Iroviniig^zars Lezers grijpen naar de pen. Statenkring uoes der G. H. U. De Raad van Borssele vergaderde. KERK EN ZENDING. Amsterdamsche Effectenbeurs. 4' Dinsdag 12 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zaterdag vergaderde de Sta- tenkring Goes der Chr.-Hist. Unie in Hotel „Centraal" te Goes. De voor», de heer C. Philipse. verwelkomde inzonderheid het Tweede Kamerlid, Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz. In zijn ope ningswoord zei de heer Philipse, dat er heden ongetwijfeld zeer vele vragen zijn waarvoor een oplossing moet worden gevon den. Ondanks dit alles moeten we schouder aan schouder staan om de beginselen der Chr.-Hist. Unie uit te dragen. Hierna las de secretaris de notulen, waarna het jaarverslag van de penningmeester-, de heer M. v. Oosten en dat van de secre taris, de heer J. P. van Wel, door de vergadering werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende heren C. Phiiipse en S. A. N. van Oeveren bij acclamatie herkozen. In de vacatures J. J. Francois van Kruiningen, die bedankte als bestuurslid en wegens ver trek van J. P. van Wel, werden gekozen resp. de heren W. P. Gebraat van Krabbendijke en C. de Huiter van Nisse. De bij de rondvraag gestelde vragen werden door de heer Philipse en mr baron v. d. Feltz uitvoerig beantwoord. De rondvraag was echter zo uitgebreid, dat het referaat van de lieer Philipse over de „Agra rische Politiek" moest vervallen. Na het slotwoord van de voor zitter werd de vergadering met dankgebed door de heer Francois gesloten. Veiling St-Annaland bereikte omzet van f 1.000.000. Van 1 April 194831 Maart 1949 werden op de land- en tuinbouwveiling te St.-Annaland omgezet: Aardappelen 5.493.221 k.g. ter waarde van f451.887.01; Uien 7.17 2.061 k.g. ter waarde van f476.667.13; Rode peen 1.518.545 k.g. ter waarde van f 54.347.56 diverse groenten 98.220 k.g. ter waarde van f24.196.03. Dat is in totaal 14.282.647 kilogram voor een waarde van f 1.007.097.73. Een dergelijk hoog bedrag is nog nimmer voorgekomen en het is voor een gemeente als St.-Annaland een prachtig resul taat. Uitwisseling met het buitenland. Door samenwerking van het Kon. Ned. Landbouwcomité, Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, Plattelands Jongeren-Ge. meenschap en de Ver. tot Stich ting van Volkshogescholen is 'n stichting „Uitwisseling en Stu dicreizen van het platteland" tot stand gekomen, zo schrijft 't „Zeeuwsch Landbouwblad". Deze stichting stelt zich ten doel bemiddeling te verlenen bij uitwisseling van plattelandsjon geren tussen Nederland en het buitenland en het bemiddelen en zo nodig organiseren van stu diereizen voor Nederlanders en buitenlanders. Door deze samen werking is het aantal landen, waarmee uitgewisseld kan wor den aanmerkelijk groter ge wor den. Jongens van minstens 18 en meisjes van minstens 20 jaar kunnen aan de uitwisseling deel nemen. De duur van de verblijven is minstens 3 maanden en voor de Scandinavische landen minstens 6 maanden. Journalisten uit Zeeland en Noord-Brabant bijeen. Het behoort tot de goede ge woonten van journalisten om af en toe bijeen te komen en op ge zellige, ongedwongen wijze erva ringen uit te wisselen en te spre ken over hun eigen -beroep: de journalistiek. Zaterdagmiddag wa ren de Brabantse en Zeeuwse jour nalisten, georganiseerd in de N. J. K. en K. N. J. K., in Breda bij een o.l.v. de heer H. A. Boshardt te Vlissingen. Ook de burgemees ters van Breda en B. op Zoom, alsmede enige andere autoriteiten uit N.