Zelfs io de voorjaarsmaanden volop fruit nit eigen land. 56<£p.p( Frankrijk heft de distribntie op. Zeeuwsch Genootschap streeft naar een „Zeeuws Museum" Grote invloed op de afzet Amerikaanse raketten naar Australe. Archief 1948 bevat belangrijke mededelingen. Spanje en tie Arabische Staten. VrUe tarieflonen van bouw arbeiders. rüiu\> Spannende reis van Neder landse kustvaarder. De Unrra gelikwideerd. Oud worden en toch jong Wijven. -Sober monument vraagt onze cUaam man de YïlaniaÈ aandacht. Vrijdag 1 April 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Dank zij de vooruitgang der koeltechniek. De vooruitgang op koel technisch gebied heeft het mogelyk ge maakt fruit gedurende een lange periode in moderne koelhuizen en lucht gekoelde bewaarplaatsen op te slaan» zonder dat bederf optreedt. De periode waarin vers fruit aan de markt wordt ge bracht is hierdoor aanzieniyk verlengd en zo kan het gebeuren, dat zelfs in de voorjaarsmaanden volop Nederlands fruit, dat aan de hoogste eisen van kwaliteit voldoet, aan het publiek kan worden aangeboden. Ernstig auto-ongeluk. Het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen heeft dit jaar deelgenomen aan de jaarbeurs te Utrecht met een expositie, welke het publiek inlicht over de ont wikkeling der koeltechniek ten dienste van de fruithandel. Het besluit van dit bureau en de directeur voor de tuinbouw, ir A. W. van de Plassche, hebben over een en ander in een uiteen zetting nadere mededelingen ver schaft. De mogelijkheden op het gebied der koeltechniek hebben, nu zij gebruikt worden, grote in vloed op de afzet van Nederlands fruit gehad. De wijzigingen hier door ontstaan, zijn niet alleen van belang voor de kweker, doch ook voor de handel en de consument, ja zelfs voor de gehele nationale economie. Nederland is voor een belangrijk deel onafhankelijk ge worden van buitenlandse impor ten, hetgeen weer een besparing van deviezen betekent. Hoe be langrijk de verschuivingen zijn, blijkt uit het feit, dat in de voor oorlogse periode in de voorjaars maanden slechts 7 millioen kilo gram appelen op de veilingen werd aangevoerd en in 1948 43 millioen kilogram. 60.000 ha. fruit. In ons land is een oppervlakte van 60.000 ha ingenomen door de fruitteelt. Een groot deel daarvan bestaat uit jonge aanplant, waar door in de komende jaren een ver groting van de productie ver wacht kan worden. De exportmo gelijkheden zijn nog betrekkelijk gering. Over de vooruitzichten op dit gebied valt nog weinig te voor spellen. In het handelsverdrag voor 1949 met Engeland is o.m. de levering van 10 millioen kg. appels opgenomen. Deze zullen worden verwacht van de samen werking met het buitenland in de wereldhandel. De totstandkoming van de Economische Unie met België en Luxemburg kan een aanmerkelijke toeneming van het afzetgebied voor de Nederlandse Fruitteelt betekenen. Ook de bin nenlandse consumptie is voor ver groting vatbaar. In Amerika wordt b.v. 80 kg vers fruit per hoofd per jaar gegeten; in Zwit- Oververdienste tot bepaald percentage. Blijkens de M. v. A. over de begroting van Wederopbouw aan de Eerste Kamer streeft het college van Rijksbemiddelaars er thans naar, voor het gehele land voor de volkswoningbouw op korte termijn een regeling tot stand te brengen, waarbij aa. werknemers i. v. ..i. hun in dividuele prestatie een gemid delde oververdienste tot een be paald percentage kan worden uitgekeerd. Hierbij zal worden uitgegaan van door het college