„Ontwikkeling in Azië gaat niet buiten Gods leiding om,' Scherpe criiiek op de houding der antirevoiutionnairen. Productie en prijsvorming van aardappelen. In Kloetinge ontvangt men televisie Moderne „verrekijker" in woning aan de Buys Ballotstraat. Werkvergadering Chr. Hist. Unie. PennevruGhten Recruut van een „De Nederlander" had op hei laatst 12000 aiionné's. KERK EN ZENDING. Amerikaanse voorjaars- manouevres in Duitsland. Generaal Malinin niet naar Washington. Donderdag 21 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 De heer H. W. Tilanus in algemene vergadering C.H. te Amsterdam: In een uitvoerige rede heeft gistermorgen de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Chr. Historische Unie, in de algemene vergadering dezer U'nie, die te Amsterdam werd gehouden, reken schap gegeven van de houding der Unie met betrekking tot een aantal problemen. Het Indonesische vraagstuk nam, zoals wel te verwachten was, het grootste gedeelte van deze rede in beslag. de volken. Ik vraag: gaat de ont wikkeling van Azië buiten Gods leiding om? De voorstelling wordt gemaakt door sommige stuurlui aan de wal, dat alles VELDDIENST. Wanneer de recruten het dienstrooster bestuderen gaat verloren is, dat ook in geestelijk hun belangstelling allereerst uit De heer Tilanus begon met te herinneren aan de grondwetsher ziening en aan zijn toestemmen de houding hieromtrent. Ilij had zich echter gerealiseerd, dat dit standpunt de C.H.U. een paar zeteïs zou kunnen kosten. Met dankbaarheid constateerde hij echter, dat dit niet is geschied en dat vele kiezers en kiezeressen begrepen hebben, dat men er met een louter negatief en afwijzend standpunt niet kwam. Hij was dan ook blij, dat deze grondwets wijziging door de Staten-Gene- raal was aangenomen. Dit was niet alleen in internationaal op- zich noodzakelijk, maar ook te genover de volkeren van Oost en West stonden wij nu niet met lege handen. Aangenaam zou het mij ge weest zijn, aldus de heer Tila nus, wanneer ook de Anti-Revo- lutionnaireu in het overleg en de constructie van het nieuwe Ka binet hadden kunnen worden be trokken, maar hun houding te genover de grondwetsherziening maakte dit wel uiterst moeilijk. Het is heel gemakkelijk om aan de kant te blijven staan en meer of minder luidkeels critiek uit te oefenen op alles en nog wat. Het is oneindig veel zwaarder, ook voor een politieke partij, om mede verantwoordelijkheid te aanvaarden en te dragen. Wij zijn ons die verantwoordelijkheid in deze tijd zeer wel bewust. Wij zijn dit Kabinet blijvend met vertrouwen tegemoet getre den. Er zijn mensen, die niet an ders doen dan wantrouwen zaaien tegen dit Kabinet. Ik doe daaraan niet mee, zolang ik op principiële en zakelijke gron den daarvoor geen reden aan wezig zie. Het dagblad „De Nederlander" was in het afgelopen jaar, aldus spr., een object van zorg. Veel moeite is gedaan om het aantal abonné's uit te breiden ten einde de bestaansmogelijkheden voor dit blad te scheppen. Het aantal werd van 9000 op 12.000 ge bracht, doch het aantal familie berichten en zakelijke adverten ties was te gering. Het Hoofdbe stuur heeft gedaan wat het mo gelijk en nuttig oordeelde: direc te financiële steun mocht het niet toezeggen. Hij betreurde het, dat het blad niet meer ver schijnt. De heer Tilanus achtte het van weinig nut nog te spreken over de grote fouten, die vorige Ka binetten t.a.v. het Indonesische beleid hebben gemaakt. Grote voorzichtigheid is vol gens spr. geboden aangaande klachten over ons leger. Men moet niet vergeten, dat onze troepen in Indonesië uitnemend werk doen. Het verblijdde de heer Tila nus, dat er nu een aflossings schema is opgesteld. Dit schema zal wel niet allen bevredigen, maar het is goed en geeft toch een zekere geruststelling, dat de mannen daarginds en de gezin nen hier weten, waar ze aan toe zijn. Vooral zij, die geen regerings verantwoordelijkheid dragen, zijn