SOLDATEN.... in stad en kampong. Gelderse Ysssl, Sip en Po de voorlopige verdedigingslinie ven West-Europa. Zweden doet het eleganter nu Ploeterend als buitenposter of model-soldaat in de stadvoor de laatste overplaatsing voelen ze allemaal. Wereld- vredescongres te Parijs. Noord-Afrika het voornaamste verdedigings bolwerk. EDNA EARL Lezers grijpen naar de pen. De „Jongens van Buiten". Communistische negerstaat in 't Zuiden der S.? Ten onrechte gedetineerden. FEUILLETON Wotnadag 20 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 TEGENSTELLINGEN IN INDONESIË. ter. Er is eenvoortrazend verkeer, er zijn bioscopen, trams, villa's met vrolijke tuinen, asphalt en stoplichtenhun patrouille- terrein voor twee. weken! Er wordt gelachen door die kerels, die het spektakel van boven af gadeslaan. „Joh, neem je bren mee, het is bloedjelink". Mot er geen verkenner voor op?" „Neem een kussentje mee, anders krijg je zadelpijn". Stel je voor: een fiets, in geen twee jaar hebben ze zo'n ding bere den, nauwelijks gezien zelfs! Ze zullen veel plezier hebben op deze tocht, ze zullen veel gek- vallen en de „stedelingen" zullen ze met z'n allen de stad intrek ken, één blok. Maar zy zullen niet weten, hoe en waar zich te amuseren. Hun gedrag zal op vallen en de „stedeingen" zullen hen medelijdend bezien, terwijl zij, op hun beurt, de stoere bui tenman zullen verdedigen tegen over die heertjes uit de kota. Een kwestie van wennen. Djengol en J.P.C.-kazerne. Bei de detachementen bezocht ik vlak na elkaar, verbaasde mij over de tegenstellingen en bleef tenslotte steken bij de vraag: Twee detachementenHet ene in een maandenlang isolement, wegens zware regenval en onbegaanbare wegen. Het -ndere in het hartje van Batavia. Tegenstellingen op haast eik terrein, maar een ieder is gehecht aan eigen om geving Tigaraksa, Djengolposten in hat goivende land ten Zw. van Batavia. De eerste is nog met normaal vervoer te bereiken, maar wil je door naar die andere post, dan kun je in negen van de tien gevallen gaan lopen. Slechts zelden is het zo lange tijd droog, dat de weg hard ge noeg is, om door auto's te wor den bereden. Vandaar dan ook, dat de Dezetting uit de lucht wordt gefrurageerd, grote, zwa- se pakketten, die elke veertien dagen boven een bepaald terrein worden afgeworpen. Dan kun nen ze weer even voort, dan behoeft geen mens naar hen om te kijken, tot de volgende zen ding verwacht wordt. Buiten de patrouille- en wachturen, doden zij de tijd met sportwedsiryden overdag, een kaartje leggen des avonds. Ze zijn volledig op elkaar aange wezen, bij hun werk en bij hun ontspanning, de jongens van buiten. J.P.C. Stichting. Eerst een internaat voor stu denten, thans een soldatentangsi, waar het bewakingsdetachement van Batavia gehuisvest is. Wij vinden hier militairen van het zelfde onderdeel, als wij daar buiten aantroffen; uit alle lagen van de maatschappij, uit alle delen van Nederland. Het toeval heeft gewild, dat twee compag- niën „buiten" en twee compag- niëa in de stad werden gelegerd, een verschil als dag en nacht, maar de soldaat zelf is niet ver anderd. De dienst van deze stedelingen bestaat in hoofdzaak uit wacht lopen en zo af en toe een pa- trouilletje door de randgemeen ten. Hun kleding moet tiptop in orde zijn, hun houding en ge drag in het openbaar staat onder controle van de militaire politie. Het kazerneleven kent zijn ap pels, zyn strakke dagindeling, er wordt de hand gehouden aan orde en discipline. Maar wanneer de dagtaak er op zit, dan staat ook de wereld voor hen open. Zij, die willen studeren, vinden cursussen op eik gebied. Zij, die amusement zoeken, kunnen terecht in A.M. J.V. of in een der vele militaire tehuizen. De ingewijden weten op hun duimpje, waar zij voor