B.F.O. wenst deel te neinen aan besprekingen L NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuw voorstel van Cochran. Paasboodschap Prinses Wiiüeimina. Transportcolonnisten van het Roode Kruis te Goes bijeen. Uitreiking van medailles. ook propa' Honderden motorrijders bezochten Walcheren. Zeeuwse C.J.M.V.-ers hielden toogdag te Zierikzee. Rusland zou Duitse kwesties willen bespreken. Een zwaar karwei met een vlot verloop. Caisson Bx 204 te West- kapeae ge«orgen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1231 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 19 .APRIL 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.34 u., onder 19.45 u. Maan op 3.31 u., onder 10.51 u. L.K. 4.27 u. Hoogwater op Woensdag 20 April: Vlissingen: 7.25 u. 1.50 m., 19.55 u. 1.19 m. Terneuzen: 7.53 u. 1.71 m., 20.25 u. 1.41 m. Wemeldinge: 8.57 u. 1.36 m„ 21.28 u. 1.06 m. NIEUWE BESPREKINGEN TE BATAVIA. I Zondagmorgen heeft prinses Wilhelmina in een uitzending van het I.K.O.R. een toespraak gehouden, waarin zij zei, dat Behalve dr van Roycn en Moh. Roem heeft ook Merle Coclirai), de Amerikaanse vertegenwoordiger in de UNCI, een rede gehouden op de openingsvergadering van de voorbereidende conferentie te Bata /ia. Hij ontvouwde daarin het voorstel om bepaalde, in Bata via te nemen besluiten, formeel te ratificeren in Djogja, zodra de republikeinse regering daar hersteld is en weer functionneert. Voorts sprak hij het vertrouwen uit, dat de republikeinse regering het bevel tot staken van liet turen o;> de meest effectieve wijze alleen door Christus te volgen, uitvaardigt, zodra zij in tie gelegenheid zal zijn om te Djogja de we kunnen komen tot opheifing hiertoe nodige leden van haar regering bijeen te brengen om in te Van de ellende en de verwor- stemmen met de wijze, waarop zulk een bevel moet worden gegeven j ding Van de wereld. Zowel in deze eerste als in de gedacht de B.F.O. uitsluitend als inmiddels gehouden tweede bij- zelfstandige partij bij besprekin- eenkomst van de conferentie gen over het Indonesische vraag- heeft Dr van Royen gesproken, stuk op te laten treden. Na Er werd op de eerste vergade- een discussie werd dit punt ech- ring een commissie ingesteld ter ter aangehouden ter bespreking bestudering van de door de deel- in een bijeenkomst van de lei- gebieden ingezonden nota's be- ders der deelstaten, treffende de reorganisatie van Verder stelde de commissie, de B.F.O. Deze commissie heeft dat de B.F.O. wenst deel te haar arbeid ook reeds beëindigd en eenstemmig werden de vol gende opnieuw geformuleerde beginselverklaring en doelstel ling vastgesteld. Deze beginselverklaring houdt in, dat volgens Linggadjati de vrije souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië het gehele grondgebied van Indonesië om vatten. Die V.S.I. zullen zijn een fede ratie, welke zal worden gevormd door gelijkwaardige en gelijk- nemen aan de besprekingen over het Indonesische vraagstuk voor zover deze de vorming van de vrije souvereine V.S.I., de over dracht der souvereiniteit en tot standkoming der Nederlands- Indonesische Unie raken. De B.F.O. zal niet deelnemen aan besprekingen betreffende het Nederlands-Republikeinse geschil voor zover dit alleen Nederland en de republiek aan gaat. Tenzij Nederland zowel als de republiek de B.F.O. uitnodi gen ook daarin van haar inzicht rechtigde deelstaten. De op democratische wijze ge- j te willen doen blijken. bleken volkswil zal bepalend zijn bij de vorming van deelstaten en van federale gebieden niet-deelstaten. De vrije en souvereine V.S.I. zullen met het koninkrijk der Nederlanden een unie vormen op basis van volledige gelijkwaar digheid en