ZEEUWSCH DAGBLAD Mies Ontmanteling van West-Duitsland wordt drastisch beperkt. L NIEUWS De voormaliye Italiaanse Koloniën. „De Zwaluwen" speelden gelijk tegen de „Rode Duivels" (2-2). VLISSINGSE RAAD AANVAARDDE DE BEGROTING 1949. De Verenigde Met het oog op het Europese Herstelprogram. Na langdurige en politieke beschouwingen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Syrië treft overeenkomst met buurstaten. Scandinavische tolunie. Tsiang wenst het nog niet op te geven. Nog steeds een twistpunt. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini- l tra tie 2009; Telefoon radactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1229 Hoofdredacteur: K. ZT7EDEMA DONDERDAG 14 APRIL 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- m ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.45 u., onder 1937 u. Maan op 23.31 u., onder 6.30 u. Hoogwater op Vrijd"- 15 April: Vlissingen: 3.02 u. 2.39 m., 15.27 u. 2.37 m. Terneuzen: 3.34 u. 2.57 m., 16.00 u. 2.53 m. Wemeldinge: 5.01 u. 1.88 m„ 17.27 u. 1.90 m. Verenigde Naties! Een mooie naam voor een minder mooie zaak. Verenigd door een fraai Hand vest, maar on-enig in de practijk. Zeker, er is wel een en ander bereikt. In de Palestijnse kwestie heb- L-n de Verenigde Naties onder veel geharrewar, meegewerkt aan een misschien bevredigende op lossing, en het gestichte Inter nationale Noodfront heeft het mogelijk gemaakt, veel ellende te lenigen. Maar overigens: er zijn mooie resoluties opgesteld over de rech ten van de mens, waarmee bijna niemand rekening houdt. Meer dan ooit tevoren misschien, wor den binnen het raam van de Ver enigde Naties, de fundamentele „rechten van de mens" miskend en met voeten getreden. De Veiligheidsraad werd ge sticht, die o.a. ten opzichte van Indië, ijverig heeft meege werkt, om de onveiligheid te be vorderen. In het Handvest werd vastge legd, dat geen der leden zich te gen een aanval zal verdedigen, zonder autorisatie van de Veilig heidsraad. Maar dit verhindert een twaalftal leden niet, een pact te ondertekenen, waarin zij zich plechtig verbinden in geval van een gewapende aanval op een der leden, onmiddellijk te ageren, en daarna aan de Veiligheidsraad mededeling te doen. Zo tvordt het Handvest tot een dode letter gemaakt en wordt door de leden van de V.N. openlijk blijk gegeven, dat zij in deze or ganisatie niet het minste vertrou wen hebben. f 1 eze met name voor de huma- nisten die van de mens nog altijd grote gedachten koeste ren teleurstellende gang van zaken, behoeft ons niet al te zeer te verwonderen. Immers, bij de vaststelling van de z.g. rechten van de mens, is nadrukklijk uitgesproken, dat men het recht Gods niet wenste te er kennen. De kreet van de Joden: „weg met dezen" wordt in andere vorm herhaald. Zij hebben God verworpen. Maar wat wijsheid zouden zij dan hebben? Engeland, de V.S. en Frankrijk hebben Woensdag een scherpe reductie van het aantal fabrieken aangekondigd, dat ontmanteld en als herstelbetaling uit West-Duitsland zou worden verwijderd. Door deze beperking, die gemaakt is met het oog op de behoeften van het Europese Herstelprogram, wordt de uitrusting van 159 fabrieken geheel of gedeeltelijk van de oorspronkelijke lijst van herstelbetalingen in de vorm van industriële installaties geschrapt. Het betreft hier de uitrustingmogelijk zal worden voltooid, van 32 staal-, 88 metaal-, 32 che- j Het Amerikaanse ministerie mische- en 7 non-ferrometaalfa-I van