weinig geld en op gezellige wijze hun avond kunnen doorbrengen en 's avonds zul je nooit veel mensen thuis treffen, want een ieder heeft zijn vaste pleister plaatsen. De jongens uit de stad Fietspatrouillc. De tegenstelling wordt eerst met recht duidelijk, wanneer ik het vertrek gadesla van een „fietspatrouille". Dit zijn geen jongens, die permanent in de stad thuis horen, maar het blijkt een groep te zijn, die slechts voor enkele weken, hier in deze tang si bivakkeert, om dan weer terug te gaan naar een buitenpost. Boven, uit de ramen van de eerste verdieping, hangen hun kameraden, geven commentaar en kijken vol...., ja vol wat, eigenlijk? In dit tafreeltje, die blikken, die opmerkingen, ligt de gehele tegenstelling stad en kam pong, besloten. Stelt U zich voo-r, deze „buitenposters", die maan denlang, dag in dag uit, gepa trouilleerd hebben in het zware terrein, steeds op hun hoede, be dacht op gevaar; die slechts dan in volledig tenue liepen, wanneer de dienst het strikt noodzakelijk maakte en de overige tyd rond sjouwden in sportkledy met ge makkelijke slippers aan de voe ten Plotseling kwam de "order af detachement X ruilt voor twee weken met detachement Z en „Wie van beide partyen is nu eigenlijk het meest bevoordeeld?" „Is de stedeling jaloers op de buitenman of omgekeerd?" En ik ben ijverig aan het ondervragen gegaan, in de hoop uit hun mond te vernemen, hoe de kaarten wel lagen. Maar de buitenposter zei: „Dank je wei, mij niet gezien in de stad. Hier ben je eigen baas en er wordt niet op alle slakken zout gelegd. Je leeft goedkoop en er zit tenminste een I beetje avontuur in en de opinie daar zitten ze nu, een hoog, in van de tangsibewoners was pre- een keurig stenen gebouw, geen cies tegenovergesteld: bamboe en blik, maar steen! Er is »>Je hunt hier studeren, goede electrisch licht en stromend wa- films en concerten bezoeken. Je hebt een vaste taak en je lééft niet als een halve wilde Twee maanden geleden zaten de laatste sprekers ook nog bui ten en twee maanden geleden zouden zy zich net zo fel tegen de stad gekant hebben, als de jongens van Djengol. Thans zijn zij in hun nieuwe omgeving in geburgerd, weten hun weg te vinden, hebben hun vaste adres sen en dagindeling en opeens gaat niets boven Batavia. Dit gehecht raken aan een be paalde plaats, hoe slecht ook de ligging, hoe eentonig het terrein, hoe weinig de afleiding, het is iets, dat je steeds weer aantreft, waar je ook komt. Ik geloof dan ook niet, dat er veel overplaat singsbeschikkingen worden uit gegeven, zonder dat dit een uit gebreide „kankerpartij" bij be trokkenen veroorzaakt. „We zit ten hier nu net goed en wel „We hadden de zaak juist goed voor elkaar„Ze smijten je ook maar altijd heen en weer. „Kunnen ze nou een mens nooit eens met rust latenenz. enz. Maar een overplaatsing zal zonder twijfel met algemene in stemming worden begroet, na melijk die van de laatste post naar.de boot! Door communisten uitgeschreven. De commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, die tot taak heeft on-Amerikaan- se bedrijvigheid te bestrijden, heeft in een speciaal rapport de communisten ervan beschuldigd het Wereldcongres te Parijs (dat vandaag begint) te hebben uitge schreven met het doel, geleerden ertoe te brengen de hen bekende Amerikaanse geheimen betreffen de vervaardiging van atoom wapens ter kennis te brengen van de Sowjetrussische geheime dienst. In het rapport van de commis sie wordt verzekerd, dat dit het voornaamste doel is van het uit schrijven van deze conferentie. Voorts staat nog in het rapport te lezen: „Deze internationale be weging staat onder leiding van Frederic Joliot-Curie, de Franse communist en atoom-geleerde, die de Ver. Staten heeft aangevallen, omdat zy het