In Rusland werken de ontvoerde Duitse atoomgeleerden onder hoogspanning. Een schip is nog niet altijd eon hoot. Wilier Hun brieven spreken duidelijke taal. En de Rijnschipper is niet de eerste de beste vraehtjeshaler. Toekomst kleine boerenbedrijven. Gsref. Jeugdleiders kwamen in de Radiostad bijeen. Wat gebuurt er met de Kerken in Hongarije en Bulgarije EDNA EARL Gevangenen in voormalig Tsarenslot. FEUILLETON Veel jongeren staan nog afzijdig. Donderdag 21 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De oude vrouw ontvangt me in een vertrek, dat nauwelijks een kamer genoemd kan worden. De vensters bezitten geen ruiten en hoewel ze met karton zijn dichtgespijkerd regent het voortdurend in. liet is zeer kond en hoewel ik mijn jas aangehouden heb, ben ik binnen een paar minuten half bevroren. Ook de oude vrouw, die zich in veie shawls en doeken gehuld heeft, zit voordurend te rillen. Ze is ongeveer zeventig jaar oud. Verschrompeld zit ze daar. Blijkbaar heeft ze sinds vele jaren niet genoeg te eten gehad. Alles wat ze bezit is een beroemde naam, want haar zoon behoort tot een der grootste atoomgeleerden ter wereld. pen, dat de stemming in het slot niet al te best is. Ruzies tussen de verschillende families, die samen de grote vertrekken moe ten delen, gezamenlijk moeten koken enz. zijn aan de orde van de dag. De Russische gevangenbewaar ders zijn dan ook zeer ontevre den over hun „gasten". Ze zijn bang, en niet ten onrechte, dat het werk er onder zal lijden. Ja, dat werk van de geleerden. Dag en nacht moet er gewerkt wor den, want, zo zeggen de Russen, de techniek mag niet stil staan. Ze vertelt over haar leven. Ze krijgt 35 Mark ouderdomsrente per maand. Ze kan er nauwelijks het krot van betalen, waarin ze huist. Kennissen geven haar af en toe eens wat aardappelen, koffie of een beetje suiker. Als ik haar wat geld overhandig begint ze van vreugde te huilen. Ook van haar zoon vertelt ze meHoe begaafd hy was. Als hy eens wist hoe het met me gingZe huilt weer. „Maar hijzelf en zyn familie lijden ook gebrek De beroemde atoomonderzoeker is in 1945 naar Rusland gebracht. Het oudje toont me een pakket. Het bevat een paar busjes con serven, wat meel en een beetje ranzig vet. Ais afzender staat de naam van haar zoon vermeld. Het is een krant uit Frankfort. „Niet uit Rusland komt het", zegt ze triest. „Niets anders dan pro paganda". Wel krijgt ze brieven. Die zijn werkelijk van haar zoon; ze kent het handschrift. Hoe ze de brie van ontvangt? Dat wil ze liever niet vertellen. Strenge censuur. Wat via de censor komt is on leesbaar. Dikke zwarte strepen maken de brieven waardeloos. Des te duidelijker vertellen ech ter de gesmokkelde brieven over het leven, dat de geleerde in Rus land leidt. Het leven van een geleerde in Rusland. Eén van de velen. Hoe veel zyn het er? Men schat van ongeveer achthonderd. Natuurlijk ook naar Engeland en Amerika zijn Duitse geleerden gegaan. Ze gingen echter vrijwil lig. Naar Rusland niet. En waren ze niet practisch in Russische handen gevallen doordat het op trekkende Rode Leger de naar het Oosten verplaatste laborato ria met hun buitengewone waar devolle voorraden V-l's en V-2's, direct veroverden? Russen lieten niets aan het toeval over. De Russen hebben geen enkele illusie gekoesterd over het en thousiasme van de geleerden om naar Rusland te gaan werken. Ze lieten dan ook niets aan het toeval over. In October 1946 ont voerden ze uit Berlyn degenen, die zij dachten te kunnen gebrui ken. De geleerden, waaronder