-Brabant, waren aanwezig. De heer Albert Balink, hoofdre dacteur van de Knickerbocker Magazine, een toonaangevend Nederlands blad in Amerika, sprak over het karakter van de Ame rikaanse pers. Uit het karakter van de Amerikaanse journalistiek en pers en van het Amerikaanse volkskarakter in het algemeen vei klaarde hij de Amerikaanse houding t.a.v. Nederland in ver band met het Indonesische pro bleem. Ook de resultaten van de Nederlandse voorlichting in Ame rika werden nader door de heer Balink belicht. De talrijke jour nalisten luisterden met genoegen naar de speech van de heer Ba link. die de juiste toon wist te treffen in dit gezelschap. Vlissingse Speeltuinvereniging krijgt een terrein. In een nagekomen voorstel aan de raad, stellen B. en W. van Viis- singen voor, hun college een cre- diet te verlenen van f 1450 ten einde het terrein, dat zal worden afgestaan aan de Vlissingse Speel tuinvereniging van een behoorlijke afrastering te voorzien. Deze speelt uinver. zag haar ter rein aan de Bioemenlaan door cie inundatie vernield, doch daar he la: ;r' ke giften werden ontvangen van Nederl. Volksherstel, Nieuw Wal heren en Hulpactie Sehelde- morulen, zal het terrein dit jaar In orde worden gemaakt. Daar de afrastering van het terrein vroe ger eveneens voor rekening van de gemeente kwam en B. en W. in verband met de sluitende be- groung voor de speeltuin van me ning zijn, dat de eerste jaren geen su O.,idle zal moeten worden ver leend, wordt thans voorgesteld het genoemde erediet toe te staan. Voor het gebruik van het ter rein van de gemeente zal de speel- tutnver. jaarlijks het minimale be drag van f 10 moeten betalen Ver der wordt aan de agenda toege voegd het voorstel tot wijziging van het reglement op de oudheid kundige verzameling in het ste delijk museum en het vaststellen an een nieuwe verordening, rege lende de werkkring van de com missie voor deze verzameling. lit verband met de aan te bren gen wijzigingen zijn B. en W. van mening, dat thans twee aparte re gelingen kunnen worden getrof fen n.l. voor de oudheidkundige verzameling en voor het oud- archief. Dit is gewenst, daar hel oud-archief wordt overgebracht naar een perceel naast het ge meentehuis, terwijl bovendien de betrekkingen vein Conservator van het Sted. Museum en van Archi varis in de toekomst niet meer door één persoon zullen worden gekleed. Het reglement bevat verder de bepaling, dat het museum des Za terdags en 's Zondags opengestela is, waarbij voor de Ingezetenen een toegangsprijs van f 0.10 pei persoon wordt gevraagd, voor an deren f 0.25. B .en W. willen dit thans wijzigen in die zin, dat leder beide dagen f 0.10 zal betalen. Op de overige dagen zal de toegangs prijs op f 0.25 gehandhaafd blijven. Benoeming assistent N.F.O. voor midden Zuid-Beveland. De heer M. C. Oele, Goesse straat te Kapelle, is met ingang van 1 April 1949 benoemd tot assistent voor het rayon Kapelle, Biezelinge, Schore, Kattendijke, Wemeldinge en Hansweert van de N.F.O. MIDDELBURG. Kon. Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk' In een vergadering van het al gemeen bestuur van de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk werd als eerste punt van de agen da de voorgenomen wijziging van statuten en huishoudelijk regle ment besproken. In het ontwerp omschrijft de Vereniging als haar doel: bij Mtn- delburg's ingezetenen de liefde voor het Vorstenhuis en de bur gerzin te verstevigen, de culturele belangen der inwoners te dienen en voor het algemeen welzijn van de gemeente werkzaam te zijn. De aangesloten buurtverenigin gen hebben een afgevaardigde, die lid is van het algemeen bestuur. Voor de grotere buurtverenigin gen heeft deze afgevaardigde een meervoudig stemrecht naar gelang van het aantal hunner leden, vol gens een vastgestelde schaal. Winkelweek verlengd. Het slechte weer is de oorzaak, dat de winkeliers van de Nieuwe Burg en Langeviele-Pottenmarkt, hebben besloten om de winkel week met twee dagen te verlen gen. Zo kon men gisteren nog vol op de etalages bekijken en ook vandaag zal er nog gelegenheid zijn, terwijl natuurlijk ook de op lossingen voor de prijsvraag nog ingezonden kunnen worden. De feestverlichting blijft eveneens in tact. Zaterdag boden de straten, waar de winkelweek gehouden werd een vooroorlogse aanblik. Velen waren 's avonds, toen het weer wat verbeterd was, gaan kij ken. De sfeer werd aanmerkelijk verhoogd door het concert, dat