ZEEUWSCH DAGBLAD Algemene Vergadering der V.N. gaat Indonesische kwestie bespreken. L NIEUWS Vrouwe Justitia in de Eerste Kamer. Uitgebreid natioiialisaiieprograimna ie voorbereiding. Commissie van Rapporteurs oorlogs- schadevergoeding op Walcheren. aas- sm£?s& is; fssssrgi ïïïïfXiSSï"' Be poppeiiteiiiooiistelling komt in vjjf Zeeuwse steden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Benelux-gedachte. Noors voorstel tot uitstel verworpen. „De Labour-party gelooft in Engeland". „Parool" en „Trouw' in moeilijkheden. Vrachtauto op Oostkapellt's strand op een tankmijn. K?tZemZ ge^ndW™?|^ JSÏÏf e^rnen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch De go lad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ■tr. 70, Tel. 2438, Gtro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie Ö47; Terneuzen, Vlooswtjkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1228 WOENSDAG 13 APRIL 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.47 u., onder 19.35 u. Maan op 21.59 u., onder 6.11 u. Hoogwater Donderdag 14 April: Vlissingen: 2.23 u. 2.32 m., 14.50 u. 2.42 m. Terneuzen: 2.56 u. 2.50 m., 15.20 u. 2.60 m. Wemeldinge: 4.20 u. 1.84 m., 16.47 u. 1.99 u. Ondanks het feit, dat wat de Benelux betreft, reeds ver schillende practische resultaten werden bereikt op 12 Maart jj. werd het protocol betreffen de de Economische Unie gete kend blijkt er voor de cultu rele en politieke kant van Bel- gië-Nederland-Luxemburg-sa- menwerking bij de massa van het volk nog betrekkelijk wei nig belangstelling te zijn. Er is gewezen op de eenheid die er in het volksleven in de grensstreken van Zeeuwsch- Vlaanderen en Brabant en Lim burg is bewaard, maar dit is een eenheid die men ook in andere grensstreken ontmoet. Maar al is er dan misschien enige toenadering merkbaar, daarnaast het was Dr van Breda die hierop in een Bene- lux-bijlage van de Volkskrant de aandacht vestigde valt ook het volle scherpe licht op de typisch eigen overtuiging en ze den, die ons, zo niet volstrekt scheiden, dan toch onderschei den. „Is het om de partijen tot el- He Hollander b.v. heeft het hij kaar te brengen of is het om ze V voorkeur over de „onstand- vastige Belg met zijn onve:- Met 41 tegen 3 stemmen en 12 onthoudingen heeft de algemene vergadering der V.N. gisteravond besloten de Indonesische kwes tie op de agenda te plaatsen. Een Noors voorstel om de behan deling van de kwestie uit te stellen, werd verworpen. Nederland had verzocht de kwestie niet te bespreken. Zoals bekend had de agenda-commissie reeds besloten op voorstel van India en Austra lië, de kwestie op de agenda te plaatsen. De Nederlandse vertegenwoor diger, Dr Snouck Hurgronje, zei in het debat, dat aan het besluit voorafging, dat de behandeling door de algemene vergadering en kel de besprekingen tussen Ne derland en de Republiek zou schaden. Hij stelde de vraag, wat het werkelijke doel was van een der gelijk debat. „Is het om een op lossing te bevorderen, of is het om verwarring te stichten?" 1, - •"■■n.v ■l'l beterlijke zin voor improvisatie. De uitzonderlijke gemakkelijk heid waarmede zijn Zuiderbuur wet en overheidsbepalingen blijkbaar weet te omzeilen stemt hem onbehaaglijk. De gemiddel de Hollander houdt de Belg en zeker de Vlaming wel eens voor niet helemaal vol en vreest in de grond, door Benelux, rechtstreeks of onrechtstreeks, in een of ander verwarrend avontuur verstrikt te raken. De Belg daarentegen vindt zijn Noorderbestuur stijf, erg vor melijk en al te zeer overtuigd van eigen superioriteit. Hij he kelt de koude zakelijkheid van de Hollander, zijn vasthouden aan de letter van wet en con tract en zijn liefde voor geschre ven en gedetailleerde regelin gen. Het begrip wet en regeling heeft voor hem overigens een