de jonge geleerde wiens brieven ik las, werd naar Moskou gebracht en vandaar naar Suchum aan de Zwarte Zee getransporteerd. Daar werd hij ondergebracht in een voormalig Tsarenslot. Een park veroorlooft hen af en toe een wandeling te maken. Alle uit gangen zijn bewaakt. Buiten het park werken Duitse krijgsgevan genen. De geleerden mogen geen contact met hen opnemen. Want de krijgsgevangenen kunnen naar huis gezonden worden en de geleerdenwie zal het zeggen? Toen ze weggevoerd werden beloofde men hun de hemel op op aarde. Er is niet veel van te recht gekomen. Goed, men heeft een dak boven het hoofd maar dat is dan ook alles. Men kent geen kranten, geen radio en geen ontspanning. Honger Er wordt honger geleden, want alleen de mannen die werken ontvangen levensmiddelen. Hun vrouwen en kinderen, die zij mee mochten nemen, moeten van dit rantsoen eten. Het is te begrij- Niet alle geleerden zijn ontevreden. Niet alle geleerden zijn onte vreden. Velen van hen menen, dat, nu Duitsland door de knieën is gegaan, er voor hen toch geen toekomst meer is. Enigen van hen verklaarden zelfs gelukkig te zijn, dat ze in Rusland konden werken en hun kinderen hier te kunnen opvoeden. Het is geen toeval, dat de meesten die zo spraken vroegere nazi's zijn. Zij weten dat ze in het Westen hele maal geen kans hebben om aan de slag te komen of ze moeten puin gaan ruimen. „Velen van ons zouden toch maar opgehangen worden", ver klaarde één van hen. Gesmokkelde brieven. De Zwitserse journalist Curt Riess reist momenteel voor zijn blad Die Welt- woche" in Duitsland rond. Hij maakte daar kennis met de moeder van een bekende atoomonderzoeker. De laat ste werd in 1946 naar Rus land ontvoerd om daar on derzoekingen te doen. Riess geeft nu een beeld van het leven in Rusland uit brieven die de geleerde aan zijn moeder stuurde. Brieven die op de een of andere wijze door het IJzeren Gordijn ge smokkeld worden. Hij bestudeerde namelijk de problemen die in verband ston den met de vergassing en be vriezing van de Nazi-slachtoffers Overigens zijn deze voormalige Nazi's geen politieke fanatici, die treuren omdat Hitier het loodje heeft moeten leggen. Zij werden lid van de partij omdat ze er voordeel in zagen. Zij kre gen de goede baantjes en onbe perkte volmachten om de kost baarste proefnemingen te ver richten. Wat hun ontvoering naar Rus land betreft maakt het dus niets voor hen uit. Ze zijn geleerden en werken aan een probleem. Of het voor de Russen is of voor de Amerikanen, dat kan hen niets schelen. Ja, het gaat maar om een handjevol geleerden en inge nieurs. Achter hen staan echter Prinses Margaret naar Italië. Vernomen wordt, dat Prinses Margaret, de jongste dochter van het Britse Koninklijke paar, in de loop van de volgende maand een privé-reis naar Italië zal maken. Dit is de tweede maal, dat Prinses Margaret die in Augustus a.s. 19 jaar wordt het vasteland van Europa be kampen met 7000 tot 10.000 Duit-2oekt. Haar bezoek is het eerste, se krijgsgevangenen, die onder dat na de ooriog door een lid van leiding van Duitse ingenieurs de Britge Koninklijke familie tanks bouwen, vliegtuigmotoren 1 aan voormalig vijandelijk gebied en vliegtuigen. i Wordt gebracht. Men werkt onder hoogspan ning in Rusland! I Nog altijd, en het wordt hoog tijd dat hierin eens ve andering komt, wekt het woord „schipper" bij vele mensen nog verkeerde associaties. Al te veel denkt men nog aan een, overigens zeer fat soenlijke categorie armoedzaaiers, mensen die met een klein scheepje