Irovintig^/aw NOTEERT U EVEN? Groot vocaal concert in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Vlissingse vrouw maakte zich schuldig aan oplichting. Jaarvergadering Jet Groene Kruis" te 's-uravenpolder. Hiu den dcaeUet De caricatuur van de Koningin Parlement Pasoendan tegen federaal district Batavia. Overvallen op militairen en politie. vlaandag 4 April 1949 Pagina 3 Kliinner scnuot drie Neder landers neer. Wanneer men de tenlasteleg- flng leest van Karl Wilhelm Franz Klünner, destijds Krimlnal Sekre- tar bij de S.D. en In Middelburg geen onbekende, huivert men on getwijfeld even. Het ls voor de eerste maal, dat het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg een dergelijke zaak zal berechten. Klünner heeft o.m. op zijn geweten het neerschieten van de Middelburgers W. J. Damen en M. D. de Groot, belden op 8 October 1944 te Bergen op Zoom door hem vermoord. In Februari 1945 toen hij de wijk had moeten nemen uit Zeeland, bleek deze sa dist tot dezelfde daad opnieuw in staat. Samen met een ander schoot hij toen een zekere Reiner neer. Mishandeling van vijf personen vermeldt het volgende deel van de dagvaarding. Het zijn S. P. Buys. C. C. van Oosten, J. C. Vos, A. Coppejans en J. M. Sturm, die door vuistslagen tot bekentenis sen moesten worden gebracht. Woensdag a.s. zal deze Klün ner opnieuw ln Middelburg ver schijnen, doch dan zal hij voor 7.ijn rechters staan. Niet minder dan twaalf getui gen zijn opgeroepen, w.o. de niet minder beruchte H. F. Mlttelsten- scheid, die binnenkort ook voor het Hof zal moeten verschijnen in verband met het deporteren van duizenden Zeeuwen naar Duitsland voor de Arbeidsinzet. Mr F. W. Adriaanse ls aange wezen om Klünner te verdedigen. In dezelfde zitting wordt de zaak tegen F. H. Klinkhamer te Amsterdam behandeld. Deze ver dachte was van December 1941 tot April 1943 „beheerder" van de firma M. H. Boasson en Zonen te Middelburg. MIDDELBURG. Kindles tuin-tekencursus. Vrijdagavond vond ln de Chr. Kweekschool aan de Herengracht de eindles plaats van het eerste cursusjaar der Tutntekencursus Hierbij waren tegenwoordig de wethouder, de heer L. J. van 't Westende, de heer C. L. de Wilde, leraar in algemene dienst, namens de Rijkstuinbouwconsulent en de heer P. Blaauw als voorzitter van de Herbeplantlngscommissie van de Stichting Nieuw Walcheren. Nadat de cursisten door hun leraar, de heer Kr. Goudzwaard danig aan de tand waren gevoeld, niet alleen wat de kennis van boom en struik betreft, doch ook ln het meetkundevak, sprak wet houder van 't Westende woorden van waardering voor het werk der ondergebracht. In een bijeenkomst van directeur en personeel wer den zij gecomplimenteerd en dank gezegd voor de langdurige en: trouwe plichtsbetrachting, die door hen werd betoond. VROUWENPOLDER. Jaarfeest Ger. Meisjesver. (K.O. 31). De Meisjesvereniging „Tot Zijn Eer" hield haar 3e jaarver gadering in de Geref. Kerk. De presidente Mevr. Arnold open de met gebed en schriftlezing. Mej. T. Joosse leverde een in leiding over „De plaats der vrouw in de kerk". Op zeer uit voerige wijze belichtte ze deze zaak. Er werden enkele decla maties geleverd. Het stuk „En altijd roept het leven" in 7 ta bleau's werd met aandacht ge volgd. „De Poppenbruiloft" viel zeer in de smaak, gezien het applaus dat hier volgde. Het slotstuk was „De tijd", hetwelk wees op de kortheid van het le ven. Door verschillen afgevaar digden werden felicitaties uit gebracht. Ds Arnold sloot met een kort slotwoord- en dankge bed deze goed geslaagde feest avond. SINT-LAURENS. Ouderavond Chr. School. Donderdagavond werd een