ZEEUWSCH DAGBLAD L LAATSTE NIEOWS. NIEUWS Officieren Nationale Reserve beëdigd. Tweede Kamer sceptisch tegenover grenscorrecties. Gemeente-secretaris van Middelburg jubileert vandaag. Zeeland niet met andere provincies over één kam scheren. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zondagsheiliging en tentoonstelling. Bouwplan 1948 zal 1800 millioen kosten. Indonesische kwestie voor de V. N.? West-Javanen over naar Nederlanders. Vleesrantsoen wordt 250 gram per week. dertien veteranen zwoeren trouw. Lt. Kol. de Feyter comman deerde defilerend bataljon. Geen kat in de zak kopen. DRANKBESTRIJDING. De heer J. Ph. Koene 25 jaar in gemeentedienst. I I r)n? b Ji i zeg ni. in do overtuiging hun land daar SNIPPER de bilt zegt: Uitgave Sm. ting „Zeeuwsch Dagotad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1218 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 1 -APRIL, 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen Biezelinge; Ds J S. Hartjes Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg, H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tliolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.14 u., onder 19.14 u. Maan op 7.21 u., onder 0.00 u. Hoogwater op Zaterdag 2 April: Vlissingen: 3.59 u. 1.88 m., 16.18 u. 1.86 m. Terneuzen: 4.24 u. 2.05 m., 16.46 u. 2.03 m. Wemeldinge: 5.46 u. 1.55 m-, 18.05 u. 1.57 m. Van 19 Augustus tot 19 Sep tember zal te Amsterdam een tentoonstelling „Jeugd in Nederland" worden gehouden. Toen' aan verschillende Chris telijke jeugdorganisaties ge vraagd werd mee te doen, heb ben sommige geantwoord, dat nj tot medewerking gaarne be reid waren, mits de tentoonstel ling op Zondag gesloten blijlt. Daartegen is prof. van Niftr-k in „De Hervormde Kerk" in het geweer gekomen. Hij wijst er op, dat hier niet zozeer het gezag van Go Is Woord in het geding is als wel het prestige van het Christelijk volksdeel, dat hier een wettisch standpunt wordt ingenomen, en dat men, door zo te handelen, zij het dan met goede bedoe lingen, ttisscn Christus en het Nederlandse volk in gaat staan. Iiever aldus prof. van -* Niftrik dan de Zon dagsheiliging een gebod Gods te noemen, spreek ik van een gave Gods. De Zondag komt ons zeg gen, dat God de Heere de tijd en al wat er in de tijd geschiedt, doorbreekt met Zijn genade. Na zes dagen de rustdag. Elke Zondag een teken der toekomst: belofte en voorzeg ging van de rust, die er over blijft voor het volk van God. Wjj mogen de eeuwige Sabbat al reeds in dit leven aanvangev Wij mogen nu al zingen van Gods goedertierenheden, zoals wij het eeuwig zullen mogen doen. Elke Zondag komt er ons aan herinneren dat wij de grote Sabbat Gods tegemoet mogen leven. Daarom heiliging van de Zondag! Gebod, ómdat het ga ve, genade is. De profeet Ezechiël zegt als Gods mond: „Daartoe ook gaf ik hun mijn Sabbatten, om een teken te zijn tussen Mij en hen" (20 12). De eis van Zondags heiliging heb ik reeds 25 jaar geleden horen verdedigen door de vrijzinnige Prof. Dr G. J. Heering in een preek over de geciteerde tekst, welke preek ik na 25 jaren nog niet vergeten ben. Het zijn niet alleen de neo- Calvinisten, die van Zondags heiliging weten. f") ver de gave en eis van Zon- dagsheiliging zijn wij het eens. De vraag is alleen maar hoe de Zondag geheiligd moet worden. Sommigen hebben het antwoord klaar: door alles te sluiten! Ik moet zeggen, dat mij dit veel te wettisch is. De Tien Geboden zijn niet tien comman do's. die volgens krijgsdiscipline gehoorzaamd moeten worden. De Wet is gegeven bij de Verbonds- sluiting. De Wet kan alleen maar in het licht van het Evangelie verklaard en