Van vijf tot honderdduizend. Wat gaat er op Sonsbeek gebeuren Portugese „Vliegende Hollander" wordt bij opbod verkocht. Piu cUto> dcaaie-c Boetelietalinij by de Zonder atoombom Europa reeds onder de knoet. tiet Saecularisatie-proees in kt Oosten Achteruitgang kwaliteit peulvruchten. Is dat toelaatbaar? De oudste radiovereniging. De oude geschiedenis. Amerikaanse belangstelling om Indië. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 25 jaar N.C.R.V. kerk van ds D. A. v. d. Bosch), voor het tienjarig bestaan huur de men Berg en Bosch te Apel doorn af, waar destijds 70.000 mensen naartoe stroomden. Het derde lustrum werd in 1939 in het Feyenoord-stadion te Rotter dam gevierd. De N.C.R V. had toen reeds 100.000 aangeslotenen en mocht het volgende jaar in Hilversum een schitterende stu dio in gebruik nemen. Dan valt het doek voorlopig, want de Duitsers overschrijden de gren zen; voorjaar 1941 wordt de laatste uitzending door de N.C. R.V. voorbereid. Pas zes jaar la ter zet de vereniging haar tradi tie voort. De N.C.R.V. kreeg haar eerste bloei door de radiostrijd van 19251930. Zij heeft de laatste jaren permanent onder tegen werking van allerlei kanten moeten arbeiden. Het resultaat (Van onze Utrechtse correspondent.) In Mei 1924 plaatste de lieer P. K. Dommisse uit Maassluis een advertentie In enkele dagbladen, waarin hij belangstellenden voor de oprichting van een christelijke radiovereniging uitnodigde hun instemming met dat streven te betuigen. Er waren veel sympathi se renden. Maar toen op 21 Juni 1924 te I'treeht de Nederlandse Christelijke Kadio Vereniging werd opgericht, verschenen slechts vjjf personen op het appèl. Cp Tweede Pinksterdag hoopt de N.C.R.V. haar zilveren jubileum te vieren. Het is nu al zeker, dat daar méér dan vijf mensen bij tegenwoordig zijn; de jubilerende vereniging verwacht honderd duizend leestgangers Bij het 25-jarig bestaan van de N.C.R.V. mag men gerust met enkele overtreffende trap pen werken. Wel beschouwd is de N.C.R.V. de oudste ver eniging van radioluisteraars. Indeniae-J heeft de A.V.R.O. verleden jaar al gejubileerd, maar in feite kwam deze omroepvereni- ging pas in 1927 tot stand door 'n 1 fusie van enkele kleinere organi- sat les. De N.C.R.V. heeft echter! van 1924 af onder dezelfde naam! en in dezelfde vorm gewerkt. j Voorts is de N.C.R.V. waar schijnlijk wel de grootste om roepvereniging. De jubileumac tie heeft tienduizenden luister aars aan het toch al omvangrij ke ledental toegevoegd. Het juis te aantal zal pas op Tweede Pinksterdag te Arnhem bekend gemaakt worden. Maar vast staat, dat de N.C.R.V. de groot ste christelijke organisatie is. Groter dus dan het Christelijk Nationaal Vakverbond. De eerste uitzending van de N.C.R.V. heeft ook plaats gehad in het jaar 1924, namelijk op de vooravond van Kerstmis. Toen sprak oud-minister A. W. F. Idenburg voor de microfoon. Waarmede niet gezegd is, dat er niet eerder een „christelijk" ge luid door de aether klonk. In het „prae-historische tijdperk" van de N.C.R.V. voerden mannen als ds D. A. van den Bosch (later 2e voorzitter) en Johannes de Heer (nog steeds bestuurslid) het woord voor de zender van de N.S.F. Snelle groei. Hoewel de N.C.R.V. zich als hoofddoel stelde de verkondiging van het Evangelie, zijn er toch geen predikanten met de oprich ting gemoeid geweest. Een jour nalist, een schoolmeester, een koopman en enkele andere heren die evenmin een „geestelijk ambt" bekleedden, behoorden tot de initiatiefnemers. Van deze personen neemt de heer D. Pere boom te Ede nog dagelijks deel aan de leiding van de N.C.R.V. Hij heeft inzonderheid de pro paganda voor zijn rekening ge nomen en de grootste manifes tatie, welke op 6 Juni te Arnhem verwacht wordt, kan men