De vacantie nadert; waar zullen we heen? M'sieur Dupont is teleurgesteld. Wie niet naar het buitenland kan, hjj treure niet; ook het eigen land biedt vele mogelijk heden. Tsiochoslowaaks-Hongaars vriendsGhaps- en öystanösveriirag gesloten. EDNA EARL Raad v. d. Scheepvaart deed uitspraak. Grenscorrecties inet Duitsland. Buitenlanders brengen geld in het laad je. De plannen van Soekarno. Tegen Dreigende herleving van het Duitse imperialisme. Een wereld van corruptie. Dinsdag. 19 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 EEN VRAAG DIE DUIZENDEN BEZIG HOUDT: (Van onze Haagse redacteur). Vacantie! Nu iedereen de sombere gedachten aan de winter van zich afschudt en de lentestemming af en toe wordt verhoogd door de felle voorjaarszon klopt in ieder hart het onweerstaanbaar ver langen om er op uit te trekken, uit de vaak duffe sleur van het dagelijkse leven. Tevergeefs probeert de soms gure Noordenwind de gedachte aan een zomer uit te bannen. Het is een onbegonnen taak, want duizenden lopen reeds met plannen in bet hoofd om de komende maanden enkele dagen aan Xeérlands stranden of waar dan ook te genieten van de zon. Vele Engelsen zullen gaan ge nieten van ons nieuwste snufje de Butlinkampen. 1500 bedden •wachtten op de gasten. Het is een experiment. De Engelsen zijn er „weg" van. De vraag of de Ne- 1 derlanöer deze geleide vacantie ook zo prettig vindt zal spoedig opgelost zijn. Butlinkamp of met. De vacan tie nadert. Er zal van geprofi teerd worden, hoewel wij ook dit jaar nog gebukt zullen gaan on der de onaangename nasleep, die de tweede wereldoorlog mee bracht. De tijd, dat vacantie een privi lege was van enkele bevoorrech ten, is reeds lang voorbij. De hoge ambtenaar, en de fabrieksarbei der; zij beiden hebben er recht op. Wel zal het voor de eerste iets gemakkelijker zijn om van de vrije dagen te profiteren, want even als de vorige jaren, zal de vacan tie ook dit seizoen niet goedkoop zijn, ofschoon er zeker een ver betering is ingetreden. De man met de dikke beurs, die een vacantiereis buiten onze landspalen wil maken heeft dit nog steeds niet in eigen hand. Hij is afhankelijk van het lot. Laat hij zich daarvan niet teveel voorstel len, het zou hen danig tegenval len. In het algemeen zetten de ruiltransacties tussen de verschil lende landen ons geen zoden aan de dijk. Er zijn nog altijd meer Nederlanders, die naar Frankrijk, Zwitserland en Engeland om de voornaamste landen maar te noemen willen, dan andersom. Zo kon het gebeuren, dat bij de laatst gehouden loting voor Frankrijk slechts 1 op de 6 aan vragers deviezen kregen toege wezen. Voor Zwitserland 1 op 4. Voor België zal echter binnenkort een bedrag voor deviezen beschik baar worden gesteld. Veel zal het wel niet zijn maar de gelukkigen, die er in loten, zullen ongetwijfeld genieten van de schitterende Ar dennen en het Maasdal. Het is te hopen, dat de Benelux zegenin gen op touristisch gebied het vol gend jaar zo groot zullen zijn, dat geld en grensmoeilijkheden voor goed tot het verleden zullen be horen. Ook wordt er thans gewerkt aan een officiële regeling met Denemarken. Deze zal binnenkort bekendgemaakt worden, terwijl een particuliere reisvereniging weer reizen naar Oostenrijk zal organiseren. Vacantie in eigen land. De ongelukkigen, die er uit ge loot zijn en de bezitter van de smallere beurzen zullen noodge dwongen hun vacantie in eigen land doorbrengen. Als zij even gul zullen zijn als het vorig jaar zul len zij gezamenlijk ruim 175 mil- lioen gulden in eigen land verte ren. Dat betekent: stampvolle rij wielpaden, te drukke touristen- oorden en bijna geen kampeer plaats