de binnenwateren bevaren en die voortdurend een uiterst harde strjjd om het bestaan te voeren hebben. Niet te ontkennen valt, dat er zulke schippers zijn. Nog minder valt te stellen dat schipper en een gemakkelijk bestaan synoniemen zjjn. Hard is liet leven van deze mensen, keihard en moeilijk. Maar haal Uw schouders niet op, wanneer gij het woord „schip per" hoort noemen. Daar zyn onder hen de mannen, die de grote rivieren bevaren, een aparte categorie. Voor de oorlog meer dan thans, zag men op de Rijn tussen Rotterdam en Bazel altijd onze driekleur, boven de ,poop" van slanke Rijnaken. Drijvend pakhuis. Zo'n Rijnaak is een drijvend pakhuis. Elke ruimte wordt benut. Boven het vooronder waar de stuurman en de matroos huizen, kunt U het kakelen van kippen horen of ziet U de donzige vacht van konijntjes achter gaas. En voor de deur van het achteronder kunt U in de zomerdag het for nuis aantreffen waarop de schip per het potje kookt voor hem en zijn mannen. Ja, die schipper, Hij is wat men in de termen van de grote vaart de kapitein zou noemen. Trouwens die terminologie van de Rijnvaart wijkt toch zeer af van die van de grote- en kustvaart. Een „boot" en een „schip". Praat nooit over zijn „boot". Hij zal U vreemd aankijken. Im mers voor hém kan een boot niets anders dan een sléépboot zijn en on zo'n boot staat een „kappie" aan het hoofd. Waar de schipper op vaart is een „schip", basta Trouwens, die „boot" en dat „schip" zijn tijdens de vaart onaf scheidelijk verbonden, want de meeste Rijnaken kunnen zich niet Drijvende salons. Wanneer de avond komt, wordt halt gehouden. De ankers worden uitgeworpen en men maakt zich gereed voor de nacht. Dikwijls kan het dan gebeuren dat men een „buurman" heeft. Twee aken liggen vlak naast elkaar, men kan practisch van het ene gangboord in het andere overstappen en op die manier even bij de buurman aanwippen. En dergelijke buur praatjes onder de Rijnschippers zijn zeker niet zeldzaam. Wanneer de schipper 's avonds op eigen kracht voortbewegen, niet aan de wal vertoeft, is hij te Elke morgen opnieuw, zodra het vinden in de roef. O neen, geen licht is, moet er „vastgemaakt" i bekrompen hokje, maar een rui- worden. Dat is een ernstig karwei me kamer, waar soms enkele fau- waarbij grote kunde te pas komt teuils en een divan staan. Ja, wij en de schipper helpt daar zelf weten zelfs van een schipper, die duchtig aan mee. I kans had gezien om een piano in Wat het sturen van zijn schip zijn roef te krijgen. Dan zijn er betreft, is het dikwijls anders ge- nog aparte slaapkamers en is er steld. In vele gevallen kan hy dat een goed ingerichte keuken, met aan anderen overlaten. Maar in betegelde wanden. Een w.c. met die gedeelten van de Rijn, waar moderne doorspoelinrichting. de stroomsnelheid zeer groot is,Slechts de ramen, die van wat moeten er meer mensen aan te kleiner formaat zijn dan die bij U pas komen. Dan kan het zelfs ge- in de huiskamer, laten U merken, beuren, dat de schipper, wanneer dat U niet op de vaste wal bent. zijn wederhelft zich ook aan boord Op een keurig salon-lafeltje bevindt, haar prompt naar de kan men een radio aantreffen, die stuurstelling dirigeert om ook op accu's werkt. De petroleum- Oppervlakte kleinbedrijf te gering? Middelen tot verbetering. VERDWAZING. In onderwijzerskringen heerst grote ontstemming over de hou ding van de regering inzake de salariëring enz. Men is vooral ontevreden, omdat de toegezegde I gelijkschakeling met de ambte naren achterwege is gebleven. De VERBITTERING