op zijn rekening schuiven. Aanvankelijk was het leden tal van de christelijke omroep klein. Want slechts amateurs be zaten een toestel. Nadat in 1925 de propaganda voor de verkie zingen voor de microfoon was gehouden, werd de belangstelling groter. In allerlei plaatsen de monstreerde de N.C R.V. Dat ging zo: men stelde in een grote zaal een luidspreker op en liet daar dan honderden mensen naar luisteren. Voor de micro foon trad een zangeres op, die maar eventjes zeventien num mertjes achter elkaar zong. De reacties waren grappig. Oudere mensen, die er niets van snap ten, begonnen terug te praten te gen de „meneer in 't kastje" of tegen de zingende dame. Nog populairder werd de ra diovereniging in de jaren van 1925 tot 1930, die een strijdperio- de vormden. De omroeporgani- satii 3 vochten om haar bestaan en zij zagen hun strijd bekroond. Niet zonder trots meldde de af deling Amsterdam een jaar na de oprichting van de N.C.R.V., dat er in de hoofdstad des rijks al vijftig leden waren. Dat was wat! Men bleef echter niet stil zitten. In 1926 hadden al tien maal zoveel mensen zich aange sloten ais een jaar tevoren. Met sprongen groeide de ver eniging. Het eerste lustrum kon «ovierd worden in de Juliana- r i*k te 's-Gravenhage (de wijk- En nu de Jubo. Door het vele interessante dat de geschiedenis van de N.C.R.V. biedt, zouden we haast verzui men iets -te vertellen van de plannen, welke men heeft voor de jubileum-ontmoeting, kort weg Jubo genoemd. De organi satoren meenden, dat de Twee de Pinksterdag wel zeer geschikt was voor dat doel. Allengs werd het park Sonsbeek te Arnhem gecharterd. Zoals men weet is dit een fraaie ruimte vlakbij het centrum van de stad en voorzien van een bos- en weideafdeling. Onder de bomen van het Sons- beekdal zal men op de morgen van Tweede Pinksterdag kunnen luisteren naar de feestrede van mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. Ook andere vooraan staande figuren zullen daar het woord tot de feestvierders rich ten. Doch voor alle dingen wil men dank brengen aan God. On geveer tienduizend zangers en speellieden zullen onder leiding van kapitein Rocus van Yperen van de Koninklijke Militaire Ka pel, welk ensemble meekomt, de massazang ondersteunen. Het danklied „Lof zij de Heer" wordt de kern van die morgen. In die bijeenkomst zal tevens het jubileumgeschenk zijn be stemming krijgen; het bestaat uit de resultaten van de werfaetie voor nieuwe leden en wordt door fleurig uitziende jongeda mes aangeboden. De middagsamenkomst ver meldt een demonstratie van zes duizend gymnasten, voorafge gaan door duizend man tamboers en pijpers en gevolgd door mu ziekcorpsen. Dat geschiedt op het weideterrein. Daarop volgt een vlaggenparade, een défilé waarin naast nationale en N.C. R.V.-vlaggen de gemeentevlag' gen uit alle provinciën worden meegevoerd. I Nog een paar grote getallen; in het dal van Sonsbeek worden 40.000 zitplaatsen aangebracht, op de feestweide 20.000; in to taal werken 20.000 mensen aan de Jubo mee. Arnhem in feesttooi. Een deel van het décor van het openluchtspel. Sonsbeek kan al die duizenden makkelijk verwerken en biedt zelf door watervallen en fontei nen voldoende verpozing. Daar naast worden in de vrije uren gondelvaarten georganiseerd. Harmonie- en fanfarecorpsen gaan spelend over de terreinen. Midden in de grote vijver wordt een eilandje gebouwd waarop het ensemble „Vrij en Blij" zijn lustige Bedjes iaat horen. I Hoogtepunt van het middag- feest is het openluchtspel „Gro ter dan koningen", ontworpen en geregisseerd door Dirk Verèl. In dit spel wordt een episode uit de geschiedenis van Assyrië tij dens koning Sargon in beeld ge bracht. Strijdwagens, ruiters, voetvolk, kamelen en lama's maken deel uit van het