„Kota Inten" met 350 militairen terug in het vaderland. PROVINCIENIEUWS Verrassende ontdekking te Zierikzee. NOTEERT EVEN? Stemming aan boord was uitstekend. Terugkeer troepen uit Indië. KERK EN ZENDING. Woensdag 20 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2). N.S.B.er had een geheime opslagplaats in huis. VrfldaK heeft men te Zierikzee lm een huis, dat tijdens de bezet ting bewoond was door de kring leider der llcken, een S.S.-er, in een geheime berg plaats tal van belangwekkende dossier» en veel waardevolle voor werpen gevonden, die de bewo ner, waarschijnlijk voor zjjn vlucht had verstopt. De heer A. J. Argelo, deed de vreemde ontdekking toen hij, in de achterkamer van het pand,1 waarin thans het kantoor van de centrale dienst voor Noord-Zee land k gehuisvest en van welke dienst hij directeur is, samen met een hoofdopzichter een archief kast nasnuffelde. In de vloer van de kast zag men een ring, men trok eraanen vond een kel dertje waarin de „kostbaarheden" lagen. Het was een hele verzameling, drie Perzische tapijten, wat por tretten, waaronder drie van Hit- Ier, documenten, brieven, enfin noem maar op. De burgemeester van Zierikzee onderbrak er zijn vacantie in Haamstede voor. Mr W. v. Nieu- wenhuysen en de heer H. G. Fermin hebben het keldertje ge ïnventariseerd. De brieven en dossiers gaat men nu zorgvuldig napluizen. E.H.B.O.-wedstrijd te Middelburg. Vorige week werd te Middel burg een E.H.B.O.-wedstrijd ge houden van het district Zeeland. De jury bestond uit mevr. E. Ver maas-van Konijnenburg, dr Fru- mau, dokter Bom en dokter van der Slikke, terwijl de wedstrijd werd geleid door dokter D. N. vau Gelderen. De voorzitter van het district, de heer C. Vader, open de de druk bezochte bijeenkomst en heette de doktoren, benevens burgemeester F. G. Sprenger van Oostkapelle en de nieuwe afd. Wolfaartsdgk welkom. De afd. Middelburg, Oostkapelle en Vllssingen zonden een ploeg, welke deelnamen aan deze wed strijd. Na het uitwerken van de opga ven, bleek de ploeg van de Mid delburgse afd. het hoogste aantal punten te hebben behaald. De eerstvolgende wedstrijd is bepaald op Maandag 9 Mei a.s., waarvoor men zich kan opgeven bij dokter Bom te Oostkapelle. MIDDELBURG. De brandweer kwam in actie. De brandweer moest tijdens de Paasdagen tweemaal uitrukken. Eenmaal betrof het geen brand, daar een duif door het gaas van een schoorsteen was gekropen, zo dat het gaas moest worden ver wijderd voordat het dier in vrij heid kon worden gesteld. Zondagmiddag echter ontstond een schoorsteenbrand in de socië teit de Vergenoeging. Voordat de brandweer arriveerde, was men er ln geslaagd het vuur te doven. VLLSSINGEN. Geslaagd. Aan de De Ruyteischool te Vlls singen slaagde voor scheepswerk- tulgkundlge, diploma B, de heer De heer Kousemaker blijft. J. Kodde. GOES. Naar wrj vernemen is het thans zo goed als zeker, dat de beken de Goese musicus A. Kousemaker hier ter plaatse woonachtig, blijft, en alzo ook als organist der Ned. Herv. Kerk, alsmede als directeur van diverse muziek- en zangver enigingen blijft behouden. Tachtigjarige man op motor overreden. Gistermorgen heeft op 't kruis punt Middelburgse straat-West- singel, Ravelijn de Groene Jager, een ernstig ongeval plaats gevon den. Uit de richting Middelburg kwam op een motorrijwiel de 80- jarlge Rottier uit Colijnsplaat, Links van hem reed een auto, wel ke bestuurd werd door een pas toor uit Heinkenszand, die hem, volgens ooggetuigen, juist wilde Inhalen, toen de motorrijder plot seling, zonder richting aan te ge ven, naar links uitweek, vermoe delijk om het Ravelijn op te rijden Hij werd door de auto gegrepen en vele meters over de straat ge sleurd. In