buitenlandse zaken legde er brieken. De Duitse productie van j de nadruk op, dat één der voor- t ruw staal blijft beperkt 11.100.000 ton per jaar. De drie Westelijke militaire gouverneurs van Duitsland heb ben tegelijkertijd in Berlijn een verbod uitgevaardigd voor de Duitse productie van synthetische rubber, synthetische benzine uit steenkool en vele andere grond stoffen voor de oorlogsindustrie. De overeenkomst betreffende verboden en beperkte industrieën staat Duitse scheepswerven toe schepen te bouwen tot maximaal 7.200 b.r.t. met een snelheid van 12 knopen. Duitsland zal in het buitenland tot 100.000 brt. aan tankscheepsruimte mogen aan schaffen. De snelheid der tank schepen mag de 14 knopen niet overschrijden en de tonnage der schepen mag niet groter zijn dan 10.700 brt. In de bekendmaking betreffen de de fabrieken wordt gezegd, dat de nieuwe overeenkomst die fa brieken van de ontmantelingslijst schrapt, welke, indien zij in Duits land blijven, het meest kunnen bij dragen tot het gecoördineerde economische herstel van de lan den, die deelnemen aan het Euro pese herstelprogram. Ook werd overeengekomen, dat de verwijde ring van nog niet geheel gede monteerde installaties zo spoedig totdelen van de overeenkomst was, dat zowel de ontvangers van her stelbetalingen als de Westduitse autoriteiten thans in staat zouden zijn terstond plannen te maken voor het gebruik van de installa ties. Prijsgeven van de Jangtse- staneerd ais lid van een klein en van het vernlaatsen van Een Syrische delegatie is giste ren naar Bagdad vertrokken om 'n aanvang te maken met, wat te Damascus officieel genoemd werd, voorbereidende besprekingen over een militairo overeenkomst met Irak. Uit officiële bronnen wordt vernomen, dat Syrië bereid is dergelijke stappen te onderne men bij elke Arabische staat, die een militaire overeenkomst wenst. Een Irakse militaire commis sie kwam gisteren te Damascus aan en voerde een bespreking met het Syrische staatshoofd, kolonel Hoesni. Emir Adel Arslan, het hoofd van de Syrische delegatie bij de algemene vergadering der Ver enigde Naties, zal, naar ver wacht wordt, aan de vergade ring een memorandum overleg gen, waarin zal worden verzocht om teruggave van de gebieden, die onder het Franse mandaat aan Palestina zijn afgestaan. Syrië zal twee postzegels met de beeltenis van kolonel Hoesni uitgeven, ter gelegenheid van diens machtsoverneming. Te Annecy in Frankrijk, waar thans internationale handels- en tariefbesprekingen worden ge houden, hebben Denemarken, Noorwegen en Zweden bekend gemaakt, dat zij de vorming van een Scandinavische tol-unie met een uniform tarieven-systeem overwegen. In een uitgegeven aanvullen de verklaring werd meegedeeld, dat de unie „mogelijk ook IJs land zal omvatten". DE STRIJD IN CHINA. Een hooggeplaatste Chinese mi litair heeft te Nanking aan de correspondent van het A.F.P. ver klaard, dat president Tsjiang Kai- Sjek thans zelf voorstander is van het linie en van het verplaatsen van het laatste weerstandsbolwerk naar het eiland Formosa. Het is het militaire gezag te Nanking en Sjanghai, dat erop •aandringt om langs de Jangtse weerstand te blijven bieden. Volgens dit militaire gezag is het overtrekken van de rivier, de laatste natuurlijke verdedi- i gingslinie op het continent, een i ware amphibie-operatie, waar toe de communisten nog niet ge- i reed zijn. Anderzijds zouden de nationalisten met het behoud van een weerstandslinie aan de Jangtse het maximum voordeel halen uit het bezit van een luchtmacht en van talrijke ka nonneerboten. Militaire waarnemers geloven echter, dat de communisten in de loop der komende weken Verklaring Nationale Federatieve Raad voormalig verzet. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Ne derland heeft kennis genomen van de moeilijkheden waarvoor de dagbladen Trouw en Parool ge plaatst zijn en voelt zich ver plicht zijn scherpe afkeuring uit te spreken over de houding van het personeel van de Telegraaf. Hij betreurt het, dat deze laffe houding aangenomen wordt in een periode, waarop men zich al- lerwege opmaakt de slachtoffers van het verzet te herdenken. Eens trapte het dagblad de Telegraaf onze nationale be langen, thans trapt het personeel naar het monument der slachtof fers van de oud-illegale pers. De Centrale A.R.-Kiesvereni- ging in Amsterdam heeft een be roep op de regering gedaan maat regelen te treffen, dat de ver- Een tweede Nederlander in de Arke Noach-expeditie. Naar het A.N.P. verneemt zal ook de 20-jarige theologische stu dent R. B. Noorbergen uit Gro ningen zich bij de expeditie, die een onderzoek zal instellen naar de resten van de Ark van Noaeh, voegen. Zoals bekend zal ook de 17-jarige Haagse scholier Hans Roozen de tocht, die onder leiding staat van de Amerikaanse ar- chaeoloog Smith, meemaken. Beide Nederlanders zullen half Juni naar Istamboel reizen. De berg Ararat, waarop de Ark zou liggen wordt met behulp van muilezels beklommen, terwijl een Turkse boer als gids zal funge ren. Naar uit documenten van de heer Noorbergen zou blijken moet de Ark zich op de Zuidelijke helft van de berg bevinden. Jacht op gesmokkelde horloges. Te Amsterdam heeft men gis teren een jacht op gesmokkelde horloges gehouden. Kraamhou- ders op het Waterlooplein, die horloges te koop aanboden, schijning van Trouw en Paroolmoesten de ambtenaren van de zonder hinder door de machinatieeconomische dienst bewijzen, dat van de Telegraaf kan geschieden.1 ze de klokjes legaal hadden inge kocht. Vier van hen konden dit niet en werden gearresteerd, ter wijl 30 horloges en 23 armbanden in beslag werden genomen. Prinses Beatrix water- padvindster. Op het Paleis Soestdijk is gis termiddag Prinses Beatrix geïn- watervendel van het Nederlands Padvindersgilde, dat zijn kamp huis zal krijgen op het landgoed „Gooilust" bij 's-Graveland. De oprichting van dit nieuwe watervendel is geschied, omdat Prinses Beatrix, die kabouter „overvliegt' SS-ers krijgen hun Neder landerschap terug, In de Eerste Kamer heeft mi nister Wijers gisteren medege deeld, dat hij voornemens is SS- ers en andere wapendragers, die zich niet al te zeer hebben mis- thans van I dragen, collectief hun Nederlan- naar pad-derschap terug te geven. Tezamen vindster, haar keuze liet vallen opmet hun echtgenoten zullen dat de waterpadvinderij. 1 ongeveer 60.000 personen zijn. De rust ging in met 1—1. Een vrijwel geheel bezet Feye- noord-stadion was gisteren getui ge van een matige party voetbal - tussen de Zwaluwen en de Rode voor het wassen der rivier Duivels, een we^strijd, die in een T\/T m hoffin Tiir-i «riillor» franntori Mei, begin Juni, zullen trachten de Jangtse over te steken. De Belgische verkiezingen zul len waarschijnlijk een week worden uitgesteld wegens pro cessiefeesten en derhalve op 26 Juni gehouden worden. 