Westkapelle laat het er niet bij zitten. n Huisvestingsproblemen zijn nog groot. Nieuwe wachtsluis achter Ritthem. De Godshuizen te Middelburg in 1947. Scberpe aanval op Nederland in de Amerikaanse Senaat. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg. Vrije veren Wijven nog. Pennevrnchten Recruiit. 'jog geen nieuw gemeentehuis m het bouwvolume voor 1948. ai Mist in het Kanaal. Blokkeerden wij voor Amerika belangrijke goederen sd-e cOuuhu man de ÏÏlaniaÈ ZeeuwJ aCCekZei I van een Zaterdag 2 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 achter de rug zijn, zo gaf men ons de verzekering. Grote objecten. Het Groene Kruis gebouw is onder de kap en wordt nu inwen dig afgewerkt. Ook de kerk der Ger. gem. is onder de kap en komt dit jaar gereed. Over de bouw van de Ned. Herv. Kerk valt nog niet veel te melden. Financiële moei lijkheden schijnen de bouw te be lemmeren. Met de zuiveringsinstallatie is het weer een andere kwestie. Oor spronkelijk was er sprake van een biologische zuiveringsinstallatie van het rioolwater. De Polder Walcheren had de zaak al in kan nen en kruiken, maar ook hier kwam „Den Haag'' weer tussen beide en decreteerde, dat er een gewone installatie moest komen, aantal toegewezen woningen voor j De andere was voor Westkapelle dit jaar, n.l. zes. Het gemeente-helemaal niet nodig, zo meende bestuur is het hiermede volstrekt men. Men was van mening, dat niet eens en reeds is aan Ged. de Polder Walcheren er niets over Staten medegedeeld, dat men hier te vertellen heeft, maar deze op mede niet accoord kan gaan. Het zijn beurt laat het daar niet bij voornaamste bezwaar is volgenszitten en zal de zaak verder laten het gemeentebestuur, dat Ged.1 onderzoeken. In ieder geval zal nu Staten hetzelfde hebben gedaan een goedkeuringsbon worden ver- als waartegen zjj bij de minister j strekt voor een gewone zuive- hebben geprotesteerd, n.l. het nietringsinstallatie en de mogelijkheid de voorkeur geven aan de getrof- schijnt te bestaan, dat in de toe fen plaatsen en gebieden, maar I komst deze nog naar de eerste eerst de gemeenten helpen, die opzet wordt gewijzigd, niet, of bijna niet getroffen zijn en deze vooral industriewoningen toewijzen. Op het grondgebied van West kapelle zijn nog 30 bunkers be woond. Het is nog zo, dat wan neer een bunker wordt ontruimd, er anderen gereed staan er in te trekken. Onder deze 30 zijn enkele bunkers, die zo spoedig mogelijk voor goed dienen te worden ont ruimd. Toch zijn er barakken, die heel wat slechter voor huisvesting kunnen dienen dan de bunkers. Wat te zeggen b.v. van de drie barakken in het Zwitserse kamp, die elk vier gezinnen onder hun daken bergen? Er zijn 42 onge wenste samenwoningen, waaraan Een kille nevel bedekte het land en onttrok de duinen het oog, toen wjj deze week op een morgen langs de stille Wakherse wegen naar Westkapelle reden. Hier en daar waren, op het akker land vlak naast de weg, boeren aan het werk, die even de hand opstaken ten teken van groet. Maar verder was het, alsof de we- redd alleen maar bestond uit wat op korte afstand zichtbaar was. De zon deed haar best de nevel weg te jageB, maar dit lukte niet. In de Zuidstraat van Westkapelle liepen een paar kinderen en een boerenvrouw. Hun klompen klonken jjl en onwerkelijk in de stilte van de morgen. In het gezellige restaurantje, bjjna aan het einde van de straat, hebben wjj ons even verwarmd aan een kop koffie en aan de vriendelijkheid, waarmede de beide Westkappelse vrouwen, die de zaak drijven, ons ontvingen. 