onbezet. Want, de Neder lander wil persé in de maanden Juli of Augustus met vacantie. „Vacantiespreiding" is een leus, die reeds jaren oud is. Dit jaar zal men trachten de leus in daden om te zetten. Deze poging ver dient succes. Niet alleen omdat de wegen in hoogtijmaanden minder druk bezet zullen zijn, maar ook omdat vacantiespreiding 'er toe zal kunnen bijdragen, dat de prij zen van de buitenhotels en pen sions zullen dalen. Als een pen sionhouder weet, dat zijn huis vier inplaats van twee maanden ver huurd kan zijn, zal hij dat onge twijfeld in de prijs tot uitdruk king moeten brengen. De concur rentie zal dan weer een woordje mee gaan spreken. Ook zonder vacantiespreiding is er echter al een daling van de prijzen merk baar. De bezitters van de zomer huisjes merken maar al te goed, dat de koopkracht heel wat min der is dan het vorig jaar. De kam peerder zal er dit jaar goed van doordrongen moeten zijn, dat hij het niet zonder een kampeerkaart zal kunnen stellen. Er komen steeds meer gemeenten, die een dergelijke kaart verplicht stellen. Vergeleken bij het vorig seizoen zullen de mogelijkheden voor onze touristen niet bijster veel ver groot zijn. Maar er zal genoeg te genieten zijn. Scheveningen houdt zijn mu ziekfestival en de andere plaatsen, die niet onder willen doen voor de parel aan de Noord zee, hebben eveneens een aantrek Solex een gewone Bets. Naar de „Nieuwe Haagsche Courant" verneemt, ligt het in de bedoeling om in het ontwerp van kebjk programma ontworpen, de nieuwe motor- en rijwiehvet bollenvelden maken hun fleurige geem rijbewijs meer te eisen voor opwachtingen, kortom alles wat het berijden van een Solex. Zoals met tourisme te maken heeft is bedrijvig in de weer om de grote men weet wordt de Solex nog ge rekend tot de categorie lichte schare uitgelaten vacantiegangers motorrijtuigen. Hiermede is de op te vangen. Solex geheel tot „fiets" verheven, Wandelaars, fietsers, autorij- want alle voorrechten van dit ve ders, zeilers en kampeerders, zij hikel zijn haar deel. De rjjwiel- zullen binnen korte tijd in eigen paden heeft zij veroverd en ook land er op uit trekken, een land tegen het rijden op een Solex op dat gelukkig vele mogelijkheden Zondag zullen dan uiteraard ook geen wettelijke bezwaren meer bestaan. Ook de nummerborden zijn niet meer vereist. Alle Europeanen over de kling. Mevr. W. schreef aan Mendes da Costa, „Elsevier" het vol- biedt. Buitenlanders in Nederland. Buiten de duizenden Nederlan ders zullen er ook nog talloze buitenlanders langs or.ze wegen trekken. Wat dat betreft heeft de oorlog ons geen kwaad gedaan. In Amerika is veel animo voor Euro pa. Wij varen daar wel bij. De Amerikaan, die voor de oorlog ge- s briefje, middeld anderhalve dag in ons „Eind 1942 zat ik in Batavia in land verbleef, blijft er thans drie het krijgsraadgebouw gevangen, a vier. Natuurlijk willen we deze Daar werd geregeld een Maleise bezitters van harde valuta graag krant binnengesmokkeld. In een in ons land hebben. Verleden jaar van de nummers ik meen dat brachten ongeveer 20.000 Ameri- van 16, 17 of 18 December kanen een bezoek aan ons land. stond het volgende: Het is de verwachting, dat er dit jaar nog meer Amerikanen ons land zullen bezoeken. Het aantal jfn Belgen, dat onze grens zal over- Iom„aI?eI Euhopeanen in Neder- steken is moeilijk te schatten. In l*ndsch-Indte te vermoorden, ieder geval zullen het er weer heel Het antwoord van de Jappen veel zijn. Na hen komen de En- luidde ongeveer: gelsen, voor wie de Friese meren1 Dit hadden de Indonesiërs een grotere attractie schijnt te moeten doen voor de komst der worden, dan komen de