Personenverkeer tnssen Benelnxlanden wordt vereenvoudigd. jflrovlntifrffliaw Londen op Nederlands televisiescherm Er zal meer rr|j in- en uitgeroerd mogen worden. Het deviezenverkeer. Open brief aan de Raad van Ministers. Opzienbarend succes van Boxelse amateur. Eerste steen gelegd voor zes woningen te Kerkwerve. Zeeuwse drankbestrijders vergaderden. £le cUaotn u-an de ÏÏlaniafc GhristeHjk-Historisclie Unie. Protestschrijven van Poolse bisschoppen. Dinsdag 5 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In verband met de snelgroeiende toenadering, welke binnen afzienbare tijd tot een volledige Economische Unie zal uitgroei en, is op de laatste conferentie van Benelux-ministers op 10 en 12 Maart in Den Haag besloten het personenverkeer tussen Bel gië, Nederland en Luxemburg aanzienlijk te vergemakkelijken. Hoewel volledig vrij personenverkeer in het vooruitzicht wordt gesteld, ligt opheffing van alle beperkingen, waaraan dat ver keer, onder de druk der na-oorlogse beperkingen werd gesteld, momenteel nog niet binnen de mogelijkheden. ongeacht het land van herkomst aan deze laatsten. In verband met de thans in het leven geroepen vergemakke lijking van het personenverkeer over de Nederlands-Belgische grens wordt er door het mini sterie van Financiën de aandacht van belanghebbenden op geves tigd, dat men er verstandig aan doet onder alle omstandigheden aan de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen volledig op te geven wat men aan betaal middelen of goederen bij zich heeft. In de bijzondere regelingen, welke t.a.v. Nederlandse en Bel gische grensarbeiders gelden, zijn geen wijzigingen aange bracht. In aansluiting op het boven staande kan nog worden mede gedeeld, dat het douane-onder zoek van reizigers in de door gaande internationale treinen te Roosendaal en te Maastricht met ingang van 4 April a.s. in be ginsel geheel in de trein zal geschieden, zodat de reizigers niet dan in bijzondere gevallen behoeven uit te stappen. Ter vereenvoudiging van het personenverkeer zijn de volgen de maatregelen genomen, die gisteren in werking zijn ge treden. Het bedrag aan Nederlands geld, dat door ingezetenen van België en Luxemburg, die in het bezit zijn van een paspoort, in Nederland mag worden inge voerd en uit Nederland mag wor den uitgevoerd, is van 30. tot f75.verhoogd. Nederlandse grensbewoners, die op een pas voor grensverkeer, een dagpas of soortgelijk docu ment naar België reizen, mogen in afwijking van de thans be staande bepalingen, zonder an dere formaliteiten dan monde linge aangifte aan de douane ambtenaren, Nederlands geld tot een bedrag van f 5.uitvoeren en weder-invoeren. Ten aanzien van Nederlandse grensbewoners en ten aanzien van andere Ne derlandse ingezetenen, die in het bezit zijn van een paspoort blij ven de thans bestaande bepa lingen inzake het deviezen-reis- verke t ongewijzigd van kracht. In- en uitvoer van goederen voor persoonlijk gebruik. Niet-ingezetenen, ongeacht in welk land zij wonen (dus ook anderen dan ingezetenen van België en Luxemburg), mogen de goederen voor persoonlijk gebruik, welke zij in Nederland hebben verkregen, zonder meer uitvoeren, indien de waarde niet meer bedraagt dan f 10.Uit voer van goederen tot een hogere wa .zde zal worden toegestaan, indien wordt aangetoond, dat de goederen 'ijn gekocht met gul dens, welke op geoorloofde wjjze zijn verkregen. Belgische grensbewoners, die niet meer dan f 10.en B. frs 100 in Nederland hebben inge voerd, mogen de goederen voor