'SSl£»£ 8oekaril°hereitI in Batavia te confereren. L .NIEUWS Christ. U.L.O.-school te Wissekerke begint vandaag. Verkeerde instellingen kloppen ons volk het geld uit de zak! Veel respect voor de regering. Tito en de Kominform. De „Oslofjord" te water gelaten. BLIJDE DAG VOOR NOORD-BEVELAND. Kamervergadering van liet C.N.V. te Goes. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 4 APRIL 1949 Wederinstelling van republikeinse regering te Djogja.» eerste voorwaarden voor vruchtbare onderhandelingen] Let op uw brandstoffenbon, genoemd. Stickling „Nederlands Leger des Heils" en liet „Postzegel" fonds" bedienen zich van allesbehalve fraaie practljken. SNIPPER Ui'gave S'.leVtlaj „Zeeuwsch Daguiad' Hoofdkantoor: Goes, L. Vcrst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, VloOswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1220 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: J ACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J S Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Taport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.07 u., onder 19.20 u. Maan op 8.57 u., onder 2.26 u. Hoogwaehter Dinsdag 5 April: Vlissingen: 5.51 u. 1.64 m., 18.10 u. 1.49 m. Terneuzen: 6.17 u. 1.83 m„ 18.39 u. 1.70 m. Wemeldinge: 7.28 u. 1.47 m., 19.50 u. 1.33 m. Ministers van buitenlandse zaken bijeen te Washington. Do ministers van buitenlandse /-aken van de landen die vandaag het Atlantisch Pact zullen onder tekenen hebben Zaterdag in Was hington hun eerste gemeenschap pelijke byeenkomst gehouden. Na de besprekingen, waarin de tekst van het verdrag ongewij zigd werd goedgekeurd, hebben zij een communique uitgegeven, waarin o.m. werd medegedeeld dat een verdedigingsraad zal worden samengesteld, bestaande uit mi nisters van buitenlandse zaken, welke, onmiddellijk nadat het ver drag zal zijn goedgekeurd, een commissie voor de verdediging in te stellen. Tevens word een gemeenschap pelijk antwoord gepubliceerd op de Sowjet-Russische nota over het Noord-Atlantisch verdrag. In dit antwoord wordt met na druk verklaard, dat het verdrag van „volkomen defensieve aard" is. Henlieden van het Joego-Slavische leger hebben een gemeenschappe lijke boodschap van trouw aan Tito gezonden, waarin zij verkla ren ,,geen enkele lastercampagne van de Kominform, of zij van een olksdemocratie, van de U.S.S.R. of van een andere land uitgaat te geloven". „Het is thans de vraag," zo schreef Zaterdag de buitenlandse correspondent van de „Manches- Ier Guardian", Alexander Werth, of de Sowjet-Unie zal trachten Joego-Llavië's verzet tegen de Kominform te breken door het aanwakkeren van binnenlandse geschillen. Het Joego-Slavische leger blijft een onafhankelijk leger, hoofdza kelijk geoefend voor de guerilla- oorlog en is toegerust met kleine wapens. Het vormt geenszins, zo vervolgt hij, een onderdeel van het Rode leger en zou van wei nig nut zijn als een defensieve of agressieve geallieerde. De correspondent vraagt zich af, welk nut het voor de Sowjet- Unie zou hebben Tito's regiem omver te werpen door Joego-Sia- vjë te doen versplinteren. Voor een inval in Italië zou het leger al heel slecht toegerust zijn. De Sowjet-Unie wenst een regering in Belgrado, die toe zou staan het leger te reorganiseren. Israclisch-T ransjordaanse wapenstilstandsovereenkomst gesloten. Israël en Transjordanlë hebben gisteravond te Rhodos een op Pa lestina betrekking hebbende wa pens til stand so vereen komst geslo ten. Het belangrijkste feit uit de al gemene wapenstilstandsovereen komst is dat zij de door Iraanse troepen bezette „Arabische drie hoek" in Oost-Palestina omvat, Van Iraakse zijde was bekend ge maakt, dat dit gedeelte van Pa lestina ter beschikking van ko ning Abdoelah zou worden gesteld. In 't algemeen komt de nieuw vastgestelde demarcatielijn over een met de bestaande bestands linies, in Zuid-Palestina valt zij samen met de internationale