waarlijk gehoor zaamd worden. Met een argu mentatie van „Befehl ist Befehl" zijn wij in de sfeer van de bijbel niet klaar. Het is mij bij de begrafenis sen van zéér vrome, maar wet tische mensen in mijn diverse gemeenten altijd weer opgevallen hoeveel goddeloze bloedverwan ten. zonen en neven deze vrome lieden hadden. Ik heb er wel naar geïnformeerd, en het ant woord was altijd hetzelfde: op gevoed in de sfeer van „Raak niet. en smaak niet, en roer niet aan!", en later.... nihilisme als reactie! Ik ben er van overtuigd, dat zij, die thans Zondagsheiliging propageren dis één groot ver bod: geen voetbal, geen ten- toonsteling niets! in weerwil van hun goede bedoelingen tus sen Christus en het Nederlandse volk in staan. De Zondag is be stemd tot de dienst van God. De Zondag is ons óók gegeven tot gepaste ontspanning. De voetbal is beter dan het slente ren langs de straat met de daar aan verbonden baldadigheid. En menige dominee moet zich in een dorp. waar niets te doen is op Zondag, bij het Zondagsmid- dagse slenteren langs de wegen toch wel eens hebben afge vraagd, of een sportterrein geen uitkomst zou bicden. Maar hij kan geen initiatief nemen, want het is onchristelijk.... Begroting van Wederopb ouw in de Eerste Kamer. (Van onze parlementaire redacteur.) Na minister Spitzen mocht minister In 't Veld plaatsnemen ach ter de regeringstafel in de Eerste Kamer. Ofschoon men zou den ken, dat de Eerste Kamerleden het een oud-collega niet al te moeilijk zou maken is het wel gebleken, dat niets minder waar is dan dat. „Ik hoop dat minister In 't Veld niet uit 't Veld zal zijn geslagen", zeide de heer Tjalma (A.R.) terecht. noot van de minister, Woudenberg (Arb.). Fel van leer trok de heer Kraay- vanger (K.V.P.) Over het mini sterie van Wederopbouw had hij niet veel goeds te vertellen. Er zijn veel te veel ambtenaren, het aantal administrateurs is te groot en het aantal vakmensen te klein. Waarom, niet eerst' gezorgd dat alle krachten waren ingespannen om de materiaalproductie te ver hogen? Dan zouden we nu een stuk verder geweest zijn. Wil men wat bereiken in de woningbouw dan zal het particulier initiatief volkomen moeten worden uitge buit zei de heer Kraayvanger. Het was de heer Tjalma (A.R.), die de voorspellingen van de mi nister voor de komende tien jaar wel een beetje gewaagd vond. Uit voerig sprak deze afgevaardigde over de bepaling en de verdeling van het bouwvolume. Het critisch geluid ontbrak daarbij zeker niet. Drente en Wal cheren hadden zijn volle aandacht terwijl het volgens hem tevens mogelijk moet zijn, dat gemeenten die vlot bouwen een surplus krijgen. Dit moet dan maar afgaan van die gemeenten, die hun contingent niet vol krijgen. Tevens zal de mo gelijkheid geschapen moeten wor den, dat men een paar honderd huizen meer toegewezen krijgt, teneinde de krotwoningen tot het verleden te doen behoren. Duplex- woningen was voor deze spreker een eis. De heer Nijkamp (K.V.P.) was hier daarentegen niet enthousiast voor. Een andere A.R.-spreker was de heer Schipper, die het pleit voer de voor de confessionele woning bouwverenigingen. De geestelijke verzorging van de bouwarbeiders in de kampen.moet z.i. alleen toebehoren aan de ker ken. SALUUT VOOR ZEELAND. Stamp geen confessionele wo ningbouwvereniging uit de grond, zeide de heer Reijers (C.H.) tot de confessionele vakbonden. Het gaat om het verkrijgen van een goede woning. Overigens onderstreepte hij het betoog van de heer Kraayvanger. Daarmede was hij het roerend eens. Verder bracht hij een saluut aan Zeeland. „Scheer deze pro vincie niet over één kam met de anderen". Daarvoor heeft zij