zorgwekkende toestand namelijk met een schedelpasls- fractuur is hij naar het zieken huis aan de Oostwal vervoerd. Voor zijn leven werd gistermid dag gevreesd. De auto liep geen schade op. Botsing by Jubileumbank. Ook bij de Jubileumbank vond een botsing plaats. Hier werd de wielrijder A. J. de Jonge uit Goes door een auto gegrepen. Hij kwam rnet de schrik vrij. Zijn rijwiel werd echter vernield. H(j wilde een goede Pasen. Vorige week werd bij de wed. van Llere, wonende aan de 's-Gra- venpolderse weg het rijwiel van de knecht I. Fllpse gestolen. De po litie te Kloetinge werd verwittigd doch kon geen resultaat boeken. De knecht vreesde reeds zijn karretje kwijt te zijn. Hij kwam echter op het idee zo af en toe eens een rijwielstalling na te snuf felen. Het was 'n goed idee, want tot zijn verrassing vond hij op de Tweede Paasdag zijn fiets ln de stalling bij het voetbalveld. Hij waarschuwde de politie, die zich rustig opstelde. Na zekere tijd verscheen een jonge man die de fiets kwam afhalen. Toen hij ermee wilde wegrijden trad Her mandad naar voren en eiste reken schap. De jongeman, een zekere Frans de Witte, bekende volledig. Hij bekende nog meer, n.l. dat hij de flets reeds had verkocht aan een opkoper in Axel. f 17.50 had hij ervoor gekregen, waarvan hij Pa sen had gevierd. De flets moest hij Zaterdag afleveren. Daar zal nu echter wel niet veel van ko men. BORSSELE. Ontslag genomen. De heer Terree heeft ontslag genomen als directeur der Mu ziekvereniging „Oefening kweekt Kunst" alhier. Weegbruggen. Zaterdagavond hielden de Coöp. weegbruggen Monsterweg en Wit te Pauw hun jaarvergadering. Op de weegbrug Monsterweg werden gewogen 5.142.894 kg ble ten. Op de Witte Pauw 2.978.895 kg. De heer C. J. de Baar werd als bestuurslid herbenoemd. In de plaats van A. Walhout werd gekozen A. v. Westeinde. Het weegloon blijft hetzelfde als verleden jaar. De wegers werden op de oude voorwaarden herbe noemd. AXEL. Vergadering A.R.-Kiesvereniging. De A.R. kiesvereniging ver gaderde onder leiding van de heer Boggende. Door de heer J. Franeke werd een referaat gehouden hande lend over „Kerk en Staat". Ver volgens werd de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen opgesteld. Gemeenteraadsvergadering. BRUINISSE. Riolerings- en bestratings- werken vorderen langzaam. De raad had geen bezwaar te gen samenvoeging van gemeenten op Schouwen Duiveland, volgens een voorstel van Ged. Staten. Volgens dit voorstel blijven de gemeentegrenzen van Bruinisse ongewijzigd, terwijl ook geen sa menvoeging van gemeenten met Bruinisse plaats heeft. De vergoeding per leerling aan de Bijz. school werd vastgesteld op f 15.45. Over een verzoek van de mu ziekvereniging „Nu Met Hope" om een lokaal van de nieuwe Openb. Lagere School te mogen gebruiken werd uitvoerig gespro- HEDEN, WOENSDAG 20 APRIL 1949. Middelbug: 8 Schutters hof Bakkerskamer: uitrei king prijzen winkelweek Langeviele. 8 Bovenzaal Schouwburg: A.R.-Kiesver. Vraagavond met mr J. A. de Wilde. DONDERDAG 21 APRIL 1949 Middelburg: 4 Gemeente huis: officiële ontvangst le den The Fairy Aviation Works Band. 8 Concert- en Gehoorzaal: concert The F. A. W. Band. De gehele dag Emmabloemcollecte. Vlissingen: 8 Strand- hotel Z.V.U.: lezing over „Brugge, die Scoone". Goes 8 „Prins van Oranje": Begroetingsavond Jonge Kerk. VRIJDAG 22 APRIL 1949. Middelburg: 8 Schutters hof uitvoering „Mediobur- gum". Domburg: 7.30 „Wilhel- mina"Coöp. Boerenleen bank. Met het troepontransportschip „Kota lnten" zijn gisternacht on geveer 350 militairen, waarvan ruim 200 zieken en gewonden terwijl de rest repatrieerde om bijzondere redenen in Neder land teruggekeerd. Voordat de de- barkatie om negen uur een aan vang nam heette de heer L. C. Rietveld, secretaris-generaal van het ministerie vau oorlog namens de minister van Oorlog en de mi nister van Marine a.i. de terug- kerenden welkom en sprak de dank van de regering uit voor de nauwgezette plichtsbetrachting, (lie z(j in Indonesië hebben be toond en voor het vele, dat zij daar hebben gepresteerd. „Wij hebben een prachtige reis gehad", zo vertelde de comman derende officier van de troepen aan boord, luit.