Nederland doet peen afstand van zijn vergoedingseisen. L "Correcties brengen overgang van 10.000 inwoners mee. New York staakt op zijn Amerikaans. Feike Asma speelde te Middelburg. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Heiliging van de Zondag Nederlands recht in over gaande gebieden. Eerstdaags Israëlisch-Trans- jordaanse besprekingen? Israëlische militaire auto in hinderlaag. Verliezen in Indonesië SNIPPER Os c r-gc B o- - i *o X H C Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". 'N- Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 33. Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1219 ZATERDAG 2 APRIL 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Franco per post ƒ4.—. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J S Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen! Rubriek Kabouters 5 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen.' Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.12 u., onder 1916 u. Maan op 7.42 u., onder Hoogwater Zondag 3 April: Vlissingen: 1.32 u. 1.84 m., 16.49 u. 1.77 m. Terneuzen: 4.57 u. 2.01 m., 17.18 u. 1.95 m. Wemeldinge: 6.17 u. 1.54 m., 18.35 u. 1.50 in. In de brede he&ben we gisteren weergegeven liet standpunt van prof. van Niftrik ten op zichte van de heiliging van de Zondag, in verband met het op Zondag houden van voetbal wedstrijden, tentoonstellingen, e.d. Tot ons genoegen hebben we gezien, dat prof. van Niftrik daarbij op de voorgrond stelt, dat over de eis van Zondagshei liging geen verschil van mening bestaat. Alleen wil nij liever niet spreken van een gebod, maar van een gave Gods. Naar het ons voorkomt sluit het een let ander niet uit. Van elk ge- ood kan worden gezegd dat het een gave is, waarvoor we Gode dankbaar mogen zijn. Zo is ook de heiliging van de Zondag, ge bod en gave. Gave en opga- v e tevens. Het is zoals Dr Veldkamp op merkt: „ook van het vierde ge bod geldt, dat het meer een mogen is dan een moeten. Meer privilege dan o p - dracht Gods bevel is hier een geschenk; de plicht een vreug de; het gebod is een gezang." Over de wijze waarop de Zondag moet worden ge vierd en de Zondagsrust bevor derd, bestaat verschil van me ning. De Zondag, zegt Prof. van Niftrik, is bestemd tot dienst van God, maar ook tot gepaste ontspanning. En om dan voet- oalwedstrijüen en tentoonstel lingen te kunnen verdedigen, stelt hij t.o. elkaar het doelloos langs de straten slenteren en het voetballen. Dit is echter een al te goedkoop argument. Zo zou men ook een vergelijking kun nen maken tussen de kroeg en de fabriek, om dan te conclude- ren dat tegen fabrieksarbeid op Zondag geen bezwaar gemaakt behoeft te worden, omdat het toch altijd nog beter is in de fabriek te werken dan in de kroeg zich te bedrinken. De christelijke opvatting van de Zondag is, dat we positief deze dag zullen heiligen, door het nalaten van de natuurlijke arbeid en het verrichten van geestelijke arbeid, zoals dat in de Heidclb. Catechismus is om schreven. Dat is heel iets anders dan de ze dag in luiheid en nietsdoen door te brengen. Wel mag ziedaar de on waardeerbare gave, en moet, het gebod de dagelijkse arbeid voor een groot deel stilstaan. A' oorwaarde voor Zondags- heiliging is Zondagsrust. En die rust wordt op ruwe wijze ver stoord. door het houden van voetbalwedstrijden en derge lijke. Als we b.v. lezen, dat on langs het stadion te Amsterdam bezocht we: i door 64000 toe schouwers, Jat duizenden auto's en autobussen buiten het stadion stonden opgesteld, dat trams en treinen overbelast waren, dan is hei; duidelijk, dat op deze wijze de Zondagsrust schade lijdt, dat de gave moedwillig wordt ver smaad, en