rovintiffflaw Nieuwe onderdelen van de Nationale Reserve. Vereniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland. Bedrijfspensioen voor de Landbouw. Zeeuws» in Hilversum en omstreken sloten zich aaneen. Gereformeerde Onderlingnnconferentie te Vlissingen. Salarissen Overheids personeel. „De Nederlander". Caog ran zaken in Zeelani £K; is bevredigend. Jaarvergadering te Goes. If K dAo-otn u-cui de ïïlattiaA De margenvsrgadering. ÏÏS'S'ai Woensdag 6 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 land (het betreft hier voor een De onderwijzers niet achtergesteld. Gistermorgen vergaderde in 'theer Zwagerman noemde de voor- Op schriftelijke vragen van belangrijk gedeelte juist deze ca- het Tweede Kamerlid Peters be- Naar wy vernemen heeft de mi- tegorie) aan hun gezondheid scha-j treffende de onderwijzerssalaris- nister van oorlog nieuwe plannen de hebben opgelopen. Het is b.v. jsen> de minister van On- bekend gemaakt met betrekkingbekend, dat van diverse gemeenten f dcrwijs K. en W. een uiteenzetting tot .le Nationale Reserve. Het ligt op Zuid-Beveland als gevolg daar- gegeven over de technische her- n.l. in zjjn bedoeling om naast de van een aantal dienstplichtigen Zienmg van het Bezoldinginsbe- te vormen infanterie-onderdelenj afvalt, dat juist voor het dorp in sluit Rijksambtenaren, waartegen - In lie naaste toekomst over te kwestie een lichting jongemannen gesteld werden de salariëring en bestuur om zich als vereniging nog nodig ls. gaan tot het formeren van ver- j vormt. j promotiekansen van de onder- aan te sluiten bij het N.R.S., te- Schuttershof te Goes de Vereni ging tot Verbetering van 't Rund vee in Zeeland. Na opening door de voorzitter, de heer H. A. A. Baron Collot d' uitzichten wat betreft de veerer- betering hierdoor veelbelovend, doordat de kwaliteit van de aan te kopen stieren hoger kan zijn dan anders het geval is. Hy wek ten tenslotte op tot steun aan de Escury, werd een voorstel van 'tk.I., daar een grotere deelname schillende andere legeronderdelen in liet kader van de Nationale Re serve. Met name heeft de minister wijzers. Op grond hiervan is de rege ring van oordeel, dat bij vast- K.L.M. DOET CAIRO AAN. an Zaterdag a.s. af zullen de stelling van een salarisschaal, de l«ca (Tl pre V lOO-1111 rron A r, Zf T 1 nier-», pioniers, verbindingsdienst,1 "en I iuiste Plaats in het nieuwe ?e vaar luigeudienst, spoorwegdienst, J IJ" Cajro aandoen. zoldigingsbesluit komen te lig luchtwachtdienst, veldpost! p«t-1 Ef™",dat weer twee gen en dat volIedig aan de ge- serdoelartillerie, wielrijders en ca- dins? i dachten van een „gelijktijdige en nlngin in Zeeland was door het Bestuur overleg gepleegd inzake een wijziging van het Stierenre glement. De vereniging stelde naar aanleiding hiervan aan G.S. voor om in het Provinciaal Stie renreglement een bepaling op te nemen, dat het verboden is om stieren boven de leeftijd van 9 De schaal voor de bezitters der J r 'hoofdakte loopt tlmns van f210-! ^Udr„!at,^zlg°ed^eurd ZO", De algemene raad van de In-if399 t© bereiken in 20 jaren. luchtelingenorga-1 Xaar de mening der regering wor het oog op luchtdoelartillerie, mo-a01 AU"C" stelling van een salarisschaal, ae tordienst, parachutisten, ponton- salaris3en der onderwijzers op.de .o.»,,,.... I °P. we6 Amsterdam naar nlaats in het nieuwe Be- Batavia en terug Cairo Hieruit volgt, dat er w< maal per week een lucl ding Amsterdam Cairo v.v. is. i evenredige" behandeling van de De verbinding met Batavia gaat onderwijzers met de overige nu via Cairo, Aden en Mauritius, ambtenaren is voldaan. De emigratie naar Israël. 'Zr',?-* ÏJJfc* s-, - s.;. 