drukbezochte ouderavond van de Chr. School gehouden in het Ge meente Vergaderlokaal onder voorzitterschap van de heer K. Otte. Mej. Ludikhuize hield een leerzame inleiding over Onder wijs en Opvoeding in de aan- vangsklassen. Het hoofd der School, G. T. Weeda vertelde over hetgeen in de 25 jaren, sinds zij als hoofd benoemd was gebeurd en beleefd werd. Een zeer interessant nummer op het programma was een zang les met de elerlingen der hoogste klassen o.l.v. de onderwijzer A. ..Scheltens, waaruit bleek dat het zangonderwijs op hoog peil staat. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. De 2e Voorzitter dhr E. P. Daidse be sloot met een dankwoord deze goed geslaagde vergadering met gebed. KRUIN INGEN. A. R. Kiesvereniging stelt gemeenteraadsc&ndidaten. Woensdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereniging alhier onder leiding van haar voorzitter, de heer Joh. Verijzer. De heer D. de Bruin bracht als afgevaardigde verslag uit van de DINSDAG 5 APRIL 1949. Middelburg: 8 u. Schouw burg: C.F.A. „A song to re member". Goes: 11.30 Schuttershof: vergadering Rundveefokkers. 1.30 Schuttershof: idem. Vlissi ngen: Ger. Kerk 10 Ouderlingenconferentie: J. J. Laemoes over „Kerkvisita tie". 2 Prof. S. U. Zuidema over „Hedendaagse Zen- dingsvragen". WOENSDAG 6 APRIL 1949. Middelburg: 8 Schouw burg: C.F.A. „A song to re member". Goes: 7.30 SchuttershofJu bileumconcert Chr. Gem. Koor: „Der Messias". deelnemers. Spr. had de tekenin- vergadering der Centrale Kiesver. gen. die men bij zich had eens be-Als bestuurslid werd herkozen keken en had niets dan lof voor het periodiek aftredende bestuurs- de wijze, waarop dit alles ls tot stand gebracht in betrekkelijk korte tijd. De leraar feliciteerde de wet houder met het resultaat van de lessen en de leerlingen met het behaalde succes. Ook de heer de Wilde uitte zijn bewondering voor het werk en zei, dat een dergelij ke cursus enig is ln Zeeland en West-Brabant. Hij dankte de heer Goudzwaard voor de wijze, waar op deze placht les te geven en de heer Blaauw voor hetgeen de Stichting Nieuw Walcheren voor deze cursus heeft gedaan. De heer P. Blaauw wees er hier na op, dat de materiaienkennls deze zomer nog dient te worden uitgebreid, terwijl hij mededeelde, dat er voor de komende maanden weer enkele cursussen op het pro gramma staan. Ook hij bracht de heer Goudzwaard dank. Een der cursusten dankte na mens alle vijftien deelnemers voor het genoten onderwijs, waarna de heer Goudzwaard de sprekers met enkele woorden bedankte. VLISSINGEN. Jubilea N.V. Haven van Vlissingen Vrijdag was het 35 jaar gele den, dat de heren T. Kamermans, procuratiehouder, W. C. Meiboom, magazijnmeester en W. den En- lid, de heer H. Groot. In de plaats van de secretaris, de heer.C. van 't Leven, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer W. Verbeek. Na enige bespreking werd de candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. D. de Bruin; 2. Joh. Verijzer; 3. Mat. Fraanje; 4. Jan de Kok; 5. Jacob Harthoorn Nz. De heer Chr. Hovestadt stelde zich niet meer beschikbaar. De heer M. W. van der Waale behandelde het onderwerp: „Zon dagsrust", waarop een levendige bespreking volgde. KRABBEND JJKE. Eindles Tuinbouwcursussen. Donderdagavond werd de eind les van de 2-jarige lagere tuin- bouwcursus gehouden in de school aan de Wilhelminastraat. De volgende cursisten behaal den het diploma: J. Allewijn te Waarde; B. Blok, C. Dieleman, J. Geense en J. v. Houte te Krab- bendijke; F. Jansen te Rilland; Z. Kriekaard, L. Hennekey, A. Dees, J. Molendijk, G. Overbeeke, J. Sin- ke, D. v. Spijk, J. Vos, M. Zan- dee, A. Zeevaart, G. Tramper, J. Zweedijk, allen