88 8 is men dan niet voldaan, tevreden Daarna hebben wij het gemeen- is men zeker met dit aantal, tehuis opgezocht in het Zwitserse barakkenkamp. Onderweg daar- Protest bij Ged. Staten, heen, bij het zien van de ruïnes en Geheel anders staat het met het de ravage, moesten wij terugden ken aan het oude dorp met zijn typische eigen sfeer. Wat is er overgebleven? Vier en half jaar geleden heeft enkele uren een storm geraasd en daarmede was Westkapelle's lot bezegeld. Maar de Westkappelaar zou geen Westkappelaar zijn, wanneer hij niet verder kwam dan deze conclusie. In de moeilijkste om standigheden, met in zijn hart de schrijnende pijn over wat hfj ver loor, heeft hij de vuisten om de schop geknepen en in de straffe wind, die zo dikwijls van achter de dijk komt gewaaid, in de zon, die zo kan steken op de trooste loze vlakten, die voor huizenrijen in de plaats kwamen, heeft hij ge werkt. Wie vandaag Westkapelle bezoekt, zal dat. goed merken. Er staan weer vriendelijke huisjes met helrode pannendaken, er bloeien weer wat bloemen in som mige miniatuurtuintjes en de bak ker fluit weer een deuntje, als hij zijn brood bezorgt Er wordt gebouwd. Op ver schillende plaatsen van het dorp klinkt het feestelijk geluid van hamer, troffel en zaag. Westka pelle bouwt aan de toekomst, want het valt op, dat zoveel West- kappelaars hier zelf aan de gang zijn. In het gemeentehuis. In het gemeentehuis krijgen we veel te horen over Westkapelle. Twee rasechte Westkappelaars, waarnemend burgemeester W. Gabriëlse Azn en gemeente-secre taris W. J. K. Dieleman, vertellen en uit hun woorden blijkt de gro te liefde voor het dorp, dat zij dienen. Het sptft hen nog mensen te moeten ontvangen in dit tijdelijke gemeentehuis, maar ja, „Den Haag" heeft een net briefje ge schreven, dat op het verzoek tot bouw van een definitief gemeente huis afv. jjzend moest worden be schikt, omdat men van mening is, dat het gemeentebestuur nog vol doende is gehuisvest. En ais „Den Haag" zoiets zegt, moet de ge wone man dat maar niet tegen spreken Het spreekt vanzelf, dat de wo ningbouw het eerste onderwerp is, dat onder de loupe wordt ge nomen. Zakelijk en concreet. Welnu, na de bevrijding hebben 37 herbouwplichtigen hun woning herbouwd en daar wonen ze nu ook in. 26 andere woningen heeft de gemeente laten zetten, gedeel telijk ais woningwetwoningen en gedeeltelijk volgens de Financie ringsregeling 1947. Critiek op „Den Haag". Maar opnieuw moet critiek op Den Haag worden geleverd, want de plannen, van de woningwetwo ningen er over te dragen aan her bouwplichtigen, komt nog weinig terecht door allerlei administra tieve rompslomp en 't gevolg is, dat mensen, die vroeger een eigen huisje hadden, nu een woning van de gemeente moeten huren (en heus niet tegen een appel en een es), terwijl overname financieel voor hen mogelijk is. Zij zonden al eens een request aan de minister, maar tot heden heeft dat nog geen resultaat opgeleverd. Op het ogenblik zijn nog 78 wo ningen in uitvoering. Verwacht mag worden, dat het grootste ge deelte daarvan aan het einde van dit jaar gereed zal zijn. Van deze 78 woningen worden er 59 door de gemeente gezet met de bedoeling, ze daarna aan herbouwplichtigen over te dragen. De rest wordt in opdracht van de herbouw plichtigen zelf gebouwd. Er zijn momenteel 33 woningen gegund, waarvan 18 zuivere woningwet woningen. Het is een geluk voor Westkapelle, dat deze nog vallen Geen werkloosheid. Van werkloosheid is op Walche ren gelukkig nog geen sprake. Hoe het in de toekomst worden zal, weet uiteraard niemand. Maar op het ogenblik heeft iedere West kappelaar werk, hetzij op eigen land, des winters bij de D.Ü.W., de herverkaveling of wederopbouw. Zo werken op het dorp zelf thans jonge Westkappelaars, die met vrucht de omscholingscursus voor timmerman en metselaar in Mid delburg hebben gevolgd. Tenslotte het vreemdelingen verkeer. Wort het geen tjjd, dat hier wat meer aandacht aan ten spoedigste een eind dient teT'1' besteed? Er f f worden gemaakt. 48 gezinnen zijn ^sLl'even noe geëvacueerd errotendeels in J goeue perspectieven Zuid-Beveland. Óp de lijst van Uggen, wanneer de bebossing rond woningzoekenden prijken nog 154 de krcken m orde 231 z,Jn' namen van gezinshoofden. Toch, wanneer eind 1949 de thans in aanbouw zijnde woningen gereed zullen zijn, zal de allerergste nood Een pracht object b.v. voor de nieuwe burgemeester, op wie Westkapelle nu al meer dan een jaar wacht! Spuiboezemkade wordt drie meter verhoogd. Binnenkort zal een begin wor den gemaakt met de bouw van 'n nieuwe wachtsluis in de Zuidwa tering achter Ritthem. Dezer da gen is het werk, waarmede een bedrag van f 88800.gemoeid