Veertig ton ais een veertje de lucht in Kaderconferentie Chr. Kruideniers. Een jaar Marshall-tulp in Nederland. Duitse Chr.-democraten veranderden van gedachten. Indonesië, Bouwen of slopen? En toch is het zo eenvoudig. Birma ie vroeg zelfstandig Plouvier heeft DE schoenen Zal Duitsland in drieën be stuurd worden, Voedings- en Genotmiddelen- bedrijf. Maandag 4 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De gemiddelde bezoeker van ■en vliegveld vraagt zich vol verwondering af hoe het mo gelijk is, dat die ruim 40 ton 'uminium-met-inhoud. het mo derne verkeersvliegtuig, zich zo maar als een veertje in de lucht verheft. En toch is het eenvoudig, als men het maar weet. Er was eenseen natuur- luchtkrachten. Deze man deed .undige, die onderzoekingen deed op het gebied van de op zekere dag de ontdekking, die in een later stadium de mens- heid in staat stelde een eeuwen lang gekoesterd ideaal te ver wezenlijken; hij ontdekte n.l., dat een plat vlak, dat onder een bepaalde hoek met een luchtstroming werd gehouden, een opwaartse kracht onder vindt. Wanneer men dus een plat vlak met een bepaalde snelheid voortbewoog door de lucht, werd dit platte vlak door da luchtstroom opgetild. Van dit platte vlak naar een vliegtuigvleugel was nu nog maar een kleine stap. Het vlieg tuig zou dan na deze ontdek king ook vrij gauw werkelijkheid geworden zijn, als.. Ja, als.. DE ONTBREKENDE SCHAKEL. De voorwaarde om het platte vlak, alias de vliegtuigvleugel, van de grond te krijgen was dat het zich met een bepaalde snelheid door de lucht moest bewegen. Maar om de vereiste snelheid te verkrijgen, was een lichte en toch sterke motor no dig en die ontbrak de pioniers nog. De benzinemotor bestond nog niet en de andere motoren zoals de stoommachine, waren veel te zwaar om in een lucht vaartuig te worden ingebouwd. Zo kwam de twintigste eeuw. Op papier was het probleem van de menselijke vlucht allang opgelost, maar werkelijk gevlo gen had nog geen mens. Toen kwamen de gebroeders Wright, twee eenvoudige fietsenmakers uit Kitty Hawk in Noord Ame rika, met de sensationele mede deling, dat zfj op 17 December 1903 voor het eerst met een vliegtuig los van de aarde waren geweest. Het was maar een sprongetje van 40 meter, iets langer dan de vleugel van een Constellation. Maar het was gelukt. Met een eigengebouwde tweedekker, uit gerust met een zelfgebouwde Wright-motor van 12 PK, kwam het eerste vliegtuig los van de grond. Vtyidaag vliegen K.L.M.- Constellations met vier motoren van 2500 PK elk, van hetzelfde Wright-fabrikaat, van Mauritius naar Batavia, een afstand van 5500 km. Korte Berichten. De Komsomol (communistische jeugdbond der Sowjet-Unie), telt op het ogenblik ruim negen millioen leden tegen bijna vier millioen voor de oorlog. In aanwezigheid van bijna 14.000 bezoekers is Churchill tot ere-lid van het Technologisch Instituut te Massachusetts be noemd. Graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar der V.N. voor Pa lestina, die in September ver moord werd, heeft f 1.600.000 kronen nagelaten. 136.000 kro nen bestemde hij voor de Pad- vinderbond, de rest voor zijn gezin. Sir Gordon Macdonald, de laatste gouverneur van New foundland, is benoemd tot chef van de rekenkamer der Engelse regering en zal in de adelstand worden verheven. Vrijdag is Newfoundland of ficieel als tiende provincie in Canada opgenomen. Professor Tsjernavin, vooraan staand Russisch geleerde op bi ologisch en technologisch gebied, die sinds 1932 uit de Sowjet- Unie is gevlucht, is te Londen door gasverstikking om het leven gei urnen. ALS ER EEN SCHAAP OVER DE DAM IS Nu het begin er eenmaal was, kwamen er spoedig meer vlie gers. Ofschoon aan de ene kant in die jaren vliegen nog werd beschouwd als de kortste en de zekerste weg naar