is al wordt dit door de minister ont kend misschien gemotiveerd. Maar groter dan de verbitte ring is m.i. de VERDWAZING, die bij een deel der opvoeders heerst. Ilc denk hierbij aan een be- Met het ulaggeschip sluit van de Kath. onderuhjzers- „Oranje" van de Mij.1 organisatie in fiet bisdom Nederland arriveerde Utrecht. Dinsdagochtend de Gedreigd werd n.l. met het echtgenote van gens-stopzetten van alle vernieu- raal Spoor, mevrouw wingscursussen; het niet deel- M. SpoorDijkema, nemen aan studiedagen; het voor een welverdien- stopzetten van de opleiding voor de rust in het vader- U.L.O. en middelbare scholen; landwelke vacantie weigering tot deelname aan de zij bij familie in de examen-commissies voor U.L.O.; middenstandsdiploma's enz. en tenslotte als laatste stok: alge mene landelijke één dagstaking en een staking van onbeperkte duur te Den Haag. Over de zaak waarom het gaat oordeel ik niet, al zijn m.i. de salarissen niet zó slecht als men 't doet voorkomen. Maar wat hier besloten werd is een bewijs van vergaande VER DWAZING. provincie Groningen zal doorbrengen. Op de kade te Am sterdam passeert me vrouw Spoor de pas- sencontröle. In de werkvergadering van de l 5. De uitvoering van gestelde C.H.-Unie, Dinsdag te Amster-1 maatregelen moet zoveel moge- dam gehouden, is o.m. behandeld 1 lijk aan de boerenorganisaties lamp boven de royale tafel mag U dan misschien wat primitief aandoen. Zeker is, dat de gezel ligheid verhoogd wordt door het warme licht dat deze uitstraalt. Een goed vak. Aldeze dingen mogen de bui tenstaander bewijzen, dat in het bijzonder de Rijnschipper niet de haar lichaamsgewicht te benutten als tegendruk tegen de sterke stroom, die het onmogelijk maakt, dat één man het enorme stuurwiel meer dan een meter in diameter en horizontaal op de as liggend zou kunnen beheer sen. Dat is vooral het geval op de trajecten in de omgeving van Bingen en Kaub. Op de reis j stroomopwaarts kruipt het schip eerste de beste vraehtjeshaler is. als het ware door het water en Ook geen armoedzaaier. Want wij in het beruchte „Binger Loch", weten, dat in het bijzonder voor een drempel in de Rijn, waar de de oorlog met een behoorlijke stroom uitermate snel is, moet er1 Rijnaak goed geld te verdienen zelfs een „voorspan" bij komen,was. Natuurlijk, er zijn maar be- d.w.z. dat de sleepboot door eentrekkelijk weinig schippers, die andere geassisteerd moet worden, over een eigen Rijnaak besehik- Meen niet, dat één „schip" en ken.De meesten van hen zijn „zet- één „boot" de gehele sleep vor-schippers" die voor de een of an- men. Meestal volgen meerdere dere maatschappij varen, die het aken die dezelfde route hebben schip in eigendom heeft, dezelfde „boot". Dat is uiteindelijk Niettemin, een goed vak en wat ook veel voordeliger waar het de sleepkosten betreft. een rapport betreffende de toe komst van de kleine boerenbe drijven. De volgende conclusies werden aangenomen: 1. In het algemeen is de opper vlakte van het kleinbedrijf te ge ring. Getracht moet worden tot verbetering te komen door: a. Voorkeursrechten te geven bij de koop of pacht aan die bedrijven die door te gerin ge oppervlakte beslist geen of niet voldoende levens vatbaarheid hebben b. De versnippering van be drijven zoveel mogelijk te gen te gaan bij verkoop en zoveel mogelijk ook bij ver erving. c. Door zekere eisen te stellen aan hen, die een bedrijf wil len beginnen, waardoor wordt voorkomen, dat nieu we kleinbedrijven worden gesticht, welke geen vol doende levensvatbaarheid bezitten. 