Drovinci m&ieam Het vreerodelingentiezaek in 1948. MORGEN 9 UUR Terugkeer van de Marine naar Yiissingen. Monument voor gevallenen te Renesse. Het bracht meer dan een miilioen op. prima kwaliteit VLISSINGEN: BELLAMY PARK 56 - NOORDSTRAAT 8 NOTEERT EVEN? KERK EN ZENDING. Ucw. de. ,,9.0-e.^e. Ïllaït" Viering Goede Vrijdag. Een eenw ïiandheogseiMtter® „Doel naar Hoger' V eilingsberichten. Woensdag 13 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Mededeling van B. en W. zeer optimistisch. B. en W. van Vlissingen heb ben, zoals wij reeds berichtten, aan de raad medegedeeld, dat er wel op gerekend kan wor den, dat de marine naar Vlissin gen zal terugkeren. Over het tijdstip, waarop deze terugkeer zal geschieden, staat echter nog niets vast. WILHELMINADORP. Nationale Reserve. Maandagavond sprak kapitein Kloosterman uit Goes alhier in het kader van de werfactie voor de Nationale Reserve. Kapt. Kloosterman werd inge leid door de burgemeester, Jhr Mr D. van Doorn. Na afloop werden 2 aanmel- Bij besluit van de voorzitter van dingsformulieren uitgereikt. WAARDE. Stemming gemeenteraad. De stemming voor de gemeen teraad is voor Waarde vastgesteld J D. Haak lid van Prov. Staten. het Centraal Stembureau is be noemd tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland, noodzakelijk geworden door het openvallen van een plaats in die Staten door het overlijden van J. van der Peijl, te °P Woensdag Juni 1949. Terneuzen de heer J. D. Haak te Hoek. WISSEKERKE. Uitvoering van „Hosanna". Zaterdagavond gaf de Chr. vernemen, mededeling als zeer optimistisch. De Koninklijke Marine zoekt op het ogenblik naar wegen om de matrozenopleiding van Loos- drecht naar de kust te verplaat sen. Daarbij wordt o.a. ook aan Vlissingen gedacht, maar er is nog niets vastgesteld. Onthulling op 4 Mei. De voorbereidingen om te ko- Ned. Jongelingsverbond. Het bondsbestuur van het Ned.tor^oSep2 tóding vannhaar di- Jongehngsverbond heeft tot lid i rige^t_ de heer Gommen de Kok Naar wij in marinekringen beschouwt men deze van de Prov. Commissie Zeeland benoemd de heer A. J. de Wit te Middelburg. MIDDELBURG. Voorstelling Indisch Jeugd centrum. Gisteren werden weer aantal voorstellingen gegeven in de uit Goes, een uitvoering Ned. Hervormde Kerk. De avond, waarvoor grote be langstelling bestond, werd geo pend door ds Meijer, waarna op verdienstelijke wijze een aantal liederen werd gezongen door het koor. De uitvoering van Psalm 194, het grote werk van deze men tot de oprichting van een'ui gekleurde lantaarnplaatjes te monument te Renesse voor de in z»en, waarvoor ze veel belang de Schouwburgzaal voor de jon- avo'nd| door koor en solisten met gens en meisjes van de hoogstebegeleiding, mag goed geslaagd Klassen der lagere scholen en deheten leerlingen der middelbare scho-j Door ds Meijer werd deze bij len, georganiseerd door het In-'eenkomst met dankgebed geslo- disch Jeugdcentrum. ten Deze keer werden geen films OOSTKAPELLE. vertoond, doch kregen de jonge- onder Ons". Jaarvergadering Vrijdagavond hield de toneel- monument te nenesse voor ue ia hadden De leider van dub „Onder Ons" haar jaarver- Decomber 1944 gevallen strijders stelling naüüen. ue leider van- h t verenigingsge- Zijn thans in het eindstadium ge- het Indisch Jeugdcentrum tegader-mg het veren.