het graf, werd aan de andere kant in laborato ria aan het nog erg wrakkige samenstel van bamboe en zeil doek gedokterd om er een bruik baar vliegtuig van te maken. Men ontdekte, dat een gebogen vlak meer hefkraeht, oftewel lift gaf dan een plat vlak; daarom gaf men de vliegtuigen licht ge bogen vleugels. In de holle on derkant bleken toen echter de schadelijke luchtwervels te ont staan, daarom vulde men deze onderkant op. Op deze wijze ontstond de moderne vliegtuig vleugel met zijn stroomlijnvor- mige doorsnede. Maar men ontdekte nog meer. Uit onderzoekingen bleek n.1., dat de opwaartse kracht, die het vliegtuig van de grond opheft, voor een derde deel uit druk en voor twee derde uit zuiging be staat. Een vliegtuig rust dus niet op de luchtlagen er onder, maar „hangt" in de lucht NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. Op deze eenvoudige beginse len berustte het succes van de twee Amerikaanse broeders, die in 1903 het eerste sprongetje maakten; vijf en veertig jaar later zijn het nog dezelfde be ginselen, die het mogelijk ma ken, dat vliegtuigen van ruim 40 ton zich als een veertje van de grond verheffen. Doordat de vier krachtige motoren de ma chine met een snelheid van ver over de 100 kilometer over de betonnen startbaan trekken, krijgt de vleugel van de erlangs stromende lucht voldoende lift om de grote vogel van de aarde los te maken. De machines zijn weliswaar veranderd; het aan twee passa giers plaats biedende tweedek- kertje van latten en zeildoek, waarmee de K.L.M. in 1920 begon te vliegen tussen Amerika en Londen, heeft thans plaats ge maakt voor de snelle, gestroom lijnde blinkende metalen Con- vair Liner, die 20 keer zo veel pasagiers meeneemt, maar het principe is hetzelfde gebleven. Bloedige tonelen in het pagodenrijk. Ruim ©en jaar geleden beleef de het Britse Lagerhuis een van de scherpste woordenwisselingen ooit in dit eerbiedwaardige huis vernomen. Het debat ging over de onafhankelijkheidsverklaring van Birma, welk land tezamen met India en Pakistan toen juist los was gekomen van het Britse Rijk. Terwijl India en Pakistan er de voorkeur aan gaven niet alle ban den te verbreken met het Empire, maar zich na wijs beraad te ver genoegen met een voorlopige staat van dominion, liep de jonge Birmese staat dadelijk heftig van stapel. Hij verlangde volstrekte onafhankelijkheid. Hij voelde zich wijs en krachtig genoeg om de zaken geheel zelf ter hand te ne men. De Labourleden in het Lager huis, verrukt over een zo verge vorderd discipel in de door hen gepreekte leer over de zelfstan digheid van onderhorige gebieden, moedigden de Birmese aspiraties geducht aan. Tegenover hen bevond zich Win ston Churchill. Deze las een laco niek relaas voor over de moord partijen die in 1947 in Birma had den plaats gevonden. Aan de ver gadering Het hij ter beoordeling, of een zo onveilig en onordelijk land wel in het bezit kon worden gesteld van het veelverplichtende goed der zelfstandigheid. Attlee trachtte het Birmese moordental te bagatelliseren, waarbij hij zich beriep op een zonderling verhou dingsgetal. Twaalf duizend moor den op vijftien millioen inwoners, dat kon er best mee door, meen de hij. Churchill profeteerde, dat dit nog slechts het begin was van de lijdensweg van Birma. NIMMER ZOVEEL ONRUST. Birma's kortstondige loopbaan als zelfstandige staat tot op he den stelt de conservatieve leider in het gelijk. Er is nooit zoveel onrust en bestaansonzekerheid geweest in het sprookjesachtig pagodenrijk, als sinds het mo ment, waarop de dageraad van de vrijheid over het land aanbrak. In het Noorden oefenen de com munisten, die materiële en morele steun ontvangen vanuit China, zware druk uit op de regerings troepen. In het Zuiden is het energieke volk der Karens sinds Januari