opgestelde algemene tarieven. Een afzon derlijke goedkeuring zal dan niet meer vereist zijn. Tot nu toe moest voor elk werk n.l. apart toestemming worden gevraagd, om in tarief 25 pet. boven de vastgestelde lonen te mogen betalen. Een punt, waarover verschil van mening bestaat, is de vraag, of bij het nieuwe systeem een maximumgrens moet worden gesteld. Uiteraard staan de arbeiders organisaties in beginsel sympa thiek tegenover dit denkbeeld, al kunnen zij hun houding eerst bepalen, wanneer zij weten, hoe de nieuwe normen er uit zullen zien Door het stellen van een maximumgrens wil men „jagen" voorkomen. De voormalige directeur der N.V. Vroom en Dreesman te 's-Hertogenbosch, is met zijn wagen rijdende op de Kerklaan te 's-Hertogenbosch door tot nu toe onverklaarbare oorzaak te- gen een boom „ebotst. De heer seriand en in ^Engeland^zijn deze Fokkelman werd op slag ge- cijfers resp. 75 kg en 58 kg. In dood. Zijn naast hem zittende het afgelopen jaar was het ge- dochter werd zwaar gewond, bruik van vers fruit in Nederland Beiden werden naar een der 41 kg pet hoofd. Bosse ziekenhuizen overge- Import van zuidvruchten. j bracht Het slachtoffer is 63 jaar 1 en laat een groot gezm achter De import van zuidvruchten is tot 20 millioen kg beperkt geble-1 ven. Door het deviezengebrek zijn j de importmogelijkheden niet bijs ter groot. Import van Belgisch fruit zal alleen plaats hebben, wanneer de handel er om vraagt. Twaalf jaar geëist wegens verraad. De procureur-fiscaal bij het Komt er in de toekomst inderdaadBijz. Gerechtshof te 's-Graven meer import, dan zal de Neder-hage heeft 12 jaar gevangenis landse fruitteler hieraan het hoofd straf geëist tegen de 60-jarige i moeten bieden door verbetering i Haagse kapper E J. J. van Heel, van de kwaliteit. j aan wie ten laste was gelegd, j Van de 430.000 ton, welke de 1 dat hij in 1944 zijn schoondoch-i oogst 1947 bedroeg, moet 70 pCt ter had opgedragen, een in zijn j in een tijdvak van vier maandenzaak gekapte Joodse mevrouw worden geconsumeerd. Hieruitstam te volgen om te zien waar blijkt het grote belang van sprei-zy woonde. Daarna zou hij het ding door vergroting van bewaar- adres hebben medegedeeld aan mogelijkheid. Medegedeeld werd - een ciiënte van hem, die lid van nog, dat het teleurstelling heeft de n.S.B. en van oorsprong gewekt, dat door het ministerie Duitse was, tengevolge waarvan van wederopbouw in 1948 zeer meVrouw Stam en haar echt- weinig gelegenheid is gegeven tot genoot waren gearresteerd en bouw van koelhuizen en dat er gedeporteerd. Zij zijn geen van voor 1949 in het geheel geen bouw beiden teruggekeerd, vergunningen voor dat doel zul len worden afgegeven. (Ingez. mededeling, advert.) VITA VONK BIRO'S EYE Yruf Ét «rfeeafo WINTERZON KRISTAL Door de regeringen van Australië, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten is een over eenkomst gesloten om het ex perimenteercentrum voor lange- afstandraketten te Woomera in de binnenlanden van Centraal- Australië te maken tot 't groot ste ter wereld. De Amerikanen zullen hier de uitwerking van hun nieuwste lange-afstandra- ketten bestuderen. Deze projec tielen zullen als explosieve la ding een atoombom meevoeren. Zij worden langs radiografische weg op het doel gericht. De zandwoestijnen van Nieuw-Me- xico, die tot nu toe voor derge lijke experimenten werden ge bruikt, zijn te klein om deze nieuwste oorlogswapens te pro beren. Dank zij hulp van twee Engelsen op het nippertje