Klflnner tot levenslang veroordeeld. PLOUVIER heelt DE schoenen. KESÉSilS KARL LAMM KRIJGT TWINTIG JAAR. „De uilig" vierde liaar 70e verjaardag. Geestelijke eenheid met oprichters Weef bewaard. ZeeuiuJ cM&hJiei Donderdag 21 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 was en typist. Ook heeft hij ge- gearresteerde Nederlanders be waakt. De proc.-fiscaal kon geen ver zachtende omstandigheden in de ze zaak ontdekken en eiste 9 jaar gevangeniss traf. Vervolgens stond bij verstek terecht de 40-jarige los werkman Anthonie Leendert Theuns te Zierikzee, die in 1943 toetrad tot de Landwacht Nederland. DC proc.-fiscaal eiste 7 jaar j gevangenisstraf. Albert van der Wiele te Hulst, die indertijd bij verstek tot zes jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, was weer opgedoken. 1 Hfj wilde verzet aantekenen ter De zaak tegen Lamm hepvry- daar hu deze handel een smerigheyrziening van dat vonnis> doch wel parallel met die tegen Klun- bedrijf vond. Jhr. Verspijck acht- h t d d termiin daar- ner. Lamm heeft immers samen te wegens dit verraad een verstreken was, zodat hij de met Klunner, M. D. de Groot te straf op zijn plaats en eiste zes jaar zal moeten uitzitten. Goes en W. J. Damen te Middel- maanden gevangenisstraf met: burg, tijdens hun overbrenging f 500,boete subs. 50 dagenUITSPRAKEN, naar West Nederland bij Bergen hechtenis en ontzetting uit de op Zoom neergeschoten. rechten voor 10 jaar. K- Lamm: 10 jaar gev.stral Verder hadden beide S. D.-ersDe raadsman, mr de Rechter (conform de eis), de jood S. Reiner bij Hoogeveen te Hulst, achtte het wettig en' M. J. L. van YVesemael, echt- neergeschoten. overtuigend bewijs niet geleverd gem van A. Tli. de Koning: In deze zaak getuigde nog de en vroeg vrijspraak subs, een f 1.500,boete subs. 6 maanden Gistermorgen deed het Bijl. Gerechtshof te Middelburg uitspraak in de zaak tegen de S.D.-er Karl W. F. Kliinner, destijds Kriminal Sekretar te Middelburg. Het Hof veroor deelde hem wegens gepleegde oorlogsmisdrijven tot levens lange gevangenisstraf. De eis was 20 jaar zonder aftrek Klünner kreeg het recht van cassatie. Waar zit de S.D.-er Karl Lamm? Deze vraag werd gister- mo. gen gesteld tijdens de zitting van het Bijz. Gerechtshof te Middelburg aan de rechercheur der voormalige P.R.A.. de heer P. Steen, die een onderzoek had ingesteld naar de verblijfplaats van deze Kriminal Sekretar, na de oorlog. Ondanks het feit, dat Lamm niet te vinden is en volgens de getuige wellicht ergens in Duitsland verblijft, eiste de proc.-fiscaal 20 jaar gevangenisstraf. landbouwer Jan Proost, die des- voorwaardelijke straf, tüds tijdens een verhoor door D.. Lamm werd mishandeld. I verstek. Getuige J. S. van Dalsen, die Leendert Cornelis Roos, te als typiste op het bureau werk- Middelburg was de eerste, wL s zaam is geweest, verklaarde, dat zaak bij verstek werd behandeld, er wel meer geslagen werd. Hij was in 1940 toegetreden tot Ook het verhaal van de ver- de S.S., terwijl hij dienst heeft zending van in beslag genomen gedaan bij de S.D., waar hij tolk goederen, meestal meubilair, naar I de vrouwen van Klünner en Lamm, kwam weer ter sprake. (Ingez. mededeling, advert.) en ontz. rechten voor 10 jaar. L. C. Roos: 8 jaar gev.straf en ontz. recht bij de gewapende macht te dienen voor het leven. L. Boot te Zierikzee: 9 jaar gev.straf en ontz. rechten, zie boven. A. L. Tneuns: 7 jaar gev.straf en ontz. recht, zie boven. Requisitoir. De proc.-fiscaal ging niet uit- voerig op deze zaak in, te meer, daar er grote overeenstemming j tussen beide zaken bestaat. Zij1 schoten neer, stalen als raven en mishandelden samen, aldus Jhr.j mr Verspijck. Het enige verschil was volgens de proc.