te veel aan onze bevrijding bijgedra gen". Er werd ook nog een enthou siast woord over het ministerie gesproken. Dat deed de partijge Australië en India hebben gis teren verzocht om de Indonesische kwestie aan de algemene vergade ring van de Ver. Naties voor te leggen. De Indonesische kwestie staat nog steeds op de agenda van de eiligheidsraad doch het is moge lijk, dat de algemene vergadering de kwestie ook bespreekt, of schoon er geen aanbevelingen mo gen worden uitgebracht. ONWELRIEKENDE EXPORT. De opmerking van de heer Enige wagens van de Vuil Afvoer Mij met Haags stadvuildat Schipper (A.R.) over de geeste- anders naar Wijster in de provincie Drente gaat om daar_in lijke verzorging in de kampen ge tuigde volgens hem van onver draagzaamheid en verwatenheid. MINISTER AAN 'T M OORD. Omstreeks vier uur kwam mi nister In 't Veld aan het woord. Laten we eerst behoorlijk decen traliseren, zei hij, dan krijgen we een goed overzicht van het appa- raat. Langzamerhand zijn we daar mee klaar. Dit heeft een belang- rijke vermindering van het aan-1 tal personeel tengevolge gehad. een broeiproces tot compost te worden verwerkt, zijn naar De nemarken gestuurd, waar het langs een andere weg, het zgn. Dano-systeem, in compost wordt omgezet. De wagens met Dano- compost zijn thans naar ons land teruggekeerd en het Land bouw proefstation en het Bodemkundig Instituut te Groningen zullen nu proefnemingen verrichten op verschillende grondsoor ten om na te gaan, welke soorten compost de beste resultaten opleveren. Medewerkers van het landbouwproefstation bezig met het uit storten uan de uersciiiHende soorten compost op de klei-proef- velde7i te XJlrum. Op 1 Januari 1948 waren er 7100 ambtenaren, op 1 Maart j.I. nog 5661 en nog steeds zal de be zuiniging verder doorwerken. De levering van slachtvee in Pracht initiatie!! van Mij. „Zeeland". Blinden en geleiders half geld. De stoomvaartmaatschappij Aangaande het bouwplan deelde het binnenland verloopt zodanig, i „Zeeland" heeft een gereduceerd de minister mede, dat dit eigenlijk dat voor de volgende veertien- passagetarief ingevoerd voor blin- afhankelijk is van de materialen- daagse distribulieperiode het den en hun geleiders, die naar positie. Er zijn geen deviezen be- vleesrantsoen op 250 gram per 1 Engeland willen oversteken. Zo- schikbaar om voldoende in te voe- week lean worden gebracht. wel de blinde als zijn geleider zal ren. De omvang van het huidige In de bonnenlijst van volgen- j slechts de helft van de -prijs van bouwplan hedraagt rond 1100 de week Donderdag zullen der- het biljet behoeven te betalen. millioen gulden. Het zal echter halve bonnen worden aangewe- stijgen tot 1800 millioen. zen voor 500 gram vlees. Er is gelukkig een ontspanning - op de arbeidsmarkt ingetreden. Minister Stikker sprak met De bewindsman toonde zich nog Acheson over Indonesië, een voortreffelijk propagandist voor de butlinkampen. ,Mr Stikker de Nederlandse mi- Toen was het vijf uur, de hoog-m.ster yan buitenlandse Zaken, en ste tijd voor onze Senatoren. Amerikaniure ambtS8eaoot Dinsdagmiddag zet de Eerste Ka- Acheson hebben tijdens een onder- mer deze behandeling voort. Zeeuwsch-Vlaanderen vlagt. Het besluit van de Eerste Ka mer om het voorstel tot wederin voering van de veergelden op de Westerschelde voorlopig terug te nemen, heeft alom in Zeeuwsch- Viaanderen grote voldoening ge wekt. De bevolking stak overal spon taan de driekleur uit. houd, dat twee uur duurde, van mening gewisseld over doelmatige en snelle methodes om tot een re geling in Indonesië te komen en verder het Atlantisch Verdrag en algemene West-Europese