dat van heiligii'" van de Zondag geen sprake kan zijn. Ditzelfde geldt ook van het houden van tentoonstellingen op Zondag. Voor opening wordt ge pleit, om massa-bezoek ook van verafv/onei.'den mogelijk te ma ken. Maar dan betekent dit ook reiz'; ersvei voer op grote schaal, terwijl v. kerkgang, voor het opgaan onder de prediking, geen ■gelegenheid overblijft. Alweer een verwerping van de gave en een terzijde stellen van het gebod. Nu kunnen we allerlei tegen werpingen maken en terecht cri- tiek hebben op de wijze waarop Naar aanleiding van de be zorgdheid over de betekenis van het woord „voorlopig" bij de grenswijzigingen, zegt de regering dat definitieve gebiedsafstand moeilijk kan worden losgemaakt van de overige vredesvoorwaar den, welke uiteraard bij een ver drag geregeld zullen moeten wor den. Bij ontstentenis van een der gelijk vredesverdrag kunnen grenswijzigingen derhalve alleen een voorlopig karaktei* dragen. Hiermede wordt echter tevens de kerh van de zaak geraakt. Met betrekking tot een vredes verdrag met Duitsland is binnen afzienbare tijd geen overeenstem ming te verwachten. Deze over weging heeft de regering in be langrijke mate beïnvloed bij haar besluit om het thans bereikbare te aanvaarden. GEEN ANNEXATIE. Bij de thans geprojecteerde grenscorrecties moet men zich ge heel los maken van het idee van schadevergoeding, dat ten grond slag lag aan de oorspronkelijke Nederlandse plannen. Iedere an nexatiegedachte is aan deze grens correcties vreemd. De regering merkt op, dat zij door de aanvaarding van de on derhavige correcties geen afstand heeft gedaan van haar territoriale eisen als schadevergoeding, voor zover deze een verdere strekking hebben dan correcties van techni sche aard. Betaling van een deel van de door Duitsland aan Nederland be rokkende schade door middel' van gebiedsafstand of het toekennen aan Nederland bij voorbeeld van rechten op de ontginning van mij nen in Duitsland heeft de regering overwogen en neergelegd in een1 memorandum. Het gaat thans uitsluitend om grenswijzigingen van technische aard, nodig bij voorbeeld in ver- j band met waterstaats-, verkeens- j en douanebelangen. De regering neemt met voldoe ning kennis van het oordeel van vele leden, dat ons land goed zal doen te aanvaarden, wat thans kan worden bereikt. De voorgestelde grenswijzigin gen dienen te worden beschouwt als technische verbeteringen, die opwegen tegen administratieve moeilijkheden GEEN AFSTAND VAN WAARDEVOL GEBIED. Naar aanleiding van de vraag, welke gevolgen de aanvaarding van de thans verkrijgbare correc ties zal hebben voor de mogelijk heid van voldoening aan verder gaande eisen, stelt de regering vast, dat Nederland door het ac cepteren van deze voorlopige cor recties geen afstand doet van zijn aanspraken op grondgebied, dat wel belangrijke economische vele christenen de Zondag vie-waarde heeft. j ion maar dat doet hier toch' De regering wil binnenkort de eigenlijk minder ter zake. Het gaat om de vraag wat God van ons eist. En die eis is duidelijk. De dag j des Heeren heiligen, ook door het rusten van slaafse arbeid. fe.i DE REGERING OVER DE GRENSWIJZIGINGEN. mm Verscheen Donderdag het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over het ontwerp van wet, houdende „bevoegdheid tot het treffen van voorzieningen in verband met de verwezenlyking van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens", reeds gisteren is de Memorie van Antwoord op dit ontwerp aan de Tweede Kamer aan geboden. De regering zegt hierin de teleurstelling van de Kamerleden te begrijpen en te delen. hoe zij denkt over het Duitse vraagstuk in zijn geheel en de be handeling van de Nederlandse de- siderata met betrekking tot Duits land in het bijzonder. Dat ten aanzien van deze cor recties van ondergeschikte aard, een fiere afwijzende houding mis- j schien aangewezen ware ge weest, kan de regering niet delen. De Israëüseh-Transjordaanse be sprekingen zullen mogelijk begin volgende week worden gebouden. Naar men verwacht in het Noor den van Palestina onder voorzit terschap van Vigier de plaatsver vanger van dr Bunche. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken heeft Egypte ervan beschuldigd de Israël isch-Egypti- sche overeenkomst op twee pun ten niet na te komen: het Egypti sche verbod, goederen, bestemd voor Israël, door het Suez-kalaal te vervoeren is nog niet opgehe ven en de positie van Joden ii Egypte is niet gemakkelijker ge worden. Te Beiroet wordt vernomen, dat de Arabische landen de verzoe ningscommissie voor Palestina der BENELUX- CONFERENT IE TE GOES. Zoals gemeld, is gisteren in ho- j tel „De Korenbeurs" te Goes de, conferentie begonnen van de sub- chauffeurs en ander personeel, i Reeds 11.000 stakende commissie voor landbouw van de Benelux, welke regelmatig bijeen komt. De Nederlandse deskundigen die de bijeenkomst bijwoonden wa ren dr S. L. Louwes, directeur- generaal van de voedselvoorzie ning; ir. C. Staf, directeur-gene raal van de landbouw, ir. M. C. van Hameien hoofd van de afde ling tuinbouw en visserij van het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, ir. J. A. j rateurs van de „Pan American I Airways" in staking gegaan. Ze hebben liet werk neergelegd, om- De taxichauffeurs te New York dat Seen van hen aangewezen is voor dienst op de stratosfeer- zijn gisterochtend in staking ge gaan. Het vakverbond van taxi- kruisers die op de lijn Hawaii- Californië in gebruik zullen wor- chauffeurs verklaart, dat de den genomen, maatschappijen revolvers uitge deeld hebben aan chauffeurs, die niet aan de staking deelnemen om zich te kunnen verweren tegenLonden werden opgehouden posters. De maatschappijen zijn het hier Hierdoor zijn de vluchten op I Damascus en Londen van de „Pan American" voor onbepaalde tijd vertraagd. Ook de vluchten van en het radio-operateurs postten bij Londense bureau. Verder hebben in veertien van Al wordt nog niet in gemeen j Y'3*- omcleel hebben medegedeeld, overleg met de Staten-Generaal ^at Zli n}e} ^ef za ^en nemen aan vastgelegd, welke gedeelten van cel? rondetafelconferentie met Is- het Duitse grondgebied in concre-ra kringen der V.N meent to overgaan, de Staten-Generaalj116"» f 5?e cornnJissie ,,dicp te- zijn thans volledig in de gelegen-leurgesteld was, doch zich reali- heid een beslissing te nemen om- ?.®f dat de tijd tot een derge- trent de beginselvraag of grens- kjke bespreking nog niet rijp was. correcties van ondergeschikte aard, medebrengende de overgang van omstreeks 10.000 inwoners, moeten worden aanvaard. Het ligt in de bedoeling in het op grond van de voorgestelde wet uit te vaardigen Kon. Besluit in beginsel het Nederlandse recht in het overgaande gebied van toe passing te verklaren, waarbij uiteraard nadere voorschriften j ^el? voor de uitbreiding der ver- Verplaatsing van douane personeel aan Duitse grens. Het Britse militaire bestuur in Noord-Rijnland Westyalen heeft medegedeeld, dat vannacht de herziening van de verboden grens zones van kracht zouden worden. Een van de voornaamste rede- zullen worden gegeven, onder I zones is de toeneming der meer ten aanzien van onderdelen smokkelactiviteit in de laatste van burgerlijk recht, de gemeen-1 telijke en provinciale status der I maanden. In verband met de aangekon- gebieden, de nationaliteit der digde grenswijzigingen zal het