geheim van de atoombom niet wensten prijs te geven. Joliot-Curie heeft ver klaard, dat dit een gevaarlijke tactiek der Ver. Staten was, al dus blijk gevende, dat hy slechts Moskou weet na te praten". In een bericht uit Parys van haar correspondent Henry Wales sehryft de Chicago Tribune, dat de voorlopige verdedigingslinie van West-Europa tegen een eventuele aanval van het Sowjetrussische leger gevormd zal worden door de Gelderse IJssel, de Rijn en de Po. Noord-Afrika zou echter het voornaamste verdedigingsbolwerk zijn. Volgens het blad werd dit be sluit genomen door de ministers van buitenlandse zaken en Ame rikaanse autoriteiten in de gehei- verdedigingslinie, doch de West- Europenanen hadden hiertegen bezwaar met het oog op Spanje's verouderde spoorwegen, zijn ge- me vergaderingen, die na de on- brek aan faciliteiten in zijn ha dertekening van het Noord-Atlan- vens en zijn slechte wegen. Zij tische Pact te Washington werden gaven echter toe, dat Spanje als gehouden, toen de Europese ver- een vooruitgeschoven basis zou tegenwoordigers de lijst van wa- kunnen worden gebruikt, indien pens en uitrusting, die zij van de de V.S. Spanje's spoorwegen, we- V.S. wensen, op leen- en pacht- gen en havens zouden verbeteren basis, overlegden. en moderniseren, aldus het arti- In 'het bericht wordt verder ge-1 kei. Tenslotte wordt verklaard, zegd, dat het Iberische Schier-dat bases in Noord-Afrika het eiland als continentale verde digingsbasis zal worden ingericht, indien de V.S. bereid zijn bet her stel van de Spaanse hoofdver keerswegen, spoorwegen en ha- bombarderen van West-Rusland, met vliegtuigen, die via de Noord pool naar Alaska, vice verse, vliegen, mogelijk maken. Naar Aneta New York nader vens voor de ravitaillermg en het i sejnt( heeft minister Stikker, vol- vervoer van troepen te finan- g^jg (le Chicago Tribune, zijn col- cieren. lega's weten te overreden, de ver- Het blad zegt een schets van de yedjgjngsiinje Van de Rijn bp ontworpen militaire operaties l ^rnhera door te trekken langs de van leden van de Franse missie, jjssej naar het Noorden om te die de minister van buitenlandse p0g6n Nederlands belangrijkste zaken, Robert Schuman, naar de sy,(]enAmsterdam, Rotterdam conferentie te Washington verge- t,n Den Haag, te beschermen, zelde, gekregen te hebben. De conferentie, aldus het bericht, liet de theoretische linie van Bremen naar Basel, langs de Weser en Rijn, varen, daar deze onmogelijk te verdedigen geacht werd tegen pantserdivisies, slechts enkele kilometers ten Oosten van de Elbe geconcentreerd. Schuman zou erop gestaan heb ben, dat de plannen zouden voor zien in de verdediging van de Po- linie in Noord-Italië, maar stelde de eis, dat de positie aan niet- Italiaanse troepen moest worden toevertrouwd. De conferentie besteedde de meeste tijd aan de bestudering van het probleem van een moge lijke terugtocht uit West-Europa voor het geval de Russen erin slaagden een overweldigende doorbraak aan de Rijn te force ren. De Amerikanen gaven de voorkeur aan de Pyreneeën als Sowjet-vliegenier vestigt record. Lt.-generaal Gromof, de eerste persoon, die de titel „Held van de Sowjet-Unie" ontving, heeft een wereldrecord gevestigd door een vlucht van 10.000 kilometer van Moskou naar California te maken, aldus het Sowjet-Russi- sche persbureau Tass. Luxemburg zou voorbeeld van België volgen. Volgens Dr Arnold, minister president van Noord-Rynland- Westfalen, treft de regering van Luxemburg voorbereidingen het besluit van België, tijdelijk af stand te doen van het grootste deel der aanspraken op Duits grondgebied, te volgen. Neger werd in Rusland opgeleid. Een uit de Amerikaanse staat Georgia afkomstige neger heeft tijdens het proces tegen Ameri kaanse communistische