andere inhoud en hij kan maar moeilijk begrijpen, dat dit alles iets te maken zou hebben met godsdienst of zedelijke verplich ting. Moraal en wettelijkheid zijn verder voor de Belg twee zeer uit elkaar lopende begrip pen. Bovendien ontgaat hem het beL.ng van de onderscheiden be lijdenissen in Nederland en kan hjj maar moeilijk mee, wanneer meer speciaal godsdienstige vraagstukken ter sprake worden gebracht. En toch, zo oordelen velen, zal het Benelux-ideaaal eerst zijn bereikt, als er niet alleen maar is economische, maar ook culturele en politieke samen werking, waarnaast dan ook reeds de gedachte gepropageerd wordt, dat het tot een Benelux- parlement zal moeten komen, waaraan de landelijke parle menten min of meer onderge schikt zijn, zodat ieder land in de toekomst iets van zijn souve- reiniteit op zal moeten offeren. Als dan het Benelux-parlement misschien weer min of meer on dergeschikt wordt aan een West-Atlantisch parlement, dat op zijn beurt weer met de be slissingen van een soort wereld- parlement rekening heeft te houden dan is het duidelijk, dat van de eigen souvereinitéit, van de zelfstandigheid der betrok ken landen, niet veel zal over blijven. Hieruit volgt, dat voorzichtig heid op dit gebied gebo den is. Als het toch die kant op gaat, dan zal dat van grote invloed zijn op ons volkskarakter, op onze zeden en cultuur. Dan is daar aan de ene kant de macht van Rome, waartegen wij dan vrijwel weerloos komen te staan. En aan de andere kant is er de macht van het ongeloof, van de vrijzinnigheid en de sociaal- democratie, waardoor we dan overvleugeld dreigen te wor den. De rechtstreekse invl:d van de christelijke be ginselen zal dan tot weinig meer dan nul worden gereduceerd. Daarom past hier nuchterheid en is er reden tot sterk getem perde geestdrift voor de Bene- lux-gedachte. antwoord hierop moet gegeven worden door de algemene verga dering. Dit is een kwestie, die de grondslagen raakt van de Ver. Naties zelf." De Noorse afgevaardigde Arne Sunde, zeide, dat het de Veilig heidsraad en niet de algemene vergadering was, die de bevoegd heid had in deze kwesties op te treden. Hij was van mening dat be spreking van de kwestie door de algemene vergadering schadelijk zou zijn voor de tussen Nederland en Indonesië te voeren besprekin gen, Op het ogenblik wenste hij geen stappen te doen. Later kon de kwestie eventueel nog op de agenda geplaatst worden. De afgevaardigde van India, Setalvad, voerde aan dat de In donesische kwestie van het groot ste belang was voor Z. O. Azië en ook voor de gehele wereld. Be sprekingen daarover door het be langrijkste orgaan van de V.N. noemde hij zeer goed. Besprekingen tussen Nederland en Indonesië wilde hij met deze behandeling enkel bevorderen. Nadat ook de afgevaardigde van Pakistan er op aangedrongen had de kwestie op de agenda te plaatsen ging men tot stemmen over. Tegen behandeling stemden: Nederland, België en Zuid-Afrika. Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxemburg, Noorwegen, Peru, Zweden, Turkije, Venezuela, Ar gentinië, Denemarken en de Do minicaanse Republiek onthielden zich van stemming. Tevoren was een voorstel van Noorwegen, om het besluit op te schorten i.v.m. de komende on derhandelingen te Batavia, ver worpen met veertig tegen tien stemmen, bij zes onthoudingen. De algemene vergadering aan vaardde eenstemmig de aanbeve ling van de agendacommissie om de Indonesische kwestie te ver wijzen naar de politieke commis sie nummer een, tenzij deze com missie wegens tijdgebrek de j Morgen begint de voorberei- I dende conferentie te Batavia. De heer Cochran, voorzitter van de week van de commissie van de V.N. voor Indonesië, zal de openingszitting van de bespre kingen- tussen de Nederlandse de legatie en de