Nederlandse regering wijst Duitse hulp bij drooglegging IJsselmeer af. L Verschil van mening over wapenleve ring tussen V.S. en Westelijke Unie? Garry Davis maakt reclame voor zijn „Wereldburgerpact". ST. LAURENS ZAL ZICH KRACHTIG TEGEN OPHEFFING DER GEMEENTE VERZETTEN. HIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zij laat haar gedragslijn niet door Duitse politici bepalen. Eind 1949 wordt de 7 Dec. divisie gerepatrieerd. „Be Telegraaf" moet gast- Maden drukken. De Provinciale Zeeuwse Vlag. Gemeenteraaü zond motie aao Ged. Staten. „Passing-out" te Den Bosch. SNIPPER T Ys°r het beroeP der Ger. Kerk te Vlissingen bedankte ds P Vis ser te Gorkum. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagclad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 8347; Terneuzen. Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1230 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA ZATERDAG 16 APRIL 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.40 u., onder 19.40 u. Maan op 0.56 u., onder 7.36 u. Hoogwater op Zondag 17 April: Vlissingen: 3.30 u. 2.14 m., 17.00 u. 1.95 m. Terneuzen: 5.00 u. 2.31 m., 17.33 u. 2.12 m. Wemeldinge: 6.23 u. 1.70 m., 18.53 u. 1.56 m. Haas-fees-t. Het onzegbaar heerlijke Paas feest, is het feest der luister rijke overwinning. Nu is dit geen overwinning over de een of an dere tijdelijke vijand, neen Paas feest beduidt, de zegeviering over de eeuwige vijand, de zwarte dood. Deze vleiend schone gedachte, geldt niet alleen de herboren kerk des Heren in bij- zonderen zin, ze is ook van on berekenbare betekenis voor heel 't rijk geschakeerde, tijd'lijke le ven. 't Is nu nog bij lange na niet te zeggen, hoe talloos veel de weldaden zijn van de zegevieren de Paas-Vvrst. Hierom niet om dat we nog niet aan het bittere einde staan van de omvangrijke wereldgeschiedenis. Gerust mag gezegd, dat de ongekende wel daden van „het ledige graf" of wilt ge, de triumfering over de vreeslijke dood, door ons nooit ten volle getaxeerd kunnen wor den. Daar zijn wij nu eenmaal te klein dies te kortzichtig voor. VVTie de onschat'bre gunstbe- bewijzen, van het roemrijke Paasfeest, ietwat wil leren waar deren, doet 't beste, de weelde schatten waarin wij ons hier mo gen verheugen, te vergelijken met die dor natuurvolkeren. Spreken wij te sterk, wanneer we beweren, dat menig lieftallig huisdiertje op onze Vader landse erve een betere verzor ging, en bij eventueel ongemak, bovendien een veel zorgvoller verpleging geniet, dan de dui zenden zelfbewuste natuurvolke ren, in eigen bakermat? Oorzaak hiervan is, de absolute onbekendheid met „het" ledige graf. Met opzet zeg ik met „het' en niet met „een" ledig graf. Im mers het ledige graf predikt ons de volstrekte triumfering, over alles wat naar de dood riekt, in beginsel. Zeker, 't is nog maar een klein beginsel, in vergelijking met wat 't in de nieuwe schepping zal zijn. Dat kleine beginsel is ech ter van onschatb're ljetekenis, voor 't huidig gebeuren. He niets ontziende dood is, door des Heren overwinning, ge stuit in zijn gigantische kracht. Nog eens, ik wil nu niet aller eerst denken aan de koning der verschrikking voor onze'eeuwige welstand Ik doel in dit betoog alleen maar op de overwinning over de dood in morelen in socialen-, In de memoi.e van Antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer met betrekking tot de grenscorrecties deelt de regering mede, dat zjj afwijzend staat tegenover het Duitse aan bod inzake hulpverlening bij verdere droogmaking van het IJssel meer. Zij Iaat haar gedragslijn niet bepalen door de houding, welke enkele Duitse politici de laatste tijd tegenover Nederland hebben aangenomen. Uiteraard laat zij zich door niets anders leiden dan door hetgeen het landsbelang met zich medebrengt. De regering is de mening toege daan, dat