heel gemakkelijk in hun cri tiek. Er zijn trouwens altijd mensen en groepen en partijen geweest, die menen, dat, als zij 't niet zelf doen, het misgaat. Dat doet mij altijd denken aan de bekende stuurlui aan de wal, die het altijd beter weten. Maar ik ben ervan overtuigd, dat wan neer zij zelf moesten sturen, zij niet veel anders zouden kunnen doen, tengevolge van de interna tionale verhoudingen en de ont wikkeling der dingen in de ach ter ons liggende jaren. Men zegt soms op verwijtende toon: „Gij en maatschappelijk opzicht de situatie hopeloos is. Zo kan ik het niet zien en zo heb ik het in Indonesië niet aangetroffen. Men heeft getracht ook in onze gele deren tweespalt te zaaien. Ik vraag: is dat te verantwoorden? Onze taak is te binden. En al kunnen we soms dan verschil lend over deze of gene kwestie uiteindelijk is het ons naar het tekentje „V", want dat betekent velddienst, en al is de hele velddienst een zeer ver makelijk gedoe, toch schrikken velen er voor terug daar er op zo'n dag vrij veel van het uit houdingsvermogen wordt ge vergd. Voor de velddienst steekt de recruut zijn dienstplichtig lijf denken, uiteindelijk is het ons I jn het tweede werkuniform, dat en beginsel, dat ons samenbindt. Ditt -il zeggen een bijna versleten bijna afgedankt, maar gestoomd pacteert met de revolutie verwijst ons naar Groen van i beginsel is: de erkennmg van Prinsterer. Met een dergelijke Gods souvereiniteit ook in het uitlating zijn wij niet klaar. Slui ten deze heren niet de ogen voor wat zich in geheel Oost-Azië vol- staatkundig leven. De heer Tilanus eindigde zijn rede met een voorstel om een trekt? Wij erkennen Gods lei-telegram van eerbied en aanhan- ding in ons leven: wij erkennen kelijkheid aan Koningin Juliana Gods leiding in de historie van I te zenden. Antwoord van de minister aan Kamerlid. Op vragen van de heer Vonde ling betreffende de maatregelen, welke de regering overweegt met en hersteld werkuniform en be hangt zich vervolgens met pa troontassen en rugzak waarbij tenslotte ook de helm en het ge weer hem nog vergezellen. Aldus uitgedost marcheert het peloton naar de plaats waar de oefening zal worden gehou den. Dan pas gaat het echte spel beginnen. „Vijf minuten tijd om te camoufleren!" Dit commando is voldoende om de hele troep het bos in te jagen en hei en sparreboompjes moeten er weer duchtig aan geloven. Helm en ransel worden overladen met de georganisêerde bedrijfsleven het niet juist zou zijn maatregelen te bruingroene producten van de treffen, die t.o.v. bepaalde teelt- bosnatuur. Met een klont voch- gebieden een discriminerende tige modder uit het nabijzijnd werking zouden hebben. moerasje wordt de laatste hand Hem is geen Nederlands sys- aan het karwei gelegd door ge betrekking tot d(T productie" en de teem van verkooptechniek bekend j zicht en handen van wat vuile prijsvorming van pootaardappelen j waardoor prijsbederf ten gevolge zwarte strepen te voorzien. tn het komende oogstjaar, heeft van een algemeen overaanbod opAis een wandelend stuk hei de heer Mansholt, Minister van1 de buitenlandse markt zou kun- komt de groep weer te voor- Landbouw, Visserij en Voedsel-nen worden voorkomen. Slechts schijn en kan met het beoefenen voorziening, het volgende geant-1 wanneer Nederland op het gebied van de verschillende gangen zo- woord i van de teelt van pootgoed een als de katjesgangen en de tij- De telers van pootaardappelen I monopolie zou bezitten, zou het in gersluipgang worden begonnen. zijn vorige jaren volkomen vrijstaat zijn de prijzen zodanig te Een zeer aardige bezigheid geweest in het bepalen van de I stellen, dat prijsbederf zou zijn omvang van hun cultuur. Aange zien voor dit product zeer goede prijzen konden worden gemaakt, uitgesloten. waarbij de hei eens van wat dichterbij ujordt bekeken davt Wat het gevaar van prijsbederf men gewoonlijk gewend is te van het Nederlands product door