Republikeinse dele gatie presideren. De opening zal plaats hebben op Donderdag des voormiddags half elf plaatselijke tijd. Bovenstaande werd medege deeld in een communiqué van de Unci. Als voorzitters van de dele gaties zullen optreden Dr van Royen en Mohammed Rum. De heren Moh. Rum en Ali Sastroamidjojo zijn gistermiddag met het vliegtuig van de Unci uit Bangka te Batavia aangekomen in verband met de voorbereidende conferentie. Op de vraag, of en wanneer hij resultaat venvacht, antwoordde Moh Rum dat, wan- Hou op met de commissies! den, dat er geen tijd overblijft voor een behoorlijk© wetgeving. (Van onze parlementaire an(jere begrotingsstukken is redacteur.) meer dan eens gevraagd, waar Vrouwe Justitia deed gister- bet één of andere beloofde wets- middag haar intrede in de Eerste ontwerp bleef. Nu was het aller- Kamer. Haar blinddoek was af ge- eerst de heer Rip (A. R.) die op worpen en de weegschaal, die zij dit stramien borduurde. De anders draagt bevond zich nu in j nister moet ophouden met handen van de Senatoren. Als de wetgevende arbeid van deze Minister gewogen zou wor den, zou hy te licht bevonden worden. Een kwaal overigens, I waaraan het hele Kabinet Drees i lijdt. Het schynt het zo druk te I hebben met Indonesië en belang rijke buitenlandse aangelegenhe- kwestie aan de commissie-ad-hocneer de besprekingen tot resul- zou moeten overdragen. taat leiden, dit spoedig zal zijn. LABOUR PUBLICEERT EEN TWEEDE VIJFJARENPLAN. In een manifest van dertig pagina's heeft de Britse Labour- partij een uiteenzetting gegeven van de nationalisatiepiannen in Engeland, het tweede zogenaamde vijfjarenplan. Onder meer wordt voorgesteld de nationalisatie van verzekerin gen, de suikerfabricage en de raffinaderijen, de eementindustrie, de watervoorziening en de nationalisatie van alle „geschikte mineralen". dustrie gericht. Algemene nationalisatie van het uitgebreide net van groot- en de tailhandel wordt als „onrealis tisch" gekenschetst, hoewel ver schillende verbeteringen worden beloofd. Controle over kapitaalsbeleg ging, de verdeling van industriële gebouwen en controle op de de viezen zal een vereiste zijn voor een geleide en vooruitstrevende nationale economie. „Waar ondernemersvrijheid niet overeenkomstig de nationale be langen handelt", wordt voorge steld: 1. het oprichten door de regering van nieuwe bedrijven; 2. nationalisatie van de betroffen bedrijven of 3. het aankopen door de regering van zulke bedrijven, indien deze te koop worden aan- geboden. Voorts worden genoemd: verbetering der huisvesting voor alle groepen, vooral voor de groe pen met een middel-groot inko- men, verbetering der levensvoor waarden voor koloniale volken en „het doen ingaan van" een nieu we periode in de historie van het gemenebest van een grote mate van deelgenootschap in de geleide economie". Over de Sowjet-Unie zegt het manifest: „Het is de onverzoen lijke Sowjet-politiek van niet sa menwerken, die de vrees voor een derde wereldoorlog aanwakkert en als een schaduw over alle Het manifest, dat genaamd is „De Labour-partij gelooft in En geland" moet aan de in Juni a.s. te houden nationale partij-confe rentie voorgelegd worden. De scheepsbouw- en reparatie industrie wordt gewaarschuwd, dat niet geaarzeld zal worden „tot de nodige stappen" over te gaan, indien het particuliere initiatief faalt. Een dergelijke waarschuwing wordt ook tegen de chemische in- Duitsers aan de zijde der Griekse guerillastrijders? Het met Britse licentie wer kende blad „Sozialdemokrat" verklaart, dat een Duitse briga de, de „Brigade voor Grieken land", gerecruteerd in de Sow- jet-zone van Duitsland, aan de zijde der guerillastrijders aan het offensief in het Grammos- gebergte deelneemt. Zwitserse legerpatrouille