Bloembollen-Jndustrie" is zich aan het herstellen. Pro en contra regeringsbemoeiïng. „De tijd van eindeloze centralisatie is ïoerMj", De trek naar Canada houdt aan. Zeeao^ aVL&hZei Deskundigen uit elf landen spraken over kinderbescherming. Handel leeft op. Het grootste gevaar voor de Indonesische volken. Oost en West moeten samenwerken. Meer aardappelmeel, kaas, eieren e.d. naar Duitsland. Wegenwacht bestaat 3 jaar. Woensdag 6 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Wanneer over enkele weken de wegen tussen Haarlem en Leiden weer wemelen van auto's, fietsers en wandelaars, die in files optrekken om de kleurige, geurige schoonheid van de bol lenvelden te bezoeken en wanneer de streek rond de bollen- dorpen het uiterlijk krijgt van een vrolijke, luchtige bloemen- kermis, dan zullen zich misschien ook weinig Nederlandse bol len touristen terdege realiseren, dat zij een bezoek brengen aan een ernstig, moeilijk en riskant Nederlands bedrijf inplaats van aan een romantische bezienswaardigheid. De bollen-„industrie" is een nijverheid, die zowel wat de kwekerij als de handel betreft aan duizenden in binnen- en bui tenland een bestaan verschaft en gebonden is evenveel economische en sociale factoren als welk grootbedrijf ook. Het is algemeen bekend, dat de na-oorlogse periode, die zich .wat betreft de productie door I«-ute. „utility" kenmerkt, voor een luxe-artikel als de bloem bol (zowel als de bolbloem) zeer moeilijk en welhaast zorg wekkend is geweest. Nog zijn alle moeilijkheden niet voorbij, maar de opleving van de handel in dit product begint thans toch de kwekers en exporteurs enigs zins een rooskleuriger beeld van de toekomst te geven. Een teken van de verbetering der omstandigheden in het bloembollenbedrijf is wel de enige tijd geleden ingezette cam pagne tot afschaffing der sane ringsmaatregelen, die dateren uit de crisisjaren 19281929. De toen heersende overproductie die ook nu nog niet geheel is verdwenen maakte het nood zakelijk, dat de regering de sur- plusvoorraden opkocht tegen vooraf vastgestelde prijzen. Om een voorbeeld te noemen: in 1933 werd een-derde van de teelt op- Eerste emigrantenschip van dit Vrees in het buitenland. Die buitenlandse markten, voornamelijk Amerika, Canada en Engeland, vrezen van deze lage-prijzen-politiek een soort dumping, te voeren door de im- porteurs die gelieerd zijn aan aan minstens jj0uancjse exportfirma's. Daarbij komt dat, wat Engeland betreft, op het ogenblik plannen bestaan voor de bevordering van de in heemse bollenteelt, die ook voor de oorlog reeds een zeker belang had. De vakorganisaties laten zich dikwijls in critische zin horen, wanneer de regering rui me import van bollen toestaat. Dit jaar hebben de onderhande lingen tussen de Engelse Natio nal Farmers Union en de Bulb Distribution Association ener zijds en de Bond van Bloem bollenhandelaren en het Be- drijfsschap anderzijds het resul taat gehad, dat een contingent van 19.000 ton Nederlandse bol len mag worden ingevoerd, wat niet ongustig mag worden ge In- en uitvoer van deviezen aan de Belgische grens. De K.N.A.C. maakt er reizi gers naar en van België op merkzaam op, dat via het Ne- derl. grenskantoor Stramproy, in de weg WeertMaeseyk (Bel gië) geen deviezen mogen wor den in- en uitgevoerd. Evenmin is doorvoer van deviezen geoor loofd via RoosterenMaeseyk de weg MaeseijkSusteren. Het komt n.l. geregeld voor, dat automobilisten aan deze kantoren moeten worden terug gestuurd, omdat zij geld moeten in- of uitvoeren. Amerikaanse Philips-maat- schappij maakt nieuwe televisieprojectie-apparaten Beeld van 1 meter bij 1.30 meter De North American Philips Company, een dochteronderne ming van Philips te Eindhoven, maakt bekend, dat zij een nieuw televisieprojectie-apparaat op de markt zal brengen, dat 'n beeld weergave heeft van 1 meter bij 1 meter 30 cm. Dit apparaat wordt door deskundigen be schouwd als een nieuw voor beeld van het streven naar steeds grotere beeldprojecti. In Neder land heeft men met dit beeld reeds kennis kunnen maken bij de televisie-uitzending van