Volledige wetgevende, uitvoerende en rech terlijke macht voor W.-Duitse regeringen. L NIEUWS Tito bijt naar twee kanten. Poolse verstekelingen 48 uur zonder voedsel op Nederlandse bontboot. Middelburgs burgemeester opende de Vincent van Gagb-tentoanstelling. Zeeuws Zaterdagelftal klapt district Dordrecht met 3-1. EERSTE E.V.0.-D1PL0MA S VOOR ZEEUWSE CHAUFFEURS. Bezettende mogendheden behouden echter nog veie bevoegdheden. SNIPPER Algemene vergadering V. V. D. Van groot belang ?oor bet bedrijfsleven. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Engelse Conservatieven winnen hg graafsehaps- verkiezingen. Wijlen ir. J. Berlier naar zijn laatste rustplaats gedragen. Geref. mannen uit Zeeland te Middelburg bijeen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. WaMraat 33, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzsn, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1226 MAANDAG 11 APRIL 1949 Abonnementsprijs ƒ3.99 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Op- en ondergang van Zon- en Maan. Dinsdag: Zon op 5.51 u., onder 19.31 u. Maan op: 18.51 u., onder 5.42 u. Hoogwater Dinsdag 12 April: Vlissingen: 1.05 u. 1.96 m., 13.36 u. 2.17 m. Terneuzen: 1.36 u. 2.16 m., 14.03 u. 2.37 m. Wemeldinge: 2.53 u. 1.59 m., 15.21 u. 1.86 m. NSflKSUEHCij! De tekst van het Bezettingsstatuut voor West-Duitsland is gis teren namens de Westelijke geallieerden aan het presidium van de Constituerende Vergadering te Bonn overhandigd met verzoek om commentaar op een bijeenkomst met de leiders van de Duitse parlementaire raad en de ministers-presidenten van de „Lander op Donderdag a.s. te Frankfort, Het Bezettingsstatuut belooft volledige wetgevende, uitvoerende i IfAilnonln i-foilt 11 rl Internationaal Gerechtshof wijst Engeland vordering toe. Het Internationaal Gerechtshof heeft de Britse eis tot schadever goeding van Albanië in de zaak „Kanaal Korfoe" toegewezen. Het hof achtte Albanië „responsible j under international law". Zoals men zich herinneren zal rechterlijke macht aan de regeringen van de federale staat en I beschuldigde Engeland Albanië Kiv/attimilo mot/onil. 1 Pr van miinpn in hpf TCnrfnplranaal Lander" behalve op de gebieden, w aarop de bezettende mogend heden zich het gezag voorbehouden. Het statuut staat echter Duitse autoriteiten toe hun de betalingen, be- centratie, dekartelisatie, decon- handelsdiscriminatie, ervan mijnen in het Korfoekanaal gelegd te hebben, waar de Britse torpedobootjagers „Volage" en „Sanmarez" in October 1946 mee in aanraking kwamen en zwaar voegdheden ook uit te oefenen op buitenlandse belangen in Duits- beschadigd werden, 1 1.- 1J ,,n„4n.:nnnn nn Fill itl'livwl I 1 1 Ts - V- iict terrein, dat aan de bezettings autoriteiten voorbehouden blijft, mils de Duitsers daarvoor toe stemming van de geallieerden ont vangen. De drie mogendheden verklaren te hopen, dat zij niet zullen be hoeven over te gaan tot hervat ting van het gezag op andere ge bieden dan die zij zich hebben voorbehouden. Indien zij dit ech ter nodig zouden achten om vei ligheidsredenen, voor het behoud van een democratische regerings vorm in Duitsland, of bij het na komen van hun eigen internatio nale verplichtingen, behouden de geallieerden het recht hiertoe over te gaan, na de Duitse auto riteiten te hebben verwittigd. De bezettende mogendiieden zullen de burgerrechten van alle personen ontzien. Door do bezettingsautoriteiten uitgevaardigde wetten zullen in overeenstemming worden ge bracht met het Bezettingsstatuut. De bezettende mogendheden verplichten zich tot herziening van het statuut na twaalf maan den en binnen achttien maanden nadat het van kracht geworden is, met het doel de jurisdictie van de Duitse autoriteiten op wetge vend, uitvoerend en rechterlijk ge bied uit te breiden. Zij behouden zich volledig ge zag voor in zaken betreffende ont wapening en demilitairisatie met inbegrip van researchwerk, verbod ->n beperkingen van industrieën en .an de burgerluchtvaart. Zij behouden controle over Ruhr-industrie, restitutie, herstel- land en vorderingen op Duitsland.j 44 Britse zeelieden verloren Buitenlandse zaken, verplaatste j daarbij hun leven en 42 werden personen en vluchtelingen, be- gewond. De beslissing werd met scherming, aanzien en veiligheidn5 stemmen genomen. der geallieerde strijdkrachten enj haar employé's blijven ook aan de geallieerden voorbehouden. In binnenlandse aangelegenhe den behouden de bezettingsauto riteiten zich in zoverre controle voor als nodig is om een zodanig gebruik van fondsen, voedsel en andere voorraden te verzekeren, dat Duitslands afhankelijkheid van buitenlandse hulp tot een mini mum beperkt blijft. Tevens behouden zij de contro le over de zorg voor, en behan deling van personen, die door ge allieerde rechtbanken veroordeeld zijn en in Duitse gevangenissen vertoeven. Het hoofdkwartier van de Brit se Labourpartij heeft Zondag avond bekend gemaakt, dat de partij tot dusverre 336 zetels ver loren en 83 gewonnen had in de verkiezingen voor de graafschaps raden. Deze cijfers hadden betrekking op 55 van de 62 graafschapsraden in Engeland en Wales, waarvoor de vorige week verkiezingen ge houden werden. Het centrale bureau van de Conservatieve partij verklaarde, dat volgens de tot dusverre ont vangen resultaten, de Conserva tieven een netto zetelwinst boek ten van 325 zetels, waartegenover slechts een verlies van 19 zetels stond. Morgan Phillips, secretaris van de Labour-partij, verklaarde, dat de uitslagen een uitdaging waren voor de gehele Labour-beweging en dat weinigen verwachtten, dat de verliezen zo zwaar zouden zijn. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, getiteld „Beginselen van de belastingheffing", de heer mr W. H. van den Berghe, ge boren te Tholen. Geen wijziging in houding van Joego-Slavië. De premier van Joego-Slavië, Maarschalk Tito, heeft op een derde congres van liet Volksfront verklaard, dat Joego-Slavië niet het voetspoor van de imperialisten kan drukken. „Ons land bouwt met zelfver trouwen en met groot succes aan het socialisme. Alle oorlogsstokers en reactionnaire elementen in de kapitalistische landen hebben on gelijk als zij denken, dat zij, met het oog op de toestand waarin ons land zich thans bevindt en i.v.m. de houding die de landen van Oost-Europa tegenover ons aanne men, een wijziging van onze hou ding kunnen verwachten. Op dit Gisteren werden zij te Zaandam „bevrijd". Honderden Zaandammers volg den gistermiddag van de kade de in Polen geen lid van de partij bent, breng je het tot niets". De beide verstekelingen hadden slechts een half kilogram brood en een fles water meegebracht. Zaterdagmiddag heeft op de al gemene begraafplaats te Bussum onder buitengewoon grote belang stelling, de teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van ir J. Gerber, in le ven o.m. Hoofd van bet Streek- bureau Walcheren. Van de zeer vele aanwezigen j noemen wij o.m. een deputatie van j het ministerie van en van ir Roos, ir Maas namens de Ver. van Directeuren van meentewerken in Nederland, een wethouder en de gemeentesecre taris van Bussum, de burgemees ter van Naarden enz. Uit Zeeland waren voor deze begrafenis o.m. naar Bussum ge komen de heren L. J. van 't West- lossing van het 500 ton metende Tweemaal 24 uur hebben zij zon- houtschip „Ferooia" van het Rot- der enig voedsel aan boord ver- terdamse bevrachtingskantoor toefd. Na de ontdekking heeft de stuk blijft ons standpunt ongewij zigd. Wij zullen vechten voor de vrede en tegen alle oorlogsstokers. Hoe verbitterder de actie van de Kominform is, des te meer worden wij versterkt in onze re- volutionnaire overtuiging, dat wij weerstand moeten bieden en sterk moeten zijn. Deze propaganda is niet Marxistisch. Zij schaadt niet alleen het prestige der socialis tische methodes bij het onderling verkeer tussen de