-fiscaal, dat Lamm niet zo dikwijls mishan-| delde, terwijl spr. ook opmerkte, dat Lamm de ondergeschikte van Klunner was. Er werd tenslotte 20 jaar gevangenisstraf geëist. V ertrou wens vrouw. Maria J. L. J. van Wesemael, echtgen. van A. Th. de Koning te Hontenisse, zou hebben verraden, dat enkele personen zich in 1942 te Roosendaal zouden hebben schuldig gemaakt aan het ver handelen van gouden munten. Er was in Juni 1942 een transactie georganiseerd te Roosendaal, waarbij verd. "e munten zou af halen. Toen middags in een woning het geld in ontvangst zou worden genomen, kwamen de Duitsers binnenvallen en namen I alles in beslag. Uit een verdere verklaring bleek, dat de echtge- Looüsüüüi Kapseisde. Matroos verdronken. In de avonduren van Dinsdag j.l. riep het loodsvaartnig „Ca- pella" van het Nederlands Loods wezen het commissariaat te Vlis- singen op met de ontstellende mededeling, dat om tien minuten voor half tien de boot, waarmede de loods moest worden afgehaald van de „Arnedijk" van de Hol- land-Amerikalijii, ter hoogte van de Middensteenbankboei was ge kapseisd. Er waren twee matro zen over boord geslagen, t.w. de 27-jarige A. C. de Witte en de 25-jarige A. P. Jacobs. Onmiddellijk werden reddings pogingen in het werk gesteld. noot van deze vrouw ook in gou- j Twee reddingboten van de „Arne den munten handelde. Eenmaal dijk", alsmede twee jollen van gesnapt mocht de Koning een en ander goed maken en daarom zou hfj de hand hierin hebben gehad. De proc.-fiscaal achtte het ge pleegde verraad bewezen, temeer, daar verd. bij het eerste verhoor had verklaard, dat zij was gear resteerd door de Duitsers, terwijl uit het onderzoek bleek, dat zij In liet geheel niet was gearres teerd. Spr. had weinig medelijden het loodsvaartuig namen hieraan deel. In totaal werden vier boeien over boord geworpen. Aan een over boord hangende lijn kon de heer Jacobs zich spoedig vast grijpen. Hij werd aan boord van het loodsvaartuig gehesen. Het is helaas niet gelukt ook de andere drenkeling, de heer de Witte te redden. Urenlang heb ben de mannen der reddingboten en der jollen intensief de zee af- met de verkopers van de munten gezocht, doch hun inspanning ie- (Van onze Utrechtse correspondent) in hetzelfde gebouw waarin op 23 Januari 1879 de Unie „Een School met de Ejjbei" werd opgericht Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht heeft de Unie haar zeventigste verjaar dag gevierd. Ook dezelfde psalmverzen (84 1 en 3) en hetzelfde byoeigedeelte van 1879 leidden de vergadering in. Dat bijbelgedeelte betrof He breen 11, het bekende hoofdstuk van de geloofshelden, die uit zwakheid krachten hebben gekre gen. Prof. Dr K. Dijk, voorzitter van de Unie, baseerde daar zijn openingsrede op. Wij hebben al leen het recht om te jubileren wanneer de geestelijke eenheid met de oprichters van de Unie nog bij ons wordt gekend, zei hy. Er moet een principiële verbon denheid bestaan tussen hen die voorgingen en hen die volgden. Deze verbondenheid is er nog; dwars tegen alle doorbraak in wil de Unie het doel nastreven waar toe zy werd opgericht. De Unie wenst een concentratie te zyn van alle christenen die de vrye christeiyke school liefhebben. Prof. DUk memoreerde de vori ge jubilea van de Unie. Ook toen kon men getuigen, dat de geeste- i lijke eenheid al de jaren door be waard was gebleven. Maar zelfs] tien jaar geleden had dat niet zo-1 veel betekenis als nu. Thans wor- j den er talrüke christenen gevon den, die onverschillig staan te genover de school met de bybel, ja die haar zelfs antithetisch vin-| den. Wü moeten ook vandaag in en door het geloof de strüd voor het christebjk onderwys aandur ven, verklaarde prof. Dyk. Al is het wel droevig, dat deze strüd heden gaat tegen degenen die met ons Christus liefhebben. Aan die mensen dienen wy te zeggen wat volgens ons de werkeiyke tegenstelling tussen christeiyk en neutraal onderwys is. Die tegen stelling ligt in Christus zelf! Zy'n openbaring beheerst in het neu traal onderwys geen enkel vak en zwaait op de christelijke school de scepter op elk gebied. Daarom gaan wy door met onze propaganda. Ook daarin wordt de oude ly'n gevolgd. DE UNIECOLLECTE. Over die propaganda heeft mr J. J. Hangelbroek, secretaris van de Unie, enige mededelingen ge daan. Er zun nu 901 locale comi- té's; daarvan hebben r 429 de Uniecollecte gehouden, welke in zameling f 138.354,79 opbracht.] Men kan zelf nagaan hoezeer tiet christeiyk onderwijs er mede ge baat zou wezen wanneer alle lo cale comité's een collecte hadden' uitgeschreven! De Unie maakt cok met andere middelen propaganda. Zo