Er komt een West-Duitse Federale Republiek. NIEUWS Geallieerd bestuur wordt opgeheven. De Breede Watering bewesten Yerseke Veiligheidsraad zal Indonesische kwestie gaan bespreken. Op het verzoek der vyf landen werd Fraaie expositie van het Nijverheids onderwijs te Vlissingen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 9 APRIL 1949 Yrüheid van onderwijs.' Bezettingstroepen zullen nog Wijven. Belgische regering verzoekt ontbinding van 't Parlement. Verliezen in Indonesië. f 140.000.— voor dijkwerken ONS GEVANGENISWEZEN IS VEROUDERD. Succes voorbereidende conferentie in gevaar. SNIPPER De leerlingenopleiding van B.E.M.E.T.E.L. ™£ei:en\ H'j trad op 27 Januari 1 1867 m het huwelijk. In 1923 verloor hij zijn echtgenote. Uitgave "stichting „Zeeuwsch Dagutad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1225 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meiiskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang vaa Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.56 u., wider 19.28 u. Maan op 15.47 tL, ooder 5.15 u. Hoogwater op Zondag 10 April: Vlissingent 12.04 u. 1.76 m., u. m. Terneuzen: 12.30 u. 1.97 m., u. m. Wemeldinge: 1.01 u. 1.27 m„ 13.37 u. 1.61 m. Het feit dat een dezer dagen de oudste Christelijke school in Zeeland haar 95-jarig bestaan herdacht, brengt als vanzelf weer in herinnering, de dagen van de schoolstrijd. De tijd, dat in ons goede vaderland het stichten van een Christelijke school zo goed als onmogelijk was. Aan financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, werd toen zelfs nog niet gedacht. Van subsidie was geen sprake. Zelfs het stichten van een school geheel uit eigen middelen, was nog afhankelijk van de goed keuring van Ged. Staten, die meestal, ook in Zeeland, weinig gezir.d bleken de vereiste mede werking te verlenen. Later kwam er de vrijheid van onderwijs mits geheel uit eigen middelen. Niemand minder dan de liberale prof. Cort van der Linden sprak dan ook, het was in 1881 van het „schrikkelijk pleit van dwang en vrijheid". Zijn collega, prof. Krabbe, schreef na de totstandkoming van de wet van 1889, die het verlenen van subsidie mogelijk maakte: NA DRIE JAAR ONDERHANDELEN WERD MEN HET EENS. Engeland, Frankrijk en de V. S. hebben gisteren een overeenkomst getekend, waarin de Duitsers het recht wordt verleend tot het stich ten van een „Federale Republiek" over te gaan, die de bezettings zones in West-Duitsland zal om vatten. Er zal een bezettingssta tuut worden uitgevaardigd, waar door een democratisch zelfbestuur zal worden verzekerd. liet geallieerde bestuur in W. Duitsland wordt opgeheven. Daarvoor in de plaats komen Britse, Franse en Amerikaanse „Met deze schoolwet wordt de af- ;ult<iri'teitcn, die iC(Ier weer oniler god van de liberale partij, de neu- een llog6 commissaris komen te trale overheidsschool, veronjzeld st *e tezamen het toekomStig É»n fin f»nr«tr» ctnn ctn-/nt on rlr» w:nu en de eerste stap gezet op de we, naar de vrije school. Dit is een andere vrijheid, dan die welke het liberale staatsbeleid in het vizier had, een vrijheid van hogere orde". En Dr Hubrecht, secretaris-ge neraal van Binnenlandse Zaken, sprak van een dwingeland, die in 1857 en in 1878 zijn macht op het lager onderwijs terdege liet ge voelen, een dwingeland die in 1889 in een der middelen waarmee hij zijn tyrannie uitoefende, zij het ook in geringe "mate werd be perkt. l_I et is goed deze dingen in ge- dachtenis te houden. Wie weet wat onderdrukking en dwang betekenen, waardeert te rneer de grote gave van de vrij heid die ons deel werd. Er zijn tal van mensen, ook in onderwijskringen, die zich