Amerika- Jappen. Nu ze dit niet gedaan nen, Fransen en Zwitsers. In het hadden, moesten zij dit niet van vorige seizoen brachten de bui- de Jappen verlangen. Deze wilden tenlanders niet minder dan 271-2 zich niet hiertoe lenen, millioen gulden in het laadje. Is Zij, die in dezelfde periode met het een wonder, dat de A.N.V.V. mij gevangen zaten en dat bericht thans in het buitenland goede ook onder de ogen gehad hebben, propaganda voor ons land maakt 7 kunnen het bovenstaande bevesti- De grote trekpleisters voor al gen. deze buitenlanders zijn onze oude Kortgeleden is hier in het pu- steden en gebouwen, onze musea, bliek verklaard, dat een docu- tulpen, meren, golfvelden en niet ment gevonden is waaruit blijkt, te vergeten de kaasmarkt en de dat Soekarno en Hatta de Jappen klompen. Helaas is onze hotel- wisten te bewegen tot internering ruimte nog steeds beperkt. De van vrouwen en kinderen, het- buitenlanders zullen echter weer geen oorspronkelijk niet in de be- ongetwijfeld prioriteit verkrijgen, doeling had gelegen. Wij weten, De voedselpositie is gelukkig weer dat deze internering nameloze el- voor-oorlogs en de Engelsman, die lende heeft gebracht en de dood in een Nederlands hotel verblijft van duizenden vrouwen en kinde- zal het prettig vinden, dat hij niet ren tot gevolg had. zoals in zijn vaderland zijn Weet de Regering al deze din- eigen handdoek moet gebruiken.gen niet?" Tsjeeho-Slowakije en Hongarije hebben Zaterdag een twintigjarig vriendschapsverdrag gesloten, dat tevens voorziet in het verlenen van wederzijdse bijstand tegen „de dreigende herleving van het Duitse imperialisme". In de inleiding tot het verdrag In artikel twee wordt bepaald, dat beide partijen op zich nemen gezamenlijk alle maatregelen ten uitvoer te zullen leggen, die nood zakelijk zijn om het onmogelijk te maken dat er „een nieuwe aan val door Duitsland of door enige andere staat, die zich rechtstreeks of op welke wijze ook met dit land zou verbinden, zou kunnen worden uitgevoerd. In artikel drie wordt erin voor zien dat, indien een van de ver wordt verklaard, „dat een gebrek dragsluitende partijen in een mili- door de eeuwen heen aan weder- j tair conflict zou geraken met zjjds begrip en aan het gevoel, i Duitsland of met een andere, met nabuurlanden te zijn hetgeen door laatstgenoemd land verbonden heersende klassen opzettelijk staat, de andere partij onmiddel- werd teweeg gebracht en is ge voed, ertoe heeft geleid, dat het samenvallen van de belangen on zer volken voor hen verborgen is gehouden". Voorts wordt verklaard, dat buitenlandse invloeden van derge lijke verschillen in inzichten ge bruik maakten, om de beide lan den van elkander te vervreem den. In artikel één van het Tsjecho- slowaaks-Hongaarse vriend- schaps- en bijstandsverdrag wordt verklaard, dat de verdragsluiten de partijen een op hechte basis gegrondveste politiek van vriend schap en samenwerking zullen bad-1 voeren. lijk militaire en welke andere hulp, die zou worden verlangd, zal verlenen. Andere artikelen van het ver drag voorzien erin dat de con tracterende partijen elkander zul len raadplegen over internatio nale vraagstukken, waarhij Hon gaarse en Tsjechoslowaakse be langen betrokken zijn, voorts wordt bepaald dat geen der beide landen zal deelnemen aan bondge nootschappen, die tegen de andere partij gericht zouden zijn en dat partijen er naar zullen streven hun betrekkingen op economisch, cul tureel en ander gebied nauwer aan te halen. Dr N. de Groot, hoofdnatuurkundige van het Philtpslabora- torium voor Weten schappelijk Onderzoek heeft op het sympo sium voor warmte overdracht in de tech niek te Utrecht