Westelijke Unie-landen vragen Amerika om militaire bijstand. L NIEUWS Joods-Arabische onderhandelingen dreigen vast te lopen. Eilldles Chr- La9®''e Landbouwschool te Middelburg. Minlsfer Slikker is zeer tevreden. Verenigde Naties zullen processen tegen geestelijken volledig bespreken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gemeenteraads verkiezingen. SSWSr*" Truman zal congres om af- Sf iï'SSdS zonderlyke eremeten ver- Vandaag verwacht men het antwoord. Richtlijnen voor de Neder landse delegatie? voor West-Biiitsland. De voedselvoorziening in West-Europa wordt heter. Negentien leerlingen fee- hailden het diploma. SHIPPER In beginsel accoord over Duitsland bereikt. ONDANKS HEFTIG PROTEST VAN MALIK. Indonesische kwestie nog niet op de agenda. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2-438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Wolstraat 33, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie' 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1224 VRIJDAG 8 APRIL 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Iluizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.58 u., onder 19.26 u. Maan op 14.15 u., onder 4.59 u. Hoogwater op Zaterdag 9 April: Vlissingen: 11.01 u. 1.49 m., 23.29 u. 1.44 m. Terneuzen: 11.28 u. 1.70 m„ 23.59 u. 1.66 m. Wemeldinge: 12.23 u. 1.43 m., u. m. I te voorbereidingen voor de - gemeenteraadsverkiezingen l zijn in volle gang. In tal van plaatsen zijn door diverse partijen, de candidaten- j lijsten, die op Dinsdag 10 Mei plaatsen gepoogd wordt, te ko- ZOfikeil. men tot samenwerking van de! Prot. Christelijke partijen. Naar van betrouwbare zijde Deze samenwerking kan woi den verdedigd in de eerste verluidt, heoben de landen van f/aats uit ideële overwegingen, <jc Westerse Unie, België, En- in zoverre er uit blijkt de be- qeland. Frankrijk, Luxemburg geerte naar eendrachtig optre- gn Neder]andi coHectief een clen van hen, die in cle giona \rnr. der zaak bij elkaar behoren. formeel verzoek tot de Ver- Maar ook overwegingen van enigde Staten gericht om mili- practische aard kunnen hierbij (ajre bijstand onder de termen een rol spelen. bet Atlantische Pact, zo Door samenwerking van twee „i.„ of meer partijen kan het mege- verneemt Reuters diplomatieke lijk zijn een zetel te behouden correspondent, of te winnen, die anders zeicer gen formeel Amerikaans aan een der andere partijen zou an[WOOrd dat er in beginsel ^Omgekeerd kan het uit prae- in zal toestemmen het congres tisehe overwegingen de voor-om machtiging te vragen, keur verdienen elk op eigen ge- WOrdt heden verwacht, legenheid te opereren. Dit hangt j geheel af van plaatselijke om- De militaire deskundigen van standigheden. de Westerse Unie hebben reeds ter informatie van Washington T n verband hiermee we d een ru;me schatting opgesteld van 1-Vw8 O bfl'lpnde liisten hun militaire hulpbronnen en van mogelijk is verschillende lijs {]e gezamenlijke verdedigings- te verbinden, daai dit de V0Pr7l maatregelen, die zij onder dc ver- keur zou verdienen, boven het uitkomen met een gemeen schappelijke lijst. Het antwoord moet ontken nend luiden. Verbinding van lijsten is alleen toegestaan in grote gemeenten, die in kies kringen verdeeld zijn. Er is dus geen andere moge dedigingsclausule van het Pact van Brussel hebben beraamd. Men verwacht, dat de Verenig de Staten de ianden van het At lantisch Pact zullen vragen om gedetailleerde schattingen van hun behoeften aan militaire hulp, ten