-kolonel F. L. Werdmölder. Het weer is van het begin tot het eind van de reis schitterend geweest. Dit is van het allergrootste belang, nu heb ben de zieken alle rust gevonden, die zij nodig hadden, terwijl de stemming er nog door werd ver hoogd. Treurig was, dat op deze reis een man is overleden. Hij kwam gezond aan boord, al miste hij een van zjjn benen. Onderweg kreeg hjj longontsteking en een leveraandoening en in de Mid dellandse Zee is hjj gestorven. Met een sobere maar lieel in drukwekkende plechtigheid is hjj over boord gezet onder het gelui van de scheepsklok. Dit alles maakte een grote indruk op onze jongen». De grootste bewondering, aldus ging de c.o.t. voort, hebben wij allen voor de levensmoed, het op timisme en de zin voor humor bij de zieken. Bij een bezoek aan het hospitaal behoefden wij de jon gens niet op te wekken, maar kwamen we zelf vrolijk en ver frist terug. Zij voelen zich volwaardige le den van de maatschappij, die alles willen aanpakken. Familie en kennissen moeten zich hier ten volle rekenschap van geven. Vele van de zieken zijn gedu rende deze maand van rust zover opgeknapt, dat zij van liggend, lopend patiënt zijn geworden. De film „Thuis" van de Leger- voorlichtingsdienst, die voor de eerste maal op een thuisvarend troepenschip is vertoond en die een beeld geeft van de wederop bouw en de veranderingen, die er in de laatste drie jaren in Ne- 1 derland hebben plaatsgegrepen, is geweldig door de jongens geappre cieerd. Sommigen konden er niet genoeg van krijgen en zagen hem twee of driemaal. Ook voor de pa- I tiënten, die te bed lagen is de 1 film vertoond. Zaterdagavond heeft de heer van der Zee over het strijd- krachtenprogramma de Neder landers opgewekt de militairen, die zo lang geen interlandwed strijd hebben gezien, in de ge legenheid te stellen a.s. Zaterdag de wedstrijd Nederland-Frank- rijk bij te wonen. Enige uren la ter hadden reeds 41 Nederlan ders hun kaarten beschikbaar gesteld. „Zie je wel, zo teas de reactieze leven mee met de jongens overzee." We hopen, dat er nog meer kaarten zullen binnenkomen". ken. Weth. van Vessem pleitte voor het beschikbaar stellen, omdat er geen andere lokaliteiten zijn. De raadsleden stonden voor een moeilijk dilemma. Men voelt dat men moeilijk de muziek het lokaal kan weigeren, omdat de repetities niet in de openlucht gehouden kunnen worden en een andere lo kaliteit ontbreekt, maar aan de andere kant komt het school hoofd eveneens met gegronde be zwaren van hygiënische en andere aard. Het verzoek van de mu ziekvereniging werd tenslotte af gewezen, met de stemmen van v. d. Berg, Hogerheijde, Goud zwaard en Geluk tegen. De wijziging in de Vleeskeu ringsverordening werd aangeno men. Een stuk grond aan de Boomdijk zal worden verkocht aan A. Capelle. Van de grond in de nieuwe woonwijk zal een gedeelte worden teruggegeven aan de heren A. Kriger, P. Clique; P. Bodbijl, Th. Kik, C. Hogerheijde, mej. Deurloo en mej. wed. Haeck Muller. Voor het bouwen van een wo ning werd aan de heer P. J. Koolaard op het plein der tegen woordige O.L. School een stuk grond verkocht. Aan de betrekking van ge meentebode wordt mede verbon den het incasseren van de huur van de Gemeentewoningen. Ook voor de betrekking