O.N.D.A. o.l.v. de heer J. C. F. van Kamer op de Pottenmarkt gaf. De winkeliers zijn ondanks de slechte weersomstandigheden, waaronder de winkelweek plaats vond, niet geheel ontvreden en vooral Zaterdag was de toeloop goed te noemen. Men heeft zich voorgenomen om het volgend jaar de organisatie van een winkelweek opnieuw ter hand te nemen, hetgeen zeer toe te juichen is. GOES. Lezing directeur Nationale Schildersschool te Utrecht. De S.C.S. „Luctor et Emergo" had Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" de heer J. A. P. i Meere op bezoek, die voor deze club een interessante lezing hield over „Buitenschilderwerk". Op popuiaire wijze, en met tal rijke voorbeelden uit de practijk, I behandelde spreker de oude en nieuwe werkwijze, i Vroeger, aldus spr„ groeide de I schilder met zijn eenvoudige ma- t terialen op, want men maakte al le benodigde verf zelf. Tegenwoordig wordt het te ver werken materiaal van de fabriek betrokken. Met de moderne bind middelen (kunstharsen, veredelde oliën, enz.) zijn tegenwoordig, mits oordeelkundig gebruikt, verras sende resultaten te bereiken. De schilder van tegenwoordig dient I op de hoogte te zijn en te blijven I met deze materialen en hun toe- passing, en kan in grote mate zijn j kennis verrijken door het lezen van vakbladen en vakboeken; want een goed en deugdelijk stuk schilderwerk is de trots van de schilder, en komt de klant ten goede. Na de pauze behandelde de heei Meere verschillende ingekomen vragen. De heer W. Wisse dankte hierna 1 de spreker voor deze zéér leerza me middag. Het Goese Lyceum. Vorige week vond een verga dering plaats van de Ouderver eniging „Get Goese Lyceum" in de gymnastiekzaal van het school gebouw. De voorzitter, de heer C. de Bruin, van Kloetinge, gaf een overzicht van de schoolwerkzaam- heden. De rector, de heer C. van den Pol, besprak de toekomstplannen van de school en de verdere ont wikkeling daarvan. De heer C. W. Vervest uit Goes hield een rede over het onderwerp „Het Mohammedanisme in Indië". Een en ander werd door licht- van de brandweer en de voorzit beelden verduidelijkt. ter van de Vereniging van Brand- Tenhlotte werd het gebruikelij- weercommandanten op Walcheren Tenslotte werd het gebruikelij- sprak vervolgens. Ds Spijkerboer ressen gehouden, waarvan 'n druK j las een gedeelte van Psalm 103 en gebruik werd gemaakt. eindigde met het Onze Vader. NISSE i Tenslotte dankte de vader van de overledene voor de laatste eer aan Voor de zwakke kinderen. j zijn zoon bewezen. Op initiatief van de gemeente secretaris werd opgericht de uf- öelng Nisse van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings ooorden en Gezondheidskolonies. Deze afdeling stelt zich ten doel de uitzending van daarvoor door de school- of huisarts aan gewezen zwakke kinderen naar 'n herstellingsoord of gezondheids kolonie. Het voorlopig bestuur is samen- gestel als volgt: J. Boonman- Boonman, M. C. Bosman, C. C. v. Dijke-Krjjger, M. C. Lely-Navis, M. N. Nuteijn-van Liere, M. de Looff, M. Mol-Katsman, J. M. van der Poest Clement-Mol, J. E. de Ruiter-Nagelkerke en E. C. C. H. de Wilde. WOLPHAARTSDIJK. Verg. Jeugdverband Geref. Kerk. Zondag werd in de Geref. Kerk door de gezamenlijke jeugdvereni gingen het Paasdeclamatorium „Christus Triumfator" uitgevoerd. De uitvoering was een waardig slot van deze Palmzondag en werd door ds v. Heiningen met dankzeg ging gesloten. Filmvertoning. Vrijdagavond werd in „Tavenu vertoond de film „Met de Willem Barendsz naar de Zuidpool op de Walvisvaart". Deze avond ging uit van het Nutsdepartement. De leiding be rustte bij de heer M. de Vos. De zaal was tamelijk goed be zet. BIEZELINGE. Eindles snoeicursus. Zaterdag werd de eindles ge geven van de snoeicursus oJ.v. de vakonderwijzer, de heer A. A. van de Vrie, waaraan 26 cursisten deel namen. Aanwezig waren de commissie van toezicht en de heer de Wilde, die een 9-tal 'diploma's uitreikte en enkele woorden sprak betreffende het