doen. En als aues naar Wens heeft deze cultuur zich aanzienlijk onderlinge concurrentie van de verloopt volgt weldra het twee- uitgebreid. Ondanks de door deskundigen gegeven waarschuwing, dat de teelt zou moeten worden vermin derd, is gebleken, dat het aanbod van pootaardappelen zo groot is, dat een deel als zodanig niet kan worden verkocht, waardoor ook de prijzen het aantrekkelijke heb- dit gevaar te ondervangen, ben verloren. De minister heeft ten aanzien van de regelingen, welke in ver band met deze afzetmoeilijkheden in het afgelopen jaar zijn getrof fen, de voorstellen, welke hem van de zijde van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed en de Stichting voor de Landbouw heb ben bereikt, overgenomen. Ook voor het jaar 1949 worden thans voorstellen uitgewerkt door dit Bedrijfschap te samen met het georganiseerde bedrijfsleven. Het vraagstuk van een ev. be perking van de productie is in dit onderzoek betrokken. De minis ter is er echter geenszins van ver zekerd, dat een oplossing zal worden gevonden. Hij is van mening, dat zonder een positieve uitspraak van het Meesjes bouwen haar vierde nestje in brievenbus. Voor het vierde achtereen volgende jaar heeft een meesjes-paar zijn nest ge bouwd in de brievenbus van een bewoond huis in de Bus- Ken Huetlaan te Bloemen- daal. De bewoonster had dit jaar tijdig een nestkastje naast de brievenbus gehangen, doch de meesjes vertikten liet om daarin te bouwen. Ze hiel den vol, zelfs nadat de be woonster tweemaal de sprietjes had verwijderd. '1 oen zij toch door bleven bouwen, heeft zij zich weer laten vermurwen. Over tweederde gedeelte van de sleuf van de brieven bus is nu weer een papier ge plakt, waarop te lezen staót, dat een meesjespaartje beslag heeft gelegd op de brieven bus en men dus verzocht wordt de brieven in het nest kastje te deponeren. De vertikale sleuf van de brievenbus bevindt zich in de muur. De brievenbus zelf is in de woonkamer, waarvan het glas door de bewoonster steeds met papier wordt be plakt. Dit is rustiger voor de diertjes. Viu dm dcaaiw door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. —o 77. Pier bedankte de heren, zwaaide met z'n pet naar de mensen en met de kaas onder de arm, ging hij het trapje weer af naar Gijs. Gijs vond 't geweldig, maar hij zei: „Ik vond, dat jie toch best de eerste pries in dc wacht 'ad kunne slepe!"' „Mè dat wou ik juust nie man", zei Pier. „Wat?" riep Gijs uit. „Nee", zei Pier. „V/at moete ons soort mer.se noe rnee een schemerlampe doe!" De andere boer, van wie Pier een paard had mo gen lenen, kwam hem ook nog gelukwencen. ,,'k Ad m'n paerd an geên beteren uut kunne lêne!" zei Pier, ,,'oe laet leve we „Biekant 'aif vuufe", zei Gijs. „Allemense, zo laet a, dan moe 'k make, da'k thuus komme, want 'tis nog een 'eêl eind nae 'tdurp!" „Kan 'k nie meerieje Pier?" vroeg Gijs. „Anders moe'k êlegans gaen lópe en tis zo werm!" „Beljaet", antwoordde Pier. „Rie ma go- rust mee. Dat vind ik nog wè zö gezellig ook." Nederlandse exporteurs op een deel van'het velddienst-pro zelfde buitenlandse markt of door gramma. Het peloton wordt dan een verregaand overaanbod op n iwee delen gesplitst die elkaar Nederlandse markt betreft, kan moeten besluipen en overmees- de minister mededelen, dat het1 teren Bedrijfschap voor Zaaizaad en Verscholen achter een lage Pootgoed onderzoekt, of maatre- dekking een greppeltje in het gelen kunnen worden genomen om dichte bos het geweer vast in de hand geklemd en speu- rend door de bomen naar een Truman tekent E.C.A.-wet. President Truman heeft dc door het congres aangenomen wet, waarbij 5.430.000.000 dollar is uit getrokken voor de voortzetting van de E.C.A.