kwesties besproken. Acheson heeft doen uitkomen, dat de Amerikaanse regering van harte hoopt, dat de instructies van de Veiligheidsraad aan Indonesië, 23 Maart gegeven, zö spoedig mo gelijk zullen worden uitgevoerd. De „Zeeland" heeft bovendien gezorgd, dat deze regeling niet alleen geldt voor de dag- en nacht-boten, maar ook voor het spoortraject naar Londen. De Mij. „Zeeland" is de eerste scheepvaartonderneming ter we reld, die de blinden ontheft van de extra-reiskosten voor de ge leiders. (Van onze Utrechtse correspondent) Op het terrein van de Krom houtkazerne te Utrecht had giste ren de beëdiging plaats van der tien officieren. Een dergelijke plechtigheid komt wei vaker voor maar deze keer was er iets bijzon ders aan. Inplaats van jongeman nen legden grijze militairen de eed af. Het waren namelijk gepeusion- neerde officieren en reservisten, die weer in dienst traden om leidinggevende plaatsen bij de Nat. Reserve in te nemen. Vandaar, dat deze beëdiging ge schiedde door de chel' van de ge nerale staf, luitenant-generaal mr H. J. Kruis. Voor deze gelegen heid stond een bataljon vrijwilli gere van de Nationale Reserve aangetreden, onder commando van luitenant-kolonel de Feijter, districtscommandant van de Na tionale Reserve in Zeeland. Ook de Koninklijke Militaire Ka pel onder leiding van kapitein Ro- cus van Yperen was aanwezig. Zo kreeg het geheel wel een bijzon dere kleur. Beëdigd werden de res. kolonels C. de longh, J. C. A. Meijer, G. A. Geel en H. A. M. Latour, de res, luitenants-kolonel A. V. M. J. M. Goulmy, C. A. van Beek, P. H. Oudt, J. H. Koole, A. K. Langen- hagen en L. H. Mulder; de res.- majoor S. Bestebreurtje van de molordienst; de res.-kapitein D. Wildeboer en de res.-le luit. G. A. Hueting. Allen dienst doende bij de Nationale Reserve. Nadat de K.M.K. met de lonen van het „Wien Neerlands Bloed" de plechtigheid had ingeleid, in specteerde generaal Kruis de op gestelde troepen. Vervolgens werd Roken voor het Koningin Juliana-fonds. Kleurige affiches in sigaren winkels zullen vanaf vandaag rokend Nederland aansporen tot het kopen van bonvi'ije sigaret ten met toeslag voor het Konin gin Julianafonds. Dit fonds is in gesteld ter bevordering van het maatschappelijk werk in Neder land. De correcties in de Nederlands-Duitse grens. De commissie van rapporteurs uit (le Tweede Kamer heeft het voorlopig veslag uitgebracht over het wetsontwerp voor het tref fen van voorzieningen in verhand met de correcties in de Neder lands-Duitse grens. Van verschillende zijden werd ernstige teleur stelling geuit over de gehele kwestie van de grenswijziging, zo staat er in het rapport. West-Duitsland hebben bezet. Ware dit wel het geval, dan zou er althans over de technische cor recties welke van Nederlandse zijde werden gevraagd veel spoe diger overeenstemming zijn be reikt. Sommige leden voelden weinig voor de grote correcties, zij zagen er een zodanige aantasting van de Duitse economie in, dat Nederland daar zelf schade door zou lijden. Andere leden meenden echter, dat van de 25 milliard gulden schade aan Nederland berokkend Duits land toch wel een deel kan ver goeden door gebiedsafstand. GEEN KAT IN DE ZAK. Vele leden waren er niet van Het heeft bijna vier jaar moe ten duren voordat overeenstem ming werd bereikt omtrent enkele grenscorrecties van voorlopige aard, die dan bovendien nog van zeer beperkte omvang en strek king zijn. Blijkbaar, zo zeiden de Kamerleden in 't algemeen, be staat er niet alleen in Duitsland geen besef van hetgeen dit land Nederland heeft aangedaan ge tuige met misbaar waarmee de voorgenomen correcties zijn be groet doch