heeft zii een eigen orgaan „School en Huis", dat al 62.000 abonné's telt; het wordt op scholen verspreid. Voorts zal binnenkort de heer N. Heukels, hoofd- ener school, als vaste Unie-propagandist het land gaan doorreizen. Ter vergadering kwamen al dergeiyke zaken in bespreking. Geconstateerd werd, dat helaas in de gezinnen de liefde voor het christelijk onderwüs en zün his torie weinig wordt aangekweekt Tot degenen, die by dit punt enkele suggesties gaven, behoorde de heer J. van der Waals te Ny- kerk. Prof. Dük sprak hem toe, daar hy onlangs zün negentigste verjaardag mocht vieren. NOG EENHEID? In een rede, getiteld „Manifest der Vrijheid" deed de heer H. Al- gra te Huizum, lid van de Eerste Kamer, de gebeurtenissen rond om dat manifest en de oprichting van de Unie herleven. Hy noemde heel de totstandkoming der Unie een protest tegen de onderdruk king, waaronder alles gebukt ging wat niet liberaal was. Het is merkwaardig, dat de Unie niet gevormd werd door een enthousiast samengaan. Van de plaatseiyke comité's die zich druk hadden gemaakt bü de onder tekening van het Volkspetition nement, lieten er vele verstek gaan, toen de oprichting van de Unie een feit zou worden. Van een voortreffelijke organisatie kon men dan ook niet, spreken. Waaruit moet het welslagen van de Unie worden verklaard Volgens de heer Algra zat het in de eenheid, die zich destyds open baarde. Mannen als Lohman, Kuyper, Bronsveld, Noordtzy, Gerth van Wyk en Cohen Stuart, die onderling in menig opzicht radicaal tegenover elkaar ston den, schaarden zich schouder aan schouder in de strijd tegen het streven van de staat. Heel het Volkspetitionnement en de stich ting der Unie was één pleiten voor het recht der ouders op grond van de doop. En de voor-1 mannen voerden dat pleit een drachtig. De heer Algra vroeg zich af, of die eenheid nog bestaat en of het christelijk onderwys vandaag werkelijk wel een volkszaak i s even als voorheen. Waarbü hij zijn gehoor de verzekering gaf, dat men in het geloof ook thans zowel het een als het ander be reiken kan. rverde geen resultaten op, zodat moet worden aangenomen, dat de heer de Witte het slachtoffer is geworden van zijn plicht. Hij was afkomstig uit Biggekerke en pas veertien dagen gehuwd. Zoutelande krijgt een verenigingsgebouw. In de laatstgehouden raads vergadering besloot de gemeen teraad tot aankoop van de ba rak, die momenteel door de Ned. Herv. Gemeente van Zoutelande wordt gebruikt als noodkerk. Het ligt in de bedoeling, dat deze barak wordt ingericht als verenigingsgebouw, daar, zoals de voorzitter in zijn toelichting opmerkte, de huidige toestand onhoudbaar is. Door de vele ver gaderingen, die in de school worden gehouden, wordt de ge zondheid van de kinderen en van het onderwijzend personeel geschaad. De aankoopsprys bedraagt f 2500. De kosten voor verbouw en herstel worden op f 3500 ge schat, terwijl voor meubilair nog ongeveer f 2000 benodigd zal zijn, in totaal dus een be drag van f 8000. De inrichting zal zodanig zijn, dat er 3 kleine zaaltjes komen en een grote zaal. De jaarlijkse onkosten worden geraamd op f 1900 en de inkomsten op f 1761. Na een uitvoerige discus sie besloot de raad overeenkom stig hèt voorstel van B. en W. Een onbetrouwbaar ambtenaar Vrijdagmorgen zal voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg terecht staan wegens het handelen in strijd met zijn plicht, de 48-jarige A. J. de K., die destijds in dienst was bij het Rijksbureau IJzer en Staal. In zijn functie als Inspecteur was K. belast met het opsporen, taxeren en registreren van me talen oorlogsbuitgoederen in Zeeland en het houden van toe zicht op het verzamelen en op kopen van metalen door niet er kende handelaren. In April 1946 heeft K. te Zierikzee in deze functie een bedrag van f 100. aangenomen, waarvoor hy moest nalaten op te treden in gevallen waarin werd opgekocht door ze kere J. K., die als niet erkende opkoper zich bezig hield met het opkopen van metalen. MIDDELBURG. Te water geraakt. Toen Maandagavond de extra boot, die vele C.J.M.V.