"KORT mism Stichting I94ü-is)45 geeft overzicht van het vorige jaar. Vtouuiee heeft de Schoenen! Ir yan Gogh sprak te Middelburg over het werk van Yincent van Gogh. NOTEERT EVEN? GEMEENTERADEN Lezers grijpen naar de pen. Wat hebben deze schilderijen ons te zeggen? Jaarvergadering der Ghr. Zang- en Oratorium verenigingen. Maandag 11 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In een overvolle zaal van het Schuttershof te Middelburg sprak V rijdagavond Ir V. VV. van Gogh op uitnodiging van de Vereniging voor de Kunst, over het werk van zyn neef, de beroemde schilder Vincent van Gogh. Deze causerie was bedoeld als inleiding op de tentoonstelling van werken van deze selülder, die Zaterdagmiddag in het Kunstmuseum in de Zeeuwse hoofdstad werd geopend. Ir. van Gogh begon zijn cause- het hunkeren naar een familie- rie, die zowel voor als na de pauze leven en het willen zijn van een toegelicht werd met een aantal speciaal mens, die weet te geven, lichtbeelden van werken van terwijl bovendien in het werk is Van Gogh, met te wijzen op gelegd de grote liefde, die Vincent de enorme belangstelling, die er koesterde voor zijn broer Theo, is voor de schilderijen van zijn die hem financieel in staat stelde neef. Hij knoopte hieraan de con- zijn werk te verrichten. Bovendien clusie vast, dat er iets in de2e was zijn broer één van de weini- schilderijen ligt, dat de mensen gen, die zijn werk bewonderde, iets geeft en dat hen pakt. „Wat j Vincent echter kon slechts met is het, dat zijn werk zo aantrek- weinig mensen goed opschieten, kelijk maakt?" zo vroef ir. van vandaar ook, de beperkte keuze Gogh zich af. Spr. zei, dat deze bij het schilderen van portretten, werken iets laten zien van de j Tenslotte zei ir, van Gogh, dat grote moeilijkheden, waarin 1 het werk van zijn neef een voor iemand kan verkeeren, doch ook beeld is, hoever iemand het bren- hoe hij uit deze moeilijkheden ge- gen kan om te breken met wat raakt. Hierna gaf spr. een korte hem niet aanstaat in zijn onmid- levensbeschrijving van Vincent deilijke omgeving. De voorzitster van Gogh, waarbij hij opmerkte, 1 van de Vereniging voor de Kunst, dat de schilder niet minder dan mevr. Evers—Keg, weer er aan 800 schilderijen en even zovele te- het begin van de bijeenkomst op, keningen en brieven had achter- dat het een groot voorrecht is, dat gelaten, terwijl hij daaraan slechts een dergelijke tentoonstelling in 10 jaar heeft gewerkt. Spr. merk- de Zeeuwse hoofdstad te hebben, te verder op, dat ieder in deze j schilderijen en schetsen iets voor zichzelf vindt. Alles is vlug ge schilderd, doch met een grote zorgvuldigheid. Vincent van Gogh gaf blijk van een enorm voorstel- lingsvermogen en heeft gebroken met het schilderen in tinten, waardoor hij de kleurenharmonie op een hoger plan heeft gebracht, aldus spr. EEN ONTDEKKING.: Na een korte pauze vervolgde ir. van Gogh zijn causerie met een beschouwing over hetgeen een schilderij van Vincent van Gogh het publiek te zeggen heeft. Op het eerste gezicht, zo zei spr. is het een ontflekking en het is even als met een goed boek, hoe meer men er in leest, hoe mooier men het vindt en hoe meer men op de finesses gaat letten. Ir van Gogh vervolgde met er op te wijzen, dat bij ieder schil derij men iets gewaar wordt van de visie, die de schilder heeft, op datgene wat hij uitbeeldt. Vincent van Gogh had grote voorliefde voor de uitbeelding van de dage lijkse dingen en was vol liefde voor zijn medemensen en de dage lijkse arbeid; soms evenwel legde hij onbewust andere dingen in zijn werk. Verder valt op te merken Kikvorsen doen massale aanval op Coalville. Een leger van verscheidene duizenden kikvorsen heeft 'n aanval gedaan op het plaats je Coalville (in Leicestershire, Engeland). Zij bereikten reeds de rand van het stadje en dreigen het geheel te be zetten. De tegenaanvallen van de burgers van Coalville, die op de moerassen o.m. een voor kikvorsen aantrekkelijk, ver giftig bruinachtig deeg heb ben verspreid, hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De