van aanplakker, marktmeester en Deurwaarder der pl. belastingen werd de heer Westdorp benoemd. De heer J. de Waal J.Gzn., kreeg op zijn verzoek eervol ont slag als kassier van het gem. wo ningbedrijf. In zijn plaats werd benoemd de heer J. van den Berge Az. Om de gemeente Middelburg, bij de wederingebruiknemjng van het Stadhuis, namens alle Zeeuw- ze gemeenten een passend ge schenk aan te bieden zal een bij drage worden gegeven van 1 cent per inwoner. De Begrotingswijzigingen 1948 en 1949 werden daarna aangeno men. Hieruit blijkt onder meer, dat in 1948 aan Haven en Kade- gelden een bedrag is ontvangen van f 8500. Ged. Staten willen van dit be drag 10 gebruiken voor de Ge wone Dienst en de rest reserveren voor de in de toekomst te ver richten grote werken. B. en W. hebben dit percentage vastgesteld op 40 voor de gewone dienst en 60 voor de reserve. De Bijzon dere bijdrage van het rijk is voor deze Gemeente vastgesteld op f 16.500.aanmerkelijk hoger dan was geraamd. Besloten werd de straat in de nieuwe woonwijk beginnend bij de heer Hogerheijde te noemen Ko ningin Julianaslraat, de straat van de Padjes naar de Boomdijk Prinses Wiihelminalaan, de straat uitkomende bij de werf Prinses Beatrixstraat en de straat uitko mende bij Bodbijl Prinses Irene- straat. Besloten werd de openb. nood schoot te verkopen aan I. en J. Deurloo voor f 1005. Aan de plaatselijke afdeling van V.V.V. zal een subsidie wor den verleend van f 75. Eveneens werd met algemene stemmen besloten een subsidie te verlenen aan de Stichting voor de Zeeuwse Visserjjbelangen en wel van f280.—. Bij de rondvraag zei de heer Hogerheijde dat hij een andere maatstaf ingevoerd zou willen zien voor de havengelden. B. en W. zullen deze zaak nader onder ogen zien, daar het veranderen misschien op andere punten weer moeilijkheden zou kunnen mee brengen. Met het verwijderen van hekken in de Schipperslaan zal moeten worden gewacht tot het -toreidingspian is vastgesteld. De heer Bal verzoekt arm lastigen vrij te stellen van het betalen van reinigingsrechten. Als het noodzakelijk is, wordt vrijstelling verleend, zei dé voor zitter. Alle raadsleden achtten het verkeerd, dat de woningen ge bouwd door de firma Kalpa geen afvoer hebben. Het graven van greppels wordt echter niet be vorderlijk geacht voor de hy giene. Draineerbuizen zouden be ter voldoen. De financiering zal onderzocht worden. De heer Verspoor drong met klem aan om spoedig te begin nen met de voorbereidende werkzaamheden voor het aan leggen van het gem. sportterrein, vooral nu men meent een ge schikt terrein te hebben gevon den bij de bunker, aan de Dorps wegRijksstraatweg. De voorzitter zei, dat uit het fonds „Scheldemonden" waar schijnlijk een gift voor een sport terrein is te krijgen van f 3000. De heer Verspoor verzoekt te onderzoeken of en in hoeverre ook Bruinisse het slachtoffer zou worden van eventuele beperken de maatregelen uit Den Haag. De heer Van den Berg wenst reparaties aan de rijwielpaden Waarheid of leugen? Een Indisch militair, G. Cab- boort, schrijft ons: „Gezonde critiek is onmisbaar in een gezonde samenleving. Dezer degen kwam mij hier iets ter ore, waarbij volgens mij critiek verre van misplaatst is. In Hollandse couranten verscheen onlangs het bericht met vette koppen aange dikt, dat er dit jaar 50.000 Ned. Militairen vanuit Indonesië naar huis zouden terugkeren. Dit werd medegedeeld door de Res. Maj. H. L. Blankenstein, hoofd v. h. ge westelijk kantoor v. d. Sociale dienst v. h. Min. v. Oorlog te Amsterdam. Het is onnodig te vertellen, wat er omging in de harten van hen die hier sinds langere tijd man, verloofde of zoon in Indonesië hebben. Zij hunkeren allen naar de dag, waarop