van dit jaar in heftige opstand tegen de regering van Rangoon. De grieven van de Ka rens tegen de Birmese regering zijn dezelfde als Birma had tegen het Britse Empire. Birma wilde los van Engeland, Karanni wil los van Rangoon, en het steunt by deze eis op de reeds ver gevor derde autonomie die het mocht smaken toen Birma nog onder Brits bestuur stond. De regering van Birma streef de naar een compromis, maar de Karens stonden op volledige auto nomie. Daarop ontbrandde een hevige strijd, die het dodental van Birma, dat in de strijd tegen de communisten reeds aanzienlijk was toegenomen, verder opvoerde. De Karens een stoer bergvolk ontpopten zich als energieke strij ders en slaagden er in het hart van Birma met de in den oorlog historisch geworden stad Manda- lay te bezetten. Na dit militair succes der Karens toonde de Bir mese regering zich aanmerkelijk soepeler. Op 14 Maart j.l. aan vaardde zij in beginsel de auto nome Karenstaat binnen de Bir mese Unie, en thans zal een volksstemming moeten beslissen over de grenzen van de nieuwe staat in de staat. Op de vraag waar de oorzaak ligt van dit tekort schieten aan beleidvaardigheid antwoordt „De Nieuwe Eeuw": In de eerste plaats in de naar decentralisatie strevende kernen binnen de Birmese staat. Maar daarnaast toch in hoofdzaak in het tekort aan leidende figuren in het jonge Birma. De tragische evolutie van Birma tot op heden is in feite de geschiedenis van 'n te vroeg verleende en nog niet tot voldoende wasdom gekomen mon digheid. Vakgroepen thans overbodig, dat hetzelfde doet met de ge bondenheid. Een christen weet De Christelijke Kruideniers bond, die momenteel 1332 leden telt, heeft op de Ernst Sillem- hoeve in Den Dolder een kader conferentie belegd. Daar hield dc voorzitter vgn de bond, de heer P. Renkema uit Apingedam een inleiding over „Het horizon tale vlak", waarin hij de verhou ding van de bond tot verschil lende instanties belichtte. Hij wees op het belangrijke werk van de Kruideniersvak- eentrale. Bij de behandeling van de grote commerciële organisa ties in het kruideniersbedrijf, repte hij van het gevaar van groepsegoïsme, dat op dit ter rein niet denkbeeldig is. De opmerkingen van de inlei der over de vakgroep brachten bij de discussie vele tongen in beweging. De heer Renkema was namelijk van mening, dat in de kruideniersbranche hand having van de organisatie-Wol- tersom na de bevrijding een noodzakelijk kwaad was om cha os te voorkomen en dat de con tributie aan deze organisatie be taald behoorde te worden, om dat de overheid dit eist en de onderdanen gehoorzaamheid ver schuldigd zijn. Wel was hij van mening dat thans de vrije orga nisaties het werk der vakgroe pen behoren over te nemen. Velen hadden principiële be zwaren tegen het betalen van contributie en tegen de handha ving dezer organisatie na de be vrijding. Zij zetten die bezwaren uiteen. De heer Renkema besloot zijn onderwerp met een propaganda- woord voor de christelijke mid denstandsorganisatie, waarbij hij tevens de vakgenoten opwekte hun personeel te animeren voor aansluiting bij het C.N.V. WINKELIER EN CONSUMENT. Op de tweede conferentiedag handelde de heer J. A. Mulder, fabrikant te Sappemeer over „De verticale lijn". Hij sprak name lijk over de verhouding produ cent-winkelier en consument. In de discussie bij dit referaat ging het voornamelijk om de vraag: wat is primair, de inkoop of de verkoop? Inleider verdedigde het eerste op grond van de dienen de taak van de winkelier, die er op uit moet zijn een zo goed mogelijk product tegen een zo laag mogelijke prijs te leveren. Tot slot sprak mr J. van Aart- sen, secretaris van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers over „Vrijheid in gemeenschap, ge meenschap in vrijheid." De spre ker gaf een