kikkers, die waarschijn lijk over goed geoefende of ficieren en bekwame strate gen beschikken, zetten hun opmars voort. Te Coalville heerst een ware alarmtoestand De notabelen van de streek zijn op het stadhuis bijeen geroepen. Om de vijand uit te roeien worden maatre gelen overwogen, die niet minder dan 2 duizend pond sterling zullen kosten. De 63e algemene jaarvergade- Met de militaire verzorgingsor- Kuim 2/2 millioen gulden ganisaties werd overeengeko- bijeenqebraeht. men, dat een gedeelte van de door de Stichting te organiseren In het beknopt jaarverslag Mei-actie aan deze organisaties over 1948 van de Stichting zaj worden overgedragen. 19401945 wordt o.m. medege- jjet devies van de Mei-actie deeld, dat de afwikkeling der1 zai luiden: Geeft één uur van aanvragen voor vergoeding van uw tijd voor hen, die alles tengevolge van een persoonlijke gaven, verzetsdaad geleden schade vor-i derde. Van de ca. 13000 aanvra- j gen waren eind December 7006, voorzien van een advies, aan het ministerie van Financiën, Adviescommissie Verzetsdaden, verzonden. Aan omstreeks 4500 gezinnen r;ng van de Kon. Bond" van Chris- doet de Stichting maandelijks te]l°ke z en oratorium ver- wtkeringen om hen in staat te enigjngen zal 18 en 19 April a.'s. stellen hun levenspeil binnen re - i te Haarlem gehouden worden. De delijke grenzen te handhaven. eers^e ^ag bestemd voor een De aard dezer betalingen is ech- concert in de grote Qf St. Bavo- ter langzamerhand grondig ge-kerk, waar de heren R. Beintema, wijzigd. organist der Koepelkerk te Leeu- De Stichting beschouwde hetwarden en Leo Mens, organist der als haar plicht alle pensioenge-paterskerk te Leiden, het orgel rechtigden op te sporen, ten- Zuiien bespelen. Daarna wordt een einde hen een aanvrage te doen autotocht door de omstreken ge indienen Op 29 September 1948, maakt. Op de tweede dag wordt de „fatale datum telde de Bui- de jaarvergadering gehouden. Be tengewone Pensioenraad 12.744 halve de huishoudelijke zaken aanvragen voor buitengewoon staat op de agenda een voordracht pensioen. Aan hen, wie nog geen van de heer Aug. Weiss inspec- pensioenen waren toegekend, teur L.O. over het onderwerp: werden uitkeringen in voorschot „Heeft de moderne methodiek van gedaan. Op 31 December j.L wa- het muziekonderwijs betekenis ren pas aan ruim 700 van de voor onze verenigingen?" 4621 financieel verzorgde geztn- Van 10—13 Mei zal de Bond, die nen buitengewone pensioenen thans ruim 900 zang- oratorium- toegekend. De sociale zorg blijft verenigingen telt, het 21e jaar- het kernpunt van de Stichtings- j lijkse koorleiders-examen houden arbeid. Mn Pulchri Studio te 's-Graven- De 9833 vrijwillige medewer- hage, waarvoor zich 36 candidaten kers vormden de onmisbare ba-1 gemeld hebben. sis van de Stichting. In totaal werd in 1948 van particulieren Koning Leopold gaat ontvangen een bedrag van 3 f2.621.775. De aanslag was verhuizen, f 2.500.000. Het aantal contri-Koning Leopold van België, om buanten steeg van 107.690 tot wiens positie bij onze Zuiderburen 129.456 en het jaarbedrag der nog steeds veel te doen is, gaat toegezegde contributies van volgens de Daily Telegraph van f711.770,01 tot f 785.437,14. Aan Préguy bij Genève, waar hij sinds contributies werd in totaal ont- 1945 woonachtig is, naar Cannes vangen f 645,977. 1 verhuizen. Met waardering wordt mei- Deze beslissing schijnt niet al- ding gemaakt van de resultaten leen haar oorsprong te vinden in der actie één uur loon af te de wens van de Vorst om van kli- staan voor de Stichting 1940maat te veranderen. 