22 gelijk spel eindigde, nadat de rust met 11 was ingegaan. Deze uitslag vormt voor de Belgen een bevredigend resultaat. de stand was weer gelijk. Het tweede Nederlandse doelpunt, dat na de rust werd gemaakt, kwam op geheel andere wijze tot stand. Een misser van Van der Auwera stelde Steenbergen en Wilkes in staat er samen tussenuit te trek ken. Met een switch werd Gillard gepasseerd en toen Chaves Bran- des een moment vrij liet, sneed een vlijmscherpe pass van Wilkes j naar het gat voor de ongedekt Immers, men kon in dit geval ge-staande midvoor en na eerj korte rust spreken van een wedstrijd dribbel schoot Brandes onhoud- tussen het officieuse Nederlandse elftal en de Rode Duivels. Natuurlijk had het Nederlandse De Italiaanse koloniën vormen nog steeds een twistpunt tussen de overwinnaars van de AsRome- Berlijn. Zo men weet worden ze nog steeds bezet door de Fransen in Noord Afrika en de Britten in Oost Afrika. Alleen Haile Selas sie is weer heer en meester in eigen huis geworden, de eerste vorst, die in de oorlog kon terug keren naar eigen gebied. Nu is er het volgende geschil punt. Rusland natuurlijk Rus land wil de koloniën langs de Noord Afrikaanse kust in zekere zin terug geven aan de Italianen, maar een raad van de grote vier als toeziend voogd daarboven stellen. Hiervoor voelen de Brit advies van een speciaal benoemde commissie. Deze voorstellen zijn nu weer in handen gegeven van een sub- commissie, die zal moeten trach ten een plan te vinden om Fran krijk, Engeland, Abessynië en Rusland tevreden te stellen. Straatsburg zetel voor de Raad van Europa. Naar vernomen wordt, heeft de conferentie van ambassadeurs van 10 landen, die besprekingen heeft gevoerd over een grondwet voor de Raad van Europa, beslo ten Straatsburg voor te stellen als de permanente zetel van de Euro pese Raad. i De conferentie heeft haar werk ten weinig, die dan het gevaar van t0 Londen beëindigd, zo heeft een Russische invloed aan de Middel- wool.dvoerder van het Foreign Of- landse zee vrezen. De Fransen, fice meegedeeld die eerst haatdragend waren en De ontwerp-constitutie, opge- mmmer de veroveringen zouden steld door de ambassadeurs en afstaan, hebben zich, nu Italië vertegenwoordigers van de landen Atlantische aspiraties krijgt, I der Westerse Unie, Noorwegen, plotseling verklaard, voor een Zweden Denemarken, Italië en teruggeven aan Lybië, met uit-Ieriand zai worden voorgelegd zondering van enkele sleutelposi- aan de masters van Buitenland- ties. De Britten zijn nu ook ge- ge Zaken van deze io landen, neigd Eritrea weer gedeeltelijk af te staan, met inwilliging van Abessynië's eis, een uitweg naar de zee. Zo ongeveer luidde het baar in (21) Daarna was het linksbuiten Moes, die alleen voor het doel „Staakt het vuren" tussen Syrië en Israël. Israël en Syrië hebben een overeenkomst „staakt het vuren" getekend, aldus wordt te Damas cus oflicieel bekendgemaakt. De wapenstilstandsbesprekin gen tussen beide partijen zijn in het gebied van Misjmar Hayar- den, aan de Syrisch-Israëlische grens, hervat. Israels toelating op agenda V.N. De Algemene Vergadering der V.N. heeft met 47 tegen 7 stem men en 2 onthoudingen besloten het verzoek van Israël om toe lating als lid van de V.N. op haar agenda te plaatsen. Met 31 tegen 18 stemmen en 7 onthoudingen werd besloten de kwestie van Israel's toelating naar de politieke commissie te v ';:en. Weer besprekingen te New Delhi. Vertegenwoordigers van 11 der 19 landen, die betrokken waren bij de enige tijd geleden gehouden conferentie van Azia tische landen