«mgsg komen. Enige dagen geleden is Hilversum, de heer v. d. Ven,bouw oJ.v de pratter het monument, dat 3 ton weegt lichtte een en ander toe. Zo wer- _J- de Broekert. Hy en door de beeldhouwer J. W.den de jongelui op de hoogte le« harteüjk weiKom en n p Havermans is vervaardigd, op gebracht van de rijstbouw op de goede^band,^ die zijn plaats van bestemming geko- Java en de lijkverbranding op men. Het beeld stelt voor de Bali. Schouwse maagd, die een der ge vallen strijders in de arm houdt als symbool van de zorg van Schouwen-Duiveland voor de fa- VLISSINGEN. Sluiting op Goede Vrijdag. - io-1 Op 15 April, Goede Vrijdag, milieleden der gevallenen. Het zullen alle bureaux van gemeen-,t<^todse en K. Melis nog vele jaren mag blijven be staan. De secretaris, de heer St. Roelse, gaf zijn verslag over het afgelopen jaar. Ook de penning- meesteresse gaf een overzicht der financiën, dat sloot met een batig bestuursverkiezing monument zal op Woensdag 4 Mei a.s. worden onthuld door de com missaris der Koningin in Zeeland, in aanwezigheid van de familie leden van de gevallenen. Overleg over beplanting van Schouwen-Duiveland en Tholen.. telijke instellingen voor het pu bliek gesloten zijn. Alleen de ™erkozen. in de plaats van P. De Commissie van Overleg van O. C. Verheije en P. F. Berting, Landsehapsherstel (C.O.L.) wil allen leerlingen van de „De Ruy- een bespreking arrangeren tussen I terschool" te Vlissingen. Burgerhjke Stand ma^t hierop j Willeboordse, die bedankte, werd een uitzondering, daar men hier gekozen mej. A. Jobse Jd. - Verder werd de avond gezellig doorgebracht met hersengymnas tiek, sjoelen, muziek en spraak waterval. KOUDEKERKE. Grote Handelsvaart H. Sondag,Jaarvergadering Ring Vlissingen 's morgens van 9 tot 10 uur te recht kan. Geslaagd. Geslaagd voor derde Stuurman diverse instanties om richtlijnen vast te stellen voor het opmaken van een herbeplantingsplan voor Schouwen-Duiveland en Tholen. Op 20 April zal derhalve, zo vernamen wij, des morgens te Tholen en des middags te Zierik- zee een dergelijke bespreking ge voerd worden (O.m. zouden uit genodigd worden het Prov. Be stuur, de gemeentebesturen van de beide eilanden, de polder- en wa terschapsbesturen, Staatsbosbe heer en vertegenwoordigers van diverse andere instellingen op Schouwen en Tholen. Jonqensleiders-weekend der C.J.M.V. Op 14 en 15 Mei a.s. wordt door de Provinciale Jongenswerk Com missie Zeeland van het Chr. Jonge Mannen Verbond een leiders weekend gehouden te Kapelle. De Zaterdagmiddag en -avond zal ge wijd worden aan sport en spel, zowel de theorie als de practijk. Men is er in geslaagd om de heer G. Cast, in het C.J.M.V. een be kende figuur, bereid te vinden, dit gedeelte te leiden. Na de kerkgang en een wande ling zal 's Zondagsmiddags de jongenswerk-secretaris de heer A. Cazemier een inleiding houden, waarna ruimschoots gelegenheid zal zijn met hem van gedachten te wisselen. De leiders, die naar Kapelle ko men, zullen zo mogelijk ook in dit dorp logeren. De heer J. C. Gordeau. De heer J. C. Gordeau, Bonds- secretaris van het C.J.M.V. in Zeeland is benoemd tot president kerkvoogd van de Ned. Herv. Ge meente te Koudekerke, waartoe ook de wijk 't Zand behoort. Openstellingstermijn Waddenzee. De openstellingstermijn van de Waddenzee voor de Zeeuwse vis sers voor het halen van mossel zaad van 26 April tot 27 Mei is voor de vissers vaak te kort. Im mers, het is niet zo, dat grote zaadbanken liggen te wachten. Het zaad komt in betrekkelijk kleine hoeveelheden voor en wan neer de gehele Zeeuwse vissers vloot weer naar het Noorden ver trekt zal ieder moeten zoeken om een hoeveelheid te vinden. Daar gaat veel tijd mee heen. Pogingen worden aangewend om verlenging van de opens tellingstermijn te verkrijgen. Chr. onderwijzers en onder wijzeressen van Walcheren vergaderden. Zaterdag j.l. hield de Afd. Wal cheren van de Ver. van Chr. On derwijzers haar jaarvergadering in een lokaal van de B.L.O.