met een infra-rood droog- straler een spiegelei gebakken. De stralen de warmte van deze Philipslamp bleek vol doende om in enkele minuten het ei gaar te krijgen. Dubbel gebak ken kwam het uit de pan, omdat de infra rode stralen het eerst de bovenzijde treffen. Het vermogen van de drooglamp, die in de techniek o.m. wordt gebruikt voor het dro gen van lakken en vernissen, is 250 W., voldoende om een halve liter water in 10 minuten aan de kook te brengen. Het is opmerkelijk hoe opper vlakkig men in Nederland de Fransman beoordeelt Hij heet lui, onevenwichtig, slordig, zieke lijk gebrand op politieke relletjes, ondegelijk, etc. etc. En zeker, de algemene toestand in Frankrijk, van de verte uit beschouwd, maakt ook wel die indruk. Maar dan: alles te weten, is veel be grijpen, en hij, de Fransman, aan wiens zorgen bakermat en groei onzer beschaving waren toever trouwd is niet zonder reden zozeer afgezakt M'sieur Dupont is voorman- werkman bij Citroën's enorme au tomobielbedrijf in Parijs, 's Mor gens om 7 uur duikt hij plichtsge trouw de ondergrondse in, na eerst z'n onafscheidelijk krantje te hebben gekocht en staat rustig te lezen terwijl de trein voort raast M'sieur Dupont begint de dag met zich te ergeren en z'n Franse temperament doet die ergernis heel wat feller zijn dan die van de „lustig voortkankerende Hol lander". Op de voorpagina staat met grote kopletters hét schan daal van de dag aangegeven: bij na zonder mankeren is er weer de een of andere hooggeplaatste functionaris vandoor met ettelijke millioenen van M'sieur Dupont's zuur verdiende en met de normale tegenzin afgestane belasting eentjes. En er onaantastbaar van door gezien z'n nauwkeurige ken nis van de morele gedragingen der verdedigers en de handhavers van recht en orde. In de plaats mijner inwoning werd kortgeleden de commissaris van politie gearres teerd, omdat Zijne Weledelge strenge reeds langer dan IVs jaar aan het hoofd stond der meest perfect georganiseerde autodievenbende in de omgeving van Parijs. BESTE PRIJZEN. Enkele weken geleden vroeg mijn vrouw de weg aan een po litieagent, die haar, naar Franse gewoonte zeer hoffelijk te woord stond en haar daarna vroeg of ze „soms Engelse of Amerikaanse" was. Op haar ontkenning werd haar gevraagd of ze „dan soms buitenlands geld bij zich droeg". Ook niet, „maar is het de ge woonte geworden dat buitenlan ders op straat op deviezen wor den gecontroleerd?" „Xatnuriyk niet, madame", zei Hermandad trouwhartig, „van mijn kant is het zuiver zakelijke belangstelling, méér niet. Ik ben hier iedere middag van 3 tot 7 FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 6) De man mompelde iets on verstaanbaars en zijn hand zwaar op de manen van het paard leggend, zei hij op strenge toon enkele woorden, die volko men onverstaanbaar waren voor de bijstanders, maar die onge twijfeld 'n magische invloed op 't woeste dier uitoefenden, dat nu rustig en tevreden zijn kop schuurde tegen de schouder van zijn meester. Afgestoten door de ruwe on gemanierdheid van deze mar,, ging Edna naar binnen en keek naar de zwijgende groep daar buiten, tot het werk klaar was en Aaron Hunt zijn gereedschap neergooide en het gelaat af veegde. „Wat ben ik u schuldig?" zei de ongeduldige ruiter, terwijl hij in het zadel sprong en met de hand in zijn vestzak voelde. „Ik vraag niets voor zulke kleinigheden. Het is de moeite niet waard er over te praten. Goeden dag, mijnheer". Aaron Hunt draaide zich om en ging de smidse binnen. „Hier is een dollar, het is het enige stuk kleingeld, dat ik heb." Hij reed naar de deur van de smidse, wierp de hoefsmid het kleine goudstuk toe en ga loppeerde daarna snel weg. Edna sprong hem achterna en riep uit: „Wacht even, mijnheer, u heeft uw sjaal vergeten!" Hij wendde zich om in het za del en zelfs onder de beschut- 1 ting van haar wollen muts voel de zij de wilde schittering in zijn ogen, toen hij voorover boog en de sjaal van haar aannam. Weer raakte hij even met zijn vingers zijn hoed aan, boog lich- telijk en zei vluchtig: „Dank je wel, kind." Toen gaf hij het paard de sporen en was in een ogenblik uit het gezicht. 