ËJrovincii Vilt <foh> dtaaiit De Marine moet terug naar Vlissingen. Zijn grote moed baatte niet. Kiaa^UzENDIlii Donderdag 31 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Luit.-Aam. b.d. Helfrich spreekt: Dinsdagavond heeft de Lulte nant-admlraal b. d. Helfricn in Vlissingen gesproken over het onderwerp: ,,De toekomst van onze Marine". Deze lezing werd gehouden on der auspiciën van de Z.V.U. en de vereniging „Onze Vloot". In zijn rede betoonde de lult - adm. zich een beslist voorstander van de terugkeer van Marine naar Vlissingen. In de loop der eeuwen zijn Vlissingen en de marine een twee-eenheid geworden. Het ls echter, aldus de admiraal, nodig, dat men ln Zeeland zich laat ho ren voor die terugkeer. Voor deze terugkeer pleiten, al dus lult.-adm. Helfrich, de toe stand van 's lands financiën, die geen geldverspilling toelaat. Wan neer echter ln Den Helder een n-.'uwe haven wordt aangelegd, worden er mlllloenen guldens ver spild. Want in geval van een nieuwe oorlog zal men er op be dacht moeten zijn, de verbindin gen overzee zoveel mogelijk oper. te houden. Ter beveiliging van de aanvoerwegen naar Rotterdam en Antwerpen zou Den Helder alleen nagatleve waarde hebben. Vlissin gen ls, ook ln verband met het economische belang van de be- heerschlng van de Schelde de aan gewezen haven voor de marine. De admiraal voorspelde dat de marine in de toekomst naar Vlis singen zou terugkeren. Herverkaveling Walcheren. In de afd. der Tweede Kamer werd omtrent het wetsontwerp „Herve .raveling Walcheren" ge vraagd, of een werkschema van de herverkaveling kan worden overgelegd. Enige lede", had het getrof fen, dat er gelden zijn uitgetrok ken voor de exploitatie van on verpachtbare gronden. Gezien de heersende landhonger kwan; een dergelij' e mogelijkheid hun ondenkbaar voor. De t.a.p ge noemde gronden moeten toch gemakkelijk tijdelijk kunnen worden verpacht. Zendingsbijeenkomst Geref. Kerken. Naar wij vernemen zal Zendingsbijeenkomst der Geief. Kerken in Zeeland niet gehou den worden op Vrijdag 1 April maar op Zaterdag 9 April des nam. 3 uur in de Geref. Kerk te Goes. Vereniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland. Op Donderdag 5 April houdt bovengenoemde vereniging in het Schuttershof te Goes haar algemene vergadering. Deze ver gadering, die om 11.30 aanvangt wordt gecombineerd met de Districtsvergaderingvan het Ne derlandse Rundveestamboek, welke om 1.30 begint. De agenda vermeldt onder meer de benoeming van twee leden van het bestuur tevens leden van de Provinciale Com missie voor de bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland, wegens periodieke af treding per 1 Januari 1950 van de heren A. C. vhn Waes te Zuiddorpe en L. J. van Gastel te Schuddebeurs. Ter voorziening in deze vaca ture geeft het bestuur de vol gende aanbeveling: 1. A. C. var. Waes, Zuiddorpe; 2. R. d'Hert Zuiddorpe. 1. L. J. van Gastei Schuddebeurs; 2. Joh. L. Vis, Noordgouwe. Jubileumconcert Chr. Gemengd Koor te Goes. Ter gelegenheid van het der tigjarig bestaan geeft het Chr. de school voor Nijverheidsonderwijs. De timmerlieden, schilders, me taalbewerkers en electriciens had den zoveel geproduceerd, dat de tentoonstelling in drie zalen moest worden gehouden. In totaal werd het werk van 200 leerlingen uitgestald, terwijl ook 55 leerlingen van de lypogra- fencursus hun werk exposeerden. Een lastig heerschap. Dinsdagavond werd door de politie een man aangehouden, die een beetje te diep in het glaasje had gekeken. Het heer schap bleek niet veel zin te hebben de nacht op het Politie bureau door te brengen