1 - valcrie. Het springt in het oog, dat ver schillende van deze onderdelen voor Zeeland van zeer groot be lang zijn. Een vaartuigendienst is in deze waterrijke provincie nood zakelijk, evenals een motordienst. Een luchtwachtdienst, speciaal nisatie heeft een voorstel aange- (ien d0 onderwijzers „evenredig- voor Vlissingen en de verdediging n9"?.en tot betaling van negen me-u de burgerlijke rijksambtena- van de kanalen, kan eveneens niet millioen dollar ten behoeve van ren behandeld, indien het maid- worden gemist, terwijl pioniers in Vluchtelingen, die naar Israël mum der schaal tot f 400 wordt het polderland bijzonder gewich- willen emigreren. Dit bedrag1 verhoogd, hetwelk f 5 lager is dan tige diensten kunnen bewijzen, geldt voor het jaar, dat Juni a.s. by volledige ontknikking. De to- Voor het bewaken en verdedigen eindigt. Alleen Engeland stemde tale kosten van deze maatregel van de Zeeuwse lijn kan 'n spoor- tegen. Dit land staat op het belopen 2.2 milloen per jaar. Hy wegdienst voortreffelijk werk ver- standpunt, dat eerst een oplos- heeft betrekking op ongeveer richten. Speciaal voor Oost- sing .moet worden gevonden 30.600 onderwijzers. Per leer- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de voor het vraagstuk der Arabi- kracht per maand zullen de kos- onderlinge afstanden tussen de sche vluchtelingen. ten gemiddeld f 5.75 bedragen. plaatsen niet zo groot zijn, kan in geval van nood veel profijt wor den getrokken van wielrijders der Nationale Reserve. Momenteel is men voor Zeeland bezig met de oprichting van een onderdeel luchtdoelartillerie, waarvoor zich in Zeeuwsch-Vlaan- deren al personen hebben aange meld. Speciaal in dit gebied is, met het oog op de verdediging der Sclieldemonden, dit onderdeel zeer belangrjjk. AANMELDING BEVREDIGEND. De gang van zaken 'met betrek king tot de aanmelding bij de Na tionale Reserve in Zeeland is be vredigend. Momenteel staat Schouwen-Duiveland er het beste voor. De vorming van anderhalve compagnie daar is wel verzekerd. Voor de gehele provincie zijn thans ruim 200 definitieve aan meldingen binnen. Het staat ech ter vast, dat nog een groot aan tal andere personen zich eveneens heeft gemeld, maar de betreffende formulieren bevinden zich nog op de gemeentesecretarieën in Zee land. In dit verband moet er he laas de aandacht op worden ge vestigd, dat er nog altyd Zeeuwse burgemeesters zijn, die persoonlijk f^r, eSn£e£omenUe 5 Per Districtsvergadering Neder- Met de Commissaris der Ko- dat er stie renhouders zijn, die stieren laten dekken zonder dat deze gekeurd zyn, waardoor de loyale stieren houders gedupeerd worden. Er werd medegedeeld, dat de vereniging ln 1947 461 leden tel de en dat dit getal ln 1948 was gestegen tot 494. Over het volgende agendapunt ontwikkelde zich een breedvoeri ge discussie. Het bestuur stelde voor om de contributie te ver hogen van f 1.50 tot minimaal f 2.50 per lid. Het bedrag, dat hiervan door de kringen aan de verenigingen zal moeten worden landse Rundveestamboek. In aansluiting op de vergade ring van de Vereniging tot verbe tering van het Rundvee in Zee land vergaderde gistermiddag het District Zeeland van het Neder landse Rundveestamboek. De ver gadering stond onder leiding van Ir. E. J. Alderkamp, adviseur van het N.R.S. In zijn openingswoord merkte deze op, dat dit jaar een uiterst belangrijk jaar is voor het N.R.S., daar dit jaar het 75-jarig jubileum herdacht zal worden. Nadat enkele mededelingen be treffende de interne aangelegen heden gedaan waren, ging men over tot de bespreking van de grote op 22 en 23 September a.s. te 's-Hertogenbosch te houden ju bileumtentoonstelling. Van het totaal van ongeveer 900 dieren, dat daar waarschijnlijk aanwezig zal zijn, zullen er, naar tot nu toe beraamd kan worden, ongeveer 20 uit Zeeland komen. Verder werden nog verschillen de stamboek-technische aangele- ;enheden behandeld, o.a. de