te Krabbendijke. Het examen werd afgenomen gelsman, arbeider van de N.V. [door de heren P. Smallegange, J. Haven van Vlisingen ln dienst w. Kirpestein en Z. C. de Wilde, traden bij het toenmalige ge- j Door de leerlingen werden de meentelijke havenbedrijf, dat in leraars nog een boek en 'n bloem- 1934 ln bovengenoemde N.V. werd stuk aangeboden voor hun arbeid. Een zangvereniging, die geen grote koorwerken, als oratoria e.d. uitvoert, gaat soms voor minder belangrijk door. Men vergeet dan, dat juist in de a cappella-muziek, in 't onbegeleide lied, de zangkunst het schoonst bloeit en dat bij de ontwikke ling van primitieve meerstem migheid tot klassiek geworden vormen ais oratorium, sympho- nie en sonate de a cappella-mu ziek van het grootste belang is geweest. Gelukkig vindt deze kunst nog vele beoefenaars. Een 150-tal was Donderdag j.l. in de Sint Jacobskerk te Vlissingen bijeen om onder leiding van hun diri gent, de heer J. Suurmond, van hun kunnen blijk te geven. Het waren de leden van „Hosanna" te Vlissingen, „Soli Deo Gloria" te Middelburg en „Soli Deo Glo ria" te Souburg. Het programma was wat bont en niet homogeen van stijl. Naast hoogstaande werken uit de tijd, dat de a cappella-muziek met Orlando di Lasso en Swee- linck haar grootste bloei beleef de, kwamen er ook stukjes van minder gehalte op voor. Als de dirigent, die op uit stekende wijze deze koren leidt en ze tot heel mooie prestaties weet te brengen, door studie van de muziekgeschiedenis wat meer stijlbesef heeft verworven, zal goede komenmma OPSt°l'in® ten "f Vliss'ngse koor trad het i °p fn maakte door be schaafde klank en zuivere in tonatie direct een goede indruk. De stemmen zijn mooi tegen elkaar afgewogen, maar in het hoge register is de tenor wat minder fraai; niet alle heren zingen de hoge tonen met de kopstem. De klank van de Middelburgse tenoren is beter, maar deze he ren zijn niet altijd voor de volle 100 pCt. zuiver en daar dat het belangrijkste is, houden we het in dit geval bij Vlissingen. Toch gaf ook dit koor blijk van nauwgezette studie en zorgvul dige training. Ook Souburg zingt voortreffe lijk en gaf o.m. de „Serenade van een landsknecht" een su blieme vertolking. Overigens lopen de prestaties van de drie verenigingen weinig uiteen wat een logisch gevolg is van de één hoofdige leiding. Gezamenlijk werd tenslotte o.a. Ps. 138 van Sweelinck ge zongen, een moeilijk, polyphoon werk, dat echter gaaf en correct werd uitgevoerd. Jammer, dat dit gezamenlijk optreden, dat ongetwijfeld het hoogtepunt was, werd voorafge gaan door een hevig rumoer en vele koorleden blijkbaar verga ten, dat ze in een kerk waren en luidkeels lachten en praatten. Wat dat betreft, moest men een volgende keer wat meer disci pline betrachten. Jammer ook, dat niet meerdere de, bijna doorlopend op hoog peil staande zang hebben be luisterd. De wegblijvers hadden beslist ongeluk. p. b. ARNEMUIDEN. De eerste wedstrijd voor post duiven door de Postduivenver eniging „De Voorwaarts", alhier zal gehouden worden voor het vliegseizoen 1949 op 23 April a.s. BORSSELE. Ouderavond Zondagsschool. De Hervormde Zondagsschool organiseerde Donderdagavond een ouderavond, die een waar succes werd. Liederen werden gezongen en een onderwijzer van de school sprak over de betekenis van de Zondagsschool, terwijl verder mej. Eversdijk en de heren Duvekot en Rooze er het hunne toe bijdroe gen, dat de vele belangstellenden een goede avond hadden. ZIERIKZEE. Uit het politierapport. Dezer dagen werd een Inwoner dezer gemeente bekeurd bij het