-ers naai de Bondsdag te Zierikzee had vervoerd weer aan de Punt te rugkwam, ontstond bij het ver laten van de boot een zodanig gedrang, dat het. lid van het tam boers- en pijperscorps „Juliana" C. Jongepier te water geraakte. Hij liep niet alleen een nat pak op, doch werd verder aan het hoofd gewond, waardoor hij door een arts moest worden ver bonden. GOES. Na ongeval overleden. Naar we nader vernemen is de 80-jarige motorrijder R. uit Colijnsplaat, die Dinsdagmiddag, op het kruispunt Middelburgse- straatWestsii gelRavelijn de Groene Jager, cfopr een auto werd overreden, Dinsdagavond aan zijn bekomen verwondingen overleden. Rehabilitatie. In het bericht betreffende de rijwieldiefstal te Kloetinge heb ben wij, zo is nader gebleken, een treurige vergissing gemaakt door de jongeman F. de Witte als de dief te brandmerken. De juiste lezing van de his torie is echter als volgt. De bestolene zag op liet par keerterrein bij het voetbalveld zijn fiets staan. Hij waarschuw de de politie, die F. de Witte, toen hij zijn fiets kwam afhalen bij de kraag greep. De Witte kon echter aan tonen, dat zijn vader, die op koper is, de fiets van een scharrelaar uit Axel, een ze kere T. had overgenomen. Deze T. heeft volledig bekend de diefstal te hebben gepleegd. Ook had hy in Bergen op Zoom een fiets gestolen. De Witte gaat hier dus volko men vrij uit. (Red. „Z. Dagblad".) Voorstellen Gemeenteraad. Rapport financiële commissie. Uit het rapport der fin. com missie betreffende de punten die in de raadsvergadering van he den aan de orde komen, blijkt, dat zij bezwaar maakt aan de heer Jacobs reductie te verle nen op de prijs van de bouw grond aan de Oostsingel. De heer J., aldus het rapport, had zich tevoren rekenschap moeten ge ven van het grote risico dat het bouwen op die plaats mee brengt. Bovendien is de prijs van dit mooi gelegen terrein, f 5,75 per M2„ uitzonderlijk laag, terwijl van de iagere grondprijs mee voordeel zou .vorden ge trokken voor de tuingrond, wel ke straks tot het perceel zal be horen. Wat betreft de uitbreiding van het sportterrein, ach. de comm. de raming van de vermakelijk heidsbelasting te hoog en van de uitgaven te laag. Inzake de opleidingscursussen voorbereidend l.o. oordeelt de comm. in tegenstelling met B. en W„ dat het, waar het hier een betrekkelijk gering bedrag be treft, aanbeveling verdient de gevraagde subsidie toe te staan. Verkoop grond Chr. Lyceum. Door het bestuur van het Chr. Lyceum worden plannen over wogen om te komen tot de stichting van een definitief schoolgebouw. Hierbij is ge dacht aan een terrein, op het uit breidingsplan „Oost" aangege ven voor plaatsing van een „bij zonder gebouw voor openbaar nut", groot 3500 M2. Door het Departement van O., K. en W. wordt echter als richtlijn gesteld voor een derge lijk gebouw een oppervlakte van 5000 M2., zodat dan nog 1500 M2. nodig zou zijn van het ver der gelegen terrein groot 7500 M2. en bestemd voor ontspan ning. Gevraagd wordt nu, be halve over de 3500 M2. waarvan de prijs is bepaald op f 9,50 per M2., de beschikking te krijgen over nog 1500 M2., maar dan voor de prijs van f2 per M2. B. en W. stellen voor de ge vraagde medewerking te verle nen en de prijs voor deze 1500 M2. grond aan de Koninginne weg, te bepalen op f 2 per M2. YERSEKE. Kreeftenveiling. Op de kreeftenveiling van gis teren werd opnieuw geen over eenstemming bereikt omtrent de prijs, zodat geen zaken konden worden gedaan. Na afloop echter hebben de vissers kreeften kunnen verko pen aan een combinatie van ko pers voor f8.per kg. KRUINEVGEN. Auto-aanryding. Tweede Paasdag had op de drukke verkeersweg alhier een aanry'ding plaats van twee auto's, resp. komende uit N.