-hulp tot Juli 1950, bekrachtigd. Truman tekende de wet met acht pennen in bijzijn van zijn ministers en leidende congres leden. Na de korte ceremonie gaf Truman ieder van hen een pen. De voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen Tom Connaily, ver klaarde tegenover verslaggevers, die de plechtigheid bijwoonden, dat zij het resultaat was van „bloed, zweet en tranen". Hij doelde hierbij op de 13 dagen, die nodig waren geweest om het wetsontwerp door de Senaat te krijgen. vijandelijke helm is de sensatie van deze oefening vaak zo groot, dat men de realiteit van de op leiding tot gevechtssoldaat uit het oog verliest en zich weer terug waant op het schoolterrein waar men met zijn vriendjes rovertje of soldaatje speelde. In aansluiting hierop een vol gend maal de AVONDOEFENING. Generaal Vassili Tsjoeikof, die de vorige maand tot opvolger van maarschalk Vassily Soko- lofsky, als Sowjet-russisch mili taire gouverneur in Duitsland werd benoemd, heeft de drie westelijke militaire gouverneurs officieel meegedeeld, dat hij de functie heeft overgenomen. Ds P. N. van Schouwenburg t. In het ziekenhuis te Apeldoorn waar hij ten gevolge van een on geluk sedert enkele maanden Enschede, onderwerp: „De Christus-belijdenis in de Volks kerk"; Dra E. Flessemanvan Leer, onderwerp: „De staat Is- werd verpleegd, is op 45-jarigeeen theologische beooide- leeftijd overleden ds P. N. van bng prof. dr G. v. d. Leeuw Schouwenburg, em.-predikant van de Ned. Herv. Kerk te Den Haag. Ds v. Schouwenburg dien de van 1927 tot 1948 de gemeen ten van Midlum, Drogeham en Buiksioot en ging om gezond heidsredenen in 1948 met emeri taat. Naar het ambt. De classis Amsterdam der Chr. Geref. Kerken heeft na gehouden onderzoek, aan de heer M. S. Roos, lerend ouderling te Naar- den, verlof verleend zich te pre senteren aan de part. Synode van het Westen voor het onder zoek naar Art. 8 K.O. Drie ton voor Hervormd Nijmegen. Ook de Ned. Herv. Gemeente van Nijmegen heeft haar tol aan de oorlog overvloedig moeten be talen. Verschillende gebouwen werden verwoest. De gemeenten van Haarlem en omgeving heb ben echter Nijmegen geadop teerd en hebben thans f 300.000 geschonken, waarvan een ton is bestemd voor de herbouw van een nieuw kerkelijk centrum, waarin o.m. de diaconie zal wor den ondergebracht en twee ton voor kerkbouw in de buiten wijken. Vergadering van Ned. Herv. predikanten. Onder auspiciën van de Gene rale Synode, de Ned. Herv. Pre dikantenvereniging en de Ver. van Vrijz. Herv. zal van 2527 April a.s. te Utrecht de jaarlijk se vergadering van predikanten gehouden worden. Dinsdag 26 April zullen de Ned. Herv. predi kantenvereniging en de Ver. van Vrijz. Herv. gecombineerd verga deren en daarna zullen de ver gaderingen uitgaan van de Ned. Herv. Predikantenvereniging. Maandagavond 25 April zal met Duitse en Oostenrijkse pre dikanten vergaderd worden. Hier worden verwacht prof. lie. W. Kreek uit Herborn, pfarrer H. Obendieck uit Wuppertal, Superintendent Klugkist Hesse uit Wuppertal, pfarrer F. H. Nol- tensrneijer en pfarrer V. A. Rogier uit Wenen. De bijeenkomst zal Dinsdag morgen 26 April worden geopend door ds J. F. H. Wesseldijk, prae- ses van de Generale Synode, waarna ds C. Brouwer van Utrecht van Groningen, onderwerp: „Ambt en dienst, theologisch en practisch". Ten besluite zal het gezelschap Woensdagmiddag een excursie maken naar de Horst van „Kerk en Wereld" te Drie bergen. Daar zal ook de kerk-en- wereld-smalfilm worden ver toond. Zoals w© onlangs reeds schreven, heeft de heer J. v. d. Broek in Kloetinge de uitzendingen van Philips experimentele televisie zender opgevangen. Velen zullen al eens gekeken hebben naar de vorkachtige antenne, die staat op het dak van de woning in de Buys Ballotstraat. Menigeen zal ook de oplossing wel geweten hebben van dit raadsel: hier wordt een prille bloem uit de wonder- tuin der techniek geplukt, ofwel, liier „doet" men aan televisie! Tijdens de eerste fase der voorjaarsmanoeuvres van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland vielen 70.000 man Amerikaanse troepen, wier uit rusting onder meer 1200 ge vechtswagens en