Berïa bouwde 's werelds beste spionnage dienst op. Super-spion in dienst der Sowjets. Kan geheel Nederland met één televisie-programma bereikt worden Er zés diverse mogeiijklieden. Bode Kruis moet zjjn taak inkrimpen. Bestrijding aardappelmoeheid. Vliegtuigbestuiirders. De kosten zijn eciiter zeer FEUILLETON EDNA EARL Toen men moorden nog „normaal" vond. Vijftig jaar vogelbescherming gfXgnen^st™rimaal f500~o£ Kind omgekomen in een wei. Dinsdag 12 April 19-49 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 DE MACHTIGSTE LEVENDE MENS OP AARDE. (III.) Gedurende zijn carrière heeft Beria zich ontpopt als een spion by uitnemendheid. Zijn meest spectaculaire spionnage-avontuur is wel dat in I'arijs, waarbij hij onder de naam „Overste Yenonlidze" het vertrouwen won van de vijanden van het Sowjet-regiem, waardoor honderden geheime agenten ontmaskerd werden. Bovendien kwam hij op de hoogte van iiet hele netwerk der contra-revolutie. milie door die vervloekte Bolsje- wiki verloren. Landgoederen, geld, juwelen, effecten, renpaarden én... positie. Ijverig zocht de „overste" contact met lieden die in dezelfde omstandigheden verkeerden als hijzelf en die de echte Overste Yenonlidze niet van al te nabij gekend hadden. In dat geval was j het de medestrijder tegen het Bolsjewiki welHcht opgevallen, dat hij met een valse Overste j Yenonlidze te doen hadMees- Laurenti Pavlovitsch Beria is vindende gebeurtenissen zien i vttsch l^a deze^o^Oo'dez^nS" ■ooren op de 29e Maart 1899 in wij een groot aantal ..officiële Relaties met Tito. Nu duikt hij op in Albana, de vroegere hoofdstad van Albanië, broeinest van intriges, smokkelarij en spinonnage. Al spoedig raakt hij in kennis met revolutionnaire elementen aldaar die hem met raad en daad bijstaan. Zijn beste en meest intieme vriend wordt in Albanië een zekere Josip Broz, thans in de wereld bekend als Maarschalk Tito. Het is deze Josip Broz, die Be ria de kunst bijbrengt van de val se passen-fabricatie. Met behulp van een aantal dezer valse docu menten ziet Beria kans om dwars door de Balkan naar Rusland te rug te keren. Twee van zijn gefin geerde namen zijn bekend: Vanno Tchehivilli en Garabet Abamalek. Onder laatstgenoemde naam com mandeerde hij een bende van cir ca vijfhonderd communisten, vroegere Oostenrijke krygsgevan- gevangenen, in de strijd tegen de troepen van de VVit-Russische ge neraal Wrangel. Tijdens deze ge vechtshandelingen kwam Beria Abamalek op het denkbeeld om enige van zijn manschappen zogenaamd als „deserteurs" in het kamp van de tegenstanders te smokkelen om daar te spionneren. Zij dienden het vertrouwen van de „Witten" te winnen, oa. door deze gefingeerde „informaties" over de „Roden" te verstrekkendeze pseudo-deserteurs waren de eerste geheime-dienst-spionnen van de toekomstige Sowjet-Unie Officiële Sowjet-spionnage. Nadat de bloedigste aller revolu ties zich inmiddels had voltrok ken, bleek men in Moskou Beria niet te hebben vergeten. Naar de mening van de machthebbers daar kon men deze Georgiër voor beter werk gebruiken dan ge vechtsleider tegen de Wit-Russen te spelen. En zo zien wij in het jaar 1920 Beria deftig door Praag wandelen als lid van het Oekrain- se Gezantschap in Tsjecho-Slowa kije. Dat was althans de taak die hij „officieel" scheen te bekleden. In werkelijkheid spionneerde Be ria, dat de stukken er af vlogen Overigens weer niets bijzonders bij diplomatieke ambtenaren uit de Sowjet-Unie. Herinneren wij ons slechts de opzienbarende proces sen over atoomspionnage in Cana da en de on-Amerikaanse activi teit in de Verenigde Staten. Ook bij deze beide véél later plaats nier zag hij kans zich in te drin gen in kringen van Oekrainse fas- I cisten, Japanse spionnen en Wit- mm rmUo belaKS" Russische officieren welke