schouw spel. De bedoeling is om de macht van Assyrië te stellen te genover Israël, doch daardoor weer te laten blijken hoe ook de machtigsten der aarde moeten buigen voor God, Die groter is dan alle koningen. Na dit spel, dat gezien wordt tegen de achtergrond van een geweldig décor, spreekt prof. dr H. A. Édelkoort, 2e voorzitter van de N.C.R.V. het slotwoord. De Jubo zal dan ten einde we zen, maar de feesteBjkheid niet. I Want de Arnhemse stadspoorten en singels zullen geïllumineerd worden en alle fonteinen krij gen verlichting. Een "militaire taptoe op het Velperplein en een vuurwerk op de weide van Sonsbeek krijgt de stad cadeau van de N.C.R.V. Stellig zal Arnhem er wel bij varen! Want 100.000 mensen verschaffen niet en kel moeite al is het ver keersprobleem een puzzle van belang doch ook in komsten. Voor Arnhem betekent de Tweede Pinksterdag heel wat. Maar voor de N.C.R.V. nog meer. Want zij hoopt veie blijken te ontvangen van waardering en liefde, die men de 25-jarige vereniging toedraagt. Eigenaar komt nog steeds niet opdagen. Het zal omstreeks Kerstmis '46 geweest zijn, dat plotseling een Portugese schoener de Nieuwe Waterweg binnenvoer en te Rotter dam in de Parkhaven ligplaats nam. Een typisch oud schip overi gens, nog uitgerust met imposante zeilen, maar in het bezit van een vrij krachtige motor. Deze „Khaina Santa Izabel", behoorde toe aan een reder in Lissabon, althans zo werd aangenomen. Het schip had een lading hout in en die werd dan ook prompt afge leverd. Maar de schoener, die lang zamerhand de bijnaam kreeg van „Het spookschip de VUegen- de Hollander", maakte weinig aanstalten om weer zee te kie zen. Een der Portugese heren verbleef lijdelijk aan de wal en voerde daar nogal geheimzinni ge besprekingen, terwijl op de schoener zelf nu en dan naar de wal werd getuurd als om na te gaan, in hoeverre politie en dou ane een oogje in 't zeil hielden. Direct na Nieuwjaar werd echter de tros losgemaakt en koers gezet naar Dordrecht. Wat wilde men eigenlijk? Het bleef een zonderling geval en bet mys terie werd nog groter, toen niet de kortste route naar Dordt werd gekozen, maar men „buitenom" ging, d.w.z. ter hoogte van de Botlek de Oude Maas invoer. SMOKKELWAAR. Ongeveer bij de Spijkenisser- brug lag reeds een lichter te wachten. Die kwam langszij, waarna met bekwame spoed la ding werd overgeheveld. Naar later bleek een niet onbelang rijke partij smokkelwaar: 200 kisten cognac en portwijn, gro te hoeveelheden textiel voor herencostuums en winterjassen, voorts ondergoed, overhemden en dekens, meer dan 50 paar schoenen en bijna twee millioen Amerikaanse sigaretten. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. O Natuurlijk waren die twee mannen Hoekstra en baas Hooi van Gras. Ze zagen allebei de veren wagen op de pont staan. „Dae gaet de dief", riep looi van Gras. „We bin- ne net te laet!" Hoekstra begon te zwaaien en te roepen, dat de veerman terug moest komen. „Laet ze mar roepen 'oor", zei de veerman. „Terug gaen doe 'k nie. Daer is 't vee te werm voó!" Pier keek eens om naar de mannen aan de oever. Tot zijn grote schrik zag hij, dat het Hoekstra en baas Hooi van Gras waren. „Sapper- dekoekoek'zei Pier. „Noe 'ebbe ze d'r een politiezaakje van gemaekt. Dat ziet 'r lillijk voó m'n uut." Toen Hoekstra en baas Hooi van Gras bemerkten, dat hun zwaaien en roepen niets hielp, gingen ze het wachtlokaaltje maar binnen. „We hebben niet veel geluk", zei de veldwachter. „Maar we zuilen hem wel krijgen, die lelijke spitsboef en dan is hij nog niet gelukkig." Nauwelijks was de overlading achter de rug, of ieder ging zijns weegs, de lichter naar onbeken de bestemming, de schoener naar Dordrecht. Doch daar was voor de „Rhaina Santa Izabel" toen niet