andere pantser voertuigen omvatte, terug op meer achterwaarts gelegen stel lingen, in verband met een aan val door een denkbeeldige aan vallende tegenstander, wiens sterkte op 100.000 man werd ge schat en die de Amerikaanse zone van Duitsland vanuit het Oosten aanviel. In de „centrale operatie-ka mer" van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Euro pa was een reusachtige kaart aangebracht, waarop het hoofd kwartier van het „eerste aan vallende leger" was aangegeven als zich te Praag bevindend. Amerikaanse officieren ver klaren met nadruk, dat er geen politieke betekenis aan deze „plaatsbepaling" is gelegen. De Duitse zegslieden, die in nauw contact staan met het Sow- jet-Russische militaire bestuur te Berlijn en eerst verklaarden, dat generaal-majoor Malinin met een belangrijke missie op weg naar Washington is, zeiden eergisteren dat door hen verstrekte inlichtin gen „prematuur" geweest zijn. Generaal Malinin, die elf dagen geleden besprekingen op het hoogste niveau had gevoerd met de Sowjet-Russisehe militaire gouverneur, generaal Tsjoeikof, was in Sowjet-Russische politieke kringen te Berlijn beschreven als een passende afgezant voor het de^z.g. domineespreekgeval voelhorens in Washington 'zouden moeten worden uitgesto ken. Dit nad aanleiding gegeven tot berichten, dat Malinin reeds vertrokken was. houden zal. Voorts staan op het agendum referaten van prof. dr K. H. Miskotte van Leiden over: „De Christus-belijdenis in de Wereldkerk"; Ds P. Smits van Philips schreef ons laatst: „denkt erom, al die ontvangsten zijn maar toeval, want ontvangst is aileen mogelijk, binnen een straal van 30 km". Philips schreef er niet bij, dat de amateurs waar devolle gegevens verstrekken over ontvangst, beeldsterkte, storing en wat dies meer zij. Niet van gisteren. Maar ter zake, de „verrekijker" is niet van gisteren. In 1936 was er in Eindhoven een zekere heer F. Kerkhof, die elke week op de 80 m band een televisieuitzending gaf. Slechts weinigen hadden toen een apparaat, dat men de naam ontvanger kon geven. -Deze ont vanger bestond uit een vrij om vangrijk radio-apparaat. Op de plaats, waar normaal de luid spreker aangesloten werd, stond toen een neonlamp, die, wanneer het televisie-signaal goed door kwam, lustig op het rnythme er van flikkerde. Voor de neonlamp stond een sneldraaiende schijf van 40 cm middellijn, waarin aan de rand spiraalsgewijs 30 kleine vierkante gaatjes waren geponxd. Keek men nu door de snel voor bijschietende gaatjes naar het flikkerende licnt, dan zag men het beeld ter grootte van drie oij vier centimeter (30 lijnen). Men moest daarbij nog ai eens over wat fantasie beschikken, maar de sensatie beleefde men toch De gebrekkig werkende schijf werd ai spoedig vervangen door een „kathodestraal"-buis. Dit is een kegelvormige glazen buis, waarin, evenals bij de radioiamp, enige electroden zitten, die er in dit geval voor zorgen, dat de door de gloeidraad uitgezonden elec- tronen met grote vaart te{?en het grondvlak gestoten worden en daardoor de daarop aangebrachte fluorescerende laag doen oplich ten. Met de intrede van deze buis verbeterden de beelden aanmer kelijk en het was heel goed rao- genjk, de personen, die voor het beeldvenster kwamen, te herken nen. Na de oorlog. De oorlog zorgde voor een langdurige onderbreking, maai de laboratoria werkten door. Het fijnrastersysteem ontstond (567 lijnen) en zo kon men toneel voorstellingen, sportreportages en film uitzenden. Philips Kwam met zijn experimentele zender. Deze werkte echter op een zeer kleine golflengte, n.l. 4.5 m en hierdoor Voorjaarsgras kan eiwit vergiftiging veroorzaken bij koeien. Als de Aprilmaand in het land is, brengen de boeren hun vee van de stallen naar de weide. Het gras is dit voorjaar welig ge groeid, zodat er mals voedsel in overvloed is. Aan die plotselinge overgang van stal- op grasvoe ding, is in sommige gevallen een gevaar verbonden. Een landbou wer uit Meerkerk, die zijn koeien in de wei had gebracht, vond b.v. 