gelijkgerechtigdheid. Christus wekt allen op tot het leven en het ademen in de sfeer van zijn liefde en offerbereid heid voor Hem en tegenover de naaste, waardoor ontstaat de heilige vlam, de onweerstaanbare kracht der genezing van de zieke wereld, door naastenliefde in Zijn gemeenschap. Hij leidt tot God de Vader, Hij breekt alle vormen" terwiile van de mens en Hij leidt alleen de enige, ware weg. Laten wij ons bezinnen op deze boodschap, teneinde de rus tige kracht te ontvangen, die van de Herder uitgaat en ons t *jr vz d jj in staat stelt persoonlijk en ge-.Geslaagde G.J.M.V. Bondsdag meenschappelijk de taak te ver- Zierikzee. vullen, die hij ons wil opleggen, aldus Prinses Wilhelmina. „Durf te leven en wat ook de afloop zal zijn, de overwinning Volgens geruchten werken de is zeker". Met deze kernachtige generale staven van de landen derwoorden besloot ds A. de Vries, De Bond van Verenigingen Transportcolonne-leden van het Ned. Roode Kruis heeft op Tweede Paasdag te Goes de zeven tiende algemene jaarvergadering gehouden, waar afgevaardig den en belangstellenden uit het gehele land aanwezig waren. Voordat de vergadering begon vond een rondmars door de stad plaats en defileerde men op helmarktplein voor de algemene commandant Lt.-Generaal b.ü. L. II. van Oyen, adj. in buiten gewone dienst van H. M. de Koningen, alsmede voor andere hoofd en sub-alterne officieren. Na het défilé heeft Lt.-Gen. Nadat nog enkele mededelin- van Oyen de bronzen medaille gen waren gedaan volgde de voor tienjarige trouwe dienst j rondvraag en sloot de heer Stoel Westerse Unie plannen uit voor gecombineerde militaire manoeu- Jaarlijkse reünie van de K.N.M.V. dere autoriteiten, komde de Commissaris de Belgi sche en Nederlandse motorrijders. De Kon. Ncd. Motorrijdersver-Burgemeester Sandberg stelde PAUL HOFFMAN ONTVANGT NEDERLANDSE BOEREN. 32 Nederlandse boeren brengen op het ogenblik een bezoek aan Amerika om daar gedurende zes maanden de Amerikaan se landbouwmethodes te bestuderen. De administrateur van het Europees Herstelprogramma, Paul Hoffman, ontvangt te Washington drie afgevaardigden. V.l.n.r.: de leider van de excursie, Ir C. W. C. van Beekom uit Krui- ningen, Hoffman, M. Volleswinkel uit Bennekom en W. D. Jaarsma uit Koudum. In de Concertzaal werd twee maal door de Middelburgse C.J.M.V. het toneelspel „Ezon- stad" van Jan H. de Groot, op gevoerd. De spelers kweten zich ondanks de zware eisen, die een opvoering tweemaal achtereen met zich meebrengt, uitstekend van hun taak. Na afloop van de middagbijeenkomst werd door het Tamboer- en Pijpercorps „Juliana" een concert gegeven op de muziektent in het Haven park, waarvoor grote belangstel ling bestond. De slotbijeenkomst. Ned. Herv. Predikant te Mid delburg, de bondsdag-rede, die hij uitsprak voor meer dan 1000 jongeren, die de jaarlijkse Bondsdag van de Prov. Comm. van het C.J.M.V. in Zeeland te Zierikzee meemaakten. Dank zij de uitnemende orga- Hier verwei- nisatie slaagde deze Bondsdag uitstekend. Zowel 's morgens als 's mid dags werd vergaderd in de De Nederlandse souvereiniteit eniging lieeft op tweede Paasdag het zeer op prijs dat Walcheren Graanbeurs en in het Concert zo lang de V.S.I. niet is llaar jaarlijkse voorjaarsreunie uitgekozen is voor de reünie en de gtbouw. In de Graanbeurs open gehouden op Walcheren, welke Belgische Bonsvoorzitter dankte |de c|s Vrjes de morgenbijeen- gcorganiseerd was door de in voor de vriendelijke ontvangst en1 komst met een woord van wel- Augustus jubilerende motorclub goede voorbereiding. Verder spra- kom en het lezen van Rom. 8. „Scheldegouwen". Meer dan 700 ken nog de heren Bruinsma, voor- jje heer J. van Elsacker sprak motorrijders