veel meer te zoeken, hetgeen wel bleek uit het feit, dat ze later weer in Rotterdam opdook. DE DRAAD. Maar een dag na de mysteri euze overlading hielden contro lerende C.C.D. ambtenaren bij het Wassenaarse viaduct twee vrachtauto's aan. volgeladen met de sigaretten. Deze aanhouding leidde ertoe dat men naar de „draad" ging zoeken. En het begin ervan bleek te zitten in „het spookschip". De in Rotterdam opererende Portu gees werd in een pand aan de Witte de Withstraat opgespoord, maar daarna.... Het is een eigenaardige ge schiedenis geworden. De schoe ner was in charter verhuurd aan een of andere Portugees, maar toen de massale smokkel een maal was ontdekt, bleef niet al leen de ontvanger van de goede ren zorgvuldig achter de scher men, maar ook de vraag, van wie nu eigenlijk de schoener was, werd niet geheel tot klaar heid gebracht. Het enige dat men wist was, dat Hammerstein's re- derijbedrijf N.V. die overigens geheel buiten de smokkelaffaire stond agente van het schip was geworden op verzoek van een zekere De Ameide Gil te Lissabon. NOG VREEMDER. Zo lag de schoener sinds jaar en dag en ook thans nog in de Waalhaven. De firma Ham- merstein liet in die tijd op ver zoek van haar opdrachtgever reparaties en vernieuwingen uit voeren, betaalde iedere dag lig-, haven- en bewakingsgeld, schoot gages voor enz. Dit was zoetjes aan opgelopen tot een som van ongeveer 10.000 gulden. Toen het echter op teruggave van dit be drag aankwam, gaf de z.g. eige naar niet thuis. Nog vreemder werd het, toen de Rotterdamse agente haar opdrachtgever De Ameide Gil te Lissabon in rech ten tot betaling wilde dwingen en deze vanwege de smokkel- affaire? zich ter terechtzitting niet eens liet vertegenwoordigen, zodat de vordering bij verstek I werd toegewezen. I Het gevolg is nu, dat „het spookschip" krachtens vonnis van de Rotterdamse rechtbank op 20 April a.s. bij executie zal worden verkocht. Zal het dan in minder avontuurlijke handen overgaan of komt er als deus ex machina een ander opdagen, die beweert in feite de eigenaar te zijn en proberen zal de execu toriale verkoop te verhinderen? Wolfsburg, een stadje in de omgeving van Brunswijk, geldt thans als „de hoofdstad der be weging" Bij de gemeenteraads verkiezingen van November '48 behaalde de Deutsche Reclits- partei" er 17 van de 25 zetels. Sinds is een oud-S.A.-hoofdman er de onbetwiste Führer. Hij lokt „betrouwbare elementen' naar Wolfsburg. De kameraden marcheren er in gesloten gele deren en het bekende refrein: „Denn heute gehort uns Deutschland und morgen die ganze Welt" schalt er door de straten. Bezuiniging mogelijk. Zuinigheid bij het Overheidsbe- heer is geboden. Ten deze kan nog héél wat geschieden'. A. Witzel doet in „het Orgaan" van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel uit de doeken, dat er b.v. ten aan zien van de door de rechter opge legde boetebetalingen het nodige te vereenvoudigen valt. Wij lezen: „In plaats de inning der geld boeten in eigen hand te houden, hetgeen veel eenvoudiger zou zijn, is hiermede de ontvanger der di recte belastingen belast, die daar voor een aparte administratie moet voeren en aparte ambtena ren moet aanhouden! Voor de inning van een geldboe te zelfs van een bedrag van 10.50! worden nu vier verschil lende overheidsinstanties aan het werk gezet, t.w. de griffie, het parket, het belastingkantoor en de belastinginspectie! Deze 4 in stanties zouden zonder een enkel bezwaar tot 2 kunnen worden te ruggebracht, met name de griffie en het parket. Nader uitgewerkt werd de mo gelijke nieuwe loop van zaken dan aldus: 1. Het betaalkantoor wordt ook met betrekking tot de geld boeten uitsluitend de griffie; 2. Analoog aan de reeds be staande toestand ten aanzien van de opgelegde