gered. De Nederlandse kustvaarder „Zeeland" van de firma Meul man te Groningen, metende 230 ton, is mede dank zij de hulp verlening door twee Engelse broers nog op het nippertje in veilige haven aangekomen. Het schip, met een bemanning van vijf koppen plus de vrouw van de kapitein en twee kinderen aan boord, was uit Plymouth leeg op weg naar Newlyn om stenen te laden, toen het in de ruist verdwaalde, op een klip stootte en snel water begon te maken. De kapitein, S. Havinga uit Groningen, stelde de mist hoorn in werking. Het geloei werd gehoord door twee jonge En gelsen. de gebroeders William Thornily, die bij de Engelse ma rine dient, en Garven Thornily, student, vertoevende in 't kust- plaatsje Perranuthr.oe. De jonge mannen sprongen onmiddellijk uit bed, renden naar het strand, zetten een rubberboot uit en roeiden in rl -> richting van waaruit het geluid van de mist hoorn kwam, totdat zij contact kregen met de „Zeeland". Zij gingen aan boord van de kust vaarder en gaven de kapitein precies zijn positie cp. De „Zee land" koerste met behulp van aan het „Internationale Steun- de gegeven aanwijzingen naar fonds voor de Jeugd" is overge- Penzance (Cornwall), de dichtst De Unrrac, de eerste internati onale organisatie, die is ingesteld om de uit de oorlog voortgespro ten noden te lenigen, heeft offi cieel opgehouden te bestaan. Het hoofdbestuur, dat voor de eerste maal te Washington is bij eengekomen, heeft medegedeeld, dat een bedrag van 1.700.000 dol lar, waarover het nog beschikt, .Internationale Steun- Dat wil een 46-jarige in Rusland geboren, thans te Londen wonende vrouw van een schilder en beeldhouwer uit Washington. Zij brengt de gezondheidsleer in ver warring door uitsluitend jp vruchten- en groentesap te leven, aldus meldt Reuter, en gelooft de leeftijd van 150 jaar te kunnen halen. Twee jaar lang is honig de meest vaste substantie ge weest, die zij eet, en toch be vindt zij zich in buitenge woon goede gezondheid. Zij verricht bezigheden, die veel meer inspanning vergen dan gewoonlijk van het vrouwe lijk geslacht gevraagd wordt. Verleden jaar heeft zij in Zwitserland 52 dagen gevast. Dit jaar wil zij weer naar Zwitserland gaan en dan minstens 60 dagen vasten. Zij wil er achter komen, of het menselijk lichaam kan volstaan met alleen aan zon en lucht voedsel te ontlenen. De vrouw beweert zich nooit vermoeid te voelen, hoewel zij per nacht slechts 4 of 5 uur slaapt. Overdag loopt zij meestal een paar kilometer hard in een Londens park. Opheffing van zuiveldistributie per 15 April, Rijbewijzen voor doven. Na raadpleging van het Medisch Psychologisch Verkeerstechnisch College heeft de K.N.A.C. zioh an dermaal gewend tot de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland met verzoek te be- vorderen, dat aan doven voorzien van een gehoorapparaat een rij- j bewijs zal worden uitgereikt. Het College is van oordeel, dat hardhorendheid, resp. doofheid, andere zintuigen scherpt en een bestuurder dubbel voorzichtig maakt. Niet de dove, maar de psychologisch ongeschikte be stuurders zijn een gevaar op de weg. Wordt de doofheid opgeheven door een gehoorapparaat, dan is er volgens bedoeld College geen en kele aanleiding zo'n bestuurder een rijbewijs te onthouden. De K.N.A.C. heeft zich met een overeenkomstig verzoek gewend tot de Minister van Verkeer en Waterstaat. Tijdens het debat over de in- i krimping van de begroting der rantsoeneringsdiensten, dat giste- i ren in de Franse nationale