uit alle delen van zitter van de K.N.V.M. en Casten- er over ;jHe't Jongenswerk" dat het land en een 90-tal Belgen, na- miller, voorzitter van „Schelde-de leider' volgens spr. moeite en men hieraan deel en reden in een gouwen blijdschap g'eeft. Waarom ben ik Ondertussen waren op het Mo-1 jongensleider?", zo zei de heer mi'ot/iT* in A T i /"I/l/il |-»i 1 i-rr r-t no/lo wordt, tot stand gekomeq, erkend Wat de doelstelling aangaat werd vastgesteld, dat de B.F.O. tot doel heeft de staatkundige inzichten en belangen van de in B.F.O. verband samenwerkende gebieden in Indonesië te formu leren en voor te staan bij de besprekingen en onderhandelin gen over de vorming van de vrije en souvereine V.S.I. en over de beginselen en de kern punten van de Nederlands-In donesische Unie. Positie van B.F.O. Wat de positie van de B.F.O. aangaat had de studiecommissie Volgens de Amerikaanse radio commentator Pearson heeft Rus land belangrijke „vredesvoorstel len" gedaan. Deze „voorstellen" zoaden gedaan zijn door de afge vaardigde van de USSR bij de V.N., Malik. Rusland zou, door bemiddeling van laatstgenoemde, aan de reizende ambassadeur der Ver. Staten, Jessup, een confe rentie van de Grote Vier hebben voorgesteld om sommige Duitse kwesties te bespreken: de munt- kwestie, de Berlijnse blokkade, de eenmaking van Duitsland en het terugtrekken der bezettingstroe pen. Acheson zou, aldus Paerson, deze voorstellen met Bevin en Schuman te Washington hebben besproken. De geallieerden zou den echter van de Sow jet-Unie eerst nadere bijzonderheden om trent haar voornemens wensen te ontvangen. Ook van andere zijde wordt de aandacht gevestigd op mogelijke besprekingen. Generaal Clay heeft te Berlijn verklaard, dat hij in het geheel geen reden zag om te delen :n net algemene optimisme, dat men in Berlijn schijnt te koesteren over de verwachting, dat de Sowjets de blokkade zullen opheffen. Beraad over vredesvoorstel van Chir.ese communisten. Vernomen wordt, dat de Chi nese regering een compromis zal trachten te bereiken t.a.v. het „vredesprogram", dat door haar afgevaardigden en de com munisten in Peiping is opgesteld. De regering heeft tot Woensdag de tijd gekregen om zich te be raden over de aanvaarding van het program, dat een communis tische eis behelst tot het over steken van de Jangtse. De militaire berichtendienst der regering meldde, dat re geringstroepen iwee brugge- hoofden ten Noorden van de Jangtse hebben prijsgegeven als gevoig van een nieuw offensief der communisten. Arnold wil zelfs onderhandelen. Dr Arnold, minister-president van Noordrijn-Westfalen, heeft in een rede dank gebracht aan de Belgische regering en het Belgische volk voor hun besluit om „afstand te doen van het grootste deel hunner aanspraken op Duits grondgebied". In een beroep op de Neder landse regering, zeide dr Ar nold: „Het is onze grootste wens met de Nederlandse natie tot verzoening en vriendschap te komen. Desgewenst zal ik naar Den Haag gaan om de onaan gename grenskwesties in direc te onderhandelingen tot oplos sing te brengen". stoet zonder einde Walcheren rond, de vaandels van de onder scheidende clubs met zich voerende. Helaas werd deze reünie voor afgegaan door een zg. nachtelijke rondrit, maar waarbij een belang rijk gedeelte van de Zondag ge moeid was. Zondagavond om 6 uur, dus tijdens de kerkdiensten, werden in het gehele land de start- en controleposten geopend en begonnen de motorrijders en automobilisten die waren lenwater meer Middelburg steeds van Elsacker, daarom omdat De slotbijeenkomst, die in de Grote Kerk werd gehouden, stond o.l.v. ds F. H. A. van de Wind, lid van de P.C. en Ned. Herv. predikant te Seroos- kerke (W.). In een kort wij dingswoord sprak hij de aanwe zigen toe naar aanieiding van Luc. 24:6: „Waar is Jezus?" Het Bondsonderwerp, dat op alle C.J.M.V.