te Nieuw Delhi, waarin de Indonesische kwestie werd behandeld, belegden giste ren te New Delhi een informele bijeenkomst om te beraadslagen over verdere maatregelen, die kunnen leiden tot een overeen komst in de Indonesische kwes- tle- Pandit Nehru leidde de bij eenkomst. In een communiqué, dat na de bijeenkomst, welke twee uren duurde, werd uitge geven, wordt gezegd, „dat men het er over eens was, dat de po gingen tot het bereiken van een spoedige en bevredigende oplos sing van het geschil in Indone team sterker kunnen zijn Om tekwam en s]echts door een moe- beginnen was Lenstra met van de djge dujk Dp de schoen van de partij. Hij werd door Brandes ver-Bel kon de Munck ergel. voor. vangen en wat de i eyenoorder komen onmiddellijk hierna was liet zieI\ was nu niet direct ïm- bef. ecb;er raak. Vlak bij de hoek- ponerend. j vlag kreeg Deprez, de Belgische Clavan viel al spoedig na het rechtsbuiten de bal vrij en de begin uit. Rijvers gtng linksbui- voorzet die volgde, werd door de ten spelen en de Feyenoorder Munck verkeerd beoordeeld. Hij Steenbergen, die inviel, rechts- jje„ ver ud zjjn doel om te onder buiten. Tot overmaat van ramp verliet Terlouw enkele minuten voor rust het veld, toen hij bij een overmaat van ramp scheppen, maar op de rand van het strafschopgebied, waar de bal daalde, greep hij mis en na zich nog even te hebben ontdaan van Möring deponeerde Giliau het leer in het verlaten doel (2—2). De moord op de Rotterdamse taxichauffeur. Gisterenmiddag werd voor de Haagse Rechtbank met gesloten deuren de zaak behandeld tegen de 17-jarige kantoorbediende H. Barendsen, uit Hilversum. Des morgens was tegen de 25- jarige W. Barendsen levenslange gevangenisstraf geëist wegens moord op de Rotterdamse taxi chauffeur Clobus. W. B. had be kend deze moord gepleegd te heb ben. De Officier van Justitie eiste tegen H. B. vijf jaar gevangenis straf met aftrek. Uitspraak in beide zaken 27 April a.s. wanneer zij eind April of begin Mei te Londen bijeen komen. Herstel pompstation Biggekerke. Naar het raadslid, ir M. A. L. Beun, gisteravond in de Vlissing- se raad mededeelde, zal binnen kort een voorstel worden inge diend tot het herstel en de mo dernisering van het pompstation voor de waterleiding te Biggeker ke. Hiermede zal volgens ir Beun een bedrag van ruim een half millioen gulden zijn gemoeid. geslagen. sloeg de Santpoort botsing met Freddy Chaves een hoofdwond opliep. Möring kwam hem vervangen en behoudens een enkel foutje bij het wegwerken heeft de man uit Enschede zich uitstekend geweerd. Hoewel ook Schijvenaar ietwat onzeker begon en doelman de Munck bij het tweede Belgische doelpunt niet geheel vrij uit ging, heeft de verdediging toch over het geheel genomen het beste vol- DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Dr van Royen heeft aan de vooravond van de besprekingen te Batavia verklaard, dat Neder land de uitnodiging tot deelneming daan. Van Bun was er van het aan de preliminaire besprekingen begin af aan goed in. In de aan-1 onvoorwaardelijk accepteerde. Klcuie Auifiy Fiscus, een 3 'A-jarig meisje uit San Marino (Cal.) viel in een onbewaakt ogenblik in een 30 meter diep boorgat, van 40 cm. doorsnede. Om haar te redden wilde men eerst een „slangenmens" in dë put doen afdalen, maar dit plan werd opgegeven, aangezien men vreesde, dat de luchttoevoer dan geheel zou worden afgesneden. Tenslotte werd besloten het kind uit te graven, maar de redders kwamen