voor de politiek niet interesseren. De po litieke strijd laat hen koud. Zij geven althans weinig blijk van| meeleven en zijn overtuigd dat ze hun tijd beter kunnen gebruiken, dan aan de politieke actie deel te nemen. Maar zij vergeten, dat de vrij heid waarin wij leven en de gelijk stelling, waarvan wij nu genieten, controlerende lichaam zullen vor men. De bezettingstroepen zullen in West-Duitsland gelegerd blijven. Verkiezingen in Juni a.s. De Belgische regering heeft gistermorgen besloten de Prins Regent te verzoeken het Belgische Parlement tegen 15 Mei te ont binden, teneinde op 28 Juni alge mene verkiezingen te kunnen houden De regering heeft verder be sloten het Parlement te verzoe ken om ratificatie van het At lantisch Pact onmiddellijk na het Paasreces. Ook zal gestemd worden over twee nieuwe kies wet-ontwerpen. Het eerste zal de datum, waar op de Belgische vrouwen voor het eerst kunnen deelnemen aan de algemene verkiezingen, ver vroegen, zodat bij de verkiezin gen in Juni zij haar stem kun nen uitbrengen. Het tweede zal j het aantal zetels in de Belgische Deze regeling werd door de ATLANTISCH PACT VOLGENDE WEEK NAAR SENAAT. Het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt, dat President Truman het Noord-Atlantisch Ministers van Buitënla"nds7zaken Pac|-in het begin van de volgende der genoemde drie staten in twee £eek waarschijnlijk Maandag, de of drie dagen in orde gemaakt, ^cnaat ter ratificatie zal toezen- nadat men er drie jaar, tevergeefs n' over had onderhandeld. In een gezamenlijk Brits-Frans- Amerikaans communique wordt medegedeeld, dat de geallieerde ministers zich voorstellen dat de Duitse federale republiek een ver antwoordelijke deelgenoot moet worden bij het ten uitvoer leggen van het Europees herstelprogram ma door als volwaardig lid deel SENAAT AANVAARDT VERLENGING MARSHALL HULP. De Amerikaanse senaat heeft verlenging van de Marshall-hulp tot 1 Juli 1950 goedgekeurd, en wel tot het vollebedrag van 5.580.000.000 dollar, dat voor de nieuwe periode door de regering te nemen aan de organisatie voor van Truman is aangevraagd. Europese Economische samenwer- De regering maakt bekend, dat e®n. yaa vruchten is van de Kamer van Afgevaardigden van christelijke politiek. 1202 op 212 brengen, waardoor n,°S zcer duidelijk geble- de parlementaire vertegenwoor- ken m 1924. Door mej. Westerman diging weer in overeenstemming werd toen met de heer Dressel- zaj worden gebracht met de in huys, een voorstel ingediend, vol- December 1947 gehouden volks- gens hetwelk bij een aanvraag tot telling. stichting van een bijzondere i school, door Ged. Staten moest worden onderzocht of het moge lijk zou zijn, de leerlingen voor wie de school bestemd was, in een Paasboodschap Prinses Wilhelmina. H.K.H. Prinses Wilhelmina Levensgevaarlijke „radio-onderdelen". De electrotechnisch adviseur bij de Arbeidsinspectie schrijft: Een ongeval met ernstige af loop, dat kort geleden een radio monteur in een Brabants dorp trof, heeft de aandacht gevestigd op de aanwezigheid hier te lande van „radio-onderdelen", welke le vensgevaarlijk blijken te zijn en bedriegelijk veel lijken op on schuldige toestellen, die in de hui dige radiotechniek worden toege past. Zij bestaan uit met bruin papier omwikkelde pakketjes van 5 a 6 cm. lengte, 2 a 2.5 cm. breedte en 6 a 7 rrun. dikte, voorzien van twee samen aan een contactpen verbonden rode draden en van - - [twee witte draden, eveneens sa- revSen' men aan één contactpen. De pak- Maar naast die dankbaarheid is ketjes zijn kennelijk met spring- op Eerste Paasdag voor de mi crofoon van het I.K.O.R. een Paasboodschap uit