schikkingsbedragen, zendt het parket de tot geldboe- te veroordeelde personen in de vorm van een girobiljet een boete formulier toe. 3. Slechts van de niet-betaalde vonnissen wordt aan het parket een extra-vonnis afgegeven. Door deze methode zou een gro te vereenvoudiging worden ver- kregen; zij betekent immers twee instanties minder! De administra ties der parketten zou dan prac- tisch weinig behoeven te worden veranderd". Hier is nu een bezuinigingsob ject aanwijsbaar, dat met geringe moeite zó maar voor het grijpen ligt'. Maar ofschoon reeds een uit gewerkt voorstel ten deze aan het ministerie werd aangeboden, waardoor niet alleen vlugger, maar ook veel goedkoper kan worden gewerkt, gaat het oude systeem rustig en ongestoord zijn gang Van 't innen van twee kwartjes maakt men misschien wel twee tientjes onkosten.' Zou zoiets waanzinnigs bij een particulier bedrijf ooit gebeuren? In de „Galerie Charpentier" te Parijs is een tentoonstelling ge opend van de 71-jarige Nederland se schilder Kees van Dongen, die in 1929 de Franse nationaliteit aannam. De expositie omvat doe ken van 1894 tot 1949. Churchill te Boston. Wij lezen in de „Maasbode": Een deel van de radiozendtijd van de Vara wordt door een me- dicus benut om propaganda te Winston Churchill heeft in een rede te Bos- maken voor tegennatuurlijke ton verklaard, dat Europa reeds enige tijd praktijken in het huwelijk, die communistisch zou z\jn geweest en Londenreeds tot een volkskanker zijn onder een bombardement zou liggen, indien geworden, welke de geestelijke Amerika de atoombom niet zou bezitten. Hij en lichamelijke gezondheid van beschuldigde veertien mannen inghet Krem-tal van gehuwden steeds dieper lin er van honderden duizenden mensen in be- dreigt aan te vreten, dwang te houden en naar wereldheerschappij Met ernst dienen bevoegde te streven. j autoriteiten zich af te vragen, of Het ineenstorten van China noemde hij de eeri dergelijke propaganda ernstigste ramp sinds de overwinning in we-^an niet-katholiek standpunt reldoorlog nummer twee. Zij was veroorzaakt j t>esc"°uwd wel toelaatbaar door de „communistische aanval en intrigue".heten. Werd niet jaren ge- Het absorberen van China en Indië in een doorf^den op advies van de toenma- het Kremlin beheerst communistisch impe-1 regering, aan een bond die rium zou onnoemelijk leed en bloedvergieten nie^ de verbreiding van over acht a negenhonderd millioen mensen 1doeen, als door de betrokken brengen. radio-medicus ontvouwd, onledig „Wij zien ons thans tegenover iets geplaatst, I\ieId, de koninklijke goedkeu dat even slecht is als Hitier, doch in sommige opzichten mach- j rinS geweigerd, kennelijk op tiger". „Achter het Kremlin", zo vervolgde hij, „met zijn zende- Srond van het feit, dat een der- lingen in ieder land als vijfde kolonne, stond het grootste leger van gelijke propaganda in strijd werd de wereld, in de handen van een regering, die imperialistische S^chl met het zedelijk belang en expansie nastreeft, zoals geen tsaar of keizer ooit gedaan heeft." ^us me* waarachtig welzijn van het Nederlandse volk? In het bestek van een dagblad valt bezwaarlijk op détails van 's dokters betoog in te gaan. Voor een enkele passage daarvan me nen wij echter een uitzondering te mogen maken. Deze genees kundige die notabene zenuw- „HET OOSTEN OP DKIFT". De wraak der geschiedenis. Bij Kok te Kampen is versche- van de Oosterling en deswege de ai*ls is stelde abortus provo- nen een boekje van de bekende dragers van het Overheidsgezag, caths en sexuele abstinentie als zendingsman ds J. A. C. Rullman, die hun roeping verstonden, als- „twee uitersten tegenover el- onder de titel „Het Oosten op ook de Zending en Missie met een kaar en aaide „beide in ge.ijke op