vermist. Een Zwitserse legerpatrouille, die deelnam aan manoeuvres in gletsjergebied bij Zermatt en uit drie man bestaat, wordt sinds Zondag vermist. Twee hulppa trouilles zijn uitgerukt en leger vliegtuigen zoeken bet gebied af, die voedsel laten vallen voor de hulppatrouilles. Zij nam kennis der problemen. Gisteren hebben, op uitnodiging van het gemeentebestuur van Middelburg, enige Tweede Ka merleden, die lid zijn van de Com missie van Rapporteurs voor liet Weer buitenlandse studenten naar Zeeland. In Zeeland zullen ook deze zo mer weer werkkampen voor bui tenlandse studenten worden ge- Wetsontwerp Vergoeding Materi- i10uden op Walcheren komt een ele Oorlogsschaden, een bezoek jongenskamp in het arbeiders Nieuwe commandant legerluchtmacht Nederland. Naar wij vernemen is de kolo nel-waarnemer A. Baretta met ingang van 1 April j.l. benoemd tot commandant van de leger luchtmacht Nederland. Kolonel Baretta was voorheen sous-chef van de luchtmachtstaf. Het s.s. „Drente" komt deze week aan. Het nieuwe voor de Kon. Rot terdamse Lloyd in Amerika ge bouwde s.s. „Drente", een zus terschip van de „Friesland" wordt vanavond laat, of van nacht te Rotterdam verwacht. De ontscheping zal morgenoch tend om acht uur geschieden. Nieuwe bonnen voor sinaasappelen. Voortzetting van de aanvoer van sinaasappelen uit Spanje maakt het mogelijk een zesde bon in dit seizoen aan te wijzen. Het publiek dient uiterlijk 16 April de bonnen 088 en 099 Algemeen bij een handelaar in groenten of fruit in te leveren. Bon 088 Algemeen, voorkomen de op de A en B-kaarten geeft recht op 500 gram, bon 096 Alge meen, voorkomende op de D- kaarten, op 1 kilogram sinaas appelen. Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleidens wenden. „Tengevolge van tegenwerkingj moe( de vergeldingsgedachte niet door het technisch personeel van verioren gaan. Mi- het streven naar perfectcommissie. Dat belemmert een vlotte af doening van zaken. Begin nu maar eens met niet alles naar een commissie te ver wijzen. Vroeg niet onlangs een commissielid hem, of hij ook tot levenslang in de commissie was veroordeeld? Men krijgt de indruk, dat de wet op het gevangeniswezen on voldoende is. Hij was wel een voorstander van de nieuwe in zichten in het gevangeniswezen, maar men moet het niet te bont maken .Door recreatieoorden enz. b°,m.afce£ij,fc In een café in de Ponta- nusstraat te Amsterdam werd eergisteravond een 68-jarige darmbewerker uit Amster dam gearresteerd, die vet te koop aanbood. Later bleek, dat hij dit vet gestolen had uit het abattoir te Zaandam. Bij fouillering werd een grote partij half gesmolten vet ge vonden in de lieslaarzen, die de man droeg en waarin zijn blote voeten staken gebracht aan Middelburg en Wal cheren. Het waren de heren mr W. F. E. Baron van der Feltz te Mid delburg (C.H.), mr C. J. A. M. ten Hagen te Nijmegen (P. v. d. A.), J. Hoogcarspel te Rotterdam (C.P.N.), A. Stapelkamp te Utrecht (A.R.) en J. J. W. van IJsselmuiden (K.V.P.). Zij waren vergezeld van de Griffier der Tweede Kamer, mr A. F. Sche pel, terwijl in Middelburg zich bij het gezelschap voegden de heren mr A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten en G. H. Luijendijk, die van de materie der oorlogs schadevergoeding een speciale studie heeft gemaakt. Aan het station werden zij ont- „jsaiie berust vangen door het voltallige college Nod Bureau van B. en W. In het tijdelijke raadhuis vonden daarna bespre kingen plaats over de oorlogs schadevergoeding voor Middel burg en de kwestie van het bouw volume. Zij hadden tot doel in het licht te stellen de noodzakelijk heid van een bijzondere vergoe ding i.v.m. de cumulatie van scha den, die Middelburg heeft gele den. Aandacht werd daarbij be steed aan de rapporten, die het l