-school Na opening door de voorzitter, de heer Wijsman, werden de huis houdelijke zaken afgehandeld. Een correspondentie met het Hoofdbestuur over de candidaat- steiling werd besproken. De pen ningmeester bracht verslag uit. In de plaats van de heer Schipper werd in het afdelingsbestuur ge kozen de heer Baarspul. Naar de voorvergadering werden afgevaar digd de heren van Noppen en Wijsman, naar de algemene ver gadering de heren De Rijke en Wijsman. Hierna nam mej. Houwers de leiding over. Met mej. Kazemier had zij een feestprogramma opge steld. In de improvisatiewedstrijd werd gesproken over: doubleren, gezelligheid op de vergadering, handwerkonderwijs en huisbe zoek. De heer Birza en mej. de Visser declameerden. De heer Mollema zong enkele liederen. De voorzitter dankte allen voor hun medewerking. De volgende vergadering werd voorlopig vast gesteld op 18 Juni. De heer Schipper eindigde met dankgebed. GOES. Jaarvergadering Geref. Vrouwen vereniging. Maandagavond werd in de J.V. op G.G. Zaterdagmiddag werd o.l.v. de Ringvoorzitter, de heer G. v. Sluijs, de jaarvergadering gehou den van de Ring Vlissingen der J.V. op G.G. In deze vergadering, die druk bezocht .was, brachten de secre- bijgebouwen van de Geref Kerk tar;s en de penningmeester, de de derde jaarvergadering ge- h A Are'ndse efon j, Verhage, houden van de Geref. Vrouwen- - vereniging „In 's Iïonings dienst". Mej. M. C. de Witte, de presidente, sprak een openings woord en mevr. Kooman hield een boeiende inleiding over „Debora". De jaarverslagen werden uit gebracht, en er bleek uit, dat het ledental het afgelopen jaar toegenomen en tot 42 geste gen is. Verschillende dames leverden bijdragen, zang en declamatie, terwijl een vaardigheidswed strijd gehouden werd tussen twee groepen dames. Onder de vele aanwezigen waren ook verschillende afge vaardigden van andere vereni gingen, die hun felicitaties uit brachten. De vergadering werd door de heer H. C. van Donk gesloten. hun jaarverslagen uit. Ook wer den de Ringrapporten besproken. Ds H. Veldkamp uit Middelburg sprak over „Het ambt der ge lovigen' Een drukke bespreking, waarin o.m. vragen werden gesteld over de conferenties te Oosterbeek volgde. Ds Veldkamp eindigde met dankgebed. Candldatenlijst A.R. Partij. Voor de gemeen teraadsverkie zing is de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1. J. de Buck, 2. J. de Kroo Czn, 3. K. van Sparrentak, 4. W. J. de Schipper, 5. A. L. Jacobse, 6. Jac. Wisse. RITTHEM. Candidatenlijst. Op de gemeenschappelijke can- ,We m-gen niet mepperen „We zegJ V. V. V. in deze plaats werden ook die, doorgebracht in jachten, ge rekend. HET DAGBEZOEK. mogen met mopperenHoewel het dagbezoek hele_ over het vreemdehngenbezoek". Imoeilijk is 0sm te contro_ Dat IS, populair uitgedrukt, de leren 1S v v v er toch m conclusie waartoe de Frovm- slaagd een schatting te maken. ciale Zeeuwse Vereniging voor in de maanden Mei tot en met Vreemdelmgenverkeer komt in'September bracht de N.V. Holl. een beschouwing over het be-1 stoombootrederij, met 1 schip zoek in 1948. varend tussen Antwerpen en Overigens, de beschouwing yiissingen, 18043 passagiers aan, begint met een klacht. De eige- J*001' 9e N.V. Stoomtram die Walcheren over het eiland wer den rondgereden. In dezelfde periode vervoerde de Fa. Rynberg met haar „Telegraaf'-boot on geveer 5000 Belgen van Terneu zen naar Vlissingen en weer naars van de bedrijven 1 rgies verstrekken, gaven niet altijd de gewenste medewerking. Mischien uit angst voor de fis cus. Wie zal het zeggen. Maar, onvolledig of niet de cüfens die ^ug. na een tou over land; via !r,fynj w;,J_zeILu.ltVdft..heLbJe?tHansweert naar Terneuzen. Uit gelopen is met het vreemde- lingenbezoek. DOMBURG SPANT DE KROON. Neemt men bijv. het aantal verblijfsnachten van vreemde lingen gedurende het seizoen Juni tot en met September. Domburg spant hier de kroon en wel met 43241 verblijfsnach ten. Dan volgt