is, gegund. Behalve de kosten voor de sluisbouw zelf zijn in dit be-1 drag begrepen de kosten voor het maken van een aansluiting op de reeds bestaande inlaagdijk. Het werk moet zijn voltooid medio Oc tober, dus voordat de herfststor men te verwachten zijn. Het ontwerp voor deze sluis is gemaakt door de Technische Dienst van de Polder Walcheren, die ook de directie over de uit voering heeft. Het object zal worden gefinancierd door alie belanghebbende instanties, w.o. ook de Herverkavelingscommis sie. Het grootste gedeelte zal worden betaald uit de vergoe ding, te ontvangen wegens oor logsschade. Na afloop van het werk zullen de werkelijke kos ten worden gesplitst, waarna iedere instantie het hare zal bij dragen. De oude gemetselde sluis, die hier aanwezig is en die dateert van 1855, was de scheiding tus sen de spuikom en het polder land in de binnenwaterkering. Tengevolge van de oorlogsge beurtenissen werd zij ernstig beschadigd, doch niet algeheel vernield. Zij werd wel zó uit el kaar gerukt, dat vernieuwing noodzakelijk bleek. De tweede reden, waarom tot bouw van een nieuwe sluis moest worden overgegaan, ligt in het feit, dat de aanval van de Schelde op de oever van de Zuidwatering zodanig zich had ontwikkeld, dat de aanwezige inlaagdijk moest worden doorge trokken, in verband waarmede de oude sluis diende te worden uitgebreid en van constructie moest worden veranderd. Bij dit alles kwam nog een nieuw element, n.l. dat der her verkaveling. Zoals men weet moet het Walcherse wegen stelsel een grondige wijziging ondergaan en in het raam hier van zal nu over de sluis een nieuwe weg worden gelegd. De oude sluis wordt er dus geheel uitgehaald en zij zal worden vervangen door deze nieuwe, die een gewapende be tonconstructie zal hebben. Ui teraard zal de nieuwe sluis ook dieper worden in verband met de hogere afwateringseisen. De oude spuiboezemkade zal drie meter worden verhoogd. De grond hiervoor is afkomstig uit de dicht bij het werk liggen de watergang, die toch moest worden uitgediept. Hiermede wordt dus ook het belang van de herverkaveling gediend, want zodra de grond van het land is verwijderd, kan met het in orde brengen der landbouw gronden worden verder gegaan. Wanneer deze wachtsluis over enkele maanden gereed zal zijn, zal daarmede ongetwijfeld de bedrijfszekerheid in niet geringe mate zijn gebaat. De situatie was hier n.l. zo, dat, hoewel zonder vrees voor onmiddellijke calamiteiten de oude toestand gehandhaafd had kunnen blij ven, zij toch verre van ideaal was. Thans doet zich een uit stekende gelegenheid voor tot enige verbetering tegelijk over te gaan. Valse utrillo's in Frankrijk verkocht. Naar aanleiding van de ont dekking van verscheidene valse utrillo's, die onlangs in Frank rijk werden verkocht, heeft de politie een onderzoek ingesteld. Zij heeft ontdekt dat zij in de handel werden gebracht door een gewezen medewerker van de beroemde schilder. Na een huiszoeking werd hij wegens vervalsing in staat van beschuldiging gesteld. Expositie van tekenwerk en uitreiking diploma's. De Avondschool voor Nijver heidsonderwijs te Middelburg heeft Donderdagavond de zes- maandelijkse cursus, na een ge slaagde expositie van het teken werk der leerlingen, besloten met de bevordering en de uitreiking der diploma's. Deze avond werd bijgewoond door leden van de Commissie van Toezicht en geleid door de Wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, terwijl het gehele lerarencorps mede aan- wezig was. Nadat de eerste 4 klassen door de voorzitter in afzonder lijke toespraken op het belang van het avondonderwijs en het toegewijd volgen der lessen wa- ren gewezen (waarbij meerdere leerlingen met lof vermeld wer den en een prijs ontvingen) en de rapporten waren uitgereikt, kwamen de 5e klassers aan de beurt om het resultaat van het eindexamen te vernemen. Het getuigschrift kon aan de hieronder vermelde leerlingen worden uitgereikt. Met nadruk werd hun gezegd dat dit voor hen niet het einde mag zijn van de vakstudie, maar dat het be- zit van meerdere en gedegener kennis veel kan bijdragen tot het