no- nieuwe inwoners, het onderwijs, ,z^n bet douanepersoneel te de sociale wetgeving, de geldzui-verplaatsen. Teneinde deze grens- vering, enz. beambten een nieuw onderkomen j te verschaffen zullen van morgen België krijgt 27 vierkante km. af woningen gevorderd worden. Duits gebied. De voorlopige correcties van de Weet-Duitse grens zullen tegen 23 April voltooid zijn, zo werd Vrij dag officieel bekend gemaakt na een bijeenkomst van het Belgische Kabinet. Het Belgische Kabinet keurde de overdracht goed van 27 vierk. km. Duits gebied met een bevol king van 5900 zielen. Nog geen Russische nota in Den Haag ontvangen. Gisteren verklaarde men in Den Haag, dat hier de nota van de Sowjet-Unie nog niet ontvangen is. Het bericht wekte enige ver bazing, omdat het geheel onge bruikelijk is, de inhoud van een diplomatieke nota te publiceren voordat zij is aangeboden. H. van Ceuien en mr P. L. Bou- nie1: mee eens en beweren, dat de de grootste bierbrouwerijen van man. vakvereniging gewapende mannen New York arbeiders het werk Vandaag brengen de delegaties 1 u't de kolengebieden heeft laten eveneens neergelegd. Het is hen te een bezo<Tk aan* Yerseke. Onderkomen om de niet-stakende doen om hoger loon en betere leiding van de heer L. Lindenberg chauffeurs af te schrikken en hen veiligheidsmaatregelen. DRIE ZILVEREN JUBILEA TE YERSEKE. Blijde dag voor Geref. Gemeente. Op 1 April 1924 kreeg de Geref. Gemeente te Yerseke haar eigen te dwingen aan de staking deel te >men. Voor de eerste maal sinds het begin van de vorige oorlog, is voor uit Wemeldinge, directeur van de Ostrea, zullen zij om ongeveer half elf met de Wemeldinge VII naar de Yersekse Bank varen. Voordien zullen zij de havens en I politie de alarmtoestand uitge- de putten in Yerseke bezoeken. j roepen en het stakingsregiment Aan boord van de Wemeldingevan 3250 politiemannen is dan ook gebouw was toen nog VII zal de lunch gebruikt worden. Paraat en zal zo nodig mgnjpen school. gebouw* as ^oen_nog VakverenigingsJeiders gelastten weer vroeg de thuisreis te kunnen ^un beroep Op de excursie zullen de dele gaties meteen met de pas inge- --dat er geen wiel mag draaien", voerde Franse zaaioesters kennis doch de grote taxibedrijven zeiden, kunnen maken. dat zij zouden trachten de zaak De tocht zal ongeveer vier uur l gaande te houden. Het is voor de afgelopen zijn daar de Luxem- eigenaars-chauffeurs een strop en burgse leden er prijs op stelden,deze verklaarden dan ook normaal hun beroep te zullen uitoefenen ondanks de dreiging dat zij „van de straat geveegd" zouden wor den. NIET ALLEEN CHAUFFEURS. Er staken zo ongeveer 11.000 T -I-, 14- 4 mannen, niet alleen taxichauf- Een Israëlische militaire auto f d^, k neeJ van an. is ten Westen van Hebron door Arabieren uit een hinderlaag aanvangen. overvallen, zo wordt officieel te Tel Aviv meegedeeld. Het incident gebeurde 25 km ten Westen van Hebron in Zuid- Palestina. De Israëli's leden enige ver liezen, aldus de verklaring. Verklarinq Anak Aqoenq in parlement van Oost-lndonesië „Oost-Indonesië stelt prijs op een gezonde verhouding tussen Nederland en de V.S. van Indo nesië en handhaaft zijn stand punt dat de beginselen van de Nederlands-Indonesische Unie, welke daaraan uitdrukking moet geven, tussen de Nederlandse regering en de eerste souvereine regering van de V.S. van Indo- dere maatschappijen. Zo zijn ongeveer 240 radio-ope- Noors kroonprinselijk paar ter Jaarbeurs. Geheel onverwachts en tot grote verrassing van de bezoekers, die juist het gebouw uitstroomden, kwamen kroonprins Olaf en kroonprinses Martha van Noor wegen, op de Jaarbeurs te Utrecht. Toen ze de stands bezichtigd hadden vertrokken