ZEEUWSCH DAGBLAD Verdeelde mening over Duitse grens correcties. L NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 21 APRIL 1949 Belastingheffing. Dollard- en Eemskwestïe belangrijker. Een gevangenishewaarster van 16 jaar. Misdaad en dwaasheid bracht Europa in zijn huidige toestand Nauwere aansluiting van Engeland bij Europa gewenst In de Verenigde Staten heerst echtscheidingsverwarring. Het Portugese spook- en smokkelschip kracht 14800.- op. Congressen voor wereld vrede iiegonnen. Zullen Sowjettoepen uit Oost-Duitsland vertrekken Oma Ló daad Rus zou groot-Duitse republiek willen creëren. Brits korvet op Jangtse beschoten. Luchtmachtstafschool geopend. Deelstaat Borneo komt binnenkort tot stand. SHIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Itr. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 2754; Middelhui g, Korte Noordstraat 35, Te), admini- Itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1233 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meiiskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.30 u., onder 19.48 u. Maan op 4.11 u., onder 13.22 u. Hoogwater op Vrijdag 22 April: Vlissingen: 10.19 u. 1.26 m., 22.54 u. 1.11 m. Terneuzen: 10.44 u. 1.47 m., 23.21 1.33 m. Wemeldinge: 11.36 u. 1.25 m., u. m. Na de bevrijding is voortdu rend de vraag aan de orde geweest, of het al dan niet ge oorloofd is de belastingheffing te gebruiken voor de verwezen lijking van sociaal-economische doelstellingen. Het vraagstuk is niet nieuw. En de meningen zijn nog altijd verdeeld. Aan de ene kant wordt mat nadruk betoogd, dat de belas tingen uitsluitend geheven mo- gen worden, ter voorziening in de financiële behoeften van de. Staat, maar daarnaast staan an- j deren, die de stelling verdedi gen, dat belastingen kunnen I worden geheven voor de be-: vordering van de meest uiteen-1 lopende doelstellingen. Men i spreekt dan van een actieve be- lastingpolitiek. Zo kan men b.v. zware belas tingen heffen op de sterke drank, teneinde het drankmis bruik te beteugelen. Of zoals in Amerika, waar men getracht heeft door zware belastingen, het gebruik van lucifers met Je gevaarlijke witte fosfor te be perken. We zouden in dit ver band ook kunnen wijzen op de door de P. v. d. A. gepropageer de gedachte, om door hoge winstbelastingen, de socialisatie van bedrijven te bevorderen. \T oor beide standpunten valt iets te zeggen. Prof. Mr J. Hellema, een bij uitstek deskundige op dit ge bied, heeft indertijd tegenover de opvattingen van een Duitse professor, Gerloff, die tegen het gebruik van belastingen als po litiek instrument, tal van be zwaren aanvoerde, gewezen -op het meer gematigd oordeel van Prof. Cort van der Linden in zijn „Leer der Financiën". „Dat door de belasting, aldus prof. C. v. d. L., nog een ander doel zou worden nagestreefd dan de stijving der schatkist, ver dient op zichzelf geen afkeuring. Er is geen reden, waarom de staat langs een omweg zou moe-, ten benaderen, wat hij direct verkrijgen kan. Waarom zou de staat eerst het geld in de schat kist moeten laten vloeien, om het dan, tot bevordering van het staatsdoel uit te geven, wanneer datzelfde doel door de belasting heffing zelve kan worden be reikt?" Prof. Hellema zelf verklaar de geen enkel deugdelijk argu ment te zien, waarom de belas tingheffing zich zou moeten be perken tot de voorziening in de financiële behoeften van de Liaat. Van veel meer belang is de vraag, welke doelein den bij de z.g. actieve belas- tingpolitiek worden nagestreefd. Wat de P. v. d. A. beoogt in verband met haar socialisatie- plannen, is voor ons volstrekt verwerpelijk. Anders staat het met wat in 1920 in Duitsland gedaan werd, toen ter bevordering van de w