op- afgedragen werd van f 1 op f 2 j bouw van de administratie van de Op de eerste verjaardag der ondertekening van het Marshall plan is op de Utrechtse Jaarbeurs een Marshall-Dag gehouden, die zich in de belangstelling van vele hoge autoriteiten mocht verheugen. Tijdens de rondgang over de beurs: v.l.n.r. Prins Bernhard (tweede van links); naast hem van op zij) dr F. H. Fertener van Vlissingen en W. A. Heijringa. Weekpremie van 2.50. Nu de in 1947 door de Stich-J Tevens zal een aanvang wor den gemaakt met de registratie van die arbeiders, die na 1 Mei niet of niet veel voelen voor deting voor de Landhouw I va" ule f* uciucis, uie ui i iviei Nationale Reserve en de noodzaak gekeurde oprichting van het'1947 de -e-eftljd-Van 65 ^aar be" daarvan niet willen inzien. Het Bedrijfspensioenfonds voor de gevolg is, dat zij de zaak op de Landbouw door de beide Ka- lange baan schuiven en nog met mers der Staten-Generaal is eens zijn overgegaan tot de vor- aangenomen en de wet in het ming van een plaatselyke com- staatsblad van 25 Maart 1949 is missie van het Instituut „Steun afgekondigd, is hier mede de Wettig Gezag", dat, zoals men verplichte deelneming in dit Be- weet, de actie voor de Nat. Reser- drijfspensioenfonds een feit ge ve voert worden. Dit houdt in, dat alle Enkele getallen willen wij noe- arbeiders in het landbouwbedrijf men van het aantal aanmeldingen, j tUSsen 17 en 65 jaar geregistreerd Te Goes hebben zich 24 personenm0eten worden. Renesse 13, Ellemcet 8, Kruinin- j gen ruim 20, terwijl in een flink fier; begin gemaakt. Was de re- aantal plaatsen van geringe om-gistratie toen vrijwillig, thans vang het aantal aanmeldingenwordt zij verplichtend gesteld, zeven of acht bedraagt. Er zit dus Nu de zaak zover is kan over de momenteel wel leven in, dank zij nadere uitwerking iets .meer vooral de vergaderingen, georga- j worden medegedeeld. Tot nu niseerd door „Steun Wettig Ge-1 toe was er nog veel duister; om zag", waar ook iemand van de ^a' bet Bedrijfspensioenfonds Nat. Reserve spreekt. Het is ove- tiet kon voortgaan, voordat de rigens van belang, dat nu vlugwet de Kamer was gepasseerd. reikt hebben, die invalide ge worden zijn of die gestorven zijn en weduwen of wezen heb ben nagelaten. Voor dezen zal dan direct een pensioenaanvrage worden inge diend. Over het bedrag van het uit te keren pensioen is fïbg niets officieel bekend. Nog niet aangegeven arbeiders zijn wettelijk verplicht zich bin nen een maand te doen registre- Reeds vorig jaar is hiermede ren. gebracht. Nadat enkele leden bezwaren hadden te berde gebracht, werd het bestuursvoorstel tenslotte on gewijzigd aangenomen. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren A. L. van Waes te Zuiddorpe en L. J. van Gastel te Schuddébeurs, die aan de beurt van aftreden waren, bij acclama tie herkozen. De bespreking van de ver nieuwde statuten der vereniging moest worden uitgesteld, daar 't bestuur zich -hierover nog nader beraden moest. KUNSTMATIGE INSEMINATIE. In de rondvraag vertelde de heer C. Zwagerman, Rijksveeteelt- consulent voor Zeeland een en ander over de kunstmatige Inse minatie, zoals deze zich ln Zee land ontwikkelt. Men boekt hiermee succes. Momenteel zijn er 4 verenigin gen, waarvan een op Walcheren, met ongeveer 800 koeien, een op 7 holen met ongeveer 700 koeien, een op Zuid-Beveland met onge- K.I. en de wijziging van het stier- kalverenreglement. KERK EN ZENDING. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Zuidwolde (Dr.), J. Veenendaal, cand. te Meppel; te Oostwoud-Midwoud, F. v. d. Heijden, voorg. ver. v. Vrijz. Herv. te Leiden. Aangenomen naar Oosterend (Texel), P. C. Klijnsma, cand. te Hengelo. Bedankt voor Zwijndrecht, W. Sirag te Alblasserdam; voor Terhorne, P. C. Klijnsma, cand. te Hengelo. Geref. Kerken. Beroepen te Zevenhuizen, A. Keijser te Zwartebroek; te An- jum, J. H. de Boer te Monniken dam; te Dedemsvaart, S. G. Bloem te Hoogkerk; te Appin- gedam, L. G. Pleijsant te Pae- sens; te Engwierum, H. Retel te Haaksbergen; te Franeker, J. H. Baas, evang. pred. te Noord- wolde; te Onderdendam, W. H. veer 800 koeien en een ln Oost-1 Wamsteeker te Blokzijl Zeeuws-Vlaanderen met ongeveer 700 koelen. Elke vereniging is zelfstandig en heeft 1 stier. Men kan gerust zeggen, aldus de heer Zwager man, dat deze stieren behoren tot de beste stieren van Zeeland. Men exploiteert een stierensta tion op Zuid-Beveland, dat onder leiding staat van de gezondheids dienst. Voor reserve zal gezamen lijk een stier worden gehouden, om in eventuele noodgevallen te kunnen voorzien. Verder zal er wordt doorgewerkt, want de aan meldingen moeten voor 1 Juni a.s. binnen zijn. Het blijkt, dat onder degenen, NADERE VOORSCHRIFTEN. De weekpremie zal bedragen f 2.50 per week of f 0.50 per dag. die zich aanmelden, er betrekke- zc P''emie zal door werkgever lijk velen zijn, die behoren tot de i ?n, we,nemer, elk voor de helft, buitengewone dienstplichtigen. Zij1 betaald worden. - - Aan alle arbeiders, die een aanmeldingsformulier hebben in gevuld, zal nu een inlichtingen- formulier verstrekt worden, dat door ieder persoonlijk moet worden ingevuld. Tevens ont vangen alle geregistreerde ar beiders een premiestaat. De nog niet geregistreerde wordt aange raden zich zo vlug mogelijk nog aan te melden. zullen dus in Zeeland blijven en niet. ingeval van oorlog, naar de fronten worden gezonden. OPROEPEN Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan overigens wel worden aangenomen, dat, mede in verband met de onder tekening van het Atlantisch Pact, waarbij ook ons land bepaalde verplichtingen op zich heeft geno men, de buitengewone dienstplich tigen van de lichting 1941 tot en met 1943 zullen worden opgeroe pen. Men kan bovendien wel aan nemen, dat in de toekomst aan deze categorie zeer weinig vrij stellingen zullen worden gegeven, omdat de minister op het stand punt staat, dat voor hen in de Nationale Reserve plaats was. Er komt nog bij, dat van genoemde byeenkomsten georganiseerd, waarbij muziek, declamatie en le zingen elkaar afwisselden. Op 3 Nov. j.l. werd een bijzon dere contactavond belegd, waar de heer H. Enkelaar een cause rie hield over Walcheren voor en na 1940. De heer G. A. van Overbeeke, uit Den Haag droeg voor over gevoelden aan een hechte band Westkapelle, de plaats die door Ver. „De Zeeuwen" telt thans Z80 leden. Op 23 October 1946 werd in Hilversum onder de naam „De Zeeuwen" een Zeeuwse vereniging opgericht, daar de in deze stad woonachtige Zeeuwen behoefte zodoende samen iets Zeeland te kunnen doen. Aan belangstelling ontbreekt het deze Zeeuwse vereniging zeker niet, daar ze niet minder dan 280 leden telt. Men voelde, dat men zonder een hechte band weinig voor Zeeland zou kunnen doen en lichtingen waarschijnlyk veien de premiestaat geplakt. De werkgevers ontvangen ze- toen de vereniging eenmaal tot gelbladen: Voor iedere arbeiderstand was gekomen, lukte het in- moet een apart blad worden bij- derdaad om de doelstelling te gehouden. Na elke drie maanden verwezenlijken. Het eerste contact worden de geplakte zegelbladen 'n die richting was dat met Rit- opgehaald, terwijl een gedeelte i them. Op 26 Mei 1948 ging het van dit blad wordt geplakt in de Fanfarecorps „Oefening na den premiestaat van de arbeider. j Arbeid" naar Hilversum, waarbij Werkt een arbeider maar en- ook de burgemeester, de heer P. kele dagen of weken, dan wordt Danlelse van de party was. Mu- na afloop van de gewerkte pe- ziek en een Zeeuws toneelstuk de getroffen Breskense vissers- riode