gemeentebestuur omtrent deze kamp Biggekerke of in het kamp Westkapelle. Het object, waaraan de jongelui zullen werken, is nog niet bekend. Het meisjeskamp zal wederom in Wilhelminadorp wor den gehouden en evenals de vori ge jaren zullen de meisjes worden ingeschakeld bij de fruitpluk. Ieder kamp zal ruim drie weken duren. De studenten komen in twee ploegen, de eerste meisjes- en jongenskampen worden gehou den van 12 Juli tot 6 Augustus en worden hoofdzakelijk door Ame rikaanse studenten gevormd. De volgende kampen zijn van 7 tot 30 Augustus en hieraan zuilen studenten uit verschillende Euro pese landen deelnemen. De orga- wederom bij het voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen. Twee Westkappeiaars gewond. (Van onze cori-espondent.) Gistermiddag omstreeks vier uur is op het strand, vlakbij de gemeentebestuur omtrent grens der genieenten Oostkapelle zaak opstelde en die de Stichting en Vrouwenpolder, een vracht- voor Gedupeerde Grondgebruikers auto Westkapelle van de heer op Walcheren aan de regering j WesterbeUe op een tankmijn zond. Daarbij werd uiteraard ook ger(x](,n en 2waar beschadigd. IJe uitvoerig gewezen op het grote belang van oen herbouwde stads kern, niet alleen voor Middelburg, maar voor het gehele eiland. Aan het einde der besprekingen werden lantaarnplaatjes ver toond, gemaakt rond de stad tij dens de inundatie. Daarna werd de stad bezich tigd, waarbij speciaal aandacht werd besteed aan de open plaat sen. In Hotel „de Burg" werd ge luncht. Hierbij was ook de Com missaris der Koningin aanwezig, die nog gesproken heeft. Na de lunch nam men afscheid van de Commissaris, waarna het chauffeur, dhr P. Verhage, werd Iderbü zwaar en de werkman, de heer J. Huybregtse, minder zwaar gewond. Het ongeval gebeurde, toen de vrachtauto, die palen van het bij de laatste storm beschadigde paalhoofd op het strand vervoer de, om deze weer voor gebruik geschikt te maken, wilde terug keren. Door de ontploffing, waar door de vrachtauto aan de voor zijde ernstig werd beschadigd, werd de chauffeur Verhage zwaar gewond. De heer Huybregtse, die min- „MIEKE" c.s. NAAF. iNDONESIë VERTROKKEN. Mieke Melcher en Nettie Rosen- veld, omroepsters van de AVRO, zijn gisterochtend per K.L.M.- de pianist Wim de Vries. de onderneming „De Telegraaf' dat in de mening verkeert, dat Het gratiebeleid was ook een punt van critiek. Het is een oud herverschijning van „De Tele- strijdpunt. Is dit'een speciale be graaf" en „De Courant Het voegdheid van de Kroon of moet Nieuws van de Dag door zij daarvoor verantwoording af- Paroolen „Trouw' wordt beiem-1 ieggen aan cje staten-Generaal? merd, was 't deze laatste dagbla-De hecr Rip (A R en Pro{ den, die in het gebouw van de Moienaar (V.V.D.) wilden de be- voormalige „Telegraaf worden siissing iaten nemen door de vervaardigd, onmogelijk gisteren Raad van Cassatie. Begroting van Cripps aangenomen. liet Lagerhuis heeft Dinsdag avond met 302 tegen 3 stemmen de begrotine van Sir Stafford Cripps, waarbij de kosten van levensonderhoud hoger worden, goedgekeurd. Gewoonlijk wordt er in dit stadium van de behan deling der begroting niet ge- gesteld", stemd, doch twee communistische i leden, Gallacher en Piratin, ston- 1 den er op. De Conservatieven ont hielden zich van stemming. op normale wijze te verschijnen. De beheerder van de onderne ming „De Telegraaf", Mr H. Wes- termann en de Erven Holdert zijn deswege door de Stichting „Het Parool" en de N.V. Dagblad Trouw in gebreke gesteld en de regering is op de hoogte gebracht van de in deze bedrijven ontstane situatie tengevolge van deze actie. Het Parool zowel als Trouw wendden zich gisteren elk met een speciale editie, die in een ander dagbladbedrijf is vervaardigd, tot hun lezers, teneinde deze in