een operatie in het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Het nieuwe apparaat is een .ontwikkeling van het televisie-projectiesysteem der noemd. Het contingent van vorig j maatschappij, dat het „protel jaar was 1500 ton lager. Dit gram"-systeem wordt genoemd, cijfer vertegenwoordigt een Het zal geleverd worden aan de waarde van ruim twee en een erkende fabrikanten van televi- half millioen pond sterling. sie-ontvangtoestellen. Lage sterftecijfers in 1947. De Wereldgezondheidsorgani satie heeft medegedeeld, dat de lage sterftecijfers in 1947 in het door de oorlog getroffen Europa de laagste in de geschiedenis van de meeste landen waar lijk verbazingwekkend waren. In bijna elk land van de wereld, vanwaar gegevens wer den ontvangen, behalve Eire en Roemenië, waren de sterfte cijfers in 1947 lager dan voor de oorlog. Nederland had het laagste al gemene sterftecijfer in de wereld: slechts 8,1 op de duizend in 1947. Een verdere daling van het cijfer wordt voorspeld voor 1948. Uit alle Europese landen, be halve de Sowjet-Unie, Polen, Joego-Slavië, Albanië, Grieken land, Turkije en de Sowjet-zone van Duitsland, waren gegevens binnengekomen. Voor Frankrijk, dat voor de oorlog nooit een sterftecijfer van minder dan 15 op de dui zend had, was het cijfer in 1947 dertien. Dl i/oh S. Back. De figuur van Johan Sebas-werden langzamerhand meer en tiaan Bach stelt ons voor een raadsel. Deze man, die vader was van twintig kinderen (waarvan hij er tijdens zijn le ven reeds tien door de dood verloor), die tweemaal gehuwd is geweest en een goed huisva der was, die naast zijn werk zaamheden als musicus les gaf in Latijn en godsdienstonder wijs, die vaak moeilijkheden had met stads- en schoolautoriteiten, die met de regelmaat van een klok voor de kerkmuziek zorgde zoals een bakker voor zijn brood, deze brave burgerman is een door God bijzonder begenadigd componist. Toen hij in 1750 op 65-jarige leeftijd stierf, was hij uitslui tend bekend als groot organist en symbalist (klavierspeler). Eerst later werden zijn werken bekend. Pas in 1829, 100 jaar na de eerste uitvoering van Bach zelf, werd de Matthaus-Passion weer uitgevoerd onder leiding van Felix Mendelssohn Barthoi- dy en ook zijn andere werken zegt burgemeester Haspels. (Van onze speciale verslaggever) De Vereniging van Calvinisti- van de Staten-Generaal; de gas- sche Burgemeesters, Wethouders concentratie; de regeling van de en Gemeentesecretarissen,, Groen wederopbouw, enzovoort. gekocht en vernietigd. Exporteurs voor vrije handel. I Thans ageren vooral de ex porteurs voor vrije handel, wat wi! zeggen, dat zij gunstige af zetmogelijkheden in het buiten land zien en menen, dat een vrije handel voor hen betere winstaspecten zou inhouden. Of schoon de kwekers in dit opzicht nog niet geheel en al dezelfde mening zijn toegedaan en velen van hen geloven, dat zij de re geringsbemoeiïng nog niet kun nen missen, worden de tekenen van een groeiend optimisme in het gehele bollenvak steeds veelvuldiger. Intussen gaat in de organisa ties van het bloembollenvak de strijd voor en tegen de regerings- bemojfiïng in alle felheid zijn gang, zonder dat Hét er naar uit ziet, dat de regering plannen heeft om haar dirigerende arm binnen afzienbare tijd terug te trekken. Onlangs heeft minister Mansholt nog grote beroering gewekt door de minimum exportprijzen voor bloembollen met 10 procent te verlagen. De minister baseerde zich daarbij op de binnenlandse productie berekeningen, doch in deskundi ge kringen gaf men te verstaan, dat het enige gevolg zou zijn een vermindering van de devie zen-inkomsten en niet een ver hoging van de concurrentie mogelijkheden op de buitenland se markten. SERIEUZE ADSPIRANTEN. In de loop der jaren is er echter wel enige verandering gekomen in de mentaliteit der personen, die zich voor emigratie aanmelden. Waren er kort na het beëindi- i gen van de oorlog, toen de kennis- grote belangstelling en vele Iaml- ^aking met de bevrijdende legers genoten besluiten na ryp beraadnog vers on bet geheugen lag, ve- de sprong over de Oceanen