socialistische landen, doch kan catastrophale gevolgen hebben voor de revolu- tionnaire ontwikkeling van de wereld." Tito beschuldigde de Komin- Politieke gevangenen luister den telefoongesprekken af. Tijdens werkzaamheden in het kamp Crailoo bij Laren, waaruit onlangs de laatste politieke de linquenten zijn vertrokken, heb ben ambtenaren van de P.T.T. ontdekt, dat de telefoonkabel, wel ke het kamp Laren met het Di rectoraat-Generaal verbindt, een aftakking had naar de reparatie werkplaats. Hierdoor zijn de po litieke delinquenten in staat ge weest alle gesprekken tussen het kamp en het Dir.-Generaal af te luisteren. Aan de aftakking was te zien, dat deze lijn geruime tijd in werking moet zijn geweest. Een culturele gebeurtenis van I sloot zijn rede met de beste wen- grote betekenis. sen voor het bezoek" Zeeland voelt zich nog altijd erg ANDERE SPREKERS. Jhr. Sandberg sprak zijn ope- imsdeeld, wanneer het gaatv ningsrede uit nadat de presidente het aantrekken van culturele 0 waarden naar deze provincie. Thans echter bevinden zich niet minder dan 50 schilderijen V ereniging van Chr. Mulo in Zeeland. De afd. Zeeland van bovenge noemde vereniging vergaderde Zaterdag in de Bogardzaal te Middelburg o.I.v. de heer H. C. van Donk van Goes, die in zijn Vincent van Gogh in de Zeeuwse hoofdstad en het is thans aan de inwoners van onze provincie te tonen, dat zij belangstelling heb ben voor deze culturele gebeur tenis. Zaterdagmiddag is deze ten toonstelling, waarover al zoveel l van „Voor de Kunst" de talrijke aanwezigen, w.o. wij opmerkten de griffier der Staten, dr B. D. H. i Tellegen en tal van andere voor aanstaande personen uit de pro vincie, had welkom geheten en ir V. W. van Gogh, die de avond te voren een en ander over het werk van zijn neef had verteld, had meegedeeld, welke indeling op de tentoonstelling is gemaakt. In de eerste zaal hangt het oud- - - .door Jhr. Mr W. C. Sandberg tot welkomstwoord gewaagde van de I Essenburg, burgemeester van verontrustende toestand, nu de Middelburg, officieel geopend. Jhr. regering het overleg met de on- Sandberg begon zijn rede met er- is gesproken en geschreven en dieste werk, meestentijds in chrono- in het buitenland duizenden be- i logische volgorde. In de tweede langstellenden heeft getrokken,zaal hangen de schilderijen uit de derwijzersorganisaties verbrak derhalve is dringend nodig, dat al le 40.000 onderwijzers zich aan- op te wijzen, dat het leven nog iets anders geeft dan de strijd om het bestaan van alle dag. In dit sluiten bij en trouw meeleven met verband heeft het werk van Van één der organisaties. Gogli ons veel te zeggen; deze Verslagen werden uitgebrachtschilder immers heeft zijn le- over de Vernieuwingsdag te vensstrijd gestreden, ook voor on- Utrecht, door de heren v. Ditmar ze generatie, aldus de burgemees- van Vlissingen en Groenenberg 1 ter, en we zullen moeten streven van Terneuzen, van de algemene j naar die wereld, die plaats heeft vergadering te Scheveningen door de voorzitter, van de contactver gadering door de heren van Zierikzee en Groenenberg. Daarna hield de heer van Hut- voor de naastenliefde. Dank bracht spr. aan de presi- Spaans j dente van de Ver. voor de Kunst, die de tentoonstelling organiseer de; dank bracht hij verder de ini- ten van Middelburg een referaattiatiefnemer, de heer R. A. de over: „Denken en de U.L.O.-didac- Muynek, en aan de heer A. G. tiek", waarbij de nieuwste psy- Wagensveld. Sprekende over de chologische beschouwingen over cultuur en Zeeland, haalde de de ontwikkeling van het logisch denken in 5 phasen werden ont vouwd en de daaruit voortvloeien de richtlijnen voor het onderwij- tijd, dat Van Gogh in Zuid- rank- rijk werkte, waarbij men kan on derscheiden zijn werken in liet voorjaar en in de zomer en ten slotte hetgeen hij geschilderd heeft aan het eind van zijn ver blijf in Arles. De derde zaal be vat de werken, die Van Gogh heeft geschilderd in de laatste jaren van zijn leven. De afdeling Zeeland van de Bond van Geref. Mannenvereni- gingen in Nederland hield Zater dagmiddag j.l. haar jaarlijkse toogmiddag in de Hofpleinkerk te Middelburg. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer H. C. van Donk burgemeester het rapport van dete Goes, speciaal welkom heten Z.L.M. aan, waarin over deze de Bondsvoorzitter, ds Y. van der zaak wordt gesproken en spr. was Zee. Hij deelde mede, dat het aan- van mening, dat men hier een tal verenigingen en het aantal le- unieke gelegenheid heeft, iets van - den, gezien het getal Gereformeer- form ervan, voormalige leden vanen van 16-jarigen werden een „kapitalistische" geheime or-1 aan£egeven. Een geanimeerde dis- de grote culturele waarden te ko-den in Zeeland, nog steeds veel te cussip volede. Het H.B.-lid. de men zien .Thr Sandhpvp- snrak 1 Unin ic lvparnm is het eis te ganisatie als eigen agenten Joego-Slavië te gebruiken. „Wij hebben thans de bewijzen in handen, dat zich in verschil lende communistische partijen, zelfs onder de hoogste leiders, agenten van bepaalde kapitalis tische staten bevinden", aldus Tito. Spriethoff N.V. Onder de 36-jarige kapitein Hein Sioots was dit schip Woensdag j.l. uit Stettin vertrok ken met een lading hout bestemd voor Zaandam. Bij het vuurschip „Gjedser" ten Oosten van de monding van het Kaiser Wilhelm-kanaal hoorde de 16-jarige lichtmatroos Chiel van Drenkelaar uit Rotterdam klop pen in het vooronder. Met de ka pitein, die hij terstond gewaar schuwd heeft, kwam de wacht- matroos tot de verrassende ont- wpPdPrnnhouwi dekking, dat zich twee versteke- mmisiene van wederopbouw s beyonden Deze volkshuisvesting onder leiding bovendien in een gevaar. Pp. lijke situatie te zijn geraakt. Het vrij stormachtige weer had nogal wat water over het schip doen slaan en het hout was gaan trek- ken, zodat voor beide mannen slechts een ruimte van 180 bij 40 - centimeter overbleef. Eén der j mannen antwoordde op een vraag van de kapitein, waarom zij uit Polen wilden vertrekken: „Es 1st bemanning een gat geboord door het metalen z.g. graanschot en daardoor een gummislang in de kleine ruimte van de vluchtelin gen gebracht. Door de slang werd vloeibaar voedsel geleid, dat de mannen om beurten opzogen. Op dezelfde manier kregen zij de ge legenheid nu en dan een cigaret te roken. Om half vijf gelukte het aan de 24 lossers, het schip zover vrij te krijgen, dat de Poolse versteke lingen naar boven konden wor den gehaald. De oudste viel met een bewusteloos, toen hij in de buitenlucht kwam, de jongere hield zich beter, doch van beiden was de toestand van die aard, dat besloten werd hen naar het zie kenhuis te vervoeren. De Amerikaanse militaire begroting bijna 16 milliard dollar De Commissie voor de Toewij- ende en L. P. van Oorschot, resp. wethouder van Middelburg en van WIla?n vercrenKen. zingen van het Amerikaanse Huis Vlissingen, de heer van Eesleren scnoner ln Hoiianü zu sem. j |.van Afgevaardigden heeft haar namens de vroegere sociale com-1goedkeuring gehecht aan de mili- I tai Communistische overtocht over de Jangtse. Volgens Radio Peiping treffen drie communistische legers voor bereidingen om de Jangtse over te steken met het doel de vrede te verwezenlijken op de commu nistische voorwaarden. Tahokou, een regeringsbrugge- hoofd aan de Noordelijke oever van de Jangtse, 25 km. ten Oosten van Nanking, heeft geen stand kunnen houden tegen een over macht van 30.000 communisten. Zaterdag zijn de eerste, door de artillerie der communistische troepen afgevuurde granaten op de Zuidelijke oever van de Jangtse terecht gekomen in de plaats Lungtan, 30 km. ten Oosten van Nanking. cussie volgde. Het H.B.