2. De bedrijfsvoering is oji vele kleinbedrijven niet rationeel ge noeg om bij de huidige richtprij zen lonende opbrengsten te geven. Daarom zal de voorlichting er op gericht moeten zijn om het kleinbedrijf zo goed mogelijk ter zijde te staan. Ook het land bouwonderwijs moet overal en voor allen te volgen zijn die in het kleinbedrijf hun werk en be staan moeten vinden. 3. De ligging van vele kleinbe drijven laat soms veel te wensen over. Daarom worde een goede herverkaveling, herontginning en herontwatering zo krachtig mo gelijk bevorderd. 4. Daar .het kleinbedrijf het meest geëigend is voor meer in tensieve cultures, dienen deze zoveel mogelijk voor deze bedrij (Tni-tvr. mededeling, advert.) Reinigt en ontsmet toilet, gootsteen, wasbak, enz., enz. boekdelen spreekt, nooit hebben wij een Rijnschipper zonder en thousiasme over zijn ambacht ho ren spreken. Je bent schipper of je bent het niet. Bén je het, dan zal je hart steecis warm gaan kloppen bij het ruiken van de koolteer of bij het knarsen van de ankerlieren I Lekkoschipper! Dat we je weer spoedig mogen zien wanneer je „naar boven" gaat. Naar het Amerikaans Joor BESSY KIVING 8) o Edna nam haar muts af en wuifde hem toe, maar hij scheen haar gelaat aan de voeten van het teken niet te begrijpen. Zij de dode. „Grootpa! word wakker! O, grootpa, spreek toch tegen mij. Word wakker, lieve grootpa! Ik ben teruggekomen. Mijn groot pa! O!" Een wilde wanhoopskreet ver scheurde de stilte van de win teravond en weerkaatste schril tussen de verre heuvels en te gen de grijze spookachtige berg en het kind viel voorover op dreef de koe de binnenplaats op en riep ton, terwijl ze de grendel van het hek dicht deed: „Grootpa, waarom gaat u niet binnen bij het vuur zitten? Wacht u nog op mij hier in de kou?" Hij antwoordde niet en Die ganse droevige nacht lag Edna op 't bed, waar het lijk van haar grootvader was neer gelegd en hield een zijner ver stijfde handen in de hare. Zij schreide en klaagde niet de schok was te vreselijk om luid- zy liep vlug de stoep op, j ruchtig geweeklaag toe te la- denkende, dat hij in slaap wasten; maar volkomen verdoofd gevallen De oude wollen muts lag zij daar in zwijgende wan- verboTg zijn gelaat, maar toen1 hoop. zij op haar tenen naar hem toeVoor de eerste maal in haar sloop, zich voorover boog, haar leven kon zij niet bidden; zij armen om hem heen sloeg, wilde zich afwenden van God, zijn gerimpelde wang kuste, want het scheen haar toe, dat deinsde zij ontzet achteruit. 'i zy niets meer over had om voor Zijn ogen staarden naar de le bidden. De zilverachtige oude maan, de stijve vingers omklem- j man was haar vader en moeder den de pijp waarvan de as niet beiden geweest; hij had haar ge was afgeschud en zyn gelaat was wiegd in zijn krachtige armen; koud en stijf. Aaron Hunt washij had haar leren lopen en haar werkelijk in slaap gevallen om omringd met zijn warme, in- niet meer te ontwaken temidden nige liefde en haar een tehuis van de stormen en tranen van bezorgd van vrede en geluk, de tijd. j Zij had hem daarvoor in ruil Edna viel op haar knieën en' gegeven de volle maat van haar greep zijn ijskoude handen, liefderijk hart, hij was voor haar geworden het middelpunt van al haar hoop, haar vreugde, haar toekomstdromen, wat was haar nu overgebleven? Bittere, opstandige gevoelens verhardden haar hart, toen zij zich herinnerde, dat op hetzelf de ogenblik, dat zij neerknielde om God te danken voor Zijn be waring voor ziekte, hy deze aar de al had verlaten. Edna