te wa- len die hun levenskansen zo snel jaar vertrekt op 22 April. Voor emigratie naar Zuid-Afri- ka, Australië, Brazilië en Canada bestaat in Nederland nog steeds! gen om elders hun geluk te gaan beproeven. Volgens statistische gegevens verlieten in het jaar 1947 circa 500 emigranten Nederland met bestemming Canada. Voor het jaar 1948 had men nog grotere verwachtingen, men raamde het aantal landverhuizers op ongeveer 10.000. Het resultaat was echter dat 7000 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen zich naar Canada lieten verschepen. Toeh valt er over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Op 22 April a.s. zal het eerste Nederlandse schip van dit jaar, het s.s. Tabinta, naar de nieuwe wereld vertrekken met 750 emi granten aan boord. Op 18 Mei a.s. zal ditzelfde schip wederom deze reis maken met een even groot aantal. Ook de Volendam hoopt in de maanden Juni en Juli twee maal de Oceaan over te steken om tezamen 2700 Nederlanders in Canada aan land te zetten. Bui tenlandse schepen nemen zo nu en dan eveneens kleine groepen landverhuizers aan boord en zo groeit de Nederlandse kolonie' in Canada gestaag DESORGANISATIE: Het „Fr. Dagbl." wijst er op, dat het hoe langer hoe I duidelijker wordt, dat het Indo nesisch probleem samenhangt met de ontwikkeling in geheel Oost- en Zuid-Azië. kende. Hij is nu pas terug in Nederland, na een bezoek aan China, aan India, aan Malaka, aan Indonesië. En zijn eindoordeel was: het grootste gevaar is de desorgani- mogelijk elders wensten te gaan beproeven, omdat het hen overal elders beter toescheen dan in Ne derland, thans vertrekt een meer serieuze categorie. Meestal land bouwers met een jong gezin of vrijgezellen, die als boer weinig kans meer hebben om In het bezit te komen van een eigen bedrijf, en liever emigreren dan zich op de duur genoopt te zien fabrieksar beid te aanvaarden. DRASTISCHE OMSCHAKELING. De landbouwverhoudingen lig gen in Canada zo geheel anders dan in Nederland. Een kleine boer uit Brabant, op gegroeid op een zogenaamd „ge mengd'bedrijf", wat dan nog vaak een „bedrijfje" is, zal zich geheel en al moeten omschakelen wan neer hij zich in het gebied tussen de grote meren of in de buurt van Winnipeg zal moeten leren be kwamen in het omgaan met elec- trische melkinstallaties, combines en tractors. Wanneer het hem dan ontbreekt aan bereidwilligheid om dit „nieuwe" aan te nemen en hij zijn eigen landbouwmethodes be ter acht dan die van zijn werk gever zal de jonge emigrant te kampen hebben met vele teleur stellingen en zal wellicht het mo ment aanbreken dat slechts de Oceaan hem er van weerhoudt te rug te keren. Doch de berichten uit Canada, zowel van de werkgevers als van de werknemers zijn gunstig te noemen. Aan allen wordt de kans gegeven zo snel mogelijk zelfstan dig te worden, al zal deze veel begeerde zelfstandigheid door de een eerder dan door de ander ver kregen worden. van Prinsterer" zal op 18 en 19 Mei te Amersfoort een congres houden. Daar hopen de burge meesters mr H. H. Douma van Anclijk en mr P. van Driel van Huizen te spreken respectieve lijk over de zedelijke en de so ciale taak van het gemeente bestuur. Deze mededeling was voor ons voldoende om eens in de trein naar Enkhuizen te stappen, ten einde bij de voorzitter van ge noemde organisatie enkele ge gevens te verkrijgen over het doel en de werkwijze van de vereniging. Want de heer J. C. Haspels, burgemeester van Enk huizen, bekleedt het presidium van „Groen van Prinsterer". Nu is het een bijzonder voor recht om een bezoek aan de oude Zuiderzeestad te mogen Het valt aan onderscheidene instanties van het centrale gezag zeer zwaar, met deze tegen de Nederlandse traditie en het Nederlandse gemeenterecht in gaande practijk te breken. Een verblijdend verschijnsel is wel, dat beide Kamers der Staten-Generaal vrijwel geen gelegenheid onbeproefd laten om bij de Regering te pleiten voor terugkeer tot de vorm van gedecentraliseerd bestuur. Het is dus vooral de Volksvertegen woordiging die waakzaam blijkt te zijn. Zo werd bijvoorbeeld op 9 December 1947 bij de Staten- Generaal ingediend wetsontwerp 662 ter regeling van het brand weerwezen. Dit wetsontwerp is op 12 October 1948 door de Re- gi ring ingetrokken, zonder dat het in openbare behandeling brengen. Dat ervaart iedereen, Thans wordt eewacht od die de wandeling maakt van hetl^^f^® w,?