-Holland en België. De ene auto kwam in de sloot terecht, terwyl beide auto's zodanig waren beschadigd dat ze niet verder konden ryden. De in zittenden kwamen met de schrik vrij. WEMELDINGE. Candidatenlijst A.R. De kiesvereniging der Anti- Revolutionnaire Party heeft voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgende candidateniyst sa mengesteld: 1. K. J. Dominicus, 2. A. de Schipper Azn, 3. Joh. Hamelink Czn, 4. W. Vleugel Arnzn, 5. J. Florusse, 6. Jac, van Stel Hzn, 7. N. Brouwer Pzn, 8, M. Florusse, 9. J. van Elsackër, 10. J. Cok. ST LAURENS. Aanrijding. Maandagmiddag werd een mo torrijder met duopassagier op de Noordweg bij de Goisteinerweg aangereden door een jeep van de heer M. uit Oostkapelle. De motorrijder werd tegen de grond geslagen en werd licht ge wond. De chauffeur van de jeep reed door, maar het nummer werd genoteerd. Vermoedelijk moet de oorzaak worden gezocht in teveel gebrui ken van sterken drank door de chauffeur. ARNEMUIDEN. Jaarvergadering Ned. Herv. M.V. Onder leiding van de presidente mej. F. J. Poortvliet hield de Ned. Herv. Meisjes Vereniging „Wees een zegen" in het vereni gingsgebouw haar jaarvergade ring. Na het openingswoord van de presidente, las Saartje van Bel- zen een inleiding voor getiteld: „De Paasmorgen", waarna door secretaresse en penningmeeste- resse de jaarverslagen werden uitgebracht. Het ledental be draagt thans 36. De avond werd verder gevuld met declamatie en zang door en kele meisjes, terwijl er ook een samenspraak ten beste werd ge geven getiteld: „Dienstbode en Modiste". Rina Francke las een opstel voor over de meisjeskamp- week In Rhenen. De presidente dankte in haar slotwoord de vice-presidente mej. G. Marüs voor haar werk, daar zü deze avond voor het laatst aanwezig was, wenste de presi dente haar namens alle meisjes Gods zegen toe in haar verdere leven. Mej. Marüs dankte voor de harteiyke woorden. Ook de organist werd hartelyk dank gezegd voor zün medewer king en hem werd als aandenken een klein geschenk aangeboden. BRUINISSE. Uitslag aanbesteding. Het Technisch Bureau van de dienst van Waterschapsbonden te Haarlem heeft Donderdag 14 April, namens het Bestuur van het Waterschap Schouwen aanbe steed het verbouwen van het stoomgemaal. Ingeschreven werd als volgt: J. M. Dekker, Brouwershaven f 108.000.— M. de Oude, Zierik zee f 106.750.A. Buitendyk, Zwjjndrecht f 105.000.J. Ie Comte. Sommelsdijk f 103.200. M. P. Verjaal, Puttershoek 1' 99.300,M. van der Velde, Bi-uinisse f 98.500. Gegund aan de laagste inschry- ver. Slechte week voor de mosselhandel. De mosselzaadvissers maakten deze week een slechte beurt. Zy kwamen zo goed als leeg terug, slechts een kweker ving een volle vracht. Het thans opengestelde deel van de Waddenzee is leeg gevist, terwijl vissen op Duits gebied waar wel zaad voorkomt verboden is. De aanvoer bedroeg slechts 400 tonnen. Schipper D. van den Berg uit Bi-uinisse, ving met de Bru. 21 een mossel van 10 'x cm. Een reuze exemplaar, inderdaad een curiositeit. Ver. van Chr. Onderwijzers. In de vac., die ontstaat door het periodiek aftreden van de voor zitter, de heer A. v. Andel te Utrecht, als lid van het hoofdbe stuur van de Ver. van Chr. On derwijzers enz. de oudste or ganisatie op het terrein van het Chr. Onderwijs, is gekozen met 590 stemmen tegen 509 op de heer W. Nauta, de heer J. W. v. d. Hulst, dir. van de Herv. Kweekschool te Amsterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Houten (U.), J. Bus te Staphorst. Aangenomen naar Rotterdam (Ver. v. Vrijz. Herv.) (vac. G. Westmijse), Joh. P. van Mullem te Edam. Bedankt voor Meteren en Est, J. van Vliet te Heilouw. Geref. Kerken. Beroepen te Capelle a. d. IJs- sel en te Valkenburg (Z.H.), A. O. Poppe, cand. te Amsterdam; te Nijkerk, Dr G. C. Broek Roe- lofs te Woerden; te Zuidlaren, J. Dijk te Amsterdam-Oost; te Wa genborgen, W. H. Wamsteker te Blokzijl; te Gaastmeer, Oosthem en Schettens, A. Ferwerda, cand. te Amstelveen. Bedankt voor Haren (Gron.), C. v. d. Tas te Honselersdijk; voor Wezep, C. Lugtigheid te Thesinge; voor Garrelsweer en Doornspijk, D. J. Seholten te Bierum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Ede, N. Bruin, cand. te Ermelo; te Houwerzijl, J. H. v. d. Hoeven te Meppel. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Broek onder Ak- kerwoude, W. de Graaf te De- demsvaart en M. Overduin te Nieuwpoort; te 's-Gravenzande, L. Holtrigter te Harlingen en H. van Leeuwen te Tholen. Beroepen te Utrecht-Noord, K. G. van Smeden te Gronin gen; te 's-Gravendeel, C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Zwijndrecht, E. du Marchie van Voorthuysen te Sliedrecht. 