einde het congres om toewij zingen voor het lopende jaar te '«,'1SM MISLUKTE BANKOVER VAL IN AMSTERDAM. De dader, een Brabander, voortvluchtig. Gisteravond omstreeks kwart over acht heeft een 30-jarige le dertechnicus, genaamd A. Fran ken uit Dongen, tevergeefs gepro beerd een overval te plegen op de Bank van Tuinders aan de Hoofd weg te Amsterdam. De directeur van de Bank, die in liet gebouw woont, zag, toen hij de deur open de nadat er gebeld was, de man staan die hem met een revolver bedreigde. Hij riep direct om hulp waarop de aanvaller de vlucht nam. Buurtbewoners, geallar- lijkheid voor samenwerking dan ^unnen verzoeken, met een gemeenschappelijke De vjjf ]anden van het verdrag candidatenlijst uit te komen. van Brussel zullen blijven hande- Het is zeker niet nodig er de aandacht op te vestigen, dat ook de gemeenteraadsverkiezingen, evenals die voor Kamer en Sta ten van grote betekenis zijn. Wij hopen trouwens gelegen heid te hebben, hierop te zijner tijd, nog nader terug te komen. Waar het nu op aan komt, is te zorgen voor een zo goed mo gelijke samenstelling van de candidateniijsten en het nemen van maatregelen opdat op 10 Mei deze lijsten tijdig worden ingediend. len als één groep. Naar verluidt, voert het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken reeds onderhande lingen met Noorwegen en Dene marken voor een schatting van hun verdedigingsbehoeften. Zo lang de ramingen, van deze twee landen niet zijn ontvangen en goedgekeurd kan men weinig voortgang maken met de eigen lijke instelling van de permanen te militaire organisatie van de At lantische Unie. KOLONEL ZAIM is heel wat van plan. Vandaag zouden °tandsbesprekingen tussen Israël en Syrië worden hervat op een plaats in het niemandsland bij de Israëliseh-Syrische grens. Er is echter twijfel gerezen of de onder handelingen in feite wel voortge zet zullen worden, aangezien Syrië twee dagen geleden zijn beklag deze „Arabische driehoek" aan Transjordanië worden toegewe- I zen, met uitzondering van kleine .gebieden, die aan Israël werden de wapenstii- toegekend. "n Israel President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij het congres om af zonderlijke aanvullende credieten zal verzoeken voor militaire hulp aan de Noord-Atlantische en an dere landen. Volgens eerdere berichten in de Amerikaanse pers had Dr Edwin G. Nourse, de voornaamste eco nomische adviseur van de presi dent, er op aangedrongen, de kos ten van herbewapening van de Noord-Atlantische en andere mo- gendheden onder te brengen in de meerd door het geroep' „Houdt de defensiebegroting van vijftien - - i milliard dollar. Truman deed uitkomen, dat de opmerkingen van Nourse geheel voor diens eigen rekening gelaten moesten worden'. De voorstellen, die Truman in zijn begrotings- boodschap van Januari j.l. aan het congres had gedaan inzake de militaire hulpverlening aan de Noord-Atlantische en andere lan den, waren nog steeds geldig. West-Europese Ministers van Oorlog voeren besprekingen. Gisteren werden in de Treves- zaal in Den Haag besprekingen gevoerd tussen de ministers van Oorlog van de landen, die bij liet Pact van Vijf zijn aangesloten. Dit vormt een voortzetting van het overleg, zoals dat tot voorheen regelmatig plaats had in Londen, Brussel en Parijs. De Nieuwsgier van gisteien bevatte een telegram van de Haagse correspondent van dit blad, waarin de „richtlijnen voor de Nederlandse delegatie voor de komende besprekingen in Batavia" worden opgesomd. Deze zouden volgens de corres pondent de volgende punten be vatten: 1. De B.F.O. moet aan de be sprekingen deelnemen. 