™t ff™ station naar het stadhuis. Met een paar goede ogen, een wei de indiening van een nieuw brandweerontwerp, waarbij aan de beginselen van gedecentrali- De volken in dit gebied zijn satie. Vele dingen, die voortref- verschrikkelijk geteisterd. Hoe felijk liepen, modern als in lang is het nu geleden, dat Ja- Amerika, gaan nu weer stunte- pan zijn aanvallen op China be- I lig. Er is overal verwaarlozing gon? Datzelfde Japan heeft Ko- j en verwarring. En dat brengt rea geteisterd, heeft op Malakageleidelijk een catastrophe, die gehuisd, in Birma geheerst, in niet als een aardbeving, ineens, Indonesië de bevolking getyran-alles doet instorten, maar die niseerd. Nu is Japan uitgescha- ondermijnt, grondig en totaal, keld. Maar het heeft de bodem De man noemde een voorbeeld, rijp gemaakt voor het commu- Hij kende van vóór den oorlog nisme .In China dreigt het op- een hotel in een der grootste permachtig te worden. Birma is steden in Oost-Azië. Als je daar al een rijpe vrucht voor Stalin, vroeger kwam, scheen het een Hit is evenwel nog niet alles, droom. Zo perfect, zo vorstelijk, Oost-Azië heeft een geweldige zo modern. Nu was hij er weer bevolking. De bevolking van geweest. Het was een bende. China varieert tussen de 400 en Iemand, die er geregeld kwam, 500 millioen. Het gaat op en neer zei: ik word er binnenkort uit met burgeroorlogen en andere verdreven door de ratten. rampen. India en Pakistan heb- Hier is geen critiek aan het ben samen ongeveer 350 millioen woord, zoals je wel eens van inwoners. snobs hoort, voor wie geen hotel ui a heeI dlcht bevolkt is, goed genoeg is. Hier sprak een is bekend. De bevolking zit in de man, die het zakenleven kende, buurt van de 40 millioen. en die wist, dat Oost-Azië alleen t® bevolkingen in Oost- kan blijven leven, als de orga- Azie zijn in de laatste eeuw sterk nisatie niet moet wijken voor gestegen. Er was meer orde, er de chaos, werd beter voor de zieken ge- zorgd. Er werd ook meer gedaan P' °rgf,niIs?',het aIleen om hongersnood te voorkomen, i als het Westen en het men. I Oosten m een werkgemeenschap Voor een groot deel is dit een p„Sa™en- ?aa,n dl>en. kwestie van techniek en organi- Vl n komt er een satie geweest. Beide kwamen uit ,lw van p verva1, het Westen. Ook in Indonesië zijn er vele Dit behoeft geen reden te zijn, mensen, die dit zo zien. Ook on- om te spreken van de superiori- der de Republikeinen, teit van de Westerse volken in j Zij zien drie mogelijkheden: 't algemeen. Maar op déze pun- exploitatie door Amerika, des ten waren zij wél superieur. Zij organisatie en honger en vrij waren de leermeesters van het willige samenwerking met Ne- Oosten. En juist bij die groeien- derland. Dat laatste zeggen zij, de millioenenbevolking kunnen is de enige goede kans. En zij die techniek en die organisatie I betreuren het uur, dat zij zich niet weer worden gemist; an- hebben gekoppeld aan een aan- ders zinken deze volken weg in tal handlangers van Japan, met een chaos, waarin millioenen Soekarno aan het hoofd, omkomen. Er hebben momenteel in In- Wie worden de slachtoffers al- donesië merkwaardige verschui- lereerst? vingen plaats, ook in de opvat- Millioenen weerloze vrouwen tingen. en kinderen. Het besef breekt door, dat de Er was een man, die sedert toekomst van millioenen in het dertig jaren het verre Oosten geding i«. Dalende moraal in Zuid-Afrika Bij een debat in de provin ciale raad van Transvaal is be toogd, dat een toenemende los heid van zeden ook de Unie van Zuid-Afrika niet onaangetast heeft gelaten. Volgens cijfers was het aantal echtscheidingen in de Unie van 263 in 1915 gestegen tot 5290 in 1946. Het verbruik van brande wijn is tussen 1935 en 1945 ge stegen met 30 procent, het bier- verbruik met 125 procent. De raad besloot de honden