1 „Het is een ruwe, godslaster- j lijke, slechte man", zei Aaron I Hunt toen Edna de werkplaats weer binnentrad en het geldstuk opraapte, dat tussen de sintels om het aambeeld lag. „Waarom vindt u hem slecht?" „Geen goed mens vloekt, zoals; hij deed, voor jij hier was; en heb je niet opgemerkt, welk; een slechte, gemene uitdrukking hij had in zijn ogen?" „Neen, ik heb niet veel van zijn gelaat gezien; hij heeft maar eens naar mij gekeken. Ik zou hem niet graag nog eens ontmoeten. Ik ben bang voor hem." „Je moet nooit bang zijn, mijn liefste, hij is hier vreemd en er is weinig kans, dat zijn lelijk gezicht ooit weer onder je ogen komt. Houdt het geld maar, lief ste. Ik wil het geld niet heb ben, na de toon, die hij tegen mij aansloeg. Als ik, inplaats van zijn wild paard te beslaan, de kerel had neergeslagen om de brutaliteit, waarmee hij mij be ledigde, dan zou ik hem behan deld hebben, zoals hij verdien de. Beleefdheid is goedkoop en een arm mens, als hij zich netjes gedraagt en zijn werk goed doet, heeft er evenveel recht op als iedereen anders." „Ik zal de dollar aan groot mama geven, om een nieuwe koffiepot te kopen; want zij zei vandaag, dat de oude doorge brand was en zij kon hem niet langer gebruiken. Maar wat is dat daarginds in het gras? De man liet tenslotte toch nog iets achter." Zij raapte van de plaats, waar hij de sjaal had neergeworpen een in fijn leer gebonden exem plaar van Dante's Hel op en toen zij het opende om de naam van de eigenaar te ontdekken, zag zij geschreven op het voorblad met een flinke, mooie hand: N. A. M. Boboli Gardns, Florence, „Laat alle hoop varen, gij die hier binnentreedt". Lasciate ogni iperanza vol ch'entrate. „Wat betekent dat, grootpa?" Zij hield het boek omhoog en wees op de woorden van deze vreselijke inscriptie. „Maar. liefste, hoe zou ik dat weten? Het is Grieks of Latijn, of Hollands, of een ander bui tenlands taaltje, waarin hij ook zijn woest paard toesprak. Hij moet zijn leven doorgebracht hebben onder de heidenen, te oordelen naar de taal, die hij sprak, want hij heeft noch ma nieren noch eerbied voor de godsdienst. Schat, je deed beter met het boek daar in het vuur te gooien, het is niet geschikt voor jouw ogen." „Misschien komt hij terug om het te halen, als hij het spoedig mist." „Dat zal wel niet, Men zou haast denken, dat hij voor het gerecht vluchtte. Hij zou niet voor dat boekje terugkomen, al was het in goud gebonden in plaats van in leer. Het is zeker niets waard, of hij zou het niet hebben gelezen, de oude hei den." Weken gingen voorbij en men hoorde niets meer van de eige naar van het wondermooie boekje. Edna voelde, dat zij het evengoed als haar eigendom kon beschouwen. Dit nieuwe bezit was voor haar een bron van eindeloos genot, al ging de in houd boven haar begrip. Het was een Amerikaanse vertaling van Dar.te's Hel, verlucht met mooie illustraties; en verschil lende verheven passages waren onderstreept met potlood en van noten voorzien in een onbekende taal, die zo ten zeerste haar nieuwsgierigheid opwekte. (Wordt vervolgd.) en als u eens iets hebt, ik betaal de beste prijzen Is het een wonder dat m'sieur