persoonlijk gebruik, welke zij zich in Nederland hebben aan geschaft, uitvoeren, indien de waarde dier goederen niet meer bedraagt dan f 20. Voor ingezetenen van Neder land zijn nieuwe bepalingen in het leven geroepen t.a.v. de in voer van goederen voor persoon lijk gebruik uit België en Luxem burg. Onverminderd de reeds bestaande bepaling, krachtens welke deze ingezetenen tot 20 pet van het bedrag aan reis- dev lezen, waarover ingevolge de vooi het deviezenreisverkeer geldende bepalingen gedurende het verblijf in het buitenland ten hoogste mag worden be schikt, mogen besteden voor de aankoop van goederen voor per soonlijk gebruik, zal hun bij terugkeer in Nederland uit de Belgisch-Luxemburgse Economi sche Unie worden toegestaan goederen voor persoonlijk ge bruik in te voeren tot een waar de van f 10.De hier bedoelde faciliteit zal voor Nederlandse grensbewoners slechts in beperk te mate van toepassing zijn. Hun nal n.L eens per week de ge legenheid worden gegeven goe deren voor persoonlijk gebruik tot een waarde van f 10.uit België in te voeren. Vrijstelling van belasting. Een andere faciliteit behelst de vrijstelling van belasting voor uit de Belgisch-Luxemburgse jJconomische Unie ingevoerde goederen voor persoonlijk ge bruik. Voorwaarde daartoe is, dat de waarde van deze goede ren niet meer bedraagt dan f 25. Bedraagt de waarde meer dan f 25, dan zal de belasting over de volle waarde worden gehe ven. De vrijstelling van belas ting zal in de genoemde gevallen worden verleend zowel aan Ne derlanders als aan buitenlanders. Een aantal Nederlanders heeft zich in een open brief gericht tot de raad van ministers. Hierin wordt o.a. gezegd, dat het met betrekking tot Indië so spoedig mogelijk moet komen tot een moedige en constructieve daad, die een definitieve oplos-, sing in uitzicht stelt. Die moedige en constructieve daad zou dan hierin bestaan, dat getracht wordt zo spoedig moge lijk tot een minnelijke schikking te geraken. Aan de regering wordt daarbij het advies gegeven, „zonder aanzien des persoons die per sonen te verwijderen die in het verleden telkens weer haar be doelingen hebben doorkruist en die zij met vaak onbegrijpelijke' lankmoedigheid geduld, ja ge handhaafd heeft." Het adres is o.a. ondertekend l door Jkvr. C. M-X Asch v. V.'ijek, vice-presidente Wereldbond van Christen jonge vrouwen, ver schillende predikanten en hoog leraren, w.o. Dr JVLiskotte en Dr Smelik. Doodvonnissen in Griekenland Te Athene zijn tien mannen en twee vrouwen ter dood ver oordeeld. Zjj zijn leden van communistische organisaties en worden beschuldigd van sabo tage. Te Tripolis zijn 27 guerilla- strijders ter dood veroordeeld. Te Chalkis is de doodstraf ge- eist tegen 25 personen, die be schuldigd zijn van werving voor de guerillastrijders of van het onderhouden van contacten met de laatsten. Kroonprinses Martha van Noorwegen heeft Zaterdagmiddag op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, het vlaggeschip van de Noorse koopvaardij vloot „Oslo-fjord", dat op de Amsterdamse werf gebouwd wordt, te water gelaten. Rechts Kroonprinses Martha van Noorwegen op het moment, dat zij met het ziloeren bijltje de doop van het schip verricht, links het in zijn element glijdende ruim 16.500 ton metende schip. Had de laatste maanden de the orie omtrent de reikwijdte van televisie-uitzendingen al een flin ke deuk gekregen, doordat men overal in het land alsof er geen horizon bestond de Philips-uit zendingen bleek te kunnen opvan gen, die deuk is