o- ningbouw door particulie ren, bepaald werd, dat men 75 pet. van de uitgaven, die men voor de bouw van nieuwe wo ningen in een bepaald jaar had gemaakt, van het belastbare in komen mocht aftrekken, mits deze woningen geen groter nut tig woningoppervlak hadden dan 120 M2. Enkele jaren later werd de spaarzin bevorderd, door voor verzekeringspremiën en spaargelden voor belastingplich tigen, met een inkomen niet ho ger dan 15.000 Mk. een belang rijk verhoogde aftrek toe te staan. Misschien zou het aanbeveling verdienen, dat door minister Lieftinck soortgelijke maatrege len werden get-offen. SPANNING IN DE EERSTE KAMER. J -t:rln Vomoi (Van onze parlementaire redacteur.) Een weerspannige Eerste Kamer en een halstarrig Kabinet maakten zich gisteren op ten strijde. Een strijd, over de vraag of men de grenscorrecties al of niet aanvaarden moet. Deze strijd, ongetwijfeld ten top gevoerd door het bezoek van Dr Arnold aan Minister Stikker en door de jongste houding van België, beloofde hevig te worden. De schriftelijke stukken spraken een klare taal. De Eerste Kamer wilde er niet veel van weten. EEN BRUTALE Dr ARNOLD. Achter de Regeringstafel prijk ten de Ministers Drees, Stikker, Van Schaik, Van Maarseveen en v. d. Brink. De talrijke bezoekers werden vergast op schitterende en le vendige debatten. Zij verhoog den de spanning, want er waren maar weinig afgevaardigden, die namens hun hele fractie kon den spreken. Alom heerste ver deeldheid. Maar de tegenstan ders waren toch in het voor deel. En iedereen was verrast toen Voorzitter Kranenburg mededeelde, aan het eind van de debatten, dat de vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag. Het is wel duidelijk, dat als de regering de Kabinetskwestie niet stelt, dat zij het onderspit zal moeten delven. De eerste spreker was de heer Brongersma (Arb.), een voor stander doch niet zonder meer. Hij was vol critiek. Over zijn vele bezwaren kon hij tenslotte wel heenstappen, maar als de Regering machtiging krijgt om de correcties uit te voeren, laat zij zich dan tienmaal bedenken. Nederland kan toch niet in een slechter blaadje bij de Duitsers komen te staan, zo vond deze afgevaardigde. Pater Beaufort (K.V.P.) was het persoonlijk aardig met dr Brongersma eens. Ook hij wil de machtiging aan de Regering verlenen, zij het met aarzeling. Grootmoedig behoeven we tegen Duitsland niet te zijn. Dat zet geen zoden aan de dijk. Het Duitse volk heeft een zware his torische schuld op zich geladen. België's houding was voor hem zeker geen blijde Paasbode. On ze positie wordt daardoor be moeilijkt. Daarom kwam hij met de sug gestie om de behandeling te schorsen. Dan kan de Regering bekijken of zij hetzelfde kan doen als België. „ENEN Dr ARNOLD". De heer Algra (A.R.) was een beetje boos over het bezoek van „enen dr Arnold". Deze man vergeet, dat de belangen van Duitsland door de bezetters wor den behartigd. Men zou dit een „Frechheit" (brutaliteit) kun nen noemen. Een andere bruta liteit was, dat hij een der frac tie-voorzitters der Eerste Kamer heeft bezocht. Nu is de betrouw baarheid van dit Kamerlid bui ten kijf, maar behalve dat het brutaal is, is het ook dom om zich te mengen in het overleg tussen Regering en Staten-Gene- raal. De heer Algra stond op het standpunt dat iedere annexatie ter vervanging van schade vergoeding, die op andere wijze niet kan worden geregeld, on geoorloofd is. Wij krijgen als dit wetsont werp wordt aangenomen, een aantal grenscorrecties, maar aan zaken van groot belang zoals de Dollard en Eemskwestie, is niets gedaan. Met een vaart dook hij in de geschiedenis om uiteindelijk tot de conclusie te komen, dat de Duitsers hun souvereiniteit over de W. Eems gekregen