en bood heftig weerstand. Door twee agenten moest de man naar het bureau worden overgebracht. GOES. Filmavond. Dinsdagavond werd in de Geref. Kerk een film vertoond over het leven en werken van de blinden in het Christelijk Blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo. Vooraf spraken ds Flinterman en een propagandist, terwijl ds Metselaar de goed bezochte filmvertoning sloot. Het doel van deze samen komst was, meer belangstelling te wekken voor het tehuis in ver band met de voorgenomen uitbrei ding, waarvoor veel geld nodig is. De watertoren liep leeg. Vorige week is bij het leggen van een riool in de nieuwbouw ter Oosten van Goes een pas aange legde waterleidingbuis van de NV Waterleiding Mij „Zuid Beveland" ondergraven, waardoor deze buis verzakte en een verbinding uit elkaar schoof. Tengevolge hiervan liep de watertoren te Kloetinge leeg en werden de sloten in genoemd bouwplan geheel gevuld. Hiervoor zou, zo vernamen wij, een kwestie gerezen zijn tussen de Waterleiding Mij en de dienst voor Gemeen tewerken. Bij nadere informatie bleek echter van een „kwestie" niet zo zeer sprake te zijn, als wel van 'n „ongelukkige samenloop van om standigheden"; mogelijk dat een kwestie eerst rijst, als de „Zuid- Beveland" met een onkostennota gaat komen. Jaarvergadering Vereniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Zeeland. Dinsdagmiddag hield in café Centraal de afdeling Goes van bo vengenoemde vereniging haar jaarvergadering. Uit het jaarver slag van de afdeling Zeeland bleek dat de eier-afname door verschil lende omstandigheden nogal moei lijkheden heeft opgeleverd. In de meeste gevallen werd de V.P.Z. ingeschakeld bij de commissie, die adviseerde Inzake de kuikentoe wijzingen voor 1949. Van het op- fokkwantum 1948, dat 49.150 be droeg werd 42.440 benut. Voor 1949 bedraagt dit kwantum 65.000. Op 12 April zal het hoofdbestuur aan de algemene vergadering voorstellen om de vereniging lid te doen worden van de Z.L.M. Men telt thans 336 leden tegen 311 in 1947. Een van de belangrijkste pun ten die in dit jaarverslag worden genoemd ls wel het heengaan van de heer B. van Asperen Verven- ne, die op 1 Januari 1950 met pensioen gaat als Rijkspluimvee- teeltconsulent en dan waarschijn lijk ook als adviseur van de ver eniging zal aftreden. De heer van Asperen Vervenne is reeds vanaf Je oprichting van de vereniging adviseur en de ontwikkeling \an de V.P.Z. tot haar huidige peil is voor een groot deel aan hem le danken. Op deze vergadering werd door de heer A. P. Keyser nog een causerie gehouden over de voeding van pluimvee. NIEUWDORP. Ouderavond O.L. School. Vrijdag hield de O.L. school, Gemengd koor te Goes op o.l.v. de heer De Vlieger, haar Woensdag 6 April in het Schut- ouderavond, op welke door een tershof aldaar een jubileumcon- 50-tal kinderen de kinder-operette eert. Uitgevoerd wordt „Der „Sneeuwwitje" opgevoerd werd. Messias" van G. F. Handel, n Het hoofd der school, de heer bewerking voor koor en orkest. Bakker, en zijn personeel werden Als solisten treden op de da- door de voorzitter bedankt voor mes Wilma Plooyer uit Laren, al hun arbeid. Het gemeentebe- sopraan en Wilhelmina Maltis stuur was vertegenwoordigd door uit Hilversum, alt, en de herende wethouder Hommes en de se- Piet Post uit Breda, tenor en cretaris de heer Burger. Zater- Peter de Vos uit Haarlem, bas. dag zal de opvoering nog eens Orgelbegeleiding is van de herhaald worden voor oud-leerlin- heer I. Roose uit Kloetinge. gen. MIDDELBURG. RILLAND. Jaarvergadering Chr. Kantoor- en Ongeval. Handelsbedienden. Ete molenaar