welhaast tot een Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. Onder grote belangstelling had vorige week Vrijdag de eerste steenlegging plaats van zes wo ningen. De burgemeester, de heer W. Baas, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de hoofd-ingenieur-directeur van de Provinciale Dienst van Wederopbouw en Volkshuisves ting, het hoofd Wederopbouw Schouwen en Duiveland, raads leden en overige belangstellen den. Spr. memoreerde, dat reeds geruime tijd geleden de raad 't besluit tot bouw had genomen. Ir Klokke trad op als architect. Het werk van de raad was hier mede beëindigd. Het werk werd opgedragen aan een aannemer, i stand welke nog nooit werd over brugd, hetgeen trouwens ook on mogelijk werd geacht. Tot nu toe gold 60 km als normaal. Mocht inderdaad blijken, dat 'n ontvangst over een dergelijke af stand geregeld mogeiyk ls, dan zou hiermede de moeilijkheid ver vallen van het vele malen relay- eren van de uitzendingen, opdat deze op grotere afstanden kun nen worden opgevangen. En daar-doch daarmede liep het minder omvang uitgegroeid, dat men wel- 1 door zouden de uitzendkosten ten vlot. Na veel geconfereer, gedis- haast van vernietiging kan spre- j zeerste worden gedrukt. cussieer en gecorrespondeer kon ken. We zijn er, aldus de Maasbode, namelijk getuige van .ge weest, dat op 65 meter hoogte, In de oude toren van de St. Pe- truskerk te Boxtel, de Londense televisie-uitzending van Alexan dra Palace een half uur lang con- st.jit en ln zeer duidelijke beel den werd opgevangen. Dit succes was het resultaat van langdurig experimenteren door de heer A. Graste, die ln de toren begon de draaggolf van Londen A.P, af te tasten en hier in slaagde. Hij plaatste toen ln dezelfde toren een gevoelige Phl- lips-televisie-ontvanger, systeem ■Engeland (405 lijnen) met een normale televisie antenne, be staande uit een afgestemde dlpool met reflector. Alleen werd de uiterste zorg besteed aan 't goed richten van de antenne. Wat nu het program betreft, dat we te zien kregen: eerst za gen we op het scherm een nogal gerekte scène op een hotelkamer tussen een echtpaar en een be dienende kellner. Uit de gehele sfeer meenden we te moeten op maken, dat we te doen hadden met een paartje op de huwelijks reis. Daarna volgde een duidelijk straatbeeld uit een stad met als hoofdfiguur een Engelse rechter met een pruik op het hoofd en ln een wapperende toga. Een stads klok wees 4 uur aan. Tot slot kregen we een kantoor te zien met een telefonerende me neer. De ontvangst had slechts één gebrek: omdat de uitzending van het geluld blijkbaar te zwak was, kon die niet worden opgevangen. Doch ook hiervoor hoopt de heer Graste een oplossing te vinden. Hoe dat ook zij, het succes dat deze amateur zich met de ont vangst wist te bereiken, mag zon der meer opzienbarend worden genoemd. Het gaat hier om een afstand de opdracht worden ingetrok ken en een andere aannemer diende te worden opgezocht. Deze werd gevonden in de persoon van de heer Verkaart, die reeds een woonhuis met ca fé te Kerkwerve had gebouwd. Nog waren de moeilijkheden niet overwonnen. Er moest n.l. nog worden geheid. Thans wordt ge lukkig in snel tempo doorge werkt. De burgemeester sprak de hoop uit, dat ook de onder aannemers vlug zullen doorwer ken; dan zijn misschien de eer ste twee woningen binnen tien weken geheel gereed om betrok ken te worden. Spr. eindigde met de wens, dat, wanneer de woningen gereed zullen zijn, de gezinnen, die deze zullen be trekken, er prettig, rustig en vredig in mogen wonen. De hoofd-ingenieur-directeur van de Provinciale Wederop bouw en Volkshuisvesting dank- Macht van alcoholisme groeit met de dag. Zaterdagmiddag vergaderde de Zeeuwse Bond van Afdelingen der Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding te Goes, o.l.v. de heer M. de Borst. In zijn openingswoord, verband houdend met Matth. 