-Bondsdagen in Nederland op deze Tweede Pa-as- dag behandeld werd, was „Durf motorrijders gearriveerd.Christus heeft gezegd laat de te leven". Zowel te paard als op de motor hinderen tot Mij komen. Na hem! Ds de Vries begon met vast weid het ringsteken beoefend. Spra^ ,je heer L. de Waal over te stellen, dat het hier een leu- Voor het rmesteken te Daard deed c.J.M.V.-werk, waarbij hij ze en een raad betrof, een raad, de vraag stelde: Waarom lid van die door iemand gegeven moet de C.J.M.V.? Uitvoerig ging zijn. Jezus zelf, aldus spr., zegt spr. in op' de diverse takken van tot ons: „Durf te leven"! Ook ae 8t V.f" werk, Bijbelvertelling, tweedewereld, zo ging ds de Vries ver deel, sport en verdere ontspan-der, heeft figuren gekend, die ning. 1 dit de mensen voorhielden, doch Zowel de C.J.M.V.-band uii wij hebben een ander ideaal om Goes als het Tamboers- en te leven. Jezus geeft een nieu- Pijperscorps „Juliana" uit Mid delburg verleenden muzikale medewerking. Voor het ringsteken te paard deed ui iedere Walcherse gemeente één mee. De eerste prijs kreeg J. I Reinierse uit Koudekerke met 13 van de 16 ringen en winnaar van de pollepel werd J. Maljers uit Serooskerke. Voor de rit rond Walcheren aanving sprak de Commissaris ook heel wat hun tocht naar der Koningin de rond de muziek- Zeeland. Het valt in hoge mate te tent op het Molenwater verza- betreuren, dat een algemene ver-1 melde, motorrijders toe. Hij wees enigmg als de K.N.M.V. op derge- daarbij speciaal op de steeds lijke wijze haar gedenkdagen nauwer wordende vriendschaps- meenl te moeten vieren en op banden tussen België en Zee deze wijze meewerkt om de rust land, op het nut van de gezon- op de Zondag te verstoren, even- de motorsport en vroeg van de als het te betreuren valt, dat tal club, die het Zeeuwse broodmes van autoriteiten daarbij hun me- van hem als. prijs ontving, als dewerking verlenen. DE REÜNIE. Waf de reünie betreft, deze werd aangevangen met een offi ciële ontvangst in hotel „Du Commerce", waarbij aanwezig waren de Commissaris der Ko ningin Jlir Mr A. F. C. de Casem- broot, de burgemeester van Mid- delourg Jhr. Mr W. C. Sandberg tot Kssenburg, het bestuur van de K.N.M.V. en Scheldegouwen, de symbolische tegenprestatie, een cent: opdat de vriendschapsband niet afgesneden worde. Ook voerden op het Molen water nog het woord Middel burgs burgemeester en de heer Bruinsma, die nog vertelde, dat alleen in Zeeland het ledental sinds verleden jaar toegeno men is. Hiernk werden de motoren aangezet en met daverend ge we toekomst en daarom durf ik te leven, dat is het woord, dat vandaag gesproken moet wor den. Knijp je ogen dicht, zei ds l de Vries, want waar je ook autoriteiten stonden opgesteld, I heengaat, het gaat goed. Als je naar Westkapelle. Hier werd de'leeft, zoals Jezus het van je ver- tocht even onderbroken en werdlangt, dan leef je helemaal, al- een uiteenzetting gegeven van I dus de predikant. Spr. stelde de vernieling en het herstel. tenslotte de vraag hoe we moe- Via Zoutelande, Biggekerke,ten leven als Christenen. Hij gaf Koudekerke en de Vlissingse daarop het antwoord, dat men Boulevards trok de stoet weer fatsoenlijk moet leven en als heer Stienlet, voorz. van de Bel- weid trokken de honderden mo- gische Motorrijdersbond en meer- toren via de Markt, waar de naar Middelburg, waar 's avonds een feestavond plaats vond. Er waren niet zoveel motor rijders, als aanvankelijk ver wacht werd. Niettemin kostte de organisatie van deze dag zowel „Scheldegouwen" als de Rijks politie vele