te spreken voor de oecumenische Raad van Kerken. Deze zal worden uitge zonden om 11.45 uur over Hil versum II en de zender van de Nederlandse Wereldomroep. Des avonds om zeven uur volgt een herhaling over Hilversum I. school van dezelfde of verwante heeft de wens te kennen gegeven richting, binnen een afstand van - - 4 km. onder te brengen, in welk geval een raadsbesluit tot mede werking bij de schoolstichting, moest worden vernietigd. In de toelichting werd er door haar op gewezen, dat in bepaalde gevallen de bedoelde leerlingen ook in een openbare school konden worden ondergebracht. Dit voorstel was vierkant in strijd met de Grondwet, maar dit verhinderde niet, dat de gehele linkerzijde voor het voorstel stemde. Waren toen de rechtse partijen niet op hun post geweest, dan zou de vrijheid van onderwijs in niet geringe mate zijn geschaad. VXJanneer we terugzien op de gevoerde schoolstrijd, dan kan het niet anders of er is grote dankbaarheid in ons hart. Dankbaarheid voor wat God ons schonk. Dankbaarheid voor wat door voormannen in de politieke strijd, Groen, Kuyper, Lohman en zovele anderen in jarenlange en moei zame arbeid werd tot stand ge bracht. Dankbaarheid voor wat ons voorgeslacht onder veel strijd en moeite heeft weten te be king. De ministers kwamen overeen een bezettingsstatuut „in een tot haar leedwezen de volgende nieuwe en vereenvoudigde vorm" verliezen in Indonesië zijn gcrap- aan de Duitse constituerende ver- porteerd (20 doden): gadering te Bonn te doen toeko- Kon. Landmacht: men. In tilt statuut zullen de be- Gesneuveld 25 Maart: Sold. M. voegdheden worden omschreven, H. LINNEMAN uit Almelo. Ge- dio de bezettende mogendheden sneuveld 26 Maart; Sold. W. H. na het tot stand komen van een E. VAN DEN BERG uit Velp Duitse federale republiek zullen (Rheden); Sold. H. LOVINK uit behouden. Het statuut kan wor- Zelhem; le luit. P. J. MOL uit den herzien, wanneer het een jaar Amstelveen; Korp. J. B. UNTIED van kracht is geweest. uit Groningen. Gesneuveld 27 De Amerikaanse minister van Maart: Sold. W. DE MAAT uit buitenlandse zaken, Acheson, ver- 's-Gravenhage; Sold. P. J. SMUL- klaarde tijdens een gisteren te DERS uit Leende (N.-Br.). Ge- Washington gehouden persconfe- sneuveld 28 Maart: Sold. K. rentie, te hopen, dat het mogelijk AARTSMA uit Engwierum (Oost- zou zijn met de Sow jet-Unie over- dongeradeel). eenstemming te bereiken over het Van het Kon. Ned. Ind. Le- vinden van een oplossing voor het ger sneuvelden 11 uit Indonesië Duitse vraagstuk. afkomstige militairen alsmede SPANJE. Sold, le kl. M. P. W. VAN NIS- In antwoord op de vraag of de PEN uit Breda. V. S. nu door de staten-dcelge- noten van het Atlantisch verdrag Kravchenko mag niet naar was besloten Spanje niet in hun Zwitserland, verdedigend bondgenootschapsver drag op te nemen, voornemens De Zwitserse autoriteiten heb- waren een afzonderlyke militaire ben Kravchenko medegedeeld, overeenkomst met Spanje aan te dat hij niet in Zwitserland toe gaan, antwoordde hij „dit is niet gelaten zou worden, zo wordt een mogelijkheid, die thans door j uit gewoonlijk betrouwbare bron de regering wordt overwogen", j vernomen. Kravchenko zou offi- Zowel Bevin als Schuman ver- j cieus om een visum hebben ver klaarden, dat het thans de beurt j zocht teneinde bezoeken te bren- van de Sowjet-Unie is om te ver- j gen aan Zwitserse uitgevers. In klaren, in hoeverre de te Was- ieder geval zou aan Kravchenko hington bereikte overeenkomst verboden worden politieke le- Vrijdagmiddag Ontwerp voor nieuw gevangenis stelsel. Ons gevangeniswezen is naar de opvatting van allen, die tijdens de bezetting