17 1421, merkte de Voorzitter o.m. op, dat we ook nu nog staan in een wereld, waarin satan veel macht heeft. En nóg hebben de volge lingen van Jezus in zichzelf geen kracht. Doch door het geloof zijn ze in staat om bergen te ver zetten. Maar dan moeten ze on voorwaardelijk geloven in de beloften des Heren. In deze dagen groeit de macht van het alcoholisme met de dag. Satan bouwt weer zijn oude bol werk op. En opnieuw maakt hij duizenden op listige wijze tot zijn prooi. De gevolgen zijn voor menigeen vreselijk. Thans wordt met name de jeugd aangegre pen: uit verschillende delen des lands komen onrustbarende me dedelingen. En het ontstellende is, dat in vele gezinnen bij ver scheidene gelegenheden weer de drank op tafel komt. Daardoor mist de jeugd de schutse van het gezin bij het dreigende ge vaar. Ook in Christelijke kringen neemt het gebruik van alcohol toe. Dat maakt de strijd bijzon der zwaar. Maar het is een roe ping van Godswege, wijl het gaat om Zijn eer en het welzijn van de naaste. Het Koninkrijk Gods is niet spijs en drank, maar En dat is het positieve doel van de strijd. Daarna gaven voorzitter en se cretaris een overzicht van de arbeid van de Bond gedurende de laatste jaren. Vervolgens gaf de secretaris, de heer Fey uit Middelburg, een uiteenzetting van het verhandel de op een conferentie te Baarn, waartoe verschillende vooraan staande personen waren uitgeno digd. De Vereniging kwam tot de conclusie, dat haar stand punt ongewijzigd moest blijven: voor een effectieve bestrijding van het alcoholisme is nodig de persoonlijke onthouding van de drank door haar leden. De prak tijk van het reddingswerk heeft geleerd, dat dit de enig juiste weg is. De Voorzitter sprak daarna over de praktische mogelijk heden in de arbeid van de Af delingen van de Bond. We zul len moeten uitgaan ter redding van drankzuchtigen, een daad der liefde. Maar voorkomen is béter dan genezen. Daarom zal getuigd moeten worden: ons Christenvolk zal een positieve houding moeten gaan aannemen tegenover het dringende gevaar van het alcoholisme, door niet te drinken en niet te schenken. We zullen onze mensen moeten inlichten door blad en geschrift en vooral door bezoek. Met name de jeugd dient ernstig gewaar schuwd te worden. Vele mensen zijn nog geen drankbestrijder, omdat ze de verderfelijke werking van het alcoholisme niet kennen. De Bond zal moeten trachten mede te helpen, allereerst door verspreiding van lectuur. Aan de pers dient medewerking te worden gevraagd. De penningmeester, de heer J. Boone uit Middelburg, leverde zijn financieel verslag over 1948. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot de najaarsvergade ring. De heer P. Boon van St. Lau rens sprak een ernstig slotwoord. Hij releveerde verschillende er varingen uit zijn leven als drankbestrijder en wekte op tot voortgaan in Gods kracht. Op verzoek van de Voorzitter ein digde hij met dank aan God. rechtvaardigheid en vrede en overal afdelingen op te richten; van hemelsbreed 325 km, een af- blijdschap door de Heilige Geest, verspreide leden dienen daartoe FEUILLETON 89. F. HORACE ROSE HOOFDSTUK XLVI. Het gelaat in het moeras. Hoeveel ik van dit alles in de tunnel zag en hoeveel ik be was of sliep, scheen ongedeerd te zijn. Ik deed niets om haar te storen. Ik probeerde, tever geefs evenwel, mijn eigen won den te verzorgen. Mijn gezicht en armen waren overdekt met bloed. De speerstoot had mijn greep van wat ik later zag, zal1 ene arm bijna buiten gebruik ik nooit weten. 