-lid, de heer Zoutewelle van Gorinchem, woonde de goedbezochte en wei- men zien. Jhr. Sandberg sprak i klein is. Daarom is het eis te verder de hoop uit, dat deze ten- trachten het ledental te verdub- toonstelling het begin ervan zalbeien en daar, waar nog geen ver- geslaagde vergadering bij. Naar i zijn, dat men ook in Zeeland van1 eniging bestaat, er één op te rieh- de contactvergadering van 23 April a.s. te Utrecht werden af gevaardigd de heren van Donk en Groenenberg. de Nederlandse cultuurgoederen i ten. zal kunnen profiteren. Laat iedereDs van Zet uw dan ook deze kans grijpen,' een rede zo zei spr. pe burgemeester be- Sowjet-Unie verwerpt Westelijke voorstellen over Italiaanse koloniën. In de politieke commissie der V.N. heeft de Sowjet-Unie de En gelse en Amerikaanse voorstellen voor de bestemming van de voor malige Italiaanse koloniën in Afri- Zeeuwen legden grote vecht lust aan de dag. Een elftal uit «1e Zeeuwse Za terdagmiddagcompetitie speelde Zaterdag op het fraaie sportter rein te Krabbendijke tegen een Zaterdagmiddagelftal uit bet district Dordrecht. Er was gedu rende de wedstrijd een sterke wind, die de spelers parten speel de, wat tevens gezegd kan wor den van het gladde terrein. De Zeeuwse combinatie ver scheen in de volgende opstelling in het veld. Doel: L. de Nooyer (Arnemuiden)achter: C. Lobbe- zoo (Rilland) en A. Marijs (Arne muiden); midden: J. van Dalen (Kloetinge), J. Kriekaard (Krab bendijke) en D. Moerland (Yer- seke); voor: H. Poort (Rilland), L. Priester (Nieuwdorp), A. la Grand (Nieuwdorp), C. Meerman (Arnemuiden) en C. Eikenhout (Kats). De Zeeuwse ploeg was in tech nisch en tactisch opzicht de min der Zee hield daarna over het onderwerp „Roeping. Nu!" Spreker baseer de zijn betoog op een stuk Heils- historie, n.l. Elia tegenover Achab. Het gaat daar niet om Elia of om Achab, maar om het Woord Gods. Als Elia moet onderduiken aan de beek Krith of uitwijken naar Zar- fath, dan verdwijnt met hem het Profetische Woord uit IsraëJ en komt er voor in de plaats geeste lijke en maatschappelijke ellende. Elia gaat op reis alleen met de belofte van God en zijn geloof overwint. Dit is een bijzonder geval, maar toch geeft het de regel aan voor moest de Nooyer al zijn talenten tonen. Uit een scrimmage voor het Zeeuwse doel, ontstaan uit een corner, scoorde Rollef de gelijk maker 11. Eikenhout kreeg een fraaie kans de Zeeuwen opnieuw de lei ding te geven, maar faalde hope- ons leven van iedere dag. loos. Toch bracht la Grand nog Een aantal vragen werd door voor de rust de stand op 21. de spreker beantwoord. De heer Na de thee speelde zich vrij spoedig een hachelijk moment voor de Zeeuwse veste af. Een kogel van de Dordtse midvoor sprong af op de lat, de bal werd opnieuw ingeschoten, maar nu was de Nooyer op zijn post. Toen Priester van dichtbij de voorsprong kon verhogen tot 31 waren de gasten geslagen. De Zeeuwen hielden het heft in han den tot het einde en consolideer den hun voorsprong. 'de Jong van de afdeling Souburg declameerde op verdienstelijke wijze. Na een slotwoord van de voor zitter eindigde ds van der Zee met dankgebed. missie, verbonden aan het Streek- bureau Walcheren, de heer Adams, de vroegere waarnemer op Walcheren van ir Gerber en enige persoonlijke vrienden. In de aula van de alg. begraaf plaats hebben niet minder dan 14 sprekers het woord gevoerd. Al lereerst sprak een broer van de overledene, die op de grote acti viteit van wijien ir Gerber wees en zei, dat deze niet tevergeefs geleefd heeft. Ook werd gesproken namens de schonken Ver. van Politieke Gevangenen uitvraagstuk, de bezettingstijd. Wijien ir Ger- Het toer moet om! Bij de opening van de alge mene vergadering van de Volks- i partij voor Vrijheid en Demo cratie heeft de voorzitter, Mr P. J. Oud, een rede gehouden, waar- bij bijzondere aandacht werd ge- lca verworpen. Volgens Gromyko dere der gasten, maar zij legde taire begroting voor het jaar, dat 1 Juli 1949 begint. De uitgaven voor de Amerikaanse strijdkrach ten worden begroot op 15.909,116.800 dollar, dat is ruim hebben Engeland, de V. S. en Frankrijk de bepalingen van het