verga- dering plaats had, heeft minister- president Qeuille in verband met de voedselvoorziening van Fran- krijk o.m. de nagenoeg volledige afschaffing van de bovengenoemde diensten in het vooruitzicht ge steld. ,,31 December van dit jaar", aldus Qeuille, „zullen de rant soeneringsdiensten, tot het aller noodzakelijkste zijn beperkt. Het grootste gedeelte van het perso neel zal voor die datum worden ontslagen. „De regering", zo zeide Qeuille verder, „heeft alle arti kelen, die in voldoende hoeveel heid voorhanden zijn, vrijgegeven. Zo zullen van 15 April af de melk de boter en de kaas van de bon komen, de rantsoenering van vet ten, aldus de minister-president, moet nog worden gehandhaafd. Wat de suiker betreft, zijn pro ductie en verbruik nagenoeg in evenwicht, maar men zal op de opbrengst van de komende oogst moeten wachten, alvorens een de finitieve beslissing te kunnen ne men." „De graanvoorraden", zo be sloot Qeuille, „zijn toereikend, maar de mobilisatie van de voor- handenzijnde hoeveelheid moet sneller geschieden. Men moet ech ter nog afwachten, of de komende oogst gunstig zal zijn. Zo dit niet het geval is, zal Frankrijk graan moeten invoeren, of het verbruik moeten beperken. Ik meen echter dat die minder gunstige vooruit zichten niet in vervulling zullen gaan". vim REALISME. De N.R.Crt. geeft een beschou wing over de Indische kwestie en spreekt met instemming van een doorbrekend realisme bij onze regering. Het blad is verheugd, dat de regering zich meer plaatst op de bodem der werkelijkheid, d.w.z. dat zij achter de feiten aan blijft draven. Alleen zou ze nog wat sneller moeten lopen. De republikeinse „regering" moet terug naar Djogja. Èn voor die terugkeer moet niet herstel van orde en rust als voorwaarde worden gesteld. Immers, als de republiek weer in Djogja zetelt, zal zij daartoe veel beter in staat zijn, omdat haar orders in welke rich ting? dan veel meer effect zullen hebben. Een triomphale restauratie, zal door onze troepen moeilijk worden verteerd inderdaad! ficieuze blad „Etelaat". De Per- en onder de bevolking angst zische regering heeft een pro- en vrees veroorzaken, maar daar zal dan iets op gevonden moe ten worden. Invoer van fotofilmpjes in Frankrijk. De K.N.A.C. deelt mede, dat het aan buitenlanders, die Fran krijk binnenkomen, is toegestaan, tien filmrollen in plaats van twee zoals tot dusver gold, mede te ne men, mits zij tezamen met een fototoestel of filmapparaat, waar voor zij moeten worden gebruikt, worden ingevoerd. Dit geldt al leen voor reizigers, die zich niet blijvend in Frankrijk vestigen. SOWJET-RUSSISCH-PERZISCH GRENSINCIDENT. Sowj et-Russische grenswach ten zijn 80 km. op Perzisch grondgebied doorgedrongen en hebben Perzische soldaten aan gevallen", aldus meldde het of- testnota gezonden. DE EERSTE DRUIVEN. Te Kwintsheul in het West- land bracht de tuinder A. van der Knaap de eerste druiver. uit de warme kas van de soort Frankenthalers ter veiling. De prijs was fl.per ons. Hoofdzaak is, dat op realisti sche gronden wordt gewerkt. Nu, wat dit betreft, kan het blad, naar het mij voorkomt, ge rust zijn. De regering heeft tot nu tee niet anders gedaan. Haar slik vermogen is verbazingwekkend. K.L.M. vestigde record. De K.L.M. Constellation Gouda onder gezagvoerder Wilkin, heeft een record gevestigd door de eer ste commerciële non-stopvlucht AmsterdamNew York te maken. Tot dusverre werd op deze rou- j te steeds een tussenlanding .te Gandar of Prestwick gemaakt. De maohine vervoerde bijna 1500 kg vracht en 3 passagiers en legde de afstand van ongeveer 6000 km af in 14 uur en 54 min. i maakt. Het laatste financiële verslag, dat gisteren is verschenen, maakt melding van het vele werk, dat sedert Maart is verricht. De Un rra heeft gedurende haar bestaan gelden en goederen ontvangen ten bedrage van 3.968.392 dollar. 