zij, door de thans ge boden grenscorrecties te aanvaar den een realistische politiek voert. Deze politiek is opgezet en uit gevoerd in het kader van de Wes telijke Unie en valt binnen de be voegdheden, die ieder der betrok ken mogendheden in het kader van het Handvest der V.N. toe komen. De regering merkt verder op, dat door het thans bereikbare niet te accepteren de positie van Ne derland met het oog op toekom stige vredesonderhandelingen zal worden verzwakt. Tegenover de -verklaring van sommige leden, dat van Duits land alleen economische compen satie en geen annexatie mag wor den gevorderd, stelt de regering dat zij van mening is, dat econo mische compensatie welke, naar De minister van Oorlog, minis ter van Marine ad interim, deelt mede, dat, met ingang van 13 Mei a.s., de repatriëring van Neder landse militairen uit Indonesië zal worden hervat. In het tijdvak 13 Mei tot 3n met September zullen repatri ëren een groep individuele ge vallen (militairen, die hetzij we gens afkeuring voor tropendienst of ziekte, hetzij wegens andere redenen niet tegelijk met hun on derdeel terugkeren). Voorts drie compagnieën aan- en afvoer- troepen, de laatste vier O.V.W.- bataljons, vier afdelingen veld artillerie, twee compagnieën ge in aesthetischen-, in juridischen nietroepen, drie eskadrons pant- zha, enz. i serwagens, het personeel van Denk eens even „het ledige twee mobiele was- en badinrich- graf" weg op Paasmorgen, wat houdt U dan over? Immers niet anders dan 'n zich zelf verheer lijkende moordenaarsbende, be st-lande uit 't fanatieke Joden dom, in bondgenootschap met de ruwe heiden-Romeinen. Ze genieten samen de bedenk- lijke eer, 'n oude vrome? Bonds volk in innige samenwerking met de onbesneden heidenen, Je zus omgebracht te hebben. Jezus zegevierde echter over alles wat vrees'hjk en verschrikkelijk is. Hij verwon 't rijke leven, en le vensheerlijkheden. Zonder de be kendheid met het ledige graf, of te wel met 't onschatb're schone Paasfeest, geldt 't recht van de sterkste in dit wereldgebeuren. Wij behoeven, om ons dit goed te kunnen realiseren, niet eens zo ver terug te bladeren, in 't overrijke historieblad. Herinner U slechts, hoe voor 'n luttel ja ren, 't moderne heidendom, heel de beschaafde wereld voor zich op dacht te eisen. Voor nog geen vijf eeuwen re tour werd er de vertroostende prediking van „het ledige graf", door jong en oud, met graagte beluisterd. Als gevolg daarvan, werden de geestelijke waarden, door dit overigens zo energieke volk, schier alom bewonderd. Men meende blijkbaar er nog hoger te kunen mikken, door het ledige graf de rug toe te ke ren, en 'n betere overwinnaar te kunnen begroeten, in een snoe vende wereldictator. Zijn bral lende belofte-taal bracht dit vin dingrijke millioenenvolk in ,,'n" graf van diepe ellende. W 'e de zegevierende Paas- Vorst negeert, komt in 't sigengedolven graf terecht, 't Vijandelijk gelaat, tijdens de ty- rannieke overheersing, verwittig de U reeds van brutale roof, zo niet van algehele plundering. Wie tegenstand dorst te bieden, werd bedreigd met 't moordend lood, of 't folterend concentratie kamp. zo al niet met de heet ge stookte gasoven. 't Was niet anders dan vrees aanjagende doodsvreze rondom U; dan de wrekende doods-aan- blik-rokende puinhopen vóór U; dan de doodsmart in U. T~~\ank zij Christus' zegeviering, 't was 'n overwonnen vijand, die ons verslagen volk tot 't heidendom terug wilde voeren. Het lukte hem echter niet, hoe j listig de toeleg ook beraamd was. Wij werden weer gunstrijk be-1 Yrijd van al wat zo zeer verne derend voor ons was. *s een overheerlijke vrucht vaa rijke Paas-feest. Dat wij 't ernstig overdenken, zo leren wij de onschatb're wel daden op t glorierijke Paasfeest, waarderen. ude .eeuwlg triumferende Faas-Vorst, ootmoedig danken. B' A. Gr. tingen en van een hulpverband- plaatsafdeiing, welke onderdelen waren toegevoegd aan de reeds gerepatrieerde O.V.W.