Itaiaanse vredesverdrag ge schonden. Gromyko stelde voor de voorm. Italiaanse koloniën onder een al gemeen door de V.N. uit te oefe 5 milliard dollar meer dan de som, nen beheerschap te plaatsen, waar Truman aanvankelijk om waarbij Italië deel zou uitmaken had verzocht. Het leeuwenaan- van de beheerschapsraad. aan het Indische Spr. herinnerde aan de ver- ber werd het lichtend voorbeeld kiezingsleuze: „het roer om! genoemd voor velen van zijn col- riet varen van een andere koers lega's. Nimmer werd tevergeefs >s echter niet gemakkelijk, voor een beroep op hem gedaan voor al ook in verband met de poli hulp aan zijn lotgenoten tijdens tieke verhoudingen, de bezetting. j Een regering moet met de Ir Dudok sprak namens de politieke werkelijkheid rekening Schoonheidscommissie, waarvan houden. de overledene lid was en roemde Het kan wel eens zijn, dat het de grote vriendschap en bijzon- schip van staat een andere koers dcre begaafdheid van deze. i moet volgen, dan die, welke Ir Roos wees op de grote ener- rechtstreeks naar de uiteindelijke gie, die ir Gerber ontplooide. Hijbestemmingshaven voert. Het ging, vooral op Walcheren, altijd kan, als het erg slecht weer is, recht op zijn doel af en dat bracht ook wel eens gebeuren, dat het hem nogal eens in conflict met schip een noodhaven binnen- Den Haag. Toch zal men hem loopt. Op de buitenstaander kan daar nooit vergeten. dit dan de indruk maken als had Wethouder van 't Westende de kapitein het doel van zijn reis deel van deze som zal voor de luchtmacht besteed worden. De begroting voorziet in een strijdmacht van 4.743.100 offi cieren en manschappen, o.w. 2.709.300 georganiseerde reserve krachten. Aan geregelde strijd krachten zal het leger 677.000, de vloot 527.000 en de luchtmacht 440.000 man bezitten. Lybië zou na tien jaar onaf hankelijk moeten zijn. Gedurende die tijd zou het moeten worden bestuurd door een algemene be heerschapsraad der V.N. Eritrea zou dezelfde status moeten hebben als Lybië, waarbij Ethiopië, via de haven van As- sab, een uitweg naar zee zou moe ten krijgen. meer vechtlust aan de dqg dan de tegenstander, wat dan ook de overwinning opleverde. De verde diging was het beste deel der ploeg. In de voorhoede voldeden beide vleugelspelers niet zoals men algemeen had verwacht. De Dordtse combinatie had eveneens een sterke verdediging, maar in de voorhoede ontbrak het aan de nodige stootkracht. De Zeeuwen startten met de wind in de rug. Eikenhout had na 7 min. succes, toen hij een hoog schot vanaf de vleugel inzond, dat de Koning verkeerd beoordeelde; de bal verdween in het net: 10. Toen de gasten gevaarlijk wa ren doorgebroken en linksbinnen Rollef een hard schot inzond noemde wijlen ir Gerber een stuurman op het eiland Walche ren, die met vaste hand de koers bepaalde om uit de ellende te ko men. Wethouder van Oorschot wees erop. dat Zeeland ontzettend veel aan de ontslapene te danken heeft en dat hij voor Walcheren onschatbaar veel heeft betekend. De heer van Eesteren roemde het prettige contact, dat ir Gerber op zichzelf juist. F«pnhnro h„r, steeds wist te leggen tussen zich-1 Alleen het klopt niet met de vangst nemen van hoog tot werkelijkheid. 1 veranderd, terwijl het in werke lijkheid niet anders betekent dan dat hij het enige doet, wat hem de omstandigheden veroor loven. Wie deze eenvoudige waarheden niet in het oog houdt is niet in staat het regeringsbe leid der laatste maanden naar billijkheid te beoordelen. Het is voor ondernemingen met dank voor hun medewerking, eigen autovervoer van het groot-, Eén der leden van de examen- ste belang, dat haar chauffeurs commissie, de heer B. M. Alink autotecliniseh, verkeerstechnisch en commercieel terzake kundig zjjn. De Eigen vervoerdersorgani satie heeft dit ingezien en 'n cur sus in het leven geroepen om de chauffeurs de nodige kennis liier- too bij te brengen. Zaterdagmiddag mochten in een bijeenkomst van verschillende