A. C. van Weele Dinsdagavond werd in de Bo- had een dezer daSfi het ongeluk, gardzaal de jaarvergadering ge- ^an Zljn waSan te vallen. Hij houden van de plaatselijke afde- |*wan? zo ongelukkig op de grond ling van de Chr. Kantoor- en Han- terecht, dat zijn neus gespleten delsbedienden. De voorzitter, de was- Nanninga, die de eerste heer A. Maas, riep in zijn ope- hulP verleende, achtte het nodig, ningswoord de aanwezigen op om dat de Patiënt naar het ziekenhuis zoveel mogelijk steun aan de vak- werd overgebracht, beweging te verlenen, daar, naar YERSEKE. hij zei, het Christendom een moei- Prijs Deense mosselschelpen. lijke tijd doormaakt. De jaarverslagen van secretaris ™?.S*!If£!lfnl ')estemd en penningmeesteresse werden de °esterperce- voorgelezen en goedgekeurd. De ,.„7 Denemarken f 4 per aftredende bestuursleden, de he- !l' Prils „franco voor de ren J, H. Andriesse, P. Drost en .van „Zuid-Beve- J. Duijvekot, werden allen herko- j^b m echter f 11 per zen. Nadat nog enkele felicitaties waren uitgesproken, sprak het Geslaagd aan conservatorium hoofdbestuurslid, de heer Dor. Te Brugge slaagde aan 't con- Spreker wees m zijn rede op het servatorium mej. J de Putter al- grote gevaar voor het Communis- hier. me en riep daarom de Christen- larvi/i v.., arbeiders op, zich te scharen ach- HEASZAND. ter de Christelijke Vakbeweging. Schietwedstrijd. De ontspanning werd verzorgd Zaterdag -rganiseerde de door de Chr. Mandolinevereniging handboogschutterij .Soranes" te Vlissingen, terwijl er tevens een schietwedstrijd in café Ver- enkele films werden vertoond. Sa- meulen. menzang, schetsjes en een spraak- Er werd deelgenomen door waterval, die zeer in de smaak schutters van 10 verenigingen, viel completeerde de jaarvergade- De uitslag is als volgt: Hoofd- w®lke door de heer Dor met vogel C. Bek (Soranes). 1ste klep anKgebed werd gesloten. Jaap Vermeulen (St. Sebastiaan). Avondschool voor Niiverheid.- 2de kIeP c- Bek (Soranes). 3de onderwijs. k.IeP A_- Sorber (Batavieren). De heid tot het bezichtio„„ ^v Kanen door A. Vermeule (Sora- ke.j- en schilderwejkJ u nes)' A" Boonman (Willem Teil 2) door de leerlingen «w llaakt en c- Rhk (Zeelandia). leerlingen der Avond- De prijzen vielen ten deel aan C. Bek (Soranes), Jaap Vermeule (St. Sebastiaan), A. Boonman (Willem Tell), A. Sorber (Bata vieren), P. Vermeule (Jac. van Beieren) en C. v. d. Dries (Sora nes). Steun Wettig Gezag. Maandagavond werd een verga dering gehouden, om jilhier te ko men tot vorming van een Nationa le Reserve. Burgemeester Funk opende de vergadering. De heer Huson van Souburg heeft op deze avond op zeer duidelijke wijze het doel en streven van de Nationale Reserve uiteengezet. Na de pauze werden veel vragen gesteld, die de heer Huson tot ieders tevreden heid heelt beantwoord. Daarna weiden de formulieren voor toetreding uitgereikt. Een groot aantal personen nam een formulier aan, maar was erg voorzichtig en er traden d;ze avond nog geen mensen toe. In zijn sluilingswoord drukte burgemeester Funk de belangstel lenden op het hart er nog eens over na te denken. SOUBURG. De heer J. Goedbloed ten grave gedragen. Gistermiddag is te Souburg ter aarde besteld de heer J. Goedbloed, welke Zaterdag in de ouderdom van 73 jaar is over leden. De overledene, die in het burgerlijk leven een vooraan staande plaats innam, werd op 5 April 1929 lid van de gemeen teraad als afgevaardigde van de Vrijz. Dem. Partij. Van 5 Sepi. 1939 tot 3 Sept. 1946 was de heer Goedbloed wethouder. In 1946 sloot hij zich bij de P. v. d. A. aan. Niet alleen in het politieke