hebben, dank zij vervalsingen en andere onaangename methodes. Hij diende een motie in, dat de Eemskwestie en de hand having van de Nederlands-Duit se grens in de Dollard onverwijld en nadrukkelijk aan de orde dienen te worden gesteld. REEDS AANVAARDT. De heren Wendelaar (V.V.D.) en Schalker (C.P.N.) waren gauw met hun standpunt klaar. Zij waren vierkant tegen, al verschilde hun motivering aan merkelijk. Voor de eerste spre ker, die tegen elke annexatie is, was het voorstel van deling doen aan de Kamers. Ver werpen wij deze wet, nu dan be tekent dit niet dat onze aan spraken van de baan zijn. Die blijven bestaan. Wellicht kun nen deze later bij het opstel len van het vredesverdrag dienen als ruilobject. Uit Duitsland komt niets goed vond Mr Kolff (C.H.). Hij vond deze correcties in 't belang van ons land. Mr Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) was erg blij, dat ons land geen annexianistische allures heeft. Hij was het er over eens, dat wij een rechts motief hebben om een behoor lijke schadevergoeding te eisen. Overigens hadden deze grens correcties nog best een paar jaar kunnen wachten en bovendien lopen wij de kans dat de grote mogendheden zullen zeggen, als het vredesverdrag wordt opge steld, dat wij ons portie gehad hebben. Dit alles was voor hem voldoende om tegen te stemmen. Tenslotte sprak nog de heer Woudenberg (Arb.), die ook tegen was. Z.i. betekende ver werping heus geen votum van wantrouwen. Hij moet eerst weten wat de Regering wil voor dat hij werkelijk tegen zal stem men. Een Kabinetskwestie is nu eenmaal geen sinecure. Vandaag zal de Regering antwoorden. Zij was 16 jaar, Jacoba Roelofs, toen zij kort na de capitulatie in Mei 1940 met een Duitse militair kennis maakte, die haar zoveel over zijn „Heimat" vertelde, dat zij, koste wat kost, naar Duitsland wilde. Haar ouders gaven haar geen toestemming. Dan maar ais ge vangenbewaarster,, vond zij, want daarvoor was de toestemming van haar ouders niet nodig. Zij vertrok naar Duitsland en werd „Aufseherin" in het kamp Ausch witz, waar dag en nacht Joden in de gaskamers verdwenen. „Hoe was dat mogelijk vroeg mr Haga, de president van de raad van cassatie, waarvoor zij gistermorgen verscheen. Het meisje antwoordde op geen der vragen van president en raads heren, die allen zochten naar een verklaring voor haar gedrag. Zij ontkende hardnekkig gevangenen mishandeld te hebben, ofschoon tweemaal bewezen is dat zij zich wel daaraan heeft schuldig ge maakt. De proc.-fiscaal prof. mr Lan- gemeijer, was met de raadsman van requirante van oordeel, dat een psychiatrisch rapport over deze vrouw moest worden uitge bracht. Dr Arnold teleurgesteld. Dr Arnold, minister-president van Noordrijn-Westfalen, heeft gezegd, dat hij teleurgesteld was over zijn bezoek aan Nederland. Wat zijn onderhoud met minis ter Stikker betreft, zeide hij de indruk te hebben, dat zijn tegen voorstellen in de kwesties der grenscorrecties de Nederlandse regering niet ver genoeg gingen. De Duitse autoriteiten hebben zich, zei dr Arnold, ook niet de finitief neergelegd bij het ver lies van het Saargebied. Dit is een zaak voor de vredesconfe rentie. De premier had ook nog een onderhoud gehad met enige Eerste Kamerleden. Marshall-hulp voor Nederland weer in gevaar? Drie-en-twintig Amerikanse senatoren hebben een brief aan Truman gezonden, waarin zij zeggen, dat uit een in de Senaat Pater gehouden debat gebleken is, dat Beaufort, alleszins aanvaardbaar, de Nederlandse regering onjuist De heer Schalker zag de oor- en tegen de belangen van de logskansen door dit wetsontwerp vrede en veiligheid in de wereld aanmerkelijk toenemen. 