92.82 pCt van deze som is ge bruikt voor de hulpverlening aan door de oorlog getroffen landen. bijzijnde haven, en kwam daar juist aan toen het binnendrin gende water de machine tot stil stand bracht. President Truman heeft het verzoek om pensionnering op 1 Mei a.s. van admiraal Dewitt Clinton Ramsay, opperbevelheb ber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, ingewilligd. (Ingez. mededeling, advert.) Menig inwoner van Middelburg en vele Zeeuwen zouden wanneer menaeen enquête hield, tot hun schande moeten be kennen, dat zij weinig of niets afwisten van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en daarmee van het museum in de Wagenaarstraat te Middelburg. Menigeen zal U kunnen ver tellen van hetgeen hij gezien heeft in musea in andere ste den zowel in als buiten ons land, doch het museum in de Zeeuwse hoofdstad interesseert de Zeeuwen maar matig. We werden in deze wetenschap gestaafd voor het archief 1948 van het Zeeuwsch Genootschap, dat dezer dagen is verschenen. Eei bezoek immers van 1300 personen in 1946, dat in 1947 tot 1231 daalde, zegt op dit punt genoeg. In het jaarverslag over 1941 dat is opgenomen in het Ar chief 1948 van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen deelde Dr W. S. Unger mede, dat er gestreejd wordt naar een Zeeuws mu seum. Verder wordt melding gemaakt van een aantal be langrijke aanwinsten in de jaren 1946 en 1947. Aanwinsten. In de jaarverslagen wordt melding gemaakt van diverse aanwinsten zowel in 1946 als in 1947. Uit de legaat van De Bron de Vexela vermelden we de zil veren soepterrine met lepel, in 1835 door de gecommitteerde Ra den der grondeigenaren van Axel, Neuzen, Zaamslag en Hoek en van Axelambacht geschonken aan kolonel J. L, Baron De Bron de Vexela, comandant 5e dis trict 18301835. Verder werd uit deze legaat ontvangen een zilveren koffieservies (tête a tête), in 1935 geschonken door belanghebbenden in de polders, gelegen in het kanton Hulst. Jhr J. van Reigersberg Versluys vermaakte in hetzelfde jaar aan het Genootschap 2 bierkannen van Delfts aardewerk met wa pen De Haze Bomme, een zilve- i ren peperbus 1729 (Haags werk), een Delfts bord en een negental schilderijen. In het verslag wordt verder melding gemaakt van FEUILLETON 86. P. HORACE ROSE Thara barstte in een wilde, minachtende lach uit. „Niets zeggen!" fluisterde ik Treso toe. „Laat hem zijn gang gaan tot ik de kans krijg om he..i te kalmeren." .De regeringen eri hun grot° drie, hun conferenties en hun afgevaardigden, zij bedriegen zichzelf en maken de wereld ipts wijs," ging Thara verder. „Ter wijl ze weer praten om een nieuwe wereld op te bouwen op al de ruïnes van de oorlog, houden zij in hun gebalde vuis ten het wapen, dat bestemd is cm de wereld te vernietigen, die zij willen opbouwen. Maar ik ben het en niet zij, die de eerste atoombom zullen werpen. In deze bom, die ik hier in handen heb, bevindt zich een geconcentreerde hoeveelheid A.toom-energie, die oneindig groter is, dan waarvan men ge droomd heeft. De wetenschap gaat nooit t:- rug, altijd vooruit, soms vlug en soms langzaam. En