2. De voorlopige federale re gering zal niet aan de bespre kingen deelnemen. 3. Van Nederlandse zijde zal geen wens geuit worden tot na dere vaststelling van de agenda. 4. De onverbrekelijke band tussen de drie punten van de Canadese dief" renden hem na, doch de da der vluchtte via een garage en, een huis en ontsnapte langs de1 keukendeur. Tot op heden is hij spoorloos. DE MOORD TE AMSTERDAM. Verboom in vrijheid gesteld. De 30-jarige P. Verboom, de vriend van de in de nacht van Dinsdag op Woensdag vermoorde 27-jarige Amsterdamse vrouw, F. Aria, is op vrije voeten gesteld. De gewezen echtgenoot, de 30- jarige v. d. Broeke moet Zater dag, verdacht van moord, voor de officier van Justitie verschijnen. Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Gisteravond hield de Chr. Bond van Overheidspersoneel, afd. Goes haar jaarvergadering in de „Prins van Oranje", o.l.v. voorzitter de lieer J. Dirks. Na opening en jaar verslag van de secretaris, de heer K. Goudzwaard, werden dc perio diek aftredende bestuursleden hij acclamatie herkozen. Afgevaardigden voor de alge mene vergadering te Amsterdam zijn de heren Goudzwaard en Dirks. Door de Accordeonvereniging „Apoiio" uit Goes, die voor deze avond was uilgenodigd, werd een vijl tien'al nummers op zeer cor recte wijze ten gehore gebracht o.l.v. de directeur de heer W. Meulmeester. De heer S. C. J. v. Essen ver toonde een drietal natuurfilms en enkele voordrachten deden de ge zelligheid verhogen. Met een kort woord van de voorzitter en dankgebed van de heer Goudzwaard werd deze avond gesloten. ATLANTISCH PACT ONDERTEKEND. Dit is het ogenblik, dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin, geflankeerd door de Engelse Ambassa deur in de V.S. Oliver Franks (links) en de Adviseur voor de Verdragen van hel Amerikaanse Ministerie van Buit. Zaken John W. Foloy, zijn handtekening plaatst onder het Atlantisch Pact, het document, dat uiting geeft aan de vredeswil der deel- - nemende landen. Verduistering te Zierikzee. De politie te Zierikzee hoeft de bankemployé N. B. gearresteerd, die reeds 28 jaar in dienst was van een plaatselijke bankinstel ling, welke hij sinds 1945 voor 50.000 gulden zou hebben bena deeld door het plegen van vals heid in geschrift en verduistering. Koninklijke Marine heeft officieren tekort. Studiekansen voor studenten. De Koninklijke Marine heeft op het ogenblik een niet onaanzien lijk tekort aan officieren van ge zondheid en specialisten op gebied van electrotechniék. Nog dit jaar zullen bepalingen bekend worden gemaakt, volgens welke medische studenten, die zich verplichten, na hun studie een bepaald aantal ja ren bij de Marine te dienen, na hun propaedeutisch examen op kosten van het rijk verder kunnen studeren. Dit geldt eveneens voor de electrotechnische studenten uit Delft. Verzoek tot vrijstelling verplichte bijdrage aan vakgroepen. De afdelingen te Vlissingen van de Kon. Ned.Middenstandsbond, de Christelijke Middenstandsbond en de Katholieke Middenstands bond hebben de minister van eco-1 „ruling" zal gehand-nomische zaken een telegram ge- haafd worden: I zonden, waarin zij wegens princi- Deze drie punten zijn: Be- Piële en economische bezwaren de eindiging van de guerilla, terug- j minister verzoeken te overwegen keer van de republikeinse re-de gehele Nederlandse detailhan- gering in Djogja en deelnemendel en ambacht