zoeken naar eieren van water wild, en omdat hij liep over een perceel bouwland, dat bezaaid was met gerst. Voorts werd een landbouwer uit de gemeente Noordgouwe be keurd voor het feit, dat zijn hond een haas opspoorde en achter volgde over verschillende perce len bouwland. Dinsdag werd een landbouwer uit Zierikzee bekeurd, terwijl zijn hond twee hazen opspoorde en achtervolgde over verschillende percelen bouwland. De landbou wer trad bovendien bruut tegen de politie op. Ernstig ongeval. Donderdagavond kwam de heer Cromheeck met een door hem bestuurd wierwielig motorrijtuig motorrijtuig over de „Rijksweg" van uit de richting Zijpe. Bij de woning van J. V., kwam het 5 jarig zoontje van L. S. de straat oplopen, met het gevolg, dat hij recht voor de auto liep en met de linkerkoplamp zo'n duw kreeg dat hij over de straat rolde en bloedende snijwonden aan 't hoofd opliep. Dr v. Hoorn achtte overbren ging naai' 't ziekenhuis te Noord- gouwe noodzakelijk. Voor zover de politie gebleken is treft de be stuurder geen schuld. Pas op de jonge boompjes 1 Nu van gemeentewege vele jon ge boompjes zijn geplant om het aanzien der gemeente te verho gen, ls het reeds voorgekomen, dat de jeugd met messen enige van die boompjes heeft bewerkt, of zelfs heeft uitgetrokken. In verband hiermede heeft de politie een bezoek gebracht aan diverse scholen de de jeugd er op gewe zen mede te helpen het natuur schoon te beschermen. Ook de ouders worden verzocht hun volle medewerking te verlenen, tenein de verdere vernielingen te voor komen. Van politiezijde zal streng tegen de eventuele daders wor den opgetreden. Eén boompje kost de gemeente drie gulden. BROUWERSHAVEN. Oprichting Christelijke Besturenbond. Dezer dagen kwam het C.N.V. alhier als bestuur en enkele le den bijeen met het doel, te ko men tot oprichting van een be sturenbond. Ook waren aanwe zig de heren A. C. Bensen uit Eindhoven die als spreker op trad en de heer Slager uit Haamstede waren aanwezig als mede de bestuursleden der N.C. L.B. van Zonnemaire en Kerk- werve. Na de opening gaf de voorzitter, de heer Menheere, het woord aan de heer Bensen die uitvoerig besprak het doel, de oprichting van een besturen bond, daarbij schetsende dat het voor de propaganda van groot belang zou zijn. De heer Slager lichtte in het kort de financiële zijde vati'zulk een besturenbond toe. De vergadering besloot daar- tot oprichting. Als voorzitter werd gekozen de heer Joh. Meneere te Duiven- dijke, als secretaris de heer n. Fonteine alhier, als penning meester de heer M. van Driel alhier. Verder werden gekozen de heren W. Boot, alhier, de heer v. Nieuwenhuize uit Zonnemaire. De heer Kerkwerve werd ver zocht alsnog toe te treden, zodat ook iemand uit Noordgouwe zitting zou hebben. De heer Bensen sloot tenslotte de ver gadering. In het afgelopen seizoen zijn in de gemeente Serooskerke (W.) 280 huisslachtvergunnlngen afge geven. Tot onderwijzeres aan de Chr. School aan de Molendijk te Hoek is benoemd mej. S. de Feijter, thans werkzaam te St. Annaland. Met ingang van 1 April is de heer C. J. Leune te St. Philipsland benoemd tot onderwijzer aan het Ned. Herv. Weeshuis te Steen bergen. De firma de KoeyerVan der Velde te Yerseke heeft haar vaartuig YE 112 verkocht aan een firma in Delfzijl. DEMONSTRATIES TEGEN BEVIN IN NEW YORK. Bij de aankomst van de Queen Mary", die de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Benelux-landen naar Amerika bracht voor de ondertekening van het Noordatlanti- sche Pact, werd op de kade een felle demonstratie tegen Er- nest Bevin gehouden. Toen hij in de gereedstaande