korte schets van het liberalistische systeem, dat de vrijheid verabsoluteert en van het communistische systeem, dat de enkeling verantwoorde lijk staat tegenover God en door deze gebondenheid aan God- tot vrijheid geroepen is, doch dat de mens anderzijds een zeker recht op zijn naaste kan laten gelden. Daarom verwerpt een christen beide genoemde syste men. In de loop van de conferentie- deelde de voorzitter nog mede, dat het orgaan van de Kruide- niersbond voortaan dc naam „De Weegschaal" zal dragen. De Algemene Nederlandse Bund voor Invaliden maakt bekend, dat binnenkort een loopcursus zal worden geitouden voor invaliden, die een of twee benen missen. Christelijk schoolcongres. Het groot comité tot het hou den van ehristelijk-nationale schoolcongressen heeft het plan, op 31 October, 1 en 2 November een groot congres te organiseren in „Bellevue" te Amsterdam. Als hoofdonderwerp zal wor den behandeld: „De mensbe schouwing van het christelijk onderwijs", dat zal worden in geleid door prof. dr J. H. Ba- vinck en prof. dr J. M. Lange- veld, die resp. de principiële en de paedagogische kanten zullen bespreken. Voorts zullen in ver schillende secties inleidingen worden gehouden over de religi euze, intellectuele, sociale, sexu- ele, aesthetische en lichamelijke opvoeding. Geref. schoolverband. De jaarl. vergadering van het Gereformeerde Schoolverband" zal op 27 Mei in het gebouw voor K. en W. te Utrecht worden ge houden. De heer P. van Duyven- dijk te Dordrecht zal spreken over: „Het Gereformeerd begin sel en de roep om onderwijs vernieuwing". De commissie van uitvoering stelt voor, ds B. van Ginkel, Ned. Herv. predikant te Amsterdam- West, die als bestuurslid niet herkiesbaar is, als adviseur te benoemen. In verband met het feit, dat de secretaris-penning meester, mr Th. A. Versteeg, tij delijk niet actief aan het werk kan deelnemen, zal de C.V.U. met één lid worden uitgebreid. Hiervoor zijn candidaat gesteld dr B. J. Oosterhoff en ds W. Heerma, Chr. Geref. predikant, resp. te Utrecht en te R'dam-C. De politieke verklaring van de jeugdconferentie te Batavia. Het Gereformeerde Jeugdcen trum meldt: In de Nederlandse pers is en kele weken een discussie ge voerd naar aanleiding van de politieke verklaring van de jeugdconferentie te Batavia. De berichtgevers uit Batavia hadden namelijk niet allen dezelfde tekst doorgeseind. Thans ligt de c'iiciële politieke verklan„g voor ons in nummer 34 van Gelanggang Pemuda, het offi ciële orgaan van de oecumeni sche jeugdraad in Indonesië (de M.P.K.O.). Zij luidt in deze of ficiële tekst zo: Ten opzichte van de huidige militaire actie moeten wij onze Huishoudelijke hulp. Algemeen is de klacht van de huismoeders over het gebrek aan hulp iu de huishouding. Hoewel de arbeidsvoorwaar den zeer veel verbeterd zijn, en de kmen een ondenkbare hoog te hebben bereikt, is het toch, in vele zelfs dringende gevallen, niet mogelijk de nodige hulp te verkrijgen. Er is over dit vraagstuk al heel wat gedokterd maar het re sultaat is tot nu toe vrijwel ni hil. De gedachte is geopperd, een onderlinge verdeeldheid erken-1 algemene d i e n -plicht voor nen. De meerderheid der Chris tenjongeren op deze conferentie voelt zich geroepen in het licht van de hun ter beschikking staande gegevens, ernstig te pro testeren, omdat zij deze actie niet anders kan zien als een aanslag op het vrijheidsstreven van het Indonesische volk, door middel van machtsmisbruik en woordbreuk en dus door over treding van het recht. Een min derheid onder ons wenst zich van een oordeel te onthouden. meisjes in te voeren zoals er voor jongens de d i e n s t -plicht bestaat, maar het is bij een ge dachte gebleven. Er is gedacht aan een wette lijke regeling, volgens welke meisjes van 15 tot 25 jaar, die niet in