1945. De mijnwerkers brachten De Zwitserse Regering heeft f25.000 bijeen bij deze actie Er hem bÜ zijn vestiging bij Geneve waren ook enkele meevallers 1 dllidelÜk te verstaan gegeven, dat O.m. de schenking van het saldo ild zicn daar zou mooten onthou- van de textielstichting Grebbe- den van elke Politieke activiteit, gebied van f57.000, een gift van e laatste maanden heeft Konmg f 157.000 van het geliquideerde LeoP°jd evenwel tal van vooraan- Volksherstel in Groningen enz staande Belgische politici ontvan- De Nederlandse militairen in ?en' waa™a verscheidene publica- Indië brachten f31.000 bijeen. ties verschenen zijn over de even- Uit de lijst, waarop de bijdra- i^Heer van ^ors^ gen der districten zijn gespecifi- yÜV re£' ceerd, blykt, dat Zeeland in 1948 Knn n^'?fe Segermg helff,t T in totaal opbracht een bedrag 5™?gI" Leopold op even beleef- van f 51.217 39. n.l. aan perio- d„™a£?f1,stfe WIJZ® a*n de m ?945 dieke bi. f 11.276.83 «e®*ak?e afspraak herinnerd en aan opbrengst bijl.ragen ineens f 39.940,56. De aanslag voor Zee land was f72.600. De totale op brengst was per 1000 inwoneis f200,07. Onze provincie staat in de rij der districten op de op één na onderste plaats, n.l. 13, N. Brabant staat op nummer 14. Groningen staat bovenaan de lijst met een gemiddelde op- het is ten gevolge daarvan, dat Koning Leopold moet besloten hebben naar de Cöte d'Azur te vertrekken. Een conferentie onder auspi ciën van de wereldgezondheids organisatie en» de Unesco, welke Vrjjdag te Brussel geëindigd is na vijf dagen bijeen te zijn ge- brenast Der ifsi iü °P-;weest, heeft een permanente f 478 99 inwoners van raad opgericht voor de coördi- j natie op wereldschaal van con- daeen van~Mrf"^r^r gressen over de medische we- nnL„w „n ®Khtm?i tenschaP- De conferentie werd bfóderlandse vTkP °P b^ewoTnd door afgevaardigden *«1 k om 2,Jn bij-1 van 50 internationale niet-gou- erzetsslachtoffers f"® V3n de vernamentele medische vereni- geven. gingen. De woningpositie van Vlissmgen. Omtrent de woningpositie in Vlissingen zijn door burgemeester en Wethouders enkele cijfers bekend gemaakt. In totaal be draagt de woningvoorraad 6197 waarvan men evenwel 115 wo ningen dient af te trekken, wel ke totaal voor bewoning onge schikt zijn. In 1940 bedroeg de voorraad 6222 woningen. Er is een achterstand in bouw van gemiddeld 150 woningen per jaar over de tijd van 1941 tot 1945. De Kon. Mij „De Schelde" heeft daarenboven nog behoefte aan ongeveer 1000 woningen, andere diensten en bedrijven aan ongeveer 170 woningen, zo dat de totale behoefte nog on geveer 1920 woningen bedraagt. Oesterverzending uit Zeeland in Maart. De oesterverzending uit Yer- seke was in Maart van dit jaar ruim 150.000 stuks minder dan verleden jaar Maart. Dit is o.a. te danken aan de mindere af name van Holland en Engeland. In Nederland werden dit jaar Maart 166.595 stuks oesters ver zonden; verleden jaar Maart was dit 241.599 stuks. België nam in Maart 1949 992.830 stuks af, in Maart 1948 918.840. Engeland 144.060 en 267.050. Duitsland in Maart 1949 niets, in 1948 660 stuks. Naar verschillende andere landen werden in Maart 1949 98.750 en in 1948 131.822 stuks verzonden. Bespreking te Hulst. Zaterdag is te Hulst een be spreking gehouden over het op breken van enkele stukken tramrails van de Z.V.T.M. en de rijksweg TerholeKuitaart. Aan deze bespreking namen deel de Commissaris der Konin gin, enkele leden van G. S„ di recteuren van suikerfabrieken en enige groot-vervoerders. Deze opbreking van de rails staat in verband met de ver nieuwing van het wegdek van de rijksweg. VLISSINGEN. HavenhersteL Blijkens door B. en W. ingewon nen informaties wordt verwacht, dat de eerste binnenhaven in het voorjaar van 1950 in gebruik zal kunnen worden genomen. Op een vraag of er voorzienin gen kunnen worden getroffen voor de schuine kant van de Vissers haven, luidt het antwoord beves tigend. De plannen zijn, ondanks de grote kosten, in voorbereiding. Speeltuin. De speeltuinvereniging ls mo menteel bezig met het Inrichten van een speeltuin aan de Bloemen- laan. Gevraagd naar speeltuinen voor de binnenstad, blijken geen fond sen aanwezig te zijn, waaruit zulks zou kunnen worden gefinan cierd. Nationale feestdag. Door een der raadsleden is in verband met de stijlloosheid van de viering van de Nationale feest dag op het idee gekomen om de jonge mensen, die in een bepaald jaar de 23-jarlge (kiesgerechtig de) leeftijd hebben bereikt op het stadhuis door de burgemeester bijeen te doen roepen, teneinde hen te