drift". voortdurend protest en met ruwe ma^ ongewenst' te achten. De schrijver behandelt daarin critiek lastig vielen. Iedereen be-1 -n "'t deze opvatting voort- de ontwikkeling van het saeeulari- weert nu van koloniale neutrali-1 vloeiende conclusie was derhal- satie-proces* in het Oosten en de teit genezen te zijn. Nu, in een v.e: °'J ongewenstheid van ge- taak, die hierbij op de Kerken van het Westen rust. Dat gedeelte, waarin hij handelt over de wraak der geschiedenis, laten wij hier volgen. Het is gebruikelijk in de krin gen van de godsdienstlozen de waarde van de godsdienst en de zedelijke bindingen voor anderen te erkennen en te waarderen. De autonome vrijheid, die men als recht voor zichzelf opeist, kan men voor anderen een gevaar ach ten. Daartegen wordt waarschu wend de stem verheven en liet pleidooi voor het ontzien en liet respecteren van de godsdienst wordt gevoerd. Dat merkwaardige verschijnsel heeft zich ook in het Oosten voor gedaan. Het waren juist de verwereld- lijkste dragers van de Westerse beschaving, die zich opwierpen als de advocaten voor het ontzien van de godsdienst der Oosterlingen. Tegenover Zending en Missie stonden zij onverschillig, onsym pathiek, vaak zeer bepaald vijan dig. Als fanatisme werd aan de kaak gesteld die dwaze bekerings ijver. En de eentonige vermaning werd gehoord: „Laat die mensen toch in hun godsdienst, waarin zij gelukkig zijn". Het was een merkwaardig plei dooi uit deze mond; mensen die de godsdienst als waardeloos voor eigen leven verachtten en zich dienovereenkomstig gedroegen, voerden het pleidooi voor het be houd van eigen godsdienst en cul tuur der Oosterse millioenen. In het politieke beleid werd neutraliteit gehandhaafd. Dat was ook noodwendig voor een over heid, die millioenen moet regeren, die andere en onderling zeer ver schillende godsdiensten aanhan gen. Maar deze neutraliteit werd vaak zo eenzijdig en krampachtig gehandhaafd, dat zij voorkeur leek voor de niet-Christelijke gods dienst. De groep van, waarlijk Christelijke Nederlanders heeft zich hierover vaak pijnlijk ver baasd. Maar zij niet alleen. Ook de Oosterse wereld begreep dit niet en waardeerde hetevenmin. Maar dat dit ondermijnend werkte voor het respect jegens het Chris tendom is duidelijk. Het was uitermate verwarrend, te zien, hoe aan de Zending aller lei belemmering in de weg werd gelegd. Toelating der Regering was nodig en bepaalde gebieden i bleven tot het laatste toe voor de I Zending gesloten. Het gaat er nu niet om deze regeringsmaatrege len te beoordelen nog minder te veroordelen. Maar dit aUes had een verbijsterend effect en de ver warring en het misverstand ste gen ten top, wanneer men op merkte, hoe hetzelfde Gouverne ment met royale hand Zendings scholen en ziekenhuizen subsidi eerde. Ook culturele overwegingen leidden tot verzet tegen Zending en Missie. Om Bali bijvoorbeeld is een strijd gevoerd, die ons nog vers in het geheugen Bgt. Felle I pleidooien werden gehouden tegen i het indringen van het Christen-1 dom. Bali moest een godsdienstig 1 en cultureel reservaat blijven. Zending en Missie mochten geen toegang krijgen, maar niemand dacht er aan dat het neutrale on-1 derwijs, de bioscoop en de Ameri kaanse touristen ernstiger aanval j betekenden op dit godsdienstig en culturele reservaat. Dan zwijgen wij nog geheel van de minderwaardige neutraliteit j bij velen, die zich zonder meer verzetten tegen eike opheffing oorlog verandert er veel en mis- zinsuitbreiding geen abstinentie, schien zijn sommigen genezen, maar gebruikmaking van anti maar toen de oorlog begon, waren conceptionele middelen, velen nog doodziek aan dezeHoe lanS zal een dergelijk er- kwaal. j gerniswekkend optreden voor de Van hoog tot laag heeft