hoofdbrekens, maar ook mede door het gebruik van z.g. walkie-talkies, had een en ander een vlot verloop. een „goed" Christen. Aan deze slotsamenkomst werkte mede de Chr. Gem. Zangvereniging „De Lofstem" te Zierikzee. Groots was het slot van deze Bondsdag, toen honderden inwo ners van Zierikzee de veie Bondsgangers naar de extra boot en de Provinciale boot be geleidden, waardoor een grote drukte op de kade ontstond. uitgereikt aan vier leden van de Goese vereniging, n.l. de heren P. A. Romijn, A. C. Sinke, J. Torbijn en P. van Belois. Mevr. Staverman uit Heinkenszand heeft hun de ordetekenen op gespeld. De vergadering stond onder onder leiding van de bonds voorzitter M. Stoel uit Amster dam. 2600 LEDEN. Uit het jaarverslag van de lste secretaris, de heer J. A. Viergever uit Goes, bleek, dat de bond thans 2600 leden telt, verdeeld over 47 colonnes. Hij herdacht de dood van de vorige algemene commandant, Maj. de Stoppelaar en de benoeming van diens opvolger Lt.-Gen. van Oyen. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren G. J. Schokman uit Nijmegen en J. A. Viergever uit Goes, werden bei den herkozen. In enkele andere vacatures werd voorts voorzien. Een voorstel van het lid Zwol le om voortaan ae vergaderin gen in het centrum des iands ie houden, lokte een breedvoe rige bespreking uit. Men kon ecüter nog niet tot een vergelijk komen, zodat hierover nader be slist zal worden. Op een voor stel uit Middelburg om tot een betere uniformering voor het gehele land te komen, antwoord de Lt.-Gen. van Oyen, dat het hooi'dQestuur deze regeling zal bespreken. Eveneens zal bespro ken worden een ander voorstel uit Middelburg tot regeling van loon en voeding bij werkelijke dienst. NAAMSVERANDERING. Op voorstel van het Bonds- bestuur werd besloten, dat, be houdens goedkeuring van het Hoofdbestuur, de Bond voortaan zal heten „Nederlandse Bond van Verenigingen van colonnes van het Roode Kruis Korps". Er werd een schrijven voor gelezen uit Bergen op Zoom, waarin deze vereniging haar I vrees uitsprak, dat bij een even tuele nieuwe oorlog het Hoofd bestuur van het Roode Kruis de verenigingen zou vermilitairise- ren. Ook was deze vereniging tegen het streng doorvoeren van discipline alsmede tegen mili taire oefening. Lt.-Gen. van Oyen deelde ech ter mede, dat het ministerie van Oorlog nimmer de helpers en helpsters van het Roode Kruis kan verplichten als werkelijk militair dienst te doen. Dit zou uitsluitend kunnen, ingeval van een totalitaire oorlog, in een speciaal verband en dan nog al tijd vrijwillig. Voorts ging de vergadering accoord met een voorstel van voorstel van Adj. van Wagenin- gen uit Enschedé, om in iedere provincie een provinciaal bestuur te benoemen, waarvan een lid zitting heeft in het hoofdbestuur. Dit dient niet alleen om de taak van het dagelijks bestuur te ver- Een staartje van Walcherens droogmaking. liet was prachtig voorjaarsweer, toen we Zaterdagmorgen in Westkapelle waren om daar de berging van de caisson Bx 204 mee te maken. Het werd ook voor de mannen van de Rijks waterstaat, die hun plannen voor deze berging vlot zagen ver lopen, een machtige dag. Het zou tegen vier uur die middag hoog water zijn en daarvan moest men profiteren om het mach tige gevaarte vlot te slepen, doch reeds om half drie kwam er beweging in en nog vóór drie uur trokken vier sleepboten met tezamen 2000 p.k. de zware last naar de Vlissingse buiten haven. capaciteit van 700 kub. m. elk, Alles verkeerde in afwachting, er uit te zuigen, terwijl verder doch nog voor iemand er op Volgens Reston, de diplomatieke correspondent van de New Yora Times, zal het Amerikaanse con gres waarschijnlijk de hulp aan 't taottemnd