bereiken van een gelukkige le- 1 venspositie. In dit verband werd gewezen op de mogelijkheden die de cursus voor voortgezet Lager N. O. biedt. Dit laatste werd mede door de directeur in een korte toespraak onderstreept. Bevorderd werden van de le naar de 2e klas: A. v. d. Broe- ke, P. J. Buys, A. Dingemanse (met loê), J. J. van Eenenaam, A. Goedbloed (met lof); K. v. d. Kettery, J. G. Koole, H. A. B. Mes, M. A. v. d. Raan, A. J. Schrier, C. Steyn, A. D. Stuy- venberg, C. Verdaasdonk, C. H. Verwey, G. d. Waardt. P. M. Zwartepoorte, J. Kandel. Niet bevorderd 10 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klas: P. Dekker (met lof), C. J. v. Eg- mond, A. H. Kasteleyn (met lof), M. Janse, J. Meliefste, G. de Nood, J. de Rijk (met lof), H. G. Schotman, P. M. v. Sorgen (met lof), A. W. v. Iren, A. Bim- mel, I. A. Goedbloed, A. de Kam, J. v. Keulen (met lof), M. C. Tissink, B. P. Wondergem, P. A. Slof, J. v. Belzen, J. Dobbe laar, F. Jobse, M. A. Peene. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klas: J. v. Eykeren, P. J. Goossen, S. P. Janse, M. Marys, M. Marteyn, P. W. Mesu, N. de Munck, L. A. de Plaa, A. de Wijze, F. J. Des- pinois, C. Koppejan, J. F. Nysen, W. v. Sluys, P .Wattel, J. Peene, P. L. Boone, J. J. Janse, C. J. Tilroe. Niet bevorderd 4 leer lingen. Van de 4e naar de 5e klas: A. Janse, J. de Lange, A. Pieterse, A. de Ridder, J. van Sluys, P. M. Vis, A. P. Wielemaker, A. J. Pleyte, C. Sierveld, B. Koster. Niet bevorderd 1 leerling. Een getuigschrift werd uitge reikt aan: D. Bassie (met lof), A. Cijvat, J. Dingemanse, J. J. v. Eenennaam, J. Florisse, J. de Kuyper (met lof), L. Louwerse, W. v. Maldegem, E. M. Maas, C. Schipper, A. A. Struyk (met lof), A. Verhage' (met lof), G. Wat- tel, I. de Buck, E. de Hollander, L. Jobse, J. C. Koole, L. H. Kop pejan (met lof), I. de Lange, L. Wouters, M. C. Louws (met lof), G. Maranus, M. Passenier, A. Polderman, J. Poppe, A. de Rij ke, P. de Rijke, W. de Rijke, A. Reynierse, J. v. Sluys, C. Sinke (met lof), J. Tevel, J. H. Ver schelling, P. Vogel, A. de Witte, P. J. Baan, F. P. Baljeu, J. C. Buys, J. Dingemanse, A. Ge- schiere, M. Hillebrand, A. Jan se, A. de Jonge, J. de Koning, J. Louws, J. Maas, H. Meyers, K. de Nooyer, J. de Ridder, J. P. de Ridder, L. W. v. d. Roost, A. v d. Velde, J. v. d. Driest, S. C. Klaasse, M. C. Kodde, C. A. Meerman, J. J. J. Provoost, J. G. de Rijke, H. J. Sies, J. N. Speyer, C. de Wolf, J. Wonder gem, J. Boone, S. v. d. Heyden, M. de Hollander, J. F. Janse (met lof), J. Jansen, M. Jeroense, C. Marijs, J. Melse (met lof), N. Pleyte, L. J. Poerstamper, A. P. Poppe. Afgewezen 7 leerlingen. Van de cursus voor voortgezet L.N.O. werden bevorderd van de le naar de 2e klas: W. J. de En gelsman, A. P. Vader, R. Goed bloed, J. J. Flipse en een ge tuigschrift uitgereikt aan I. Schipper. Schepen in moeilijkheden. Als gevolg van zware mist lag het scheepvaartverkeer in het Engelse Kanaal gisterochtend vroeg nagenoeg geheel stil. Red dingsboten uit verschillende En gelse kustplaatsen waren op zoek naar schepen, die in moeilijkhe den verkeerden. Schepen lagen in groepjes voor anker in af wachting van beter zicht. Het 2.168 ton metende Britse stoomschip „Selskar" kwam in aanvaring met de Zweedse „Nor- die" (2447 ton) in de Theems- monding. De Brit maakte snel water en verzocht assistentie. Ter hoogte van Dungeness (Kent) werd een Britse kustvaar der van 403 tonaangevaren door een onbekend schip. De co aster werd ernstig beschadigd en zonk. Voorts kwamen ter hoogte van de Theemsmond een Zweedse tankboot en een Deens vracht schip in botsing. Hier werd geen ernstige schade aangericht. Benoemingen bij Waterschappen. Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 9 April 1949, tot dijkgraaf van het waterschap Poortvliet, E. C. W. A. Geuze, te Poortvliet. Tot dijkgraaf van de Wilhelmi- napolder (Walcheren), M. I. de Vos, te Nieuw- en St. Joosland. Tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Zuidvlietpolder, N. J. M. van Oeveren-de Jonge, te Wolohaartsdijk. Gasthuis heeft nog tekort aan huishoudelijk personeel. Verschenen is het verslag van het Bestuur der Godshuizen over 1947, waarin een groot aantal mededelingen voorkomt over de gang van zaken in het Gasthuis en in het Oude Mannen- en Vrou wenhuis. In 1947 ging zr. J. Terwal heen als directrice van het Gasthuis. Vanaf 1929 was zij directrice geweest. Haar opvolg ster was de sedert 1 Jan. 1947 in het Gasthuis als hoofdver pleegster werkzame zr. G. L. Spee, die adjunct-directrice werd. Ook in 1947 was er vrijwel voortdurend een personeelste kort. Ofschoon t.o.v. het vorige jaar met betrekking tot het ver plegend personeel een lichte ver betering viel te constateren blijft het tekort aan huishoudelijk personeel een netelig probleem. Dit geldt ook voor het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Wegens gebrek aan ruimte moest de door de Inspectie voor de Volkshuisvesting ter beschik king gestelde Zweedse barak M. Baljet, M. J. Nooyer, C. J. J. voor t.b.c.-patiënten worden ge Vermeulen, J. J. .Wisse, D. Geer- plaatst op het platte dak van de se (met lof), J. Marinussen, J. M. barak voor besmettelijke ziek- Tijdens de debatten over de E.C.A.-hulp in de Amerikaanse Senaat hebben enkele senatoren een scherpe aanval gedaan op Nederland in verband met de In donesische kwestie. Senator Owen Brewster be schuldigde de Nederlanders er van dat zij aan de vooravond van de oorlog, toen de Amerika nen daaraan de grootste behoef te hadden, de Nederlandse kar tels in Indonesië geweigerd had den rubber aan de V. S. te ver kopen, dan tegen buitensporige voorwaarden. Walter Foote, de Amerikaan se consul in Indonesië had in 1943 toen hij in Australië ver bleef verklaard, dat de Neder landse belangen niet meer in staat behoorden te worden ge steld zeggenschap te krijgen over vitale rubbervoorraden, waar van de V. S. afhankelijk zijn. FEUILLETON F. HORACE ROSE gY verdwijnen. De atoombom was I met hem verdwenen. HOOFDSTUK XLV. De bom ontploft. „Jullie zult sterven!" krijste Thara in maniakale woede. „Al lemaal zullen ze sterven! Laat de hele wereld vergaan! Hier en nu zal ijc de wereld tonen, dat de mens, niet God, de macht over het heelal in handen heeft ik zal bewijzen dat de mens de wereld regeert en dat er geen God is!" Zjjn stem was tot een gillen aangegroeid. Hij had de bom boven het hoofd geheven als om laar op ons te werpen. Hij stond .aar strak en bewegingloos als en standbeeld, met de gebalde vuist in minachting tegen God en de mensen geheven. Toen gebeurde het allerver schrikkelijkste wat mijn ogen ooit hebben aanschouwd. God sprak als in de dagen van ouds. Het vonnis des hemels was geveld. De mens zag eens te meer zijn eigen kleinheid, de dwaasheid en geringheid van al zijn pralen, de zinneloze dom heid van zijn trots hij zag J en tevens de snelle, onfeilbare en rechtvaardige wrake Gods. Vanuit de storm, hoog in de jrote hemelen boven ons kwam n verschroeiende, verblindende krater waarin wij stonden, die verlichtend in een snelle, ake lige, onheilspellende glans, die ons schier verblindde. In het centrum daarvan wan kelde Thara, struikelde en viel. Mijn hoofd opheffend zag ik hoe zijn haar verschroeide en hoe zijn ledematen zich kramp achtig bewogen. Hij probeerde °P te staan. Zijn ver stijfde lichaam bewoog zich. Ik zag, hoe hij nog steeds de bom in zijn hand knelde. Hij probeerde te spreken, maar kon geen geluid uitbren gen. Dan, plotseling, ontsnapte een geluid aan die bewegende lippen. Een kreet. Nooit zal ik die akelige kreet van doodsangst vergeten. Ze klinkt nu zelfs nog in mijn oren. Ik was blij toen ik zag, dat Treso bezwijmd en dus bewus teloos was. Thara was in zijn krankzin nige, woedende, wanhopige worsteling om op te staan naar de rand van het plateau gerold en rolde erover heen. Ik zag hem gaan. Ik zag hem het gladde, glinsterende pad naar Avernus afgaan en ogenblikke- J.1-1 1 T """uonuv. iXVCIHUO OlgacUl CH UgCIlGlJIXIVC- ksemstraal dia neersloeg in de lijk en voor altijd uit het zicht Zelfs nu ik dit schrijf, klinkt de echo van die afgrijselijke kreet nog in mijn hoofd en ver toont mij bijna de herinnering van dat afschuwelijke gebeuren. Ik