nu zal ze voortgaan met vlugge, onhoud bare en onverwijld vlugge schreden verder, verder, voor waarts en weer voorwaarts, tot ze op de mensheid heeft gelegd oe totale middelen tot him eigen volkomen vernietiging. Maar vóór die dag zal de wereld iets zien, iets wat wij drieën, die hier staan bij de mond van de hel, aan de wereïd zullen mededelen, hoewel de wereld misschien niet zal weten, dat wij het waren die het vertelden." Thara hield even op, naar on ze verschrikte gezichten kijkend, die, zelfs in de donkerte van die plek, uitgedrukt moeten hebben de afgrijselijkheid die wij ge voelden. „Wat ik nu vertel verrast en verwart jullie", vervolgde hij. „Het lijkt jullie toe dat dit wel een vreemde plek en een tijd is om het te vertellen. Maar zo is het niet. Het is de juiste tijd en de juiste plaats. Een even juiste plaats, Faos, als jij koos toen je over mijn slapende chaam gebukt stond met d i t in je handen!" Met een snelle beweging ha?1- de Thara van onder zijn tuniek, waar hij hem aan zijn gordel had gehangen, de korte speer, die ik van Mozana had geleend en ironisch aan Treso had ge geven. „Hoe komt U daaraan?" vroeg ik. „Die heb ik in jou hut gevon den, Treso, toen jij bij je vader was. Ik nam dit stuk speelgoed mee, Faos, als een herinnering aan mijn bruidsdagen en natuur lijk besefte ik direct, toen Treso rnjj zo juist vertelde hoe ze mijn leven had gered, wat ze bedoel de. Ik draag je geen kwaad hart toe om wat je deed, Faos. Niet temin is het nu tijd om de re keningen te vereffenen en in het bijzonder mijn rekening met het noodlot, dat mij van mijn ver diende triomf beroofde, precies op het moment, dat die zege bin nen mijn bezit was." Weer hield hij zich stil. Hij hield nu het kleine zwarte voor werp in de ene hand en de korte speer in de andere hand. Plotse ling kwam er een woeste glin stering in zijn ogen. Zijn li chaam spande zich, zijn blik werd strak. Hij was net een wild beest op het punt van springen. Treso besefte het op hetzelfde ogenblik als ik. Zij opende haar de en met fonkelende ogen, scheen als een toren over mij te zijn. Ik merkte dat ik op zij werd gestoten. OnmiddeJlijk daarop begre ->p ik dat Treso zich tussen ons had geworpen. Wat er de volgende ogenblik ken gebeurde, kan ik niet zeg gen. Ik zag de speer in een flits neerkomen en voelde een scheut van pijn in mijn geheven arm. Ik voelde ook dat mijn wang was open gereten door de aan mijn gezicht voorbij gaande speer. Ik had mij ingespannen om de slag voor Treso af 'e slaan en had die in plaats daar van zelf opgevangen. Door de kracht van de stoot wankelde ik achteruit. Terwijl het feit, dat de conservator van Zelandia Illustrat dr W. S. Un ger in 1946 zich heeft bezig ge houden met de bewerking van het resterende deel der historie prenten. De beschrijving der aanwinsten werd voltooid, ter wijl tenslotte nog restte het in eenzetten van een catalogus, waarmee echter nog geruime tijd gemoeid zal zijn. Als aan winsten op dit gebied kunnen worden vermeld 10 kaarten be- treffende de inundatie van Zee land 1944'45, geschonken door de dienst Landoouwherstel en een verzameling prentkaarten van Zeeland geschonken door de heer C. E. Kruysse te Middel burg. De conservator van de zgn. Steenen Kamer, de heer P J. van der Feen, deelde mede. dat de heer J. A. Huybregtse te Burgh, die op 11 Juli 1940 over leed en voornamelijk op. Schou wen, maar ook elders in Zee land veel archaelogica verza melde, deze oudheidkundige