leiders onthuld, dat er communistische plannen zouden zyn gesmeed voor het stichten van een negerstaat in het meest zuidelijke gedeelte der Ver. Staten. Deze staat zou uit revolutie moeten worden ge boren, waarna hier vandaan het communistische geweld zich door de gehele Ver. Staten had moeten verspreiden. De neger heet William Odett Nowell en hij is thans in dienst der Amerikaanse regering. Nowell verklaarde in de Sow jet-Unie door instructeurs van het Rode Leger te zijn opgeleid in de wetenschap van het voeren van een burgeroorlog. De negerstaat, die de commu nisten zich hadden gedacht, zou zich van Virginia tot de Missis- sippidelta moeten uitstrekken, al dus de zuidelijke zwarte gordel omvattend, waar, volgens de com munisten, de negers in de meer derheid waren. „Wanneer de revolutie in het Zuiden der Ver. Staten zou zyn geslaagd", aldus Nowell, „zbu dit een steun zijn voor de arbeiders in de industrieën in het Noorden, om ook aldaar een omwenteling te doen plaats vinden, waarna het gehele Noord-Amerikaanse gebied aan een communistische revolutie ten prooi zou zyn". De Internationale muziekkapel van het Leger des Heils uit Lon den o.l.v. kapelmeester-majoor Adams heeft Zaterdagmorgen een aubade gebracht aan Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes op paleis Soestdijk. Overzicht tijdens het concert. V.l.n.r. op het bordes mr Rushton, mrs Dumer, Koningin Ju liana en dé drie prinsesjes, de chef staf commander Aller. Zp wensen eerherstel en vergoeding materiële schade. Enkele weken geleden heeft zich een vereniging gevormd van personen, die, zoals zij in een schrijven, uiteenzetten, na de bevrijding volkomen ontschul- dig gevangen gezeten hebben. Allen zijn, aldus het schrijven, in het bezit van de gerechtelijke bewijzen en verklaringen, die „geen enkele twijfel aan die on schuld overlaten". „Niet alleen de ondragelijke last van een geheel onverdien de straf dragen, doch ook ge bukt gaan onder het veelal totale verlies van hun bezittin gen en him bronnen van in komsten". Opgericht is thans de „T.O.G.- Actie" (Ten Onrechte Gedeti neerden-Actie) met het doel voor alle toegetredenen, zonder naar politieke of godsdienstige overtuiging te vragen, de strijd te voeren tegen een van de meest bizarre uitingen van on recht, dat ons volk uit de oor logstijd geërfd heeft! Twee punten slechts omvat het program: allereerst volko men eerherstel, ten tweede een vergoeding der materiële scha den. Stappen worden voorbereid deze eisen aan het oordeel van regering mi volksvertegenwoor diging te onderwerpen. Dat Zweden er ook een „ko lonie" op na houdt, is velen onzer totaal onbekend, maar het is de toon die de muziek maakt, en er is verschil tussen de wijze waarop je je driehonderd jaar ge leden ergens moest indringen en de methode die nu door Zweden is gevolgd, nl. die van de „lijnen der zakelijke geleidelijkheid Sinds het einde van de oorlog toont Zweden grote interesse voor het land van de Negus, Abessinië. Begonnen werd met Abessinië „militaire vorming" aan te bieden en als generalissimus fungeert thans de Zweed Graf von Rosen, terwijl het aantal Zweedse officie ren-instructeurs zéér belangrijk is. Zweedse artsen, tandartsen, in genieurs, technici en planters heb ben er zich in niet gering aantal gevestigd. De Zweedse auto, de „Volvo", ten onzent nagenoeg on bekend, loopt er overal; Zweedse machinerieën, vooral voor de spoorwegen en de nog wel zeer jonge fabrieksindustrie vinden in Abessinië hun voornaamste afzet gebied. De „Leeuw van Juda" en „Mr G." gaan steeds nauwer hand in hand door 't onderlinge economi sche leven en de Zweden deden een goede greep toen ze het oog lieten vallen op dit grote land, dat nog zovele mogelijkheden biedt. Reeds lang had