'gehandeld heeft door militair Ook de C.H. fractie was niet geweld in Indonesië te gebrui- eenstemmig in haar oordeel. De ken en te weigeren te voldoen heer Pollema kon niet met dit aan de resoluties van de Veilig- wetsontwerp meegaan. Deze af-j heidsraad. Dit betekent volgens gevaardigde hield een zeer de Senatoren, dat aan Neder- scherpzinnig betoog. De Rege- land geen verdere Marshall-hulp ring heeft deze grenscorrecties in feite al aanvaard bij het pro tocol van Parijs op 26 Maart j.l. Daarvan moet de Regering mede- verstrekt moet worden. Zij vroe gen directe uitvoering van de resoluties van de Veiligheids raad. Churchill tot economische conferentie Europese Beweging: Te Londen is gisteren de eco nomische conferentie der Euro pese Beweging in plenaire zit ting geopend. Tijdens dezè confe rentie zal gezocht worden naar een economische basis voor een stabiel Europa. Alexander, de Engelse minis ter ven defensie, heette de afge vaardigden uit 21 landen namens zijn regering welkom. Hierna voerde Churchill het woord. Duizenden mensen in de Ver. Staten vragen zich af, of zij ge trouwd zijn en, zo ja, met wie, als gevolg van een arrest, dat het Hooggerechtshof te Washing ton gewezen heeft inzake een „spoedechtscheiding". Het hooggerechtshof heeft ver klaard, dat twee personen even noodzakelijk zijn om een echt scheiding tot stand te brengen als voor het aangaan van een huwe lijk. Bij meerderheid van stemmen besliste het Hof, dat een in de staat Nevada tot stand gekomen echtscheiding ongeldig was, daar de eiser geen bona fide inwoner van de staat Nevada was. Verder besliste het Hof, dat een scheiding aanvechtbaar was indien de andere partij in de staat, waar de scheiding is uitge sproken, niet hiervan in kennis is gesteld, of niet bij het proces vertegenwoordigd was. Door dit arrest zijn duizenden gescheiden partijen in verwar ring geraakt, omdat zij hadden verzuimd deze formaliteiten na te komen. De verwarring vindt haar oor zaak in het feit, dat de Staten hun eigen echtscheidingswetten maken, die variëren van een ab soluut verbod van echtscheidin gen tot scheiding op grond van de schijnbaar meest doorzichtige voorwendsels. Hij sprak de hoop uit, dat voortaan partijverschillen of persoonlijke verschillen geen belemmeringen zouden kunnen vormen voor de gemene zaak in enig land, dat op deze conferen tie was vertegenwoordigd. Chur chill gaf de verzekering, dat de Engelse Conservatieve oppositie de gedragslijn die de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken gevolgd had, in hoofdzaak zou steunen, voorzover zij ermee op de hoogte was. Churchill sprak vervolgens over Europa, dat het meest wel varende en gelukkigste continent van de wereld is geweest en het nog zou kunnen zijn, maar door misdaad en dwaasheid, vaak de oorsprong van misdaad, in zijn huidige toestand is gebracht. In deze sombere eeuw met haar wetenschappelijk kunnen en trotse verrichtingen was de mensheid gedwongen op de meest elementaire wijze te den ken aan haar levensonderhoud. Zij die hier verenigd waren, wa ren niet van het Europese vaste- land alleen afhankelijk. „Wij in Engeland b.v.", aldus Churchill, „houden ons in leven door aan voer van levensmiddelen uit de grote dominions van het Empire. Dit werd opgebouwd in het voordeel van ons zowel als van hen en wij noch zij kunnen het ons permiteren dit systeem op te geven". Churchill noemde dit één van de voornaamste vraag stukken, dat terecht op de agen da geplaatst was. Hij achtte het voor Engeland niet onmogelijk zich veel dichter bij Europa te scharen en veel krachtiger deel te nemen aan het Europese leven zonder de betrekkingen met de dominions op te geven. SAMENWERKING. Over het algemeen beschouwd, achtte Churchill het niet juist thans een