onderwijs op het gebied van de fruitteelt. De heer M. Mallekote dankte de onder wijzer namens de cursisten voor het genoten onderwijs. ELLEWOUTSDÏJK. Begin van brand. Vrijdagmiddag ontstand een be gin van brand in de landbouw- schuur van P. M. D., doordat kin deren op de zolder, waar pakken stro waren opgeborgen, met lu cifers speelden. Daar werklieden, die in de na bijheid werkzaam waren, de rook ontwikkeling zagen, kon erger worden voorkomen. SOUBURG. Rode Krulsavond. Vrijdagavond werd in „De Zwaan" een propaganda-avond ge houden van de Transport- en Ver- plegingscolonne van het Rode Kruis door de afdelingSouburg RitthemNieuw en St Joosland. De bijeenkomst werd geopend door de heer A. Walraven, com mandant Transport- en Verple- gingscolonne, waarna de voorzit ter van het Rode Kruis de heer F. Leenhouts er op wees, dat men niet van gedachte moet zijn, dat het donateur zijn verder niets meebrengt. Men moet ook daar volwaardig lid zijn. De heer Leen houts vertelde van het werk van het Rode Kruis en het Jeugd Rode Kruis en hij merkte op, dat aan dit laatste nog maar één school in deze gemeente medewerking verleent. Door deze school werden 125 pakketjes verzonden aan in nood verkerende Indische kinde ren en attenties aan zieke en ge wonde militairen. Spr. wees op nog vele andere zaken, die de aandacht van het Rode Kruis vragen en waarvoor na de oorlog 156 mill, gulden uit gegeven moest worden. Begin deze zom zal, omdat de nood ondanks alle hulp nog ontzettend groot is, een collecte worden gehouden. Het resterende deel van de avond werd gevuld met enkele schetsjes. Er was veel publiek. Teraarde bestelling J. C. v. Dijk. Zaterdagmiddag had de ter aar- debestelling plaats van wijlen de heer J. C. van Dijk, die met zijn motorfiets in Zeeuwsch Vlaande ren verongelukte en Dinsdag avond aan de bekomen verwon dingen overleed. De belangstelling was zeer groot. De kièt werd ge dragen door leden van de brand weer. Bij de groeve sprak burgemees ter Stemerding woorden van waardering voor het werk van de overledene en troostwoorden tot vrouw en kinderen. De heer de Smit, commandant Jaarvergadering Geref. Evangelisatie Zangkoor. Vrijdagavond kwam 'bovenge noemd koor in de lokalen van de Geref. kerk bijeen met genodig den en afgevaardigden van kei- keraad, Evangelisatiecommissie, schoolbestuur en Evang. zangko ren van de eerste jaarvergadering o.l.v. de heer P. Joziasse. De secretaris, de heer C. Lob- bezoo, las het jaarverslag, waar uit bleek, dat het koor, opgericht op 28 Febr. 1948, met 16 leden, thans 41 leden telt. Onder leiding van de heer J. Feij wordt wekelijks gerepeteerd. Verscheidene malen is reeds me dewerking verleend bij straatpre- diking en ook op evangelisatie avonden ais b.v. in de zaaiweek. De penningmeestersse, Mej. C. v. d. Putte-Polderman, moest een nadelig saldo boeken. Na de jaarverslagen zongen ver schillende leden een 6-tal liederen. De avond werd verder gevuld met schetsjes en voordracht. Ten bate van de slachtoffers van de brand te Eesten werd een collecte gehouden, die f 28 opbracht. Ds v. d. Berg eindigde met dankgebed. WESTKAPELLE. Ouderavond Zondagsschool. Vrijdag werd in de Noodkerk de eerste ouderavond van de Zon dagsschool gehouden. Ds D. Oost hoek opende de avond. Hij'sprak een kort woord over Joh. 12. Aan wezig was ook de heer Ottow, se cretaris van de Ned. Zond. Ver. Deze sprak over 't Zondagsschool werk. De heer Ottow was zelf 11 jaar in Indië aan de Zondags school verbonden geweest. Na de pauze werd met 't bord van Flanel het verhaal van de blinde verteld: Na het zingen van: „Er gaat door alle landen" sloot de heer Ottow met dankgebed. VROUWENPOLDER. Huisslachtingen. Vanaf 1 Januari 1948 tot 31 Maart 1949 zijn alhier 310 slacht- bewijzena fgegeven voor huis slachting. Wel een bewijs, dat de mensen nog wel spek lusten, in te genstelling met Den Haag, waar de slachters er mee blijven zitten! Jaarvergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging kwam in jaarvergadering bijeen onder voor- 1 zitteschap van de heer M. v. d. Broeke Wz. Secretaris en pen ningmeester brachten jaarversla gen uit. De heer M. v. d. Broek werd als voorzitter herkozen, de heer M. Wolf als secretaris en de heer P. Schoe als bestuurslid. In de vaca ture van wijlen de heer Iz. A. Melse werd de heer S. de Bruijn gekozen. Op 30 April hoopt men op so bere wijze feest te vieren. Gezien de financiële toestand der ka» kunnen er geen grote kosten wor den gemaakt. ARNEMUIDEN. Droeve plechtigheid. Zaterdagmiddag wérden alhier ter aarde besteld de stoffelijke overschotten van de heer J. Al- laart en zijn zoon Adri. De belangstelling voor deze droeve plechtigheid was zeer groot. Ds Pijnacker-Hordijk van Nw.- en St. Joosland, hield aan de groe ve, waarin beide kisten waren neergelaten een toespraak. De zoon en broeder van de overlede nen, J. Allaart, dankte voor de be langstelling. Jaarvergadering Ver. Bjjz. L.O. op G.G. O.l.v. de heer K. J. Steketee vergaderde de Vereniging voor Bijz, L.O. op G.G. Uitgebracht i werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, waaruit bleek, dat het ledental der vereniging 78 bedraagt. N.a.v. het iïnancieei verslag werd opge merkt, dat de kerken geen ver- goeding mogen ontvangen voor het gebruik voor het onderwijs in i de bezettingsjaren. De heer J. J. Boone, die ruim 25 jaren bestuurslid is, werd her kozen. Aangenomen werd een voorstel van de heer P. Boone, om 't schoolplein te vergroten. Op voorstel van de heer J. Schroe- vers, werd 'n commissie benoemd, die tezamen met het personeel po gingen in het werk zal stellen, tot het verkrijgen van een orgel in de school. Staande de vergadering werd een bedrag van f75.aangebo den voor dit doel. Vrijdagavond vergaderde de raad van de gemeente Borssele o.l.v. burgemeester Bax. Op een verzoek om een cent per in woner bij te dragen voor het Gothisch stadhuis te Middelburg werd afwijzend beschikt. Het verslag van het Waterleiding bedrijf sluit over het jaar 1948 met een batig saldo van f 82.19. De bijzondere school krijgt uit de gemeentekas een voorschot op de exploitatiekosten van i 1747.63. De buskosten van een kind, dat een school in Goes bezoekt, zullen door de gemeen: te worden vergoed, deze be dragen f 14.30 per maand. Een verzoek van de Vereniging „Eigen Erf" te Goes om een jaarlijkse subsidie van f 25 uit de gemeentekas werd niet in gewilligd. Eveneens werd afge wezen een verzoek van de Z.L.M. om subsidie voor de La gere Tuinbouwschool te Kapelle, daar deze school door geen en kele leerling uit Borssele wordt bezocht. De pensioengrondslagen voor de secretaris en de ontvan ger werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. vast gesteld. Op verzoek van de plaatselijke commissie van de Stichting van de Landbouw werd in de gemeentelijke politie verordening een artikel opgeno men, waarbij het verboden wordt om vanaf 1 April tot 15 Mei postduiven vrij te laten rond vliegen, dit om schade aan de gewassen te voorkomen. Na zes uur zullen de duiven nog even van de vrijheid mogen genieten. B. en W. kregen machtiging van de raad om in eventueel voor komende gevallen over de ge- meente-eigendommen te be- I schikken. De Polder Borssele verleent aan de gemeente Bors- sele een jaarlijkse bijdrage van f 216.75 voor onderhoud van de 's-Heerenhoekse dijk en Jor- janerweg, richting steiger. Daar de 's-Heerenhoekse dijk in een i andere staat is gebracht, werd voorgesteld om de subsidie verstrekking te beëindigen, I waarmee de raad accoord ging. De voorzitter deelde mede, dat er 270 boombeschermers zijn aangekocht. Men heeft een r-ieuw begraaftoestel aange schaft, wat f 367.kost. Op een vraag van de heer De Mey deel de de voorzitter mede, dat ge durende een dag in de week de was cp het dorpsplein mag wor den gebracht. DE „LOC" DIE EEN BAD NAM. Dit is de locomotief die vorige op hol sloeg bij Meppel en die, geramd, in het riviertje de Rees week met enkele goederenwagons na een stootjuk op zij te hebben een nat slot van zijn vlucht vond. De heer P. Boone Te De Steeg (Gld) is op 86 jarige leeftijd overleden de heer P. Boone, een der oude voortrek kers op Chr. gebied in deze ge meente. De overledene was tal van jaren ouderling in de Geref. Kerk, was mede-oprichter en oud bestuurslid der Chr. School. Ook heeft hij enkele jaren zit ting gehad in de gemeenteraad voor de A.R.