leven trad hij ech ter naar voren. Zo was hij o.m. lid van het Burg. Armbestuur, lid van de waterleiding-commis sie, bestuurslid van het Groene Kruis en penningmeester van de Ver. voor Volksonderwijs. De overledene wordt in de raad opgevolgd door de heer Den Outer. Aan de groeve werden vele woorden van dank en waarde ring gesproken door burge meester A H. S. Stemerding en wethouder J. de Priester. Een zoon van de overledene dankte voor de vele belangstel ling. SEROOSKERKE (W.). Candidaatstelling Gemeenteraad. Door de S.G.P. zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de vol gende candidaten gesteld: 1. J. Wisse, 2. J. de Visser Azn., 3. J. v. d. Putte. De gemeenteraadsverkiezing zal in deze gemeente plaats heb ben op Woensdag 22 Juni. N.- EN ST.-JOOSLAND. Brandende kachel ontplofte. Toen Zondagmorgen de familie E. aan de Rijksweg na kerkgang in haar woning terugkeerde en onder het genot van een kopje koffie nog wat na^zat te praten, sprong plotseling met een harde knal de kachel geheel uiteen. Even van te voren had een der huisgenoten een paar blokjes hout op de kachel gegooid. Na onder zoek bleek, dat zich in het brand ho.ut een projectiel moet hebben bevonden. Wonder boven wonder liepen de aanwezigen geen letsel op. De kachel werd geheel ver nield. Een begin van brand kon worden geblust. ZOUTELANDE. Jaarvergadering „Onésimus". Maandagavond hield de Studie vereniging „Onésimus" der Ger. Gemeente haar eerste jaarverga dering in het kerkgebouw. De leiding berustte bij ouderling D. Kodde, die in zijn openings woord opwekte tot ernstig onder zoek van datgene, wat wijs kan maken tot zaligheid. Secretaris, penningmeester en bibliothecaris brachten hun jaar verslag uit. De vereniging telt 11 leden. Door afgevaardigden van zuster verenigingen in Vlissingen, Mid delburg en Aagtekerke, werden felicitaties uitgebracht. De heer C. de Groot hield voor de pauze een inleiding over „Ruth". Na de pauze kreeg de heer Johs. Kodde het woord om het tijdvak van .Het 12-jarig Bestand" te behan delen. Op beide inleidingen volgde een interessante bespreking. BRUINISSE. Laatste instuifavond. Het comité voor Jeugdontspan- ning, dat deze winter met zoveel succes instuifavonden organiseer de, begon het seizoen indertijd met de vertoning van een film. Een film zal nu ook worden ver toond als waardig slot op Zater dag 2 April a.s. Groene Kruis vergadering. Maandagavond hield de afde ling Bruinisse van het Groene Kruis haar jaarvergadering in het Ned. Herv. Ver. Gebouw. De ver gadering stond o.l.v. de voorzit ter, burgemeester van den Berg. De rekening van de penning meester, de heer J. D. de Korte, sloot met een goed slot over het jaar 1947 van f 6999.22, te weten de gewone rekening f 2137, de re kening, uitsluitend bestemd voor de aankoop van materiaal f 4862.22. Voor 1948 zijn deze cij fers f 8061.57, zjjnde voor de ge wone rekening f3416.95 en voor de materiaalrekening f4644.62. Uit het jaarverslag, eveneens uitgebracht door de heer de Kor te. bleek, dat de vereniging 620 leden telt (bijna alle gezinnen zijn zonder uitzondering lid). Het ge zamenlijk bedrag dat aan contri butie wordt opgebracht is ruim f 2600. Met waardering gewaagde het verslag van de arbeid van de wijkzuster. Zuster van den Berge. Er werd in de twee jaren voor ongeveer f 1200 materiaal aange kocht, terwijl door bemiddeling van de Inspecteur voor de Volks gezondheid in Zeeland 3 nieuwe ligtenten werden ontvangen, die helaas bijna voortdurend in ge bruik waren. Het Bestuur heeft indertijd met grote dankbaarheid een gift ont vangen van Volksherstel