wedrennen af te schaffen. Voet balpools zijn verboden, maar hebben clandestien een bloeiend bestaan. nig kennis van de historie en meër recht is ge- een beetje fantasie, wandelt mend m du voorbeeld en Qgok m een omgeving van eeuwen fe de tijd V£m terug Warempel, de plotselingecentralisatie ^onder einde voor- veischijning van een koppeltje j b- jSj al er dan voorlopig nog een sterke noodzaak voor de gemeentebesturen om de uiter ste waakzaamheid te betrchten. DE MAGISTRATUUR. Het ligt voor de hand, dat deze zaken ook ter sprake komen in de Vereniging „Groen -van Prinsterer", waarbij antirevolu- tionnaire burgemeesters, wet houders en gemeentesecretaris sen zijn aangesloten. Burgemees ter Haspels verklaarde, dat er nauw contact bestaat tussen „Groen van Prinsterer" en het „Verband van Verenigingen van A.R. gemeente- en provincie bestuurders", dat provinciale af delingen heeft. Er zijn in Neder land 78 A.R. Statenleden en on geveer 1200 A.R. Raadsleden. Samen geven de organisaties het Maandblad „De Magistratuur" uit, dat voorlichting biedt in allerlei vroedschapsaangelegen heden. Deze voorlichting is niet over bodig, merkt burgemeester Has pels op. De vraagstukken waar voor gemeenteraden in deze tijd komen te staan, zijn soms zo ingrijpend van aard, dat men goed beslagen ten ijs dient te komen. En wij wensen toch allen, zo vervolgt de voorzitter van Groen van Prinsterer", dat de gezamenlijke A.R.-magistraten in Nederland een keurcorps vor men. Daarmede zijn de gemeen ten het best gediend. watergeuzen zou geenszins bevreemden Eenmaal bij het raadhuis ge arriveerd, stijgt de voldoening ten top. Het pompeuze bouw werk, dat herinneringen opwekt aan het paleis op de Dam in Amsterdam, stalt de vroegere glorie van Enkhuizen rijkelijk uit. En wie er binnengaat is nog beter af dan de man, die alleen het exterieur beschouwt. VOLKSVERTEGENWOORDI GING WAAKZAAM. De statige burgemeesterskamer in Enkhuizen is ook uitermate geschikt om te mijmeren over het verleden. Maar eenmaal in gesprek met burgemeester Has pels komt men toch meer in aanraking met de tegenwoordige tijd en de toekomst. Want hoe wel de burgervader achting ge noeg heeft voor hetgeen in het verleden geschiedde (daar is hij Calvinist voor!), voert hij zijn bezoeker toch onmiddellijk in de nuchtere werkelijkheid. Het ge sprek loopt weldra over zaken, die van wijder betekenis zijn dan de Enkhuizer burgemeesters kamer, al gaan ze daar geenszins aan voorbij omdat ze alle 1013 Nederlandse gemeenten betref fen. Wat is uw mening ten aan zien van het tegenwoordige ge meentebestuur? Wordt het vol doende gelegenheid gelaten zijn taak te vervullen? Aldus infor meert de gast. Het is niet eenvoudig deze vraag beknopt te beantwoorden, antwoordt burgemeester Haspels. Laat ik het proberen. Kijk: de bezettingsjaren en de na-oorlog se tijd hebben aan instanties van het centraal gezag de ge legenheid geboden sterk in cen traliserende richting te werken. Als voorbeelden van terreinen waarop dit geschiedde noem ik: de gemeentelijke taak op het gebied der brandveiligheid; de centralisatie der politie, buiten de normale wetgever om bij Wetsbesluit van 8 November '45, twaalf dagen vóór het herstel Driedaagse studieconferentie te Amersfoort. In de Internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort is een driedaagse studieconferen tie gehouden over de kinderbe scherming. Dertig gedelegeerden uit 11 landen namen hieraan deel. Op de conferentie, die een be sloten karakter had, werd in het bijzonder aandacht geschonken aan de selectie en de opleiding van het opvoedkundig personeel in de inrichtingen voor kinderen, die op de een of andere wijze met de maatschappij in conflict zijn gekomen. De gedelegeerden wa ren de mening toegedaan, dat de opvoeders in de inrichtingen plaatsvervangende ouders zjjn, met wie de kinderen nauwe ge voelsbanden kunnen aanknopen, nu zij hun natuurlijke opvoeders en beschermers missen. In nauw verband hiermede werd gespro ken over de salariëring, arbeids tijden en rechtspositie van be trokkenen. Voorts kwam ter sprake het