men uitge keken naar een permanent afzet gebied voor de Zweedse industrie en Zweden kon zich best veroor loven wat goud in deze onderne ming te steken die, als 't lukte, dit dubbel en dwars zou vergoeden. De twijfelachtige betrouwbaar heid van Abessinië's valuta was de oorzaak dat o.a. Engeland en Frankrijk weinig interesse voor het land toonden en Zweden rus tig zijn gang kon gaan, 's lands socialistische opvattingen ten spijt. Er is een merkwaardige tegenstelling aan te wijzen, n.l. tussen de toon die de Zweedse bladen zo af en toe tegen ons, Nederlanders, aanslaan inzake Indonesië en wat mij gezegd werd door een zeer hoog geplaatst Zweeds functionaris, n.l.: Tot nu Politiejeep sloeg over de kop. Twee agenten en drie jongens gewond. Zondagmiddag is een jeep met de Amsterdamse politie door een heg gereden en over de kop gesla gen, waarbij de twee inzittende agenten werden gewond, evenais drie kleine jongens, die achter de heg aan het spelen waren en door de vallende jeep werden geraakt. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING Bij dag en bij nacht zat zij gebogen over haar nieuwe schat; soms droomde zij van de afschuwelijke gezichten die haar aanstaarden van uit de som bere passages. En als zij uit haar slaap werd opgeschrikt, kal- leerde zij zich weer met het lezen van een van haar meest geliefde gedeelten uit de Bijbel. Vrouw Hunt was sterk tegen het voortdurend lezen en stu deren van het eerzuchtige kind, dat, zoals zij heel goed begreep, dromen en verlangens koesterde ver boven haar staat des levens. Zij begreep ook, dat het meisje op deze wijze op de duur onte vreden zou worden met haar eenvoudig, onaanzienlijk huis en haar weinig aanlokkelijke toe komst, Ontwikkeling was, vol gens haar, nutteloos voor arme mensen, die zich niet konden voeden en kleden van boeken geleerdheid en de ervaring had haar geleerd, dat zij, die altijd met de neus in de boeken zaten, gewoonlijk gebrek leden. Tevergeefs probeerde zy haar man ervan te overtuigen, hoe onverstandig het was om het kind toe te staan zoveel tyd met de boeken door te brengen; hij maakte tenslotte een eind aan I de zaak door te zeggen, dat, j naar zijn mening, Edna een by- I zonder kind was, dat, als zij goed j werd opgevoed, het misschien wel zou kunnen brengen tot de positie van onderwijzeres aan de naastbijzijnde school, iets, wat een zeer eervolle onderschei- j ding voor de hele familie zou i zijn. Terwijl hij zijn gebruinde hand liefdevol op haar hoofd legde, zei hij teder: „Laat haar maar begaan, vrouw, laat haar maar begaan! Je zult ons nog eens trots op je doen zijn, niet 1 waar, kleine liefste, als je knap genoeg bent om les te geven aan een school? Ik zal dan te oud zijn om te werken en dan zul je voor mij zorgen, niet waar, mijn kleine meiske?" „O, grootpa, dat zal ik doen. Maar denkt u, dat ik ooit knap genoeg zal zijn voor onderwij zeres? Weet u, ik moet van al les leren, en ik heb zo weinig boeken." „Zeker zul je dat. Denk er aan, er is altijd een weg, waar een wil is. Maar doe nu je sjaal om, en ga de oude zwarte eens zoeken, het is melktijd en zij is niet in 't zicht." „Grootpa, bent u heusch wat beter van avond?" Zij streek met haar vingers door zijn dik, grijs haar en wreef haar zacht, blozend wangetje zacht tegen de zijne. „O, ja, ik ben veel beter. Kom gauw terug, liefste, ik wil graag, dat je mij wat voorleest." Het was een heldere dag in Januari en de oude man zat in een grote leuningstoel voor het huis een pijp te roken en zich te koesteren in de laatste stralen van de ondergaande zon. Hij had zich de ganse dag beklaagd zich niet wel te voelen en was niet als gewoonlijk aan zijn werk ge gaan en nu zijn kleindochter haar rose muts onder haar kin vastbond en haar