vrijstelling te ver. aan de Haagse conferentie. lenen van betaling van de ver- Men zal gelijktijdigheid dezerplichte bijdrage aan de vakgroe- drie punten moeten nastreven. I Pen- Generaal Roedenko in ongenade. Luitenant-Generaal Leonid Roe denko, een der Sowjelrussische getuigen in het proces-Kravchen- ko is in ongenade gevallen, Zo dit niet mogelijk blijkt ten aanzien van de bespreking dezer drie punten dan zal in ieder ge val moeten worden vastgehou den aan de gelijktijdigheid van de beslissing over deze drie punten. Kolonel Hoesni Zaim, de Syri-geweest tijdens het proces te Pa- sche legerleider, die vorige week rijs te antwoorden op de door Volgens heeft gedaan over grensoversehnj- 3chrijft het met Brltse licentie dingen door Israëlischemanschap- werkende blad „Mittags Echo". pen, welke zouden hebben plaats Generaal Roedenko zou worden gevonden. verweten, dat hij niet in staat was j ri- oowppsf tiirlpns het nroces te Pa- een mededeling van de macht in handen heeft geno-Kravchenko geuite beschuldigin- j de E.C.A. zal het dagrantsoen men, had eerder medegedeeld, dat gen en dat hij de zaal verlaten had voor de bevolking van West- hij het incident ais gesloten be- zonder eert woord te zeggen. [Europa in het tweede jaar van schouwde. Hervatting van de be- Zijn huis in een Moskouse bui-het plan-Marshall vermoedelijk sprekingen was echter afhanke- tenwijk zou reeds overgedragenver beneden de vooroorlogse lijk van „beëindiging van de ze- zijn aan een andere generaal, zo kwaliteit liggen, doch wat de nuwoorlog door Tel Aviv", aldus zegt het liiad, dat nauw met het hoeveelheden betreft, niet veel verklaarde hij. militaire Sowjet-bestuur in con-daar beneden blijven. In de me I tact staande bronnen zegt aan te HET PROGRAM VAN[halen ZAIM. i Kolonel Zaim gaf gisteravond in een radiorede van tien minuten een uiteenzetting van zijn pro gram. Hij verklaarde, dat Syrië zjjn betrekkingen met de Arabi sche Liga zou verstevigen en zich niet van de andere Arabische lan den zou afscheiden. Hij wil het grootgrondbezit verdelen, werk loosheid en duurte bestrijden, het land beschermen tegen „vernielen de elementen" en communistische 1 niet spoed naar het bedreigde ge- infiltratie verhinderen. b'e<T gezonden. De Iraakse regering heeft, vol- gens een bekendmaking van de Luchtbrugverkeer wordt iraakse gezant by de Transjor- .f A daanse regering, aan dr Ralph uitgebreid. Bunche, die heden uit Beiroet De V.S. zullen het goederen- en naar Rhodos zou vertrekken om passagiersverkeer op de luchtbrug zijn hoofdkwartier aldaar te liqui- naar Berlijn uitbreiden, aldus deren, medegedeeld, dat de Trans- heeft professor Ernst Reuter, jordaanse delegatie niet bevoegd j burgemeester van West-Berlijn, was bij het sluiten van de wapen- j met goedkeuring van Robert Mur- dedeling wordt gezegd: „Wan neer de productie in West-Euro pa goed is, zal het voedselver- Opstand in Guatemala. bruik ,in ,.!}et iaar 1949i99° 1 waarschijnlijk met ongeveer 2700 Vanuit Mexico heeft een bende calorieën per persoon per dag revolutionnairen, zo wordt uitovereenkomen, hetgeen nog al- Guatemala-City gemeld, de grens j;jd iets minder is clan voor de van Guatemala overschreden. Een 00ri0g en ook js tot 20 pet. klei- kolonne van 1000 man rukt. op in ner dan j-jet Amerikaanse gemid- „iPhtivp „pp delde vergeleken met voor de oorlog, zal voor het merendeel der bevolking in de Marshall- landen het dagrantsoen, wat vlees, zuivelproducten, vetten en oliën betreft, minder