-bataJjons. In dit tijdvak zullen ook groe pen marinepersoneel, waaronder mariniers terugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen te rugkeren de 7 December-divisie, met de eerst uitgezonden zes be wakingsbataljons, alsmede het personeel van de 2e divisie, dat in verband met zijn totale dienst tijd tot de 7 December-divisie kan worden gerkend. In dit verband zullen eveneens groepen marinepersoneel, waar onder mariniers repatriëren. in de geschiedenis is gebleken, niet gemakkelijk te verkrijgen is, althans gedeeltelijk door middel van annexatie zou kunnen worden verwezenlijkt. De regering herhaalt nog eens, dat de thans aanhangige grens correcties, welke alle zakelijk ver antwoord zijn, geenszins gezien mogen worden als economische compensaties. Dit punt blijft voor nadere be sprekingen openstaan, evenals trouwens het punt van de thans niet ingewilligde voorstellen tot technische grenscorrecties, zoals b.v. de Dollar-Eems-kwestie. Officieel is hieromtrent vast gesteld, dat de Duitse grens aan spraken een juridische en histo rische basis ontberen. Voor wat betreft de status van De Persraad beslist: De Persraad heeft beslist, dat de onderneming „De Telegraaf verplicht is de dagbladen „Trouw" „Parool" en „De Volkskrant" te doen zetten en drukken overeen komstig de door genoemde raad te verstrekken aanwijzingen. Ter verzekering van de nako ming dezer verplichting besloot de Persraad een voorziening in het bestuur van de onderneming te treffen. De huidige beheerder zal wor den vervangen door één of meer bewindvoerders, die voor hun beleid dan verantwoording aan de Persraad verschuldigd zijn. Zij treffen ook voorbereidin gen voor de verschijning van „De Telegraaf" en „Het Nieuws van deDag" evenwel niet dan nadat de regelmatige en tijdige verschijning van de „gastbla- den", overeenkomstig de eisen die daaraan redelijkerwijze mo gen worden gesteld, ten volle is verzekerd. Amerika protesteert bij Tsjecho-Slowakije. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft bij het Tsjecho-Slo- waakse ministerie van buitenland se zaken geprotesteerd tegen de arrestatie van een zekere jnejuf- frouw Vraz, een vertegenwoor digster van een Amerikaanse or ganisatie voor hulp aan Tsjecho- Slowakije. Zij werd Zaterdag om één uur in de middag in hechtenis geno men en men beloofde haar, dat zij om vijf uur reeds vrijgelaten zou worden. Men had haar daar entegen reeds drie dagen vastge houden en bovendien was beslag gelegd op haar auto. Sowjet-autoriteiten verbreken telefoonkabels Berlijn- Sowjet-zone. De Sowjetrussische autoriteitefi hebben in de afgelopen 48 uur de 89 telefoonkabels, die de Berlijnse telefooncentrale met de oostelijke zone verbinden, afge sloten. De telefooncentrale bevindt zich in de Amerikaanse sector. Twaalf April deelden de Sowjet- autoriteiten mede, dat 'n de Sow- jet-sector een centrale was inge steld voor de telefonische verbin- onderwijs voorlopig op de be-ding met de omringende Sowjet- staande voet wordt voortgezet.zone. Verzoeken om gesprekken de bevolking in het gebied, bij de grenscorrecties betrokken, wordt erop gewezen, dat het de bedoe ling is, dat deze behandeld wordt als Nederlander, zonder, al thans voorlopig, de status van Nederlander te verkrijgen. Het is de bedoeling, dat het Uiteraard zal echter, zodra de mogelijkheid daartoe aanwezig blijkt, de toestand worden aange past aan de Nederlandse verhou dingen. tussen Berlijn en de Sowjet-zone moesten aan de nieuwe centrale gericht worden. Het Berlijnse te lefoonnet is thans definitief in tweeën verdeeld. Achtergrond: de Indonesische aan Nederland al dan niet mili- kwestie. j faire uitrusting dient te worden geleverd, zulks in het licht van De