een rijke rol spelenIn Praag be- 1 geboren op de bye Maart 1899 in wjj een groot aantal „officiële het plaatsje Merkheufi in Geor- Sowjet-Russische Ambassade-1 gié. Hij is dus een landgenoot van secretarissen, Consuls of Militaire Josef Stalin, die eveneens uit Ge- orgie afkomstig is. Zijn vader was een doodarme boer. Niettemin bezocht de jonge Beria de poly technische school te Bakoe, werd tijdens zijn studie hier reeds lid van de, destijds nog ondergrondse en zwaar achtervolgde, bolsjewis tische partij en behaalde met lof zijn graad als werktuigkundig te kenaar. in Bakoe te werk gesteld, werd hij, 17 jaar oud, door een Tsraristische krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij onder de soldaten van het Kaukasische le ger revolutionnaire propaganda had gemaakt. Maar Beria zag kans, even vóór zijn executie, te ontvluchten. Hij begaf zich naar het gebergte waar hij door een partisanen-bende als waardevol medelid werd aanvaard. Vanaf die tijd stond hij in vrij geregeld con tact met Josef Stalin. Beria be studeerde met grote Ijver de wer ken van Lenin, Poeschkin en Karl Marx. De grote revolutie werd mede door Beria en zijn kame raden gedurende deze periode voorbereid. Toen de eerste onlusten uitbra ken verbond hij zich met een troep opstandige arbeiders van de olievelden van Bakoe doch deze actie bleek wél wat te voorbarig te zijnHet oproer werd door de Tsaristische troepen uiteen ge slagen en Beria moest voor de tweede keer de vlucht nemen. gon Beria reeds een uitgebreid spionnage-'net over geheel Europa te spannen. Iedere anti-Sowjet- man of vrouw werd door zijn dienst genoteerd, de belangrijk sten onder hen werden gescha duwd, terwijl de allerbelangrijk- sten eenvoudigwegverdwe nen. Dat de dader bij deze „ver dwijningen" steeds op het kerk hof lag, behoeft hier geen betoog. Laurenti Pavlovitsch Beria geeft blijken van een dergelijke glasharde" plichtsbetrachting, di plomatieke eigenschappen, zelfbe heersing, doodsverachting en moed, vertoont zulk een fenome nale aanleg te hebben voor het uiterst moeilijke vak van interna tionale spion en contra-spion, dat hij negen jaar later reeds wordt benoemd tot hoofd der afdeling West-Europa (waaronder óók Ne derland viel) der Obejedinenonnoe Gosudarstennoe Pleticheskoye UpravlenieDeze voor ons Westerlingen onuitsprekelijke naam, beduidt O.G.P.U. GEPEOE „Overste Yenonlidze". Op de dag van zijn benoeming bevond de super-spion zich in Pa rijs en maakte deel uit van de al daar gevestigde Sowjet-Ambassa- de. Ook dit was natuurlijk weer camouflageMen zag hem trouwens nóóit in het Ambassade gebouw. Wel boemelde door de bar's, wijnhuizen en modaine ge legenheden van de Lichtstad een knap en arrogant ex-Tsaristisch officierIedere morgen kon men deze gevluchte en hoogadel lijke Petersburgse Overste op het terras van het wereldberoemde „Café de la Paix" vinden, opge poetst en -wel, monocle in 't lin keroog en de streng getailleerde uniformjas overladen met Tsaris tische onderscheidingenHij liet zich aanspreken als „Overste Yenonlidze". Alles, zo verklaarde hij aan 'n ieder die het horen wil de, had hy en zijn doorluchtige fa- nauw contact onderhielden met de onmiddellijke omgeving van Adolf Hitler en Benito Mussolini. De in lichtingen die Beria op deze wijze voor zijn lasthebbers te Moskou verkreeg waren van waarlijk on schatbare waarde voor de Sowjet- Unie. De meester-spion legde reeds toen de grondslag voor het vandaag de dag gevolgde buiten landse spionnage-systeem der NKVDMaar Beria ging nog veel verder in zijn Parijse tijd. Hij maakte zijn nieuwe vrienden wijs, dat hij zéér geheime wegen kende om anti-Sowjet-spionnen de Rus- sisch-Estlandse grens over te smokkelen. Ook verstrekte hy' adressen in St. Petersburg en Moskou waar men