met tlen procent be" Het rauiobericht van Zater dagavond, dat onder grote be langstelling, een caisson, die bij de droogmaking had dienst ge daan, was geborgen en naar Vlissingen was gesieept, was wel erg simpel. Zeker voor hen, die weien noeveel uren er gewerkt is aan de voorbereiding van het ui--.fa"igspian. Schetsen werden gemaakt, programma's opgesteld en ontelbare malen werd de tabel van de waterstanden ge raadpleegd. Het weer moest gun stig zijn, want de Wind kon de berging doen mislukken; het water moest hoog zijn en daar om was springtij bij volle maan stand het gunstigst. In het be gin van de week was men nog te bestaan aan behoorlijke golf brekers, die tegen een stootje zouden kunnen. Zodoende wer den er vier caissons naar West kapelle gesleept, die op de voor oever aan de grond werden ge zet. Nadat de definitieve dijk sterk genoeg was geworden om het water te keren, bleven de kolossen liggen, temeer daar zij weinig last veroorzaakten. In de loop van de tijd echter begon nen de caissons hoger op de oever te komen en daarbij de bodem zodanig uit te schuren, dat het tijd werd ze op te ruimen. Zodoende stonden we Zater dagmorgen op de Bx 204, die 62 m. lang, 13 m. breed en 12' m. hoog is. Diep beneden ons, in enkele van de 22 vakken, waar de schuiven, die de diverse vak ken, die met elkaar in verbin ding staan, afsluiten, werden gecontroleerd. Aan de naar de kant van Vlissingen liggende caisson lagen broederlijk drie sleepboten naast elkaar. De „Siberië" van de Fa P. Smit en de „Achilles" en de „Argus" van de Fa L. Smit te Rotterdam, terwijl later op de morgen de „Pernis", die uit Vlissingen kwam, zich daar nog bijvoegde, waardoor gezamenlijk een trek kracht van 2000 p.k. kon wor den ontwikkeld. We zullen u de vele technische details van dit machtige werk besparen, doch we willen daar bij toch melding maken van een grote moeilijkheid, die zich bij de berging voordeeld. De caisson, die naast de Bx 204 aan de zijde van de West- kapelse zeedijk lag, was even als trouwens alle vier caissons tijdens de stormen aan het „rij den" gegaan. Het gevolg was geweest, dat beide caissons on zacht met elkaar in aanraking waren gekomen, waardoor lek ken waren ontstaan, die on- mogelijk ter plaatse konden wor- i Ook hierop wist somber gestemd op het bureau hulp van twee pompboten er uit den gedicht. de caisson is verdeeld," was1 men raad> want men werd hier- V,vcriSc"s K°n ™en n bezig het water met be door eenoodzaakt ongeveer 200 e'en' da' de geborgen berekend was, kwam er om vijf minuten over half drie reeds beweging in de caisson. Het ge vaarte was toen aan de zee- waartse zijde 40 cm en aan de landzijde enkele centimeters ge rezen. Met behulp van het uit gebrachte bergingsanker en twee sleepboten kwam hij toen van zijn plaats. Snel maakten daar op ook de andere sleepboten vast en om tien voor drie kon digde het geloei van de sirenes aan, dat de reis naar Vlissingen kon beginnen. Vlotter dan men in de opti mistische stemming van die mor gen had kunnen denken, verliep deze reis en om tien minuten over half vijf kwam men in de Vlissingse buitenhaven aan. DE OVERIGE. Van de overgebleven drie cais sons overweegt men er één te bergen, doch van de andere twee staat zonder meer vast, dat berging uitgesloten is, zodat wellicht tot sloping met gebruik van springstof zal worden over- gegaan. Dit laatste belooft een duur karwei te worden, terwijl berging een belangrijk kleiner bedrag vergt. Overigens kon men ons mee- de vergadering. Des avonds had in het Schut tershof te Goes een feestavond plaats. Bulgaarse premier Dimitrof vervangen? Vasil Kolarof, plaatsvervan gend Bulgaars premier, en mi nister van