had nooit aan de mogelijkheid van haar grootvaders dood gedacht en nu hij zo plotseling was weggenomen, zonder zelfs de droeve troost van een afscheids woord en een laatste kus, stelde zij zichzelf telkens weer de vraag, die zo menigeen in droe fenis op de lippen komt: „Waar om straft God mij zo? Waarom moest ik hem verliezen?" De toekomst was nu onzeker en duister, door geen straal van grootpa! vraag God om mij ook tot Zich te nemen!" En met haar handen krampachtig in eengeslagen, zonk zij neer op het verstarde lichaam van haar dierbare grootvader. HOOFDSTUK III. Een droevig afscheid. Van alles wat er gebeurde ge durende de volgende weken wist Edna weinig. Zij behield in la ter jaren slechts een vage, ver warde herinnering van volsla gen wanhoop en verlangen om te sterven. Haar vreselijke smart was zo ontzettend om aan te zien, dat zij, die haar uitbarstin gen van radeloosheid bijwoon den, een gevoel van verlichting ondervonden, toen zij haar ein delijk zagen wegzinken in een worden toevertrouwd, waarbij deze ernstig rekening moeten houden met het relatief zeer groot aantal kleine bedrijven, welke in de agrarische sector gevonden worden. 6. Het absolute teveel aan kleine boeren in Nederland zal K.L.M.-vIiegtuig als mede speler in Stadionspel. Aan het Stadionspel „Wie wint de pot", dat op Koninginnedag 30 April a.s. in het Olympische Stadion te Amsterdam wordt op gevoerd, zal ook worden deelge nomen door de nieuwste aan winst van de K.L.M.-vloot, de snelle tweemotorige Convair. Vóór het vertrek van Schip hol zal de chef-vlieger Europa, gezagvoerder A. van Ulsen, in de haar bestaanszekerheid moeten stUurhut wachten op het afge- vinden door: (sproken codewoord, dat de spel- a. Het stichten van een be- leider Carel Briels hem door de hoorlijk aantal levensvat bare kleinbedrijven op nieu we ontginningen en inpolde ringen. b. Een verantwoorde afvloei ing naar de industriële sector. c. Een consequente en doelbe wuste emigratiepolitiek. radio zal geven. Precies een mi nuut later vliegt de machine dan boven de Stadionkuip. De heren Briels en van Ulsen zullen een gesprek met elkaar voeren, dat niet alleen door de 60.000 bezoe kers, maar ook door de radio luisteraars zal kunnen worden gevolgd. (Van onze Utrechtse correspondent Voor het eerst in de geschiede nis van de Bond voor Gerefor meerde Jeugdorganisatie heeft deze Bond zijn jaarvergadering gehouden te Hilversum. Het was ook voor de eerste keer dat men gedurende twee dagen hijeen kwam: Dinsdag om het huishou delijke gedeelte al' te werken en Woensdag voor de vraagstukken van algemene aard. Deze opzet is uitnemend geslaagd. Nadat ds G. Meynen van Hil versum de gasten had verwel komd, opende ds J. C. J. Kuiper van Den Haag voorzitter van de Bond voor G.J.O. de zittin gen. Zo langzamerhand is de or- door bijna 3000 leiders, maken deel uit van het „kleine jeugd werk". Waneer men weet, dat de „grote bonden", dus van oudere meisjes en jongemannen samen 50.000 personen omvatten, dan blijkt dat er enige tienduizenden jongeren van de leeftijdsgroepen tussen 12 en 16 jaar niet georga niseerd zijn. Deze gegevens wer den vermeld in het jaarverslag van de Bond. De heer P. C. Mon ster van Voorburg, secretaris der organisatie, heeft in het jaarver slag gewaagd van de verontrus ting die de Bond beving toen hy zich realiseerde hoe groot het kwantum jongeren is, dat nog afzijdig staat. BETERE GELUIDEN. Natuurlijk denkt de Bond er niet aan om een dergelijk feit te aanvaarden. Er wordt van alles