te laat; het meisje bleek reeds te zijn overleden. Onder het licht van schijnwerpers doen de graafmachines hun reddingspogingen. val was alleen Wilkes op toeren. De eerste aanval was voor de Roodbaatjes, maar het tamme schot van Chaves kon gemakke lijk door de Munck worden onder- schept. Na enig wederzijds ver kennen volgde de eerste goed op gezette Nederlandse aanval en meteen was het raak. Een pass van rechts belandde bij de vrij staande Wilkes, die even doorliep en daarna van zeker 20 m. af stand met het linkerbeen een for midabel schot loste, dat onhoud baar langs de uitvallende Bo- gaerts in de linkerhoek verdween. 10 na 2% minuut spelen. Het duurde echter niet lang of Dat de republikeinse regering eerst in Djogja moet worden her steld als voorafgaande voorwaar de voor verdere besprekingen is buiten geding, aldus dr van Royen De republikeinse delegatie by de voorbesprekingen. De republikeinse delegatie bij de te Batavia aanvangende voor besprekingen voor de Rontetafel- conferentie bestaat uit de heren: mr Moh. Rum, dr Leimena, ir. Djuwanda, prof. Supomo en La- tuharhary. Adviseurs der repu blikeinse delegatie zijn: Sutan Sjahrir, ir. Laoh, Moh. Natsir, dr Darmasetiawan en Sumarto. Het was bijna tien uur gisteravond, toen de burgemeester van Vlissingen, inr B. Kolff, met een tik van de hamer de beschouwin gen over de begroting voor 1949 afsloot, waarmede deze tevens zonder hoofdelijke stemming was goedgekeurd. Na een middagzitting van meer dan 32 uur volgde nog een avondzitting, die meer dan 2/i uur in beslag nam. De algemene beschouwingen over de gemeentebegroting gaven aanleiding tot politieke debatten, die bij tyd en wyle met de naam van politiek vuurwerk konden worden betiteld. De eerste spr., die zich daartoe liet verleiden, was de heer M. J. van Poelje, die namens de P. v. d. A. het woord voerde en in ging op het politieke streven van zijn partij, om, zoals hij zei, bij de raadsleden meer begrip aan te kweken, hoe men in het P. v. d. A.-kamp over bepaalde dingen denkt. Onvriendelijke woorden werden hierbij aan het adres der C.P.N. gericht, die, zij het bij in terruptie, door het communisti sche raadslid, de heer C. Schille- zei o.m., dat de memorie van ant woord van B. en W. de bodem van het gematigd optimisme voor de gemeentefinaneiën had ingesla gen. Verder besprak hij de wo ningbouw, terwijl hij erop wees in het algemeen soberheid te be trachten. De heer J. Marijs (A.R.) zag, ondanks alle defaitisme, toch nog enige lichtpunten en zei, dat er toch reeds veel tot stand is ge bracht. Twee vragen stelde spr. aan B. en W., n.l. of men een mans, even onvriendelijk werdenreëele toezegging had van de ver- I goeding van 90 pet. der oorlogs- de voorschotten tot voor kort al tijd de verwachting van 90 pet. vergoeding staafden.-Zo lang ech ter de betreffende wet nog niet is aangenomen zal men over het percentage nog in het onzekere blijven verkeren. Over de terug keer der Marine deelde de burge meester mede, dat, voorzover hem bekend, in Marinekringen de overtuiging heerst, dat de oplei ding van het Marinepersoneel naar Vlissingen zal terugkeren. Ook hiervan moest echter wor den ontkend, dat een definitieve toezegging door de regering zou zijn gedaan. De heer M. J. Corveleijn (K.V. P.) keerde zich eveneens tegen het communisme. Hij sprak de hoop uit, dat het Nederlandse volk bij de gemeenteraadsverkie- Tijdens de behandeling van de begroting ontspon zich nog een