probleem van differentiatie in het gestichtswezen en er werden resoluties aangenomen, waarin aanbevolen wordt een grondig onderzoek in te stellen naar de persoonlijkheid van het kind voordat het in een Inrichting wordt geplaatst. Volkomen onopvoedbare kinde ren behoren, aldus de resolutie, in speciaal voor hen bestemde in richtingen te worden onderge bracht, hoewel men moet waken voor het al te streng scheiden van de verschillende soorten pro bleemkinderen. Differentiatie tot op zekere hoogte is gewenst, bij voorbeeld tussen onopvoedbaren en de moeilijk opvoedbaren. Er werden tenslotte adviezen uitgebracht ten aanzien van ver schillende punten van min of meer internè aard. De gedele geerden gaven te kennen, dat de conferentie zeer vruchtbaar is geweest. Bij hun bezoek aan en kele Nederlandse inrichtingen hebben zij te kennen gegeven, dar de voorzieningen in Nederland zeer goed zgn. Ter vervanging van niet voldoende tï leveren andere contingenten. Tijdens in Den Haag gevoerde besprekingen tussen een West- Duitse en een Ned. delegatie kwam men overeen, een aantal Ned. exportcontingenten te ver hogen. Dit was nodig i.v.m. de langzamer realisatie van Ned. contingenten in verhouding tot de Duitse leveranties. Hiermee wordt een vermindering van het verwachte nadelige saldo met 10 millioen dollar beoogd. De belangrijkste additionele contingenten vallen in de agra rische sector. Het betreft hier karwijzaad, waarvan het totale contingent voor de lopende pe riode (tot 1 Augustus) op 187.500 dollar is gebracht (verhoging 37.500), volle melkpoeder, totaal 1.920.000 dollar(l millioen meer) aardappelmeel, totaal 3.520.000 dollar (1 millioen meer), kaas totaal 3 millioen dollar (2 mil lioen meer) en bloed-albumen, totaal 180.000 dollar (100.000 meer). Voor eieren werd een nieuw contingent van 1.5 mil lioen dollar opgenomen. De to tale post voor verse groenten werd met 1 millioen dollar ver hoogd tot 14 millioen dollar, met dien verstande, dat hierover voor 1 Mei een definitieve be slissing zal worden genomen, evenals t.a.v. evt. verhoging van de post gebruiksvee. De vermoe delijk niet realiseerbare gedeel ten van bepaalde contingenten (consumptie- en pootaardappe- len, land- en tuinbouwzaden, groenteplanten en gedroogde groenten) werden afzonderlijk in een annexe opgenomen, zo dat de Westduitse delegatie t.a.v. de verdere realisatie hiervan een voorbehoud maakt meer bekend. Thans zijn er in verschillende plaatsen van ons land orkesten en koren, die ge regeld muziek van Bach ten ge hore brengen; door de radiosta tions wordt geregeld instrumen tale en vocale muziek van Bach uitgezonden. Tegenwoordig kun nen we ieder jaar, via de radio of in een kerk van verscheidene grotere of kleinere plaatsen in ons land de wondermooie Mat thaus-Passion beluisteren. Als Cantor in Leipzig. Als Cantor (leider en compo nist van de kerkmuziek) van de Thomaskerk in Leipzig moest Bach iedere Zondag voor de ge wone kerkmuziek zorgen, ter wijl hij voor de Christelijke feestdagen passende feestmuziek moest componeren. Nu was het al jaren in de Duitse Lutherse kerk gewoonte, om op Goede Vrijdag de' lijdensgeschiedenis door leden van het kerkkoor te laten zingen, afgewisseld door zang van het gehele koor of zang van de gemeente. Zo schreef Bach kort voor Pasen van het jaar 1729 zijn Matthaus- Passibn, dat is: de Geschiedenis van het lijden van de Heere Je zus volgens Mattheus (Hoofd stuk 26 en 27). Misschien zoude vraag kunnen rijzen: is het niet oneerbiedig om een gedeelte van de Bijbel en nog wel de Lij densgeschiedenis op muziek te zetten? Wanneer we echter be denken, dat Bach de Matthaus- Passion geschreven heeft, niet voor de concertzaal, maar voor de kerk, als onderdeel van de eredienst en wanneer we ver der zien, op welk een eerbie dige, vrome wijze hij dit werk geschreven heeft, dan kunnen we als Christenen niet andeis dan dankbaar zijn voor dit ver heven kunstwerk. De beste wijze, om de M. P. ten uitvoer te brengen is' dan ook wel zoals dit jaarlijks op Goede Vrijdag in de kerk te Naarden gebeurt: achter het koorhek, grotendeels onzichtbaar voor de toehoorders staan dé zangers, de orkestleden en de instrumenten De uitvoe renden op de achtergrond, het Lijdensverhaal op de voorgrond: Zo heeft Bach het gewild. „Niet ik, als God er maar door ver heerlijkt wordt", zei hij eens na een orgelconcert tegen iemand, die hem om zijn spel prees. Zc wil hij ook in zijn M. P. geven een prediking van het lijden van Christus voor ons, en zo moeten wij dit werk ook bezien. Drie elementen. We kunnen in de M. P. drie elementen onderscheiden: Be halve de woorden van Matth. 