diplomatieke correspondent het geschil tussen Nederland en te Washington van de New York de Indonesische Republiek. Vol umes, J. Reston, schrijft dat er I gens Reston staan de landen van een ivloof blijkt te bestaan in de het Pact van Brussel op het zienswijze van de Ver. Staten en standpunt, dat de oplossing van de deelgenoten van het Brusselse het Indonesische vraagstuk, voor Pact met betrekking tot de Indo-wat de buitenlandse inmenging nesische kwestie. betreft, een zaak is van de V. N„ Naar hij vernam, hadden de hetgeen de heer Acheson toegaf, laatstgenoemden Engeland, doch hij merkte op, dat pogingen, Frankrijk, België, Nederland en'door de Westelijke landen in het Luxemburg voorgesteld, dat de militaire uitrusting, die de Ver. Staten aan de Westelijke Unie zal leveren, aan hen als één groep zal worden verstrekt en door hen onderling zal worden verdeeld in overeenstemming met hun geza menlijke defensieplannen. In dit voorstel kon minister Acheson niet treden met het oog op het Amerikaanse Congres, dat uiter aard vrijheid zal moeten hebben om te beslissen, wie de wapens zullen krijgen, wat voor wapens en op welke voorwaarden. Achter deze schijnbaar technische pro cedure-kwestie ligt, zegt Reston, de strijdvraag, of de V. S. naar eigen inzicht zullen bepalen, of werk gesteld om„bij voorbaat te bepalen, hoe de door de V. S. te leveren wapenen over hen zullen worden verdeeld, het voor hem aanmerkelijk zouden bemoeilijken er het Congres toe te krijgen, een bewapeningsprogram voor de lan den der Westelijke Unie te vote ren. MORGEN WORDT EIRE REPUBLIEK. Van morgen te middernacht af zal Zuid-Ierland een republiek zijn. In Dublin zal een salvo van 31 kanonschoten worden atge- vuurd om de geboorte van de nieuwe republiek Eire af te kon digen. Op 18 April zullen verscheidene officiële plechtigheden en militai re defile's plaatsvinden. De gewezen eerste minister Eamon de Valera zal echter niet aan de plechtigheden deelnemen. Hij zal zich naar de graven be geven van zijn strijdmakkers, die 33 jaar geleden terecht werden gesteld naar aanleiding van de Paasrevolutie. De Valera, die ge durende 16 jaar aan het bewind bleef, is tegen de huidige politiek van Ierland gekant. Hij is van oordeel dat de onafhankelijkheid van een staat, die geheel Ierland omvat, het beste gediend zou zijn, De lichtingen 1941 1944. Naar aanleiding van berichten over het oproepen van de lich tingen 1941 tot en met 1944, wordt van officiële zijde het volgende mdedgedeeld: Er bestaan plannen de jonge mannen, behorende tot de lich tingen 1941 tot en met 1944 aan een keuring te onderwerpen ten einde de mogelijkheid te openen hen geheel of gedeeltelijk te kunnen inschakelen in de lands verdediging. Hieraan kan het volgende worden toegevoegd: Een zeer groot gedeelte van hen, die behoren tot deze vier wanneer zich aan het hoofd van lichtingen, verkeert in een zeer 1 de staat een Ierse president zou gunstige positie ten opzichte van bevinden voor binnenlandse aan- de dienstplichtigen, behorende gelegenheden en de Britse Koning Als tegenhanger van het Noord Atlantische Pact. Garry Davis, „wereldburger no. één" heeft gisteren in het openbaar een oproep gedaan zijn „Wereldburgerpaet", een tegen hanger van Noord-Atlantische Pact, te ondertekenen. Reeds de eerste minuten na zijn oproep hadden verscheidene hon derden personen hun handtekening onder het „pact" gezet, met nu en dan een aanmoedigende bood schap in het Engels of Frans. Da-1 vis verklaarde, dat niemand van zij nationaliteit af hoefde te zien1 door te tekenen. De mensen verzamelden zich om Davis op een terras van een café. Hij was zonder hoed en droeg nu een oud jasje van de Amerikaanse luchtmacht. Eerder i had de politie hem en zijn volge lingen verzocht de Esplanade van1 het Paleis van Chaillot te ver-1 laten. In het „pact" wordt de oprich ting van een wetgevende verga dering van de volken der wereld verzocht, die tezamen met een wereldorganisatie de vraagstuk- België zal nog geen Duits gebied bezetten. België heeft gisteren besloten voorlopig niet tot bezetting over te gaan van de dichtst bevolkte delen van bet Duitse gebied langs de grens, dat door de Westelijke bezettende mogendheden aan Bel gië is toegestaan. Volgens een officieel communi qué zullen de grenswijzigingen slechts een oppervlakte van on geveer 20 km" en een bevolking van ongeveer 500 zielen betref fen. De Belgische regering behoudt zich echter het recht voor deze gebieden op eik gewenst ogenblik onder Belgisch bestuur te plaat sen. ken der voedselvoorziening, vei ligheid en voorlichting moet op lossen. Aan de eerste vertegen woordigers van het „parlement" wordt volgens zijn pact opdracht gegeven een dertigjarig bestand te bewerkstelligen tussen de twee blokken in de wereld. In deze tijd zou men een maximum kunnen bereiken aan opbrengst uit ma chines, gewijd aan de vrede. Als bijlage vinden onze lezers in dit blad de Provin ciale Zeeuwse vlag, zoals die is vastgesteld door Ged. Staten naar een ontwerp van Jhr Mr F. A. J. W. Schorer. Men is daarbij uitgegaan van de gedachte, dat er 'n be paald verband behoort te be staan tussen het wapen van een gemeenschap en de vlag, die door die gemeenschap wordt gevoerd. Omdat velen, ondanks de nauwkeurige beschrijvingen, die daarvan zijn verschenen, zich geen goed beeld van de vlag konden vormen, hebben wij gemeend goed te doen deze in kleurendruk te laten ver vaardigen en onze abonnees aan te bieden. Redactie „Zeeuwsch Dagblad". tot de lichtingen 1945 en latere jaarklassen, op wie de volle zwaarte van de dienstplicht, voor velen bestaande uit enige jaren tropendienst, drukt, alsmede te genover de oorlogsvrijwilligers, die eveneens enige jaren dienst in Indonesië of hier te lande hebben verricht en waarvan ve len tot de lichtingen 1941 tot en met 1944 behoren. voor buitenlandse aangelegenhe den. Geslaagd. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het candidaatsexamen tuinbouw de heer W. S. Duvekot te Goes en voor het ingenieursexamen tuin bouw de heer J. A. Glerum te Wemeldinge. Eenstemmig heeft de raad der gemeente St. Laurens in zijn ver gadering van Donderdagavond een motie aangenomen, waarin ter kennis van Ged. Staten wordt gebracht, dat met alle ten dienste staande middelen krachtig zal worden opgekomen tegen de plan nen om de gemeente op te heffen. Het was half acht, toen de bur-bericht niet tegenspreken, ver- gemeester, de heer J. W. van 't moedelijk niet kunnen tegenspre- Hoff, de vergadering met ambts- ken, omdat de vroegtijdige publi- gebed opende en daarna een kortecatie op waarheid berust. Dat ik rede uitsprak, waarin hij uitdruk-persoonlijk", zo vervolgde de bur king gaf aan zijn ongerustheid gemeester, „plannen tot opheffing over de plannen, die Ged. Staten van de gemeente St. Laurens be- koesteren t.o.v. zijn gemeente. Detreur en afkeur, behoef ik U niet heer van 't Hoff zei met ontstel-! te zeggen. Het is dit jaar juistvoornemen zal leiden tot het toe- tenis kennis genomen te hebben 30 jaren, dat ik ais lid van de1 brengen van onherstelbare schade van het courantenbericht, waar-1 raad, ais wethouder en de laatste aan het historisch geworden in van opheffing der gemeente 119 jaren als burgemeester mij heb dorpsleven met zijn bloeiend ver- De raad der gemeente Sint Laurens; kennis genomen hebbende van het bericht in de P.Z.C. van 23 Maart 1949 inzake een plan tot opheffing van de gemeente Sint Laurens en van het antwoord van het college van Ged. Staten op een door B. en W. aan dit col lege gezonden telegram, welk ant woord slechts is een verwijzing naar het aan de pers verstrekte communiqué; spreekt zijn ongerustheid