gouden siera den en muntstukken kon afleve ren ten behoeve van de onder grondse anti-Lenin-partyDe handige Beria was verstandig ge noeg om dergelijke expedities een tijdje te laten gelukken. Op deze wqze slaagde men er in honderden geheime agenten onschadelijk te maken, ganse spionnage-netten op rollen enmillioenen Roebel aan binnengesmokkeld goud aan te wenden tot aankoop van wa pens in het zo gehate buitenland Verder schreef de „Ovenste" vlammende anti-Sovjet-artikelen in de buitenlandse pers. Hy ver mengde deze ontboezemingen waarbij Victor Kravcenko's uitla tingen nog maar kinderpraat lij ken met Perzisch proza en filo sofische opmerkingen en werd, mede hierdoor, spoedig gevierd als leider der Wit-Russische emi granten. Binnen twee jaar was Beria vol komen op de hoogte van het ganse netwerk der contra-revolutie. Dit net reikte van Japan naar Mand- sjoerije en China, naar Duitsland, Polen en de Baltische republieken. Het is Beria, en niemand anders geweest, die een tegen-revolutie in de Sovjet-Unie zelve, door zijn, aan het occulte grenzende, be kwaamheid voor jaren de kop inï drukte. Het gevaarlijke aaltje. i Door of namens de minister kan in bepaalde gevallen ont- Nu het wetsontwerp ter be-1 heffing worden verleend, strijding van de aardappelmoe- Indien aardappelmoeheid wordt heid door de Tweede Kamer is aangetoond in grond waarop aangenomen en verwacht kan een gewas wordt geteeld dat ge worden, dat de Eerste Kamer dit vaar kan opleveren voor de voorbeeld wel zal volgen, geven vermeerdering van het aardap- wy hier een kort overzicht van pelaaltje, dan kan de verbou- de inhoud van dit ontwerp. Onder „aardappelmoeheid" ver staat dit wetsontwerp: de aan wezigheid in de grond van het aardappelaaltje (Heterodera ros- tochiensis Wollenweber), in enig ontwikkelingsstadium. wer worden gelast, dat gewas voor een bepaalde datum te rooien of te oogsten en onscha delijk te maken. Voor onschade lijk gemaakte gewassen, wordt uit 's Rijks kas een vergoeding I verleend. Volgens dit ontwerp is het ver-i Verder bevat het ontwerp be- boden op grond, waarop in enig palingen betreffende de controle jaar aardappelen zijn geteeld,1 in de twee daaropvolgende ka lenderjaren aardappelen te te len, of in enig jaar aardappelen te telen op meer dan 1/3 van een afzonderlijk liggend stuk grond, ingesloten door grond by andere telers in gebruik, kleiner dan 10 are. Voorts is het verboden aard appelen en andere door de mi nister aan te wijzen gewassen te telen in de gebieden en op de bedrijven door de minister aan te wijzen, als: gebieden waar binnen of waarop aardappel moeheid is geconstateerd, of op de voorgestelde bepalingen. Oude munten gevonden. In het begin der vorige maand werden, op de terreinen van de bouwondernemer de heer H. v. d. Top in het centrum van Ede by grondwerkzaamheden voor wo ningbouw door arbeiders op grote diepte de resten van eeuwenoude kelders ontdekt. Enkele dagen geleden vond de heer v. d. Top toen hy nogmaals een kleine proefopgraving ver richtte, tegen de wand van een der kelders enkele munten. Daar- waarop de land- of tuinbouw1 onder bevond zich eengouden overwegend met het oog op de j exemplaar, aan de ene zijde een uitvoer wordt uitgeoefend. Ver- gekroond wapenschild met klim- der kunnen worden verboden, I mende leeuw voerend. In het om- gewassen welke voor de ver- j schrift stond het jaartal 1579 en spreiding van de aardappelmoe-de letters P. H. S. heid gevaar kunnen opleveren, j Vermoed wordt dat men hier te Aardappelen op zulke terreinen doen heeft met een penning, ge- geteeld, mogen niet worden ver- slagen onder de regering van Phi- handeld als pootaardappelen. 