Zoutelande (36009), Middelburg (23217), Vlissingen (22631), Goes (14461) en Haamstede-Burgh (10009). De relatief hoge aantallen, die voor Haamstede-Burgh, Zoute lande en Domburg vermeld zijn, Zierikzee werd het bezoek van eveneens ongeveer 5000 Belgen gemeld (waarvoor door de plaat selijke V.V.V. rondleidingen werden georganiseerd), terwijl Zuid-Beveland door ongeveer 15000 Belgen met eigen autobus sen was bezocht in het afgelo pen seizoen. Men rekent het totale dag- bezoek op 50.000 buitenlanders. WAT HET OPBRACHT. Als een Hollander cijfers ziet rekent hij automatisch. V.V.V. heeft dat ook gedaan en schat te het bedrag, dat de vreemde- worden veroorzaakt door hetüngen in Zeeland hebben be langdurige verblijf, dat de bad- steed. Het is niet weinig. Rekent gasten aldaar plegen door te tnen dat voor elke Iogiesnacht brengen. Dat het aantal over-met ontbijt, aldus dacht V.V.V., nachtingen te Goes zover achter I f 4.werd uitgegeven en dat zou staan bij dat van Middel- j elke dagbezoeker 7.50 besteed- burg en Vlissingen, vindt zijn de, dan heeft dat, volgens Bartjes oorzaak vermoedelijk in een in- j opgebracht: complete opgave. Percentsgewijs j Aan verblijfsnachten totaal is daarentegen te Goes het aan-172597 a f 4.is f 690388. tal buitenlanders het grootst waarvan 10 pet door Buiten- geweest. Het lage aantal over- landers uitgegeven f 69000. nachtingen van Buitenlanders, en aan dagbezoek totaal 50000 a voor Middelburg genoteerd, 1-50, is f 375000.Een totaal vindt eveneens zijn oorzaak in dus van f 1065388. een onvolledige opgave. Men1 Door buitenlanders werd in gelieve overigens te bedenken, Zeeland uitgegeven: f 69.000 -(- zegt V.V.V. voorzichtig, dat een f 375.000.f 444.000.d.i, vermenging in eenzelfde opgave ongeveer 2/5 gedeelte van het van zakelijk en touristenbezoek, totaal. Bij het hogergenoemde zoals hierboven is geschied, in feite ongewenst is en het alge mene resultaat moet vertroe belen. Te Veere bleek 60 der over nachtingen voor rekening van Buitenlanders te komen; samen gesteld uit 50 pet Belgen en 10 pet andere nationaliteiten. Bij het totaal der overnachtingen totaal van meer dan 1 miilioen gulden is niet gerekend het be drag, dat de logeergasten (voor al in de badplaatsen) verder nog overdag hebben uitgegeven Indien over een volledige opgave van alle verblijfsnachten had beschikt kunnen worden, zouden alle gegeven totalen belangrijk hoger zijn geweest. (Ingez. mededeling, advert.) beginnen wij met de verkoop van een partij prachtige cocos van ijzersterke kwaliteit 70 breed 4.75 per Meter 100 breed 7.35 per Meter VERKOOP ZOLANG DE VOORRAAD STREKT didatenlqst der C.H. en A.R. te Ritthem voor de gemeenteraads verkiezing komen de volgende personen voor: 1. W. Boogaard (C.H.). 2. H. K. Allaart (A.R.), 3. Joh. Cevaal Wz, (C.H.). 4. W. Cevaal Az. (C. H.). 5. P. J. de Pagter (C.H.). 6. Jac. Osté (C.H.). 7. D. Tavenier (A.R.). 8. Adr. Poelman (C.H.). 9. L. van Keulen (A.R.). 10. W. J. Cevaal (C.H.). 11. G. van de Putte (A.R.). 12. P. Ovaa (C.H.). Ouderavond. De Chr. School alhier hield Vrijdag een ouderavond. De voorzitter, de heer Andr. Breel, opende deze ouderavond. Het hoofd der school, de heer M. A. van Strien, hield hierna met de kinderen een openbare les, waarna een klassenwedstrijd plaats had. Vervolgens werd het werk der leerlingen bezichtigd. SINT ANNALAND. Diamanten bruiloft. Het echtpaar Abr. de Jonge Geluk hoopt D.V. Dinsdag 19 April zijn 60-jarig huwelijksfeest te vieren. De heer de Jonge is 89 jaar en zijn echtgenote 82 jaar. Beiden genieten nog een zeer goede gezondheid, alleen begint eerstgenoemde wat doof te wor den. Dit echtpaar heeft 7 kinde ren, te weten 4 dochters en 3 zo nen, 22 kleinkinderen en 14 ach terkleinkinderen. Als bijzonder heid kan nog worden vermeld, dat de heer de Jonge 40 jaar in dienst is geweest in het landbouw bedrijf van wijlen de heer Jb. Heijboer en M. Heijboer. Het zal hen op die dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Jubileum Koster Kurvink. Dezer dagen herdacht de heer Th. Kurvink het feit, dat hij 30 jaar geleden benoemd werd tot koster van de Ned. Herv. Kerk. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat hij in al die jaren slechts drie Zondagen heeft ver zuimd wegens ziekte of familie omstandigheden. Als blijk van waardering voor alles, wat hij voor het Verenigingswerk heeft gedaan, werd hem door het be stuur van de Jong Hervormden een kist sigaren aangeboden. De heer Kurvink hoopt 26 October 70 jaar te worden, en is nog zeer kras. Moge het koster Kurvink ge geven worden nog vele jaren zijn werk te verrichten in de Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Geestelijke zorg voor de militairen. In een stampvol Ned. Hervormd Verenigingsgebouw heeft ds K. van de Braak, reserve legerpredi- kant te Bergen op Zoom, Zater dagavond een causerie gehouden over de geestelijke verzorging van de militairen in de garnizoens steden, speciaal te B. op Zoom. Ds Marsman opende de samen komst. Begonnen werd met een film vertoning n.l. de terugkeer van Prinses Juliana en haar dochter tjes op Soestdijk in 1945, het le ven aan boord van een troepen schip en landingen op het eiland Bali. Vervolgens werd een op gramo- foonplaten opgenomen reportage ten gehore gebracht van een Ad- ventsdienst in de Grote Kerk te Bergen op Zoom. In zijn toespraak deelde ds v. d. Braak mede, dat thans door lopend ca. 1600 militairen te B. o. Z., hun opleiding ontvangen. Van deze 1600 gaven onlangs 16 procent op, niet tot enige gods dienstige richting te behoren. Hier ligt een taak voor de kerk, die geweldig is. Enerzijds moeten jongens, die godsdienstig zijn opgevoed, wor den behoed voor afdwalingen, an derzijds kan evangelisatie onder de buitenkerkelijken grote kansen opleveren. Daarvoor is nodig: meer bekendheid, meer morele en financiële steun. Alleen een iets betere lectuurvoorziening in can- tines en Militair Tehuis kost jaar lijks f 800.-. En er moet een be tere lectuurvoorziening komen. Spreker deed een hartstochte lijk beroep op de aanwezigen deze ereplicht te vervullen. Vaartuig vlot gesleept. Het mosselvaartuig Bru 14 van de schippers S. en C. Otte, dat Donderdag nabij Oude Tonge te gen de dijk terecht kwam en bleef zitten is door het motor vaartuig Bru 1, van Gebroeders Otte vlot ZIERIKZEE. Padvindsters vierden feest. Het Nederlandse Padvlndsters- gllde, afd. Zierikzee, hield Vrijdag la het Herv. verenigingsgebouw een feestavond, die werd geopend door de Districts Commlssaresse, Mevr. H. Ht de Croo-Vogelenzang. Zij wees op het karakter van deze avond en sprak een propagandis tisch woord. Hierna traden de padvindsters op, die een rijk programma af werkten. Voor de pauze werd uitgebeeld o.m. de trouw van een P.V., „De gestolen prinses", „Oude en nieu we tijd" enz. Er werd een prijsvraag gehou- DONDERDAG 14 APRIL 1949 Middelburg: 8 uur Con cert- en Gehoorzaal: Viool concert Theo Olof. den onder alle aanwezigen, waar voor een vijftal prijsjes beschik baar was. Na de pauze zag men nog uit gevoerd o.a. „Heila, gij bloempje", „Snoepwinkeltje" en nog enkele andere stukjes, alles in de geest van het padvindsterswerk. Ter versteviging van de kas werd een aantal artikelen, ver kocht. OOSTERLAND. „In dienst der Kerk". Ds v. d. Broeck heeft de bazar voor het verwarmingsfonds der Ned. Herv. Kerk geopend. De be langstelling was groot. Na de opening werd al direct grote be langstelling getoond voor diverse stands. Ook voor