de betreffende strook in bezorgden de Zeeuwen een ge-1 gezinnen. de ramp, bij Iedere Zeeuwse ver eniging warme belangstelling ge niet. Diezelfde avond werden een groot aantal bolussen verkocht ten bate van Zeeland en werd ver der een boekenaetle georganiseerd voor hulp aan de getroffen biblio theken. Als bijzonderheid over deze ac tieve Zeeuwse vereniging kan nog worden medegedeeld, dat de lei ding ln vrouwelijke handen be rust, n.l. bij Mevr. Kindermann- de Graaff, die eerst als wnd voor zitster optrad, doch op 30 Sept. 1948 definitief werd gekozen. Tenslotte verdient nog vermel ding, dat men ook deelnam aan de actie ln het Gooi voor hulp aan noegelyke avond. Verder werden FEUILLETON 90 F. HORACE ROSE genoeg moet juist dat weinige iets weergeven van onze meest afgrijselijke ervaringen in dat verwoeste land. Ik zei al dat van de vijver, waarin ik mijn veranderd uiter lijk zag. de pijpleiding naar de troggen van de gorillas was ge weest. Met grote voorzichtigheid stond er op, dat Treso achter zou blijven, om op haar draag baar bij dé vijver uit te rusten. Ik was er zeker van, dat wat wij te zien zouden krijgen voor haar „Inhosi, Inhosi, waarom ziet geling van mijn hoofd en ge- U er zo uit? Wat is er met U ge- zicht te zien. Een kreet van ont- u 'u^aai'om» z!et U el' zo Vül'-1 zetting en afschuw ontsnapte schrikkelijk uit?" 1 mij. „Hoe zie ik er uit, Mozana"! Het gelaat dat mij aanstaarde vroeg ik, geneigd te geloven datwas mijn gezicht niet meer Het ik er op mijn best moest uitzienwas het gezicht van een oude als een menselijk wrak dat niet heel oude man, met diepe.- meer in staat is nog enige arbeid plooien en rimpels, vertrokken j niet geschikt zou zyn. Er was te verrichten. en gemarteld door al het af-ook nog een andere reden. Mo- ireso slaakte een kreet van schuwelijke dat ik ondergaan zana vreesde dat mogelijk een vei wondering, toen ze wakkerhad en hevig ontsierd door een paar gorillas aan de speren van werd en ook mij zag, wat zagen bloedrood lidteken. En miin j de impis zouden zijn ontkomen Ze !\an; [i1 zii vroeger zo pikzwart haar waseIi dat die daar nog aanwezig ..Oud Inhosi, oud" en de stem nu zo wit als sneeuw. zouden zijn. Maar wat dat be- van Mozana klonk ontzet. „AlsIn de afschuw en verwonde- treft hadden we geen zorgen we by de vijver komen zult U j ring van dat ogenblik besefte i'<l hoeven te maken, hei zelf wel zien! .eerst hoe hevig de schok ge-Zodra we de kraal bereikten De vijver waarvan hij sprak weesl was, die me getroffen had zagen we wat er gebeurd was en was niet veraf en al spoedig toen Treso in doodsgevaar wor-bet was een verschrikkelijk, waren wij moeizaam voort- stelde met een maniak aan de huiveringwekkend gezicht, strompelend daar aangekomen.i rand van een kloof en ook del Kennelijk waren de gorillas 7. "erkende de plek onmiddel-schok van die wanhoopskreet door de impis aangevallen vóór ij Van hieruit was de pomp- die weerkaatsend door de krater de explosie van de atoombom, leioing naar de troggen der go-j gerold was, toen Thara ver- Evenwel ver van te slapen of nlias geweest. We konden dus dween naar de donkere dieptenverdoofd te zijn door de myste- niet ver van hun kraal zijn. Ik van de hel, die zo onpeilbaar rieuze samenstelling van Bemlo, van mensen en beesten lagen overal, verscheurd en onher kenbaar verminkt In de hele menselijke krijgs geschiedenis kan geen slacht- veld ooit een gruwelijker schouwspel hebben opgeleverd. Lichamen van mensen en bees ten lagen in elkaar verward, ge- Bedankt voor Andijk, Y. Feen- stra te Augustinusga. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Zeist, H. Veltman te 's-Hertogenbosch. Chr Geref. Kerken. Tweetal te Scheveningen, H. v. Leeuwen te Tholen en C. Smits te Driebergen; te IJmui- den, N. Brandsma te Rijnsburg en D. Henstra te Broek op Lan- gendijk. Beroepen te Wormerveer, V>. Ruiter te Sneek; te Eindhoven, D. v. Wilsum te Kornhorn. Bedankt voor Urk, P. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee; voor The- singe, W. Ruiter te Sneek; voor Leerdam, C. v. d. Weele te Har derwijk. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Franeker, P. Werges te Winschoten. gingen Mozana en ik verder. Ik dood in de niets ontziende ge was ontzettend in spanning om zijn, te zien wat daar gebeurd was. Het water van ae vijver was roerloos en helder. In elk geval helder genoeg om de weerspie- verhalen moeten ze klaar wakker zijn ge- HOOFnctTmr yt mt I weest. Ze hadden met wilde, al- riOO, DSTUK XLVII. j grijselijke woede teruggevoch- Er blijft mij slechts weinig teten. Er was een gruwelijke over; maar jammer slachting geweest, de lichamen vechten op leven en dood die plaats gehad moeten hebben tussen de mannen van Teg Pe- larac en de meest woeste voort brengselen van de Afrikaanse wildernis. Stellig was de verschrikke lijke ontploffing van de atoom bom over dit vreemde slagveld geraasd, terwijl het gevecht nog in volle gang was. De hoge sterke omheining, ja als muren zo sterk en die van heel dikke boomstammen gemaakt waren, lagen plat. Lichamen, her- en derwaarts geslingerd, waren wijd verspreid neergeworpen op een hoop fantastisch, misvormde en gebroken gestalten. We wisten nu wat we straks bij de leeuwenkuil konden ver wachten. Maar voor we verder gingen stootten we nog op een andere herinnering aan die vre selijke nacht van verschrikking en ontzetting. (Wordt vervolgd.) Politierechter te Middelburg. M. J. P., ploegbaas bij de Ned. Heidemaatschappij te Middelburg, had In October 1948 op 't streek- bureau Walcheren een boekje met reisbiljetten van de Ned. Spoor wegen weggenomen, f 30 of 15 d. en 6 weken gev. voorw. proef tijd 2 jaar. L. T., havenarbeider te Middel burg, had een 5-tal ruiten stuk geslagen van een huis. f 25 of 10 dagen. W. H. v. d. L., winkelmeisje te Middelburg, had zich een bedrag van f 1.90 wederrechtelijk toege- elgend, f 50 of 20 d. L. M., visser te Arnemuiden, had een ruit stukgeslagen van de woning van M. v. Belzen. f 20 of 10 dagen. J. J„ los werkman, te Goes, had een hoeveelheid van 8 kg. zink weggenomen ten nadele van C. J. Louws. f 15 of 5 dagen. J. F„ gemeente-werkman te Vlissingen, had enige loden pij pen wegende 12 kg en toebeho rende aan de gemeente Vlissin gen. weggenomen; f 25 of 10 d. M. v. d. A„ landarbeider te Rilland-Bath had 70 tegels ge stolen f 25 of 10 dagen. H. H., koopman te Winschoten, verblijvende in het Zwitserse ba rakkenkamp te Vlissingen, had ten nadele van een medebewoner weggenomen 1 regenjas, 1 broek, 1 colbertjasje en een riem; 3 weken gevangenisstraf. B. B., machine-bankwerker te Vlissingen werd wegens het wederrechtelijk toe-eigenen van electrische energie ten nadele van de P.Z.E.M., veroordeeld tot f 40 of 20 dagen. E. C. K., echtg. van W. J. V., te Vlissingen had op 25 Februari 1949 in de winkel van A. Willem zen waar zij een electrische lamp liet repareren, een wandlampje en een electrisch theelichtje ln haar boodschaptas gestopt; f 30 of 15 dagen. J. K., fabrieksarbeider te Utrecht, had enige dagen gast vrijheid genoten ln een gezin ln Middelburg. Deze gastvrijheid werd door hem beloond met me deneming vaaeen gouden hanger met kettinkje; 3 weken gevan genisstraf, met teruggave van het gestolene. G. G. metselaar te Kloetinge, thans gedetineerd, had zich te verantwoorden wegens diefstal van kippen bij A. Oele en bij C. Trimpe-Burger; 2 maanden ge vangenisstraf met aftrek voor arrest. Waarom de uitgave werd stopgezet. Gisteren verscheen het laatste nummer van „De Nederlander", Christ. Hist. Dagblad voor Neder land. Uit daarin opgenomen artikelen blykt, dat het stopzetten van de uitgave niet in de eerste plaats een gevolg is van financiële moei lijkheden, maar dat het hier geldt een conflict: leider of beginsel, zeer speciaal in verband met het Indische vraagstuk. „De Nederlander" heeft voort durend de houding van de C.H.