1 gesteld, tevens wist ik dat ik tot Ik weet zelfs niet hoe lang aan het graf met mij mee zou we in de tunnel lagen. Ik ben er zeker van, dat het verschei dene dagen waren. Ik geloof dat dragen het lidteken van die snede over mijn gezicht. Toen, op zekere dag, schenen we genadiglijk bewusteloos wa- we achtereenvolgens allemaal ren, lange tijd. Ik bewaar er wakker te worden. Aan het licht vage herinneringen aan, dat ik i buiten zagen we dat het dag zo nu en dan wakker werd uit' een dromeloze bewusteloosheid, die dieper was dan de slaap, want ik scheen langzamerhand op te komen uit onmetelijke en onpeilbare diepten om daarna, na korte tijd opnieuw in duis ternis te verzinken. In die korte momenten van ontwaken als ze al kort wa ren, want ook dat weet ik niet zag ik Mozana als dood naast j had. mi; liggen. Hij lag op zijn ge- De xicht, de armen over het hoofd gekruist als in bescherming. Ik zag dat hij aan de rug gewond rook nog. Later zagen we som mige van deze reuzen blokken, overdekt met zwavel, zo groot als slagschepen, twintig kilome ter van de trechter verwijderd. De gebroken trechter zelf braakte dichte wolken zwarte, scherpe rook uit, die op grote hoogte neerkwam als oneindige stortvloeden van fijn, poeder achtige harde as, die reeds de aarde bedekte met een zacht, grijs karpet. Maar het was de aarde zelf die de meeste verbazingwekken de aanblik bood. Waar zich dus oneindige uit gestrektheden hadden bevonden van jungle-gewas, die de grote heuvelachtige gebieden doorsne den, waarop het vee had ge graasd, zagen we nu slechts grote stukken omgeploegde aar de en steen, in alle richtingen door ravijnen en spleten ge kloofd. Overal waren de enorme was. Er was nu geen storm meer in de lucht. De hemel was hel der en we begonnen door de j tunnel te kruipen. Bij de ope-woudreuzen ontworteld, ning gingen we of liever Mo- I Langzaam kwamen wij drieën zana en ik staan. Treso zonk temidden van deze oneindige ter aarde. j troosteloosheid tot het leven te- Een vreemd schouwspel ont- rug. Het eerste wat wij deden vouwde zich voor ons, een was iets eten en drinken, waar schouwspel, dat mij denken' van we gelukkig genoeg mee deed dat ik een nachtmerrie hadden genomen, hoewel we we uit de hutten hadden mee genomen, we wisten dat we ons prettiger en meer „thuis" zou den voelen in onze eigen kleren Mozana daarentegen, die behalve zijn lendendoek, naast mij uit de grote kraal was gevlucht, was verrukt over onze toga's, hij vroeg of hij ze kreeg en wik kelde zich toen erin. Ten derde improviseerden wij een draagbaar van boomtakken, die we bedekten met dierenvel- len en slaapmatten die we had den meegebracht. We stonden er op Treso hierop te dragen, wat we konden doen ondanks de wonden in één van mijn armen en de verwonding van Mozana's rug. Zo kwamen we in de wereld terug, haveloos en onzegbaar moe en zwak. Zo zwak en zo moe, dat Treso slechts nu en dan haar ogen opsloeg, om daar na weer in te slapen. Gelukkig wist Treso niet wat er met ons gebeurd was in de laatste ogen blikken van de uiteenbarsting Algemene vergadering. De C.H. Unie zal op 19 en 20 April te Amsterdam haar jaarvergadering houden. In