groot zijn". C.H.U. vergadert op 19 en 20 April. De C.H.U. zal op 19 en 20 April een algemene vergadering beleg gen resp. in Krasnapolsky en Bel- levue te Amsterdam. Op de eerste dag worden rapporten van de mid denstands-, de landbouw- en de sociaal-democratische commissie behandeld. De tweede dag zal dhr Tilanus spreken en zal de heer Martens, burgemeester van Er- melo, een rede houden over „De a.s. gemeenteraadsverkiezingen". de richting van Guetzaltenango, een bergslad ongeveer 110 kilo meter ten Noord-Westen van de hoofdstad. Regeringstroepen zijn Onder-directeur van de K.L.M. overleden. In de Boerhaave-kiiniek te Am sterdam is aan de gevolgen van een galblaas-operatie overleden, de heer H. Fuchs, onderdirecteur General Operations van de K.L.M. De heer Henri Fuchs bereikte de leeftijd van 41 jaar. Hij werd op 7 Mei 1907 te Enschedé gebo ren. H. M. DE KONINGIN ONTVANGT Dr VAN ROVEN. H. M. de Koningin heeft giste ren in liet paleis aan het Lange Voorhout ontvangen dr J. H. van Royen, vertegenwoordiger van Nederland in de Veiligheidsraad. I Thans komen de leden van de West-Duitse constituerende vergadering te Bonn bijeen im opnieuw te trachten tot over eenstemming te komen over een tekst, die door de geallieerden aanvaarbaar is. De hoop, gewekt door het gis teren door de liberalen geno men besluit, met de Christen- Democraten samen te werken, is de bodem ingeslagen, nadat de sociaal-democraten bekend ge maakt hadden, dat zij de be sprekingen voorlopig als „waar nemers zouden bijwonen. De sociaal-democratische le den, die hardnekkig aan de oude, door de geallieerden ver oordeelde, tekst vasthouden, voelen zicli niet gerechtigd on derhandelingen over een nieuwe basis te beginnen, voordat het partijbestuur Maandag bijeen is geweest. VERZET TEGEN CRIPPS BEGROTINGSVOORSTELLEN. Mark Hewitson, leider van de op een na grootste Britse vakver eniging, heeft de minister van financiën, Sir Stafford Cripps, gisteren in het Lagerhuis gewaar schuwd dat de leden der vakver enigingen zouden „vechten", in dien de regering zou trachten de „inkomsten tot beneden de veilig heidsmarge te doen dalen". In de zaal De Boer te Middel burg vond gisteren de eindles plaats van de Chr. Lagere Land bouwschool. Burgemeester D. Kodde van Zoutelande opende als voorzitter van de Comm. van Toe zicht de bijeenkomst met gebed, waarna hij de aanwezigen welkom heette. Het hoofd van de school onder wierp de leerlingen aan een diep gaand onderzoek, waarna door de wnd. Rijkslandbouwconsulent, de lieer Eversdijk, de diploma's wer den uitgereikt aan de volgende leerlingen: Adr. Maljaars te Se- I rooskerke, Willem van Sluijs te Zoutelande, Piet Boone te Arne- riiuiden, Jac. de Korte te Bigge- kerke, Paulus Koole te .Souburg, Leen Leendertse te Wissenkerke, Jac. Geuze te Veere, Mar. Franeke te Meliskerke, Adr, Brasser te Biggekerke, Abr. Breure te Wis senkerke, Corn. v. d. Bosse te Middelburg, Piet Kasse te Veere, Jan de Buck te Domburg, Jan Lo- rier te Middelburg, Paulus Pou- wer te Middelburg, Joh. Kooie te Souburg, Iz. Huijsman te Melis kerke, Abr. Huijsman te St. Lau rens en Aarn. Cijvat te Zoute lande. De heer Eversdijk wenste ieer- Besprekingen over Indonesië en Duitsland. „Ik ben zeer tevreden" beant woordde minister Stikker glim lachend de vraag van journalisten, die hem gisterenmorgen inter viewden bij zijn aankomst op Schiphol vanuit de V.S. Wij hebben natuurlijk een he le massa problemen besproken, waaronder ook voor Nederland zeer