1 lips (P. H. S.). Veel liefhebbers, maar weinigen geschikt. Onder de jonge mensen zyn er velen, die dromen van een baan in de lucht, voor wie de loopbaan als van een Parmen- tier en Geysendorffer het ide aal is. Het blijkt echter een moei lijke weg te zijn, naar het in strumentenbord van een Con dor of een Eindhoven. Daar is allereerst al de lichamelijke en ■geesteiyke geschiktheid, die ge toetst en getest worden, alvorens de candidaat nog maar tot de opleiding wordt toegelaten. Be grijpelijk. In de eerste plaats zullen aan de vlieger van straks mensenlevens moeten kunnen j worden toevertrouwd. En in de tweede plaats kost elke misluk king op een opleiding geld; heeft minister Rutten de kosten van de zittenblijvers op middelbare scholen onlangs niet op 150 mil- lioen geschat? Zij, die verantwoordelijk zyn voor de keuze der a.s. piloten, gaan dus niet over één nacht ijs. Bewijs? Niet minder dan 3500 gegadigden hadden zich aangemeld op een oproep van de K.L.M. in de dagbladen. En daarvan zijn er slechts 26, zegge en schrijve zes-en-twintig, ge wogen en niet te licht bevonden. EERSTE DUITSE SCHIP LAADT GOEDEREN IN AMSTERDAM. In de Amsterdamse haven is aangekomen het s.s. „Venus" van de Neptun redery uit Bremen, het eerste Duitse schip, dat na de oor log in Amsterdam goederen wol inneemt en naar Bremen terugvaart. Van de mast waait de nieuwe Duitse handelsvlag, blauw-wit-rood-wit-blauw met in het midden een „C". DE LAATSTE DISTRIBUTIEKAART. Gisteren is er een begin gemaakt met de uitreiking van bonkaart K 909, die een onbepaalde geldigheidsduur heeft en zeer waar schijnlijk de laatste bonkaart zal zijn. In het distributiekantoor op het Singel te Amsterdam neemt de eerste gegadigde ver heugd de kaart in ontvangst, die wellicht het einde van een 10-jarige distributieperiode betekent. De huidige stand der televisie techniek laat het toe, dc tele visie als practische wrekelijkheid in te voeren. De verbreiding evenwel van een televisie-pro gramma dat, om bij Nederland te blijven, de gehele bevolking zou kunnen bereiken, ongeacht de plaats van inwoning, biedt nog moeilijkheden. Bij de televisie kan namelijk niet, zoals bij de radio-omroep, met een enkele zender zonder meer worden volstaan, die dan het gehele land zou moeten be strijken. Het wezen der televi sie vergt het gebruik van zeer hoge frequenties, duidelijker ge zegd van heel korte golflengten. Deze hebben practisch echter een beperkte reikwijdte en dit maakt het noodzakelijk, ofwel meerdere zenders in bedrijf te stellen of op andere wijze in deze lacune te voorzien. Het bouwen en in bedrijf houden van een groot aantal zenders, met een eigen program ma, brengt uiteraard zeer hoge kosten met zich mede. HOOFDZENDERS MET NEVENZENDERS. Een andere mogelijkheid is, de hoofdzender te koppelen met talrijke nevenzenders, die het programma over het gehele land ais het ware van streek tot streek doorgeven. Een dergelijk zendernet vraagt eveneens een belangrijk bedrag aan bouw kosten, de exploitatiekosten blij ven daarentegen veel lager, doordat men met een program ma voor het gehele land kan volstaan. Vergen normale tele foonverbindingen reeds speciale kabels, die de draagwijdte en de verstaanbaarheid der gesprek ken tot het hoogst mogelyke opvoeren, de televisie stelt wat dit aangaat, nog veel hogere eisen. Voor de verbinding tussen de hoofdzender en de neven zenders moet dan ook gebruik worden gemaakt van de zo genaamde coaxiale kabel, waar in o.a. op diverse punten tussen- versterkers zyn opgenomen. Op deze wqze kunnen grote afstan den worden overbrugd, doch een Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 2) Hij was een man van onge veer 27 jaar oud.