- Kamerfractie afgekeurd als in strijd met de C.H.-beginselen, met het gevolg, dat er „in de materiële en morele steun van de Unie een uiterst bevreemdende stagnatie (is) ingetreden". „Nooit mogen wij geloven, dat „De Nederlander" in strijd met hare traditie, tot een werktuig van een beginselloos opportunisme wordt verlaagd. Een krant is een zaak van de geest. Wij doen aan het openlijk verloochenen van onze beginselen niet mee. Liever laten wij het schip, met de vlag die Groen en Lohman met roem hebben overdekt in top, in eervolle strijd ondergaan. Ten onrechte voor liet dilemma geplaatst: Leider of Beginsel, kan onze keuze niet twijfelachtig zijn: voor ons gaat krachtens ons be ginsel, de trouw aan Kroon en Rijk boven alles". (Wij merken hierbij op, dat in dit laatste nummer, alleen de ene partij, de redactie van de Neder lander, aan het woord is. Red. Z. D.). v/m „DE NEDERLANDER". De Nederlander", het orgaan van de Chr. Hist. Unie heeft het op moeten geven. Dat is te betreuren. In verband met de historie van dit blad. dat een eigen karakter had en een eigen geluid Het ho ren. Maar ook, omdat het niet NO DIG was geweest. Wanneer zij, die de Chr. Hist, beginselen zijn toegedaan, gewild hadden en het de steun hadden gegeven die het verdiende, dan was het bestaan van dit blad verzekerd geweest. Maar het is daar, als in meer andere Chr. kringen: men heeft geen oog voor de betekenis van de Chr. pers. Bij de stembus strijdt men met elan voor de doorwerking van de Chr. beginselen en op sociaal gebied blijft men niet achter. Maar overigens heeft men er niet het minste bezwaar tegen de z.g. neutrale pers, die stel selmatig de saecularisatie bevor dert en het humanisme, otn geen ander „isme" 'te noemen, stelt boven het Christendom, elke dag opnieuw als huisvriend te beje genen en dus doende eigen po sitie ja, was het maar eigen positie te ondergraven. Van die ontrouw is „De Ne derlander" het slachtoffer ge worden. Helaas! Na het openingswoord van de kerkelijke vergadering de beslui- heer J. J. Boon in de morgen vergadering van de Geref. Ouderlingenconferentie te Vlis singen werden enkele huishoude lijke zaken afgehandeld. De se cretaris, de heer C. Douw, las zijn notulen van de verleden jaar in Goes gehouden conferentie en de heer F. Caan, penningmeester, deelde mee, dat in het afgelopen jaar f 369,65 ontvangen werd en f 231.55 uitgegeven, waardoor een voordelig saldo verkregen is van f 138.10. Bij de verkiezing van comitéle den werden gekozen de heer Jac. Heijgelaar te Terneuzen voor de classis Axel en de heer C. van der Doel te Zierikzee voor de classis Zierikzee. Over het „droge" onderwerp „Kerkvisitatie", zoals hij 't noem de. hield de heer J. J. Laernoes te Vlissingen een belangwekkend be toog. In een inleidend woord wees spr. op de toenemende gevaren van deze tijd, waartegen gelukkig ten neemt. Wenselijk achtte hij, dat ook ouderlingen het deputaat- schap opgedragen krijgen en niet alleen predikanten. Aan het één maal per jaar visiteren moet de hand gehouden worden en er moet toegezien worden op hiërarchie. Vooral van belang achtte de heer Laernoes het bespreken door de afgevaardigden van alle onder werpen, waarover gevraagd zal worden voordat de visitatoren ko men. Zo kan de kerkvisitatie pro visorisch werken. Indien er geen klachten zijn, dan ook geen in dringen in de zaken van de ker ken. Het kerkelijk toezicht op de eigen scholen zag spr. ais zuiver