het bezit zijn van een bewijs, dat zij gedurende een jaar huishoudelijk werk hebben verricht, geen verdere opleiding mogen ontvangen of in bedrijven of kantoren werkzaam worden gesteld, maar verder dan een Een kleine groep kan met de i plan is het niet gekomen. visie, die zij op de feiten heeft, I En zo zijn er in brede rappor deze actie als ongeoorloofd be-j ren allerlei geneesmiddelen aan schouwen, maar ziet haar als de de hand gedaan, maar daar is enige noodzakelijke weg om In donesië tot de vrijheid te leiden. Hari Persatuan. Het Gereformeerd Jeugdcen trum meldt: Op de Christenjongerenconfe- rentie te Batavia is besloten, éénmaal per jaar een Hari Per satuan (Eenheidsdag) te houden. Daarvoor is gekozen de Tweede Paasdag. Het is de bedoeling, dat dan plaatselijk samenkomen alle groepen die ter plaatse aan gesloten zijn bij de M.P.K.O. In totaal zijn er dat in Indonesië 11. Voor de jeugddag van 18 April is een uitvoerig .programma verschenen. het dan ook bij gebleven. De hoofdzaak zal wel zijn, dat. het huisgezin in discrediet is geraakt, met het gevolg dat het verlenen van hulp in het gezin als iets minderwaardigs wordt beschouwd. Daartegen helpen geen dwang- maatregelen. Alleen beter in zicht in de betekenis van het gezin kan hier verbetering bren gen. De Duitse schrijver Zweig is benoemd tot voorzitter van de Duitse organisatiecommissie voor het wereldgongres voor de vrede te j arijs. Tot f 100 boete sub. 10 dagen hechtenis werd veroordeeld de voormalige hoofdredacteur van de Haagse editie van „De Waarheid", G. P. G. Hij werd beschuldigd van smaadschrift. Vandaag is het juist een jaar geleden, dat het ERP (European Recovering Program) voor ons land van kracht werd. Twaalf maanden achtereen zijn Mar shall-goederen Nederland bin nengekomen. Niet alles werd evenwel uit de Ver. Staten aan gevoerd; aan de hand van de hierbijgaande grafische voorstel ling kan men zien, dat nog voor een zeer aanzienlijk dollarbedrag uit Canada, Zuid-Amerika en zelfs uit de Marshall-landen zélf in Nederland werd afgeleverd. Verreweg het grootste deel van de totale hulp is gevormd -cm lag iuaiappiursSuipaOA Joop re te wensen, dat in de volgen de jaaroverzichten tot uiting kan worden gebracht, dat Nederland minder levensmiddelen behoefde te importeren en In stede daar van de dollars uitgeven kon aan de propaganda voor de gemeen teraadsverkiezingen. Hij sprak de hoop uit, dat de avond zou bijdragen tot verdieping van Christelijk Historisch besef. Aan gezien de heer van de Wetering Indonesië door en door kende, vertrouwde hij er op, dat deze de juiste persoon zou zijn de kwestie te verduidelijken. Daarna was het woord aan de heer van de Wetering. Als oud zendeling en oud-Indisch burge meester met bijna 30-jarige er varing is deze een Indonesië- kenner bij uitnemendheid. Spr. begon met op te merken dat er veel is gesloopt in Indo nesië na de oorlog. Het Indone sische probleem is geen studeer kamerprobleem, ook geen pro bleem, dat vanuit het eigen land bezien moet worden. Het heeft meer kanten dan en het is in gewikkelder dan men in Neder land vaak denkt. Men moet het bezien vanuit het standpunt van de meest belanghebbende, de Indonesiër, daaronder niet te verstaan de terroristen. Het In donesische probleem is in de machineriën en grondstoffen, eerste plaats een geestelijk-ze- waarmee het nationaal bezit van delijk conflict. God heeft ons in ons land verhoogd moet worden. Indonesië een taak tot opbouw Over het onderwerp „Indone- gegeven, aldus spr. Vervolgens sië, bouwen of slopen", sprak wees hij op het grote belang van Vrijdagavond het Tweede Ka- de kwestie voor de Aziatische merlid de heer F. H. v. d. Wete- volken. ring voor de Chr. Historische Ook de grote mogendheden, kiesvereniging te Vlissingen. In