scherpomlijnde, logi sche en definitieve oplossing van alle te behandelen problemen te zoeken. Het was beter stap voor stap verder te gaan. Hij was er zeker van, dat de speciale be langen van het Britse rijk en de grotere belangen van de Engels sprekende wereld beide ver zoend konden worden met een veel nauwere samenwerking met Europa dan ooit tevoren moge lijk was geweest. Na de rede van Churchill kwamen anderen aan het woord, Een Fransman drong aan op collectieve overeenkomsten van industrieën en op het gezamen lijk bouwen van tunnels, wegen, atoomenergie-stations, enz. De Belg Van Zeeland pleitte voor gemeenschapsgeest en werkelijk heidszin. Ter bestudering van, verschillende vraagstukken wer den commissies ingesteld. Nu al onenigheid. Gisteren is te Parijs, in tegen woordigheid van 1500 afgevaar digden van 59 landen, een con gres voor de wereldvrede be gonnen. De opening geschiedde door de Franse Prof. Joliot Curie, vooraanstaand communis tisch geleerde op het gebied van de atoomenergie, die de Franse regering critiseerde wegens het weigeren van visa aan 370 af gevaardigden van tien landen. Verschillende afgevaardigden hielden reeds toespraken en de bekende neger-zanger Paul Ro beson, die uitgenodigd was voor zitter van het congres te zijn, zong nog een- viertal liederen. Iets, dat een congres wel een bijzonder tintje geeft. Maar daarvoor is het ook een vredes congres. Overigens is er nu al onenig heid, door het weigeren van visa aan 370 afgevaardigden, meest uit Oost-Europa. Deze zijn daarom in Praag een parallel congres begonnen, waarvan de afgevaardigden erg eenzijdig ge oriënteerd zijn en waaraan ook twee republikeinse Indonesiërs deelnemen. Geruchten blijv en aanhouden. Nog meer avonturen te verwachten? geen er op neerkomt, dat er f 1800 boven de inzetsom van f 1000 moet worden betaald, plus Gisteren werd de Portugesenog f 2000 aan kosten van vonnis schoener „Hainka Santa Izabel", en verkoop. bijgenaamd „het spookschip de vliegende Hollander" bij executie te Rotterdam verkocht. Met dat al blijft de fa. Ham- merstein, die ten slotte niets met de hele smokkelaffaire had uit te tVaarschynlijk betekent deze staan, beduidend beneden het be verkoop nog niet het einde van drag, dat zij te vorderen heeft, de avonturen van dit schip, want n.l. ongeveer f 10.000. Rode Kruis sticht z.g. Hoornvliesbank. Op verzoek van de minister van Sociale Zaken heeft het Ned. Rode Kruis de taak op zich ge nomen in Nederland een z.g. Hoornvliesbank te stichten. Met hoornvlies kan in bepaalde ge vallen van blindheid het ge zichtsvermogen aan blinden wor den teruggegeven. deze vliegende Hollander is nu in handen gekomen van een combi natie van kopers, die zelf verklaarden dit op avontuur hebben gedaan. Wat* z(j met de schoener gaan aanvangen, weten ze zelf nog niet. Officieel werd ais koper ingeschreven de naam van J. Eerland te Rotterdam. Er was veel belangstelling voor deze verkoop. De deurwaarder J. N. van Engelenburg fungeerde als afslager en toen niemand bo ven de inzet bood een myste rieus stilzwijgen hing er in de Intussen leidt de Portugees, die het schip gecharterd had en te Rotterdam aan wal ging, hier te lande naar ingewijden verze kerden nog altijd een leven zonder zorgen. Zoals men weet, smokkelde het schip een kleine 200 kisten cognac en portwijn, grote hoeveelheden textiel en i herencostuums en winterjassen,1 voorts ondergoederen, overhem- den en dekens, meer dan 50 paar schoenen en twee millioen Ame rikaanse sigaretten. Dit alles is wel door de douane achterhaald, rechtszaal legde hij er zelf maar zo zeide men de Ne- f 50.000 boven op en begon daarop derlandse kopes waren verplicht af te mijnen. Op de luttele someerst te