helaas evenmin in voldoends mate bij de landen, die correcties inderdaad door ons land moeten worden aanvaard. Om dit te kunnen beoordelen, zal de Ka mer, zo meenden zij, over meer inlichtingen moeten beschikken. De Kamer zal de omvang der cor recties moeten weten en op de hoogte van de voor- en nadelen moeten zijn, omdat de Volksver tegenwoordiging anders wel eens een kat in de zak zou kunnen ko pen. Van groot belang achtten deze leden ook de eventuele ge volgen van de correcties en de vraag of, wanneer deze correcties aanvaard zijn, alle aanspraken op ander gebied nietig verklaard worden en er van eigenlijke her stelbetaling geen sprake meer is. Er waren ook leden, die liever van dergelijke geringe correcties afzagen, omdat ze de kans groot achten, dat de nadelen groter zijn dan de voordelen. Het zou volgens hen, misschien juister zijn geweest een fiere af wijzende houding aan te nemen. Maandag a.s. zal een Belgische delegatie te Londen onderhande lingen openen, in de hoop een op lossing te vinden voor de crisis, welke de Belgische diarnantindu- overtuigd, dat de voorgestelde 1 strie bedreigt. A. Flink nam afscheid van Duvekots Graanhandel te Goes. Donderdagmiddag heeft in hotel „Centraal" te Goes, de heer J. A. Flink, procuratiehouder bij Duve kots Graanhandel N.V. te Goes na 47-jarige dienst afscheid geno men van de firma en het perso neel. „Een steun, een raadsman en een vriend", zo noemde de heer C. Duvekot hem, toen hij de schei dende procuratiehouder en zijn echtgenote dankte voor hetgeen hij in deze 47 jaren had gedaan. Spreker schetste de groei van de zaak en haalde tal van aardige herinneringen op. Nadat hij hem een gezegende levensavond had toegewenst, overhandigde hij de heer Flink het ontwerp van een zeer mooi wandbord dat door de Fa. Goedewagen zal worden ver vaardigd en waarin duidelijk de band tussen de scheidende procu ratiehouder en de N.V. tot uiting is gebracht. Ook uit de woorden der andere sprekers, afgevaardigden van het personeel, bleek, hoe zeer geacht en tevens populair de heer Flink is. Achtereenvolgens spraken de magazijnchef P. Geene, de boek houder G. de Kok, de heer Chr. Duvekot en de heer J. Oenen, vertegenwoordiger uit Amsterdam. Voor de aangename relaties, ontstaan tussen de Bank voor Zeeland en de N.V. dankte de di recteur dier bank, de heer A. J. Koppe. „Het valt me zeer moeilijk na 47 jaar liet werk uit handen te leg gen", sprak de heer Flink, toen het aanstellingsbesluit voorgele zen, terwijl de K.M.K. zacht het Wilhelmus liet horen. Toen legde man voor man de eed af. F,n zwaar en statig klon ken de oude stemmen over het terrein. GEEN FORMALITEIT. „Ik behoef u niet te wijzen op de betekenis van deze eed", zei generaal Kruis in zijn toespraak tot de dertien veteranen. „Gij al len hebt reeds vele jaren onder de eed gestaan. Toch hebt u hier niet te doen met een formaliteit. Het is een waardevolle plechtig heid met het oog op de taak die u thans wordt opgelegd". Ook tot de troepen richtte de generaal het woord en wees de mannen, die liet eerste onderdeel van de Nationale Reserve vormen, op hun verantwoordelijkheid. Nadien defeleerden de troepen langs het corps nieuwe officieren en de genodigden. De Nationale Reserve beschikt nog niet over een eigen vaandeL Wel dragen de leden een embleem op hun rechterarm, te weten een wit vierkant met blauwe blokken boven een rood schild met geel kruis. In de internationale vlag- gencode beelden deze tekens de letters N en R uit. Men meldt ons: De Zeeuwse Bond van Afdelingen der Geref. Vereniging voor Drankbestrijding hoopt op Zaterdag 2 April a.s. te Goes te