door persoonlijke onder vinding er mee kennis gemaakt hebben, ten zeerste verouderd en een brandend probleem geworden. Aldus wordt verklaard in de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe beginselenwet op het gevangeniswezen en de daarmede verband houdende wijzigingen van het wetboek van strafrecht en strafverordening. Het nieuwe gevangeniswezen zal geen uniform systeem van vrij heidsbeneming mogen vertonen. Zo zullen de cellen tot meer dan een eenvoudig verblijfsvertrek worden ingericht, kan het tonnen stelsel verdwijnen en zullen de hokjes in de kerkzalen opgeruimd worden. Voorts zullen gemeen schappelijke arbeidszalen, lucht plaatsen en waslokalen ingericht worden. Ook wordt reeds gedacht aan z.g.n. open kampen en sport terreinen. Wat de gevangenisarbeid be treft, deze zal meer een sociaal van het Waterschap. De boeken effect moeten sorteren. Weder- waren 27 September en 29 De stuur zal een duiker een onder zoek laten instellen naar de vergaderden I juiste stand van zaken op dit in de „Prins van Oranje" te j punt. Goes de ingelanden van het Waterschap „De Breede Wate ring bewesten Yerseke". Na de opening door de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, deed deze allereerst enkele mededelingen. Van de Financiëringscommis- sie van de Wederopbouw was bericht ingekomen, dat een tweede voorschot was toegestaan voor de herstelkosten van de wegen, f 10650, en voor de her stelkosten van de bruggen f 17450.De volgende week zal worden begonnen met de werk zaamheden aan de glooiing van de dijk tussen de palen 84 en 87 bewesten Yerseke. Aan de Fa J. D. v. d. Endt te Yerseke was toegestaan om gedurende 6 jaar klappen of zeewier te snijden. Dit voor de som van f 3600. gedurende deze 6 jaar. Door de storm van 1 Maart was voor ongeveer f 3000.schade aan gericht aan de steenen beton- glcoiingen aan de Noordzijde aanpassing aan het maatschappe^ lijk leven is het doel van de straf. De arbeidstijd wordt beperkt tot 48 uur per week, zodat tijd over zal blijven voor zelfstudie enz. Het arsenaal van straffen handhaven verdient geen aanbeveling meent de minister voorts. cember gecontroleerd en in orde bevonden. Beoosten het stoomgemaal te Kattendijke is een hoeveelheid van ongeveer 3100 kub. Meter grond verschoven. Hier zullen nieuwe verdedigingswerken of stortingen nodig zijn. Het be- BESTUURSCOMMISSIE BESLOOT De Bestuurscommissie van de algemene vergadering van de V. N. heeft gisteren met elf tegen één stem, bij twee onthoudingen, besloten de In donesische kwestie op de agenda van de algemene ver gadering te plaatsen. België stemde tegen, Groot-Brittan- voor geheel Duitsland van kracht zingen te houden, zulks op grond n;g en Frankrijk onthielden kcin worden rlor nmil-nol i+olf PTiroflnr» I der neutraliteitswetten. hebben Noorwegen, en Italië officieel van hun besluit in kennis gesteld. Tevens werd bekend gemaakt, dat De V. S. Denemarken Ook Noorwegen, Denemarken en Italië krijgen militaire "hulp. De Amerikaanse regering heeft J^alië naast wapenleveranties ook gisteren toegezegd, liet congres te financiële hulp zal ontvangen om verzoeken om militaire en finan- z«n wapenproductie te kunnen eiële steun ter herbewapening van vergroten. de vyf landen der VVest-Europese In diplomatieke kringen te Lon- Unie alsmede Noorwegen, Dene-*]cn is men van mening, dat wat marken en Italië. er ook nodig waakzaamheid, om te behouden wat verkregen werd. De begeurtenissen van de laat ste tijd in het buitenland, kunnen ons leren hoe gemakkelijk de vrij heid in dwang kan verkeren. En wat in andere landen plaats vond, is, ais wij niet voordurend op onze hoedo