b.v. Amerika, hebben belang bij zijn inleiding wees de heer J. H. de oplossing en deze maken zich van Rooijen er op, dat deze avond drukker dan men wel veronder- bedoeld was als het begin vanstelt. FEUILLETON 88. F. HORACE ROSE ©e cUacHn luui de YïlcuiiaÈ „Met vertraagde werking dus," was de gedachte die moei zaam in mij opkwam. De grond scheen onder mij te beven. Als dat waar was, dan had iemand anders het ook gevoeld en was hij ook bang. Iemand was van het andere eind de tunnel bin nen gekomen. Het was Mozana. Ik kon zijn gestalte donker te gen de lucht zien afsteken, want nu met mijn rug naar de trech ter, keek ik naar de ingang, waardoor wij gekomen waren. Ik lichtte het hoofd op en riep naar hem. „Mozana, Mozana, wij zijn hier! Kom vlug! ja vlug naast ons liggen." Een bliksemflits verlichte de tunnel, waardoor mijn betrok ken en doodsbleek gelaat zicht baar moet zijn geweest Naast mij neervallend gaf Mozana een kreet. „Inhosi, Inhosi!" riep hij, doodsbang. „Wat is er met U ge beurd? Waarom bent U zo ver anderd? Wat hebben ze U ge daan?" Pas later werd ik gewaar waarom hij dit uitriep want ik had geen tijd om er naar te vra gen. Slechts enkele ogenblikken waren er voorbij gegaan sinds dat beven van de grond mij had doen schudden. Ik telde verder. Toen kwam een gerommel, in de verte, als de verre donder. Nader kwam hetnader. Ik weet niet of nog meer mensen ogen, zij het op grote afstand, aanschouwd hebben de oneindi ge en vernietigende opeenvol ging van rampen, die over de aarde losbarstten. Later heb ik gehoord dat de seismografen in verschillende wereldsteden een aardbeving geregistreerd heb ben. waarvan de juiste plaats nimmer is vastgesteld. Sommige deskundigeh meenden dat ze betrekking had op vulcanische stoornissen in de oceaanbedding, waarschijnlijk midden in de Pa cific. Anderen weer meenden dat de storing zijn oorsprong vond in de vulkaanstreken van Japan. Zeker is slechts dat de golven van aardbevingen een groot en oneindig gebied weg vaagden en het was duidelijk, dat een mysterieuze samentrek-1 king van ongewone kracht en omvang had plaats gehad. Over één punt kan ik, die als enig overlevende Europeaan ge tuige was van deze gebeurte nis, want Treso was nog be wusteloos en wist niet veel meer en kan zelf nu nog geen mening geven of de atoom bom de dode, of rustende vul kaan van Hel Therter opnieuw deed werken. Ik weet niet of een dode vulkaan opnieuw kan gaan werken. Ik kan slechts weergeven wat ik met eigen ogen zag gebeuren en de vol gende gebeurtenissen herhalen. Na het eerste geluid van de verre, rommelende donder kon den slechts seconden zijn verlo pen, maar mij schenen het uren toe. Daarna kwam het grote, verschrikkelijke, oorverdovende gebulder van aanhuilende wind en loeiende vlammen, die op sprongen u!t de afgrijselijke zwarte duisternis van dat pad naar de onderwereld. Vanwaar ik lag in de tunnel, kon ik niet in de krater kijken. Maar ik kon wel naar buiten zien. Ik kon zien, dat op het ogenblik dat die grote vuurpi- laar uit de kratermond op spoot, een grote vlaag van vlammen in de lucht hing, die de aarde verlichtte met een helderheid en witheid die het zonlicht ver bleekt zou hebben. Het was een vlammenlaag die toenam in omvang, diepte en in tensiviteit van verblindende schittering. De hele hemel was er door verlicht, ze hing daar. in de lucht als een gruwelijke wolk, naar het mij toescheen, urenlang. Dan langzaam, on weerstaanbaar kwam die vlam menzee naar beneden. Het was de vlam van onein-[ dige mysterieuze atoomuit barstingen. Ik wist dat er geen vlam of brand was zoals nooit ontstaan kan bij een vulkani sche uitbarsting. Terwijl die vlam in eeft steeds wijder wordende cirkel neer kwam, rolde de donder en weer kaatste tot in het oneindige een gevolg van de