belangrijke. Op de vraag of het hem mogelijk was iets te zeggen over de in Amerika ge voerde besprekingen ten aanzien van Indonesië antwoordde mi nister Stikker: „Ilc wil hierover eerst overleg plegen met de re gering, maar ik kan u wel zeg gen, dat ik een keer of vier vijf op het State Departement over dit probleem gesproken heb." De minister kon nog niets zeg gen over de komende wapenle veranties in het kader van het Atlantisch Pact. Besprekingen over Duitsland. Een Pacificpact is nog niet aan de orde, zo zeide de minister Wel is het probleem Duitsland j uitvoerig behandeld. Op liet I ogenblik worden in New York, aldus de minister, vrij beslissen- j de besprekingen over dit pro- bleem gevoerd. De Beneluxlan- 1 den zijn hier niet bij vertegen woordigd, maar ik heb de af- j spraak gemaakt, dat wij voort- durend op de hoogte worden gehouden. stilstandsoveroenkomst met Isra el op te treden voor de Iraakse strijdkrachten in de driehoek Nabloes-Jcnin-Toelkarm. Volgens de bedoelde overeenkomst zou phy, hoofd van de afdeling voor Duitsland en Oostenrijk van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, aan de Berlijnse gemeenteraad meegedeeld. De Ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, die zich thans te Washington bevinden, hebben „in beginsel overeenstemming" over West-Duitse vraag stukken bereikt, aldus hebben minister Schuman en Bevin meege deeld. Schuman verklaarde, dat zij thans werkzaam waren aan de tekst van hun accoord. kringen is men tot overeenstem ming gekomen over een nieuw Amerikaans ontwerp van het be zettingsstatuut, dat in de plaats komt van het statuut, dat de drie mogendheden te Londen hebben opgesteld. Het bezettingsstatuut voor W.- Duitsland regelt de betrekkingen tussen de bezettende mogendhe den en de voorlopige West-Duitse regering en tussen de bezettende mogendheden onderling. Naar verluidt, is me. tot een compromis gekomen over de aan- In de bestuurscommissie der algemene vergadering der V. N. werd met 11 tegen 2 stemmen besloten de zaak-Mindszenty en van de Bulgaarse protestantse geestelijken voor volledig debat op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De Sowjet-Unie en Polen stemden tegen, terwjjl Perzië zich van stemming onthield. reden te meer waren om de zaak op de agenda te plaatsen. INDONESISCHE KWESTIE. Hoewel de besprekingen over de samenstelling van de agenda van de algemene vergadering der Ver enigde Naties door de algemene commissie slechts langzaam vor- f -deren zal de discussie omtrent het op een doorslaggevende stem in enigde Naties niet mogen inter- al of niet aanvaarden van de In Jacob Malik, de Sowjel-Russi- sche gedelegeerde, noemde het voorstel om de processen te be- spreken „een onmiddellijke en v I flagrante tegenspraak" van het volgens gewoonlijk betrouwbare spraak van de Verenigde Staten handvest, dat bepaalt, dat de Ver zaken. die het economisch bestuurveniëren in de interne zaken van van West-Duitsiand betreffen. Dit staten. recht zal mogelijk worden vast-De schending van dit principe gesteld op basis van de huidige achtte Malik in staat de Verenig- regeling bij het bestuur van de de Naties te „verlammen en te Engels-Amerikaanse bi-zone. I vervormen in een blind werktuig In zaken, die veranderingen in van een of twee grote mogendhe- derland en de Republiek in Indo nesië, de debatten te Lake Success een storend effect op laatstge noemde onderhandelingen zouden kunnen hebben. Er zijn echter ook delegaties, die van mening