^ buitengewoon knap, goed gevormd en gehard in ongerechtigheid, maar hij schrok van het bleke gezicht vol verwijt van het ontstelde kind en voor hij een antwoord klaar had, kwamen zijn vrienden naar hem toe. „Clinton, je doet het beste weg te gaan; je hebt nog net tijd om de trein naar Knoxville te nemen, die over 'n half uur uit Chattanooga vertrekt. Ik raad je aan lang in New-York te blyven, want je zult wel moeite krijgen, als Dents broer hoort wat er deze morgen ge beurd is". „Ja! Daar geef ik je mijn woord op. Ik zou de Atlantische Oceaan maar kiezen als scheids muur tussen u beiden, voegde da dokter er glimlachend aan toe, alsof de gedachte aan wraak hem plezier deed. „Ik zal Dick Dent hiermee wel op een afstand houden", ant woordde Clinton en hield zijn pistool omhoog. En terwijl hij dit deed flikkerde een zware antieke diamanten ring aan zijn pink. „Kom nu, Clinton, uitstel kan je meer moeite veroorzaken dan we verwachten", «eide zijn hel per. Zonder ook maar een blik te werpen op het lijk van zijn te genstander, keek hy boos naar het kind, keerde zich om en was spoedig uit het gezicht. „O, meneer! laat u hem weg gaan? Wilt u hem ongestraft la ten?" „Hij is niet strafbaar", ant woordde de dokter en keek haar half nieuwsgierig, half bewon derend aan. „Ik dacht dat moordenaars opgehangen werden." „Ja, maar dit is geen moord." „Geen moord? Hij schoot hem toch dood? Wat is het dan?" „Hij doodde hem in een duel, dat als volkomen eervol en rechtvaardig beschouwd wordt." „Een duel Zij had dat woord nog nooit gehoord en aarzelde een ogen blik. „Iemand het leven te benemen is een moord. Is er geen wet die een „duel" straft?" „Geen enkele wet is sterk ge noeg om het in de practijk te verhinderen. Het wordt be schouwd als enige manier om voldoening te krijgen in een ere-zaak." „Voldoening in een erezaak'" herhaalde zij, die nieuwe uit drukking voorzichtig en be schroomd herhalend. „Hoe heet je?" vroeg de dok ter. „Edna Earl." „Woon je hier dicht bij?" „Ja meneer, heel dicht by." „Is je vader thuis?" „Ik heb geen vader, maar grootpapa is nog niet naar de winkel gegaan." „Wil je mij de weg wyzen naar je huis?" „Wenst u hem daarheen te vervoeren?" vroeg zy cn keek huiverend naar het lyk. „Ja ik heb de hulp van groot vader nodig." „Ik zal u de weg wyzen me neer." De dokter sprak naastig tegen de twee achterblijver.de heren en volgde zijn gids. Langzaam hervatte zij haar schreden, vul de opnieuw haar kan bij de bron en wandelde voor de vreemde ling uit. Maar de pracht van de mor gen was weg; een bloedige man tel hing tussen de schitterende zomer-zonneschijn en het ont moedigde hart van het dodelijk ontstelde kind. En met een bleek gezicht en trillende ledematen volgde het kind een nauw, ge harkt paadje, dat spoedig op hield bij een hek van ruw, on geverfd hout. Een eenvoudig, laag huls met drie kamers stond voor hen. Op de stoep zat een oude man, die een pijpje rookte en bezig was een toom te repareren. Het pie pen van het hek trok zijn aan dacht en hij keek verwonderd naar de vreemdeling, die naar voren kwam. „O! Grootpapa, daar ligt een vermoorde man in het gras on der de kastanjeboom, ginds bij de bron." „Wel! hoe weet jy, dat hij vermoord is?" „Goeden morgen, meneer. Uw kleindochter heeft vanmorgen een erg ongelukkige en droevige gebeurtenis meegemaakt. Bij zonsopgang had een duel plaats aan de zoom van gindse bossen en de uitgedaagde party mr Dent van Georgië, werd gedood. Ik kom vergunning vragen het lijk hier te brengen tot maat regelen getroffen zijn voor de begrafenis en ook om hulp te vragen voor het verkrijgen van een lijkkist." Edna liep naar de keuken en toen zy de kan op tafel zette, hief een lange gespierde, rood harige vrouw, die over het vuur gebukt stond, haar blozend ge zicht op en riep boos uit: „Wat ter wereld heb jij ge gaan? Ik ben halfweg de bron gegaan om je te roepen, want ik had geen druppel water in de keuken om koffie te zetten! Aaron