de ge- ten nutte van het volk bedoelde saeculariseerde Westerling in In-1 openbare radio nog toegelaten dië geen profeet willen zijn van l worden? Is hier een beroep op eigen levens- en wereidbeschou- de vrijheid van meningsuiting wing. 1 n°g wel verdedigbaar? Hij propageerde haar zijns on- danks waar hij ging, wat hij deed Examens boekhouden en of naliet, door zijn voorbeeld, door zijn neutrale onderwijs, door zijn' handelscorrespondentie, techniek, door zijn arbeid, door De Nederlandse Associatie zijn vermaak, door heel zijn ie- voor Practijkexamens heeft d« vensgedrag; profeet tegen wil en data voor de a.s. examens al! dank; missionaris van de nieuwstevolgt vastgesteld: en de gevaarlijkste pseudoreligie,Examens Boekhouden en Han* waarmee het Christendom in het1 delseorrespondentie overdag o4 Oosten wordt geconfronteerd: het 14 en 15 Juli; des avonds op 20, Saecularisme. I 21 en 22 Juni. Als deze zelfde gesaeculariseer- f Examen Mod. Bedrijfsadmini- de Westerling de onheilvolle ge- stratie op 14 en 15 Juni. volgen van dit proces ziet en De mondeling! examens daarover klaagt, dan vvete hij, dat Spreekvaardigheid in ds vreem- zeker hij niet het recht heeft tot de talen zullen in Mei plaats enig verwijt. Hij kan alleen zich- vinden. zelf beschuldigen. De geschiedenis heeft wraak genomen. Saecularisatie-verwereldlijking. De data van de eindexamens der Handelsavondscholen met 5 jarige cursus zijn gesteld op 20, 21 en 22 Juni. Gasexplosie in Den Bosch» Door een defect van de bad- geyser stroomden Donderdag- j middag 'in een perceel van de heer B. aan de Vughterstraat in 's-Hertogenbosch de badcel en de gangen van het huis vol gas. Een lid van het personeel dat een onderzoek instelde had de onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken, waarop een he vige explosie volgde. Vele rui ten werden versplinterd en zelfs de muren werden beschadigd. Ekele inwoonsters liepen boven- J dien brandwonden op in het ge zicht. - De actio van de Franse regering tot verhoging Van het geboorte cijfer door belastingverlaging en j gezinstoelagen doet haar invloed1 gelden: in 1946 waren er 299.350 meer geboorten dan sterfgevallen, in 1947 was dit cijfer 329.566. Ziektetoestand van de bodem? Het wil niet best meer met de peulvruchten in ons eigen land, Vooral de groene erwten, maar ook de stambonen vertonen een bedenkelijke zwakte, waarover we niet licht mogen denken. In sommige streken van het land is de teelt van erwten zelfs totaal onmogelijk geworden. De oorzaak daarvan is nog steeds niet be kend. Nu is een der merkwaardigste verschijnselen, dat in deze gebie den de erwten geen wortelknolle tjes meer vormen. Zoals men weet, komen deze knolletjes bij alle vlinderbloemige planten voor; het zijn kolonies van bacteriën, aie met de planten samen-leven en voor deze planten groot voor deel opleveren. De vlinderbloemi ge gewassen hebben de bacteriën zo hard nodig, dat zij slecht groei en op grond, waar da stiktofbin- dende bacteriën niet voorkomen. Daarom worden dan ook nieu we gronden, zoals ontginningen, eerst geënt met reinculturen van deze bacteriën als men er peul vruchten of klavers op wil ver bouwen. Op oudere gronden ls dat niet nodig, omdat daarin de wortelknolvormers In voldoende mate aanwezig zijn. Wanneer nu de erwten ook op de oude grond geen wortelknolletjes vormen, wijst dit erop, dat deze bacterie door de een of andere oorzaak in de teeltaarde niet meer kan leven. Wat die oorzaak is, weten we nog niet, maar het is zeer waarschijnlijk, dat we de reden van de mislukking van de erw tenteelt kunnen vinden in deze oorzaak van het verdwijnen van de wortelknolbacteriën. Het ligt voor de hand, dat men hierbij in de eerste plaats denkt aan de achteruitgang van de