verkleurde wollen doek omsloeg, keek hij haar met een teder liefdelicht in zijn heldere grijze ogen na. Zij kuste hem, knoopte zijn buis dicht, dat los was gegaan, trok de wollen eigengeweven jas dichter om hem heen en sprong de stoep af om de koe te zoe ken, die vaak zo ver van huls dwaalde, dat zij haar moest te rugdrijven. In de grote, vredige bossen, waardoor de winterwind nu zacht suisde, voelde het kind zich opgewekter. Zij was volkomen vrij van ontevredenheid en innerlijke onrust en voelde zich geheel ge lukkig in haar arm eenvoudig huis en alles werd voor haar overstraald door haar innige liefde voor haar grootvader, die haar meer dan vergoedde elke andere wens, die zy anders mocht hebben gekoesterd. Zij was gewend altijd in haar gebeden aan hem te denken en ook nu kwam zijn naam over haar lippen. Zij dankte haar he melse Vader van harte, dat zijn dreigende ziekte zonder ernstige gevolgen was voorbijgegaan. De zon was ondergegaan toen zij opstond en zij haastte zich om de koe te zoeken. De scha duwen van de winteravond be gonnen reeds neer te vallen in het bos en klommen als een troep donkere geesten op tegen de rotswand.. Zij ging steeds verder het bos in en hief de ge wone kreet aan, waarmee zij al tijd haar koe riep. De echo's weerkaatsten het geluid en ten slotte, toen zij ongeduldig begon te worden bij het vruchteloos zoeken, stond zij stil om te luis teren en hoorde toen het wel kome geluid van het bekende geloei, waarmee de koe altijd haar roepen beantwoordde. Edna volgde het geluid en zag spoedig haar vermiste vrien din langzaam naar zich toeko men en het duurde niet lang of beiden waren op de terug weg. Toen zij het huis naderde, de zwarte voor zich uitdrijvend en vrolijk haar avondlied zin gend, was de maan reeds op en wierp een vol, helder licht over de stoep, waar de Hoefsmid zat. (Wordt vervolgd.) Een huismoeder schrijft. Het blijft nog steeds flitsen rond de flits van 4 April over huishoudelijke hulp. Weer heeft een huismoeder naar de pen gegrepen, maar nu cm de zaak van een andere kant te belichten, dan een week ge leden een andere huismoeder deed, toen zij schreef over de moeilijkheden bij een gezinsin komen van f 38 a f 40 per week. Zij wijst er op, dat heel veel kleine middenstanders en kleine landbouwers met veel minder moeten toekomen. Als ik zegt zij mijn eigen huishouden van een kleine land bouwer met melkerij en het vele werk daaraan verbonden bezie, waarbij nog komt het verzorgen van de kinderen, naaien, stop pen, verstellen en breien, dan denk ik en velen met mij, dat er nog wel eens wat anders komt kijken. De werktijden van mijn man en anderen zijn heel veel langer dan die van een land arbeider en dan de verdienste? Wij zuchten wel eens bij zulke verhoudingen in ons goede va derland. Naar aanleiding van een op merking in een latere flits over het werk van de N.C.L.B. merkt zij nog op: ik ben geen tegen stander van deze dingen, maar ik zie yeel critiek en weinig dankbaarheid. Ëh als het zo doorgaat, dat de middenstand de kop wordt ingedrukt of uit gezogen door de belastingen, dan is er het gevaar, dat we een herhaling krijgen van wat Is raël overkwam in Egypte en dat er komt de zweep van de drijver als in Rusland. Dan geen va- cantie meer en geen openlijke klachten, maar concentratie kamp of gevangenis. Zij eindigt haar schrijven, dat niet voor de krant bedoeld was, maar waarvan wij de hoofdin houd hier gaarne een plaats ge ven met er op te wijzen, dat er weinig Christelijke tevreden heid is, maar altijd een grijpen naar dingen die men niet ver overen kan. lukt het ons wonderwel en we verwachten er nog veel van in Abessinië. Maar of de dollar en de heer Winsjinsky ons nog lang met rust zullen laten? We kun nen slechts hopen