betalen, voordat de goe- van f 1800 liet de heer Eerland,deren van boord gingen. De strop optredend voor de combinatie, moet in dit geval aan Nederland- zijn procureur „mijn" roepen, het- se zijde zijn. i Het sterftecijfer van de grootmoeders der te Cincin nati wonende leden van het Huis van Afgevaardigden van Ohio schijnt plotseling sterk te zijn gestegen. De voorzitter John Cantwell heeft van 29 leden aldaar een telegram ontvangen van de zelfde inhoud: „Moet naar grootmoeder's begrafenis. Ben tot mijn spijt verhinderd de zitting van heden bij te wo nen". Luitenant-gouverneur George Nye, voorzitter van de Senaat, telegrafeerde eveneens: Hierbij deel ik mede, dat ik de begrafenis moet bijwonen van de groot moeders van 29 afgevaardig den van het huis". Geen der telegrammen maakte mel ding van een andere gebeur tenis te Cincinnati: een grote baseballwedstrijd Voorzitter Cantwell sprak het vermoeden uit, dat er nog meer grootmoeders te Cin cinnati begraven worden: in het huis waren 41 leden af wezig, in de senaat 14. „Begrafenis van grootmoe der" is een gebruikelijke uit vlucht van Amerikaanse spij belaars. JAARVERGADERING VAN DE C.H.U. Terugkeer 7 December-divisie. Op de jaarvergadering van de Chr. Historische Unie, gisteren te Amsterdam, heeft minister Schokking medegedeeld, dat met de terugkeer van de nog ruim 30.000 manschappen tellende 7 December-divisie, op 13 Mei a.s., een begin zal worden gemaakt, welke dit jaar voltooid moet zijn. In de plaats van mr Schok king werd in het hoofdbestuur van de Unie gekozen mevr. J. SchokkingSchokking uit Rot terdam, waarmee voor het eerst na de oorlog weer een vrouw zitting heeft in het hoofdbestuur. In de middagvergadering werd de Indië-politiek van de rege ring scherp gehekeld. Omdat de tijd er thans niet voor was, zal hierover uitvoerig worden ge sproken op een binnenkort te houden buitengewone algemene vergadering. Lidmaatschap C.P.N. en Vereniging voor Ex-politieke Gevangenen onverenigbaar. Op Zaterdag 21 Mei zal de Ne derlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen in Utrecht een buitengewoon congres hou den. Het hoofdbestuur heeft als enige punt van de agenda aan gekondigd: het lidmaatschap van de communistische partij Nederland wordt onverenigbaar geacht met dat van de Neder landse Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen. Het hoofdbestuur motiveert dit voorstel met te verwijzen naar de verklaringen van de Franse communistische leider Maurice Thorez en de secretaris van de C.P.N., Paul de Groot, welke het in strijd acht met de statuten van Re vereniging. De laatste dagen zijn nogal wat berichten verschenen over pogingen van Rusland tot ophef fing van de Berlijnse blokkade, het instellen van een Oost-Duit se volksregering en meerdere kwesties. Deze berichten, die dikwijls van goed geïnformeerde autoriteiten afkomstig zijn, hou den nog steeds aan. Thans maakt het met Ameri kaanse toestemming werkende Duitse nieuwsbureau „Dena" melding van berichten als zou het „zeer wel mogelijk" zijn, dat de Sowjet-Unie bereid is spoe dig haar troepen uit Duitsland terug te trekken. Het nieuws bureau haalt hierbij kringen aan, die in nauw contact staan met de Duitse volksraad. Eerder werd gemeld, dat in sommige Duitse kringen ver klaard wordt, dat Duitse politi ci in de Oostelijke zone van de Sowjet-auloriteiien opdracht hebben ontvangen voor 1 Juni de plannen voor instelling van een Oost-Duitse regering te vol tooien. Waarnemers zijn van oordeel, dat tegen deze datum alle tech nische voorbereidingen voor de uitroeping van een „geheel Duitsland omvattende repuDliek" gereed zullen zijn. In de prac- tijk zou deze republiek slechts de Sowjet-zone omvatten, omdat de