van f 10.000 en daarvoor een gebouw aangekocht van wijlen de heer J. van der Wal om dat te laten in richten voor Wijkgebouw. Aan de gift van Volksherstel was de voorwaarde verbonden vein de exploitatie van een badinrichting. De begroting van kosten voor het Inrichten als zodanig van het bedoelde gebouw was f 35.000 en daarvan is het Bestuur geschrok ken. Men is nu gekomen op 'n dooQ punt, de exploitatie van een bad inrichting zal verlies opleveren, zelfs Krulningen, dat zijn badin richting cadeau kreeg, werkt nog met verlies. Nieuwe wijkgebouwen te Ove- zande en 's-Heer Arendskerke kosten resp. f 27.500 en f 30.000. De voorzitter deelt mede, dat de heer Argelo, hoofd van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, de mogelijkheid van verbouwing van pand A 247 nog eens zal bekijken, waarna het bestuur zich opnieuw zal bera den. Na ampele bespreking wordt het bestuur gemachtigd: a. tot inrichting van het pand A 247 als wijkgebouw, of b. tot verkoop van bedoeld pand en tot het doen bouwen van een r.leuw wijkgebouw. van Waardenburg werden bij ac van Waardenburg worden bij ac clamatie als bestuursleden her kozen. Het bestuurslid L. J. de Jonge bracht hulde aan zijn medebe stuurslid J. D. de Korte voor het vele door hem voor het Groene Kruis gedaan. Ds Marsman sloot met dank gebed. Gemeenteraadscandidaten S.G.P. In de gehouden vergadering van de afdeling Bruinisse van de Staatkundig Gereformeerde Par tij werd als bestuurslid herkozen de heer T. de Waal Rz. In de vacature wegens het bedanken van de heer Abr. Verwijs, werd als voorzitter gekozen Ds Fr. Mallan. Voor de Gemeenteraadsverkie zingen werd de volgende candi- datenlijst opgesteld: 1. K. Geluk; 2 C. Kik; 3. Jac. de Waal-v. En gelen; 4. M. Verkamman; 5. Jac. van den Berge; 6. Abr. Verwijs. STAVENISSE.. Jaarvergadering Mannenveer. „Calvijn". Dinsdagavond hield de Man- nenver. „Calvijn" haar jaarver gadering in de Consistoriekamer der N. H. Kerk o.l.v. de waarn. voorzitter, de heer P. A. Visser. Na opening en Schriftlezing uit Philipp. 2 en Hebr. 5 volgde het jaarverslag van de secretaris en penningmeester. De heer Visser hield daarna een Bijbelinleiding over „De verzoeking in de woestijn". Verder werden onderwerpen behandeld over Matth. 2725 (consequente verwerping)Art. 21 der Ned. Geloofsbelijdenis; Ps. 27; Richteren, de Adventis ten en Hand. 8 2539 enz. Radiotoespraak Burgemeester L. A. Verburg. Op Dinsdag 12 April a.s. om 12.33 uur hoopt de heer L. A. Verburg, burgemeester van or;ze gemeente in de rubriek „Voer het Platteland" (Hilversum te spreken over „De dorpsge meenschap in het kader der re gionale samenwerking". THOLEN. De Nationale Reserve. Maandag werd te Tholen ten gemeentehuize een bijeenkomst belegd, waar overste de Feijter uit Bergen op Zoom een causerie hield over de in oprichting zijnde Nationale Reserve in Zeeland. De vergadering werd geopend door burgemeester mr A. J. v. d. Hoeven, die na een korte inleiding het woord aan overste de Feijter gaf. Als districtscommandant van de Nationale Reserve in Zeeland hield overste de Feijter een pro- pagandarede, waarin hij op dui delijke wijze uiteenzette wat de Nationale Reserve betekent. Na de pauze werden door de talrijke aanwezigen verschillende vragen gesteld, welke naar ge noegen beantwoord werden, waarna de burgemeester overste de Feijter dank bracht voor zijn uiteenzettingen en eveneens wees op de moeilijke tijden waarin we thans leven en op de harde nood zaak van de oprichting van de Nationale Reserve. ZIERIKZEE. Film „Doortje Verkerk". In het Herv. Ver. Gebouw werd