26 en 27 (die met een eenvou dige begeleiding gezongen wor den door een tenor, de z.g. evan gelist; of door een andere stem, wanneer Jezus of één van de personen die in de Lijdensge schiedenis een rol spelen, spre ken) komen in de M. P. tal van koralen voor, bekende kerklie deren, die door het koor (oor spronkelijk door de gemeente) gezongen worden en die als het ware het geloof der gemeente in het verzoenend lijden van Christus tot uiting brengen. Deze twee pijlers van de M. P., het Evangelieverhaal en de ko ralen, worden omrankt door aria's, lyrisch-beschouwende ge deelten, gezongen door sopraan, alt, tenor of bas (met begelei ding, en meestal nog een solo instrument), die de gevoelens weergeven die de Lijdensge schiedenis opwekken. De inleiding. Het werk begint met een in leiding voor orkest, twee koren en gewoonlijk een jongenskoor, 't Is of we in het onophoudelijk golven en door elkaar bewegen van de stemmen de menigte mensen horen, die toeschouwers zijn van het lijden van Chris tus. „Komt, gij dochteren Zions, helpt mij klagen. Ziet Hem, Die uit liefde en gena, Zelf het hout des Kruises draagt", zingt het koor. Maar plotseling, boven die bonte warreling, boven Óft kla gen uit, horen we het heldere vaste geluid van de jongens stemmen, als een belijdenis: „O, Lam Gods, dat onschuldig 'aan het kruis geslacht wordt, Gij draagt onze zonden". Dan, wanneer dit indrukwek kende beginkoor ten einde is, klinkt het eenvoudig, slechts be geleid door enkele instrumen ten en gezongen gewoonlijk in het Duits, tegenwoordig ook in het Hollands door één en kele stem (tenor): „En het is geschied, als Jezus alle deze woorden geëindigd had, dat Hij tot Zijne discipelen zeide", waarop een bas de woorden van Jezus zingt: „Gij weet, dat na twee dagen het Pascha is, en de Zoon des Mensen zal overgele verd worden om gekruisigd te worden". De gemeente reageert op deze woorden van de Hei land met het prachtige koraal, gewoonlijk gezongen door het koor: „Liefste Heer Jezus, wat hebt Gij misdaan, dat men een zo hard oordeel heeft uitgespro ken?" Geloof, dank en aanbidding. Zo worden de woorden van het Evangelie telkens onder broken door een koraal, waar in de gemeente haar geloof, dank en aanbidding uitspreekt en door aria's, die als het ware uitingen zijn van toeschouwers, die de Heiland op Zijn lijdens weg volgen. Vele gedeelten zijn zo levendig cn duidelijk gete kend, dat we de gebeurtenissen in onze geest voor ons zien. Hoe plechtig klinken de woorden van Jezus bij de instelling van het Avondmaal. We horen de valsheid van Judas in de woor den: „Wees gegroet, Rabbi". B'el en vurig klinkt Petrus' stem, waarin hij zegt: „Ik ken de mens niet". Droevig en vol be rouw vraagt Petrus, begeleid door een klagende viool, na zijn verloochening om vergeving in Het woord solidariteit doet in deze tijd nogal opgeld. Nationaal en internationaal. Het is een mooi woord, maar het omzetten van het woord in de daad blijkt nogal wat moeilijkheden te geven, wanneer ge de wereld om u heen zo eens bekijkt. Het begrip naastenliefde wordt op zijn minst zeer eenzijdig uit gelegd. meestal naar de zijde van hem of haar, die het graag in de mond neemt. Maar als ge' dan zo af en toe eens een simpel voorbeeld van echte solidariteit (ge moogt ge rust zeggen: van naastenliefde) hoort, dan grijpt ge weer wat moed. Zoals bij het volgende: Het vorige jaar kreeg een ar beider op Westkapelle een ern stig ongeluk. De man moest naar het ziekenhuis en kon heel lang niet werken. Maar van alle kan ten kreeg