uit, dat wel door Ged. Staten het be richt voorbarig is genoemd, maar de zakelijke inhoud daarvan niet wordt tegengesproken; geeft te kennen, dat uitvoering van het onbillijk en onredelijk iiendaalseweg (1), Grijpskerkse- weg (2), Noorddorpseweg (1), Eendekotsweg (2) en in de Na dorst (1). De Noordweg zal door 18 lantaarns verlicht worden, waarvan er 3 's nachts zullen branden. Op een vraag, waarom de Goldsteinseweg niet wordt ver licht, werd geantwoord, dat daar geen kabel is gelegd. De heer J. Sowjet-hoofdkwartier naar kasteel Dannewalde. Generaal Tsjoekof, de Sowjet- Russische militaire gouverneur in Duitsland, zal binnenkort zijn hoofdkwartier naar het kasteel Dannewalde overbrengen, zo wordt uit Duitse kringen, die in contact staan met het Sowjet- Russische bestuur, vernomen. Dannewalde was het kasteel van een Duitse edelman en ligt bü Fürstenberg in de provincie Mecklenburg. Prins Bernhard reikt vaandel uit. Op 29 April zal te 's-Hertogen- bosch een „Passing-out parade" worden gehouden, waarbij Z.K.H. Prins Bernhard het vaandel zal uitreiken aan het regiment stoot troepen. Deze dag, waarop weer een groot aantal recruten, na de eer ste oefeningsperiode, soldaat zul len worden, wordt ook de ouders gelegenheid geboden een kijkje te nemen in de omgeving waar hun jongen zijn opleiding ontvangt. Er wordt een défilé gehouden en een eenvoudige lunch aange boden in het Casino, waar ook veel kamelen en ander stukken Gen. Maj. J. A. A. Sitzen, Bevelh. 3e militaire gewest en andere au toriteiten aanwezig zullen zijn en een korte speech zullen houden. In de kazernes zullen de ouders ■tenslotte kennis kunnen maken met de bevelvoerende officieren, en in de gelegenheid worden ge steld een eigen mening te vormen omtrent alles, wat met de oplei ding en vorming in verband staat. De Rijkswaterstaat heeft het maken van beschoeiingen etc. langs de eerste binnenhaven te Vlissingen opgedragen aan het Aannemersbedrijf Dirk Verstoep te 's-Gravenhage voor f 757.600. Droogte in de Soedan» Nomaden met hongerdood bedreigd. Ten gevolge van droogte wor den 100.000 Nomaden van de stammen Bedja en Amara in de Soedan met hongersnood be dreigd. Grote schade wordt toege bracht aan de weidegronden in het Noord-Oosten. De regering distribueert 1000 ton mais en ver strekt spoorkaartjes tegen gere duceerde prijs teneinde de No maden in staat te stellen naar elders te trekken. Men vreest, dat vee, de bestaansbron dezer Noma den, verloren zullen gaan. Ontploffing in Saksische kolenmijn» De onder Sowjet-controlo staan de radio-omroep van Berlijn heeft medegedeeld, dat bij een ontplof fing in het kolengebied van Mans- feld in Saksen verschillende per sonen om het leven zijn gekomen. De Duitse economische com missie in de Sowjet-zone heeft een onderzoek gelast. Radio Sofia omgeroepen Koole Dzn. (C.H.) vroeg, of alles over Kolarof als de Bulgaarse uil net feit, dat een bericht heeft sprake was, terwijl noch officieel, noch officieus bij het gemeente bestuur iets bekend was. Onmid dellijk daarop, n.l. op 24 Maart j.l., hebben B. en W. aan G. S. het volgende telegram gezonden: ingezet voor de opbouw en de j enigingsleven; ontwikkeling van St. Laurens, i brengt reeds nu ter kennis, dat Het is mijn levenswerk en het ismet alle hem ten dienste staan- wrang, als men ziet, dat er kans de middelen krachtig zal worden bestaat, dat dit werk zal worden opgekomen tegen plannen om de stukgeslagen. gemeente Sint Laurens, welke ge- Maar, wij zullen het verder I toond heeft bestuurskracht te be verloop rustig afwachten, ons ver- zitten, op te heffen; Gemeentebestuur en bevolking St. Laurens zijn zeer verontrust door "courantenbericht over het zetten. indien men onverhoopt plan tot opheffing gemeente met j met de bekend gemaakte plannen welk plan uw college zich zou mocht