Maandagavond de film „Doortje Verkerk" vertoond, uitgaande van de vereniging „Het Zonne huis" te Beekbergen. Door verhindering van ds Knijff opende de heer A. Jonker het samenzijn. Hij sprak een ope ningswoord naar aanleiding van het boek „Het verloren paradijs" van de Engelse dichter Milton. Het eerste gedeelte van de film liet ons zien niet alleen het licha melijk lijden, maar ook de ziele- worsteling ten opzichte van het geloof ln een God die Liefde is. De heer H. Th. v. d. Helm sprak over „Het Zonnehuis". Hij wees op het grote gebrek aan plaatsruimte. Er zijn slechts 100 bedden ln „Het Zonnehuis" be schikbaar. Wat moet er met de duizenden anderen? vraagt spr., een probleem dat dringend oplos sing behoeft. Spr. wekt op tot daadwerkelijke hulp, die in aller lei vorm kan worden gegeven. Het 2de gedeelte van de film gaf ons onder de titel: „Draag zorg voor hem" te zien de inrich ting van de Stichting. Ds Greving besloot deze avond met 'n heenwijzing naar de barm hartige Samaritaan en sprak de hoop uit, dat elk zijn Christen plicht tot betoning van hulp en liefde zou verstaan en etndigde deze mooie avond met dankgebed. De 32-jarige F. K., los werkman in Vlissingen, heeft laatst bij een café-bezoek wat al te diep in het glas gekeken. Zo diep zelfs, dat hij er compleet ovenmoedig van rang verlenen bij het kruispunt Voorstad (richting Kloetingseweg, Patijnweg en de Wilhelminastraat te Goes, door P. V., landbouwer wonende te Kloetinge, was de werd en zwaaiend met een mes personenauto van V. in ernstige een ieder ervan wenste te over- botsing gekomen van A. C. d. B., tuigen dat hij niet bang was! inspecteur van een levensverzeke- Zoiets is dom. Je baart er eenring te Middelburg. De aanrijding hoop opzien mee en schiet er veroorzaakte aanzienlijke materi- niets mee op. I ële schade aan de beide auto's. Want er waren genoeg sterke V. verklaarde, dat hij zelf uiterst mannen in dat café die het mes langzaam had gereden, maar dat afpakten en toen de politie kwam hij door de verblindende lichten was het helemaal met hem ge-1 van de andere auto niets of al- daan! I thans weinig had kunnen zien. Hij werd voor de Kantonrechter j Hij geloofde niet, dat zijn schuld gesleept en daar veroordeeld tot aan deze aanrijding groot was ge- f 20.boete of 10 dagen. En zijn weest. Niettemin veroordeelde de 13; Spinazie 2169; Rodekool 11—26; Prei 8—16; Wittekool 16 —17; Savoyekool 2930; Boere- kool 1115; Spruiten 2179; Witlof 1544; Bloemkool I 49 61; idem II 1437; idem III 11 —25. I GOES. Veiling van Dinsdag 29 Maart. Appels: Goudreinettcn 54109; Jonathan 4893; Gol den Delicious 3873; Courtpen- du 35; Appels (stek) 2540; Pe ren: St. Remy 69; Brederode 73 alles per kg.; Ganzeneieren 30 36 per stuk; Honing f2.25— f 2.26 per flacon. Groenten: Wit lof 2441; Prei 812; Spinazie 158 alles per kg; Radijs 1113 per bos. mes is hij voor goed kwijt. Kantonrechter hem tot een boete J. P. van W„ 32 j., winkelier te van f 100.subs. 50 d. h. Nisse, had in zijn winkel gebruik gemaakt van een gewicht, dat voorzien was van een afkeurings- merk. Het kostte hem f 3.of 2 d. De huurauto-ondernemer J. F. Zitting Bijzondere Politie rechter. A. J. V., landbouwer te West- dorpe had te Sas van Gent van een 4-tal in België wonende per- Waterstanden. C. uit Kwadendamme, had perso- sonen, in strijd met het Deviezen- nen vervoerd van Nisse naar Goes besluit terbetaiing aangenomen en terug, terwijl in het motorrij- geldsbedragen tot een bedrag van tuig geen geldig keuringsbewijs ruim f 1900.—. f 80.