zijn gezin hulp, spon taan en hartelijk. Zijn collega's namen zijn stuk land voor hun rekening en toen hij weer thuis kwam lag het er keurig bij. Een andere Westkappelaar was zijn fiets ontstolen. Geen nood! Binnen korte tijd was er geld voor een nieuwe fiets. De een gaf een paar kwartjes en de an der een rijksdaalder, want het sprak voor zijn collega-arbeiders vanzelf, dat de fiets er komen moest. U vindt dat alles heel gewoon? Was dat maar zo! Wij vrezen ervoor met grote vreze. Het zou de samenleving heel wat meer verwarmen dan het eindeloze praten over een: „bete re wereld", die er vast niet ko men zal, wanneer wij niet allen, u en ik, doen als die Westkappe- laars. Uitreiking jaarsterren aan 57 W egen wachten. 15 April bestaat de A.N.W.B.- Wegenwacht drie jaar. In deze drie jaren is het populaire corps uitgegroeid van zeven man tot 80 patrouilles, die op vrijwel alle be-: langrijke wegen in Nederland ope reren. Het aantal speciale Wegenwacht leden is inmiddels reeds de 70.000 gepasseerd. Dat de „gele rijders" zich in de ware zin des woords onmisbaar hebben gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat zij in 1948 in niet minder dan 69.000 pechgevallen uitkomst brachten. Daarenboven werd aan bijna 3.000 Wegenwachtleden hulp van persoonlijke aard geboden. Bij 700 ongevallen verleenden de Wegenwachten E.H.B.O.-assis- tentie, terwijl zij 120 autobrandjes blusten. Deze week zal in verband met het 3-jarig bestaan, dat ditmaal slechts intern gevierd wordt, aan 57 Wegenwachten een nieuwe jaarster worden uitgereikt, de be kroning van weer een jaar toege wijde dienst aan het Nederlandse snelverkeer. Hieronder bevinden zich vier leden van het eerste bescheiden ploegje van zeven, dat drie jaar geleden startte. Prof. Dr Th. L. Haitjema. Prof. dr Th. L. Haitjema te Groningen, is de vorige week Dinsdag, toen hij zich haastig naar een vergadering zou begeven van de stoep voor zijn huis ge vallen. Tengevolge hiervan kreeg hij een collumfractuur. Opname in het Acad. Ziekenhuis volgde, waar prof. Haitjema gisteren geopereerd is. Verwacht wordt, dat de professor enige maanden lang zijn werk niet zal kunnen verrichten. Zullen nog meer T.N.I.- troepen zich bij de Neder landers aansluiten? Een speciale verslaggever van Aneta, die een reis door Oost- Java maakt, meldt, dat 30.000 inwoners van Dessa's in de om geving van Bangalsari, tussen Djemberen Djatiroto, redevoe ringen hebben aangehoord van T.N.I.-officieren, die de bevol king opwekten tot samenwer king en de T.N.I.-groepen aan spoorden om zich aan te mel den bij de Nederlanders, waar bij zij het voorbeeld van de Siliwangi-bataljons in West- Java aanhaalden. De T.N.I.-compagnieën met hun eigen officieren en deels met de eigen wapens exerceerden ver volgens over de aloon-aloon. Deze T.N.I.-ers waren afkomstig uit het kamp te Ambuiu, waar thans 400 voormalige leden der T.N.I. zijn verzameld, deels als gevolg van vrijwillige aanmel dingen, waarvan er de laatste tijd dagelijks gemiddeld enige tientallen plaats hebben, en deels bestaande uit gevangen genomen leden der T.N.I. De kampbewoners, die vrijwel niet onder bewaking staan, en hun eigen diensten onderhouden on der toezicht van de sergeant majoor Loth van het K.N.I.L., worden daar geoefend en willen dienst nemen, deels bij de poli tie en deels bij het toekomstige feaerale leger. de aria: „Erbarm U, mijn God". We horen de haat van het volk tegen Jezus, wanneer ze roe pen: „Bar-Abbas" en „Laat hem gekruisigd worden". Zo zouden we in ieder gedeelte talrijke bij zonderheden kunnen aanwijzen en het is dan ook de moeite waard, de M. P. eens te beluis teren en te bestuderen. Laten we echter door de schone uitbeelding niet de hoofdbedoeling van het werk over het hoofd zien. Bijna onder ieder werk schreef Bach: Soli Deo Gloria, Gode alleen de eer. We moeten daarom ook in de M. P. een prediking zien van het verzoenend lijden, dat Chris tus voor ons volbracht heeft; dan eerst zullen we de volle schoonheid ervan ervaren. F. v, d. R h e e.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3