belangstellend en niet als een in graven in schoolkwesties. In 't algemeen achtte de heer Laernoes het een verblijdend ver schijnsel, dat in deze materie ook nieuwe geluiden gehoord worden. Hij besprak een nieuwe vragen lijst bij de ciassis Gorinchem in gebruik, waardoor tal van gege- een vaste kern van trouwe slrij- j ens verkregen worden waarmee ders staat, die acht geven op de 1 de visitatoren en in de voornaam- tekenen der tijden. Het is hard ste plaats de gemeente gediend nodig één te zijn in Christus; hierom vraagt heel de samen leving. Een schakel hierin is kerk- zijn. Bij het gebruik van dergelyke vragenlijsten krijgt men een over zicht hoe het staat in de gemeen- visitatie: Het onderzoek naar de te. En'al krijgt men geen inzicht toestand der gemeente en het ge-in het persoonlijke geestelijke le ven van advies. Met nadruk wees ven van liet gemeentelid, voor de de heer Laernoes op de taak van gehele gemeente kan het van de visitator, die niet heersend is,1 groot belang zijn. Hij vroeg de doch dienend. Hij ging even op de aanwezige ambtsdragers aandacht historie in en zei, dat de Geref. te schenken en liefde te krijgen Kerken niet tegen visitatie waren in vroeger tijd, maar wel legen vi sitatoren, die super-intendenten konden worden. In 1581 nam de Synode Vlissingen het besluit tot het bezoeken van de kerken. In 1586 werd dit opgenomen in de kerkenordening, terwijl op de Sy node van Dordrecht dit verplicht werd gesteld. In het jaar 1581 kreeg de classis het toezicht op de visitatie. Wijzende op de taak van de vi- 1 voor het visitatiewerk en dit werk te verrichten in liefde lot Christus. Zoals altijd werden ook nu in teressante vragen gesteld, waar voor de vergadering alle belang stelling had en die door de heer Laernoes duidelijk en overtuigend beantwoord werden. (Voor het verslag der middag vergadering verwijzen wij naar pagina één DE ONDERTEKENING VAN HET ATLANTISCH PACT Benoemingen bij Waterschappen. Bij K.B. zijn benoemd: tot dijk- Rouw, Goes; Anth. Waterman, Waarde; Corry Glerum, Wemel- dinge; Cath. Koole, Nieuwdorp; M. E. Maat, Goes; Gerda Tram- graaf van de Elisabethpolder1 per, Krabbendijke (Walcheren), M. I. de Vos te Nieuw- en St.-Joosland; tot zijn plaatsvervanger E. C. Steendijk te Arnemuiden; tot plaatsvervan ger van de dijkgraaf van de Wilhelminapolder (Walcheren) P. Dekker te Arnemuiden. Streekverband Arjos. Tot bestuurslid van de Arjos- clubs op Zuid-Beveland werd ge kozen de heer P. Verhage te Kruiuingen. Geslaagden Pitmanschool. In de Pitmanschool te Goes werd vorige week een examen afgenomen vanwege de Algem. Ned. Bond van Pitmanscholen „I. Pitman". Aan het examen namen deel 28 candidaten, t.w. 10 cand. stenotypiste, 2 kantoor stenograaf en 16 cand. kantoor- typist(e). Het diploma stenotypiste kon worden uitgereikt aan de dames te Delft slaagde voor het ingeni- Corn Diil Waarde: Corry Ka- eur-examen voor civiel-ingemeur, relse,' Wemeldinge; C. A. van de heer C. A. de Vlieger te VH. Kruyssen, Kruiningen; A. M. Aremlskerke. Het diploma kantoorstenograaf kon worden uitgereikt aan dhr G. M. van Vledder te Kruinin- gen. Het diploma kantoortypist(e) werd uitgereikt aan Mej. C. M. Gooijen; dhr J. J de Jonge, Ka- pelle; mej. J. M. Versée; dhr F. J. Veerhoek, Kapelle; mej. Leny v. d. Berge; mej. C. M. Hillebrand; mej. A. J. Meeuwse, Nisse; mej. J- Keyerse, mej. T. Hoogesteger, Kapelle; mej. L. Kwant; dhr M. I. Oostdijk; mej. N C. Zembsch; mej. J. Gunst; mej. A. C. van Kleunen; dhr A. J. Meeuwse, Nisse. Voor zover geen plaats ver meld, allen woonachtig te Goes. Aan 3 candidaten kon geen di ploma worden uitgereikt. Alle candidaten waren leerlingen van de Pitmanschool te Goes. Aan de Technische Hogeschool

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2