doorgaan. St. Laurens hebben verenigd. Aangezien hetheett getoond, dank zij uw aller - welhaast onbegrijpelijk is, dat ons i medewerking, met vooruitziende heren J .Mannissen (A.R.), K. A. van een dergelijk buitengewoonb'Jk de gemeente te kunnen ma- Hamelink (Gem. belangen) en J. belangrijk besluit geen medede-, en tot één der best verzorgde Koole Dzn. (C.H.). ling door uw college werd gedaan,Semcenten van Walcheren. Zij mogen wij veronderstellen, dat1 beefJh getoond bestuurskracht te besluit deze motie ter kennis te brengen aan het college van Ged. Staten van Zeeland. De motie was getekend door de dit jaar nog in orde zal komen, waarop de burgemeester bevesti gend kon antwoorden. Men hoopt n.l., indien zich geen tegenslagen voordoen, half Augustus met de electrificatie gereed te zijn. Het voorstel tot het bouwen van twee woningwetwoningen aan de Kerk- laan (het bouwvolume voor 1949) werd eveneens goedgekeurd, waarbij werd opgemerkt, dat men uit de herbouwpot toewijzing van één woning heeft gevraagd. De heer J. F. Meyer werd her kozen als lid van het Burg. Arm bestuur, terwij], na een discussie over de overlast, die de bewoners van St. Laurens hebben van door minister-president en minister van buitenlandse zaken, conclu deert men te Londen, dat Dimi- trof als zodanig is afgetreden. De totale Amerikaanse hulp aan het buitenland bedraagt momen- teel 92.169 millioen dollar. Nu Clavan (Ado). Het Nederlands elftal tegen Frankrijk. Naar het A.N.P. verneemt Is het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk, welke op 23 April aanstaande in het Feyenoordsladion te Rotterdam wordt gespeeld, als volgt samen gesteld: Doel: de Munck (Sitt. Boys). Achter: Van Bun (M.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.). Midden: Van Schijndel (S.V.V.), Terlouw (D.C.V.) en de Vroet (Feyenoord). Voor: Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Brandos (Fey enoord), Timmermans (Ado) en in Palestina diverse overeenkom sten zijn gesloten zullen vele V.N.- waarnmers het land gaan verla ten. Er blijven slechts enkels waarnemers achter. Drie Tsje- cho-Slowaken zijn per vliegtuig gevlucht en in de Amerikaanse zone van Duitsland aangekomen. Bevin is, na een negendaags verblijf in Amerika, te Southamp- Reserve: Van Raalte (Blauw Wit), Krijgh (B.V.V.), Stoffelen (Ajax) en Rijvers (N.A.C.). Van der Waals op 11 Mei voor de Raad van Cassatie. Naar wij vernemen, zal de Bij zondere Raad van Cassatie de zaak tegen A. van der Waals, die door de Rotterdamse Kamer van hier een misverstand in 't spel Is. Verzoeke beleefd draadantwoord met geruststellende mededeling. HET ANTWOORD VAN G.S. bezitten. Men moge zich goed be denken, voordat men verder gaat met plannen tot opheffing. Ook nu weer, voor de zoveelste maal, komt tot uitdrukking, dat De volgende dag reeds werdmen ,de Srote geestelijke waarde een schrijven van G. S. ontvangen van 1 platteland niet verstaat, met het bekende communiqué. De 6611 w'aarde, welke niet hoog ge noeg kan worden aangeslagen en die wij dorpsbewoners doorvoelen en erkennen." DE MOTIE. Namens alle raadsfracties richtte hierna de heer J. Marinis- sen (A.R.) zich tot B. en W. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat deze aangelegenheid bij hen in goede handen is. Hij diende hier na de volgende motie in, die met algemene stemmen werd aan- burgemeester constateerde echter, dat dit communiqué verre van geruststellend was, daar in de eerste plaats G. S. de publicatie betreurden en dat het college uit drukking gaf aan haar boosheid over het zonder voorkennis en medewerking publiceren van deze gegevens, waarbij de publicatie preamatuur werd geacht. „Wij betrei- ei.echter", aldus de lieer van 't„. u c, „dat G. S. hetj vaard VERDERE AGENDA. In een vlot tempo werd hierna de agende afgewerkt. Adhaesie zal worden betuigd