Dupont er de brui aan geeft? Reeds langer dan dertig jaar zit hij in de misère en zo langzamer hand heeft iedereen de kans ge geven om hem de weg te wijzen. Toen de Gaulle met veel bomba rie Parijs binnenrukte was heel het Franse volk bereid om zich achter „Mon General" te scharen, menende dat nu eindelijk het uur der „zorgen bevrijding" had ge slagenom andermaal te wor den teleurgesteld. De Gaulle's „moment" was nog niet gekomen en laat nog steeds op zich wach ten. M'sieur Dupont is het geheel meer dan beu. Z'n rijke land is in feite straatarm; z'n rechtszeker heid is een trieste grap geworden; politie, justitie, douane, kortom het gehele ambtenarencorps is corrupt tot op het been; de eens zo goede reputatie van La Grande Nation" is naar de haaien Toen kwam leider Thorez met nieuwe beloften. Zijn communis me was een nationaal commu nisme, onafhankelijk van Moskou en hij alleen kon en zou Frankrijk redden. M'sieur Dupont vloog er weer eens in en koesterde nieuwe hoop. Allen hadden gefaald laat nu in vredesnaam die com munisten het maar eens pro beren Edoch, Thorez had gelogen. Al heel spoedig bleek dat hij even zeer onder Moskou's bevelen stond én staat als welke andere rode profeet ook en M'sieur Du pont voelde zich bitter opgelicht. Nu moet hij het weer proberen. Maarmet wie? In zaak van aanvaring „Pulaski" -—„Lissekerk". 25 Januari jl. kwam het 7233 brt. metende s.s. „Lissekerk" van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaart Mij. te 's-Gravenhage, op weg van Antwerpen naar Rotterdam op de Wester-Schelde nabij de lichtboei 27 bij Hansweert in aanvaring met het tegemoet varende Poolse s.s. „Pulaski", groot 7083 brt. Beide schepen werden zwaar be schadigd, de „Pulaski" zodanig, dat zij om zinken te voorkomen, aan de grond moest worden ge zet, terwijl door de aanvaring aan boord van dit schip een man werd gedood, twee anderen zwaar en nog eens twee licht werden ge wond. Beide boten hadden een loods aan boord. De Raad voor de Scheepvaart sprak als zijn oor deel uit, dat de „Pulaski", die het Zuidergat in moest, iets te lang haar koers is blijven varen en zo doende te ver voor de „LJssekerk" is overgelopen, waardoor aan boord van dit schip onzekerheid is ontstaan over de koers welke de Pool zou gaan varen. Er was geen enkele noodzaak voor de schepen om elkaar stuurboord op stuurboord te passeren en de stroomopvarende „Lissekerk" had in haar oorspronkelijke koers moeten volharden, totdat de be doelingen van de „Pulaski" dui delijk waren, daartoe was ter plaatse voldoende gelegenheid. De Raad verwijt de kapitein niet, dat hij toen de loods over bakboord draaide niet heeft ingegrepen aldus luidde vorige week j.L de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam." Genoeg aken op de Elbe. „Er is een voldoend aantal aken op de Elbe gelaten om voorraden naar Berlijn te vervoeren voor het geval de blokkade van Berlijn wordt opgeheven", zo heeft ge neraal Clay in zijn maandelijks rapport aan Washington mede gedeeld. Teneinde de critieke toe stand van de scheepvaartmaat schappijen op de Elbe te verlich ten, was het overschot aan scheepsruimte overgebracht naar de Rijn en de kanalen in de Wes telijke zone. In de dubbele zone deden zich handelsmoeilijkheden voor. Waterstaatsexamen wordt gewijzigd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het tot dusver bestaande programma voor het examen voor technisch ambtenaar van de Rijkswaterstaat ingetrok ken. In het vervolg zal in plaats daarvan het examen ter verkrij ging van dit diploma in twee af zonderlijk af te nemen gedeelten worden gesplitst. In verschillende gevallen kan vrijstelling van