ontploffing. Het scheen alsof er in het hart van de vlammen en de donder een wervelwind was gevormd, die van een dergelijke kracht was dat ze de aarde in stukken zou kunnen splijten. De vulkaantrechter beefde en schudde. Het was alsof alle win den des hemels voortjoegen door alle bossen der aarde. En spoedig daaiop, als om de stormachtige luchten nog meer te verduisteren, verrees er een geweldige trechter van zwavel achtig rood, recht uit de krater monding tot een hoogte van vijf tien tot twintigduizend voet, verspreid als de takken van een boom, tot het leek alsof de we reld daaronder in angst en ver wondering schuil ging. En zo lagen wij daar gedrieën De Christen-democratische leden van de constituerende vergadering van Bonn weigerden Vrijdag langer aan commissie vergaderingen voor de bespre kingen over het opstellen van een grondwet voor West-Duits- land deel te nemen, tenzij hun voorstellen voor wijzigingen in het ontwerp van grondwet bij voorbaat door de andere partij en werden goedgekeurd. De geallieerde verbindingsoffi cieren pleegden toen inderhaast overleg en voerden besprekingen met Duitse partijleiders. Zij kon den aanvankelijk echter weinig doen, daar de beslissingen on derworpen zijn aan de militaire gouverneurs, die het niet eens zijn over de volgende geallieer de stap en op hun beurt de kwestie in handen van hun re gering gelegd hebben. Later zouden zij naar mede gedeeld wordt gehandeld hebben op directe instructie van hun regeringen en niet van de mili taire gouverneurs.J/olgens waar nemers waarschuwden zij de Duitse partijleiders, dat het ont werp in zijn huidige vorm de goedkeuring der geallieerden niet zou verkrijgen. De christen democratische leiders begroetten de geallieerde tussenkomst als schillende staatsapparaten met j elk hun eigen bestuursbeginse- len. Steeds veelvuldiger duikt de veronderstelling op, dat voor de Westelijke geallieerden de ver traging niet onwelkom zou zijn, in de mond van de tunnel, terwijl een versteviging van hun stand- de machtige krachten van Pu"f- atoomenergie rond ons woed- christen-democraten ver den; terwijl de aarde schuddewachten 'bons, dat de socialisten en de hemel zelf scheen te be-bberalen zullen afzien van wegen. Langzaam kwam in mijn jUn. vc>17 tegen verdere veran- hoofd de gedachte op, dat op deringen in het ontwprp. de laatste dag de hemelen als-Deze hielIden voet bij stuk t.a.v. een gorijn zullen worden weg- huidige tekst van het ont- getvokken en de aarde zal op- werP> waarmede de chnsten-de- houden te bestaan en in die m°crat?n aanvankelijk eveneens dag zal er een nieuwe hemel en lnstemden- een nieuwe aarde zijn en de( DRIE STAATSAPPARATEN, morgensterren zullen tezamen! Inmiddels heeft dr Adenauer, zingen en al de zonen der men- voorzitter van de parlementaire sen zullen zich verheugen in deraad van Bonn, Vrijdag in een macht en de glorie van hun God. toespraak tot partijgenoten te En hieraan denkend, verzonk Koningswinter verklaard, dat ook in bewusteloosheid. 'Duitsland het gevaar loopt te (Wordt vervolgd.) worden verdeeld in drie ver- In Indonesië constateerde spr. een kentering in de gevoelens. De starre republikeinse politiek bracht geen oplossing en daar om wil men thans geordende vrijheid al wil dit nog niet zeggen, dat men overgegaan is naar het Nederlandse stand punt. Als bewijs voor deze ont wikkeling in de republiek noem de spr. de overgang naar vader landse zijde van een gedeelte van de Siliwangi-divisie. In O.- Indonesië ontwikkelt zich de toestand steeds meer in een richting, zoals wij deze niet wensen. Hier wreekt zich de po litiek van Dr van Mook. De pre mier van O.