auto wilde stappen, werd hij bekogeld met eieren en tomaten. Rechts een vrouw, die juist een ei naar Benin's auto wil gooien. Links zijn haar kameraden slaags geraakt met de politie. Onder voorzitterschap van de heer A. de Dreu vergaderde Vrij dag de vereniging „Het Groene Kruis" te 's-Gravenpolder in de openbare school. De notulen en 't jaarverslag werden in orde be vonden. Het verslag, uitgebracht door de heer C. v. d. Hiele over het beheer der boeken, luidde gun stig. De secretaris bracht verslag uit van de vergadering der Prov. Zeeuwse ver. „Het Groene Kruis", Ook werd verslag uitgebracht over het materiaal. Tot nazien der rekening 1949 werden benoemd de heren J. v. d. Velde en M. An- thonisse. Als afgevaardigden naar de Algemene Vergadering der Prov. Zeeuwse Ver. stelden zich beschikbaar de heren Joh. Nij.ssc en Chr. Huissen. De begroting voor 1949 werd met algemene stemmen goedgekeurd. De heer A. Eckhardt, die af tredend was, stelde zich niet herkiesbaar als bestuurslid we gens vergevorderde leeftijd, ter wijl de secretaris bedankte we gens vertrek. Hiervoor werden gekozen de heren A. Hogesteger en Joh. Nijsse. Door de voorzitter werden de scheldende bestuursleden hartelijk dank gezegd voor hun werk aan het Groene Kruis gedaan. Een voorstel om de contributie Vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Voor de politierechter te Vlissingen stond Vrijdagmorgen terecht Pa. Ka. S. te Vlissingen, wegens het feit, dat zij zich tweemaal aan oplichting had schuldig gemaakt. Op 17 November 1948 kwam zij bij de winkelier C. L. Dert en vertelde, dat zü de vrouw was van de kruidenier Kort. Ze was aan het boodschappen doen, doch had haar portemonnaie thuis laten liggen. Zij vroeg Dert haar f 20.te lenen. Binnen een uur zou zij het geld terugbren gen. Dat gebeurde niet en de heer Dert vernam even later, dat zij niet de vrouw was van kruidenier Kort, maar een on gunstig bekendstaande vrouw. Op 19 Januari j.l. zag zij op nieuw kans haar slag te slaan. In de winkel van L. Felius vroeg zij een tafelkleed op zicht. Zij vertelde er bij, dat het als ca deau bedoeld was. Op 22 Januari zou zij óf het kleed terugbren gen óf, wanneer zij het zou ko pen, komen betalen. Het een noch het ander geschiedde. Bij onderzoek bleek, dat zij het kleed, dat een verkoopwaar de hand van f 29.40, voor f 10. had verkocht. in één termijn te Innen werd aan genomen. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake, dat uitgeleend mate- tertaal, wanneer het niet meer nodig ls, niet tijdig ingeleverd wordt bij den magazijnmeester. Hierop zal in het vervolg streng gelet worden. KERK EN ZENDING. DOMBURG. Tijdelijke parkeerplaats aan de Ooststraat. Donderdagavond hield de ge meenteraad van Domburg verga dering. Het voorstel van de heer Joh. de Visser tot sluiting op Zondag van de consumptietent op het badstrand, dat de vorige keer met 3 tegen 3 onbeslist bleef, werd thans verworpen met 4 te gen 1 (van de heer Warners). De Raad besloot adhaesie te betuigen aan een adres van de door oorlogsgeweld getroffen landbouwers op Walcheren aan de Ministerraad en Staten-Generaal. Eveneens werd besloten 1 ct per inwoner beschikbaar te stellen voor het aanbieden van een ge schenk door de Zeeuwse gemeen ten bij het in gebruik nemen van het gerepareerde gedeelte van het Middelburgse stadhuis. Verder werd een aanpassende verordening vastgesteld ln de geest van de Provinciale verorde ning tot behoud van het dorps beeld en tot wering van niet pas sende reclame e.d. De kampeerverordenlng onder ging een zodanige wijziging, dat ook de kampeerwagens achter auto's