grens. Aan het door de Israëlische en Transjordaanse delegaties onder tekende document zijn bijlagen ge hecht, waarin de wederzijdse ver mindering der strijdkrachten wordt geregeld, welke binnen 14 weken moet zijn voltooid. ■MM—B— Zaterdagavond is aan dr Critchley, die deze week voor zitter van de U.N.C.l. is, het antwoord van Soekarno c.s. overhandigd op de uitnodiging tot deelneming aan de confe rentie te Batavia. Dit antwoord was vervat in een brief, waarin werd medegedeeld, dat de republiek de uitnodiging aanvaardt. Er werd echter een voorbehoud gemaakt en wei het volgende: Aangezien deze aanvaarding, alvorens door Nederland werd toegestemd in een herstel van de republikeinse regering te Djogja- Karta welke waarschijnlijk „ern stige misverstanden bij de repu blikeinse leiders in andere delen van het land er, daarbuiten, als mede bij het Indonesische volk in het algemeen" tengevolge zou hebben, welke misverstanden „on getwijfeld een eventuele bijlegging van het Indonesische geschil nog meer zouden bemoeilijken", werd tevens nadrukkelijk verklaard dat deze deelneming aan de confe rentie noodzakelijkerwijs een be perkt karakter zal hebben, al thans gedurende de eerste fasen der besprekingen. Nadat vervolgens was verwe zen naar de desbetreffende pas sages in het rapport der U.N.C.l. van 1 Maart en naar de debatten in de Veiligheidsraad onderstreep- te de republikeinse brief, ilat we derinstelling van de republikeinse regering te Djogja voorwaarde is voor vruchtbare onderhandelin gen". Voorts werd geprecisseerd, dat de republikeinse delegatie bij deelneming aan de besprekingen te Batavia, aanvankelijk alleen in staat zou zij" „de practisehe bij zonderheden van het herstel der republikeinse regering te Djogja te bespreken." De brief besluit met het uitspre ken van de hoop, dat Nederland in principe met een dergelijk hor stel „reeds dadelijk bij het begin" zal instemmen, teneinde de repu blikeinse regering in staat te stel len te Djogja „en op grond van de onomstootbaar vastgestelde wensen van haar volk, essentieie besluiten te nemen met betrek king tot de resolutie van de Vei ligheid/raad van 28 Januari en de richtlijnen van 23 Maart". Het Indonesische vraagstuk te Washington besproken. Mr Stikker heeft gisteren een onderhoud gehad met dr van Royen. Dit onderhoud tussen de heren Stikker en Van Royen had plaats twee dagen na de bespre king tussen de ministers Acheson deze toewijzing uiterlijk 7 en Stikker, tijdens welke de Ame- a.s. in ontvangst hebben De bonnen 03 van de brand- stoffenkaart TA 806 en TB 806 en de rantsoenbonnen voor brand stoffen met de opdruk „1 eenheid 1948-'49" zijn na 11 April as. niet meer geldig. De bonnen met de opdruk „1 eenheid brandstoffen a.s. moeders" blijven daarentegen geldig. Na 9 April a.s. zullen tot nader order geen brandstoffenkaarten of rantsoenbonnen worden uitge reikt. Zij, die nog recht kunnen doen gelden op rantsoenbonnen wegens ziekte, tijdelijke voorzie ning, inkwartiering e.d. moeten er derhalve voor zorg dragen, dat zij deze voor 9 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Bijzondere verbruikers te wier behoeve nog een aanvullingstoe wijzing Werd geadviseerd moeten April geno- rikaanse minister van buitenland-men. Ook deze toewijzingen zijn se zaken zijn Nederlandse collega maar tot uiterlijk 11 April a.s. heeft aangeraden, zo spoedig mo-geldig, gelijk een oplossing te vinden voor het Indonesische probleem Na de ondertekening van het Atlantisch verdrag zal minister Stikker morgen de openingszit ting van de algemene vergadering der Verenigde Naties bijwonen, om Woensdag d.a.v. per vliegtuig naar Nederland terug te keren. Nederlandse kringen in Was hington menen, dat dr van Royen als Nederlands vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad zal worden vervangen door Abdoel Kadir. In Nederlandse regeringskrin gen kan men hierover echter geen