debat'tussen de heren J. P. Ven- tevogel (C.H.) en M. J. Corve leijn (K.V.P.) enerzijds en de wet houder van onderwijs, de heer W. Poppe, anderzijds. Auto over de kop In het middaguur heer A. Koeman uit gisteren met zijn wagen over de kop, toen hij op de Rijksstraat weg te Haarlem plotseling uit moest wijken voor een motor rijder, die vlak voor de auto 'n onverwachte manoeuvre maakte. De auto vloog in brand en werd zwaar beschadigd, doch de be stuurder kon door ijlings toege schoten hulp zonder letsel uit de cabine, waarin hij bekneld zat, worden bevrijd. Opening Stedelijk Museum te Vlissingen. Naar de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, gister avond aan het einde der raads zitting mededeelde, ligt het in de bedoeling het Stedelijk Museum aan het Bellamypark op Vrijdag 29 April a.s. officieel te her openen. V.V.D.-candidaten gemeente raad Middelburg. In een vergadering van de afd. Middelburg van de V.V.D. is de volgende candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen opge maakt: B. A. Hesselink, L. A Schenk, mr J. J. Snoep, A. C. Ju lianus, mevr. J. A. van Dalsum- Gombert, mr J. L. Nieuwenhuis, A. Heyboer, A. Imanse, L. E. Ga- briëlse, M. J. Louws. Beide raadsleden drongen n.l. aan op een verdergaande verho-1 mag benoemen, ging van het subsidie aan de bij-1 de leider der Duitse communisten Na 12 dagen van officieuze be sprekingen zijn gisteren de vre desonderhandelingen tussen de Chinese regering en de commu nisten begonnen. De VJ5. heb ben een Brits voorstel tot uitbrei ding van het Griekse leger en de Griekse luchtmacht met hulp der V.S. verworpen. Dr Evatt, voorzitter van de Assemblée der V.N., heeft Griekenland, Joego slavië, Bulgarije en Albanië uit genodigd de besprekingen tot bij legging der geschillen te hervat ten, Dr Weizmann, de presi dent van Israël, is te New York aangekomen. •- De Britse autori teiten hebben de „Duitse rechtse partij" in Neder Saksen op grond van haar ultranationalistische en militairistische neigingen verbo den. Het Berlijnse comité van de Volksraad heeft de vier be velhebbers verzocht op 19 en 20 Mei in geheel Berlijn verkiezingen voor de Volksraad uit te schrij ven. Acheson heeft verklaard, dat op grond van het Bezettings statuut West-Duitsland haar eigen buitenlandse betrekkingen mag regelen en ambassadeurs Max Reimann, Uitslagen prijsvraag Middelburgse winkelweek. Gisteravond is door de Winke liersvereniging Langeviele-Potten- markt de uitslag bekend gemaakt van de door haar georganiseerde prijsvraag, gehouden i.v.m. de winkelweek. Niet minder dan 963 oplossin gen zijn binnengekomen, waas voor 51 prijzen beschikbaar zij zodat door loting is beslist, welke volgorde de winnaars de prijzen mogen kiezen. De eerste 10 prijswinnaars zijg: 1. D. Hageman, Dokstr. 23; 2. van de Putte, Bogardstr. 16; Mej. N. Lorier, Spuistr. 24; Mej. A. v. Belzen, Volderijstr. lfl{ 5. Mej. D. Rijn, Spanjaardstr. 5-lij 6. Bas Vroon, L. Noordstr. 23; 7. B. Anthonisse, Bloemenlaan Vlissingen; 8. N. Leer, Domb, Schuitvlot. 18; 9. J. Vader, U Geere 2; 10. W. M. Quist, Noord singel 136. Alle 51 prijswinnaars zullen be richt krijgen, waarbij zij worden opgeroepen op Woensdagavond a.s. in het Schuttershof te ko men, om hun prijs af te halen. zijne l.ï i; 4. zonderè kleuterscholen. De heer in W.-Duitsland, mag niet aan de Poppe was van mening, dat de conferentie te Bonn deelnemen. verhoging, die in de begroting was verwerkt en waarbij het sub sidie van f 10.per kind per jaar was gebracht op f 20.en in som mige gevallen op f 25.