onder die bepalingen val len. De wedde van de schoonmaak ster van de O.L. school werd op f 390 per jaar vastgesteld. Behoudens goedkeuring uit Den Haag, waar besloten moet wor den of ze onder de „regeling nood woningen" vallen, zal de verbouw .van vier barakken worden gegund voor f 29.935 aan de heer v. d. Hage. Er zullen daardoor acht j woningen worden verkregen in 't Westerpark. Ten behoeve van de O.L. school werd de aanschaffing van nieuwe stalen banken goed gekeurd. Ten einde de tekorten van het waterleidingbedrijf zo veel mogelijk te verkleinen zullen aansluiters voortaan de kosten moeten 'betalen op f 25 na. Ver der zullen abonné's voor ieder „droog" closet f 3 moeten beta len, dat ls de halve prijs van een closet met stortbak. De heer Gel dof geloofde niet, dat op die ma nier het bedrijf nog gezond zal worden; hij beval een grondige herziening der prijzen aan. Goedgekeurd werd het plan van B. en W. om de bouw van 3 woningen aan de Herenstraat te gunnen aan de heer H. Janse voor f 9845 per woning. De heren Dour- leyn en Geldof hadden nogal be zwaren tegen de ln het bestek aangebrachte vereenvoudigingen. Dit was gebeurd om voor de toe gestane rijksprijs te kunnen bou wen. B. en W. willen de mogelijk heid van enige verhoging nog be spreken. Nog werd besloten tot het aan schaffen van een projectie-appa raat. samen met de gem. Oostka- pelle voor de prijs van f 700, waar van Domburg ten behoeve van twee scholen twee vijfde deel zal betalen. Het voorschot voor 1949 op de exploitatievergoeeing Bijz. Lagere school werd op f 950.90 vastge steld. d.i. f 18.17 per leerling. Tijdens de rondvraag deelde de heer Brand mede, dat aan de Ooststraat, waar deze zomer gro te drukte kan worden verwacht, een tijdelijke parkeerplaats zal ge maakt worden. De heer Dourleijn waarschuw de, dat men geen bouwvergunnin gen zal laten verlopen. B. en W. verzekerden daar terdege op te ietten. Geref. Kerken. Beroepen te Wilnis, A. Fer- werda, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Woerden, C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Baarn, H. van Leeuwen te Tholen. De eerste Padvinderspredikant. Ds S. Kranenburg, Ned. Herv. predikant te Sloten, is beroepen tot predikant in algemene dienst met binding van zijn standplaats aan de kerk in haar geheel ten behoeve van het padvinders- werk van de Hervormde Jeugd raad. Het padvinderswerk der Her vormde Kerk krijgt hiermede voor het eerst een predikant voor zijn geestelijke leiding. Zaterdagavond-klok. Misschien zullen binnenkort evenals dat in Zwitserland de gewoonte is, elke Zaterdag avond de klokken van alle Pro testantse kerken te Apeldoorn luiden, ten teken, dat de Zondag nadert en ter opwekking om den volgeiiden dag kerkwaarts te gaan. Tijdens de Woensdagavond in de Grote Kerk aldaar gehouden dienst, waarin de nieuwe klok ken van de Hervormde Kerken werden „ingeluid" heeft ds P. Visser de Kerkvoogdij verzocht hierover met de kerkeraden van de Geref. Kerk en de Evang. Lutherse Kerk in overleg te treden. Een Pinksterzendingsweek. In navolging van de binnen landse actie van het Zendings bureau Oegstgeest heeft het Zendingscentrum te Baarn het initiatief genomen tot het orga niseren van een Pinksterzen dingsweek. De bedoeling van deze Zendingsweek voo.r Pink steren is om de aandacht van de leden van de Kerken een week lang te richten op het naderen de Pinksterfeest, dat het Zen- dingsfeest bij uitnemendheid pleegt te zijn. De scholen, de pers, de boek handel en de radio zullen door het Zendingsbureau te Oegst geest en het Zendingscentrum te Baarn in overleg met de Ne derlandse