hun geliefden weer terug naar huis zullen komen. En nu wordt hun zwart op wit gegeven, dat er dit jaar een hoop jongens terug zullen komen. Ze gaven deze vreugde door aan hun verwanten hier, door per zee post deze couranten naai- Indo nesië te sturen. Maar ach, wat een desillusie voor ons hier. De bedoelde cou ranten werden retour naar Bata via gezonden. Verboden lectuur dus voor ons hier, omdat volgens officiële kringen hier, alles op on waarheid zou berusten. Nu is mijn vraag: „Wat is waarheid?" Houd men in Holland het pu bliek zoet door sprookjes in de courant te plaatsen? Bladen, door iedereen gelezen, dus ook door de regeringspersonen hier te lande? Is dit misschien een nieuwe politiek om „Orde en Rust" te handhaven in zovele on geduldige harten? Zo niet, speelt de regering dan met ons militairen? Wat blijft er over van de belofte die we tij dens de inscheping meekregen „In 2 jaar uit en thuis mits on voorziene omstandigheden?" Goed, die omstandigheden zijn er misschien, doch hebben wij en onze verwanten na twee en een half jaar in de tropen te zijn ge weest er geen recht op te weten wanneer de aflossing eindelijk eens komt? Is onze regering er zich van bewust, dat er ook onder de troep vele ontevredenen gekweekt wor den en dat dit op de lange duur over kan gaan in zuiver wantrou wen tegenover eigen regering? Nederlandse regering ,hier ligt voor u een taak, die als plicht be schouwd moet worden. Geeft aan onze bevolking en aan ons leger juiste en goede voorlichting. Wij zitten hier langer dan twee en een half ver van onze dierbaren. Veel is van ons gevergd. Maar wij verdienen niet om nu met een kluitje het riet ingestuurd te worden. Wij verlangen geen con crete datum. Maar wat wij ver langen is dit, dqt we ongeveer weten waar we aan toe zijn. Meer vastigheid, een stevige steunpilaar ook voor het moreel van de troep. Veestapel vergiftigd. Door een noodlottige vergis sing men had n.l. denkend dat het kalvermeel was, lood- arsenaat in het veevoeder ge daan is dezer dagen bij de landbouwer J. van Os te Maria- heide (N.-Br.) de gehele vee stapel omgekomen. Bij de be vrijding in 1944 zag deze land bouwer zijn gehele have en goed in vlammen opgaan. Deviezen voor toerisme naar België. De A.N.W.B. vestigt er de aan dacht op, dat aanvragen voor deviezen voor toerisme naar België voor de maand Juni tot en met 29 April bij de devie- zenbanken en erkende reisbu- reaux kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt na lo ting en bedraagt B. fr. 400 per persoon per dag tot een maxi mum van B. fr. 2800. Griekse ambtenaren werken weer. De ambtenaren in Grieken land, die sinds 1 April gestaakt hebben, zijn Maandag weer aan het werk gegaan. De vakbond besloot Zondag tot hervatting van het werk, nadat een over eenkomst was bereikt, krach tens welke de ambtenaren in Mei en Juni een voorschot zul len krijgen, dat overeenkomt met de helft van hun salaris. H. M. de Koningin heeft het beschermvrouwschap aanvaard van de Koninklijke Mannenzang- vereniging „Apollo". langs de Dorpsweg. Dit is vol gens de voorzitter een der eerste werkzaamheden, die dezer dagen zullen worden uitgevoerd. Opnieuw brengt hij ter sprake het langzame vorderen van rio lerings- en bestratingswerkzaam heden door de firma Verj aal. De voorzitter zegt dat de firma Verj aal uitstel is verleend tot 1 Mei. Hij is overigens ook van mening, dat de firma Verjaal veel te weinig personeel in dienst heef genomen, terwijl de gehele karwei met veel te weinig voort varendheid wordt aangepakt. Verjaal zal de consequenties daarvan moeten dragen. Nadrukkelijk werd vastgesteld, dat de personen die de leiding hebben bij de werkzaamheden aan de gang van