-Partij. In De Steeg woonde hij in bij een zijner dochters. THOLEN. Ds Batelaan sprak over de Zending. Vrijdagmiddag sprak Ds Bate laan, director der Geref. Zendings- bond te Utrecht, ln de openbare lagere school voor de kinderen over zijn reis naar Indonesië en het zendingswerk onder de Torad- ja's. Burgemeester v. d. Hoeven betoonde zijn belangstelling door zijn aanwezigheid. Des avonds sprak Ds Batelaan over hetzelfde onderwerp in de Ned. Herv. Kerk. „Bona Fides" heeft nieuw kantoor. Vrijdagmiddag werden op feestelijke wijze de nieuwe kan toren en pakloods van de Zeeuwse Oestermaatschappij „Bona Fides" in gebruik geno men. Het met de Thoolse kleu ren versierde lint boven aan de oprit werd door mevr. Bybau Sichterman doorgeknipt, waarna het nieuwe gebouw bezichtigd werd. In de met bloemen ver sierde kantoren werd vervolgens een receptie gehouden waar o.m. gesproken werd door Dr Grijns uit Bergen op Zoom, de heer Olree, burgemeester v. d. Hoe ven en vele anderen. Door de heer Cornelisse werd namens het personeel aan de directie een electrische klok aangeboden. Des avonds werd voor de leden van het personeel en de vele genodigden een feestavond ge organiseerd, waarbij door de Harmonie „Concordia" een sere nade gebracht werd. STAVENISSE. Binnenbrandje. Waarschijnlijk door een de fect aan een petroleumgasstel ontstond brand in de keuken van de heer J. Vermaas aan het eind van de Stoofdijk. Door krachtig optreden der buren, die de brand ontdekten, kon er ger worden voorkomen. De nieuwe motorspuit, die uitge rukt was behoefde geen dienst te doen. De keuken brandde vrijwel geheel uit. Lezing over „Beroepskeuze". Voor de Stichting Dorpsge meenschap sprak Vrijdagavond de heer Op den Akker van het Gew. Arbeidsbureau te Middel burg, over het onderwerp „Be roepskeuze". Spr. wees er op, dat op het eiland Tholen hieraan weinig aandacht besteed wordt, terwijl het toch van het groot ste belang is, daar het gaat om de toekomst van het kind. Met economische, medische en psychologische factoren dient vooral rekening gehouden te worden bij een juiste keuze; vandaar het grote nut van het testen der leerlingen, die vaak bij een gelijk intelligentie niveau een zeer verschillende aanleg hebben. Bij de keuze voor een beroep is meer techni sche aanleg gëboden. De belangstelling voor deze belangrijke lezing was gering. ST.-ANNALAND. Zendingssamenkomst. Donderdag 7 April sprak Ds J. Batelaan uit Utrecht, Direk- tor van de G.Z.B., over zijn reis naar Celebes, die hij samen met Ds A. Meijers, voorzitter van de G.Z.B., in het laatst van 1948 gemaakt heeft. De bedoeling was om zijn ge hoor dichter te brengen bij het Toradja-land en omgekeerd. Dit is slechts een klein gedeelte van Celebes. Het is een mooi en goed land. Het is een voorrecht, om daar in Zendingsdienst te mogen arbeiden. Ook moeten de Zende lingen dikwijls een offer bren gen. Als voorbeeld werd ge noemd Ds J. van Dijk, die thans op het Zendingsveld werkzaam is. Vervolgens vertelde spr. iets over de leefwijze van de Torad- ja's en hoe men daar het land bebouwt. Hun ontwikkeling staat nog op een laag peil. Een To- radja kan echter, wanneer hij dit wil, veel bereiken. Er gaan volwassenen op de scholen, om daar te leren lezen, teneinde de Bijbel, die reeds gedeeltelijk in de Toradja-taal is vertaald, te kunnen lezen. Het N. Test. is in December klaar gekomen. Thans is men bezig met het O.T. in deze taal te vertalen. Spreker ging vervolgens na, hoe men over Nederland denkt. Over het algemeen is dit zeer gunstig. Er is zeer veel