wijzen op de grote beteke nis van dit burgerrecht, alsmede van genoemde feestdag. Als blijvende herinnering zou dan een geschrift kunnen worden aangeboden. B. en W. hebben in hun ant woord toegezegd deze aangelegen heid te zullen bestuderen. Het nieuwe tehuis voor ouden van dagen. Het Ingediende schetsplan voor het nieuwe tehuis voor ouden van dagen ontmoet geen bezwaren bfj de directeur-generaal van het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, terwijl 'n aan vraag kan worden ingediend om toekenning van financiële steun door het Rijk op voet van de fl- nancielrngsregeiing Woningbouw 1948. Met het bestek-klaarmaken zullen 'echter nog wel enige maan den gemoeid zijn. Zo spoedig mo gelijk zal met het college van re genten overleg worden gepleegd voor de exploitatie. Huisnummering. Door een raadslid is naar aan leiding van de begroting de op merking gemaakt, dat de huis nummering In het oude stadsdeel nogal een en ander te wensen overlaat. Ondanks het aandringen van B. en W. op een betere huisnumme ring hetgeen een plicht is van de huiseigenaren heeft zulks weinig resultaat opgeleverd. Het ligt thans in de bedoeling, dat er door de politie een onderzoek in gesteld wordt. Zal de distributie gaan verhuizen Reeds vele malen ls aangedron gen op een verplaatsing van het distributiekantoor, zodat de Kleu terschool weer van het gebouw ge bruik kan maken. Huisvestings moeilijkheden waren de oorzaak, dat hieraan nog geen gevolg kon worden gegeven, doch B. en W. overwegen thans het distiióutie- kantoor onder te brengen In een noodwoning. Frans Naerebout. De door B. en W. ingestelde ad viescommissie Inzake het stand beeld van Frans Naerebout heeft haar taak nog niet beëindigd. Wel is een andere plaats gevonden, waarmee B. en W. zich kunnen verenigen, terwijl de commissie zich met enige beeldhouwers In verbinding zal stellen. SOUBURG. Causerie Schoolfilm. Vrijdagmiddag had in de raadszaal een bijeenkomst plaats waar uitgenodigd waren alle leerkrachten der lagere scholen en besturen der schoolver. om een causerie te beluisteren wel ke gehouden werd door de heer J. J. de Jong, districtshoofd van de Ned. Schoolfilm te 's-Graven- hage. Deze zette uiteen het doel van de film in de school n.l. om de kinderen door het levende beeld meer te kunnen leren. De scholen te Souburg be schikken thans over een filmtoe stel dat binnen niet al te lange tijd gebruikt zal worden. ST. LAURENS. Boerenleenbank vergaderde. Donderdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank haar 35e jaarvergadering. De voorzitter, Burgemeester W. v. 't Hoff, wees op de gesta dige groei van de bank. Bedroeg de omzet het eerste jaar f 32000 thans steeg dit tot 16 millioen. Had men eerst een klein kan toortje ter beschikking nu is er een aan de eisen des tijds vol doend bankgebouw met kassiers woning. Uit het verslag van de kassier, de heer S. Simonse, bleek eveneens de goede ont wikkeling. De rekening sloot met een bedrag in uitgaaf en ontvangst van f 16.106.241.70. De balans sloot met een bedrag van f2.013.281.00. Aan af- en bij schrijvingen bedroeg de winst over 1948 f 6.350.62, welke bij de reserve werd gevoegd. Het aantal dagboekposten bedroeg 10.000. Gezien de gunstige resul- taten besloot het bestuur de ren- j tevergoeding voor spaargelden I tot f5000 te bepalen op 2 pet. I De voorz. van de Raad van Toe- zicht adviseerde tot goedkeu ring der rekeningen en wees I op het feit, dat de voorzitter en de kassier vanaf de oprichting aan de bank zijn verbonden. Hij bracht hen, namens de Raad van Toezicht en de leden dank voor hun arbeid. Tot bestuurslid werd herkozen J. W. v. 