zijn, ook hier mogelijk. IV'T aar bovenal zal het nodig zijn er voor te waken, dat het eigen karakter van het Christelijk onc!ei.vys zuiver wordt bewaard. Laten we niet vergeten, dat er ook andere middelen zijn, dan vij andschap en staatsdvvang om het Christelijk onderwijs van zijn be tekenis te beroven. Wee onzer, wanneer door ons toedoen het zout van Gods Woord, bij de opvoeding en het onderwijs van onze kinderen smakeloos zou -»rr?o^ stof gevuld en werden in de oor log vermoedelijk gebruikt voor 't vernietigen van radio- en radar toestellen van neergeschoten vliegtuigen door de bemanning, om de constructie geheim te hou den. BOND VAN CHRISTELIJKE ASSURANTIEBEZOKGERS. Op een te Amsterdam gehouden vergadering is opgericht de chris telijke bond van Assurantiebezor- de defensie betreft de Westerse De Amerikaanse regering (leed Unie waarschijnlijk zal blijven be- deze belofte in antwoordnota's op staan als een eenheid binnen de zich van stemming. Tevoren werd een voorstel om de beslissing uit te stellen ver worpen met negen tegen vier stemmen (België, Canada, Frank rijk, Groot-Brittannië). De V. S. onthielden zich hierbij van stem ming. Besloten werd de kwestie te verwijzen naar de politieke com missie (commissie nummer één), omdat het Indonesisch probleem beschouwd werd als een „belang rijke kwestie". Het debat werd geopend door de vertegenwoordiger van Indië, die aandrong op plaatsing van de kwestie op de agenda van de alge mene vergadering, omdat hij deze kwestie van vitaal belang achtte Ondanks verzet van Sowjet- Russische zijde verleende de voor zitter, dr Herbert Evatt (Austra lië), daarna het woord aan de Ne derlandse vertegenwoordiger, Jhr Mr J. W. M. Snouck Hurgronje, die aanvoerde, dat bespreking van de kwestie door de assemblee het succes van de voorbereidende con ferentie te Batavia in gevaar zou kunnen brengen. Hierna werd nog, voordat tot de stemming werd overgegaan, door verscheidene sprekers het woord gevoerd. Palar (Indonesische re publiek) zeide, dat bespreking van de kwestie in de algemene verga dering aan de Nederlanders moest tonen, hoe de volkeren der wereld over hun optreden denken. Cado- gan (Groot-Brittannië) wilde be slissing over plaatsing op de agenda uitstellen totdat men zich een oordeel had kunnen vormen Door het bestuur is thans een nieuwe regeling getroffen met de directie van de Spoorweg- Mij Zuid-Beveland inzake door het Waterschap te verlenen sub sidie. De achterstallige subsidie van ongeveer f14.000.is aan gezuiverd en vanaf 1948 zal het Waterschap een subsidie verlenen van f4678.66 per jaar. Aan de heer J. van Oosten werd op zijn verzoek ontslag verleend uit de dienst van het Waterschap we gens het bereiken van pensioen gerechtigde leeftijd. In verband met de werkzaam heden aan de dijkglooiing zal het bestuur een lening aangaan van f 140.000.—. Het bestuur van de Wilhelmi- napolder had verzocht om deze polder calamiteus te verklaren. Het bestuur van de Breede Wa tering bleek hiertegen geen be zwaren te hebben. Bij een ev. calamiteusverklaring van de Wilhelminapolder zou het Wa terschap jaarlijks f3720.in de onkosten van deze polder moe ten bijdragen. DIJKGESCHOT. Het dijkgeschot werd voor het komende begrotingsjaar vastge steld op f 28.per ha., de hef fing op gebouwen zal 5.6 pet. bedragen. Op de begroting voor 194950 is een bedrag van f 17.369.24 uitgetrokken voor de post .onvoorzien. De begroting geeft een eindsaldo aan van f 493.929.56. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd in Wemeldinge een stukje grond aangekocht, groot 28 ca., voor f 11.20. Aan de gemeente Kapel- le-Biezelinge werd een wegge deelte overgedragen. De gemeen te krijgt hiervoor een vergoeding van f 441.67. De diensttijd van Mr M. L. de Brakke werd voor onbepaalde tijd verlengd. Op de aanbeveling, ter voorziening in de periodieke aftreding van de gezworene Johs. de Groene te Wemeldinge werden geplaatst de heren Johs. de Groene, J. Dek ker en J. J. Lindenberg. In de vacature van de heer G. Been hakker werd tot opzichter be noemd de heer F. J. Ruisaard te Goes. Tot ambtenaar-werkman in het vierde kwartier werd be noemd J. van Oosten te 's-Heer Abtskerke. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat, doordat daar thans i.v.m. de werkzaamheden aan de dijk de gelegenheid voor is de ge meente Yerseke de ingang tot het over de ontwikkeling van de con-1 dRfP verruimen wil waardoor de ferentie te Batavia. Chauvel d«k op enkele plaatsen wat ver- (Frankrijk) noemde een debat leSd zal ™oeten worden. Het be over Indonesië in de algemene stuur kon hiermede aqcoord gaan. vergadering „nutteloos en schade- De bosten zullen voor rekening lijk". Van Langenhove (België) J van de gemeente Yerseke komen, verklaarde van bespreking in de algemene vergadering schadelijke „Bewondering voor Zeeland gevolgen te vrezen voor de confe- rentie te Batavia. Ook Ignatieffj zegt Lt.-General Simonds. Met veel bewondering heb ik (Canada) sprak zich uit voor uit-gezjen hoe Zeeland zich na de oor- sïe}jVan keshs.slno- Ts'mig (China) jQg hersteld heeft en de toestand stelde plaatsing van de kwestie op Walcheren weer ongeveer nor- op de agenda voor doch enige we- maal is geWorden." dringende verzoeken om militaire toekomstige verdedigingsorgani- j voor millioenen mensen in Zuid- satie van het Atlantisch Pact. Oost-Azië. steun van de acht landen. Volgens niet-officiële schattin gen zouden de landen in de eerste 12 maanden 1250 miilioen dollar nodig hebben. De landen van het pact van Brussel (Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en En geland) verzochten om steun voor ,.de uitvoering van een gemeen schappelijk verdedigingsprogram" op 5 April de dag na de onder tekening van het Atlantisch Pact. De Amerikaanse nota's verzoch ten deze landen, gedetailleerde op gaven van hun militaire behoeften voor 1949'50 te sturen. In een verklaring, die gelijktij dig met de nota's werd uitgege ven, drong de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Achcson, aan op de voorziening van de landen van het Atlantisch Pact en zekere andere landen, w.o. Griekenland en Turkjje, met wa pens en uitrusting. Hij verklaarde, dat de veiligheid en vrede van de V. S. noodzakelijkerwijs ruste op de veiligheid en vrede van de ge hele democratische wereld. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde giste ren verder mede, dat de regering Overzicht tijdens de bijeenkomst van vijf ministers van oorlog ken uitstel van de eigenlijke be spreking. Malik (Sowjet-Unie) vergeleek een preliminaire con ferentie te Batavia met „een con ferentie tussen gevangenen en be wakers" en drong aan op plaat sing van de kwestie op de agenda. i Dit verklaarde gisteren Lt.-Gen. Guy Simonds, toen hij gisteren per auto uit België in Den Haag arriveerde. Zoals bekend, was Lt.