nood. Het wordt zeer op prijs gesteld dat men door de Nederlanders zo goed gehol pen wordt. In het ziekenhuis te Rante Pao, waar voor de oorlog Dr Goslinga arbeidde, worden 180 200 personen verpleegd. Ook wil men hen helpen op sociaal en economisch gebied. Spreker heeft samen met Ds Meijer een zeer afgelegen gebied bezocht, waarheen ze 's morgens .half 7 vertrokken, terwijl ze pas 's avonds half 7 arriveerden. Ze werden daar door de Toradja's in hun eigen taal toegezongen. Tenslotte vertelde Ds Batelaan nog iets over het Dodenfeest, waaraan meestal zo'n 1000 men sen deelnemen. Na afloop van deze lezing be stond nog gelegenheid verschil lende voorwerpen, die spr. had meegebracht, te bezichtigen, waarvan door velen een dank baar gebruik gemaakt werd. Aan de uitgang werd een col lecte gehouden t.b.v. de G.Z.B., die f 60.55 opbracht. ST. MAARTENSDIJK. Verkiezing leden Gemeenteraad. Alhier is door de rechtse par tijen de volgende luijst voor de gemeenteraadsverkiezingen opge maakt: M. Langejan, M. Koopman, F. Llndhout, A. W. Kloet, A. P. Ge luk A. Wzn, M. v. d. Hoek, J. Pol derman, M. Treurniet, A. M. Scherpenlsse. Gemeenteraadscandidaten P. v. d. A. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen heeft de P. v. d. A. de volgende candidaten gesteld: 1. A. P. Bout; 2. A. o. d. Brouw; 3. N. de Viet; 4. H. v. Zetten; 5. G. P. o. d. Brouw; 6. A. Zwa- gemaker. BRUINISSE. Aflevering mossels. Ondanks het ruwe weer bleek het voor de mosselkwekers toch nog mogelijk orders uit te voeren. Afgeleverd werden 450 tonnen mosselen, ter doorzending naar België en Frankrijk. Kreeften en zeesterren. De opening van hét kreeftensei zoen op 1 April j.l. leverde nog weinig op. Wel vangen de mosselkwekers, die hun percelen schoonmaken, veel zeesterren, die in grote me nigte dit jaar blijken voor te ko men. NAGEK. ADVERTENTIE Enige en algemene Kennisgeving. Na een onzegbaar geluk kig huwelijk van bijna 16 jaar heeft God tot Zich genomen in Zijn Heerlijkheid na een zeer geduldig gedragen lijden van uit het Ziekenhuis te Wassenaar, mijn innig geliefde Man en der kinde ren zorgzame Vader onze geliefde Zoon, Schoon zoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer DAVID TANGE in de leeftijd van 41 jaar, M. TANGE- SUURMOND MINEKE CORR1E SJAAK JAN RIA Faro. I. TANGE Fam. J. SUURMOND Souburg, 10 April 1949. Julianastraat 38 Liever geen bezoek. Teraardebestelling op Donderdag 14 April 2 uur vanaf Julianastr. 38, Souburg. Van zeer betrouwbare zijde ontvingen wij een afschrift van een brief, die een te goeder naam en faam bekend staande Belg, van wie naam en adres ons ibekend zijn, heeft gericht aan wat hij noemt: de Heer Bestuurder der Tol-Administra- tie in Zeeland. De brief luidde aldus: Achtbare Heer, Hiermede begeer ik U een kort relaas te laten geworden over het voorval dat zich heeft voorgedaan, Vrijdagavond 26 Maart, rond 21 uur, op de baan PhilippineIJzendijke, dicht bij deze laatste plaats. Ik reed met mijn wagen vol licht ongeveer 60 km. per uur, op een gegeven ogenblik zie ik, en de inzittenden (mijn vrouw en een dame uit Brugge), een man die .midden op de weg met brandende sigaret in de hand, de arm zwaait. Wij dachten aan een autostopper en ik rijd door. Vijftig m. verder is een ander persoon, gebogen aan de zijkant van de baan, die zonder verwit tiging recht op ons vijf revolver schoten lost, waarvan een schot op de hoogte van het stuur. Dadelijk stop ik en twee tol beambten treden te voorschijn. Mijn wagen werd vier maal getroffen, de radiateur lekte en wij stonden daar midden in de nacht. Ik wil U vragen: 1. Hebben de tolbeambten in Nederland geen bijzonder licht of vaandel om de reizigers het stilstaan te vragen? De tolbeambte erkent zelf met geen vaandel gezwaaid te hebben. 2. Mogen zij zonder verwitti ging op een wagen schieten en dit vooraan op de wagen? 