vergaderen. Daar liet alcoholgebruik de laatste tijd sterk toeneemt, in me nig gezin de funeste gevolgen reeds merkbaar zijn en met name de jeugd wordt bedreigd (in het Zeeuwsch Dagblad werd er reeds meermalen op gewezen, hoe het alcoholisme hier en daar schrik barende afmetingen begint aan te nemen), zal beraadslaagd worden, wat ook in onze provincie kan ge daan worden, om de dreigende ge varen te keren. Daartoe is de medewerking van velen nodig. Daarom worden niet alleen leden en begunstigers, maar ook verdere belangstellenden uit genodigd ter vergadering aanwe zig te zijn. Afgevaardigden Zeeuwse kerkvoogdijen vergaderden. Gisteren vergaderden te Middel burg de afgevaardigden van de Zeeuwse kerkvoogdijen voor de verkiezing van vier leden in het Provinciaal College van Toezicht op het beheer van de kerkelijke goederen en fondsen van de Her vormde gemeenten in Zeeland. De heren Mr H. v. d. Beke Cal- lenfels te Middelburg, Mr H. F. Lantsheer te Oostkapelle en C. M. v. d. Broeke te Aardenburg, .verden herkozen, terwijl in de va cature ontstaan door bet overlij den van de heer A. de Feyter te Zaamslag gekozen werd de heer J. Vinke te Kloosterzande. Daarna werden verschillende aangelegen heden de kerkvoogdij rakende be sproken, waarbij o.a. vanwege de Comm. van Toezicht werd mede gedeeld, welke stappen de Com missies van Toeziciit hadden on- dernonien i.v.m. gerezen bezwa- va.n ren tegen het Ontwerp Kerkorde. S.s. Vijf bataljons van do Silivvangi- divisie in West-Java hebben /Joh t t ca r* i i. aan Nederlandse zijd© geschaard dat ik wel slenteren en sla- mee te dienen, pen mag, maar niet voetballen en niet naar een tentoonstelling.1 Tevens met de wens zo spoedig Het leven is vól tegenwoov- mogelijk met de Nederlandse troe- dig; ook voor jongis mensen. pc'n mede te werken tot bestrij- Het is onwerkelijk te zeggen: zeding van die stromingen, die na moeten maar op een werkdag de overdracht van de souvereini- naar die tentoonstelling gaan. De, teit de j°nS0 staat zouden bedrei- leeriingen van een middelbaregon- Dil deeIde de commandant school het ben tegenwoordig van West"Java' generaal-majoor nauwelijks tijd om eon catechi- Engels, mede. Deze heeft be- satie té bezoeken Weet menniiddelingspogingen in het werk dan heus niet in welke wereld £esteld om de divisie haar activi-1 „Op zichzelf vind ik liet in liet geheel geen prestatie om 25 jaar ergens in dienst te zijn, het is alleen een zaak van het uitvoeren van hetgeen men als plicht ziet en men moet natuurlijk plezier in liet werk hebben. Daarbij komt nog, dat wanneer ik iets voor Middelburg heb kunnen doen, (lit is gebeurd dank zij de prettige samenwerking met het college van B. W.' wij leven? i teit te laten stoppen en te trach- j van de noodgemeenteraad op 1 Augustus 1945 als gemeente-se cretaris geïnstalleerd. BELEVENISSEN. De eerste jaren van mijn werk zaamheid op de gemeente-secre- 'tarie verliepen rustig, zo vertelde dié graag op de voorgrond treedt, de h^r Koene ons, het leven en doch veel meer de werker achter de gemeente-administratie was de schermen. Toch zijn we er in toen nog met zo gecompliceerd als geslaagd, iets van achter die j tegenwoordig. De eerste moeilijk- schermen te vernemen en de heer kwamen eigenlijk pas met Koene was zo welwillend ons iets c möbilisatie in 1939. Vele maat- van het leven op de secretarie in Deze enkele zinnen, die de heer J. Ph. Koene, gemeente-secretaris gistermorgen sprak toen wij hem in verband met zijn 25-jarig ju bileum in dienst van de gemeente Middelburg even opzochten, type ren zijn persoon voldoende. Hij is nu eenmaal niet de man, Het is star, hard, onbarmhar- ten °.m eventueel federale troepen lig doctrinarisme om over Zon-Aan' 1 de afgelopen 25 jaar te vertellen. dagsheiliging te spreken gelijk sommigen doen. Deze trouw aan de Wet kon wel ©f ns ontrouw aan het Evangelie betekenen ..De Sabbat is gemaakt om de mens, niet de mens om oe Sabbat" (Mare. 2 27)." (In het volgend nummer hier over meer.) vankelijk verklaarde één bataljon zich bereid, later volgden de I andere. Gen.