buitenlandse zaken, zal de functies van minister-pre sident Dimitrof tijdens diens ziekteverlof waarnemen, zo wordt gezegd in een communi qué van de Bulgaarse president. Volgens een te Londen opge vangen morsebericht van het Bulgaarse telegraafbureau is Kolarof „vice-president van de ministerraad". De Bulgaarse persdienst spreekt deze berich ten echter ten stelligste tegen. Rootsaert en Hating winnaars van Paasveldloop te Vlissingen. Door de Vlissingse voetbal- en athletiekvereniging „De Zeeuwen" werd Zaterdag bij de Nolledijk een Paasveldloop georganiseerd. De uitslagen luiden: Juniores (1450 meter): 1. W. Rootsaert (Gezelle, Aardenburg), i min. 21 sec.; 2. J. de Waart (Marathon, Vlissingen) 4 min. 45 sec.; 3. H. van Damme (Mara thon, Vlissingen) 5 min. 34 sec. Seniores (3325 meter)1. Hans Harting (De Zeeuwen, Vlissingen) 1 min, 11.7 sec.; 2. G. Dobbelaere (Marathon, Vlissingen) 13 min. 32.8 sec.; 3. H. Witte (Marathon, Vlissingen) 13 min. 39.2 sec.4. R. Balbgeer (Gazelle, Aardenburg) 14 min. 25.9 sec.; 5. J. Becks (E. M. M., Middelburg) 14 min. 40.3 sec. Reünie oud-miiitairen te Krabbendijke. Op Tweede Paasdag werd te KraoDencujke een reünie gehou den van oiiicieren en manschap pen van de voormalige Staf 38 rt.i., in ae mobilisatietijd ge- tegv.ru te rxrabbenaijke. iijaens een samenkomst in Garage rrancke, waarbij het ge meentebestuur tegenwoordig was, hieta ae burgemeester van Kraobenuijlce, de neer J. Vader, een toespraak, die namens de oua-militairen beantwoord werd door de heer Ensehng. Deze bood tevens het gemeenteDestuur een pracmige oorkonde aan als blij vende Herinnering aan de van ae ïxrabbenaijKenaren ondervon den vriendschap. Gezamenlijk werd de koi'fie- tatei gcoruiKi, waarna de gasten aanküaar voor de hartelijke ont vangst, weer naar hun woon plaatsen vertrokken. Het Fanfaregezeischap „Con- coruia" verleende aan dit be zoek haar medewerking. ,Goes" -3 van Een geweldige explosie, die het dak van de verfmalerij „De Zon" van de firma A. Latenstein Pzn. te Zaandijk in de lucht deed vliegen was oorzaak, dat Zater dagmorgen brand uitbrak in dit bedrijf. Door de steekvlammen moesten de arbeiders, die aan de zogenaamde hamermolen werk ten, vluchten. Door het doortas tend optreden van de fabrieks- brandweer van eert nabijgelegen 32. lakstokerij der firma Jacob Vis h)e verloor met 7- Haags elftal. „Goes" speelde gisteren een vnenaschapeiijke voetbalmatch tegen de Haagse tweede klasser V.U.C. Deze wedsti'ijd stond zowel technisch als tactisch op behoor lijk peil. Wogen voor de rust oeide partijen goed tegen elkaar op, na de hervatting toonden de gasten over meer uithoudings vermogen te beschikken. Met snelle combinaties werd „Goes" na de hervatting her- naaldelij k in het nauw gedreven wat de doorslag gaf voor de nog grote nederlaag. „Goes" domineerae in het eer ste kwartier na de hervatting. Dit kwam tot uitdrukking in een zeer fraai doelpunt van Mos gasten gingen toen het van de Rijkswaterstaat te Vlis singen, doch Donderdagavond viel de beslissing, gezien de gunstige weersverwachting voor ae komende dagen, DE BX 204. te halen. Het was een imposant gezicht het personeel van de Fa Van der Tak, de Bergings- mij uit Rotterdam, bezig te zien j in deze vakken. Het was niet de eerste dag, door genoodzaakt ongeveer 200'aelen\ aat__ae geborgen^ caisson ton slib in de caisson achter te j "a enl£® tijd opnieuw dienst zal1 laten om scheefliggen tengevol- oen' bestaat n.l. plannen' ge van het lekgeslagen compar- X?.