Westelijke zone's van Duits land, die hun zelfstandigheid gekregen hebben, hier toch niet aan mee zullen doen. DE WEST-DUITSE GRONDWET. Dr Schumacher, de leider der sociaal-democratische partij in Het Britse korvet „Amethyst" is eergisteravond op de Jangtse, op weg van Nanking naar Sjang hai beschoten, waarbij 17 doden en 20 gewonden vielen. Men neemt aan, dat het vuur van communistische troepen was. De „Amethyst" heeft een wa terverplaatsing van ongeveer 1500 ton en een bemanning van 192 koppen. Het schip geraakte aan de grond. ;De reis van de „Ame- I thyst" geschiedde met mede- weten van de Chinese regering. De gewonden zijn naar Sjang hai gebracht. Naar uit latere be richten blijkt, was de „Ame thyst" op weg naar Nanking ter assistentie van de torpe dojager „Consort", belast met de bescherming van Engelse onder danen in de Chinese hoofdstad. De „Consort" werd eveneens beschoten, waarbij negen zee lieden werden gedood en drie .prnstig gewond. Nanking bedreigd door communisten. Chinese regering klaar voor vertrek. De communistische troepen zijn in de omgeving van Nanking een in hevigheid toenemend offensief begonnen. De Chinese wetgevende Eerste Kamer is in besloten zitting overeen geko men uit Nanking te vertrekken zodra de voorzitter dit raadzaam acht. Transportvliegtuigen wor den reeds voor een eventuele overtocht naar Kanton gereed gehouden. De voornaamste be stuursorganen en wetgevende lichamen zullen tezamen met politieke leiders beslissen of Nanking al dan niet geëvacu eerd zal worden. Inmiddels is het kanongebulder duidelijk te Nanking te horen en is een uit gaansverbod uitgevaardigd. West-Duitsland, heeft verklaard dat de party bereid was „een laatste poging" te doen, om tot een compromis te komen. Schu macher voegde hieraan toe, dat deze poging slechts succes kon opleveren, indien er „geen ver dere geallieerde interventie" plaats vond in de besprekingen tussen de verschillende Duitse partijen, die te Bonn worden gevoerd. Dr Koehler, voorzitter van de bizonale economische raad, heeft gezegd, dat hij hoopte, dat West- Duitsland midden Augustus zijn eigen regering zou hebben. In het pand Johan van Olden- barneveltstraat 103 te 's-Graven- hage opende gistermiddag de chef van de luchtmachtstaf, generaal- majoor vl. wn. C. Giebel, de luchtmachtstafschool. Deze school is in Nederland noodzakelijk geworden sedert de luchtmacht in het militaire bestel 1 een zo belangrijke plaats is gaan innemen. Zij is te beschouwen als oen hogere krijgsschool voor de luchtmacht. Tot dusverre was Nederland voor zijn opleiding van stafofficieren bij de luchtmacht aangewezen op de „stafcolleges" van enkele geallieerde mogend heden. De school begint met acht leerlingen, w.o. twee van de mi litaire luchtvaart van liet KNIL. Twintig leraren zullen in de verschillende vakken doceren. Van officiële zijde wordt ver nomen, dat bij de besprekingen te Batavia over de vorming van de Negara Kalimantan (deel staat Borneo) bleek, dat alle af gevaardigden het principieel eens waren over de vorming van de deelstaat Borneo, waarvan de totstandkoming binnen zeer kor te tijd verwacht kan worden. De eerste besprekingen zijn welis waar nog informeel, doch nog deze week zullen alle delegaties van Borneo worden uitgenodigd de conferentie formeel voort te zetten. Federalen ontmoeten republikeinen. Een aantal vooraanstaande fe deralen, onder wie de minister presidenten van Oost-Indonesië en Pasoendan, alsmede federalis tische vertegenwoordigers van Borneo, Madoera en Oost-Ja va, zullen vandaag naar Bangka gaan voor een ontmoeting met de republikeinse leiders. Economische toestand in Indonesië critiek. De attaché van het Ameri- kaanse consulaat te Batavia