de hoge gas ten tegen kwart over zes, nadat de persfotografen volop in de ge legenheid waren geweest hun werk te doen, naar Soestdijk. De wereldproductie van rubber nesië dienen te worden vast- Op een persconferentie te gesteld in een bilateraal verdrag, jjonden, is medegedeeld, dat de dat op de dag der souvereini- wereldproductie van natuurrubber teitsoverdracht moet worden jn 1949 naar verwacht wordt on- ondertekend", aldus verklaarde geveer 1.575.000 long ton zal be de minister-president van Oost- dragen. Het verbruik van natuur- Indonesië, Anak Agoeng Gde Agoeng in het parlement. Hij zeide verder verheugd te zijn, dat de B.F.O. het belang erkend Staten-Generaal nader toelichten NOORS KROONPRINSELIJK PAAR IN ONS LAND. Kroonprins Olav van Noorwegen en zijn gemalin Kroonprinses Martha zijn Donderdagmiddag per K.L.M.-vliegtuig uit Oslo op Schiphol gearriveerd. Kroonprinses Martha zal vandaag de doop verrichten van het Noorse vlaggeschip „Oslofjord', dat bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam op stapel ligt. Op Schiphol werden de vorstelijke personen begroet door Z.K.H. Prins Berntvard. V eer ernstig is de bescnuldi- ging door Prof. van Niftrik geuit, dat zij die zich verzetten legen voetbalwedstrijden en tentoonstelling m op Zondag, tussen Christus en het Neder landse volk in staan Dat zij dus door hun houding voor het volk een beletsel vormen, om tot Christus te komen. Tegenover een dergelijke beschuldiging past bescheidenheid, omdi-t alles wat wij doen, zelfs ons ijveren voor de zaak Heeren, met zonde bevlekt is. Maar Prof. van Niftrik zal toch wel niet de Wie gisteravond" het orgelcon cert van Feike Asma heeft beluis terd, zal ongetwijfeld een gevoel van teleurstelling niet kunnen onderdrukken. Asma heeft een geheel eigen stijl, die moeilijk door iedereen aanvaard kan worden. Niettegenstaande dat, mogen wij van deze organist zeggen, dat hij zijn instrument volkomen be heerst en dat hetgeen hij ten ge hore brengt volkomen verant woord is. Dat het concert niettemin voor orgel gespeeld kunnen worden. De koraalbewerkingen van de concertgever zelf en van zijn leer meester Jan Zwart, zijn nog welporteerd: De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap- het beste tot hun recht gekomen, al kunnen we ook nu weer niet nalaten op te merken, dat de tre mulant van het orgel hinderlijk werkt. De Pastorale van Guilmant was nog wel het meest geslaagde num mer van de avond, niet alleen wat betreft de houding van het orgel, doch ook wat de uitvoering door de organist aangaat. Al met al kunnen we niet op o «ci mei ue XeIen een desillusie is geworden, stellin" durven verdedigen, dat llgt 1,311 ook 2elleel niet aan de een welgeslaagd concert terugzien cioor het nouden van tentoon- ïjf?1Afma' doch aan het orgel, stellingen en wedstrijden op c.„vileIa3s een '"strument bleek Zondag, ons volk tot Christus ,1 "aarop h*el weinig goeds WO.rit gebracht, de band mette!Lf,e worden gebracht, co gemeente des Hoeren wordt versterkt er. de verore.d.ng van verschillontie nummers van bet Evangelie bevorderd Juist het tegenovergestelde is hei geval. Wie de eis van het gebod afwijst, zal ook van de gave niet kunnen genieten. en zouden wij de organisatoren van dergelijke avonden ernstig in overweging willen geven, zich eerst te bezinnen voor men een kunstenaar als Feike Asma een orgel als dat in de Noorderkerk het i te Middelburg laat bespelen, programma door hem zouden zijn j Men had in de eerste plaats toch weggelaten, wat niet het geval is wel kunnen zorgen dat de stern- geweest en waarvoor wij niet dankbaar kunnen zijn. Wat b.v. te denken van het eer ste deel van het Concerto in