aan het adres van de Stichting van door Water snood Getroffen Grondgebruikers op Walcheren, gericht aan de mi nisters en de leden der Staten Generaal. Verder zal deelgenomen worden in het geschenk, door de Zeeuwse gemeenten aan te bie den bij de ingebruikneming van het Gothische Stadhuis te Middel burg. De straatverlichting zal met een aantal lichtpunten wor den uitgebreid, nu men toch met de electrificatie zal beginnen. Aan de Noordweg komen nog 12 licht masten meer. Verder zullen ook de buitenwegen electrische straatverlichting krijgen. Men heeft hierbij gedacht aan de Le de gemeente Middelburg op een kYmft^migeografen te^Sou VGravSu^*6 to^dt^dooditrS stuk grond in St. Laurens gestortjg voorgesteld het op de expeditie was veroordeeld niet behandelen vuil, de politieverordening werd van 18f9 tot 1821 ontdekte Zuid- Yp 4 Zi z al^ gewqzigd, zodat hierdoor de over-1 poolgebied de „Sowjet-Russische j -P bepaald, last kan worden voorkomen. sector van het antarctische con- Bij de rondvraag vroeg de heer j tinent" te noemen. De expeditie J. Koole Mzn. (A.R.) naar de mo-werd n.l. door twee Russen ge- gelijkheid van waterleiding in de heid. - De Britse Unie van Jour- Leliendaalseweg, waarop volgens I nalisten is uit de Internationale Journalistenorganisatie, die onder communistische invloed slaat, ge-1 de mededeling van de burgemees ter reeds meermalen bij het Wa terleidingbedrijf was aangedron gen. De heer J. Koole Dzn. vroeg, of de beplanting van de Noord weg, die nog slechts gedeeltelijk is geschied, dit jaar zal worden voltooid. Ook dit kon worden toe gezegd, waarbij werd opgemerkt, dat indien beplanting van de ber men niet mogelijk is, na overleg met de bewoners tot beplanting in de voortuintjes zal worden overgegaan. De heer J. Riemens (A.R.) vroeg tenslotte naar de woning nood. Hierop kon de burgemees ter antwoorden, dat nog enkele jongelui, die wensen te trouwen, aan een woning geholpen moeten worden. Verder zijn er tal van samenwoningen, terwijl er veel vraag is van buiten om zich in St. Laurens te vestigen. De heer van 't Hoff verzekerde de raad echter, dat eerst de inwoners zul len worden geholpen. doch op 11 Mei. Vrouw ernstig verwond door slag met hamer. Gisteravond omstreeks half ze ven heeft de ongeveer 30-jarige S. G. J. B. wonende op de Elands- treden. Senator Bridges heeft gracht' te Amsterdam de 31-jarige de Senaat verzocht een onderzoekvrouw E. K. A., wonende in de in te stellen naar de politiek van I Schollenbrugstraal, met een ha- het Amerikaanse ministerie van mer of een ander hard voorwerp buitenlandse zaken t.a.v. China. een gat in het hoofd geslagen. De Joseph Dodge, Mac Arthurs fi-i vrouw is in het Wilhelminagast- nanciële adviseur, heeft het Ja- j huis opgenomen. Haar toestand is panse volk gewaarschuwd dat het I vrij ernstig. op veel te grote voet leeft. Enige tijd geleden had B. van Minister Stikker heeft t.g.v. de de vrouw een fiets geleend, die hij verzuimde bij haar terug te brengen. Toen bij haar het ver moeden rees, dat B. de fiets had verduisterd deed zij hiervan aan gifte bij de politie. eerste verjaardag der Europese economische samenwerking tele grammen gezonden aan Spaak, de voorzitter der O.E.E.C., Marjolin, de secr.-generaal en Harriman, de reizende ambassadeur van het Plan-Marshall. De Utrechtse DE BILT ZEGT: recherche heeft in een auto van Nog warm. twee Noordbrabantse veehande- Weersverwachting geldig tot laren 1000 valse dollarbiljetten vanavond: Vanmorgen vroeg hier gevonden. Gisteren arriveerde en daar mist. Overdag zonnig en op Schiphol de K.L.M.-Constella-1 droog weer mei ongeveer dezelf- tion „Pontianak" met 150 pond de temperatuur als yandaag. streptomycine uit de V. S. voor Zwakke, later matige wind uit de A'damse chininefabriek. Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1