te lichten over de achtergrond van Oud-Minister Witteman maak te zeer goede opmerkingen over de rechtsstaat. Daarom: ruim al lereerst het Beheersinstituut op. Als een politieke delinquent zijn straf heeft uitgezeten heeft hij volledig geboet. hangt' De partij zal zich wijden aan het tot stand brengen van „de schoonste periode in onze historie van avontuur, vooruitgang en ini tiatief, van eensgezindheid betref fende de gemeenschappelijke doel einden en van gerechtvaardigde trots op de grootheid van ons land". In Niwin-verband zullen zij voor verscheidene "onderdelen der naar Kittnemis gereaen. ve ning le bereiken, van waar men ge van het grote verschil tussen slrana kwain met üeinmiaae* SCII<H6 vMgende'doe? ra^de'tïcht nwn^erhage aan defoet^an de nn Ha duinen. Ondanks zijn verwondin gen was hij erin geslaagd uit de auto te komen en zich naar de duinvoet te begeven, waar hij was blijven liggen. Met de brandweerauto \an Oostkapelle werd het slachtoffer vervoerd naar de andere zijde, waar de ziekenauto uit Middel burg gereed stond, om de beide slachtoffers naar het ziekenhuis te Middelburg over te brengen. De vrachtauto werd door een andere wagen en een takelwagen van het strand weggesleept. Zo wel de burgemeester van Oost kapelle, de heer F. C. Sprenger als zijn collega van Vrouwenpol der, de heer W. N. van Liere, wa ren kort na het ongeval ter plaatse. was Westkapelle. Op de terugweg is men nog even in Domburg ge weest, waarna men naar Middel- j burg is teruggereden, waar de heren van buiten Zeeland weer op I de trein zijn gestapt. President Truman heeft het Noord-Atlantische Pact ter rati ficatie toegezonden aan de Se naat. „Een grote stap op weg naar de vrede", aldus de presi dent. Naar verluidt hebben bankiers te Sjanghai een commu nistische bezetting van de stad daar vertoevende troepen optre- afgekocht voor 6.250.000 pond Hpn MiplcA ongetwijfeld na I n.,;tcn MO/I m haar terugkeer kunnen vertellen hoe „de stand" is in Indonesië. Arbeider uit Bolnes verdronken. Gistermiddag zijn twee ijzer- werkers uit Bolnes, de 25-jarige D. Klaassers en de 28-jarige P. van der Wal, doordat Klaassers struikelde, van het motorbootje „Beers" van de Fa. Boele te Bol nes, te water geraakt. Van der Wal kon direct worden gered, doch de tweede drenkeling kon De gisteren gehouden Emma- men eerst na een kwartier dreg- I bloemcollecte heeft opgebracht te Textieldistributie blijft voorlopig. De Nederlandse Bond van de tailhandelaren in textiel en mode artikelen „Demotex" deelt mede, dat de minister, in antwoord op het door de bond aan hem gezon den telegram mededeelt, dat hij geen termen aanwezig acht voor afschaffing van de textieldistri butie. gen ophalen. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Goes f 978.87; Wilhelminadorp f30.42; Kattendijke f27.16. TAL VAN INZENDINGEN WORDEN VERWACHT. Het gaat goed met de door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli- - gers georganiseerde poppen- en speelgoed ten toonstelling. De eerste de moeilijkheden, waarin ^hun bla-postpakketjes kwamen reeds binnen en er worden nog tal van inzendingen verwacht. Ook de organisatie van de tentoonstelling vlot goed en het staat nu vast, dat na Middelburg Vlissingen, Oost:Goes en Zierikzee zullen worden bezocht. den thans door de houding van het personeel van de voormalige Telegraaf geraakt zijn. Van heden af zullen Trouw en Het Parool met nooduitgaven ver schijnen, daartoe door Amster damse collega-dagbladen in staat Dagorder van generaal Spoor. zal de officiële opening te Mid delburg geschieden. De tentoon stelling wordt hier gehouden op 11 en 12 Mei in de Huishoud school. Dan gaat zij naar Vlissin gen op 17 en 18 Mei in het C.J. Naar thans pas bekend wordt, vT aaJ} de Noordstraat, heeft de legercommandant in In- 5fpetU^;Xla.a^eren0,w™dt donesië, Lt. Gen. Spoor op 24 ™rcf ten; 26 "i 27 Mei is de Maart j.l. een dagorder aan de Jam- Zoals wij reeds eerder meldden daaruit zal een nog nader te be- Paspoorten worden nog niet afgeschaft. Het Comité Benelux heeft zich troepen in Indonesië gericht, wederom tot de minister van bui tenlandse zaken gewend teneinde raai, dat ondanks alle voorschrif- i Zeeuwsch-vlaanH^ril! hpm to Vai-mnlon n„nr to to„ .11L-.,,.