Hunt zal zijn ontbijt ook op een plezierige tijd van de dag krygen! Waarom ben je zo lui?" Zij kwam op Edna toe In drei gende houding, maar hield plot seling stil. „Edna, wat scheelt je? Heb je koorts? Je ziet zo bleek als een lijk. Ben je ziek of heb je je bezeerd?" Verstomd over wat zij had gezien en niet in staat de vrese lijke gebeurtenissen in kleinig heden te beschrijven, ging het meisje naar haar eigen kamer zette .zich in de vensterbank neer en probeerde zich het ge val nauwkeurig voor de geest te halen. bezwaar is weer, dat een derge lijke kabel, waarvan men uit de aard der zaak veel nodig heeft, zeer duur is. KETEN VAN ZENDERS. Een andere oplossing, die bij voorbeeld in de U.S.A. in prac tijk is gebracht en die ook voor Nederland mogelijkheden biedt, is die waarbij gebruik wordt ge maakt van gerichte ultra-korte- golfzenders van gering vermo gen, die in combinatie met zo genaamde relaisstations, 't pro- grama van de hoofdzender ver breiden. Zij zijn op onderlinge afstanden van 30 tot 40 kilome ter van elkaar op torens of op masten opgesteld en vormen op deze wijze een keten over het gehele land. De genoemde cij fers (30 en 40 km) wijzen er echter reeds op, dat dit systeem met vrij hoge bouwkosten ge paard gaat. Wil men ons land van een dergelijk net voorzien, dan is een tamelijk groot aan tal van deze stations nodig. PER VLIEGTUIG. (hetgeen neerkomt op een ont- vangstbereik van 300.000 km2) worden verkregen. Voor ons land zou men derhalve met een vliegtuig kunen volstaan om al le inwoners met een televisie programma te bereiken. Het vliegtuig, dat als tussen- zender optreedt, behoeft men slechts bijvoorbeeld door middel van richteffect, het programma van de centrale televisiezender te doen toekomen, waarna dit met behulp van een boordzen- der van betrekkelijk gering ver mogen door het vliegtuig over het gehele land kan worden ver breid. Een nadeel by dit sy steem zou kunnen zijn, dat de be drijfszekerheid minder groot is, vooral op dagen met een on gunstige weersgesteldheid. Uit een en ander blijkt wel duidelijk, dat de televisie, die de aanvankelijke moeilijkheden, wat betreft het uitzenden en het aan de ontvangstzijde weer zichtbaar maken van beelden, zo gansrijk heeft overwonnen, er met deze overwinning nog niet is. Nochtans staat het vast, dat ook het probleem der lan delijke verspreiding van een te levisie programma geen pro bleem behoeft te blijven. Er zi.,n, zoals werd aangetoond, ver- Rest nog de oplossing van hetschillende mogelijkheden. Het probleem door middel van vlieg-1 gaat er slechts om de minst tuigen, die de taak van tus-1 kostbare en tevens meest effici- senzenders op zich nemen. Opente te kiezen. Maar ook daar- deze wijze kan bij een vlieg- j aan wordt zonder ophouden ge- hoogte van 7500 meter een reik- werkt, wijdte van meer dan 300 km (Van onze Utrechtse Maar toch hebben die wetten correspondent) het doden van vogels niet afdoen- In het hartie van Amsterdam de kunnen tegengaan. Daar zit T* ef paedagogischeaClessen,"dl™de Vet alle gedachten aan do vrije natuur 1 6 *7. „^4,1 I* x eniging voor Vogelbescherming ïïLfÏÏ* „"£dseevLZ,ü-thans een halve ee5w heeft gege* ging tot Bescherming van Vogels" haar halve eeuwfeest gevierd. Dit feit is belangrijker dan men ver moedt. Want zonder deze organi satie zou het er met de vogel stand hier te lande heel wat som berder uitzien. voor de vogelwereld ingeplant. Wie vijftig jaar geleden een vogel zag, vroeg zichzelf af: hoe vang ik dat beest? Wie vandaag een vogel ziet, denkt: Wat is dat voor een vogel? Zo kan in een alge- Aanvankelyk waren het slechts mene trek de houding getekend lieden met een zachte imborst, die worden, die de mensen in Neder- warm liepen voor de volgelbe- land tegen vogels aannemen. De