bevestiging geven. Wethouders van IJzendijke struikelen over garage. De twee wethouders van IJzen dijke zijn afgetreden en hebben ook het lidmaatschap van de raad neergelegd. Zij verzetten zich tegen een voorstel van de burgemeester lot het verplaatsen van een garage. Toen het voorstel werd aangeno men meenden de wethouders, de I heren J. Sturm en C. Riemens, 1 dat de raad hen niet langer ver trouwde. Zij legden hun functies i neer. Het was een groots moment, toen Zaterdagmiddag precies om drie uur, kroonprinses Martha van Noorwegen met een lichte tik van een ivoren hamertje, een fles champagne tegen de boeg van de „Oslofjord", het nieuwe vlagge- schip van de Noorse handelsvloot, deed stuk slaan. Zij sprak hierbij de woorden uit: „Ditt navn skal vaere Oslofjord maa held og lykke foelge dig paa havene" (Je naam zal Oslofjord zijn, mogen geluk en voorspoed je volgen op de zeeën). Ergens ver onder het schip werd tegelijkertijd de ijzeren balk weggeramd, die het laatste beletsel vormde en sta- Vandaag beginnen de lessen aan de nieuwe christelijke U.L.O.- school te Wissekerke. 34 jongens en meisjes van Noord-Beveland zullen aanvankelijk hier onderwijs ontvangen. 26 leerlingen gaan dè eerste en de anderen naar de tw eede of derde klas. Het is een blijde dag voor dit Zeeuwse eiland en van die blyde dankbaarheid legde de officiële openingssamenkomst van Zaterdagmiddag in de Ned. Herv. kerk te Wissekerke getuigenis af. Ds H. Scholihg, Geref .predi kant te Kamperland en voorzitter van de Chr. Nat. Schoolvereniging voor deze U.L.O.-school, leidde deze samenkomst van bestuur, tig en majestueus gleed de Oslo-leraren, leerlingen, afgevaardi fjord in het groene IJ-water. De menigte juichte, sirenes en stoom fluiten loeiden. Een groots mo ment, ook voor de ingenieurs van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. die zich thans geluk konden wen sen met deze buitengewoon ge slaagde stapelloop. Het grote wit te schip, dat een zeer fraaie vorm heeft, werd onmiddellijk door klei ne sleepbootje omringd, die de oceaanreus naar zijn voorlopige ligplaats sleepten. DE „NEDERLANDER" VERDWIJNT. Naar het A.N.P. verneemt, zal het dagblad „De Nederlander" vanaf morgen niet meer verschij- den van kerk- en schoolbesturen en vele belangstellenden. Nadat men twee verzen van Psalm 150 gezongen had en ds Scholing een gedeelte uit Psalm 105 had gele zen, hield laatstgenoemde een uit gaande mechanisatie van de land bouw op Noord-Beveland deze veel minder arbeidskrachten zal vragen en in de derde plaats wees spi\ op de blokvorming in en bui ten Europa, waarom het nodig is de blik te verruimen, o.m. door het leren van talen. Ds Scholing wees tenslotte op de betekenis van het woord „christelijk", dat de school in haqr naam voert. „In deze ontkerstende wereld zal haar voerige rede, waarin hij het doel j kracht klein zijn, maar wij weten, en de geschiedenis van de tot- j dat wij de roeping hebben het Ko- standkoming der school belichtte, j ninkrijk Gods en zijn gerechtig- Op 14 Juni 1948 werd de eerste beid te zoeken", aldus spr., die vergadering gehouden, belegd j daarna de heer A. A. Leenhouts, door een initiatiefcomité, waar van vooral de heer U. Schuil, hoofd der Chr. lagere school, de inspecteur L.O. voor zijn mede werking dankte en de hoop op een w joede samenwerking met hem uit- stuwende kracht was. Dit comité sprak, evenals met dr K. Huizen is later grotendeels in het bestuur ga, inspecteur Chr. Nat. School- opgenomen. Een ingezette leden-onderwijs. werfactie leverde binnen enkele weken als resultaat c.a. 450 leden op. Uiteraard waren de moeilijk heden wat betreft de lokaliteiten, nen. Volgens de hoofdredactie van woningen voor het personeel, leer de Nederlander zijn meningsver-J lingenaantal enz. zeer groot. Doch schillen, die zich in C.H.