's morgens één der die ren dood en twee andere ernstig ziek. De veearts constateerde eiwitvergiftiging. Het gras be vatte een hoog percentage eiwit, dat de dieren, die aan hooi en dergelijk voedsel gewend waren, niet konden verwerken. Deze eiwitvergiftiging komt het meest voor bij de beste melk koeien. Een afdoend middel in dit ver band zijn kalkinjecties, terwijl het nuttig is enige tijd hooi als bijvoeding te geven. is, zoals reeds gemeld, de actie radius slechts 30 km. Toch begon men in Kloetinge te bouwen enmet succes. Vooral als het overdag warm weer is, is de ontvangst 's avonds prima. En dat alles zonder ab normaal hoge antenne. Vol verwachting Zo zaten we dus weer op zo'n warme lente-avond in de serre van de woning aan de Buys Bal lotstraat. De heer J. v. d. Broek en zijn collega Van Strien draai den aan de knoppen en wij tuur den vol verwachting naar het scherm, dat wondervenstertje van nauwelijks één vierkante de cimeter. Het leeft! Op zo'n scherm turen is in het eerst vermoeiend. Men ziet wat lijnen heen en weer flitsen en kijkt al eens naar de gastheer, die onverstoord aan de knoppen draait; maar nee, deze laat niet blijken dat het mis is. Dus zal het wel goed zijn. En het is goed, want plotseling, we kregen een schokje ont waarden we wat vage contouren op het „doek". „Eindhoven" stelt in. Wat men ziet is de Philips fa- Zo zaten we op die lente avond in de serre van de wo ning aan de Buys Ballotstraat en staarden vol verwachting naar het schermpje (rechts). De heer J. van den Broek (links) draaide aan de knop pen en kijk we zagen iets be wegen. „Nog even geduld zei de heer H. van Strien (geheel rechts) en stelde het beeld wat scherper. briek met de toren. Dit is een plaatje dat voor de televisie-ca mera is geplaatst en waarop men jn de huiskamer kan afstemmen. En dan beweegt er iets. Het is een wapperende vlag. Je slaakt 'n uitroep, kijk, dat wil je zien. Uit het niet Als uit het niet verschijnt plot seling de figuur van de omroeper op het beeldvlak. Hij spreekt u toe. Dan volgt het programma. Interviews, shows, wereldnieuws, een concert. Het trekt voorbij. Soms is er wel eens storing. Wanneer er een auto voorbij rijdt, veroorzaken de vonken van de bobine sterke ronkgeluiden in de luidspreker en zakt het beeld we°\ Het zal nog wel geruime tijd duren, voordat een ieder een te levisie-ontvangapparaat bezit. Het zal, zo vermoeden we, wel net gaan als bij de geboorte van de radio. Want luttele uren lijkt i het geleden dat men in spanning met de koptelefoon op, naar een kerkdienst luisterde en men na de 'dienst, ja dat is gebeurd, in het apparaat zocht naar de sleuf waarin men het collectegeld kon laten glijden. Behandeling ontwerp-rapporten. DIENSTTIJD ZEEMILICIENS- MARINIERS. Men streeft er bij de Konink lijke Marine naar om de zeemi liciens-mariniers, die in het voorjaar van 1947 zijn opgeko men en die thans in Nederland dienen na een diensttijd van on geveer 29 maanden in het genot van groot verlof te stellen. Een klein gedeelte van deze zeemiliciens-mariniers, dat een zeer dringende reden heeft om vroeger te worden gedemobili seerd, zal na een diensttijd van ongeveer 27 maanden huiswaarts worden gezonden. Verzoeken hiertoe moeten deze zeemiliciens indienen bij hun commandant. 