bescherming. Momenteel is het in gedachte aan verdelgen heeft stand houden van de Nederlandse langzamerhand plaats gemaakt vogelstapel zo ongeveer een we- voor de gedachte aan beschermen. tenschap. Er moest echter heel wat voor gebeuren eer men hier toe kwam. Een vogel was in Ne derland metterdaad „vogelvry". Men kon naar hartelust moord- partyen onder de gevederde die ren aanrichten. Wel werd in 1880 een wet uitgevaardigd, die het do den van een paar soorten insec ten-etende vogels verbood. Maar toen in 1899 de Vereniging met haar werkzaamheden begon Ook by de mensen, die niet als lid by de Vereniging zyn aangesloten. TEGENWOORDIGE TAAK. Momenteel ziet de Vereniging als haar voornaamste taak: al het mogelyke in het werk te stellen om de 250 vogelsoorten, die in Nederland voorkomen, in het le ven te houden. Vogels, zo rede neert men, zyn aantrekkelijke die ren door hun verschijning en ge- moest zy de hele zaak van de vo- dragmgen en ook door hun vocale gelbescherming practisch van de prestaties. grond af opbouwen. I Nu blli£t er voor de vogelwereld Omstreeks 1908 werd de vogel-al minder ruimte over om te le- stand geteisterd door de mode, die j ven- Reeds in 1940 was ruim 93 ter verkryging van veren een I procent van onze bodem ontgon- massaslachting onder de vogelsnen. zodat er voor vogels, die op aanrichtte. Het was minister A. S. moerasgronden en veengebieden Talma, die zijn volle medewerking konden aarden, weinig mogelyk- verleende aan de voorbereiding van een wet tegen de vogelmoord, welke in 1912 tot stand kwam. Sedert waren alle in het wild le vende vogels beschermd. Niet op grond van hun nuttigheid maar eenvoudig omdat men niet het recht heeft om maar ongebreideld het leven van vogels te verdelgen. OPVOEDING. Tegenwoordig zal iedereen, dat laatste bevestigen. Maar enige tientallen jaren terug vond men dit afslachten van vogels een nor male zS»k. Het bestaan van vin- heden zyn. Hoofdzaak is derhalve de bewaking van die terreinen, waar vogels kunnen toeven: de reservaten. De Waddenkust, de oevers van het IJsselmeer en de platen en slikken der Zuidholland se en Zeeuwse eilanden. De Ver eniging heeft 25 vogelwachters in vaste dienst en werkt verder sa men met allerlei organisaties, die zich ten dele met dit werk bezig houden. By voorbeeld met „St. Fryske Gea", een zeer nuttig in stituut op dit gebied. De zorg voor vogels strekt zich eveneens naar het buitenland uit. Want daar kenbanen, lysterstrikken, sysjes-heersen veelal nog toestanden zo lymen, paalklemmen, stEiltnetten en kanongeweren bevestigt dat. Tegenwoordig is het met die moordwerktuigen en -practyken afgelopen. Men kan voor het do den van bepaalde vogels een boete als by ons een halve eeuw geleden, o.a. in België, Frankryk en Italië. Of men dan beslist het doden van vogels verbiedt? Geenszins. De medewerking van de weten schap waakt ertegen, dat het te- KOLENPRIJS. Het is geen opwekkene me dedeling die dezer dagen in Heerten gedaan xuerd. Na langdurige onderhande lingen schijnt het nu zover te zijn, dat een nieuwe verhoging van de kolenprijs kan worden verwacht. Dit betekent, dat het voor tal van huismoeders al weer moei lijker wordt, de tomotjes aart elkaar te knopen. Het betekent ook, dat op de bedrijven nieuwe lasten worden gelegd, die tenslotte ook weer op de consumenten afgewenteld zullen,moeten worden. Het betekent verder, nieuwe aandrang om te komen tot ver hoging van de lonen, dte weer nieuwe prijsverhogingen met zich brengt, met het gevolg.... En zo maar verder. Wat nu de kolen betrejt, misschien kan het als een troost worden beschouwd, dat de prij zen in België aanvankelijk ho ger liggen en dat men in het kader van de Benelux tot ge lijkschakeling der prijzen dient te komen. Gelijkschakeling in andere