-kringen met dankbaarheid constateerde ds voordoen t.a.v. de Indonesië-poli-Scholing, dat deze alle zijn opge- tiek de oorzaak van deze verdwij ning. De staatsgreep in Syrië. Arabische vorsten waarschuwen kolonel Zaim. Koning Saoed van Egypte heeft evenals de president van de Liba nese republiek en de leiders der andere Arabische staten, kolonel Zaim, de man die de staatsgreep in Syrië heeft uitgevoerd, gewaar schuwd dat men hem persoonlijk aansprakelijk stelt voor het leven van de oud-president van de Sy rische republiek, Koeatli, die, „ergens in de woestijn was ge bracht". Turkije heeft daarentegen mede gedeeld de staatsgreep als een louter binnenlandse aangelegen heid te beschouwen. Waarschijnlijk zullen de Arabi sche landen deze week over de staatsgreep confereren. Naar ons via de gemeentelijke organisatie, waarvan zo'n persoon dienst voor Maatschappelijke Zorg de leiding heeft, geenszins be te Middelburg wordt meegedeeld voegd is te evangeliseren en maat werken er momenteel in ons landschappelijk werk te verrichten, een tweetal Stichtingen, die ons volk geld uit de zak trachten te' Tal klafhtten bereiken mo- kloppen en zich daarbij van alles- "enteel de justitie in verband met behalve fraaie praktijken bedie- ?e prakrijken, die door dit Neder- ne V J ]an(jSe Leger des Heils worden Wij hebben hier het oog op de1 uitgeoefend. Kwitanties worden Stichting „Nederlands" Leger tTa?op Tet^MaateeV'coS' Heils en het National Postzegel-p»a/«r met de colportage eenzelfde ge- j lost, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur kan nu over een lokaal van de gemeenteschool worden beschikt, terwijl het be stuur der Chr. lagere school even eens een lokaal beschikbaar stel de. Voor het hoofd der school, de heer H. v. Elven, voorheen U.L.O.- worden voor f 1.per jaar, waar voor men een grijze kaart ont vangt, die naar men zegt, goed bewaard moet blijven, omdat er bij t.b.c. gevallen recht van voor- onderwijzer te Woerden en voor rang aan zou kunnen worden ver-1 de heer S. Ton, leraar in vaste leend bij opname in sanatoria. Naar men ons meedeelt, is uit een onderzoek in de ad^atie -ft dienst, reserveerde de gemeente twee nieuwe woningen. Verder n.l. gebleken, dat diegenen, die voor,, A Hertzbereer te Goes dit fonds werkzaam zijn grote be-; J 1 voor lich. oef. en mej. S. A. Kra mer voor nuttige handwerken. Het bestuur der schoolvereni- 1 ging bestaat uit zeven leden der Ned. Herv. kerk, vijf leden der Staat van alarm in Cairo. Sinds gisterochtend is te Cairo de staat van alarm van kracht. Officieren der politietroepen zijn van hun verlof teruggeroepen. Ook zijn speciale voorzorgsmaat regelen genomen in verband met de bewaking van openbare gebou wen. „Bepaalde omstandigheden in het midden-Oosten" zouden de oorzaak van deze maatregel zijn. fonds. De Stichting het „Nederlands" Leger des Heils is iets anders dan liet Internationale Leger des Heils, waarbij de plaatselijke corp sen zijn aangesloten. Reeds voor de oorlog traden enkele officie ren uit het Leger des Heils en kwamen tot de oprichting van het z.g.n. Nederlands Leger des Heils. Ondanks het verzoek een andere naam te bezigen om verwarring te voorkomen en ook een uniform te kiezen, dat zich scherp zou onder scheiden van het Internationale L. d. H„ werd hieraan geen ge volg gegeven. Hetzelfde uniform werd gekozen met alleen dit ver schil, dat een blauwe uitmonste ring werd aangenomen i.p.v. de rode, die internationaal gebruike lijk is. Aan het hoofd van deze Stich ting „Nederlands" L. d. H. staat de heer F. F. J. Favre, op wiens zedelijk gedrag nog al wat valt aan te merken, en die in de oor log zaken heeft gedaan met de be zetter. Het is duidelijk, dat een dragslijn gevolgd, terwijl men het Internationale Leger des Heils verwijt, dat alle gelden, die in Nederland worden ingezameld voor het buitenland zouden zijn bestemd. Dit korps, dat zich ge lukkig nog slechts in weinige plaatsen heeft vertoond, is in Zee land nog niet aan het werk ge weest. Met klem