zijn, dat debatten te Lake Success tijdens de Neder lands-republikeinse conferentie moeten worden, vermeden en naar de correspondent van Aneta uit goede bron verneemt, zullen die delegaties er op aandringen, dat de Indonesische kwestie (indien deze als agendapunt geaccepteerd wordt) althans niet gedurende de eerstvolgende weken zal worden behandeld. de West-Duitse basis-wet en kwesties van veiligheid betreffen, zijn, naar men gelooft, concessies gedaan aan het Franse standpunt, dat de eenstemmigheidsregel on der de bezettende mogendheden gehandhaafd wenst te zien. den, zoals ook met de volkenbond gebeurd was". De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, zei, dat Maiiks beschuldigingen, dat „Walistreet' donesische kwestie als agendapunt vermoedelijk heden aan de beurt komen, aldus melde de diploma tieke correspondent van Aneta uit Lake Success. In kringen van de delegaties, die Nederland goed gezind zijn, vreest men, dat, indien de Indo nesische kwestie inderdaad op de agenda geplaatst wordt en door de algemene vergadering bespro- achter „de vuige laster" tegen ken wordt of tijdens de aanstaan- Hongarjje en Bulgarije stond, een de onderhandelingen tussen Ne- Dcbat over Italiaanse koloniën begonnen. De politieke commissie van de V. N. heeft de kwestie van de voormalige Italiaanse koloniën in behandeling genomen. De Franse afgevaardigde, Jaan Chauvel, verklaarde, dat Frank rijk er voor was om aan Italië het bestuur over ai zijn voormalige Afrikaanse koloniën, behalve Eri trea, te geven onder het trust schap van de V. N. De Britse vertegenwoordiger, Hector Mcneil, verklaarde, dat Groot-Brittannië de kwestie met betrekking lot elk der koloniën afzonderlijk behandeld zou willen zien. Gisteren was het feest in de Waalhaven te Rotterdam, toen, na een reis van zes maanden naai de West, de onderzeeërs „O 24" en „Zeehond" weer thuis keerden. Geen onderduiker kon hartelijker begroet worden door de vaders, moeders, vrouwen en verloofdes, dan de stoere bemanning van deze marineschepen. En ook Schip hol zag er feestelijk uit. Want aile druilerige weer ten spijt, hield men er bloemenvlootdag. En wie zou er niet verrast opkijken als hij, uit het vliegtuig stappend, wordt verwelkomd met een bou quet narcissen waaraan een kaar tje met een hartelijke K.L.M.- groet? Minder vrolijk keek de Edenaar van H., toen hij twee bordjes pap had gegeten en plot seling vreselijk akelig werd. Men dacht ai aan vergiftiging. Latei- bleek echter dat vrouwlief per vergissing in plaats van een pak meel een pak „vloeibaar behang" had aangesproken. „En toch", zei het slachtoffer, „was die pap lek ker". Wie dacht, dat Kravchen ko een zoet winstje aan zijn pro ces verdiend heeft, heeft liet mis. Tenzij dat onze Viktor de in specteur van belastingen bij de neus wil nemen. Hij heeft n.l. ver klaard, dat zijn proces hem 23 millioen francs gekost heeft. Nu is hij bezig aan een werk, gewijd aan het proces. Volgens Le Soir heeft Koning Leopold van de Franse regering toestemming ge kregen te Cannes een kasteel te kopen, als hij zich niet met poli tiek inlaat. „Tot en met gelogen" werd echter uit Brussel gemeld van de zijde van het secretariaat des Konings. In Berlijn heeft de politie na lang speuren zeven ir.annen en 'n vrouw gearresteerd, die niet minder dan 350 graven hebtr - geschonden om de doden van hun gouden en platina tanden le beroven. En tenslotte nog dit: Heeft U post voor Indië? Als U het voor 10 April op de bus gooit kan