-maj. Engels sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze bataljons ook door de overige Siliwangitroepen zullen worden ingezien. Vredesonderhandelingen in China. ZIJN LOOPBAAN. De heer Koene werd op 1 April 1924 benoemd als commies en chef van de afdelingen Financiën en Onderwijs. Twaalf jaar later, in 1936, volgde de benoeming als hoofdcommies en in 1938 werd hij waarnemend secretaris, daar de heer S. A. Leverink als gemeen te-ontvanger werd aangesteld. In regelen moesten worden getroffen en de administratieve bemoeiin gen waren vele. Midden in deze drukte moesten maatregelen wor den getroffen om het Stadhuis zo veel mogelijk brandvrij te maken en de zolders werden dienovereen komstig ontruimd, waarbij de secretarie van boven naar bene den verhuisde. Ondanks de haast, die hier achter werd gezet, was men op 10 Mei 1940 niet klaar. Op die dag was men reeds vroeg op het Stadhuis, doch de werk Oosterschelde" voer omhoog. Gisterochtend om negen uur is in de mist de provinciale stoo n- boot „Oosterschelde", die de dienst onderhoudt tussen Katsche Veer en Zierikzee omhooggevaren - in de Zandkreek. Drie uur later j ontroerd dankte voor het ver- ^on sciüp op ejgen kracht los trouwen en de vriendschap, die komen. Het schip hieft radar aan hij m zijn diensttijd had mogen ge- boord doch de talloze bakens „ij nieten. Hij hoopte nog dikwijls tejde ondiepten en de tonnen z.jn ,°P nde W^mede slecht te onderscheidt waar hij zo lang heeft gewerkt. Nadat de heer H. Duvekot nog had gesproken namens DuvekotI Protex, bleef men nog geruime handen. Alles was verbrand en 'n nieuw begin moest worden ge maakt De heer Koene vertelde ons, van de tijd in de Griffioen, waarbij men de gewaardeerde hulp van het Griffiepersoneel on dervond bij de registratie van de gehele Middelburgse bevolking. De verhuizing naar de S.D.O.A. tijd gezellig bijeen. Vlissings jongetje dronk bleekwater. Maandagmorgen was een vrouw te Vlissingen bezig met de was te doen. Zij goot een hoeveelheid bleekwater in een wasteiltje, waarna zij zich even verwijderoe. Haai- driejarig zoontje dronk tij dens haar afwezigheid van het uloekwater. Het gevolg was, dat het knaapje w n De Amerefoorlse kei is van ons aan het Molenwater was de vol-1 la^rt gegleden, franco heeft ver- naar het ziekenhuis Bethesda gende phase. We hadden echterklaard> dat "ij nimmer zijn post overgebracht moest worden. Hier niet veel te verhuizen, zo merkte de jubilaris op, want we bezaten toen nog maar heel weinig. In het tijdelijk raadhuis werd alles weer, meer geordend en de volledige IZl krij^n. t Oude i.s mtgeveto d zal verlaten. Stassen, een repu- is het gistermorgen overleden, blikeins candidaat voor het presi- dentschap van Amerika, wil, dat de Ver. Naties een nieuw Hand reconstructie van hetgeen verlo ren was gegaan, kon beginnen. Zelfs verkoolde boeken en re- deze functie bleef de jubilaris zaamheden moesten al spoedig on werkzaam tot de spannende dagen j derbroken worden wegens lucht- der bevrijding. De toenmalige alarm. Het vele werk, dat voor de 16 functionarissen van de vre- burgemeester, mr A. Meerkamptiende Mei moest worden verzet iCflhlfltyofm rlnr» G ll i V-, i 'n vi if wi kdnn limr> /.m ,,nM Griekse guerilla's krijgen minder hulp van Tito. vcl4cl Volgens de Dailv TcW™r.t," d(;sdel.eSatie der Chinese regering van Embden, was er van door ge-was niet zonder invloed geweest bestaat er redé'n om z'3n gisteren ]n Pciping aangeko- gaan en de heer Koene werd met op de aezondheidstoestond van r»„ men, dat maarschalk Tito is Ce-lZI" H°°r vredes.