hoorde die laatste, wanhopi ge schreew woest weerklinken, van kant tot kant van de kloof, waaruit nooit meer een derge lijke stem zou gehoord worden hoorde haar weerklinken en wegsterven en zag de blauw bleke glans van de bliksem langs de rand van de afgrond de vul kaantrechter inglijden. Tegelijkertijd kwam mij een huiveringwekkende gedachte te binnen. Als waar was wat Thara gezegd had, dan was een op scherp gestelde bom, tenvoi le geladen met atoomenergie, met hem meegegaan tot in het hart van de gedoofde vulkaan. Daar mee had hij gedreigd ik be greep het nu allemaal! dat was de afschuwelijke daad die hij had beschouwd als de laatste daad van straf en wraak, die van de aarde zou wegvagen hen die de kolonie hadden vernie tigd en die eveneens, als zjjn theorieën juist waren, de aarde op zijn grondvesten zou doen schudden door de verschrikke lijke ontploffing van atoomener gie in het hart van een vulkaan. Dit alles schoot mij niet in een regelmatige volgorde van ge dachten te binnen. Nee, het kwam als de snelle bliksem als van gedachten in verbeelding. Ik ontdekte zelfs dat ik pro beerde de seconden te tellen, die voorbij moesten gaan voor de vlam en de donder van die ex plosie brullend zou opstijgen uit de kolken der aarde. Ik veron derstel niet dat ik dat inderdaad deed, of ook werkelijk aan tijd dacht, hoewel ik het ^ater stel lig vele malen gedaan heb. Maar één gedachte drong zich naar voren. Als de explosie zou komen, terwijl ik daar lag, liggend en uitgeput op dat stukje rots, met de bewusteloze Treso in mijn armen, dan zouden wij beiden stellig onze dood in de afgrond tegemoet geslingerd worden. De enige mogelijke schuilplaats die we mischien konden vinden, zou de tunnel zijn. Het koste mij slechts enkele seconden om Treso half slepend, half dragend in de tunnel te krijgen, voorbij de bocht die mogelijk de kracht van de uit barsting zou breken, wanneer die kwam. Daar lagen we met zijn beiden. Ik begon hardop te tellen. Eén., twee., drie., vier.. (Wordt vervolgd.) NEDERLANDSE MANIPULATIES Senator Malone (Nevada) be schuldigde de Nederlanders van zodanige financiële manipulaties die zij kunnen toepassen door hun controle op het geldwezen en de in- en uitvoer dat de verkopers in Indonesië voor naar de Verenigde Staten geëxpor teerde goederen niet meer dan 20 pet. van de waarde ontvan gen. „Het gevolg daarvan is ge weest, dat goederen als copra, tin, rubber, specerijen enz. zich in Indonesië opstapelden terwijl wij ze dringend nodig hadden." Malone beschuldigde er ver volgens het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken van, de Nederlanders in hun houding te hebben gestijfd door hun de verzekering te geven, dat er niets zou gebeuren. Malone gaf de verzekering dat de heren Soekarno en Hatta wer kelijk mensen van standing zijn, die hun regeertaak kennen. Hij beschuldigde er verder de Nederlanders van, de controle over het politie-apparaat, het geldwezen, de in- en uitvoer, ook na de overdracht der souvereini- teit voor onbepaalde tijd in de hand te willen houden. Senator Aiken (Vermont) vroeg, welk nut het Atlantisch Pact zal hebben als de Verenig de Staten, om Nederland te spa ren, acties als in Indonesië plaats hebben, oogluikend toestaan, doch daardoor de millioenen- massa's in het Verre Oosten er toe brengen, elders uit te zien naar vrienden en ook naar han del. Senator Douglas (Illinois) leg de de nadruk op de moeilijke positie waarin de V. S. verke ren, als zü zowel hun bondgeno ten uit de wereldoorlog als het Indonesische volk de hand bo ven het hoofd willen houden. NEDERLANDER TOT DWANG ARBEID VEROORDEELD. De Belgische krijgsraad heeft de economische collaborateur Hendrik Menten, een te Parijs woonachtige Nederlander, tot 20 jaar dwangarbeid en een boe te van fr. 30 millioen veroordeeld. Menten is voortvluchtig. GRATIE VOOR KROM. Bij K. B. is gratie verleend aan J. H. C. Krom. De dood straf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. Krom was in de bezettingstijd hoofd rechercheur bij de staatsrecher- che te 's-Gravenhage en had o. m. leden gearresteerd van de illegale „Telex-groep". ten. De praktijk heeft echter aan het licht gebracht," dat hieraan meerdere bezwaren zijn verbon den. In verband met de toena me van het aantal leerling-ver pleegsters moest een gedeelte van het inwonend personeel el ders worden gehuisvest. Het herstel van de oorlogsschade vond goede voortgang. Alleen de re paratie wegens oorlogsschade aan glas- en schilderwerk kon wegens gebrek aan materiaal en arbeidskrachten nog niet worden voltooid. De invordering der pachten gaf vaak moeilijkheden tenge volge van het uitblijven van de inundatievergoeding voor de landerijen, die het Gasthuis ver pacht. Met het Alg. Middelburgs Ziekenfonds en de chirurg, in ternist en gynaecoloog werd overeenstemming bereikt be treffende verandering in de ho norering voor de behandeling van derde klaspatiënten, inwo- nez-s van Middelburg Met erkentelijkheid wordt melding gemaakt van een door het personeel der Groningse ziekenhuizen ter beschikking ge steld bedrag voor herbeplanting van de door de oorlogsomstan digheden gedeeltelijk vernielde tuin van het Gasthuis. De wegens evacuatie aan de gemeente Middelburg in bruik leen gegeven schilderstukken van de Godshuizen konden weer naar het Oude Mannen- en Vrouwenhuis worden overge bracht. Opdracht werd gegeven tot restauratie van het schoor steenstuk in de Regentenkamer van dit tehuis, dat tijdens de bezetting van het tehuis ernstig werd beschadigd. In 1947 werden in het Gast huis opgenomen 2185 patiënten met in totaal 45581 verpleegda- gen. Einde 1947 waren 26 man nen en 22 vrouwen opgenomen in het Oude Mannen- en Vrou wenhuis. Het aantal verpleegda- gen was hier 12.411. Wegens verpleging of behan deling in kliniek of polikliniek werden rekeningen uitgeschre ven tot een bedrag van 274.087,12 gulden, voor gebruik van de ziekenauto f 5030.45, voor het laboratorium f2641.53 en voor het consultatiebureau f 1032.30. De gecombineerde balans sluit met totaaltellingen van f 1.094.517.89. Het totale verlies bedraagt over 1947 f 67.968.77, waarvan voor het Gasthuis f53.820.61, voor het Oude Man nen- en Vrouwenhuis f 13.674,83 en voor het Burgerweeshuis (waarin in 1947 geen wezen werden opgenomen) f473.33. Korte Berichten. BINNENLAND. Een ballontocht over de Noord zee is de Haagse ballonclub voor nemens dit jaar te maken. Verder zullen naast verschillende ballon- vluchten in het binnenland, ook buitenlandse vluchten worden ge maakt. O.a. is een uitnodiging binnengekomen van het Zweedse Rode Kruis. Deze club bestaat dit jaar 12% jaar. Ter dood veroordeeld werd de in Duitsland geboren Nederlander A. J. Westerveld door de Utrecht se Kamer van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof. Van 1943 1945 is hij onmenselijk opge treden in het kamp Amersfoort. Tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld de 21-jarige S. S. uit Noord Bei-gum. Samen met nog iemand had hij op 8 Januari 1948 een medepassagier beroofd in de trein van Leeuwarden naar Groningen. Prins Bernhard heeft zitting genomen in het ere-comité „Gou den Handen". De tentoonstelling „Gouden Handen" wordt georga niseerd door de Stichting Natio nale Actie der Vrije Tijdsbeste ding. De gemeente Amsterdam heeft voor 1949 5 literatuurprijzen be schikbaar gesteld. De C.C.D. heeft in de Gelderse Achterhoek een smokkelaffaire ontdekt. Voor enige duizenden guldens aan goederen werd in be slag genomen. Zeven personen werden gearresteerd. Dit wordt een erg langdradige geschiedenis. Maar dat kunnen wij ook niet helpen. V moet ech ter aannemen, dat het een his torisch verhaal is, waarvoor u/ij, zoals de politie dat noemt, de bewijzen in handen hebben. Wel nu dan. Het was tegen middernacht en donker. Dat laatste komt natuur lijk meer voor, maar daar gaat het nu niet over. In die duister nis dan liep door de Middelburg se straten een juffrouw op leef tijd. Wij kunnen ook zeggen: een dame op leeftijd. Ook dat is niets ongewoons, maar wat aan die dame wel ongewoon was? Zij liep sajet op te winden. Wij menen daaruit te mogen conclu deren, dat de dame ongehuwd of weduwe was, omdat het in nette burgerkringen de gewoonte