zaken niets kunnen doen. Het niet te krij gen zijn van straatklinkers is wellicht force majeure, maar ook de rioleringswerkzaamheden vorderen niet. Er werd ongebruikelijk heftig gedebatteerd over deze kwestie. De heer Goudzwaard vroeg tenslotte om afdekking van de zinkputten onder de Noorddijk. BILJART VOOR DE TELEVISIE. In de televisiestudio van Philips te Eindhoven hebben de we reldkampioen P. v. d. Pol en de Nederlandse kampioen H. Metz een demonstratie gegeven van kader-biljart 47/2. V. d. Pol won deze match met 300 caramboles, terwijl Metz op 81 bleef staan. V.l.n.r. de heren H. Metz, radio-commentator H. Keizer en P. v. d. Pol. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Babyloniënbroek, F. van Dieren, eand. te Dirks- land; te Montfoort, W. Vroegin- dewey te Huizen. Bedankt voor Stad aan 't Ha ringvliet en voor Meerkerk, C. Treure te Wilsum; voor Sidde- buren, A. M. Lindenburg te Nij- broek. Geref. Kerken. Beroepen te De Lier, P. van der Spek te Wanswerd; te Lich tenvoorde en te Tzum, O. A. Poppe, cand. te Amsterdam; te Koudum, J. Brouwer te Middel- stum; te Wartena, A. Ferwerda, cand. te Amsteram. Aangenomen naar Colijns plaat, H. Retel te Haaksbergen; naar Musselkanaal, J. J. Bosma te Scharnegoutum; naar Har- denberg, H. Sweepe te Opper does. Bedankt voor Joure, J. H. de Boer te Monnikendam; voor Engwierum, H. Retel te Haaks bergen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Zandvoort-Bever- wijk en te Glanerbrug, N. Bruine, cand. te Ermelo. Chr. Geref. Kérken. Beroepen te Papendrecht, N. de Jong te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam (C.) (vac. wijlen ds G. H. Kersten), W. de Wit te Middelburg; te Woerden, H. Lichtenberg le Rotterdam-W. Bedankt voor Den Haag, D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Ds R. de Kok. In de Geref. Gemeenten te Veenendaal en Ederveen zijn bezwaren gerezen tegen de pre diking van ds R. de Kok. In de part. synode, die op 19 Mei te Leiden bijeenkomt, zal deze kwestie aan de orde worden ge steld. Ds H. R. Meeuwenberg f. Op 78-jarigen leeftijd is over leden ds H. R. Meeuwenberg, em.-pred. der Ned. Herv. Ge meente en oud-predikant-direc teur van „Valkenheide". Vervroegde Synode Geref. Gemeenten. Het zou de bedoeling zijn, de Generale Synode van de Geref. Gemeenten, die aanvankelijk in 1950 zou moeten worden gehou den, nog dit jaar bijeen te roe pen. Deze vervroegde Synode, waar voor de gemeente te Utrecht de roepende kerk is, zou dan in de zomer samenkomen ter behan deling van enkele zaken, die een spoedige bespreking in Gene rale Synode noodzakelijk maken. De juiste datum is nog niet vastgesteld, aangezien hierover nog overleg tussen diverse ker kelijke instanties moet plaats hebben. Candidaat J. W. Kersten. Het curatorium van de Theo logische school der Geref. Ge meenten, dat onlangs het preek-* consent van cand. J. W. Kersten te Rotterdam had ingetrokken, is op deze beslissing teruggeko men. Herv. Raad voor „Kerk en School". De algemene vergadering 'van de Herv. Raad voor „Kérk en School" zal 22 April a.s. te Utrecht in hotel „Noord-Bra bant" worden gehouden. In dt morgenvergadering zal als refe rent optreden ds R. Dijkstra, em.