richting, zou meer welkom zijn. (Ingez. mededeling, advert.) Onrustig, gejaagd Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Werkloosheid in Nederland nam af in Maart. De daling van het aantal werk lozen, welke in de loop van Fe bruari een aanvang nam, zette zich als gevolg van het aflopende winterseizoen voort. Het aantal bij de Gew. Arbeidsbureaux geregi streerde werkloze mannen nam van 77.439 af tot 63.240. Eind Maart waren er in Zee land 1375 werklozen (11 per 1000 inwoners) en eind Februari j.l. 2422. In Nederland zyn er per 1000 mannelijke inwoners gemiddeld 14 werklozen. Dit cyfer is het laagste in Utrecht (7), het hoogst in Drente (36). Drs L. de Jong naar West-Duitsland. Drs L. de Jong, chef van het Ryksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie en dr A. E. Cohen, hoofd van de afdeling bronnen-publica ties, zijn naar West-Duitsland ver trokken, waar zij gesprekken zul len voeren met Duitsers, die ty- dens de oorlog vooraanstaande po sities bekleedden by het Rijkscom missariaat. Zy zullen tevens on derzoekingen doen naar verdwe nen Duitse archieven. Als de regering bezuinigt. Naar reeds werd gemeld, zal het Rode Kruis in Indonesië bin nenkort een beperkter taak heb ben dan tot nu toe. Naar aanlei ding hiervan deelt het Nederland se Rode Kruis afdeling Indonesië, thans mede, dat deze inkrimping zuiver een uitvloeisel is van de ri goureuze bezuinigingspolitiek der regering. „Het is uitsluitend, om dat het op een regeringssubsidie aangewezen Rode Kruis genood zaakt is, mede te bezuinigen, dat het zijn taak moet inkrimpen". Verder wordt uiteengezet, dat vol gens een overeenkomst tussen de regering en het Rode Kruis, dit lichaam zijn werkzaamheden zal blyven vervullen en zodra daartoe de mogelykheden beschikbaar zul len zijn, zich weder ten volle zal ontplooien. Voorts protesteert het dagelijks bestuur van het Rode Kruis in Indonesië tegen wat het noemt „een zich steeds scherper afteke nende en sterk te veroordelen actie, welke het Rode Kruis in zijn arbeid hier te lande in de kern tracht aan te tasten". In het afgelopen weekeinde is men te San Marino in California met man en macht doende ge weest om te proberen de drie-jari ge Kathy Fiscus, die in een dertig meter diepe, nog geen veertig cen timeter brede wel was gevallen, tjjdig te bevrijden, doch tever geefs. Toen men tegen midder nacht van Zondag op Maandag het kind bereikte was het dood. De wel, waarin het kind is te rechtgekomen, was niet meer in gebruik en door onkruidbegroei ing aan het gezicht onttrokken. Op dezelfde dag, waarop dit on geluk gebeurde, was de vader van Kathy teruggekeerd uit de hoofd stad, waar hij gepleit had voor 't treffen van maatregelen ter af dekking van verlaten wellen. Volgens doktersverklaring was het kind reeds sinds Vrijdag dood. Men had aanvankelyk een „slangenmens" willen vragen, het kind uit de smalle wel te halen. Toen .dit te riskant werd geoor deeld, ook al omdat de luchttoe voer in de wel door het lichaam van de redder mogelyk te veel zou worden afgesloten, gmg mel1 met graafmachines en bulldozers aan liet werk, om het meisje uit te graven, terwyl vooi tdurenu lucht in het gat werd gepompt. veel aan bepaalde vogels wordt in geperkt. De feestvergadering van Zater dag, welke onder leiding stond van de 'voorzitter der Vereniging, de heer G. A. Brouwer, benoemde de heren mr P. G. van Tienhoven en J. Dryver tot erelid. De laatste is thans 35 jaar secretaris van de Vereniging en heeft in die Sanctie (gecombineerd met het secreta riaat van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten) onnoemlyk veel goed kunnen doen, evenals mr Van Tienhoven, die jarenlang voorzitter was van de organisatie van Vogelbeschermers.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2