-Indonesië stuurt steeds bewuster aan op een vol komen vrijwillig verband tussen twee zelfstandige staten en dus niet op het staatsrechtelijk ver band binnen het koninkrijk. In Nederland is men buiten gewoon verdeeld t.o.v. het pro bleem. In alle partijen vindt men strubbelingen. Na de oor log maakte de C.H.U. een moei lijke periode mee. Later ging men beseffen dat er een constructieve politiek gevoerd moest worden. Nog zijn er veel moeilijkheden. De groot ste moeilijkheid in Nederland is de onkunde, die er heerst t.a.v. Indonesië. Er is een gebrek aan visie, zowel bij volk als rege ring. Minister Schermerhorn er kende de republiek de facto te Linggadjati en dat blijft een bron van ellende. Spr. belichtte daarna de ontwikkeling op Su matra, waar men zich steeds meer losmaakt van de republiek. Het streven van sommige link se groepen tot pacificatie van de revolutie veroordeelde spr. ten scherpste. Men moet krachtig regeren, daar zij gelegenheid zou geven om de Duitse politiek te herzien, i echter niet: Er op in hakken, indien nog mogelijkheden voor Betreffende de oplossing zei overleg met de Sowjet-Unie sPr-> dat men tracht in deze tij- zouden blijken te bestaan. den nieuwe vormen te zoeken. In verband hiermede concen- Nederland werd de zaak ver- treert zich hier de belangstel- I knoeid, doch ook de Veihgheids- ling nog meer op het resultaat raad verknoeide onze zaak, van de besprekingen te Was- daar heerste geen recht. Echter hington dan op die te Bonn. Dr Adenauer acht het onwaar schijnlijk, dat in 1950 of 1951 de in het Oosten afgescheiden ge bieden nog niet aan Duitsland zouden zijn teruggegeven. Pogingen tot vrije organisatie. Onlangs zijn te Utrecht opge richt een Prot. Christelijke en 'n Rooms Katholieke Vereniging van ondernemers in de Voedlngs- en Genotmiddelenindustrie. De op richting van deze Vereniging moet gezien worden in het kader van de pogingen, die in het werk ge steld worden om in deze bedrijfs tak te komen tot vrije organisa ties in plaats van de huidige Or ganisatie-Woltersom. Deze Verenigingen zullen de ba sis vormen, waarop een verdere principiële uitbouw in alle bran ches die deze bedrijfstak omvat, tot stand kan komen. Het is de bedoeling aldus te komen tot een organisatie, die een zo nauw mo gelijke samenwerking tussen alle bedrijfsgenoten garandeert, doch tege' voorkomt, dat de levens beschouwelijke verschillen van ons volk, die juist zijn kracht uitma ken, in kleurloze eenheidsorgani satie worden uitgeschakeld. De oprichting van deze Vereni gingen is een gevolg van de ac tie, die sinds enige tijd door de besturen der Centrale Katholieke en Prot. Christelijke Vakverbon den wordt gevoerd tegen de po ging van de Hoofdgroep Industrie staat vast: Het oude Indonesië is voorbij en zal nooit terug komen. Spr. belichtte uitvoerig de verhouding tussen Indonesië en Nederland, zoals deze voor de oorlog was. In de oplossing van het pro bleem heeft Nederland ook een taak tegenover de wereld in zake de bestrijding van het com munisme. Wij hebben vertrouwen te' stellen in de positief construc tieve Indonesiër. De band Indo nesiëNederland moet hecht en sterk zijn, deze moet beleefd worden. De C.H.U. zou tekort schieten in haar taak als zij geen oog zou hebben voor de belan gen van het Indonesische volk, aldus besloot de heer v. d. We tering zijn rede. Er werden nog verschillende vragen gesteld n. a. v. deze rede, die door spr. uitvoerig werden beantwooia. Geslaagd voor 3e stuurman Grote Handelsvaart de heer P. A. v. d. Weijde, leerling van de .De Ruyterschöól" te Vlissingen. en het Verbond van Nederlandse Werkgevers, om de Organisatie- Wol terom om te zetten ln een nieuwe eenheidsorganisatie. Er is een voorlopig bestuur gevormd, dat nader onder ogen zal zien hoe de plannen in verschillende bran ches op principieel verantwoorde wijze kunnen worden geconcreti seerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2