de spelen be stond veel interesse. De initiatiefnemers tot de ba zar, ds v. d. Broeck en het echt paar Versluis hebben zeer veel werk verzet, evenals de Vrouwen en de Mannenvereniging, die alles deden „In dienst der Kerk". GROEDE. Klok op het gemeentehuis. In het gemeentehuis alhier was wel een wijzerplaat in het toren- Ned Herv. Kerk. Beroepen te Maasdam en te Vlaardingen, A. J. Schneider, legerpred. te Rotterdam; te Zwammerdam, N. Kooreman te Scherpenisse. Bedankt voor Haarlem, jeugd- pred., A. Koolhaas te Amers foort. Geref. Kerken. Beroepen te Bedum, J. J. v. Wageningen, vlootpr. te Rotter dam; te Stadskanaal, L. G. Pleysant te Paesens. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravendeel, P. H. Seggelink te Zaandam en C. v. d. Weele te Harderwijk; te Utrecht-Noord, D. Henstra te Broek op Langendijk en K. G. v. Smeden te Groningen. Bedankt voor Assen, W. Rui ter te Sneek. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotterdam (vac. wijlen ds G. H. Kersten), Chr. v. Dam te Werkendam en W. de Wit te Middelburg. Bedankt voor Oudemirdum, A. Verhagen te Kampen. WERKLOOSHEID. De werkloosheid behoort tot een der ergste kwalen, waardoor de mensheid wordt geteisterd. Wel te willen. en te kunnen arbeiden, maar geen werk te kunnen vinden, wat tevens be tekant een groot deel van de inkomsten te derven, is een zware bezoeking. Ruim een maand geleden was het werklozencijfer vrij hoog. Over heel het land 71.439, waar van 2.422 in Zeeland. Gelukkig is de toestand mo menteel heel wat beter. Voor heel het land daalde het cijfer tot 63.240 en voor Zeeland tot 1.375. Op zichzelf verblijdende cij fers. Voor de toekomst maken ve len zich echter ernstig bezorgd. Naarmate de overigens n o o d z ka k e l ij k e sociale lasten groter worden, trachten de landbouwers uit zelfbehoud, zo weinig mogelijk mensen aan het werk te houden. En dan is er de mechanisatie, die al meer wordt doorgevoerd, met het gevolg, dat minder ar beidskrachten nodig zijn. Vermeerdering van de werk gelegenheid blijft daarom een zaak van de eerste orde. Bezoek van Duitse predikanten. Op uitnodiging van de Ned. Herv. predikantenvereniging zal binnenkort een tiental Duitse en Oostenrijkse predikanten ons land bezoeken, om in nader eon- tje aangebracht, doch wegens ge-tact te komen met de kerk in brek aan de middelen, geen uur werk. Nu echter is dit voor el kaar en is er een electrische klok geplaatst, waarvan wijzers en cij fers des nachts verlicht zijn. De gemeenteraadsverkiezin gen zullen te Bruinisse gehou den worden op Vrijdag 17 Juni 1949. Donderdag a.s. komt de ge meenteraad van Bruinisse bij een. Te Bruinisse is de vorige week het inwonertal van 2200 over schreden. In verband met de verbouwing van het gemeentehuis te Krab- bendijke zal de secretarie op 11 April a.s. verplaatst worden naar het naastliggende perceel. De gemeenteraadsverkiezingen zullen te Krabbendljke gehouden worden op 22 Juni. (Ingez. mededeling, advert.) Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grij pen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoenin gen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzui verende Kruschen kuur uit komst. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samenge steld hebben regelmatig ge bruikt een weldadig aanspo rende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; on zuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te. zetten in spieren en ge wrichten, waar ze anders oor zaak zouden worden van die ondragelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheu- matieklijders over de hele we reld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apothe ker of Drogist. „Axeldijk" vastgelopen en weer vlot. Het 7639 ton metende Neder landse stoomschip „Axeldijk" van de Holl. Amerika Lijn is gisteren op de „Bol van Heyst" omhoog gevaren. Sleepboten zijn van Vlis singen ter assistentie uitgevaren. De „Axeldijk" was op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Zonder hulp wist het schip ech ter weer los te komen. ons land. Enkele dezer predi kanten zullen de theologen-con ferentie bijwonen, die in de week na Pasen op „De Horst", Drie bergen, gehouden wordt. Zij zullen ook aanwezig zijn in de j aarlijkse predikanten vergade - ring te Utrecht, waar afgevaar digden dezer groep op Maan dagavond 25 April ook het woord zullen voeren. Het moderamen der gene rale Synode van de Ned. Herv. Kerk zal de predikanten ont vangen, teneinde het contact tussen de kerk in ons land en die in Duitsland en Oostenrijk wederzijds te verstevigen. 't Wilde gisteren niet best luk ken met de verkoop op de markt. Dat kwam door het weer, denk ik. Op een hoek stond een man met fluitjes. Een schertsartikel. Daar is moed voornodig. De man had die moed. Hij blies, be geleid door een grammofoon, een vioolsolo. Heel veel leek het er niet op, maar ja, zijn er zelfs niet gedichten, die bijna poëzie zijn? In ieder geval, het klonk vrolijk. Nu heb je toeschouwers en kopers. En er waren er heel wat, want de man had een rijk repertoire. Hij had ook een spre kende, of liever een fluitende pop. „Nou zeg ik, luisteraars, bar- be-ri-ba en U steek deez' duun- ne plaastiek in die mond en zegt .turn-bit" en zie het vogeltje floit". De man was een virtuoos, on getwijfeld. Naast me stond een boerenman, die een zwaarwich tig gesprek over peerden had onderbroken en verbaasd naar de koopman keek. ,,'t Is vreet", zei hij, „da ka-je zo mae nie". De koopman had z'n repertoire met eon kwakende eend beëin digd en begon geanimeerd zijn artikel uit te zetten. „Hier vader", zei hij tegen mijn buurman. „Kunt ge thois de vrouw mee stil houden." „Neeê", zei de boer, die zich niet wilde laten neppen. „U denk, fal maar toot foor n' cent," zei de koopman. „Dat luistert maar naar Ome Jaap en kope ho maar!" „Maar deez menier, die koop er ene. Hier menier, een kwartje 't is m'n laatste." Voor ik het. wist stond ik met een product in m'n handen. Ach lezer, ik hèb het maaT genomen. Die kosten, die kan ik wel declareren, maar die blaar op m'n tong, ziet U, dat is 't em! Met onze Christelijke feestda gen is het eigenaardig gesteld. Kerstfeest en Paasfeest worden vrij algemeen „gevierd" al is er in die viering dan vaak ook al zeer weinig, dat met de feiten, de geboorte en de opstanding van Jezus Christus uit de doden, ver band houdt. Met Pinksteren, de dag van de herdenking van de uitstorting van de Heilige Geest is het al an ders. Het Pinksterfeest heeft veel minder dan Kerstfeest en Pasen de belangstelling van de massa. De Hemelvaartsdag wordt wel algemeen gevierd in die zin, dat de gewone dagelijkse arbeid wordt nagelaten, maar voor de kerkelijke viering is over het al gemeen de belangstelling vrij ge ring. En dan de Goede Vrijdag, de dag van de herdenking van het sterven van Christus aan het vloekhout. Deze dag draagt veel meer dan andere Chris telijke feestdagen een tweeslachtig karakter. Sommige kerken beschouwen deze dag als .een kerkelijke feestdag, maar an dere bepalen zich tot het houden van een avond-godsdienstoefening. De scholen zijn de gehele dag ge sloten, maar vele kerken niet ge opend. Sommige middenstanders siuiten hun zaak, terwijl anderen heel de dag geopend zijn. Sommi ge kranten verschijnen; andere niet. De laatste jaren is er een pogen om de viering meer algemeen te maken. Mee als gevolg daarvan is thans besloten dat de overheids- bureaux die dag gesloten zullen zijn. Naar het ons voorkomt terecht. Als er van Christelijke feestda gen sprake is, dan behoort ook de Goede Vrijdag daartoe. Wij behoe ven deze dag niet als een dag van rouw te beschouwen. Ook het sterven van Jezus Christus is een deel van Zijn verlossingswerk, de bekroning er van. Maar het is wel een dag, met een geheel eigen karakter. Van rniddenslandszijde werd ons gevraagd, de winkeliers op te wekken, deze dag hun zaak te sluiten. Wij doen dit gaarne, omdat het een stap kan zijn in de richting van een algemene „viering" van deze dag. De prijs van krentenbrood. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat de maximumprijs voor kren tenbrood en rozijnenbrood on verschillig onder welke benaming zoals Paasbrood, Paasslollen e.d., dit verkocht wordt f 1.per SOO gram bedraagt. Koning was beschermheer. Het was op 26 Mei 1849, dat te Wolfaartsdijk op verlangen van enige ingezetenen een ver gadering werd belegd om te ko men tot oprichting ener ver eniging ter beoefening van de handboogsport en wel onder voorzitterschap van de heer J. P. Snoep. Aanvankelijk traden 22 leden toe, die allen hun handtekening op het reglement plaatsten. Als commissarissen traden op de heren C. Deinze en Janus Tolhoek, terwijl tot secretaris werd gekozen de heer Bastiaan de Regt. „Doel naar Hoger" bestaat dit jaar dus een eeuw en naar aanleiding hiervan heeft de so ciëteit besloten om in de maand Mei de vaste datum is nog niet bekend een luisterrijk concours te organiseren. Dat de handboogsport een zeer oude en edele sport is, blijkt wel uit de notulen van de schutterij, want 14 Augustus 1849 aan vaardde Zijne Majesteit de Ko ning Willem II het beschermheer- schop van „Doel naar Hoger". Wat het tegenwoordige leden aantal betreft, dit is er tijdens de oorlog niet op vooruitgegaan, De belangstelling is sterk ver minderd en speciaal de jongere generatie blijkt weinig interesse voor het boogschieten te heb ben, zodat „Doel naar Hoger" thans nog slechts acht leden telt, meest ouderen. Er wordt regelmatig aan de concoursen deelgenomen en ook is er ieder jaar Koningschieten. Het zal in Wolfaartsdijk in Mei a.s. feest zijn. Er zullen schutters komen uit geheel Zuid-Beveland en uit Zeeuwsch- Vlaanderen om dit eeuwfeest waardig te herdenken. Bij de K.L.M. te Den Haag is berient ontvangen, dat de enve loppe met 50.000 dollar (die op het K.L.M.-vliegveldkantoor te New York werd vermist, terecht is. GOES. Veiling van 11 April '49. Witlof 12--23; Stoofsla 30; Ra barber 2733; Uien 1.50; Prei 8 -13, alles per 100 kg. Kropsla 615 per 100 stuks. Radijs 9.50 14 per 100 bos. Diversen 3 per 100 stuks. Ganzeneieren 2936, per 100 stuks. Tulpen 3536 per 100 bos. ZIERIKZEE. Veiling van 11 April 1949. Prei 7—15; Stoofsla 13—16; Rabarber 41; Witlof 32— 41; Snijsla 410; Spinazie 2266 alles per 100 kg. Kropsla 414; Bloemkool 1850; Knolselderij 8; Bosradijs 10, alles per 100 stuks en bos. Eierveiling Goes 12 April. Verse kippeneieren 9.20; Vuil- schalige 8; Eendeieren 8, alles per 100 stuks. Rotterdamse veemarkt 12 April. Totaal aanvoer 4095; vette koeien en ossen 250; gebruiksvee 1753; graskalveren 160; nuchtere kalveren 856; biggen 550; veulens 5- paarden 282; schapen en lam meren 110; bokken en geiten 119; varkens 10. De prijzen waren: kalf koeien le soort f 880; 2e soort 750; 3e soort f 630; melkkoeien 880, 750, 630; vare koeien 525, 425, 325; vaarzen 650, 525, 425; pinken 500 425, 325; graskalveren 280, 180, 110; biggen 58, 48, 40;" hitten 650, 550, 400; werkpaarden 850, 650, 500; slachtpaarden per kg. 1.50, 1.30, 1.15. De gehele aanvoer was over het algemeen iets ruimer, de handel kalm en de prijzen constant. Van de biggen liepen de prijzen iets terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2