werkgevers en enkele autoriteiten, 1 welke onder leiding stond van de heer J. Duvekot uit Goes, acht- tien geslaagde chauffeurs uit han- «aa.0-w» >!sgggaaers zelf en de anderen laag. Daardoor kon men enkele maandei. geleden als vrienden af scheid nemen. De heer Adams sprak woorden van dank en waar dering en zei, dat het personeel uit Wemeldinge, vertelde enkele bijzonderheden over het examen, dat in drie delen afgenomen werd. Hij zelf zorgde voor het com merciële gedeelte, waarin de cur sist gevraagd werd naar de om gang met de klant. De heer E. J. van Renen, wacht meester van de Rijksverkeerspoli- tie te Middelburg, nam het ver keerstechnische gedeelte van het examen voor zijn rekening en de heer J. Scheffeuer van de Ge meentereinigingsdienst Vlissingen het autoteehnische gedeelte. Hij hoopte, dat het in de toekomst zo zal worden, dat wanneer een on stelling met de niet-geslaagden, die zich er misschien te gemak kelijk vanaf gemaakt hebben. Met voor ieder een persoonlijk woord reikte de burgemeester vervolgens de diploma's uit aan de heren J. P. Dalebout te Kloe tinge, A. Meerman, H. B. Snoep, G. Sturm en Fr. Kopmeis te Vlis singen, M. Poortvliet te Hans- weert, R. J. van Vlier en J. P. Wattel te Middelburg, A. de Bok, P. Donze en J. Tollenaar te Hoek, D. de Feyter, A. Hamelink, M. Jansen, A. van Kerkvoorde, A. Vernimmen en J. R. Bot te Ter neuzen en I. G. v. d. Fanne te Goes. 27 cursisten hadden deelgeno men aan het examen. 18 verwier ven het diploma. Na het uitreiken van de diplo ma's vertelde de heer W. Vis, Doordat de oven der centrale verwarming uit elkaar sprong, ontstond in de R. K. kerk te Ma rion in de V. S. (South Dakota) een ontploffing, tengevolge waar van zes personen de dood von den. Een laadknecht van het K.L.M.-depot op het vliegveld Idlewild (New York) heeft be kend een enveloppe met 50.000 dollar ontvreemd te hebben, die per K.L.M. verzonden moest wor-1 Leeuwen Harting en Rootseart wonnen Boiwerkloop te Middelburg. Zaterdagmiddag vond de door E.M.M. georganiseerde Boiwerk loop te Middelburg plaats. Door de slechte weersomstandigheden was de belangstelling niet bijster groot, terwijl de wedstrijd zonder veel spannende momenten verliep. Zoals te verwachten was won H. Harting van „De Zeeuwen" bij de senioren en wist Rootseart van „De Gazelle" bij de junioren be slag te leggen op de eerste prijs. Na afloop van de wedstrijd reikte de ere-voorz. van E.M.M. de heer van de Plasse, in de fiet- senbewaarplaats van het P.Z.E.M. gebouw aan de Poelendaelesingel de prijzen uit. De volledige uitslag was: Senioren: 1. H. Harting, de Zeeuwen, Vlissingen; 2. G. J. Dobbelaar, Marathon, Vlissingen; 3. van Marathon, Vlissingen; ijjccuwcii, iuoiatituii, v den naar Zürich. Engeland,4. c. de Waardt, A.A.C., Amster- Frankrijk en de V. S. hebben af gezien van bun eisen op Duits be zit in Oostenrijk. Koning Ab doellah van Transjordanië gaat in dam; 5. A. Witte, Marathon, Vlis singen. Junioren: 1. Rootseart, De Gazelle, Aar- Mei in Turkije besprekingen voe- denburg; 2. De Waardt, Mara- ren met president lnbnü. - 5000 thon, Vlissingen; 3. Van Damme, verplaatste personen, die in Mün-1 Marathon, Vlissingen; 4. L. Mil- chen demonstreerden tegen de lenaar, De Zeeuwen, Vlissingen; concentratiekampen van slaven- 5. Versiuys, E.M.M., Middelburg. arbeiders en de godsdienstvervol- j ging in de S. U. zijn door de po- r-,ir litie uiteen gedreven. In Juni oqi'timiiia voor Komnginne- wordt te Londen een congres ge- j dag te Middelburg, houden voor vrede, handel en In een vergadering van het al- vriendschap met de S. U„ waar-gemeen bestuur der Kon. Ver. aan ook de „rode" deken van Can-1 „Uit het Volk-Voor het Volk" terbury, dr Johnson, zal deelne- werd het voorlopig opgemaakte men. 7.000 Londense havenar- programma voor 30 April, de eer- beiders gaan vandaag siaken, om- dal 33 arbeiders, die als „over tollig" werden beschouwd, zijn