de vergadering van 19 April komen aan de orde rap porten van de Middenstands commissie, de Landbouwcom- missie en de Sociaal Economi sche commissie. In de vergadering van 20 April hoopt de voorzitter, de heer Tilanus, de openingsrede te houden. Verder komt o.m. aan de or de de verkiezing van bestuurs leden wegens periodieke aftre ding van de heren Prof. Dr Haitjema, Drs D. Schouten (bei den herkiesbaar) en Mr W.F. Schokking, die in verband met zijn benoeming tot minister ont slag nam. De heer H. M. Martens, bur gemeester van Ermelo, hoopt voorts te spreken over de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Ford verlaagt auto-prijzen in de V.S. De Ford-Company heeft me degedeeld, dat Ford-auto's met ingang van heden 12 a 120 dol lars goedkoper zullen zijn. De prijs voor Mercury auto's zal met 80 a 100 dollars worden verlaagd. Lincols met 100 dollars en sommige vrachtauto's met 12 a 29 dollars. De prijsverlaging van Ford is de vierde in de Amerikaanse auto-industrie in minder dan 6 weken. De Chrysler Corp is de enige van de „grote drie" (Ford, Chrysler en General Motors), die haar prijzen nog niet heeft verlaagd. te voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en verklaar de met genoegen naar Kerk werve te zijn gekomen, teneinde dit feestelijk gebeuren mede te maken. Telkenmale is men ver heugd, indien in een gemeente PERFECTIONISME. Wijlen minister Colijn heeft eens gesproken van de vloek van het perfectionisme. Hij bedoelde daarmee, dat in onze staatshuishouding alles tot in de puntjes in orde is, maar dat we daardoor krijgen een ambtelijke rompslomp, die ver lammend werkt en die bonen- dien niet te betalen is. Bij de behandeling van de be groting van Wederopbouw in de Eerste Kamer heeft de heer Kraaijvanger een soortgelijke opmerking gemaakt Zijn dagelijkse practijk buiten de Kamer, zo zei hij, had hem de overtuiging geschonken, dat er bij de Wederopbouw teveel ambtenaren zijn. Niet dat deze heren de lijn trekken, maar het gehele appa raat werkt te moeilijk, te gede tailleerd, te administratief, te commissoriaal en daardoor te langzaam. Er zijn teveel admini strateurs en te weinig vakmen sen. Deze opmerkingen kloppen met de ervaring van allen die met de Wederopbouw in aanra king komen. Het is daarom te hopen, dat aan deze stem uit de practijk aandacht zal worden geschon ken. De Poolse bisschoppen hebben aan de minister voor de admi- weer woningen kunnen worden njgt^atie, Wolski, een schrijven gebouwd. Gaarne is medewer-gezonden, waarin geprotesteerd king verleend tot de bouw. Spr. wortjt tegen de jongste bekend- hoopte, dat binnen afzienbare tijd opnieuw woningen kunnen worden toegewezen. Het Hoofd Wederopbouw uit te eveneens goede wensen en hoopte, dat, nu een begin is ge maakt, er nog vele woningen zullen volgen, ook ter vervan ging van oude huizen. De architect Ir Klokke dank te voor de opdracht en releveer de de moeilijkheden, welke moesten worden overwonnen. Hij sprak woorden van waar dering over het werk van de aannemer Verkaart. Hierna werden in 't gemeen tehuis verfrissingen aangeboden. Aardschokken in België. In Zuid-België hebben zich eergisternacht drie aardschokken voorgedaan. Muren scheurden en schoorstenen kwamen om laag en mensen liepen verschrikt de straat op. Door het vallen van een steen brak een oude vrouw haar arm. De schok had plaats in het gebied van Binche, Ecaussines, St. Vaast, Roeulx en Bracquecgnies. making van 'n officiéél commu niqué, waarin de regering haar voorwaarden