-il., lrloohtoo Kir,- ren IïlOet WOI- mer, dat men er niet in kon sla- In deze dagorder zegt de gene- 1 ?ende tentoonstelling ook in al dat nndfnWs Olïf v^hrtf-lAxe! te organiseren, zodat Oost ten nog telkenmale klachten bin-jden overgesjagen. Na Oostburg is nenkomen over door nuhta.ren Goes aaif de |eurt en we\ Mei en 1 Juni. Tenslotte Zierik- hem te verzoeken thans over te gaan tot afschaffing van het ge bruik der paspoorten in het on-gepleegde misdragingen. derling vqrkecr tussen de drie I Hoewel deze klachten vaak op 7PP waBr hp. Beneluxlanden en deze te latenonjuiste gegevens gegrond zijn of 'd pn de poDD(fn op 15 eiflfi vervangen door de goedkope be- ingegeven zijn met bepaalde poli- Juni a s t0 ^en zullen ziin van Nederlanderschap. j tieke bedoelingen doen de geruch- Naar wij thans bij informatie ten over deze misstanden de Ne- by het ministerie vernamen, acht derlandse zaak veel kwaad, men het daar niet wel mogelijkDaarom wekt de generaal de op dit verzoek in te gaan zolang soldaten dan ook op om zich de paspoorten mede gebruikt steeds te onthouden van elke worden voor aantekeningen i.v.m. I daad, die niet de toets der cri- deviezencontrole. üek kan doorstaan. DE JURY'S. Men verwacht een groot aantal inzendingen en daarom heeft men besloten tot het instellen van plaatselijke jury's in alle plaatsen waar men komt. Deze jury's zul len 't ingezondene beoordelen en palen aantal inzendingen be kroond worden. Zodoende zal men uit de vijf plaatsen een behoorlijk aantal bekroonde inzendingen krijgen, waaruit een provinciale jury een keuze zal doen, teneinde de mooie prijzen te kunnen toe kennen. Dit verlicht het werk aanmerkelijk voor de provinciale jury en op deze wijze kan de be kendmaking van de prijswinnaars sneller geschieden. Men verwacht dan ook, dat de uitslag bekend zal zijn tijdens de tentoonstelling in Goes, die in de zaal Krjjger aan de Beestenmarkt wordt gehouden. De samenstel ling der diverse jury's is even eens grotendeels bekend. Voor Midde'ourg hebben hierin zitting Mevr. S. C. de Casembroot -v. d. Feltz, Mevr. Brokmeicr en de heer L. Heymans. In Vlissin gen bestaat de jury uit Mevr. Kolff en de heren A. W. van Nieuwland en N. Priester, terwijl in Goes zijn aangewezen Mej. Weststein en de heren Telgen kamp en Kloosterman. De pro vinciale jury tenslotte uit Mevr. de Casembroot, de heer Telgen kamp en Mevr. Sanders-Schade te Oostburg. INLEVERING. Zoals wij reeds opmerkten zijn de eerste pakketjes binnen. Dit is echter niet de gebruikelijke weg. Er zijn verschillende plaat sen aangewezen, waar de inleve ring kan plaats vinden, daar er velen zullen zijn, voor wie ver zending per post een bezwaar zal opleveren. En zelfgebracht is altijd nog het veiligst! Ingeleverd kan worden tot en met 4 Mei a.s. te Middelburg aan de Huishoud- en Industrieschool aan het Molenwa ter, te Vlissingen: Boul. de Ruy- ter 80 en te Goes: Bureau van Sociale Zaken aan de Singel- straat Men wees er ons op, dat het geen gebracht wordt, duidelijk voorzien moet zijn van naam en adres met bovendien de leeftijd van hem of haar, die het vervaar digde. Tenslotte heeft men beslo ten de intrêeprijs voor de bezoe kers van do tentoonstelling zo laag mogelijk te stellen. De kin deren betalen n.l. f 0.10, de oude ren f 0.25. Wjj