het afleggen van het eerste gedeelte worden verleend. Het eerstvolgen de volledige examen zal plaats hebben in 1950. SPAREN.' Kunnen we sparen? Jawel, zegt een prijsbcheer- send ambtenaar. Er zijn nog altijd reien, die erg royaal en slordig met hun geld omspringen, wat hieruit blijkt, dat nog voortdurend tal rijke prijsovertredingen voor komen. Welnu, trie een te hoge prijs kan betalen, is in elk geval in staat, het teveel betaalde te be sparen. In theorie r ol kom en juist. Maar om te beginnen, kan niet altijd worden geconstateerd icat betaald moet worden, en, boven dien is het soms de enige manier om iets te krijgen of gedaan te krijgen, omdat de toegestane prijs nu eenmaal te laag is. Maar afgezien van deze nogal aanvechtbare bewijsgronden: er KAN nog gespaard worden. Wij hebben ons een levenswijze aangemeten, die sterk afsteekt bij die van een halve eeuw ge leden. Bovendien wordt in ambtelijke kringen, ik denk aan de stafen manie, de royaliteit met benzine enz. al teveel geleefd alsof het geld geen rol speelt. En dan spreek ik nog niet van de fiscale ervaringen van som mige spaarders, die niet bepaald de spaarzaamheid prikkelen. Er K.4N meer gespaard wor den. En het is ook NODIG. Maar dan moeten de fiscale bemoeiingen verminderen. En dan moeten overheid en burgerij één lijn trekken. Overheidspersoneel krijgt vrijaf op Koninginnedag. Op Koninginnedag 30 April, zal door de overheidsdiensten aan het personeel, voor zoover de dienst het toelaat, vrijaf wor den gegeven. Met betrekking tot de natio nale feestdag is de gedragslijn van verleden jaar nog geconti nueerd, dat wil zeggen, dat op 5 Mei de rijksdiensten tot 4 uur zullen functionneren. Bedell Smith over Ruslands oorlogspotentieel. Generaal Bedell Smith, de vo rige Amerikaanse ambassadeur te Moskou, verklaarde in een ra dio-interview niet te geloven, dat de Sowjet-Unie de atoombom in enige hoeveelheid produceert, hoewel zij de principes ervan wel kennen. „De Sowjet-Russische weten schap is even goed als de weten schap waar ter wereld ook", zo zeide hij. Het Sowjet-Russische leger noemde Bedell Smith „een prachtige organisatie", doch „de moeilijkheden bij het bevoorra den ervan in een lange en snelle opmars", achtte hij „reusachtig groot". „Het heeft steeds goed gevoch ten ter verdediging van het Rus sische Vaderland, doch het Rus sische leger is nooit een agres sief leger geweest". Iedere oorlog tussen de tegen strijdige theologieën van de Sow" jet-Unie en de Westerse mogend heden, zou, volgens Bedell Smith een „langgerekte, vernietigende oorlog zijn, die geen der partijen zou winnen". „Ich bin auf Raub aus". De minister-president van N.- Rhein-Westfalen, dr Arnold, heeft zich in zeer scherpe be woordingen uitgelaten over de voorgenomen grenscorrecties. Hij stelde het voor alsof hiermee aan Duitsland het grootste on recht wordt aangedaan. Naar aanleiding daarvan schrijft H. G. J. Rientjes te Heerlen in „Vrij Nederland": „U zijt zeker alles vergeten. Wij niet. Wij zien ze nog in de vroege morgen van 10 Mei 1940 hier binnenvallen, uw Deutsch- tum-Militar, om hier te roven („ich bin auf Raub aus") te ver nielen, te plunderen, en wat al niet naar Duitsland weg te voe ren, ondanks de verklaringen van satan Goebbels, dat van alle geruchten „niets waar" was. Gij Deutselitum-volk, hebt ons Nederlanders een schade van veel meer dan 20 milliard gulden toe gebracht. Gij hebt meer dan 200.000 Nederlanders vermoord, gekweld, mishandeld en in gevan genissen doen opsluiten. Voor de aanslag op de ban diet Rauter, werden 1000 on schuldige Nederlanders laaghar tig vermoord. Jarenlang daar vóór, hadden uwe spionnen