18 naar R dam. HELENA pass. 19 Azorcn. TAUOU CATS, 19 le Narvik, JAPARA (1) 20 ie Aest Londen. TOHAN VAN OL- DENBARN E VELT pa-. 19 The Bro thers. KELIIERGEN pass. 19 Finisterre. LAXVAK. 19 naar Port Snetlenham. l.INGE ;*ss. 19 Ouessant. LISSEKERK 21 te Aden vernacht. MAR1EKERK 19 te Yokohama. MATARAM 19 ie Bata via verwacht. NIEUW HOLLAND 20 te Singapore. RA.VDKERK pa--. 19 Kaap Guardabti. K1JNKERK 20 ie Bombay. SAMARANDA 19 naar .Makassar. SA- ROENA (tl 19 te Miri. SUHIKDIFK 19 van l'ort Said. STA1) ARNHEM IS te Huelva. STAD HAARLEM pass. 19 Oues sant. 1 ELAMON 20 te Putna Cabeilo. UTRECHT 19 van Semarang. VALERIUS pass. 19 Formosa. VAN 'T HOFF 20 te Penzacola. VOLENDAM 19 van Sahaug. VEENDAM 19 naar Rotterdam. AXÈ.L- DIJK 19 naar Havanna. BLOMMERS- D1JK 20 te Rotterdam. MEERKERK 19 naai Antwerpen. KATWIJK 20 te Rot terdam. KAMMERLlNlill ONNES pass. 19 Gibraltar. KOT A GEDE 19 van Sue*. SARANGAX 20 te Singapore. TOSARI pass. 19 Perim. ZUIDERKRUIS 19 naar Rotterdam. AAKDI1K 19 tiaar New Or leans. AAI.SD1JK 19 te Mobile. AK- KRUMDÏTK, 20 te Rotterdam verwacht. BONAIRE 20 van Madeira. COLYTTO pass. 19 Scilies. DALERD1JK 18 te Seat tle. GOUWE pass. 20 Finisterre. HECU BA 20 naar Holland. HERSILTA, 20 te Antwerpen. HYDRA, 20 naar Trinidad. NESTOR pass. 20 Finisterre. PAPEN. DRECHT 20 65 miil oost Malta. I'OE- LAULAUT 20 te Algiers. ROEBIA 19 van Suez. RONDO 19 naar New Orleans. RIJNHAVEN 20 te luis Pahnas verw. SOESTDIJK 20 van l'ort Said. STREEF KERK 20 te Londen. BINNENLANDSE HAVENS. Vlissingen aangekomen 20-t: COETA van Antwerpen; IN'ORDE van Antwer pen. Vlissingencn vertrokken 20-1: UOETA naar Dublin. In onze provincie worden po gingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een jeugdorganisatie van slechtho renden. In andere delen van het land bestaat zo'n organisatie reeds en de jongens en meisjes, die zo'n zivaar kruis hebben te dragen, zijn blij hier elkaar te vinden. Het streven in Zeeland moet dan ook warm worden toege juicht. Zo dikwijls komt het voor, dat een jeugdige, die, het zij vanaf de geboorte of op la tere leeftijd het gehoor moet missen, zich gaat afzonderen. En dat mag niet, al is het o zo be- I grijpelijk. Wij willen de Zeeuwse jonge- lui, die slechthorend, zijn, de raad geven zich bij de op te richten organisatie aan te slut- ten. De heer R. nan Anttoerpen te Ovezande geeft alle inlichtin gen. Handboog concours te Kapelle De uitslagen van het Concours „Handboogsocieteit Willem Teil" te Kapelle op de 2e Paasdag ge houden, waaraan door 25 schut ters werd deelgenomen, luiden als volgt: Hoofdvogel P. Schreurs, „Zeelandia", Ovezande; le zyvo- gel H. Snoers, „Batavieren", Sluiskil; 2e züvogel C. Vermeulen, „Soranus", Heinkenszand; le hoofdkal A. van Zunderen, „Spes Nostra", Ovezande; 2e hoofdkal M. Scheele, „Batavieren", Sluis kil; le onderkal J. Glas, „Willem Teil", Kapelle; 2e onderkal A. van Liere, „Batavieren", Kapelle; Meeste kleine vogels M. Schee- Ie, „Batavieren", Sluiskil; le klep C. Bek, „Soranus", Heinkenszand; 2e klep C. Westdük, „Zeelandia", Ovezande; 3e klep P. Glas, „Wil lem Teil", Kapelle. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 19 April: Goudreinetten 471,04, Jona than 431,01, Golden Delicious 461,00, Appels (stek) 2140, St. Remy 6879, Spinazie 10 14, Rabarber 1421, Prei 6, Witlof 1014, alles per kg.; Kropsla I 13—17, idem II 6—11, Knolselderij 6 per stuk; Radijs 12 per bos. GOES. Veiling van 20 April: Spinazie 812, Witlof 1011, Rabarber 1521, Prei 6, alles per 100 kg.; Kropsla 713, Bloemkool I 2446, id. II lo, idem III 7, alles per 100 stuks; Radijs 1015, Ramenas 1415 per 100 bos; Violenplanten 2,30 2.50, Madeliefjes 0,901.00, Kal koeneieren 19, alles per 100 stuks. ZIERIKZEE. Veiling van 19 April: Witlof 2240, Rabarber 1517, Stoofsla 1125, Spinazie 2028, Prei 67, Andijvie 31 34, Postelijn 52, alles per 100 kg.; Kropsla 718, Bloemkool 859, Bosselderij 2, alles per 100 stuks en bos. SCHEEPSTIJDINGEN. AKBEKERK, 19 van Bombay. ABBE- DIJK 19 van Port of Spain. AGAMEM NON 19 naar CuracaoALDEBARAX 19 530 mijl West Scillies. ALGORAB 19 te Rio Grande. ALPHARD pass. 19 St. Pauisrock, ALPHERAT 19 naar Boston. AKENDSPIJK 19 te Santos. AMSTEL- D1JK 