1 Ontler voorzitterschap van de heer H. W. Tilanus, kw amen de algevaardigden van alle afde lingen uit liet laud van de Chr. Hist. Unie Dinsdag te Amster dam bijeen om een drietal ont- werp-raporten te behandelen, n.l. een ontiverp-middenstandsrapport een ontwerp-Soeiaal-Eeonomiseh program en een ontwerp-Land- bouwrapport.. Na uitgebreide discussies wer den deze rapporten door de ver gadering aangenomen. MIDDENSTANDSRAPPORT. Het middenstandsrapport spreekt zich uit voor bevordering door de overheid van een actieve middenslandspolitiek, opdat deze stand als belangrijk element in de samenleving zijn plaats beware en versterke. In het rapport wor den voorts behandeld: liet be- 1 staansrecht en de betekenis van de j middenstand. De belemmeringen I en moeilijkheden, die de midden- stand in de weg worden gelegd en de wijze waarop deze dienen be- streden te worden. Overige mid delen, die kunnen dienen tot ge zondmaking en verheffing van de middenstand. Het rapport besluit: De te hoge belastingdruk, die het bedrijis- leven dreigt te verstarren, worde zo spoedig mogelijk getemperd. Tevens passé de overheid in ver- band met de dalende liquiditeits- 1 positie van het bedrijfsleven een 1 soepele wijze van inning der be lastingen toe. SOCIAAL-ECONOMISCH PROGRAM. Het Sociaal-Economisch pro gram behandelt de volgende on derwerpen: De rechtsorde van 't maatschappelijk leven, de onder nemingsraden, de economische en financiële politiek, de midden- standspolitiek, de handelspolitiek, de financiële politiek der over heid, de sociale politiek (wette lijke arbeidsbescherming), de pu bliekrechtelijke regeling van de arbeid, de sociale verzekering, de werkeloosheidsbestrijding, de overheid als werkgeeister, het onderwijs, de verheffing der volkskracht, de woningbouw en de grondpolitiek. LANDBOUW-RAPPORT. In het hoofdstuk van het Laiul- bouw-rapport, waarin de grond politiek wordt behandeia, worut uitgesproken dat we moeten trachten te komen tot: 1. de vorming en bescherming van agrarische Detirijven van een zodanige omvang, dat '/.ij het ge zin van de ondernemers boer, tuinder een volledig bestaan kunnen verschaffen. 2. een ontwikkeling, dat de gronden, bij de bedrijven in ge bruik, zoveel mog_njk een af gerond geheel blijven met de be drijfsgebouwen. In verband met de grondpoli tiek noemt het rapport als on derwerpen, welke zouden moeten worden geregeld: a. hervorming grondkamer, door ook het werk der pachtka- mers hierbij te betrekken. De grondkamer moet worden een rechterlijke college met voldoen de landbouwdeskundigheid en waarbij in het algemeen met de mening van de landbouwkundigen voldoende wordt rekening ge houden. b. bij de verkoop van landbouw gronden moet verdere versnippe ring worden voorkomen en zal in het algemeen de pachter een be perkt voorkeursrecht moeten hebben. c. bij scheiding en deling moet worden voorkomen, dat blijvende verslechtering in bezits- en ge- bruiksvorm optreedt. d. in de pachtwetgeving toet-' sing van pachtovereenkomst en trachten grondgebruik te bevor deren. e. totstandkoming van een wet op gebruiksverkaveling (pacht- ruil), waarbij echter slechts mag worden opgetreden indien, geval voor geval, een gekwalificeerde meerderheid aanwezig is. Bij de behandeling van dit rap port kwam aan de orde 'n amen dement van de Kiesvereniging te Kampen, om bij de uitgifte van gronaen rekening te houden met het Prot. Christelijk karakter van de Nederlandse natie. Volgens dit amendement zou dat o.a. tot uitdrukking moeten komen in het handhaven van de thans bestaande verhoudingen der verschillende godsdienstige gezindten in ons land. Het is n.l. gebleken, dat er van „verroom- sing" sprake is. Dit amendement werd met gro te meerderheid van stemmen aangenomen. Door de heer Tila nus werd er op gewezen, dat dit geen uiting was van anti-papisme; er wordt niets meer dan een re delijke verdeling geëist. VERDRONKEN ZEEMAN OPGEHAALD. Gistermorgen heeft de politie uit het IJ te Amsterdam het lichaam opgehaald van de 55- jarige schipper G. Barteis uit Rotterdam. B, die stuurman was op ue vrachtboot „De Linge", is vermoedelijk Vrijdagavond 8 April tijdens stormachtig weer te water geraakt en verdronken. Cordcl Hull, heeft deze week het ziekenhuis verlaten, waar hij twee jaar lang is verpleegd. Hij is thans geheel genezen ver klaard. Cordel Huil trad in No vember 1944 af als minister van Buitenlandse Zaken.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4