structuur van de grond, die de deskundige op dit gebied, ir Cle- veringa, toeschrijft aan de ver waarlozing van de organische be mesting (stalmest, compost, groenbemesting, enz.). Wij plegen in feite nog altijd roofbouw op onze grond, aldus is zijn theorie, ondanks zware bemesting met kunstmest. In de vorm van kunst mest geven wij de grond wel weer de hoeveelheden „dode stof" te rug, die de planten voor hun op bouw gebruikt hebben, maar bij het groeiproces gaan voortdurend organische stoffen verloren. Ook de bewerking is een van de oor zaken, waardoor de humusvoor- raad sneller wordt afgebroken dan opgebouwd. Doch juist die humus is zo on misbaar, omdat deze stof de voe dingsbodem vormt voor de tal loze bacteriën en andere micro organismen, die voor de kring loop van de stoffen zorgen. Wat zich in de teelaarde afspeelt, is een veel ingewikkelder proces, dan men vroeger meende. Niet al leen het vastleggen en weer vrij maken van plantenvoedende stof fen wordt erdoor bepaald, maar ook de kruimelstructuur van de grond, het vasthouden van vocht, het al of niet aanwezig zijn van groeistoffen, enz. Deze groeistof fen hebben weer Invloed op het kiemen, wortelen en ontwikkelen der gewassen, en bovendien ko men er vele stoffen voor, die naar men vermoedt, van invloed zijn op de weerstand van de planten tegen ziekten en insecten. Maar wij weten nog niet welke deze laatste stoffen eigenlijk ziji en ook niet, wat hun aanwezig» heid bepaalt en wat hun ultwer* king precies is. De oplossing is er nog lang niet, maar het geval met de erw ten wijst toch wel sterk in de richting van ziektetoestanden van de bodem. De landbouwwetenschap staa1 hier voor een nieuw en btfna on afzienbaar terrein, maar het lijdt geen twijfel dat daarop niet al leen dankbare resultaten kunnen worden bereikt, maar zelfs resul taten, die beslissend kunnen zijn voor ons landbouwbedrijf, voor onze voedselvoorziening en dus voor de gehele samenleving. Onrustbarende mededelingen. Blijkens het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting Overzeese Gebiedsdelen waren sommige leden in hoge ma te verontrust door de toenemende Amerikaanse economische invloed in Indonesië. Zy constateerden, dat het Ame rikaanse grootkapitaal door mid del van zijn trusts aldaar een ex orbitante macht oefent. Zü maaje- ten er op opmerkzaam, dat tal van petroleumbronnen en -raffinade rijen in handen zün geraakt van het concern-Rockefeller, en dat de totale oppervlakte van de Ame rikaanse rubberplantages in In donesië ongeveer 1 milBoen acres bedraagt. Het grootste deel ervan zou zich bevinden in handen van de Goodrich Rubber Company en de United States Rubber Compa ny. Bovendien zouden, naar verluidt Amerikaansè rubberfabrieken de gehele voorraad rubber van Ne derlandse plantagehouders opko pen. De Amerikaanse trusts zou den de kopermünen op Su matra, Borneo en Nieuw-Guinea hebben bezet en tin en lood uit Banka en Billiton uitvoeren. De Amerikaanse luchtmacht maakt, naar de hier aan het woord zijnde leden ter 'ore was gekomen, cartographische explo- 1 raties in Indonesië, niet slechts met militaire oogmerken, doch ook uit economische overwegin gen. De Amerikaanse investeringen in Indonesië zouden van jaar tot jaar toenemen. In 1946 bedroegen ze nog slechts 10 van alle bui tenlandse investeringen aldaar; thans zou dit percentage zijn ge stegen tot 40, hetgeen het dub bele bedraagt van de Britse en 2 te keer zoveel als de Nederland se investeringen". Aan de regering werden hier omtrent uitvoerige gegevens ge vraagd. ZALM BIJ DE AFSLUITDIJK. De visser P. Kuiper heeft aan de afsluitdijk nabij Zürich in een zijner fuiken een zalm aange troffen. De vis woog 20 pond.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4