3. Wie zal de belopen schade bekostigen? De twee tolbeambten zijn ons onbekend, doch zij hebben ons bij hun chef geleid, de heer Van der Hulst uit IJzendijke, waar wij ook de luitenant Duking uit Oostburg hebben aange troffen. Deze twee personen kunnen het feit bevestigen. Uw antwoord tegemoet ziende en dit om niet verder te moeten aandringen, groet ik U hoog achtend. (Volgt naam en adres.) Indien de inhoud van deze brief op waarheid berust (en wij hebben geen enkele reden dit in twijfel te trekken), dan is een objectief onderzoek volko men op zijn plaatst. In elk geval dient de Belg schadevergoeding te ontvangen, en de douaniers een ernstige reprimande. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te" Lippenhuizen- Hemrik, F. van der Heyden te Oegstgeest; te Breskens, E. J. Eichhorn te de Meern (Utr.). Bedankt voor Hemelum, P. L. Schram te West-Terschelling. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterbeek, A. v. Egmond te Ouderkerk a. d. Am- stel; te Hogezand-Sappemeer, L. G. Pleysant te Paesens; te Kom merzijl, J. H. Antuma te Gorre- dijk. Bedankt voor Marum, H. Sweepe te Opperdoes'; voor Den Burg (Texel), H. Retel te Haaksbergen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Haren en Zuid- wolde, C. P. Plooy te Uithuizen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Hasselt, A. Pon- stein te De Krim. Bedankt voor Barendrecht, N. de Jong te Middelharnis. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Aan het zoeven uitgekomen Jaarboek van de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. ontlenen we, dat ovei* 1948 het aantal kerken steeg van 287 op 293 en het aantal dienstdoende predikanten van 183 op 189. Tien candidaten gingen de pas torie in en 4 predikanten gingen met emeritaat. Het aantal vaca tures steeg van 105 op 107. Het zielental klom van 90544 op 92544 en het aantal belijdende leden van 47857 op 48270. De Theol. Hogeschool telt 86 stu denten w.o. 1 vrouwelijke. Avondmaal in het ziekenhuis. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Amersfoort besloot in een plaatselijke ziekeninrich- ting het H. Avondmaal te doen bedienen, terwijl onder bepaal de voorwaarden ook niet-leden der kerk daaraan deel mogen nemen. Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest, certif. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito m. belasting Nederl. N. W. S. Spaarcertificatcn Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij. A. K. U. Berghs en Jurgcns v. Berke! Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips Gloeilampen Wiitc/n Billiton Ie rubr. BiHiton He rubr. Dordtsche Petr. Kol. Olie Amsterdam Rubber Deli Bat. Rubber Bandar Rubber Kindeng Lemboc Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi iHoll. Am. Lijn Java-Chiaa-Japanlijn Slotkoersen op 11 April 1949 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Kon. Boot Kon. l'aketvaart Ned. Schcepv. Unie Rott. Lloyd Stoomv. Mij. Nederland H. V. A. Tava Cultuur N. L S. U- Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Maatschappij Senembah Muller en Co. Amsterdamsche Bank IIoll. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelbank Pr. Ned. Ind. Escompto Mij. Rotterdam sche Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Betnl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U. S. Steel North American Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New York Centr. Pennsylvania 9934 99)4 97 97 97 97 101 100?* 97 98 98 7974 98 7 94 101 101 944 944 9674 964 8574 844 imi 112)4 1554 157 1644 16-1)* 284 285 113 1144 1424 1424 164 14 9)4 180)4 2405* 242)4 2784 275 275 272 22S4 229)4 167 164)* 355 270 272 299-)* 299)4 146 144)4 944 139 140 80 79)4 564 60 604 164' 165 154 154 148 148 168)4 169)4 163)4 164)* 151 1514 162 1623* 160)* 158)4 84 83)4 98)4 974 44)4 43)4 133)* 131 147'/. 145)4 138)4 135 164)4 164)4 153)4 154?* 1844 185 179)4 99 4 100 85 H -•86 159)4 159)4 158 157 30)4 304 52)* 59)4 29 4 29)* 467* 224 23)4 754 74)4 464 46)4 55)4 45 604 60?* 37 36)4 22)4 ~84 874 11 15

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3