toelicht, die zij heeft gesteld voor de normalisa tie van haar betrekkingen met de kerk. Het feit, dat het Episcopaat bij voorbaat niet op de hoogte werd gebracht van deze bekend making, is volgens de protest brief een pressie, die elke twijfel omtrent de afloop van de onder handelingen wegneemt. Het bisschoppelijk protest werd opgesteld tijdens een con ferentie, die te Krakau werd gehouden, in tegenwoordigheid van de primaat mgr Etienne Wichinski en kardinaal Adam Saphieha. Een commissie van bis schoppen werd ingesteld om tegenvoorstellen uit te werken op de regeringsverklaring met het oog op de normalisatie van de betrekkingen tussen kerk en staat. Radio-India heeft medege deeld, dat de Birmaanse rege ringstroepen Mandalay op de Karens hebben veroverd. Zeeuwen op de thuisreis. I staan door de heer Brandenburg. Met het troepentransportschip tnSelt „Kota Inten", dat op 21 Maart Ide heren Uscal van ttemel le uit Tandjong Priok is vertrok ken en vermoedelijk 19 April Kwart lading uit de „Katowice" gered. Personeel van de rederij Doeksen, versterkt met een groot aantal losse arbeiders, is er in de loop van de laatste we ken in geslaagd, ongeveer het vierde deel van de lading uit het wrak van de Poolse boot „Kato wice" die in de orkaan van 1 Maart bij Terschelling strandde te bergen. Circa 7000 huiden van de atoomboom en het ver- .en'ge duizenden zakjes looi- 1 stof, tezamen voor een waarde schrikkelijke wat er met ons ge beurd was. Al was ze dan ook in dat ogenblik bij kennis ge weest dan was ze nu toch niet draaien. Mijn krachten schoten tekort en ik gaf het op. vulkaantrechter was door de kracht van de explosie of door de geweldige hoeveelheid voortstuwende lucht, gespleten was en probeerde hem om te Enorme lava-achtige rotsblok- ons, vreemd genoeg, geen van in staat geweest om te spre- allen hongerig gevoelden. Maar .ken, daar Treso veel te zwak 'al gauw ontdekten we, dat we was. Het was Mozana, die dorstig waren en zuinig met wa- toen we uit de tunnel en uit de ter moesten zijn tot we zeker ken waren over grote afstanden door de lucht geslingerd. Rond van om en nabij f 250.000, zijn gered. Met het schip moet nu de rest der lading als verloren worden beschouwd. waren weer te zullen vinden. Het tweede wat Treso en De Internationale Bond van met plm. :tTt J L, CftxrAQG^tl in Rotterdam zal aankomen, zullen de volgende Zeeuwen thuiskeren: Korp. A. A. v. Dam me, Boschkapelle, Sold. P. Kra- mer, Goes Sold J de BreeSt.Markt Js gezongen Laurens, Serg. C. 3?. v. d. Velde, n f u t Kattendijke, Sold. J. A. Strij-veer 11 uur net donk, Axel, Sold. P. A. Spruit, 's-Heer Arendskerke, Serg. Mach. A. P. Verburg, Vlissingen, Kwmr. J. de Noóijer, Vlissingen, Opp. Zvpl. C. Deventer, Tholen, Korp. Bott. A. Janse, Vlissingen, Sehr. I OVW C. v. d. Ketterij, Arnemuiden, Sold. H. de Vries, Middelburg, Matr. I P. J. Koster, Middelburg. De landbouw in Noord- Zeeland. Nu het weer daartoe in alle opzichten medewerkt, wordt overal in Noord-Zeeland weer de productieslag oogst 1949 ingezet. Er worden minder uien ge zaaid en minder aardappelen ge poot, al is de totale hoeveelheid van deze producten, die worden uitgezaaid en gepoot toch altijd nog zeer belangrijk. Het aardap pelareaal is er naar schatting ongeveer 10 tot 15 pCt kleiner dan vorig jaar. Bijna iedere boer heeft weer en kleinere of grotere hoeveel heid uien gezaaid en gezien de goede uitkomsten van het vorige jaar en de vooruitzichten voor 1949 een vrij groot aantal sui kerbieten. Het suikerbieten-are