F, van Handel, waaruit noodgedwon gen hele pedaalgedeelten moesten worden overgeslagen. Ook de Toccata uit Symph. no. |_I et doet on. leed, dat Prof. A van Niftrik aan zijn be- ithouwingen verbiedt de be schuldiging, dat zij die om prin cipiële reaenen ec.i afwijzend stanapunt innemen, daardoor hun wil aan de meerderheid op juist an dersom. Hier wordt een tentoon stelling gehouden, oie een na tionaal karakter moet dragen, Tiaar waaioij een deel van he- volk welbewust voer net hoofd wordt gestolen. De ervaringde overtuiging die beeft toen wet geleerd, dat door siuiting op Zonaug, een tentoon-heiliging van de dag des Heeren stelling niet in gevaar wordt een Goddelijke eis is. zorgen dat de stern- hem ming van het instrument in orde was geweest. Wanneer wij zeggen, dat het zo nu en dan onzuiver was, is dit veel te zacht uitgedrukt. De techniek van de concertgever is bewonderenswaardig te noemen en is het des te meer te betreu- 5 van Widor hdd beter niet op dit1 ren, dat deze techniek is verbruikt Kon. Landmacht: Gesneu veld 17 Maart: Sold. A. Koning uit Vleuten. Gesneuveld 20 Maart: Wacht meester G. C. Ton uit Gorinchem. Gesneuveld 22 Maart: Korp. G. J. Kleinherenbrink uit Wijhe (O). Sold. D. van Mourik uit Vianen. Gesneuveld 23 Maart: Sold. L. van der Leer uit Barend recht (Z.- H.); Sold. J. H. N. te Lintelo uit Enschedé; Sold. A. J. Nannes uit Warmenhuizen. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 24 Maart: Sold. Ie kl. F. J. H. Render uit Enschedé. Van het Kon. Ned. Ind. Leger sneuvelden vijftien Indonesiërs. NIEUW SYRISCH KABINET. Kolonel Zaim is er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen, waarvan hjj zelf minister-presi dent is. Meegedeeld is, dat het nieuwe regiem bereid is alle internatio nale verplichtingen en overeen komsten na te komen en dat de regering alle communistische en tuurrubber werd voor Malakka genoemd 700.000 long ton, voor Indonesië 500.000 long ton en voor Ceylon 90.000 long ton. Het verbruik van natuurrubber wordt voor Nederland op 10.000 long ton geraamd. heeft van de inwilliging van het republikeinse verlangen naar herstel van de regering in Djogja alsmede de bijstand van de Unci met betrekking tot de Ronde- Tafel-Conferentie aanvaardde en in verband hiermede voor besprekingen wil houden. Hij wees er op, dat de Canadese motie in de kern overeenstemt met de strekking van de reso lutie, welke de B.F.O. op drie Maart j.l. aannam. De sfeer kan slechts vertroebelen. Terwijl men zich in Indonesi sche kringen zeer ingenomen toont met het voorstel van Australië en India, de Indonesi sche kwestie voor de algemene vergadering der V.N. te brengen, zo wordt gemeld, is men in de Nederlandse delegatie te Lake Success van oordeel, dat een der- gelijk debat in de V.N. op het - Ten bate van de Stichting 1940- ogenblik, dat de voorlopige onder- 1945 wordt van 2 t.m. 19 April een handelingen tussen de Republiek j internationale tentoonstelling van rubber en synthetische rubber zal respectievelijk in de nabijheid van 1.450.000 en 450.000 long ton lig gen. Als productieraming voor na-zal een vulpen aangeboden wor- niet gereed, maar dat verhinderde niet, dat met de lessen werd aan gevangen. Korte tijd maakte men gebruik van het kerkgebouw van de gemeente, tot op 29 April van hetzelfde jaar de school in gebruik genomen kon worden. Gisteravond werd in een her denkingssamenkomst het feit, dat de school 25 jaar bestaat en de heer de Winter zijn zilveren jubi leum als hoofd der school viert, herdacht. Deze samenkomst stond onder leiding van de heer J. C. Waverijn, die na de opening in 't kort het ontstaan van de school memoreerde. De eerste steen werd gelegd op 24 Maart 1924 door de zoon van Ds Kersten. De heer Waverijn vertelde voorts over de ontwikke ling en de bloei van de school. Namens het schoolbestuur werd aan het hoofd der school, de heer de Winter, een rijwiel aangeboden en van de leerlingen ontving hg een rooktafel. De heer de Winter gaf daarna een kort resumé van de geschie denis der school, waarin een ge deelte van zijn levensgeschiedenis was ingevlochten. Na de pauze werden de ingekomen gelukwen sen voorgelezen en persoonlijk aangeboden. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester A. C. Willem- se en de heer de Nood, onderwij zer, namens het onderwijzend per soneel. De heer Griep, die de oud-leer lingen vertegenwoordigde, bood een cadeau aan. Ook de heer M. A. Slotboom, hoofd van de zus terschool te 's-Gravenpolder voer de nog het woord. De heer Mol, die zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid vierde, ZITTENBLIJVERS ZIJN DURE KOSTGANGERS. Het Tweede Kamerlid de Lor heeft aan de minister van O., K. en W. schriftelijk gevraagd of het hem bekend is, dat naar aanleiding van 's ministers mededeling, dat het aantal zittenblijven en niet- geslaagden voor de eindexamens onze volkshuishouding per jaar wellicht 150 millioen kost, in de onderwijsbladen allerlei gissingen zijn gemaakt over de samenstel ling van dit bedrag? Hij zou dan ook graag weten hoe de minister aan dit bedrag komt. den; hij kon niet aanwezig zijn. Nadat de heer de Winter had bedankt voor de hulde, sprak de heer Waverijn het slotwoord. De heer M. Boogerd sloot daarna de samenkomst met dankgebed. en de Nederlandse regering moe iten beginnen, de sfeer slechts kan vertroebelen. Deze zienswijze van de Neder landse delegatie wordt door die van Engeland gedeeld. Geen vermindering van Marshall-hulp met 15 procent. De Amerikaanse Senaat heeft met 68 tegen 14 stemmen een mo-1 tie om de Marshall-hulp voor Europa met 814.500.000 dollar, dat is 15 te verminderen, verwor pen. De Senaat moest gisteren nog stemmen over 'n tweede amende ment, waarin om 10 pet. vermin dering verzocht wordt, doch men was van oordeel, dat ook dit amendement overtuigend verwor pen zou worden. 2000 poppen gehouden bij Gerzon te Amsterdam. Hierna zullen de 2000 poppen een tournee door ons land maken. gebracht. Bovendien is het niet zo, dat zij die voor sluiting ijveren hun wil begeren op te leggen. Hun standpunt door Prof. m„eten worden op de wijze alsaanverwante organisaties zal be- bovenomschreven, De belangstelling voor de avond had groter kunnen zijn, temeer daar het hier een doel betrof (in- te leggen nun '',icht'"g van het Geref- Jeugdhuis) wordt bepaald' doorj van Niftrik gedeeld wordt, dai1 ^ge0pend en gesloten met ge" strijden en dat geen enkele revo lutionaire partij zal worden ge duld. Taylor, een democratische Se nator uit Idaho in Amerika, is tot 50 dollar boete en 180 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij via een aparte ingang voor Rijkseenheid contra regering. Manifest tegen huidige politiek. Op een vergadering van het Co mité Rijkseenheid heeft het Twee de Kamerlid de heer Weiter een rede gehouden, waarin hij de par tijen van de tegenwoordige en vroegere oppositie opriep lront te maken tegen de regering. Met algemene stemmen werd op voor stel van Prof. Mr P. S. Gerbrandy besloten een manifest tot het Ne derlandse volk te richten, waarin geprotesteerd wordt tegen de po litiek van de huidige regering. Oostenrijk mag onderzoekingen verrichten. Een Frans voorstel, Oostenrijk te verbieden bepaalde weten-1 Heus, niet alleen in Schoondijke ziet men kans munitie te verza melen. In Livorno spoorde de po litie 4 ton op. Maar dat