gedaan. In de eerste plaats tracht men echter het bestaande werk ven gereserveerd te worden. I ganisatie uitgegroeid tot een j zo „oed m0gelijk te doen. In het 1 I f .1 _"l J 1 J. I L 4- 1 t T Hierbij dient vooral op de j Bond, die meetelt in het Gerefor- arbeidsintensiviteit gelet te wor- meerde verenigingsleven. Ruim den. 30.000 jongens en meisjes, geleid hoop verlicht; en toen het mor- j toestand van lusteloosheid en genlicht begon te gloren en het' geestelijke versuffing, waaruit verstijfde, verkilde gezicht van' niets haar scheen op te wekken, de oude man zichtbaar werd, Zij merkte de afwezigheid van barstte haar onnatuurlijke kalm-| vrouw Hunt niet op, noch de te los in een storm van harts tochtelijk snikken en zij sprong op, bijna krankzinnig door het besef van haar verlies. „Ik ben alleen! Niemand, die mij lief heeft! Niets om voor te werken! O, mijn God, waarom hebt gij hem van mij genomen? Wat moet er nu van my wor den? Er is niemand om voor Edna te zorgen! O, grootpa! aanwezigheid van buren aan haar legerstede. En op zekere morgen toen zij in een deken was gewikkeld en bij het vuur gezet, vertelde vrouw Wood haar zo voorzichtig mogelijk, dat haar Grootvader was gestorven aan een ziekte, die daar in de omtrek woedde en die men voor cholera aanzag. (Wordt vervolgd.) Er worden in landen als Hon garije en Bulgarije, geen kerken opgeruimd, maar ze worden er voor de keus gesteld, öf door de totalitaire staat te worden gelijk geschakeld, te worden genationa liseerd en daarmee een instru ment te worden in de geestelijke propaganda voor de ideologie of de catacomben in te gaan". Aldus dr H. van der Linden in een artikel in „In de Waag schaal", waarin hij een antwoord tracht te geven op de vraag, wat er met de kerken geschiedt in landen als Hongarije en Bulgarije, om dan te vervolgen: „In Hongarije en Bulgarije wordt de godsdienstvrijheid naar Sowjet-opvatting ingevoerd. Zij is een andere dan wat wij onder recht en vrijheid der kerk ver staan. Er blijft voor de kerken niets anders over dan de Kultus- vrijheid, die ook door de nazi's werd getolereerd. Die blijft be houden, als de aanspraak op de verantwoordelijkheid voor het openbare leven maar niet wordt gesteld. Voor het wachter-ambt der kerk, voor het opnemen voor hen, die door deze staatsmachine naar lijf of ziel worden fijn gewre ven, is geen plaats. Integendeel, in woord en daad zal de kerk de volstrekte suprematie van de staat boven de kerk moeten er kennen en het niet moeten wagen ooit enig geluid van critiek te doen horen". Verder sprekend over het con flict in Bulgarije, zegt hij: „De zaak waarom het ging was de vrijheid van de kerk. Daar is het geval-Ordass de duidelijke illustratie van. Omdat hij als leider van zijn kerk niet op een wenk van de staat wilde verdwijnen, moest hij met laster worden geliquideerd. Omdat hij niet wilde, dat de staat de kerk geestelijk zou overheersen en haar geheel, tot het innerlijke le ven toe, zou bepalen. Men tast in de zaak Mindszenty mis, als men niet minstens deze strijd als de kern en als de grote inzet op de achtergrond ziet. Hij hij zich verzette tegen de inmen ging van de staat in de kerk, te gen het pogen de kerk ook gees telijk te nationaliseren en in te voegen als religieus ornament in de volksdemocratie. De strijd ging om de opvoeding zal van de jeugd, om de scholen, king behoeven. De heer Monster waarvan de hervormde Nasady in deelde mede, dat de Bond gehuis- 1948 nog zeide, dat het vooral vest is op 'n zolderkamer en dat daarom