D. DE GARD. Een kunstgebit kan heel mooi I zijn. Alle tanden en kie- SS| j zen keurig in rij en gelid. Toch SI zal zeker niemand daarom een jjjj; j kunstgebit boven een echt gebit kiezen. Ja, dat zou men denken. Maar ziehier wat een Amster damse aannemer overkwam. Hij had kans gezien voor de gemeente Maastricht 200 wonin gen te bouwen voor een prijs, die f2000 lager lag, dan die van de op één na laagste inschrij ver. De gemeente had zo een voor deeltje van f400.000, terwijl bo vendien de woningen vlugger klaar waren, dan was voorge schreven. Prachtig zou ik zeggen. Daar moet het heen. Maar mis hoor! De man was afgeweken van de vóórschriften. Hij had door een te hoog loon te betalen de werklust geprikkeld. En dat was niet toelaatbaar. Tenslotte gaat het toch maar om de voorschriften. Het kunst gebit. Inplaats van een grote pluim kreeg de man een flinke gard in de i-orm uan een boete van f1150. EIRE THANS REPUBLIEK. Sowjet functionaris naar Washington? Een Sowjet-functionaris, rei zend in burgerkleding, is uit Berlijn naar Washington ver- Een juichende menigte was j trokken voor een belangrijke gistermiddag getuige van demissie bij de Sowjet-ambassade plechtigheden bij de uitroepingaldaar, zo wordt uit gewoonlijk van Eire tot republiek. j betrouwbare bron vernomen. De plechtigheid had plaats op het hoofdpostkantoor van Du blin, het republikeinse hoofd kwartier tijdens de opstand tegen het Britse bestuur in 1916. De 764 jaar oude banden met de Britse kroon zijn thans ver broken. De perssecretaris van de Sow jet-ambassade te Washington heeft verklaard, dat de ambas sade niet was ingelicht over een mogelijke aankomst te Washing ton van een Sowjet-functionaris uit Berlijn. Bloeitijd in Zuid-Beveland. Het prachtige zomerweer van de laatste dagen bevordert de bloei van verschillende vrucht bomen in het Zuid-Bevelandse fruiteentrum ten zeerste. De pruimen staan in volle bloei en vele kersensoorten staan ook reeds helemaal wit. Ook de pe ren diverse variëteiten staan volop in bloei. Een fiets tochtje door het oude fruiteen trum is de moeite waard. KAPELLE. Vergadering Gymnastiekveren. „Olympia". Onder voorzitterschap van de heer J. Welleman vergaderde alhier in het Hotel de Zwaan de Kon. Erk. Gymnastiekvereni ging „Olympia". In zijn ope ningswoord wees de voorzitter er op, dat het afgelopen jaar een goed verenigingsjaar was ge weest. Alleen de herenafdeling is evenals in verschillende om liggende gemeenten matig be zet, omdat verschillende leden zich in militairen dienst bevin den. Bij de gehouden bestuursver kiezing werden de heren J. A. Leijs en A. Hoogesteger beiden herkozen. Wegens vertrek van het bestuurslid C. Veerhoek werd in zijn plaats J. van Oos ten gekozen. De vereniging zal deze zomer deelnemen aan de Turndag te Sas van Gent en verder aan de aspirantendag te Wolfaartsdijk. Hierover werden nog verschil lende besprekingen gevoerd. Candidaatstelling V.V.D. Voor de aanstaande gemeen- teraadsverkiezirfg heeft de af deling Kapelle van de V.V.D. de volgende candidaten gesteld: 1. A. J. van Liere; 2. F. van Hoorn; 3. P. van der Have; 4. A. C. de Klerk; 5. Z. de Groene; 6. D. Schipper Dzn.; 7. M, Glas Jzn. YERSEKE. Particulieren stellen bewaking in. Door belanghebbenden-pach ters van een reeks percelen rondom het zogenaamde „West gat", is een combinatie gevormd (een dagwacht bij deze perce len). De combinatie heeft het voor nemen om niet alleen in een dag- wacht, maar ook in een nacht bewaking te voorzien en zal daartoe met een dubbele ploeg (dag- en nachtbewaking) wer ken. Voor de oorlog was de bewa king voldoende. Tijdens de be zetting verdwenen er echter zo veel overheidsvaartuigen, dat men thans deze maatregel heeft genomen. 