°r 'e£gen van een aisluit- - dijk in de Brtelse Maas en het kan wel als vaststaand worden beschouwd, dat de Bx 204 daar- timent op te heffen. NAAR VLISSINGEN. Het was inmiddels druk ge was worden en velen wilden deze :h„eLm^- iaL,Zi3 i^.rJn we-| unicke gebeurtenis niet missen tige gevaarte, dat nu in de Vlis singse buitenhaven ligt. Gecon strueerd voor de Mulberry ha ven, die door de gealliëerden destijds bij de landing in Nor- mandië werd gebruikt werden ae grote betonnen gevaarten na afloop daarvan op non-actief gesteld. Toen de nieuwe dijk bij West kapelle nog slechts provisorisch gende weken bij zal worden gebruikt. Zo is weer een gedeelte ver dwenen van de ooriogserfenis te Westkapelle, terwijl men er bij laag water ook bezig is, de nog aanwezige tanks te slopen. Even als de mannen van de Rijks waterstaat prachtig werk heb ben geleverd hij de dichting van waterstaat, ir Th. Hcyblom," de de dijksgaten, zo hebben zij nu Zo werd die morgen de laat- voorzitter van de Polder Wal-1 hun reputatie weer bevestigd kolos wersten. Reeds en kwamen een kijkje nemen evoren hadden zij bij 10p (je dijk. Onder de toeschou- gunstig weer kans gezien ruim'werSj die daar kort voor het los- ton slib uit de caisson te komen van het gevaarte ston- 1000 halen. j den, bevonden zich de hoofd- DE BERGING hrgenieur-directeur van de Rjjks- ste hand aan het werk gelegd. Van ongeveer acht uur af waren de twee pompooten bezig de gereed was, bleek er behoefte'grote hoeveelheid water met een cheren mr dr R. W. Graaf vanbij het werk aan wat men zou Lynden met zijn echtgenote en de ingenieur van ae Polder ir A. G. Wiersma. kunnen noemen „hét staartje van de droogmaking van Wal cheren". werd het vuur vrij spoedig be dwongen. Tussen de kleerma- kerspatroonsverenigingen en de drie bij de uniebonden aange sloten kleermakersorganisaties is een C.A.O. afgesloten die op 18 April in werking treedt. Za terdagavond is de 20-jarige Ja cob Flokstra te Smilde door de eveneens 20-jarige Jan Boden staf met een mes doodgestoken. B., die juist zijn meisje naar huis had gebracht, passeerde op de terugweg het café „Nieuwe Vee- hoop" te Smilde, toen F. die zich voor het café ophield, hem aanriep. Er ontstond een woor denwisseling, die met het neer steken van F. eindigde. Re chercheurs van het bureau Kat- i fjYéda^ tenburgergracht te Amsterdam hebben in de afgelopen week een complot van havendieven opgerold, waarbij voorlopig 7 arresaties zijn verricht. G. S. van Noord-Brabant hebben ge constateerd dat de leden van gemeentebesturen te veel ge bruik maken van auto's in ge vallen waarin men wellicht met een weinig tijdverlies evengoed met een openbaar vervoermid del zou kunnen reizen. Duitse politie uit de Oostelijke sector heeft in de wielerbaan van Ber lijn, waar 30.000 personen een wedstrijd bijwoonden, schoten gelost op een aantal personen, tempo aanzienlijk opvoeren wat de gastheren te machtig bleek. Rouw moest reeds spoeaig capi tuleren 33 en geleidelijk wis ten de Hagenaars de stand tot 73 in het voordeel op te voeren. Oud-P.T.T.-directeur overleden. In Den Haag is in de ouder dom van 69 jaar plotseling over leden de heer J. Spaan, oud directeur van de P.T.T'. te Breda. Hij was achtereenvolgens werk zaam op de kantoren Scheve- mngen, Rotterdam, Leiden, Den Haag, Wemeldinge, Tholen, Ber gen op Zoom, Amsterdam en in Engels stoomschip bij Bath aan de grond. Het Engelse stoomschip „Mala- kand" van de BrocklePanklijn, groet 8030 registerton, komende van Antwerpen, is bij Bath aan ae grond gevaren en op eigen klacht weer los gekomen. DE BILT ZEGT: Koeler. Droog weer met wisselende be wolking en in de vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Noord, die tegen de organisatoren van Vooral ln het binnenland .belang de race demonstreerden. rÜk koeler dan gisteren. ■CJH

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1