— of 1 maand, aanwezig was. Hij kreeg een boe-, m. a. j. d. r., graan- en zaad- te van 2 keer f 20.of 2 keer handelaar te Sas van Gent, werd 10 dagen. i Voor eenzelfde feit veroordeeld. In de bocht tegenover het ge- f25.of 10 d. meentehuis te Nieuw- en Sint' Ook II. C. G., zaakwaarnemer Joosland was A. K., schilder, uit te Westdorpe werd voor een der- dit dorp als wielrijder door een gelijk feit veroordeeld tot f 300.- auto aangereden. Hij liep daarbij of 3 maanden, door eigen schuld lichamelijk let-L. J. v. W., vertegenwoordiger sel op. Het viel de Kantonrechter te Sas van Gent werd voor een- dan ook niet mee hem ervan te zelfde overtreding f25.— of 10 overtuigen, dat hij bij het over- dagen opgelegd. steken niet de nodige voorzichtig-1 P. B. G. kreeg er voor f 25. heid in acht had genomen, waar-of 10 dagen, door hij het verkeer ernstig in R. E. F. v. d. B., liulpbe- gevaar bracht. Rekening ermee steller te Aardenburg werd f200 houdende, dat K. als slachtoffer of 2 maanden opgelegd en R. A. van deze aanrijding toch al eniger- v. d. Navoye, landbouwer te Aar- mate gedupeerd was, legde de denburg f75.— of 20 dagen. Kantonrechter hem een geldboete 1 L. J. de J. werd gestraft met °P van f25. subs. 10 d. h. f 100.of 1 maand, allen voor Als gevolg van het geen voor- soortgelijke delicten. Keulen 1.54 (—0.06)Ruhrort 0.39 0.01); Lobith 9.75 (—0.09); Nijmegen 7.47 (—0.13); Arnhem 7.52 (—0.11); Eefde 2.84 (-0.11); Deventer 1.94 (—0.09); Borg haren 40.87 (plus 0.03)Belfeld 11.50 (plus 0.35)Grave (ben.) 4.72 (—0.04)Vrees wijk 0.37 (plus 0.02); Lith 0.28 (—0.25). SCHEEPSTIJDINGEN. i ALDABI 30 te Santor.. BEVERWIJK 29 vau Gibraltar. BORNEO 29 naar Be- lawan. CONGOSTROOM 29 naar Taco- radi. GROOTEKERK 30 tc Dar es Sa- laam. JAVA 29 van Belawan. IOOST VAN DEN VONDEL pass. 29 Ut-.re. j LISSEKERK pass. 29 Ouessaut. LOOS DE ECHT 29 te Danzig. LUTTERKERK 29 naar Muscat. MUIDER KERK 29 tc Port Gcntil. OSSENDRECHT pass. 29 Canarische Eilanden. PARXA (t.) pass. 29 Socotra. RANDKERK 29 te Marseille. REM PANG 29 te Kaapstad. SOM M ELS- DIJK 29 te Antwerpen. STAD HAAR- LEM 29 naar Rotterdam. STAD MAAS SLUIS pass. 29 Lizard. STRAAT MA- LAKKA 29 naar Hongkong. TA RAK AN pass. 29 Flores. TARIA (t.) 29 naar Port Soedan. TAWALI 29 naar Philadelphia. T Tl BODES 29 naar Penang. WAIBA- LONG pass. 29 Aden. WAINGAPOE pass. 29 Gibraltar. WATERLAND 30 te I Rio de Janeiro. MAT ARAM pass. Fini- sterre. SARANGAN 29 naar Karachi. SI- BAJAK 29 te Rotterdam. VOLENDAM I pass. 29 Gibraltar. WATERMAN pass. 29 Perini. ZUIDERKRUIS pass. 29 Malta. BINNENLANDSE HAVENS. Vlissingen vertrokken. 29-3. CO ETA naar Dublin. OLWE naar Shoreham. ERDSTAL naar Kowes. SEROOSKERKE (W.) Gemeenteraad. Dinsdagmiddag kwam de ge meenteraad bijeen. Op een ver zoek om een jaarlijkse subsidie van f 60.per jaar voor de op leiding van onderwijzeres bij het kleuteronderwijs werd afwijzend beschikt. De begrotingen voor de dienstjaren 1948-1949 werden ge wijzigd. Aan de vereniging voor Chr. Volksonderwijs werd mede werking toegezegd voor het aan schaffen van zes schoolbanken en een nieuwe kachel. De pensioens grondslagen van de secretaris en ontvanger werden opnieuw vast gesteld. Op voorstel van burge meester en wethouders werd be sloten adhaesie te betuigen aan de adressen van de Stichting van de door watersnood getroffen grondgebruikers op Walcheren en van de Rijkszuivelconsulent, die gericht zijn aan de Ministerraad en aan de Staten-Generaal. Teneinde de ontsierende recla me in de gemeente tegen te gaan, werd op voorstel van B. en W. een verordening vastgesteld tot be houd van de schoonheid van het dorpsbeeld en het