willen we onze lezers op deze gang van zaken wijzen, opdat men niet geeft aan een dergelijke instelling en daar door het overal bekende Leger des Heils niet benadeelt. Men lette dus vooral op de blauwe uitmon stering! FOSTZEGELFONDS. Sedert enige tijd verschijnen in Zeeland colporteurs langs de hui zen, die een circulaire overleggen van het z.g.n. Nationaal Postze gelfonds, Deze circulaire is voor zien van tal van klinkende na men, doch het is twijfelachtig of de betreffende personen ooit daar in hebben toegestemd. Men wordt aangezocht van dit fonds lid te jrlogsgetroffenen klagen: Maar het dringendste probleem liet ze liggen WETSONTWERP ONAANVAARDBAAR GEACHT. (Van onze Utrechtse corres pondent.) Zaterdagmiddag in 's-Hertogen- bosch: autobussen uit Zeeuwseh- Vlaanderen, Noord-Limburg, de Betuwe, Oosterbeek, de Achter hoekMen begrijpt het al: hier kwamen mensen bij elkaar die onder de categorie der oor- Koops voort, maar het ministerie van financiën is er hij betrokken. Alweer: wij bewon- deren de bewindsman, die daar logsgetroffenen vallen. Langs de aan het hoofd staat. Toch vragen antwoordelijkheid te dragen in zulk een barre tijd, zeide de heer Koops. Wij laten slechte één ver wijt horen: het grootste probleem is door haar te langzaam en te min behandeld, namelijk het vraagstuk van de materiële oor van gr ijker, het probleem raakte niet dichter aan een rechtvaardige oplossing. De Regering ontkent bijna alle bezwaren, die in de Ka mer tegen het ontwerp werden in gebracht en negeert vrijwel alle suggesties tot verbetering. De heer I-Ianegraaf releveerde logsschaderegeling. Wij weten wel j ,r°£vat^n?e?Kamer. De dat zes departementen met dezeY-Y' wenst.billijke verdeling der materie gemoeid zijn, zo ging degleden schade over de hele volks heer Koops voort, maar vooral £epieeii5chap, kan het algemeen cathedraal van Sint .Jan (heerlijk zo'n gaaf gebouw als je al jaren lang tegen puinhopen aankijkt) togen zij naar het Casino. Men zat daar knie aan knie. Voor de bestuurstafel was de leus „Wij eisen recht, geen aalmoes" aangebracht. De bezoekers zelf hadden eveneens voor leuzen ge- zorgd. Telkens als er een span-Pe^ra* doek werd binnengedragen, da- verde het Casino van de luidruch tige bewijzen van instemming. wij van hem ons recht op een in tegrale schadevergoeding. Waarom betaalt het hele voik niet mee? Omdat het geen geld meer heeft zegt men. Maar bezit ontwerp. „De Regering doet den ken aan een vader die tot zijn zoontje zegt: Janjte, hier heb je een dubbeltje, neem nu nog der tig cent uit je spaarpot en laat dan je haar knippen, dan zie je er weer netjes uit!" De heer Hanegraaf zag een op lossing in het heffen van een om slag over de niet getroffen ver mogensbestanddelen en in een huurverhoging. In dat geval wordt de getroffene opgetrokken tot het niveau waartoe men de niet-ge- troffenen neerdrukt. Dan pas voe len wij allen dat er oorlog is ge weest, zei hij. Tot slot verklaarde de spreker dragen verdienen. Zo kwam aan het licht, dat dé colporteurs van 'iedere contributiekaart van f 1. die ze verkopen niet minder dan f 0.30 als „loon" mogen houden. Dat zulks de naam draagt van liefdadigheid is wel een grote schande. Uit ondervinding weten we, dat de laatste tijd vooral in Middelburg met deze kaarten wordt gewerkt en dat velen zich hebben aangemeld. Ook hier geldt: Besteed Uw geld beter, daar het twijfelachtig is, dat het voor het. doel wordt besteed, waar voor U het heeft gegeven. We kunnen dergelijke unfaire prak tijken en speculatie op de gulhar tigheid van ons Zeeuwse volk wel missen. Geref. kerk en drie leden der Ge ref. Gemeente, terwijl het dage lijks bestuur twee Hervormden, twee Gereformeerden en één oud- Gereformeerde telt. ALLE REDEN VAN BESTAAN. Deze school heeft, aldus ds Scholing, alle reden van bestaan. Tot heden moesten de leerlingen van Noord-Beveland elders onder wijs genieten, waaraan grote