is, dat de man des huizes de sa jet „ophoudt", zoals dat, indien wij ons niet vergissen, met een vakterm luidt. Deze dame wond dus sajet op. Ook dat opwinden was onge woon. Zij liep n.l. steeds maar „de weg terug". Statig windend, langs de kaden, door straten met (onzichtbare) oude geveltjes, zoekend naar het einde (van de draad n.l.). Dat heeft zij ook ge vonden. Of anderen, onschuldigen, in haar draad verstrikt zijn ge raakt, is ons niet bekend. Op het ogenblik, dat zowel de dame als de draad in opgewon den toestand verkeerden, hebben wij de draad van onze eigen ge dachten weer opgenomen en zijn naar huis gestapt. De Zeeuwen zijn de leden van de Eerste Kamer zeer dankbaar Tegen de verwachting in is het plan van Minister Spitzen tot in voering van tarieven voor de overtocht over de Westerschelde getorpedeerd. Het is de naam van overwinning waard. In ieder geval heeft Zeeland een jaar ge wonnen en dat is al veel waard. Hoe het het volgend jaar zal aflopen moeten we dan maar weer bekijken. Laten wij hopen, dat van uitstel afstel komt. Wij geloven, dat tot deze una nieme uitspraak der Eerste Ka mer zeker niet in het minst heb ben bijgedragen de vele verzoek schriften en brieven, die tal van Zeeuwse instanties tot Kabinet en Volksvertegenwoordiging hebben gericht. Zij waren over 't algemeen goed geargumen teerd en met redenen omkleed, het advies van Ged. Staten niet het minst. Vooral voor de bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen achten wij de deze week door de Eerste Ka mer aangenomen motie van groot belang. Zij zal ongetwij feld een goede psychologische uitwerking hebben. Bovendien behoeft thans het economische en industriële leven, dat zich geheel had ingesteld op de vrije veren, zich niet om te schakelen. Het was een slechte dag voor minister Spitzen. Reeds dreigde hij met de kwalificatie „onaan vaardbaar" voor de motie die eerst werd ingediend. De Kamer leden bleken echter te beseffen, dat politiek de kunst van het be reikbare is en dus eisten zij niet het onderste uit de kan. Blijkens Kamerverslagen heeft minister Spitzen het woord „cha os" gebruikt voor de toestan den, die zouden heersen bij het vervoer. Wij hebben onze ogen toch wel even moeten uitwrijven, want dit was voor ons een nieuwtje. Wie of wat zijn de bronnen, die de minister aan de ze wijsheid hebben geholpen? De Eerste Kamerleden ver dienen de warme dank van Zee land. Het zal zeker nog niet vaak zijn voorgekomen, dat zij een stokje hebben gestoken voor plannen van de minister met be trekking tot Zeeland, plannen, die, wanneer ze waren doorge voerd, tot groot nadeel van Zee land gestrekt zouden hebben. T. „AANGENAME KENNIS MAKING". Tweemaal per jaar komt een lichting onder de wapenen. Reeds lang van te voren wordt er met een ietwat angstige spanning uitgezien naar de grote dag. De dag, die een levensperiode zal afsluiten; een periode met tal van prettige jeugdherinneringen. De dag, die een nieuwe periode zal openen; een periode die al leen rekening houdt met de wer kelijkheid. Als die dag dan aanbreekt, staat daar die kleine man met dat burgerpakkie an nog met zijn burgergewoonten en -manie ren tussen de plompe, kaal uit ziende kazernegebouwen. Hele maal zeker voelt hij zich toch niet bij de eerste aanraking met de officier, want van alles wat hij er van gehoord heeft weet hij toch, dat je met zo iemand niet omgaat als met je buurman. „Toch geen beroerde kerel", is dan meestal de eerste indruk, „maar die sergeant lijkt me een barse." Ieder die de wapenrok aan moet trekken ondergaat deze eerste kennismaking: en lang niet met zoveel zelfverzekerd heid. Dan volgt de omvorming van burger tot militair en daar op aansluitend de opleiding. En omdat uw pennevoerder uit eigen ervaring weet dat er veel te zwaar gedacht wordt en dat er bovenal veel te veel gekan kerd wordt over de training tot gevechtssoldaat en over de be handeling in de kazernes zal hij trachten in wat korte schetsen een indruk te geven van de sol- datensamenleving in en buiten de kazernes. RECRUUT.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3