lijs ten aangelegd van personen die voor wegvoering, voor wraak- offers, voor „Silbertanne"-offers, in aanmerking kwamen. Hier opereerde als zodanig de „Schul- meister" Edm. Georges, die zich bij de heer Deken en de Dr Poels aandienend als „Ketteler- bundmann", om dan later de waardevolle bibliotheek van Dr Poels weg te voeren: dat indivi du waarvan zelfs de eerste S.D. overste walgde, die dief die bij mij achterin het huis binnenbrak om onze eigendommen te verze gelen, in beslag te nemen en mij weg te voeren en die ook nu nog de sleutel van mijn brandkast heeft, wijl hij zich in ons huis dacht te installeren, zodra de be volking van Nederland geweld dadig volgens plan naar Polen zou zijn weggevoerd! Gij moest u schamen nu nog een grote mond tegen Neder land op te zetten. „Justitia reg- norum fundamentum"!, dat moet gij op de wand van uw Büro vastnagelen, en kan dan ook nog nuttig zijn voor uw landvoogd Pilatus en diens acoliet Herr Probst Gaspers" CoDtactaYond Band Nel-Mie, Afdeling Axel. Commissaris der Koningin aanwezig. Door de afdeling Axel en om streken van de Band Nederland- Indië werd in het Centrum een contactavond gehouden. Na ope ning door de voorzitter de heer B. Knieriem, die de verdere plannen voor dit jaar uiteenzette bracht de Chr. Harmonie „Hosan na" enige muzieknummers ten gehore. Na het arriveren van de Commissaris der Koningin in Zeeland, benevens luitenant-ko lonel G. Pruijs, directeur-gene raal der Demobilisatie, vergezeld door enige officieren van zijn staf, burgemeester en wethouders der gemeente werd staande het Wilhelmus gezongen. Door kolo nel Pruijs werden enige mede delingen gedaan over de werk zaamheden voor de gedemobili seerde militairen, waarvan meer dan 90 procent hun maatschap pelijk werk weer hervat hebben. In verband met de vraag wan neer de jongens uit Indië zou den terugkeren verwees hij naar de regeringsmededelingen in de pers over a.s. demobilisatie. Na vertoning van een film van de terugkeer der O.V.W.ers sprak de Commissaris der Ko ningin een kort en hartelijk woord, waaruit zijn medeleven bleek met d° teruggekeerde mannen van 1-14-R.I., maar ook met de militairen die nu in In dië zijn. Met een beroep op al len om te zorgen voor onze mi litairen in Indië besloot de heer Casembroot zijn rede. Een mooi moment was het toen de Commissaris, kolonel Pruijs en luitenant Dankerts op het podium plaats namen en hen door de secretaris der afd., de heer Jac. de Ruijter, de her inneringstegel, uitgereikt aan alle teruggekeerde militairen uit Indië, werd aangeboden als dank voor het vele dat zij heb ben gedaan in het belang van de teruggekeerde militairen. Na de pauze declameerde de heer de Feijter, waarna de heer van Dool, ambtenaar Bureau Demobilisatie, enkele vragen beantwoordde en luitenant Dan kerts van de Sociale Dienst wees op de plicht die wij allen te ver vullen hebben tegenover de jon gens in Indië. Na een spraakwaterval volg den nog enige muzieknummers van „Hosannah", waarna de voorzitter deze goed geslaagde bijeenkomst sloot. Londense havenarbeiders weer aan het werk. Vijftienduizend Londense ha venarbeiders zijn na een staking van vijf dagen weer aan t werk gegaan, waardoor 94 schepen die waren opgehouden weer voor vertrek gereed konden worden gemaakt. De textieldistributie zal voor lopig niet worden opgeheven, zo meldden we reeds. Het ligt in de bedoeling, aldus bevoegde zijde, binnenkort weer nieuwe i textielpunten aan te wijzen. De Bijzondere Raad van Cas- j satie zal op 25 Mei, in afwezigheid van de gerequireerde, de zaak te gen Schreieder behandelen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2