ber zwaren verbonden waren. Daarby komt, dat als gevolg van de voort- dan de getroffene wel geld. Moet'ificeerd als een wet °P het oor hij alléén dragen wat men geza-logsonrecht. Staan dus de chris- menlijk niet kan Hier worden de I telijke partijen tegenover de ge- oorlogsgetroffenen dubbel gedu-projecteerde wet, de P. v. d. A. belang eisen dat de gedupeerden hun rechten tegenover de gemeen schap niet volledig laten gelden. De A.R. en C.H. partijen drukken aanvaard, aangezien een definitie- zich scherper uit. Zij willen de 1 ve regeling nog jaren op zich kan oorlogsschade als een ereschuld laten wachten, zien, welke op het hele volk rust. I RESOLUTIE Het ingediende wetsontwerp De heren Schouten en W. Per- quin gingen nader in op de puzzles waarvoor men bij de herbouw komt te staan en wat de prac- tijk is in het bedrijfsleven, dat oorlogsschade opliep. het onontkoombaar, te achten, dat markt, de loon- en prijspolitiek het ingediende wetsontwerp na(waar speciaal „de gulden van het aanbrengen van de nodige wij- Joekes" mee in verband gebracht zigingen als noodwet wordt werd), alsook het woningvraag- De Zaterdagmiddag gehouden vervullen, waaraan door ieder lid kadervergadering mag evenals der Chr. Vakbeweging behoort te voorheen - uitstekend geslaagd i worden medegewerkt, heten, dank zij de opkomst van1 een 60-tal bestuurders van diver se afdelingen, aangesloten bij de Chr. Besturenbonden in dit ge deelte van onze provincie. De lei ding berustte bij de heer A. de Lange, voorzitter van de Chr. Be sturenbond Goes e.o. De heer J. H. Wernsen, penn. van het C.N.V., behandelde ach tereenvolgens: 1. Nederland, zoals het economisch reilt en zeilt; 2. rondom de Soc. Verzekering en 3. er gebeurt iets in de Chr. Vakbe weging. Daarin werden verwerkt de 3 onderwerpen, opgegeven door de Chr. B.B. Goes, n.l. 1. Wat zijn de idealen en verlangens van de Chr. Vakbeweging ten opzichte van de dreigende werkloosheid in ons land? 2. Wat zijn de plannen tot vereenvoudiging van de Soc. Verzekering en is in deze geen spoed gewenst? en 3. Hoe staat het gezien de toenemende duurte door het vrijgeven van verschillende levensmiddelen met „de gulden van Joekes"? In verband met deze punten be sprak de heer Wernsen de positie van ons land, welke economisch gezien momenteel bijzonder pre cair is, de Benelux-overeenkomst, de verzadiging van de arbeids- In Wenen zijn twee Bulgaarse artsen op onverklaarbare wijze verdwenen. Een van hen verliet 28 Februari zijn woning op weg naar het ziekenhuis om een ern stige operatie te ondergaan. Hij kwam nooit ter plaatse aan. Omstreeks 18 April zullen in de Brits-Amerikaanse zone grote militaire manoeuvres plaats vin den waaraan 40.000 Amerikaanse manschappen deel zullen nemen. Engeland is niet bereid de Sow jet-Unie straalvliegtuigen te leve ren, zo meldt het Amerikaanse ministerie van defensie. Chur chill er weer naar Engeland ver trokken. Voor dat de Queen Mary vertrok zei hij tegen de pers, dat hij vond „buitengewoon prettig ontvangen" te zijn. „Het is pret tig eens een flinke maaltijd te ge nieten", zei hij. In een grot te Bissea in Piemont heeft men het geraamte gevonden van een ho- lenbeer, die, zo heeft men uitge maakt, in staande houding zeven meter hoog was. In Costa Rica heeft de minister van Openbare Veiligheid geprobeerd een greep naar de macht te doen. Hij bezette wordt door de#2 partijen gekwa- f stelt zich er achter. Deze partij Over de vraag of een bevrédi- van mening, dat ieder persoon- De vergadering kwam tot een ende schaderegeling mogelijk is, ''ik de verantwoordelijkheid moetresolutie, waarin zij uitsprak, dat I handelde de heer A. Hanegraaf. dragen voor zijn eigendom; er be-1 het wetsontwerp in genen dele Deze sfeer ademde rle verende-1 Deze knakte de opvatting als zou staat geen recht op vergoeding aanleiding gaf tot de verwachting ring toen de voorzitter der Lande- de vergoeding van