't Hoff en tot lid van de Raad van Toezicht J. Koole Dzn. Nog werd medegedeeld, dat tot plaatsvervangend kassier door l het bestuur is benoemd mej. G. Bijl, thans als kantoorbediende aan de bank werkzaam. Tenslotten werden de film: Het geld van de Boer, en andere films vertoond. DOMBURG. „Het Groene Kruis" vergaderde. Donderdagavond hield de Vereniging „Het Groene Kruis" een ledenvergadering in de zaal „Wilhelmina". De voorzitter, dr G. Vaandrager, deelde mede, dat een uitkering van f 150 uit het „Dubbeltjesfonds" is ontvan- i gen. Iedere aanvrage voor de beschikking over hulp van een gediplomeerde baker kost thans f 5, waarvan de afdelingskas f 2.50 zal betalen. Op de begro ting is een hoger bedrag uit- getrokken voor materiaal, nu dit gemakkelijker en voor redelijke prijs is te krijgen. Domburg streeft naar de stichting van jeeij wijkgebouw, waarin de zich 1 steeds vermeerderende sociaal- hygiënische werkzaamheden zul- i len kunnen worden gecentrali seerd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. W. Schuur man, was bemoedigend van toon: Het gebouwtje hersteld en beter dan tevoren en de inven taris met hulp van vele zijden op peil gebracht; een geschenk van 3 ligtenten is geen kleinig heid! Uit de rekening over 1948 en de begroting 1949 bleek, dat de financiën zich op bevredigende wijze hebben hersteld, mede door het feit, dat de minimum contributie van f 1 op f 2.50 is gebracht. De uitgaven zullen evenwel stijgen doordat de jaar wedden van het verplegend personeel op een veel hoger peil moeten worden gebracht, terwijl er ook voor een behoorlijke pen sioenregeling dient te worden gezorgd. Op welke wijze zulks voor Domburg zal geschieden kan vandaag nog niet worden uitgemaakt. Geconstateerd kan worden, dat het werk der Groene Kruis- afdelingen zich gestadig uit breidt, waardoor zich ook voor deze vereniging een telkens ruimer wordend arbeidsveld ont plooit. De secretaris, de heer A. Goed hals, las de jaarcijfers over 1948. Inkomsten f 2008.57, uit gaven f 1662.24, goed slot f 346.33. De begroting 1949 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 1792.50. De heer J. W. Schuurman werd als bestuurslid herkozen. De belangstelling voor de ver gadering was niet groot. MELISKERKE. Tijdrede Ds C. Smits. Voor de Kiesver. „Trouw aan ons beginsel" der Staatkundig Geref. Partij hield Ds C. Smits, Chr. Geref. predikant en lid van het Hoofdbestuur der S.G.P. te Driebergen, een tijdrede. Spr. bepaalde zijn gehoor bij Ezech. 9:4. Hij trok een parallel tussen Johannes op Patmos en Ezeehiël, wel genoemd de Jo hannes van de oude dag en sprak over een zuchtend volk in de oordelen getekend en bewaard. Hij behandelde achtereenvol gens le. Het diep verval, waar van hier sprake is; 2e. hoe het oordeel voltrokken wordt en 3e. hoe een genadige verschoning hier gepredikt wordt. Na de verschillende visioenen, door Ezeehiël opgetekend, te heb ben gememoreerd, besprak hij de toestand van Nederland in het bijzonder. Hoe Nederland verheven is door de Here uit het slijk en de historie van Neder land geschreven is in het goud van Gods goedertierenheid en hoe de Here hier Zijn kerk heeft gebouwd. De mens brengt het niet verder dan het getal 6, het welk een getal is van de zonde, het getal der mensen en het goddelijk getal niet haalt. De mens tracht vrede op aarde te brengen eerst door middel van de Volkenbond, daarna dezelfde gedachte belichaamd ziende in de U.N.O., waar men Gods Naam niet noemt. Ze hebben God verlaten, wat wijsheid zouden ze dan ook in de Veiligheids raad hebben? Men brengt het niet verder dan het getal eens mensen 666. Ernstig waarschuwde spreker tegen de zonde en de ongerech tigheden van land en volk, wij zende op die zevende man, Christus, die uit eeuwig souve- rein welbehagen de „zuchters" tekende. Met bijzondere aandacht werd de rede aangehoord. ■^'aar de Kiesvereniging dit jaar 30 jaar bestaat is het plan dit later nog in engere kring te herdenken. De voorzitter, de heer H. Jansen, opende de vergadering, terwijl Ds Smits deze sloot. 