aal is toegenomen, evenals de granen. Vooral gerst is een ge wild gewas. De verbouw van erwten en bo nen geschiedt ook weer meer dan de laatste jaren. Ook het vlas blijft voor de meesten nog altijd een aantrekkelijk gewas. ■Over het algemeen kan wor den gezegd, dat de structuur van de grond in geïnundeerd ge weest zijnde gebieden verbeterd is, mits men zich geregeld ge houden heeft en nog houdt aan de adviezen van de Rijksland bouwvoorlichtingsdienst. Niet te diep bewerken van de grond is nog steeds het parool, want de ondergrond is nog steeds slecht. Zeeuws Zangconcours op 18 Juni in Goes. Zaterdagmiddag vergaderde het bestuur van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt met het bestuur van het R. K- Gemengd Koor „Arti et Amici- tiae" in Hotel Centraal te Goes. Het concours, waaraan naar verwacht wordt 24 verenigingen ik tenminste deden, was de slaakte, waarmee hij mij 1000 zangers en zan- duisternis kwamen, de handen Amerikaanse Zeelieden heeft opgeressen uit sehed Zcelan voor zijn mond sloeg en opnieuw! een bijeenkomst te Baltimore gaven zjjn binnenge T,m;as de kreet van verwonderingmet algemene stemmen besloten worden op Zaterdag grutters- Bergen op Zoom en Isr. J. Ol- man te Den Haag. Nadat des morgens op het Stadhuis de officiële ontvangst door B. en W. heeft plaats ge had en het Bondslied door alle deelnemende verenigingen op de zal om onge- concours een aanvang nemen. Openstelling Waddenzee. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de In specteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e District, de Waddenzee open te stellen voor het vissen van mosselzaad door de Zeeuwse mosselkwekers op Woensdag 26 April a.s. Motie van de gemeenteraad van St.-Jansfeen. De gemeenteraad van St. Jan steen heeft Vrijdag de volgende motie aangenomen: De raad der gemeente St.- Jansteen, kennis genomen heb bende van de in de pers ver schenen berichten omtrent op heffing der gemeente St.-Jan- steen zomede van de inhoud van het schrijven van de heer Commissaris der Koningin in Zeeland van 28 Maart j.l.; over wegende, dat dit persbericht grote ongerustheid heeft ver wekt ten aanzien van 't voortbe staan der gemeente; dat deze onrust niet kan worden wegge nomen door het door Ged. Sta ten aan de pers verstrekte communiqué en ook niet docrr hierboven aangehaald schrijven van de heer Commissaris der Koningin; spreekt als zijn me ning uit, dat het dringend nood zakelijk is, dat op duidelijke en afdoende wijze aan deze on zekerheid door Gedeputeerde Staten een eind wordt gemaakt; brengt reeds nu ter kennis, dat tegen elke aanslag op het grondgebied der gemeente St.- Jansteen met alle kracht zal worden opgekomen. De motie is ter kennis ge bracht van Ged. Staten. De Zeeuwse vereniging te Utrecht. Enige tijd geleden werd door ons een artikel opgenomen over de Zeeuwse vereniging voor Utrecht en omstreken. Daarin werd o.m. verzocht aan hen, die over Zeeuwse dracht beschikken, die niet meer wordt gebruikt, hiervan iets af te staan voor enkele leden van bovengenoem de vereniging. De namen en adressen van de bestuursleden, met wie men ev. contact kan opnemen, luiden; B. M. de Meij, Gijsbr. van Walenborchstr. 31 (voorz.), (X Melse, Julianaweg 235 (secr.) en Jac. Dees, Witte Vrouwenstraat Treso, die nog bewusteloos sommige daarvan kronkelde de Europese kleren aantrekken, Jie tunnel had begroet. iD de;m^Svlaefievareke tetoycoUem hof',6 H^enningm.), allen te Utrecht

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2