oorlogsschade dooi' "fderfn' £aapt er een; dat de getroffenen hersteldzul- Hjke Federatie van Stichtingen ™dfn ^joc.Me^oo^iemnjen"ndep" vd hUn economlsche e» 'j«w i cuciaiic van oiiLii linden 11 j -i an Oorlogsgetroffenen, de lieer vallen' zoaIs °uderdomsvoorz,e- A. Koops uit Venlo, de aan- ninf en consumentenkrediet. Het wezigen zowel uit Groningen e„ooriogsschadevraagstuk ressor- IJmuiden ais uit Middelburg en teert onder de «chtsverplichtin- Boxmeer, verwelkomde. Hij stelde I genL waa,'aan voo,r alles moet voorop, dat de aanwezigheid van 'vorden voldaan, wil de staat nog zoveel gedupeerden alleen al een I prat gaan, op hat betrachten van v. A., een kloof, die haar oorzaak vindt in do geheel verschillende levensopvatting. SCHONE BELOFTEN. heer Hanegraaf stuk. Het C.N.V. is bij ai dezetwee openbare gebouwen en daar- vraagstukken ten nauwste betrok-mee was het afgelopen. Er werd Nadat hij enkele gelukstele grammen had voorgelezen, o.m. van Mr J. J. Hangelbroek, secr. van de Schoolraad, installeerde hij het schoolhoofd en het personeel, daarbij hun Gods zegen, leiding en kracht toewensend. Hij gaf de verzekering, dat het bestuur bid dend achter hen staat, waartoe hij ook de aanwezigen opwekte. Daarna sprak de heer van El ven een rede uit, waarin hij op riep tot steun en medewerking bij zijn arbeid, die hij wilde zien in het Bijbelse licht van het leiden der leerlingen tot Christus. GELUKWENSEN. Felicitaties werden daarna uit gebracht door burgemeester J. J. v. d. Maas, die met beide wethou ders aanwezig was en die de beide leei-krachten met hun gezinnen hartelijk welkom heette. De heer Leenhouts sprak de hoop uit, dat geduld en liefde het deel der leer krachten mogen zijn. Hij wees er op dat het hard werken zal zijn, omdat voor een kleine U.L.O.- school weinig differentiatie moge lijk is. Dr Huizenga bood als in specteur Chr. Nat. Schoolonder wijs gelukwensen aan. Hij acht Ie in deze tijd een Chr. Nat. School vereniging de ideale vorm en wees op de tijdgeest, die gaat in anti- christelijke-internationale richting De heer J. IJsselstein, hoofd der Geref. U.L.O.-school te Mid delburg, kwam, zoals hij zei, feli citeren en afscheid nemen, omdat hij een aantal „Kamperlanders" moest afstaan aan deze nieuwe school, hetgeen hij overigens graag deed. Hij vertelde nog, dat er momenteel in Zeeland 11 chr. U.L.O.-scholen zijn met 45 leer krachten. Tenslotte spraken nog de heer Schuil en ds Meijer, Ned. Herv. pred. te Wissekerke, enige woor den, waarna de heer van Elven met dankgebed sloot. Willem van Otterlo eerste dirigent R.O. Willem van Olterloo, dirigent van het Utrechts stedelijk orkest is benoemd tot eerste dirigent van het Residentie-orkest. Nu heeft de republiek een sta ket ken. Vooral het laatstgenoemde is weinig geschoten, mede in Zeeland een der meest j president van de urgente, daar het veel dieper in j tegenhoofdkwartier in een ons volksleven ingrijpt dan enig i tionsgebouw gevestigd. In ander probleem. Door het herzien eerste jaar v'an het Plan Marshall der huren is het tevens zo ver ge-1 ;s een vooruitgang bereikt die niet komen, dat er momenteel roof- verloren mag gaan, heeft Paul bouw geschiedt, omdat er een Hoffman, de E.C.A.-administra- groot tekort aan onderhoud is.1 teur Zaterdag verklaard. Het te- Spr. constateerde bij de B.B. een kort op de betalingsbalansen vannis te maken, grotere activiteit, dan de laatste de Marshall-landen is sterk ver jaren, wat hij ten zeerste prees, minderd. Ook Attlee betuigde Vervolgens belichtte hij het dit zijn tevredenheid over de resulta- jaar te vieren 40-jarig .bestaan ten. In een telegram aan Truman Ds Jellema deed intrede in Kloetinge. Na in de morgendienst beves tigd te zijn door Ds H. J. L. A. Couveé van Steenberge, deed gis terenmiddag Ds J. Jellema, geko men van Ossendrecht, zijn intrede in de Ned. Herv. Gemeente van Kloetinge. Ds Couvée had zijn be- vestigingspredicatie