's-HEER ARENDSKERKE. Candidaten K.V.P. De candidatenlijst van de K.V.P. ziet er voor de aanstaan de gemeenteraadsverkiezingen als volgt uit; 1. A. C. de Koning; 2. C .Ver donk; 3. C. Remijn; 4. H. Bou- dens; 5. B. Remijii; 6. M. Nagel- kerke. YERSEKE. Kreeften. De aanvoer van kreeften op de laatste veiling was zeer ruim, het geen wel te danken ls aan het mooie warme weer van eind Maart. Ongeveer 300 kg was aan geboden. De prijzen waren iets minder dan op de eerste veiling, maar zijn niettemin flink hoog. RENESSE. Bazar voor de Muziekvereniging Op 12 en 13 Aug. 1949 zal te Renesse de bazar gehouden wor den ten bate van aankoop nieu we instrumenten voor het mu ziekcorps „Luctor et Emergo". Voor deze bazar is veel nodig en bij de inwoners die gebruiks- en andere voorwerpen daarvoor willen afstaan zullen deze afge haald worden. Vooral de schoon maaktijd is een goede gelegen heid om eens aan de bazar te denken. - THOLEN. Vissersvaartuig voor museum. Het vissersvaartuig de Tholen 47, eigenaar de heer J. Bout, is verkocht aan het Zuiderzee- Museum te Enkhuizen, het vaar tuig is een hoogaars-model. Van de Th. 5, eigenaar J. Schot, zal een klein model wor den gemaakt voor het Museum te Antwerpen; de Th. 5 is een hengstmodel. ZAAMSLAG. Schoolfilm. Woensdagavond werd op 't ge meentehuis een demonstratie ge geven van het onderwijs met de schoolfilm door de heer de Jong voor leden van de Raad, hoofden der scholen en schoolbesturen. De heer de Jong zette uiteen de geschiedenis van de film en het nut en de wenselijkheid van de film voor gebruik bij het onder wijs. Hierna werden nog een paar films vertoond, een over de Betu we en een andere over de kap- meeuw. De heer de Jong beant woordde uitvoerig de gestelde vragen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot pontonsteigersknechts bij de Provinciale Stoombootdiensten W. Schout en N. But. Het aantal kiezers voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing te Tholen is vastgesteld op een totaal van 1979. -> In de maand Maart werden in St. Annaland nog 56 huisslach- tlngsvergunningen uitgereikt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wijk bij Duur stede, C. W. Corts te De Kaag. Geref. Kerken. Beroepen te Oostburg, J. B. van Mechelen te Roosendaal. Bedankt voor Minnertsga, J. H. de Boer te Monnikendam. Ds L. Rjjksen naar Amerika. Naar wij vernemen, heeft de classis Oost in Noord-Amerika der Geref. gemeenten ds L. Rijksen te Leiden uitgenodigd om voor drie maanden naar Amerika te komen, teneinde de gemeenten aldaar te dienen, zijn kerkgroep te verte genwoordigen op de te houden ge nerale synode en in kerkrechtelij ke vragen van advies te dienen. Kerkvoogdijen. Op de alg. verg. van de Ver. v. Kerkvoogdijen In de Ned. Herv. Kerk, op 29 en 30 Juni a.s. in Utrecht te houden, zal o.m. wor den gesproken over „de principes van het financiële beleid der kerk enerzijds en de huidige financie ring der algemene kerkelijke fi nanciën anderzijds" en over „vrij willige bijdragen of hoofdelijke omslag?" Economie. En wat men in tegenwoor dige wereld economie noemt, moge blijken uit dit gesprek tussen drie Fransen: Hoe vind jij nu, dat de zaken er voor staan? vroeg er een. We krijgen tenminste ko len uit Engeland, antwoordde een tweede. Nou, die kunn enwe best gebruiken, zei de derde. Ja, maar die kolen sturen we naar Italië. We krijgen er auto's voor terug. Dat is nog zo kwaad niet, dan krijg ik misschien eindelijk eens een wagen. Dat dacht je maar. Die auto's gaan naar België. Dat land geeft er koffie voor terug. Gelukkig, dan kunnen we eindelijk weer eens een goede kop koffie drinken. Dan vergis je je toch. We sturen de koffie naar Neder land in ruil voor kaas. Nou goed dan, dan krijgen we tenminste kaas. Je bent er al weer naast. Die kaas gaat naar Engeland. En wat krijgen wij er dan voor in de plaats? Maar dat heb ik je toch al verteld. Kolen immers. „N. Eeuw". MAANDAG 11 APRIL. Borssele; 8 u.: Ver. voor Cchr. Wijkverpleging. DINSDAG 12 APRIL. Vlissingen: 8 u.: Concor dia N.F.V.S.H. Goes: 10 u., Hotel „Cen traal": Plattelandsvrouwen. ELLEWOUTSDIJK. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van de burge meester bijeen. Mededeling werd gedaan van de Koninklijke goedkeuring op de verordening tot heffing van leges voor gebruik van plaatse lijke aanplakgelegenheden. Een verzoek van de vereniging „Eigen Erf" te Goes om een jaar lijkse subsidie werd afgewezen. Besloten werd op een verzoek van de Ver. van Ned. Gemeen ten een bedrag van f 0.01 per in woner beschikbaar te stellen voor een geschenk aan het ge meentebestuur van Middelburg bij de weder in gebruik neming van het Gothische gedeelte van het stadhuis. Vervolgens werd een begro tingswijziging, dienst 1.948 vast gesteld, alsmede een Kinderbij slagverordening voor het ge- meentepersoneel. Daarna werd besloten voor de bouw van 4 woningen een annu- iteitsgeldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage groot f 53.365. Een verzoek om een bijdrage in de exploitatiekostèn van de lagere Tuinbouwschool te Kapel- Ie werd afgewezen. Hierna werd besloten tot aan koop van enkele percelen grond in de Langeviele over te gaan, ter verbreding van de straat, als mede tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan de Bree- straat, op verzoek van A. C. Oele alhier. Goedkeuring werd verleend aan een begrotingswijziging van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1948. Tevens werd mede deling gedaan van de goedkeu ring door Ged. Staten op het be sluit tot instandhouding van de o.l. school, met verwijzing naar het recht van beroep hiertegen. Op verzoek van G. de Meester werd besloten premies beschik baar te stellen voor verbetering van diens woning. Tevens wer den de pensioensgrondslagen van het gemeentepersoneel her zien. Bij de rondvraag werd nog ge ïnformeerd naar het herstel van de haven, waarna de vergade ring werd gesloten. SLUIS. Subsidie voor nieuwe landbouwwinterschool. Onder de ingekomen stukken, die in de gemeenteraadsvergade ring van Sluis voorgelezen wer den, bevond zich ook de goedkeu ring van het herbouwplan voor de gemeente. De raad besloot aan de Chr. en R.K. Kleuterschool een subsidie te verlenen van f 5.per leerling. Van de R.K. maatschappelijke ge zinszorg te Aardenburg werd f 100 toegekend voor de gezinszorg te Heille. In verband met het feit, dat de Rijkslandbouwwinterschool wil komen tot de bouw van een nieuw schoolgebouw, werd aan de raad een subsidie gevraagd in de hoge I kosten. In aanmerking nemende j het belang van de school voor de I streek, beschikte de raad gunstig jop dit verzoek. De postduivenvereniging „Tot I weerziens" vroeg als gedupeerde I vereniging f 500.De raad be- i sloot echter de helft van dit be- Idrag toe te kennen. Met het plan voor herbeplanting van het ge- i deelte wal tussen Kaai en Rozen- oord kon men niet aceoord gaan. Daarom zal een nieuw ontwerp aangevraagd worden. De noodwo ningen werden doof de raad over gedaan aan het Rijk, althans een dergelijk besluit werd genomen. Hierdoor zullen deze woningen binnen 10 jaar geheel afbetaald zijn. üp 22 April zal de aanbesteding plaats vinden van het park, dat op het zgn. St. Janskerkhof ge projecteerd is. v De raad nam in besloten zitting het besluit om Ged. Staten te ver zoeken het bedrag voor de uitvoe ring van de restauratie van het I stadhuis te verhogen. Het bedrag i van f 35.000.is n.l. reeds ver- i werkt. Medegedeeld werd, dat Monu mentenzorg het Marktplein te St. Anna ter Muiden graag hersteld zou willen zien. Hiervan bedragen de kosten f 10.000. De burgemeester zal een nieuwe ambtsketen moeten hebben, maar er is nog geen keuze gemaakt. De heer I. de Hal werd opnieuw be noemd als klokkenist te St. Anna ter Muiden. Mochten in het komende najaar mensen zonder werk komen te zit ten, dan kunnen zij helpen bij het opruimen van de bunkers bjj het sportterrein. Een huismoeder aan het woord. In het „Zeeuwsch Dagblad" van Maandag 4 April 1949 las ik Flit sen „Huishoudelijke hulp". Ik ben het daarmee volkomen eens; maar nu de keerzijde van de medaille. Ik ben maar een zeer eenvoudi ge vrouw, moeder van 6 kinderen. De oudste 11 jaar, de jongste 9 maanden. Ik moet alles zelf doen. Waarom? Is er geen hulp? O ja, ik kan best een werkster krijgen! Kosten f 3 per dag, dus een nor male prijs. Maar nu komt het. Mijn man verdient van half No vember tot half April per week f 26 tot f 30; dus dat is dan voor ons achten. Van half April tot half November f 40. Mijn man is landarbeider, dat Is een loon