichtbeelden een lezing gehou den over „Brugge, die scoone". Voor hen, die Brugge kennen, was deze lezing een aardige her innering aan de inderdaad „schone" stad; voor hen die dit geluk niet mochten smaken, zeker een aanleiding tot deel name aan de excursie die de Z.V.U. op Hemelvaartsdag naar Brugge hoopt te organiseren. De heer Polet nam, na een historische inleiding, zijn hoor ders mee naar de Kapel van het Heilige Bloed, het Stadhuis, het Gerechtshof, de Lieve- Vrouwekerk, het Minnewater en de andere bekende gebouwen met hun diverse bouwstijlen en - kostbaarheden, die een excursie naar deze Middeleeuwse han delsstad, mits onder goede lei ding, tot een genoegen maken. Jammer was, dat de spreker, die nog enkele aardige legen den vertelde, weieens al te vlug In ue na-ooriogse jaren is het [de lichtbeelden liet verwisselen. nen der communistische strijd- welkom toe, waarbij hij er aan Inuonesie nlet voor ae wind ge-De heer H. A, Bosshardt, voor- krachten de Jangtse Kiang op herinnerde hoe zij in de oorlogs- ë.aan- De tekoiten op de begro- -2XA te varen, teneinde hulp te ver- jaren de Beaufighters fabriceer- tingen werden steeds groter en lenen aan de reeds door com- (jen dje meehielpen aan het ^ans *s er een staatsschuld van munistisch artillerievuur getrof- herkrijgen van onze vrijheid. Hij ?n^ev??rr YHÏ gulden. j fen korvet „Amathyst". Beide sprak tenslotte de hoop uit, dat West-Puitse bevolking door schepen zijn naar Sjanghai terug het gezelschap vele goede her- ssnvaarden van oe grens- j mele besprekingen tussen de Dar- §evaren voor het ondergaan van inneringen zou bewaren aan correcties door de Eerste Kamer j tijen in eeï gunstige sfeer waren JeP?ratles en teneinde de stof- dit bezoek. Namens „Excelsior" ginder optimistisch geworden, gehouden die het beide mo<»eliik overschotten van ge- Sprak de voorzitter, de heer L. dr Arnold heeft nog hoop op de astronomische afdeling van de maakte Dheld - f k" dode opvarenden en wmnniip T r>i 1een „bevredigende reeehns -iMirnipenta zitter van de werkkring Vlis singen, sprak een openings- en een slotwoord. Twee nieuwe sterren ontdekt. Dr Willem Luyten, hoofd van maakte ophelderin"te UriSndo,de °P™renden en gewonde Breel, de Engelse gasten toei ?.en ..bevredigende regeling". - j Minnesota universiteit, heeft gis- overde twee standpunten Hii zei- leden der bemanningen aan wal waarna hij B. en W. dankte Veertien Franse voetballers zijn teravond de ontdekking van een suu.upuncen. nij zei- etten Bister per vliegtuig in Neder- naar sterren in w gister per vliegtuig in Neder land aangekomen. Elf van hen de, dat zijn delegatie de Neder- zetten- ivoor de gastvrijheid. landse gezichtspunten die in de' De commandant van de „Lon- De dirigent, Harry Mortimer, zitting van gisteren door de Ne- don" heeft medegedeeld, dat het zei, dat de leden van het gezel- ?n g, ?ew 5^ aan derlandse delegatie waren inge-'thans onmogelijk is de „Ama- schap getroffen waren door de ^,™d®n Jüf diend, in beschouwing zou nemen thyst" de Jangtse te doen af- hartelijke ontvangst in Holland, en in de volgende bijeenkomst zou varen. waardoor vele relaties waren Antwoorden. i Gemeld wordt, dat het natio- opgedaan. Hij hoopte, dat het De woordvoerder van de U.N. „alistische hoofdkwartier bezig is volg™d ^aaL °p»ieuw een tour- C.I. meende, dat de volgende zit- nee door Wniiend t-nnnon ting niet voor de volgende week Tsjingkiang op de zuidelijke oever worden Hoewel het Nederlandse ant- bintenissen welke dan ook woord nog niet volledig was, zo I te ondertekenen, alvorens de zeide hij, was het toch vollediger republikeinse regering weer te dan hjj verwacht had, dat op dit Djogja bijeen kan komen. zou worden gehouden." van de Jangtse te ontruimen enenige Volgens een gezaghebbende een nieuw hoofdkwartier te Soot-plaats republikeinse bron is de repu- sjou te vestigen, op ongeveer 100 blikeinse „regering" van mening, dat haar terugkeer naar Djogja onvoorwaardelijk moet geschie den. In dezelfde kring onder streept men, dat de republikei nen categorisch weigeren ver- km. van Sjanghai. De regeringsstrijdkrachten elftal. Aan een voorspelling wagen we ons niet, maar 't zal een geduchte strijd worden. Paul Robeson, de Amerikaanse negerzanger, die gelijk met de Franse voetballers arriveerde, op doorreis naar Scandinavië, zei: Hope to speak and to sing ail my liffe". En wij hopen, dat hij nog lang mag leven. Vermo paar sterren in het stcrrebeeld van de Walvissen bekend ge maakt. Zij zouden zich dichter bij de aarde bevinden dan an dere, met uitzondering van de ster Alpha in het sterrenbeeld de Stier. DE BILT ZEGT: Holland zou kunnen gemaakt, waarbij men dagen langer in iedere zou kunnen verblijven. HET CONCERT. Gisteravond gaf de Band een1 delijk is iemand i. d. gem. Oister- concert in de Concertzaal. Zo wijk onvoorzichtig geweest met' groot was de belangstelling, dat vuur. Een prachtig j kje heide de extra stoelen tot de laatste en bos, ongeveer 6 h.a. groot, Loewei en Kwatsjou, de twee .plaats bezet waren. Na een in- is door vuur verwoest. De bruggehoofden op de noordelijkeleidend woord van de heer Breel wereld wordt steeds ouder en keje verspreid önlr* 'Vdê'hui oever ter beschermine van Tsiine- en een toelichting van de heer zo komen er steeds meer jubilea, i oever ter oescnermmg van lsjmg Molcnaar uit Wormerveer, toon-In 1952 hoopt Breda het 700-en' Matlge tot vrij krachtige kiang, zouden bevel hebben ge- de de Band onder de bezielende jarig bestaan als stad te her-, wind tussen West en noordwest. Wisselende bewolking met en- i kregen terug te trekken. leiding van haar dirigent, dat zjj j denken. I Kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1