19 naar Rotterdam. ARNEDIJK 20 te Rotterdam. BAGAN 19 naar Makassar. BERK EL pass. 19 Finisterre. BEVER WIJK naar Huil. BOSCHFONTEIN 19 tc Zanzibar. BREDA 19 van Funchal. COLYTTO 19 100 mijl West van Oues sant. CRONENBURGH, 19 te Bordeaux. DELFSHAVEN 20 te Lagos verwacht. DORDRECHT 19 van Banana. ENA (t) SCHELDE-VAART Hansweert 19 April 1949, gepasseerd voor 4 uur. RIJN SCHELDE 18, Boer; RlJN SCHELDE 10, Verhaegen; HUN TE, Du- rinckNOOIT GEDACHT, Pik: STAD AMSTERDAM 12, Zaal; VERTROUWEN, de Korte; ONDERNEMING, de Korte; NOORSTER, Westers; RHEINFELDEN v. Gaaien; DAL1NDR1A, WeghWUTA, v. Zanten; ANNA, GortOLIEVOS 2, Slagter; VERTROUWEN, Bergsma; FA- M1 LI ET ROUW, v. d. Boogaert; EBEN HAEZER, Eerkens; ONDERNEMING, Versluis; AMBULANT, de Waal; NEEL- TJE,. Ruitenberg; TELEGRAAF 6, Grin- wis; QUO VAD1S, Vroegrijp; LENI, Streng; STAD HEYST, ClaesEXPRESS 42, Smits; EXPRESS 33, Beye; BERN, Dodde; ALPINA 5, Rebsamen; CAMPA NULA, Brabant; CISALPINA 7, Bosch; CISALPINA 4, Grundler; CISALPINA 2, Christen; AM STEL 8, Hevboer; OTTO HALLER, MeiudertsP1Z KESCH, Ver steeg; BERESIXA, ReichEDELWEISS 16, Keukelaar; CORJO, v. Dijke; CHU- LIJN, Dingeling: ALETSCHHORN, Broekmench; ST. ANTON1US 1, Wes- trate; JOHANNA, v. d. Linde; POTEN- TELA, HerzBEATRIX, Haringa; HY DRA, de Jong; BATAVIER, Schram; FURKA, Remich, allen Antwerpen; IDEAAL, v. Denderen, Leuven; PATY, Leeuwenstein, Hoboken; ANNY, ter Steege, HobokenDANY, Vermeulen, ClabecqLUCTOR, v. d. Hoeve, Schelle; ALETTA, de Vrij, Merxem; ARJO, Strij- bis, Humbeek; ONDERNEMING, de Leeuw, Temsch; DEMA, Maes, Haren: MARIETTE, Gaster, Merxem'; IMPER FECT, Harder: AMSTEL 4, v. Veen; CLACOR, v. d. Vliet; FRANS, v. Gam- mercu, allen Brussel; STAD AMSTER DAM 10, Sponselee cn ADRIANA, van Stokkum, Amsterdam; ROZ. PIETER- NELLA, den Breejen, Zwamnierdani Macheinstecn 17, Doorns, Vlieland; MA- CHEINSTEEN 20, Aarnoudse: ZEE MEEUW, de Bruin; ELISABETH, Aar noudse; JABON, Bal; JOHANNA, Pie terman LIZA, v. LopikDINA, Boek horst; MELA, Melis, allen Dordrecht: RHEINUNION 6, de Volder; ALBATROS, Rijniers; EXPRESS 26, van de Linde; ARENARIA, Szerchrist; EXPRESS 41, Zwartjes; AROLLA, Spier; VOORBURG Bosman, allen BaselWANDA, Geer vliet, Utrecht; IRENE, Schram; JAMA, Roukema; GALLIA, Maes; TELEGRAAF 20, de Ruvter; TELEGRAAF 16, Hoek; EVA, Elbêrt; ANDRE. Pijl; RICHARO 8, Haak; CORN. ADRIENNE, ArU; AT LANTIC, Teuns, allen Rotterdam; HEN- DRIKA, v. d. Andel, Pernis; RENE 10, v. Cauwenbergh, Vlaardingen; SPES, Stavast, Leiden; ELJO, Fluit, Leeuwar den; LUCTOR, Kwist, Ter Apel; LEON, v. d. Linde; GUILLEAUME, Broeders; CAMBODGE, Stevens; VESTA. Lubbe- lingaGOLGOTHA, Engelen; R. W. 6, Veltman, allen Duitsland. KUSTVAART. MARAAT 5' Antwerpen—Rotterdam NOORDSTER, Rotterdam-Antwerpen. Waterstanden. Keulen 1.62 (—0.09), Ruhrort 0.34 0.09), Lobith 9.28 (-0.11), Nijmet-en 7.52 (-0.10), Arnhem 7.56 (- 0.10), liefde 2.S4 (—0.06), Deventer 1.95 (—0.05), llorsharcn 40.43 (-0.22), Belfeld 10.95 (-0.10), Grave (beneden) 4.73 (plus 0.01), I.ith 0.46 (plus 0.09), Vreeswijk 0.46 (-0.01). Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws HIL.V, II, (415 M.): NCRV 6.00 Leger des Heils kwartier. 6.15 CNV-kwartier. 6.30 Pianoduo André de Raaff cn Jaques Schutte. 6.45 West Europees Commentaar. 7.00 Nieuws. 7.15 Nederlandse organisten spelen eigen werken. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Gram. 7.55 Een goed woord voor een goede zaak. 8.05 Programma proloog (Steravond) 8.15—9.30 Van Salzburg tot Wenen klinkt een lied. 9.30 Fa miliecompetitie. 10.00 Gram. 10.05 De vaart der volken. 10.25 Pianoduo van Renesse en de Nobel. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Radio Philh. orkest. 11.50 Italiaanse serenade. HILV. I, (301,5 M.): AVRO 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.30 Ned. Strijdkr. 7.00 In een groen knol lenland. 7.10 lk zou zo graag. 7.45 Reg. Uitz. 8.05 In het zoek licht. 8.20 Concertgebouw orkest. 9.55 Gram. 10.15 Causerie. 10.30 The Romancers o.l.v. Gerard van Krevelen. 11.15 Bekende stem men zingen voor U. VRIJDAG 22 APRIL 1949. Beide zenders 7, 8 en 1 Nieuws. HILV. II, (415 M.): NCRV 7.15 Te Deum Laudamus. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Withold Mal- cuzijnski speelt werken van Cho pin. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Kussengevecht. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sym phonic concertante in Bes. 11.20 Zang'recital: 11.50 Koninklijke Militaire Kapel. 12.30 Voor de landbouw. 12.33 Orgelconcert door Simon Kansen. 1.15 Ensem ble Selecta. 1.45 Boston Pops orkest. 2.00 Cyclus „Het oude Nederlandse Geestelijke volks lied". 2.30 Festivalia. 2.40 Onder dak en dan3.00 Operettecon- cert. 3.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 4.00 Een serie strijk- sextetten. 4.35 Gram. 4.40 Laat de rijke klanken stromen. 5.00 Een programma van bekende melodieën. 5.30 De vijf Zapaka- ra's. 5.45 Omroeporkest. JHILV. 1, (301,5 M.): VARA 7.30 Orkest en Trio van Albert Sand ler. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Cleveland orkest VPRO 10.05 Morgenwijding. VA RA 10.20 The Masqueraders 10.30 Voor de huisvrouw. 10.45 Moder ne pianomuziek. 11.10 Verzameld werk. 11.30 Orgelspel door Cor Steyn. AVRO 12.00 Promenade orkest. 12.33 Sport. 12.45 Zigeu ner klanken. 1.20 Bing Crosby zingt enkele liedjes. 1.30 The Avroleans o.l.v. Tom Ericli. 2.00 Kookkunst. 2.20 Gramofoor.pla- ten programma. 3.00 Boeken schouw. 3.20 Engelse componis ten dirigeren eigen werken. VA RA 4.00 Omroepkamerorkest. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Filmland presenteert. 5.20 Wij en de muziek. NAGEK. ADVERTENTIE Heden overleed nog onverwachts, in het Zie kenhuis „Bethesda" te Vlissingen, onze beste Zuster, Schoonzuster en Tante Adrienne, Hélène, Jacqueline, Jeanne Rivière, Weduwe van Jacobus Delzenne, in de ouderdom van 77 jaar. Lyndhurst (New Yersy) V.St. C. C. M. SPR1NK- R1V1ÈRE en Kinderen. 's-Gravenhage G. A. VERSTELLE en Kinderen. Alkmaar: S. W. RIVIÈRE— HAVERKORN en Kinderen. Middelburg Fam. RIVIÈRE. Middelburg, Condolatie- adres. Seissingel 12a, J. P. P. BLÉCOURT. Extest. 19 April 1949. De begrafenis vindt plaats op Zaterdag 23 April a.s. n.m. te 1 uur op de Algemene begraaf plaats te W issekerke (N.-Bev.) Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 20 April 1949 medegedeeld door tie Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlcning 1947 Invest, certif. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito met belasting Nederl. N. W. S. Spaarcertificatcn Indië 1937 A Grc/otboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. TJank Ned. Handel Mij. A. K. IJ. Berghs en Jurgcns v. Berkel Patent Calvc Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unil. Ned. Furil Ned'. Kabelfabr. Philips Gloeilampen Wilton Bihiton le rubr. Billiton lie rubr. Dordtsche l'etr. Kon. Olie Amsterdam "Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. Rubber Kindeng Lemboc Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Hull. Am. Lijn Java-China-Japanlijn 9<)\i 967A( %?s 100 %?-é 9X«4 98'4 80', k 1007 ji 97'A 82! 4 W< 154?4 163! j 281! i III 161 143 150' 2 186 2387 s 265 226 167 343J4 -9 I's r,m 159 934-4 77 161 13"»* 99'4 967 s 100 97 98J» 98J r 80'ij 100?s 97; 82' g 11054 35644 163 '4 283 110 347 361 140'/4 1494* 187J4 239ü 265 22554 167 338 26454 14254 13944 94 16044 153 Kon. Boot Kon. Paketvaart j Ned. .Scheepvaart Unie I Rott. Lloyd i Stoomv. Mij. Nederland IH. V. A. Java Cultuur I N. I. S. U. i Vorstenlanden Deli Jïat. Mij. Deli Maatschappij I Senembah Muller en Co. Amsterdamsche Bank Holl. Bank Unie Gert. Javasche Bank Merstelbank Pr. Ned. Ind. Escompto Mij. Kotterdamscbe Bank Twcntsche Bank Anaconda Copper Jiet hl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U. S. Steel Cities Sctv. North American Cont. Oil Midcunt Oil Philips Petr. Shell Union Title Water Baltimore Miss K. Texas New York Centr. Pennsylvania 14654 171 15954 149 158 15444 80J4 9754 4254 332 342J4 138 16354 155J4 180 84 161 158 3054 9154 6054 2954 4654 22** 74 47 18 47 V* 64 3754 22*4 854 3*4 147 17054 159 149 158*4 15454 79 96 4154 131 14554 163*4 154*4 18154 177 82*4 16074 158 30*4 91 5914 2954 4654 2254 73*4 4674 17*4 58*4 «H 645* 3714 2254 - 1454

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2