50 jaar getrouwd. Heden hoopt het echtpaar Lam- perKosten zijn 50-jarige echt vereniging te herdenken. Mosselverzending over Febr. '49. In Februari 1949 werden de volgende aantallen mosselen ver zonden: naar België en Luxem burg 9991 ton; naar Frankrijk 27486 ton; naar Duitsland 18 ton; naar Engeland 5469 ton; naar Zwitserland 46 ton. In totaal 43101 ton. In Februari 1948 werden slechts 20461 ton verzonden. De Febru- arimaand van 1948 kenmerkte zich n.l. door een veertiendaagse vorstperiode en dientengevolge een veel mindere export Kreeftenveiling. De kreeftenveiling van Vrijdag j.L was matig bezocht en nog stiller dan de vorige veiling, toen reeds teruglopende prijzen vielen te constateren. De vissers hoopten op betere De hoogst geboden prijs was f 10.per kg, tegen welke prijs de vissers niet wilden verkopen. WEMELDINGE. De „Martha" gelicht. 't Belgische motorschip „Mar tha" is Vrijdagavond door twee bokken van de Bergingsmij. van der Tak gelicht en beoosten het kanaal op de slikken gezet. Het schip, dat gebroken bleek te zijn, is leeg gepompt en vervolgens voor reparatie naar een Hol landse scheepswerf gesleept. ST. ANNALAND. Kindles zaadteeltcursus. In de afgelopen winter werd door een 18-tal personen een zaadteeltcursus gevolgd; 15 deel nemers ontvingen een getuig schrift. Deze cursus werd gege ven door de heren J. Gideonse, hoofd van de O.L.-school te Sta- venisse en de heer Hoogeboom uit Den Haag. Bij de eindles werd het woord gevoerd door de heer Wiebos, die de lperlingen gelukwenste en de cursuslei der dankte voor zijn werkzaam heden. Ook Ir.Geuze feliciteer de hun en hoopte, dat de belang stelling voor een cursus als de ze mocht toenemen in het be lang van de kleine boer. De heer C. J. J. Kooyman sprak namens de Landbouwvereniging en bur gemeester F. M. Boogaard, die mee aanwezig was, voegde zijn gelukwensen bij die van de vorige sprekers. Namens de cursisten bood M. Ligtendag de heer Gideonse een vulpen aan en de heer Hoogeboom een boek. Een getuigschrift werd uitge reikt aan de volgende personen L. Hage, M. Ligtendag, A. A. v. Luijk. Johs. Fase, M. Moer land, A. Ligtendag, J. C. Kooy man, A. Geluld, Johs. Fase Pzn., Adr. Duijzer Czn., G. Duijzer Jzn., Adr. Duijzer Jzn., D. Man- teau en J. Kaashoek allen te St Annaland en aan C. Bijl te Poortvliet. Nationale Reserve. Woensdag j.l. werd een bijeen komst gehouden op het nieuwe gemeentehuis, waarbij de burge meester en een 15-tal door hem uitgenodigde mannen aanwezig waren. Het doel van deze ver gadering was, om ook hier een groep van de Nationale Reserve te vormen, 'waartoe men zich kon opgeven. Nadat door de burgemeester een uitvoerige uit eenzetting gegeven was, teken de een 8-tal jongemannen de verbandakte. Jaarvergadering Accelerando. De muziekvereniging alhier hield dezer dagen zijn algemene jaarvergadering in hotel Boo gaard onder voorzitterschap van de heer M. P. Lanooy, die een overzicht gaf van hetgeen in het afgelopen jaar door de vereni ging gepresteerd is. Om het aantal leden op peil te houden is het wel wenselijk, dgt er meer nieuwe leerlingen komen. - Uit 't financieel verslag bleek, dat er een nadelig saldo was van f98.76, gedekt door de re- servepost. De heer Iz Overbeeke werd als bestuurslid herkozen en de heer M. Overbeeke als b°B?j' de rondvraag informeerde de heer H. Overbeeke of er iets naders bekend was over een muziektent. De voorzitter ant woordde dat men nog niets ver der gekomen is op dit punt. Ook in Stavenisse heeft een bij eenkomst plaats gevonden van het Institituut Steun Wettig Ge zag en heeft Overste de Feyter gesproken over de Nationale Re- prijzen tegen de Paseji.^Er wasBurg L A verburg opende ge^erv^koop tot stand kwam. en sloot deze bijeenkomst.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2