-predikant te Putten, met het onderwerp: „De grondslagen van het Chr. onderwijs". In de middagvergadering zal prof. dr W. C. v. Unnik, hoogleraar aan de R.U. te Utrecht, refereren over „Discipel of docent". De vergadering zal om half elf aan vangen. Nieuwe Kerk. Donderdag werd de nieuwe Herv. Kerk te Dinteloord, waar vele Zeeuwen gedurende de be zetting geëvacueerd werden, in gebruik genomen. De overdracht geschiedde door de pres. kerk voogd, dhr J. L. Vogelaar, waar na de kerk namens de gemeente door de consulent ds A. Baren- dreeht te Klundert, aanvaard werd. Door de heer Schipper werd de Bijbel op de kansel gelegd. Hij las een gedeelte uit 2 Petr. 1, waarop de gemeente antwoord de met Ps. 119 53. Vervolgens sprak d,s Barendrecht over Fs. 73 13a, met als thema: „Met Asaf in Gods Heiligdom". Hierna volgden toespraken van ds Verweys namens de ring en ds van Voorthuysen namens de classis, dhr Tutein Nolthe- nius namens de Veren, van Kerkvoogdijen, burgemeester Pop namens de burgerl. gemeente, en dhr Stuy namens de Geref. Kerk. Van ds J. Batelaan, vroe ger te Tholen en de Ned. Herv. Gem. te Bergen op Zoom waren telegrammen van gelukwens ontvangen. Ook werden nog de gelukwensen van de Ned. Herv. Synode overgebracht. Het exterieur van het kerk gebouw is ongeveer gelijk aan het in 1944 verwoeste gebouw Het interieur heeft belangrijke veranderingen ondergaan. Het orgel -nog niet geheel gereed wordt boven de preekstoel geplaatst, terwijl voor de kansel een podium met avondmaalsta fel is geplaatst. Burgerlijke Stand. VLISSINGEN. Bevallen: J. NelisseJansen, z.; A. A. van Goudoeverten Have, z.; A. WagenaarRoskam, z.; J. Snaaijervan Luijk, d.; M. van OmbergenStep, z.; C. F. Leij- dekkersvan Pamelen, z.; J. W. de Wijzevan Huizen, d.; P. C. Doelandde Visser, z.; A. Wob- benVeldman, z.; M. M. van den HemelSchelfhout, d. Ondertrouwd: J. J. van der Nap, 34 j. en A. H. Engering, 35 j.; J. Hilverts, 32 j. en C. A Dobbelaar, 32 j.; C. M. Brou wers, 29 j. en M. C. de Neef, 27 j.; A. Wolf, 26 j. en P. A. Bou- ma, 19 j.; J. A. Schinkel, 24 j. en C. H. de Groot, 24 j.; M. Ho- lowacki, 24 j. en C. Verheul, 17 j.; J. R. Kralewski, 24 j. en A. T. Heus, 27 j.; A. J. Janssen, 27 j. en M. A. de Quelerij, 24 j. Gehuwd: A. Krakeel, 25 j. en C. G. de Beer, 25 j.; J. den Hooglander, 29 j. en M. van Burgh, 25 j.; C. Verheij, 26 j. en J. Koetje, 23 j.; G. Mommaas, 32 j. en E. Rosenkranz, 26 j.; J. Hoogstad, 32 j. en M. de Leeu wen, 42 j. Overleden: J. U. Auer, 77 j., echtg. v. W. H. Waltz; C. M. II. Wessels, 71 j., wed. v. P. Suur- mond; J. M. van den Berg, 67 j., echtg. v. G. Geeve; E. A. Huijs- man, 67 j„ wed. van L. F. Klaas- sen. KRABBENDIJKE. Geboren: Janna M., d. v. B. v. d. Velde en M. Kruijsse; Marinus A., z. v. A. F. Blok en J. Dekker; Jan, z. v. M. van Iwaarden en H. Sehrier; Jacob D„ z. v. C. J. Snoep en P. van Schaik. Overleden: A. Geldof, 62 j., echtgen. v. Johanna Vogel; A. Weststrate, 79 j., wed. v. Elias Wagenaar. W OLPHA ARTSDXJK. Gebo ren: Lena, d. v. L. Bakker en M. A. Vermeulen;" Johanna J., d. v. J. M. Wisse en D. J. Saaman; Jacoba J„ d. v. M. Kloet en C. van de Guchte. Ondertrouwd: M. Anthonise, 28 j. en J. C. Poleij, 28 j.; J. Po- leij, 27 j. en J. de Puijt, 30 j.; M. Schipper, 25 j. en C. Sinke, 22 j.; N. Schoolmeester, 29 j. en C. M. Tramper, 19 j. Gehuwd: J. Pouwer, 29 j. en E. C. van der Voorde, 28 j.; J. de Jonge, 23 j. en J. van Keulen, 25 j.; C. P. Koeman, 27 j. en W. A. Goetheer, 23 j. Overleden: J. Koole, 79 j„ wednr. van P. van der Bliek; Cr. M. Vleugel, 68 j., echtg. van J. F. van Wel. NISSE. Geboren: Jacob J., z. v. P. M. Flikweer en F. Sin ke; Adriaan J„ z. v. C. Berman en A. Burger. TERNEUZEN. Geboren: An- tonetta C. M., d. v. Ph. Verduit en M. W. van der Leij; Erik U. E. H,. z. v. O. A. Talboom en G. M. A. Calseijde; Suzanna J., d. v. J. A. Adriaansen en J. C. Michielsen; Pieter J., z. v. P. J. Eggermont en C. M. Herre- wegh; Maria J., d. v. P. J. Bare- man en J. M. Arenthals; Carlo R. M., z. v. R. F. P. Pauwels en E. E. P. de Decker; Jean W„ z. V. D. van Wijck en S. M. de Vos; Roland M„ z. v. F. De la Ruelle en E. F. P. Lauret; Cor nells W„ z. v. P. C. de Feijter en C. Koster. Overleden: A. Meeusen, 59 j., wed. van J. C. Helmendaeh; V. Wauters, 63 j., echtg. van E. Vermeire; P. de Rijk, 74 j.; E. de Zeeuw, 73 j., wed. van A. Nijssen. ZIERIKZEE. Geboren: Wolfe- rina M., d. v. K. T. de Jonge en J. Ringelberg; Tanna H., d. v. C. Douw en G. Pool; Marinus L., z. v. L. A. van der Schelde en M. H. van Oost; Marinus J„ z. v. C. Viergever en M. van Sluijs; Adriana M., d. v. C. J. Krijger en J. M. van der Weele. Overleden: N. A. J. Kwaak, 23 j.; A. A. W. Doeleman, 69 j., wednr. van M. Kosten. ST.