het nog net met de „Grote Beer" mee. Niet vergeten! iingen en leraar geluk met het be reikte resultaat en spoorde de leerlingen aan tot verdere studie. Voor de Z.L.M., de organisatie waarvan de school uitgaat, sprak de secretaris, Mr J. F. G. Schlin- gemann. Spr. wees er op, dat de standsorganisaties de moederor ganisaties zijn, waaraan alle ver dere verenigingen, die in het be lang van de landbouw werkzaam zijn, hun ontstaan te danken heb ben, reden, waarom aansluiting bij de siandsorganisatie plicht is. Wethouder J. W. Kögeler van Middelburg, die hierna het woord voerde, zegde de Comm. van Toe zicht alle mogelijke steun toe voor het Verkrijgen van een nieuw schoolgebouw, daar de school, die in 1940 is opgericht nog steeds onderdak vindt in het gebouw van de Chr. Kweekschool te Middel burg. Burg. J. L. Dregmans van Kou- dekerke complimenteerde leerlin gen en ouders met liet behaalde resultaat. 1-Iij sprak namens dé burgemeesters van Walcheren en wees er op, dat de school van de zijde der gemeentebesturen alle mogelijke medewerking onder vindt. De lieer A. J. Ikkink, directeur van de Coöp. Eiland Walcheren, spoorde de leerlingen aan op de ingeslagen weg voort te gaan en te blijven studeren. Namens de ouders richtte Burg. A. J. Huijsman van Meliskerke zich tot de leerlingen en dankte inzonderheid het schoolhoofd voor de uitnemende wijze, waarop de lessen gegeven werden en voor het contact, dat hij steeds met de ge zinnen opnam. Burg. Kodde dankte de sprekers voor hun goede wensen en reikte namens de Kring Walcheren van de Z. L. M. aan de leerling, die ais eerste, slaagde, Adr. Maljaars te Serooskerke, het Gedenkboek van de Z. L. M. uit, terwijl ran W. van Sluijs te Zoutelande een plaatwerk over het rundvee ter hand werd gesteld. In een boeiend betoog wees hij de leerlingen op [de moeilijke toekomst, die hen wachtte, op de noodzaak meer kennis te vergaderen, nu de eie- genheid daartoe zo ruimsci cats aanwezig is en op hun af ha le lijkheid van de Schepper aller din gen. Voor de leerlingen sprak ver volgens de heer Adr. Maljaars. die zich vooral tot het hoofd der school richtte en zijn woorden cer- gezeld deed gaan van een stoffe lijk blijk van waardering. Tenslotte sprak nog het hoofd der school, de heer J. R. Vo «d, die zich voor hot laatst tot /iin scheidende leerlingen richtte en hen wees op het voortreffelijke i beroep, waarin ze werkzaam n o- gen zijn. Naar het woord van Ji s. 28 26 is dit immers het werk, waarvan do Goddelijke Landman zegt: En zijn God onderricht bo n van de wijze, Hij leert hem. En dit wordt enkel gezegd van de arbeid van de boer. Hiermee was deze welgeslaagde samenkomst geëindigd en ging de heer Voogd in dankgebed voor. Walcherens burgemeesters spraken over de Nationale Reserve. De vergadering van Burgemees ters en secretarissen van Walche- ren, die gisterenmiddag te Mid- deiburg werd gehouden, was spe- j ciaal gewijd aan de bespreking I van de mogelijkheden voor mede- I werking der gemeentebesturen aan de Nationale Reserve en het I Instituut Steun Wettig Gezag, dat de werfactie voor de N. R. voert. In deze vergadering spraken Gen. majoor J. A. J. Sitzen, bevelhcb- I ber IIIe militaire gewest, Luit, Kol. W. de Feyler en Luit. Lint. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met en kele buien. Aanvankelijk langs de kust nog stormachtige wind, daar na geleidelijk afnemende en naar Noordwest of Noord ruimende, buiige wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1