collectie benevens vele photo- grafieën en aantekeningen heeft gelegateerd aan het Genoot schap. Een en ander is thans ge heel geordend. Aangekocht werd in 1946 ten slotte een bijna gave, vermoe delijk Karolingische kruik, ver sierd met een ongebruikelijke figuur van Pingsdorfer rode strepen, die werd gevonden te Westkapelle in 1945 of 1946 op aanzienlijke diepte in de grond. Dit jaarverslag, dat werd ;i- mengesteld door de toenmalige secretaris Mr J. G. Veltman Fruin, wordt gevolgd door dat over 1947, samengesteld door de wnd. secretaris Dr W. S. Unger. GEEN RARITEITENKABINET. De jongste verbetering, zo deelt Dr Unger verder mede, Tha- die in 1947 haar beslag kreeg, was het herstel van de porce- mij worstelen en waggelen. Tha ra scheen Treso naar de rand van het plateau te trekken. On der hun, nauwelijks op enkele meters, gaapte die afgrijselijke kloof. Worstelend wist ik op de lippen om te schreeuwen, maar j been te komen. Ik speelde het het was te laat. De speer boven zijn hoofd heffend, sprong Thara recht op mij af. Ik geloof waarlijk dat ik een seconde later zou zijn dood neergestort, met de speer door mijn hart. Als Treso niet gezien had wat er ging gebeuren. „Terug, terug, anders zal hij je doden!" gilde ze. Maar zelfs al had ik daar de tijd voor ge had, dan nog zou er geen ruim te zijn geweest om mij te be wegen. Thara, razend van woe- klaar Treso om haar middel te grijpen en haar met bovenmen selijke inspanning aan de klau wen van een krankzinnige .e ontrukken. Wij vielen achteruit, hijgend, dodelijk verschrikt, uit geput en hulpeloos om ons tc verdedigen, want nog had Tha ra de bom. De speer was In de kloof gevallen en was klette rend en glijdend vei-1 wen -n langs het gladde, kronkelende pad naar het duistere middel punt van de aarde. leinkast in de leeskamer, om praktische redenen wel is waar niet geheel in de oorspronke lijke vormen, maar toch een grote verbetering bij de grauwe toestand daarvan, die tot voor kort bestond. Dank wordt dan gebracht aan het gemeente-be stuur, dat het streven naar ver betering heeft begrepen en een deel van het fraaie bezit, dat bestemd is voor de aankleding van het gerestaureerde gothi- sche stadhuis aan het Zeeuwsch Genootschap in bruikleen af stond. BESTUUR EN LEDEN. Als verdere aanwinsten in 1947 noemt Dr Unger de ver zameling portretten van de fa milie Van Citters. Niet minder dan 48 schilderijen, w.o. overi gens 19 copieën van 1917 naar van Cittersportretten uit dit en andere musea, 5 pastels en 10 mineaturen, kwamen in het bezit van het Genootschap. De plaats ruimte ontbrak om deze gehele collectie te exposeren en men is er toe overgegaan om buiten datgene, wat reeds aanwezig was, 16 schilderijen, een pastel en enkele miniaturen ten toon te stellen. Het bestuur, zo wordt nog op gemerkt, is gaarne bereid om uit datgene, wat nog in depot is, in bruikleen af te staan aan andere Zeeuwse verzamelingen, waar door het doel van de schenkin gen zo goed mogelijk wordt vervuld. Zo werden destijds reeds onderhandelingen gevoerd met het gemeentebestuur van Vlissingen. Voor Zeelandia Il lustratie kwam men in het bezit van 34 bladen met foto's van tussen 1911 en 1927 in de Schel de gestrande schepen, bijeen ge bracht en geschonken door de heer P. de Bruyne. Het ledental bestond op 1 Januari 1949 uit één ere-lid, 500 leden en 21 directeuren. Het be stuur was samengesteld als volgt; Dr B. D. H. Tellegen. voorzitter, Dr W. S. Unger, wr.d. secretaris, Mr