-PHILIPSLAND. Geboren: Samuël J. J., z. v. F. Quist en N. Everaers; Johannes P., z. v. C. Quist en J. M. van Dijke; Dingenus C., z. v. A. Geluk en L. J. Verburg. Gehuwd: J. A. Voshol, 22 j. te Scherpenisse en J. C. Wes- dorp, 21 j, POORTVLIET. Geboren: Wil- helmina C., d. v. J. den Boer en E. J. Goudzwaard; Willem, z. v. W. H. Lindhout en M. J. Uijl; Lijdia J. J., d. v. W. M. van Nieuwenhuijzen en J. J. Vos. Overleden: C. Geuze, 73 j„ wed. van M. J. van Haaften; A. Hoffmann, 50 j„ echtg. van Chr. C. van Houdt, eerder wed. van J. de Vries. V eilingsberichten. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Dinsdag 19 April. Totaal aan voer 3814; vette koeien en ossen 200; gebruiksvee 1694; graskal veren 88; nuchtere kalveren 940, biggen 475; veulens 3; paarden 203; schapen en lammeren 105; bokken en geiten 95; varkens 11; kalfkoeien le soort f 880, 2e soort 750, 3e soort f 630; melkkoeien f 880, f 750, f 630; varekoeien f 540 f 440, f 350; vaarzen f 660, f 530, f 430; pinken f 525, f 450, f 350; graskalveren f300, f200, f125; biggen f 65, f 55, f 45; hitten f 650 f550, f400; werkpaarden f850, f 650, f 500. SlachtpiaVden per kg f 1.50, f 1.30, f 1.15. Over het algemeen was de aan- voet iets minder, de handel vlot behalve in de biggen en lagen de prijzen iets hoger dan vorige week. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 19 April 1949 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goe6. Bank Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest, certif. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito rcfet belasting Nederl. N. W. S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Ned. Handel Mij. A. K. U. Berghs en Jurgens Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker ■Gelder zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeilampen Wilton Billiton Ie rubr. Billiton He rubr. üordtsche Petr. Kon. Olie Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kindeng Lemboc Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java-China-Japanlijn 994 975* 97 100 97 794 101 94 4 97 834 no 4 1574 162)4 285 1134 146*4 149 185 2444 271 2684 2274 1664 2684 2974 1444 1384 93 764 95 59 165 154 994 964 964 100 96 4 804 100?4 944 974 824 1094 1544 1634 2814 111 161 143 1S04 186 2387* 265 226 167 343*4 265 2914 1414 139 934 77 161 1544 Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Scheepvaart Unie Rott. Lloyd Stoomv. Mij. Nederland H. V. A. T ava Cultuur N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Maatschappij Senembah Muller en Co. Amsterdamsche Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelbank Pr. Ned. Ind. Escompto Mij. Rotterdamsche Bank Twcntsche Bank Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intent Nickel Kennecott Repj. Steel U. S. Steel Cities Serv. North American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas - New York Centr. Pennsylvania 1464 172 171 1624 1594 151*4 149 1614 158 158 154 4 81*4 80*4 974 974 424 424 130 132 1434 142-4 136 138 163 1634 15474 155*4 1814 180 178 84 84 1604 161 1574 158 304 30*4 914 604 294 29*4 464 224 74 464 47 18 474 64 37 37*4 224 224 84 m

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3