°"derbaadenngen gonnen de Joego-Slavische steun S peiping b^ginnen"' m°rgen te"nd?gehkSe «^^ere TjsiaVl<ai~ou bereid zijn gaan volledige instemming van de ille galiteit waarnemend burgemees ter. Op 7 November 1944 droeg de heer Koene deze functie over aan de pogingen van de delegatie tejmr A. J. v. d. Weel en tenslotte steunen. werd hij in de eerste vergadering op de gezondheidstoestand van de heer Koene en hij moest wegens ziekte voor korte tijd zijn arbeid onderbreken. RECONSTRUCTIE. Na 17 Mei stond men met lege zegt hij. Zweden wil zijn defen sie zo sterk mogelijk maken en dan trachten op eigen houtje de SÜWjii i VEROORDEELT onafhankelijkheid en vrijheid te'l ATLANTISCH PACT gisters heeft men inet een ver-bewaren, 't Is ook een standpunt.! grootglas zitten ontcijferen, om Nee, dan het Noorse Kroon- i11 een memorandum heeft de alles weer in orde te krijgen. Zo- prinselijk paar. Dat is gisteren Sowjet-Iiussische regering, Ame- doende kon veel behouden blijven. ln ons land gearriveerd en te gast "ka, Engeland, Frankrijk, Neder- Ook alle verordeningen waren bij Prins Bernhard op Soestdijk. land, België, Luxemburg en Cana- verbrand, daar de raadsleden, die Een ander geluid iaat Gerrit de da medegedeeld, dat zij'liet Allan- eveneens ieder in het bezit van Stotteraar horen. Het is een hak- i'sch Fact in strijd acht met de een stel van deze verordeningen kerig protest legen het feit, dat ^er- Naties. Op scherpe toon zijn, deze juist hadden ingeleverd hij tot 4 jaar gevangenisstraf is wor<It- gezegd, (lat liet Fact tegen om te laten bijwerken. Zo is met veroordeeld, Als hij die tenmfnste de 'lowjet-Cnie en de voiksdemo- behulp van hetgeen nog door een niet bekort door weer uit te bre- cratische landen gericht is, dus oud-raadslid is verschaft, het ge- ken. Als de zomerdienstregeiing tegen een der voornaamste bond- heel weer bijgewerkt. j ingaat, zal de K.L.M. weer ge- genoten uit de laatste wereld- Tijdens het reconstrueren vanbruik maken van het vliegveld oorlog, het archief kwamen reeds de pro-Frankfort. Na enig prutsen wist I,et Pact is een mutilateraal blemen van de herbouw van de een Haagse 14-jarige jongen een verdrag, dat niet rekent met een stad de aandacht van het gemeen- vrachtauto op gang te brengen, eventuele Duitse en agressie en tebestuur opeisen. Honderden be- Hij reed een kind aan, dat een voorziet in een offensief tegen de sprekingen werden en moeten nog hersenschudding opliep, en liet de S°wjet-Unie. gevoerd worden en er komen ie- auto tot stilstand komen tegen dere dag mensen praten over de een lantaarnpaal. Wanneer we herbouw. Al deze problemen ho-1 dan nog medegedeeld hebben, dat pen zich op en liet wordt er nie'tde Ned. Chr. Bond van Overh'eids- gemakkelijker door, aldus de heer personeel thans reeds 26.000 leden Koene. In verband met al deze heeft, kunnen we thans niet na- werkzaamheden heeft de jubilaris laten nog even te vertellen, dat het secretarie langzaam, maar in Syrië de toestand rustig is en Noord en Oost. Over het alge- zeker, zien uitbreiden. er druk gewerkt wordt aan een meen iets lagere temperaturen (Zie vervolg pag, 3) nieuwe regering. dan gisteren. leks lagere temperatuur. Droog weer met tijdelijk enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1