J. H. C. Heyse, thesaurier en Dr II. W. Fortgens en Ir H. D. J. Swaters, leden. Naast de genoemde jaarver slagen en een naamlijst van ere leden, directeuren en leden, be vat het archief 1948 diverse bij dragen. Mr H. Hardenberg schreef een artikel over de Ne- halennia-reliëfs, M. K. Elisabeth Gottschalk wijdde enkele blad zijden aan de oudste kartugra- fische weergave van een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. ter wijl Dr J. Kleijntjens S. J. de Jesuitenstaties in Zeeland be spreekt. Van de hand van Dr Unger tenslotte vindt men een beschrijving van Cornells Go liath, kaartenmaker en be stuursambtenaar. Dit is het :ient, dat men in de Waalsdorper duinen, en kele tientallen meters verwij derd van de plaats, waar op 11 Maart 1941 de eerste Neder landse verzetsstrijders werden vermoord, wil oprichten. Vu or de gebronsde kruisen zal een kalksteen worden geplaatst, waarin een gedenkplaat van het zelfde materiaal is aangebracht. Dit monument zal f13.000 kos ten. Daar de Commissie Nationale Herdenking het niet juist acl.t, voor dit doel geldelijke steun van de regering te vragen, duet zij nogmaals een beroep op het Nederlandse volk, om iets bij te dragen voor de eenvoudige ver zorging van de plaats waar 269 personen uit het gehele land door de bezetter werden doodge schoten. Men kan op giro 1713 ten name van de Commissie Na tionale Herdenking bijdragen storten. Wanneer vóór 15 April de nodige f 13.000 bijeen z'jn, zal het gedenkteken op 1 Mei a.s. gebouwd, kunnen worden. Belangrijke ontdekking in Egyptische graven. Te Sakkara, 16 km ten Zuiden van de Gizeh-Pyramides en ten Westen van Cairo, heeft men toe vallig een zeer belangrijke ar- ehaeologiseiie ontdekking gedaan, die misschien licht zal werpen op de nog onopgeloste geheimen van de pyramiden en het leven der Pharaoh's, zo meldt Reuter uit Caïro. Bij het gelijkmaken van een terrein legden arbeiders een 20 m diepe put bloot, die naar cata comben of grafkamers leidde. De ze waren in de rotsachtige onder laag uitgehouwen. In deze kamers vond men zes ongeschonden sar- cophagen van cederhout. Zij stam men uit de 26ste dynastie (ze vende eeuw voor Christus). Men trof hier 360 beeldjes van licht groen aardewerk aan en vermoedt dat zij schildwachten voorstellen, die de graven bewaakten. Volgens diplomatieke kringen te Cairo zullen de Arabische staten op de volgende algemene vergadering der V.N. hun steun geven aan de motie van Brazilië, waarin verzocht wordt de resolu tie van 1946, die Spanje „iso leerde', ongedaan te maken. Bakkersarbeid tijdens de feestdagen. In verband met Pasen, de Na tionale Feestdag, Hemelvaarts dag en Pinksteren is liet aan bakkerijen toegestaan om in de week van 11 tot en met 16 April op 4, 6, 7 en 25 Mei, op 3 en 4 Juni de mannelijke arbeiders van achttien jaar en ouder maximaal elf uur per dag te laten wer ken. Deze werktijd moet gelegen zijn tussen 's morgens 7 en 's avonds 8 uur; in de Goede Week mag de werktijd met meer dan 60 uur in totaal bedragen. Op 30 April mag het brood van acht uur 's morgens af worden verkocht of afgeleverd. Te Canton en Longdate (Okla homa) heeft een geweldige orkaan gewoed. Eén persoon werd gedood, vijftien personen werden gewond. De materiële schade is aanzien lijk. Te Jehore Baliroe zijn twee ma keer, dat een vrouw deze onder- na de uitroeping van de noodtoe stand in Malakka zijn thans 55 personen geëxecuteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2