gemaakt n. a. v. 1 Corr. 13 13, waar staat: Doch de meeste van deze is de liefde. Ds Jellema deed zijn in trede met 1 Joh. 4:9: Hierin is de liefde Gods jegens ons geopen baard, dat Gbd Zijnen eniggeboren Zoon gezonden heeft in de wereld, opdat wij zouden leven. Ds Jelle ma bracht in zijn prediking n; r voren, dat enkel Gods liefde da mens uit de ellende trekt.. Van de zijde der mensen is geen enkele verdienste. Echter, deze liefde moet, zal het goed zijn, de men sen dringen getuigen van Jezus Christus te zijn. God zendt de mens door Jezus Christus midden in de wereld. De kerk is hiertoe het middel. De wereld kan dan niet verdeeld worden in twee ter reinen. De gehele wereld moet dan voor Christus zijn. Wanneer men dat werkelijk wil, zal Christus getrouw zijn en daartoe de kracht schenken. Velen maakten na afloop ge bruik van de gelegenheid, om na der met Ds en Mevr. Jeiiema ken- ST. JANSTEEN WIL NIET GEANNEXEERD WORDEN. van het C.N.V. en ontvouwde hij vroeg hij o.m. Duitsland een „eer- ,r,ue raaa ^an, aa Zeeuwsen- sociale positie in verhouding tot de Piann^ tot de viering van dit volle plaats te willen geven als hleft^tef ""motte aangenomen"1 hun celiiken en daarom als defini-1 fe,t-Verder besprak hu de wo- deelgenoot van de Europese lan- o, De neer Hanegraaf nam er demonstratie was, doch dat lietrcc L33"ruimschoots de tijd voor om uit- drukking aan de bezwaren te ge ven. Wij kunnen liier onmogelijk zijn gedocumenteerd betoog over- Er is lang gewacht op het wets- nemen. Hij kwam tot de conclusie ontwerp, dat in 1948 afkwam. Nog dat liet ontwerp vol is van schone langer duurt het eer de memorie,1 beiofien, die in de practijk on- "ernw die Ho u -,?• -1 van antwoord was uitgegeven, mogelijk vervuld kunnen worden, genraent aan ae Kegerin heelt om ver- Maar al werden de stukken om- Aldus typeerde de spreker het Volksvertegenwoordiging. niet in de bedoeling mocht iiggen van de Semeenschapslasten. teverwekken.'"samenkom!t VERSCHIL VAN INZICHT, was opgezet als studieconferentie. DUBBEL GEDUPEERD. Wij hebben respect voor de Re hun gelijken en daarom als definl tievo regeling onaanvaardbaar is. Wel vroeg de vergadering het wetsontwerp als noodwet te aan- j vaarden, na het opnemen van een tiental wijzigingen. Voorts diende bepaald te worden dat binnen vijf jaar een definitieve regeling zou j volgen op grondslag van integcaiïi herstel. Deze resolutie waarin de lie.i gevraagde wijzigingen uitvjorig ningbouw, de voorlichting bij de beroepskeuze, de taak van de Chr. Vakbeweging in West-Europa en de Chr. Maatschappijverhoudingen in Indonesië. De heer Rr.ppert, overreden. Het kleine ding had voorzitter van het C.N.V., zou 1 groot verdriet en schreef de spoor- juist Zaterdag in Batavia z' i wegmaatschappij 'n briefje, waar- aangekomen, speciaal om dit in ze haar nood klaagde en een laatstgenoemd punt persoonlijk r' uw poesje vroeg. En jawel, met anderen te onder,: „en. Spr. enige dagen later stopte de snel eindigde met te constateren, dat trein, die anders het den, dienaar vrede en voorspoed ?aarin WOrdt geprotesteel;d tegen - de voorgenomen annexatie van zoeken. En dit is een verhaal- tt r uit Texas. Daar had een sneltreinde/lfe™^nieJ°or.^u!st..e^^t een poesje van een klein meisje wacht. De motie zal ter kennis worden gebracht van G. S. van Zeeland. DE BILT ZEGT; Plaatselijk regen. Meest zwaar bewolkt met plaat plaatsje i selijk enige regen of motregen, het C.N.V., dank zij de medewer- voorbij suist op het stationnetje. voornamelijk in het Westen van zijn opgenomen is ter kennis i king van de Chr. Vakbeweging in De machinist klom er uit en leg-het land. Matige tot krachtige gebracht aan de Regering en de Zweden,'Denemarken en meerdere de in de armen van het gelukkige I wind tussen Zuid en Zuidwest. landen, een wereldtaak heeft te 1 kind een nieuwe poes. Zacht weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1