waar men gebrek bij lijdt. (Waarom moet de landarbeider het zwaar ste werk doen en naar verhouding net minste verdienen Daar kunt U misschien alléén 'n aparte flits mee vullen. U zult misschien zeggen; de kin dertoeslag. Nu daar ben Ik erg dankbaar voor, maar als wij die niet hadden, dan moesten wij schuld maken. Ik wacht nu ten minste al op de kindertoeslag, want vjjf van de zes kinderen moeten schoenen voor school of voor 's Zondags. Dus schoolschoe- nen f 8 per paar ongeveer. Voor 's Zondags f 12 tot f 14. Mijn zoontje van 10 jaar moet een pak voor 's Zondagsdat zal wel niet ver van de f 50 vandaan zijn, enz. enz. Dus die kindertoeslag moeten wij hebben voor kleren, brandstof, schoenen enz. enz. Ik lees dikwijls in bladen en in tijdschriften, dat moeders zonder hulp overbelast worden; inderdaad zij worden dan oververmoeid, prikkelbaar enz. enz. Dat is ook zo, maar dat is bij ons misschien nog wel erger. Mevrouwen, die 'n behoorlijk inkomen hebben, doen de was naar de wasserij b.v. Hoe gaat dat in onze kringen, en dat is historisch: 's Maandags of Dinsdags zoekt de moeder alles wat gewassen moet worden bij el kaar en zet dat in het sop en wanneer 's avonds manlief thuis komt gaan ze samen wassen, of wanneer de vrouw niet zo sterk is, dan doet papa het alléén. Zou het voor ons ook niet fijn zijn, als wij niet zo overbelast waren? Maar daar hoor je nooit over; ik moet straks alleen de schoon maak doen en 's avonds helpt mijn man dan, en als de school uitgaat om half vier helpen de kinderen. Dat wordt zo normaal en gewoon gevonden, daar schrijft niemand eens over. Ik sprak eens een lieve, aardige mevrouw; ze zei: Ja, U moet het ook alléén doen, maar jullie zijn ook kleiner behuisd. Net of dat kleiner behuisd zijn een groot ge mak mee brengt; dan moet je im mers alles op elkaar zetten; ruim te is toch veel gemakkelijker? Ik ben helemaal niet afgunstig op andere mensen, die meer geld In hun portemonnaie hebben, want rangen en standen zullen er altijd zijn en blijven, maar ik vind toch, dat de zaak van de hulp in het huisgezin altijd maar van één kant belicht wordt. De mevrouws, die kunnen betalen worden beklaagd en de moeders, die even hard hulp nodig hebben, en die de financiën ontbreken, daar zwijgt men over in alle talen. .Nu mijnheer, veel succes met Uw flitsen! EEN LEZERES. Jaarvergadering Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden zal op 17 en 18 Mei a.s. haar 50ste jaarlijkse algemene vergadering houden te Den Haag. De heer H. J. Vermeu len, voorzitter van het hoofdbe stuur, zal een referaat houden over „Bedrijfstaksgewijze vakor ganisatie en de beambten". Voorts worden de ingediende voorstellen besproken, o.m. fusie met de Ned. Chr. Bond van Verzekeringsagen ten en Ziekenfondsboden, en een voorstel het saldo van de Voor malige werklozenkas, dat ruim f 140.000.bedraagt, na aftrek van een storting van 15 in het fonds bijzondere arbeid van het C.N.V., te storten in een nieuw te vormen fonds ter bevordering van de doorwerking der christelyk- sociaie gedachte. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 8 April. Gele Savoyekool 30, Rodekool 1529, Wittekool 8, Lof 926, Prei 89, Spinazie 730, Spruiten 3058, Sla I 11—18, Sla II 4—17, Bloemkool Ia 65—85, Bloemkool I 3663, Bloemkool II 831, Bloemkool III 6—21, Radijs (bos) 6—16, Schorseneren 2024, Rabarber 2633, Andijvie 2542, Sla p. kg. 14—38, Stoofsla 13—18, Ap pelen fabriek 5053. GOES. Veiling van 8 April: Spinazie 3539, Witlof 1028, Rabarber 3741, Rodekool 22, Prei 88.50, Peen 2,504, Uien 23,40, alles per 100 kg.; Krop sla 715, Bloemkool 70, Knol selderij 15,50, Madeliefjes 1,20 1,40, Violen 2,20, Ganzeneieren 3436, Eendeneieren 10, Kal koeneieren 28, alles per 100 stuks; Radijs 6,5012, Bossel- derij 1012 per 100 bos. ZIERIKZEE. Veiling van 8 Stoofsla 21—29; Witlof 26—43; Spinazie 3068; Rode Kool 25; Prei 1113; Andijvie 50; alles per kg. Kropsla 514; Bloem kool 1646; Knolselderij 910; Bos Radijs 912; alles per st. en bos.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3