heeft lop een persconferentie te New- York verklaard, dat de toestand voor Indonesië op het gebied van dollars uiterst critiek is, als gevolg van de opschorting van de Marshall-hulp, doch dat het herstel van het economische leven in Indonesië opmerkelijk gevorderd is. 50 doden bij aardbevinq in Chili. In centraal Chili heeft zich gisteren een hevige aardbeving voorgedaan, tengevolge waar van volgens de laatste schatting 50 personen gedood en meer dan 100 gewond zijn. De. schok ken waren het hevigst in het gebied van Temuco, bij Chilian. Wie het breed heeft laat het breed hangen. Dordrecht heeft thans drie honderdjarigen en is er wat trots op. Toen de laatste een eeuw oud werd kreeg ze ontzaglijk veel cadeaux en bloe men. In Dordrecht is nog iets anders ook. Wij doelen op de bakker, die zijn collega's woest heeft gemaakt door het witte brood voor 30 in plaats van voor j 32 ct. te gaan verkopen. Het bestuur van de Dordtse Bakkers- 'bond weet geen oplossing 30 cent kan niet, zegt het. en heeft zijn functie neergelegd. B. en W. van Ruinen mogen 9 maanden lang geen bouw werken goedkeuren, omdat ze geen maatregelen namen tegen een clandestiene bouwer. Ze zijn er argeloos ingetippeld en wis ten niet, dat het zo'n vaart zou lopen. 59 emigranten en -grantjes zijn gisteren per K.L.M.-vliegtuig naar Canada vertrokken. Het was de eerste vlucht van een lange reeks, i want nog 60007000 boeren zoons en -dochters zullen naar Canada vliegen. De belang stelling voor onze herdenkings dagen neemt gaandeweg af, was de conclusie, die enkele sprekers trokken op een samenkomst ter herdenking van Apeldoorns be vrijding. Er waren hier slechts een paar honderd mensen, waar onder Prinses Wilhelmina. In Rotterdam is de 27-jarige C. H. Bochove uit Nieuw-Beijer- land in het water gevallen en verdronken. BONNENLIJST, geldig van 24 April t/m 7 Mei. Voedingsmiddelenkaarten 905: 101 Vlees (A, B, D)100 gram vlees. 102 Vlees (A, B): 300 gram vlees. 103 Vlees (D): 100 gram vlees. 105 Algemeen (A, B, C, D): 250 gram boter, margarine of vet» 106 Algemeen (A, B): 500 gram boter, margarine of vet. 107 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 103 Algemeen (A, B): 125 gram koffie. 109 Algemeen (A, B): 500 gram sinaasappelen (inleveren uiter lijk 30 April). 112 Algemeen (B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 114 Algemeen (D): 250 gram boter, margarine of vet. 115 Algemeen (D): 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 116 Algemeen (D): 1 kg sinaas appelen (inleveren uiterlijk 30 April). Tabakskaarten 903: 76 Tabak (QA): 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 78 Tabak (QC): 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZI^ MD, MF, MH 905 (bijz. arbeid, a.s. moeders, zieken): Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen.) Bovenstaande bonnen kunnen op Vrijdag 22 April worden ge- bruikt. De bonnen 084, 089, 090, 091, 1093, 097, 098 en 099 Algemeen I der bonkaarten voor voedings middelen kunnen vernietigd worden. Vrachtrijder uit Kloetinge werd gewond. De vrachtrijder M. S. uit Kloetinge had Woensdagmiddag het ongeluk bij het lossen van bomen te Goes een boom tegen het lichaam te krijgen. S. liep inwendige kneuzingen op, maar dacht nog met paard en wagen naar huis terug te kunnen keren. Op de Patijnweg raakte hij echter bewusteloos en viel van de wagen. Dr Wouda verleende eerste hulp. Later werd S. naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. DE BILT ZEGT: Tijdelijk enige regen. In de loop van de dag toe nemende bewolking en tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke richtingen, later rui mend naar Noord-West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1