Zendingsraad en de Onderwijzerszendings-commissie gezamenlijk bewerkt worden. Rechtstreeks of via de Zen- dingscommisie zal een dringend beroep tot medewerking worden gedaan op de predikanten (voor de Zondag vóór Pinksteren, fjfc catechisaties, de eerste en twen- de Pinksterdag), de mannen-, vrouwen- en jeugdverenigingen, de Zendingsnaaikransen, de kin- derzendingsverenigingen enz. Deze Pinkster-Zendingsweek, die elk jaar weerkeert, zal een appèl moeten richten tot elk lid van de Kerken. Onlangs verscheen een erger lijke prent In het Zwitserse blad „Der Nebelspalter", waardoor H.M. de Koningin beledigd werd. De persafdeling van het Neder landse gezantschap te Bern schreef, dat H.M.'s gezant on middellijk na de verschijning van de prent bij de Zwitserse regering geprotesteerd heeft. Hierop heeft de Zwitserse mi nister van Buitenlandse Zaken in' een eigenhandig geschreven brief het blad op de vingers ge tikt en dit heeft daarop zijn ex cuses aangeboden en beloofd, dat er op 5 April een corrigerende tekening zou verschijnen. Het gezantschap verzekerde, dat H.M. de Koningin ln Zwitser land zeer geliefd is en dat deze caricatuur daarom zeker niet ln de smaak valt van het Zwitserse publiek. Het baarde zelfs ver wondering, dat juist „Der Nebel spalter" de prent gepubliceerd had, daar dit blad steeds blijk ge geven heeft van zeer grote be wondering en vriendschap voor Nederland. Het gezantschap ge looft dan ook, dat het hier Inder daad een „bedrijfsongelukje", ge volg van een ongelukkige samen loop van omstandigheden is ge weest, zoals het blad verzekert. Het had H.M. de Koningin niet willen beledigen. In het parlement van Pasoen dan is bij acclamatie een motie aangenomen tegen het bestaan van het federaal district Batavia, dat, zoals voorlopig werd vast gesteld, Batavia en de naaste omgeving omvat. Wel kon het parlement in stemmen met het bestaan van een federale hoofdstad Batavia. Verschillende correspondenten van Aneta hebben overvallen gemeld op Nederlandse militai ren en politie. De politiepost Bukatedja werd afgelopen week door gewapende manschappen aangevallen, waarbij een hoofd agent en twee agenten werden gedood. In het gebied van Poerwoker- to reden een militaire truck en een politiejeep op een landmijn,, waarna zij werden beschoten. Twee agenten verloren hierbij het leven. Ten Zuid-Oosten van Pekalon- gan viel een bende van 40 man achtereenvolgens het kantoor van de rubberonderneming Buara Blimbing en de militaire post in de nabijheid aan. Hierbij werden aan Nederlandse zijde geen verliezen geleden. Bovendien kwam aan het licht dat zij zich bij anderen aan meer van dergelijke feiten had schul dig gemaakt. Zy werd thans veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, voorw., proeftijd 2 jaar, met bijz. voorwaarde, dat zij zich onthou- de van cafébezoek. j. v. L., opkoper te Vlissingen, die bovenbedoeld tafelkleed had gekocht van K„ zonder zich op de hoogte te hebben gesteld van de herkomst daarvan, werd we gens heling veroordeeld tot f 60.of 20 dagen. De „United Service te Holland". Naar aanleiding van de mede deling in de tweede helft van Maart, dat de „United Service to Holland" de belangrijkste werkzaamheden zou beëindigen, heeft de Nederlandse consul- generaal te New-York. Cnoop Koopmans, verklaard, dat er wegen zijn gevonden om be paalde werkzaamheden voort gang te doen vinden door be middeling van het Nederlandse consulaat-generaal. Onder meer zullen de plannen voor adoptie van Nederlandse gemeenschap pen door Amerikaanse uitge voerd worden en zullen recht streekse culturele uitwisselingen plaats