was be stemd voor slechte doeleinden. President Arevalos van Guate mala zal 's nachts niet rustig sla pen vermoeden wij. In vier jaar tijds is nu al het 18e complot le gen zijn regering ontdekt. Knappe politiemannen zijn daar; of domme „complotters". Origineel Merkwaardig jubileum te Middelburg, Gisteren was hel 50 jaar gele den, dat de heer P. M. J. Hacken- berg de goudsmids- en juweliers zaak van zijn vader overnam. Sinds 1740 is de fam. Hackenbci'g in Middelburg gevestigd, eerst in het pand aan de Lange Noordstr. waarna men de bekende win) el aan de Burg betrok. Door l.et bombardement werd het. pand op 17 Mei 1940 geheel verwoest en ging de gehele kostbare inventaris verloren. Na enige tijd in de Viasmarkt een gedeelte van een woonhuis als winkel te hebben gebruikt werd het pand aan de Nieuwe burg weer herbouwd. De heer P. M. J. Hackenbeng is de vijfde uit dit geslacht, die deze zaak heeft ge leid. Ook het archief van de aak ging in 1940 verloren. Dat de aak van de fam. Hackenberg hoog staat aangeschreven blijkt wel uit de koninklijke belangstelling in 1927, toen H. M. de Koningin- Moeder meer dan een uur de n in- kel bezocht en veel belangstellaig toonde voor de verzameling sie raden van de Zeeuwse klea.-r- drachten, die in het bezit wa en van de heer Hackenberg. Aan oe- langstelling heeft het de jubilaris niet ontbroken, zowel personeel als tal van fabrikanten zonnen bloemen en geschenken. Middelburgs' gemeente secretaris gehuldigd. Ter gelegenheid van het feit, dat de gemeente-secretaris van Middelburg de heer J. Ph. Koene, gisteren 25 jaar in dienst van de zijn de Italiaanse bankbedienden gemeente was, is hij op hartelijke niet. Ze zijn n.l. op de gedachte gekomen om te gaan staken wan neer ze niet meer salaris krijgen. Tien jaar geleden eindigde de burgeroorlog in Spanje en van zelfsprekend moest Franco ter gelegenheid hiervan een parade afnemen. En terwijl dit alles ge beurt valt de ambassadeur van het Marshall-plan, Europa met de nuchtere mededeling op het iijf, dat het zich duch^j zal moeten weren wil het in 1952 zonder Marshall-hulp toch leven. Een ernstige mededeling komt uit West-Berlijn. Daar zij de namen wijze gehuldigd. Gistermorgen gebeurde dit door B. en W„ waarbij het gemeente- personeel de jubilaris een ets aan bood. Gistermiddag was er ten huize van de heer Koene een druk be zochte receptie, waar de leden van de gemeenteraad, gemeenteper- soneel en vele anderen de jubilaris kwamen gelukwensen. Tvens ontving de heer Koene talrijke geschenken en bloemstuk-' ken, waaruit bleek hoezeer zijn werk voor de gemeente en de di verse verenigingen waarvan de wordt gepubliceerd van vele door de gemeente-secretaris lid is, Russen gevangen genomen Duit-gewaardeerd, sers. De eerste twee kistjes met aardbeien zijn, natuurlijk per K.L.M.naar Londen vervoerd. Dit jaar zal in totaal 150 ton naar G. de K. kleurlingen een vergaderlokaal ren op de conferentie over het schappelijke onderzoekingen tel Engeland geëxporteerd worden, verrichten o.m. op het gebied Hoe lang geleden de kreet van de atoomenergie en ook1 het aanleggen van voorraden van zekere grondstoffen, werd giste- was binnengekomen. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Na het optrekken van de och tendmist droog weer, met enkele „sluit Schiedam" voor het eerstovedrijvende wolkenvelden. Zwak- geuit werd, weten we niet precies.ke tot matige oostelijke wind. Wei weten we, dat Schiedam vol- Langs de kust ongeveer dezelfde gend jaar 675 jaar bestaat en dit in het binnenland iets hogere Oostenrijkse verdrag ingetrokken, feit feestelijk zal herdenken. temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1