ging. Het ging om liet hij over geen ^enkele gesalarieerde recht van de kerk eigen geeste afgelopen jaar organiseerde de Bond een kadercursus voor lei ders. Ongeveer 800 dames en he ren volgden de instructieve les sen. Voorts is een prijsvraag uit geschreven voor het samenstellen van een handboek voor gerefor meerd jeugdwerk reeds drie ont werpen kwamen binnen. Ter bondsvergadering hechtte men goedkeuring aan de instel ling van het Grashoff-fonds, dat steun wil bieden aan noodlijdende verenigingen. Wil de Bond echter met grof geschut tot de aanval op de on georganiseerden overgaan, dan het bondsapparaat verster- lijken aan te stellen i.p.v. alleen dezulken, die door de staat wor den goedgekeurd. Dat de kardi naal gehoopt heeft, dat Hongarije waarvan de toekomst nog onzeker was, er voor mocht worden be waard aan het communisme toe te vallen, is iets, dat hem tot lof strekt ën niet als blaam is aan te rekenen. Ieder, die van Oost-Duitsland en van de Baltische landen iets heeft vernomen, zal dit staan: Dr van der Linde wijst er ver der op, dat hier de meest essen tiële vrijheid van de kerk in het geding is. „Het gevaar is groot, dat groe pen r.-katholieken en protestan ten elkaar gaan vinden net op het foute punt. Het besef, dat de kerk tenslotte met het evangelie boven „partijen" staat en allen oordeelt, is dan verloren. De kerk is dan een verpolitiekt front go- worden. Er zijn vele r.-katholie- ken, die dat gevaar zelve signa leren en een andere toon doen horen; in Frankrijk velen uit de hiërarchie zelf. Maar aan de andere kant staat de herkenning van deze zaak ais ónze zaak. We moeten eerlijk er kennen, dat we in de zaak Ordass ons hebben vergist en nu achteraf ons woord van diep medeleven niet willen laten ontbreken. Want de meest essentiële vrijheid van de kerk is in het geding. Dat blijkt uit de ondergrondse wijze, waarop de staat alle kerk leiding poogt „om te zetten met druk en met terreur. De ortho doxe kerken op de Balkan zyn al bestuurder beschikt (de A.J.C, heeft er negentien!). Conclusie: er is meer geld nodig. Vandaar het voorstel om tot contributie verhoging te besluiten. De ver gadering hechtte er na enige op positie haar goedkeuring aan. De volgende dag voerden ver schillende sprekers het woord. Eerst de voorzitter, die een rede hield getiteld: „Christen in woord en daad". Mevr. C. H. van Alke- made-Kwakkelötein van Rotter- ver-1 dam sprak over „Geestelijk over wicht van leiders en leidsters". De heer A. Muntingh van Gro ningen handelde over „Woord kunst in ons clubwerk". Ds P. N. Kruyswijk van Amsterdam, 2e voorzitter van de Bond, besloot de samenkomsten met een op wekkend woord. moest worden vernietigd, omdat meest willige werktuigen gewor den, al lijden daar velen onder. Het lot der geünieerde kerken is veelzeggend. In Bulgarije is ook de verkondiging zelf aangetast. De christelijke verkondiging zou een aanslag zijn op de krachten van de mensen en zou een ver kapte vorm zijn van westerse pe netralie en ondermijning van de volksdemocratie. De prediking staat onder vol strekte staatscontrole. Het is een fictie, te geloven, dat de concor daten met de kerken zullen wor den nageleefd. Daarover was bij de leidende figuren in de herv. kerk in Hongarije al geen illusie meer. Inderdaad is er godsdienstvrij heid, maar in communistische zin. Ipmiddels zijn opnieuw 50 Bul gaarse predikanten gearresteerd: zo staat weldra geen rest van ker kelijke vrijheid meer overeind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3