- Gen. Simonds, de commandant van de Canadese strijdkrachten, die de moeilijke taak kregen de Schelde-operatie uit te voeren. Vandaag bezoekt hij Oost-Gel derland. Leeskring „Nieuwe Banen", Gisteravond vergaderde de lees kring „Nieuwe Banen" te Goes. De voorzitter, de heer J. Laport, memoreerde in zijn openingswoord de groei van de kring, die, op 1 April 1935 opgericht met 11 lo den, thans 117 leden telt. In de plaats van dhr Laport werd we gens aanstaand vertrek naar el ders gekozen de heer A. A. Ne- VIJF MINISTERS VAN OORLOG BIJEEN. het congres ook zou verzoeken, Italië, Denemarken en Noorwegen financiële steun te verlenen om hun eigen wapenproduetie te ver gers (C.B.A.), die in 's-Graven- groten naast het verschaffen van hage zal worden gevestigd. Amerikaanse militaire uitrusting. der landen aangesloten bij het Pact van Brussel. Rechts met baard Paul Ramadier (Frankrijk), twee plaatsen naar links kolonel B. E. M. A. de Fraiteur (België), weer twee plaatsen naar links sir A. V. Alexander met bril (Engeland) en tegen over deze minister Dupong (Luxemburg) en twee plaatsen naar rechts minister W. F. Schokking (Nederland). Bij Meppel raakte gisteren een goederentrein met een paar wa gens „op hol", toen het locomo- tiefpcrsoneel een verbroken kop peling trachtte te herstellen. De „Loc" ging er plotseling vandoor, doch kwam gelukkig met twee derhand. Tot secretaris-penning- wagens op een zijspoor terecht. I ï"aaster werd in de vacature J. J. Hij ramde een stootjuk op zij eny. jurg, die zich met meer her- dook toen in een riviertje. Bij k'aS^aa5„.fil fö t??* Schiermonnikoog is een Grieks schip gestrand. De sleepboot „Oceaan" van de Fa. Doeksen is samen met de reddingboot „Insu- linde" er op af gegaan. Nog een schip, dat vastliep. Het was de 7231 ton metende „Alamak" van j Nievelt Goudriaan en Co. uit Rot terdam, die bij storm aan de mond I van de Elbe in moeilijkheden kwam. Vijf sleepboten zijn er heen. Soms kunnen douanebe ambten streng zijn. Is hun achter- Ph. Wessels. De verkoop van boe ken enz. bracht ca. 500 gulden op. Aan het eind van de vergade ring, die door ca. 100 personen be zocht werd, heeft men de schei dende voorzitter een boekwerk aangeboden. A.R. stelt gemeenteraads- candidaten te Middelburg. In de ledenvergadering der A.R. Kiesvereniging te Middelburg u. j werden gisteravond de volgende S* ^±a^uZevIT: f candidaat gesteld "voor de gemeenteraadsverkiezingen 1. J. W. Kögeler; 2. J. S. Hoek; Oudste inwoner van Nederland overleden. Eergisteren is te Hoofddorp, na een ziekte van enige dagen, overleden Opa Kooy, de oudste inwoner van Nederland. In het schoolgebouw Weststraat bij de voormallgo Bomvrye Ka zerne te Vlissingen Is een interes sante tentoonstelling onderge bracht van werkstukken van de B. Kolff, de expositie. Hij wees op do betekenis van de tentoonstel ling als het middel om de jonge lui een idee te geven van de be drijfsopleiding voor een bepaald beroep. Hij memoreerde het tot stand komen van de Nijverheids dagschool, die zich gelukkig in een toenemende belangstelling mag verheugen en waarvan het aantal i.-oracut, van iverKSTUKKen van (ie leefihirl °y' 'Hf* ^aar' J-I- de leerlingopleiding der Kon. Mij. hirt L! ,104, Jaar bereikte, „De Schelde" en van tekeningen waarvan net aantal dan UI nu klndercn en ,necr on ander werk van de leerlingen j momenteel reeds boven dan 100 klem- en achterklein- der Gera. Nijverheidsdag- en de honderd -avondschool te Vlissingen. Deze tentoonstelling, die giste- ren voor het publiek werd open- 100 klein- en Nu zijn bij de Stichting 450 be- Tenslotte gaf Mr Fabius nog drijven met 6000 leerlingen aan-leen vergelijking over de opleidinghoeken zelfs uit de deuren gesloten. Met nadruk wees Mr Fabius er op, dat men niet van gedachte moest zijn, dat de Ambachtsschool door de Ieerlingopleiding in 't ge drang zal komen. Vooral voor de jongens van 13 en 14 jaar zal de A.B.S. integendeel onmisbaar blij ken te zijn. Na een idee te hebben gegeven van de bemoeiingen van Bemetel met de bedrijfsopleiding waar door het ook mogelijk is gewor den dat bijvoorbeeld „De Schelde" een diploma afgeeft, dat door het gehele land geldig is zei de heer B'abius, dat de Stichting bijzon dere bemoeiingen heeft met de uit Op Goede Vrijdag alle Rijks diensten gesloten. Op de Zaterdag tussen Goede Vrijdag en Pasen zal desgewenst worden vrijgegeven mits de ver loren diensttijd wordt ingehaald. „WAT IS „BEMETEL" Mr F. J. W. Fabius, secretaris c I de Stichting „Bemetel gaf jndië terugkerende militairen, gesteld is vandaag voor het laatst j h.erna een uiteenzetting van de die een vak willen leren, te bezichtigen. Donderdagavond Ieerlingopleiding m de bedrijven, i welke onder toezicht staat van do De regeling hiervan Is echter stichting. Hij vertelde, dat in 1933 een lijdensweg geweest en het zal loen „Bemetel" als vereniging op-een probleem oj> zichzelf zijn wan- Wcthouder W. Poppc, opende de J gericht was, er 11 bedrijven metneer demobilisatie op grote sciiaal burgemeester van Vlissingen, Mr 139 leerlingen aangesloten waren.1 plaats vindt. de officiële vond in de school openstelling plaals. Na een inleidend woord thans en in de tijd van de Baby- loniërs, Romeinen en Grieken. FRAAIE EXPOSITIE. De heer G. Wagenvoorde, direc teur van de Nijverheidsschool, gaf voordat het gezelschap een rond gang maakte, een toelichting op het tentoon gestelde. Wat de ex positie aangaat, mag gezegd wor den, dat de in een drietal lokalen ondergebrachte „leerstof" een uit stekend beeld geeft van de theo retische opleiding op de Nijver heidsschool en van hetgeen de op leiding op „De Schelde" beocgt, n.l. het kweken van een vakman, die specialist in zijn vak', maar verder ruim technisch onderlegd is. Interessant is de gietdemonstra- tie, die overigens slechts een so ber beeld geeft van het enige wer kelijk scheppende vak in de me taalindustrie, dat veel initiatief en inzicht vraagt. niets. Zó ook gisteren bij Venlo, Ze lieten daar een speciale mon teur komen om een auto eens wat I 3 t." Mel'iefsTeT"4.' M. Wattel; 5. nader te kunnen inspecteren En s Caljouw. 6/ A Jansen' de iaW,eAri Ult al!?„ rn°ge,h3kJe..SChull_ Jonge; 7. B. J. van de Berg; 8. J. A. Leynse; 9. J. Besuyen; 10. L, kwam smokkelwaar te voorschijn. Ze roken het gewoon. Nieuwe kleren met Pasen. Dat is het de vies van de textiel-vakgroep. Toen men gisteren in „Kras" te Am sterdam vergaderde, heeft men de Minister van Econ. Zaken een te legram gestuurd om „terstond" vijftig punten geldig te verklaren. Als zijn ambtsgenoot van finan ciën nu óók eensEn dan te bedenken dat Aero Holland gis teren het honderdduizendste kui ken naar Frankrijk vervoerde. En dat is nu nog allemaal niks vergeleken bij het volgende. Daar dacht me laatst een boer in Cam- berley (Engeland), dat zijn koe, die op een dag merkwaardig dik was, een landmijn had verzwol gen. De mijnopruimingsdienst kwam en zocht met een detector maar vond niets. Toen kwam de veearts en bleek het dat het dier een paar ponden zand had gecon sumeerd. Zand schuurt de maag. Ook die van een koe. J. Lorier; 11. J. J. van de Hof stede; 12. J. J. Duyvekot. De vier eerst geplaatsten heb ben thans zitting in de raad. Vissersschepen hadden met storm te kampen. De hevige storm van Donder dag verraste vele mosselschepen op de Oosterschelde. Zo ook de schepen, die in de Grevelingen aan het vissen waren. Bij deze storm is de Bru 14 van S. en C. Otte uil Bruinisse bij Oude Tonge op dc slikken geraakt. Tot heden gelukte het nog niet het scheepje vlot te krijgen. DE BILT ZEGT: Bewolkt. Wisselend bewolkt met nog een enkel buitje. Meest matige wind tussen Noord en West. Koude och tend met in de middag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1