ontslagen. Tot nu toe zijn 800.000 Duitse krijgsgevangenen uit Rusland teruggekeerd. Om streeks 15 Mei a.s. zullen ca. 6 millioen Hongaren gaan stemmen voor een nieuwe volksvertegen woordiging. r--, Dat dit voor hen een belang- Onder de leuze: ,^et roer moet rijke gebeurentis was, bleek ook Z-CVX »YUi Utn, uai "Uiiuccx CC11 Uil- 1w—v derneming een chauffeur vraagt, chef van de economische afdeling om" heeft de V.V.D. bij de kie zers de indruk gewekt, dat zij een geheel nieuwe koers wenst uit de woorden van de voorzitter van de afdeling Zeeland van de E.V.O., de heer Duvekot, die wees Zijn vroegere Che7 te,voIf?n' Metuhet resultaat, dat op het belang van een' allround geten. -rlnsfotte rianïïe a v,ele kl"er®. haaf, hebben Se" chauffeur voor de ondernemingen r»«n- xl^lolle uankte de heer Sfpund die dif andere 7Alrer niof I om nr.- Ballmtqn als vriend van de over- ^^„r^^-^endschap j.„i j vnauucui vwi ue ondernemingen Ballintijn als vriend van a heer 1 ste,und' die dlt ?nd?re zeker nieten op het feit, dat in Zeeland de -vnend van de over- gedaan zouden hebben. i eerste diploma's uitgereikt zijn Toen de buit echter binnenvan de cursus, die in 't gehele Gerber" dank te"'da nrl,3," Wljlen jr was en Mr Stikker een plaats land door chauffeurs wordt ge- grote belangstelling JiT* J8 1 eeg blj het roer van het sehipvolfid- Hij zcsüc de examinatoren deze indrukwekkende van ,staat> werd de oude koers en de heren die de schriftelijke heid ten einde was P'ecntig- gevolgd, zonder meer. Het roer cursus mondeling hebben toege- I ging niet om. 1 licht en films hebben vertoond, de bezitters van liet E.V.O.-diplo- ma voorrang hebben. Het was zijn wens, dat de niet-geslaagden op nieuw zullen meedoen. TOESPRAAK BURGE MEESTER. Burgemeester Sandberg wees erop, dat vooral tegenwoordig be kwaamheid en liefde voor het vak een vereiste is. Hij vond het ty perend, dat uit de resultaten van het examen wel blijkt, dat de ge slaagden zich van het begin af er voor gezet hebben, in tegen- van de E.V.O. te Den Haag, één en ander over het totstandkomen van de cursus, die bedoelt all roundchauffeurs op te leiden. Verder sprak hij over het werk, dat de E.V.O. verricht voor de ondernemingen met eigen ver voer. Ook hij vestigde de aan dacht op het belang van de cur sus, die past in het kader van het E.V.O. werk, n.l. het verkrijgen van een zo goedkoop en rendabel mogelijk vervoer en het in goede staat houden van het autopark, dat een zeer waardevol bezit is. ste Koninginnedag op die datum, goedgekeurd. Dit luidt als volgt: 8.uur: Reveille door 2 mu ziekkorpsen; 10.30: Muzikale wandeling; 1.305.00 uur: Kin dermiddag in het Schuttershof. Twee voorstellingen van IV2 uur. Goochelen, poppenkast, schaduw beelden, jonglerie enz. Kinderen riirch- van leden hebben toegang tegen sterk gereduceerde prijs; 3.30 uur: Concert Markt; 8.00 uur: Concert Markt, afgewisseld met dansen en gymn. oefeningen; 9.30 uur: Fakkeloptocht. DE BILT ZEGT: berg, thans rechter in Helmstedt, is gearresteerd, omdat gebleken is dat hij als commandant van een Duitse batterij in Nederland drie Nederlanders heeft laten dood schieten. Dr van Royen is Za terdagmorgen van Schiphol naar Batavia vertrokken. Mr G. W. Baron van der Feltz zal te Bata via optreden als vertegenwoordi ger van min. Lieftinck. De N.C. R.V.-actie voor Eethen heeft tot heden reeds f16.000 opgebracht.' 'lli!liilf!IJil^!!T!JllJITiuiiTllilll!j!i!iii, En de inzameling voor het Nat. Huldeblijk in Indonesië f 800.000. Weersverwachting geldig tot De 3-jarige Annie de Koe te vanavond: Meest zwaar bewolkt Zaandam kroop gisteren voor de bumper van een stilstaande taxi. Toen de chauffeur wilde wègrij- met plaatselijk enige regen. Ma tige, langs de Waddenkust later krachtige tot harde Zuidwestelijke den, merkte hij het kind niet op. wind. Iets hogere? temperatuur Het werd jammerlijk overreden, dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1