— onmoge lijk verder kon worden verhoogd. Nadat de heer Ventevogel had voorgesteld het subsidie op f 30. te brengen, trok hij dit voorstel in, waarna de heer Corveleijn voorstelde genoemde f 25.door f30.— te vervangen. Dit voorstel echter werd ver zingen duidelijke taal zal spreken I worpen met 126 stemmen. De in dit opzicht. Verder schonk spr. J C.H., A.R. en K.V.P. stemden aandacht aan de terugkeer der Mij „Zeeland" en de Kon. Marine, terwijl hij om woningen voor gro tere gezinnen vroeg. De C.P.N.-VERLANGENS. C.P.N.-afgevaardigde gaf beantwoord. I M De heer van Poelje legde in zijn schade door het'Rijk en tevens, '■keiijk betoog de nadruk op het of het wel zo zeker is, dat de Ma- sië, in de geest van Vê"r^TV^iS v u?" bchoorlÜk1e. overheids" rine naar Vlissingen terugkeert, vai de VeuShridsraL 9«k°°rllChtmg' aerW1J? V00r het Wat de °°rI°gsschade betreft Januari dienen te a doorvoeren der industrie het kreeg hij ten antwoord, dat men voortgezet'. worden) E.T.I. wthle^ inschakelen^ was afgegaan op toezegging van steld. Dit bleek duidelijk voor, uitgezonderd' wethouder Poppe. De heer H. B. J. Knoop (V.V. D.) wees erop, dat men ondanks de financiële nood de plannen moest klaarmaken voor een nieuw stadscentrum en een nieuw stad- hierna zijn verlangens op, hetgeen huis, terwijl hij tevens aandrong door de raadsleden en in het bij-op demping van de Spuiboezem. zonder door wethouder L. P. v, Oorschot weinig op prijs werd ge- De heer li. van Rooyen (C.H.), ambtenaren in Den Haag en dat I replieken. uit de 1 B. en W. zegden toe dit alles op nieuw in studie te nemen. Op details komen wij nader te rug. De ruim 15.000 stakende haven arbeiders te Londen gaan van-1 morgen aan het werk. Enge land zal Transjordanië een mil- lioen pond sterling lenen voor projecten ten behoeve der Arabi- sche vluchtelingen. Duizenden New Yorkers hebben eergister- j avond per televisie de totale maansverduistering waargeno-j men. Het Amerikaanse Huis j van Afgevaardigden heeft de mi- j litaire begroting ten bedrage van' bijna 16 milliard aangenomen. Dr F. W. v. Berckel en de heer A. W. Zuidweg zijn naar de V.S. vertrokken om studie te maken van de grote, onderling gekoppel de electrische netten. Het Di rectoraat-Generaal van de Prij zen deelt mede, dat het volstrekt geoorloofd is beneden officieel vastgestelde maximumprijzen te verkopen. -- Teneinde in bredere lering begrip te wekken voor de noden van Indonesië is mevr. Ab- doelkadir gisteren in Nederland aangekomen. Orgelconcert in Grote Kerk te Goes op Goede Vrijdag. Morgen, Goede Vrijdag, zal 's middags om 2 uur in de Grote Kerk te Goes een orgelconcert worden gegeven door de heer Adr. Kousemaker. Hij zal ten gehore brengen het Orgeikoraal van Bach: „O Mensch, bewein dein Sünde grosz"; Adagio van Bach; Psalm 22 „Mijn God, waarom ver laat Gij mij" van Cor Kee; Largo van Bach; muziek over: „O Hoofd, bedekt met wonden" van de heer Kousemaker zelf en Grave in G van Bach. Iedereen heeft vrije toegang om op dit stille uur naar deze schone passiemuziek te kunnen luisteren. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met overwegend droog weer en op enkeie plaatsen ochtendnevel of mist. Meest matige wind tus sen West en Zuidwest. In het bin nenland iets hogere temperatuur en in de kuststreken dezelfde I temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1