zijn er van over tuigd, dat deze opzet de tentoon stelling volkomen zal doen slagen. denburg is een paratyphus-epide- mie uitgebroken. Er zijn reeds 150 patiënten. De Westelijke mogendheden hebben bij de par lementaire raad te Bonn aange drongen op spoed bij de werk zaamheden voor de totstandko ming van de Duitse grondwet. Dit zou in verband staan met viermogendhedenbesprekingen die eventueel nodig zouden zijn, wan neer de Russen de Berlijnse blok kade gingen opheffen. Met 30 stemmen tegen 7 en 20 onthou dingen hebben de V-N. besloten de zaak Mindszenty te bespreken. Te Vlierden (gem. Deurne) is bij het ploegen een bom ontploft. Twee paarden werden gedood, de landbouwer zelf kwam met de schrik vrij. In Griekenland heerst weer een kabinetscrisis. Sofoelis heeft een nieuwe op dracht gekregen. Het Hongaar se parlement is'ontbonden. -• De kantonrechter te Sittard veroor deelde A. D. en P. resp. tot f 140 boete subs. 35 dagen hecht, en f 40 boete subs 10 d. hecht, wegens verkoop van iinnenprikkelende lectuur. In Arnhem werden gis teren door Nederlandse en Brit se autoriteiten besprekingen ge voerd over de grenscorrecties. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het wetsont werp tot verlenging van de Mar shall-hulp goedgekeurd en een bedrag van 5.38 milliard dollar genoteerd. Met de K.L.M. Sky- master „Leeuwarden" van de slag had genomen. Gekozen werd K.L.M. kwam op Schiphol aan de Mevr. Maas-de Vos, die de be- Commissie „Steun Wettig Gezag" te Middelburg geïnstalleerd. Gisteravond is door burgemees ter Jhr. mr W. C. Sandberg tot Essenburg de plaatselijke com missie van „Steun Wettig Gezag" te Middelburg geïnstalleerd. Het comité, dat onder voorzit terschap staat van de commissa ris van politie, de heer M. A. Re- neman, bestaat uit de navolgende personen: A. van Iwaarden, secretaris; L. J. van 't Wostende, A. J. Beren pas, mr J. M. Pilaar, Dr K. Hui zenga, W. P. Ingelse, C. Anthea- nisse, M. de Valk, L. A. Schenk, P. Meliefste, B. L. C. Scheérs en J. Goossen. De bijeenkomst, die werd ge houden in het gemeentehuis, werd bijgewoond door de heer P. de Kam, prov. secr. van „S.W.G." Nederl. Christen Vrouwen bond te Goes. Gisteravond hield de afd. van de Nederl. Christen Vrouwenbo: 1 een vergadering, die druk bezocht was. Bij de behandeling van huis houdelijke zaken werd o.a. mee gedeeld, dat de provinciale jaar vergadering op 11 Mei a.s. te Vlissingen zal worden gehouden. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van een presidente, daar Mej. de Graaf i.v.m. drukke werkzaamheden als zodanig ont- 17-jarige Portugese Maria Fer nanda Pereira de Andrade. Zij won een opstelwedstrijd over Ne derland. Enver Hodja, de Al banese premier heeft verklaard, dat Rusland toegezegd had bij te dragen tot de ontwikkeling van de olieproductie en de bouw van spoorwegen en fabrieken. De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft een welkomstadres gezonden aan Prinses Josephine Charlotte, de 21-jarige dochter van Koning Leopold, bij haar be zoek aan België. In Mei a.s. zal een compagnie zwaar Engels luchtdoelgeschut een bezoek brengen aan Nederland, dit in noeming aannam. Na de pauze hield de heer J. A. Cornet een met veel aandacht ge volgde causerie over het lezen en genieten van gedichten. Gisteren werden op de veiling te Middelburg de eerste kaskom- kommers aangevoerd door de heer P. Ton te Serooskerke. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot vanavond: Over het algemeen voel bewolking met nu en dan enige regen ol motregen. Matige verband met de samenwerking op tot krachtige wind, hoofdzakelijk het gebied van de defensie tussen 1 tussen West en Zuidwest. Weinig de Westelijke mogendheden. verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1