kunnen hebben. Burgerlijke Stand. Franse „Vouw-auto". Een zekere Svid heeft in Frankrijk voor journalisten een lichte vouw-auto gedemonteerd. Dit voertuig, dat „plicar" werd gedoopt, beschikt over een spe ciaal apparaat, waardoor het mo gelijk is met behulp van een handvat de romp in de breedte op te vouwen. De wagen, die met een motor van anderhalf P.K. is uitgerust en twee personen kan 'vervoeren, is, na te zijn opge vouwen, nog slechts 70 c.m. breed en kan bijgevolg gemak kelijk worden opgeborgen. Aardbeien naar Engeland, Honderdvijftig ton aardbeien zullen het komende seizoen in het kader van het handels verdrag tussen Engeland en Ne derland het Kanaal overgaan. Vrijdag zijn de eerste twee kistjes met dit fruit al per K.L.M.-vliegtuig naar Londen vervoerd. VLISSINGEN. Bevallen: A. D. 'ValkierSchotel, d.; A. C. de PoorterStrijdonk, d.; P. Hu- rinckHamelink, z.; E. de Veij Kools, z.; j. G. Adriaanssen— Roovers, d.; H. M. F. van Kuijk Kuiper, z.; M. P. Schreij-Bos, d. Ondertrouwd: W. D. j. Kuijs, 27 j. en P. j. Casteleijn, 20 j.; H. van de Haar, 24 j. en M. D. Millenaar, 25 j.; A. Overwoei, 34 j. en S. A. Smoor, 23 j. Gehuwd: A. Deurloo, 49 j. eu M. D. de Vries, 49 j.; W. Orecl, 25 j. en L. C. van Kogelenberg, 24 j.; j. C. van Sprang, 57 j. en E. Ie Roij, 54 j.; M. G. Bak, 33 j. en C. j. W. van Oijen, 30 j.; C. van den Berge, 32 j. en D. t. van Yk, 3 j.; W. Leijnse, 27 j. en G. A. Wijgman, 27 j. WEMELDINGE. Gehuwd: C. Bakker, 26 j. en j. Hovestadt, 29 j.; C. Kooman, 27 j. en L. M. Hovestadt, 22 j. WESTKAPELLE. Geboren: Leunis, z. v. Z. Dekker en A. Llevense en N. van Itooy.m; Kornelia, d. v. j. de Pagter en P, Butijn. Ondertrouwd: P. Bocme, 30 j. en M. Cijsouw, 25 j. NAGEK. ADVERTENTIE Beverfarm te Hintham. Te Hintham (N.-Br.) wordt een beverfarm ingericht niet 80 hokken. De eerste hokken zijn reeds gereed en een aantal bevers is al ondergebracht. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze innig ge liefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mevrouw JANNA ADRIAN A FRANKE, Weduwe van Wijlen de heer Cornelus Hack, in de ouderdom van 85 jaar. Middelburg: C. M. L. HACK. M. J. HACK. Terneuzen: M. C. HACK. E. HACK—DE WITTE. Reeuwijk: C. HACK— A. H. HACK. VAN DAMME. Middelburg: C. L. HACK. Kleinkinderen en Achterkleinkinderen. Middelburg, 2 April '49 Molenwater 53. Liever geen bezoek. Begrafenis zal plaats vinden op Dinsdag 5 April a.s., om 2 uur n.m„ vanaf Molen water 53. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 65. Brommend en mop perend stapten ze achter elkaar naar binnen. De veldwachter voorop, de boer achter hem aan. „Dae zitte me noe mee ons goeie gedrag veld wachter", zei boer Hooi van Gras. „Ja", zei de veldwach ter. „Ei je ook kunne zie, wie de dief was veldwach ter?" vroeg de boer weer. „Nee", zei de veld wachter. Een hele tijd bleef het stil in het wachtlokaaltje. „Zeg veldwachter," be gon de boer weer, „ik zou toch wè 's wille wete, wie de dief was, jie nie?" De veldwachter zei niets, hij was in slaap ge vallen. ,,'t Is ook eigelijk veê te waerm om zó 'ard te fietse", zuchtte de boer. „We 'ebbe ook a' een êle reis achter de Tug." Hij keek eens door het raampje en zag juist de veren wagen van de pont afrijden. ,,'k Wou da 'k kon vliege, dan ad ik die lillijke kerel gauw bie z'n kraeg", zei boer Hooi van Gras „Ma ja, vleugels eb ik nie!" Hij vouwde z'n handen over z'n buik, knipperde eens met z'n ogen en volgde het voorbeeld van de veldwachter. „Koekoek". Het koekoeksklokje aan de muur van het wacht lokaal sloeg juist één uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3