landschap in de gemeente. Aan Ged. Staten zal verzocht worden deze verordening voor deze gemeente buiten wer king te laten, zodat het gemeen tebestuur zelf het toezicht op de reclames houdt. Op een ingekomen adres van enkele bewoners van de Vrouwen- polderseweg om aansluiting op de waterleiding zal geantwoord wor den, dat dit zoveel mogelijk be vorderd zal worden, maar men af hankelijk is van de waterleiding maatschappij. Er werd besloten, f 0.01 per inwoner beschikbaar te stellen voor het aanbieden van 'n geschenk door alle Zeeuwse ge meenten bij het in gebruik nemen van het gedeelte van het Middel- burg's stadhuis, dat voor repre sentatie bestemd zal zijn. Bij de rondvraag wees de heer Kestelo op de slechte toestand van de Vrouwenpolderseweg bij de hofstede Driewegen. 25454. H et aantal gemeenten steeg van 146 op 148, door in- stituering van de kerken van Utrecht-N. en Zwartsluis. Het aantal dienstdoende predikanten klom van 76 op 78, doordat er 4 predikanten bijkwamen (3 can didaten en 1 predikant uit In donesië), terwijl één met eme ritaat ging en één naar Ame rika vertrok. Daarnaast tellen deze kerken drie missionaire en drie legerpredikanten. Het aan tal emeriti-predikanten met in begrip van het aantal hooglera ren aan de Theol. School te Apel doorn bedraagt 23. Groot blijft het aantal vacatures'in deze ge meenten, want voor de 143 ker ken zijn slechts 78 dienstdoen de predikanten. Het aantal va cante kerken steeg met één en bedraagt thans 76. De Chr. Geref. Kerken tellen vier particuliere synoden, die elk 3 classes omvatten. De theol. school te Apeldoorn telt 3 hoog leraren, 4 lectoren en 11 studen ten, alsmede 21 litteratoren. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 29 Maart. Appels: Pladdij 50 52; Groenten: Glassla I Ï523; idem II 13—14; Snijsla 1.18—1.58; Glasandijvie 5564; Bosradijs 9 SCHEIDE-VAART Te Hansweert gepasseerd 29 Maart 1949. VIHILA, Verdoom; MACH1ENSTEEN 14, v. d. Broeck; LINGE, de Loc/f; VI- G1LA, Breevoord; BRABANT, v. Hove; BELGICA, Spiessens; ELJO, Fluyt; AL- MAXA, Heyntjes; MARG ARETHA, Neyenhqf; DÖNAU, de Jong; WILLY", de HeuscliACTIEF, v. Meegeren; BO HEMIA, Timmerman; LAUFEN 31/RG, Schol teOLST, Maas; ONDERNEMING, VersluysHENDR1KA, v. d. Adel; DAM- CO 37, v. d. Have; ENE AS, v. d. V>o- ren; MONTO, Gotz; DRAGON, Kers bergen; NIGRITELLA, Bauwens; ZEE- LANDS LUISTER 2. Dane; LUG AN O, DucoffreJACOB A, Pecher; NL ITS, v. Driel; FRATERNITE 7, Budts: ZWER VER, Tut: EXPRESS 22, Bauwens; SCHWYZ, Emans; POSEIDON 3, Specht; MERCATOR, Bal; NAVEXMOTOR 3, v. Heygcnallen naar België. NIEUWE ZORG, de Vries, Damsterdiep. GRUNO, Mever, Amsterdam. JANNY, ten Haaf, Lage Zwaluwe. CITERNA, v. Houwelin- gen; VOLTA, Braeck; EXCELSIOR, Snoekallen naar Duitsland. Wijzigingen betreffende scheepvaartwegen. Tijdens werkzaamheden ter plaatse van de oude Vechtbrug in de gemeente Vreeland, zal de vaart gestremd zijn voor alle vaartuigen van 4 April 1949 tot en met 30 April 1949 of zoveel langer of korter als nodig blijkt, op alle werkdagen van 7.3012 uur en van 1316.30 uur. Buiten deze stremmingsuren is de doorvaartopening tot 7 m be perkt. ZIERIKZEE. Veilingbericht 29 Maart 1949. Prei 812; Rode kool 21; Veldsla 24; Spruiten 42; Wit lof 4054; Spinazie 2748; Stoof sla 66; Snijsia 7179; Jonathan 50—73 (alles per kg) Radijs 811; Kropsla 1626; Bloemkool III 2627 (alles per bos en stuks). Te Vlissingen slaagde voor het examen scheepswerktuigkunde, de heer O. P. L. Kint. De heer Kint is leerling van de „De Ruyter- school". In Kattenilijke werden gedu rende het afgelopen seizoen slachtvergunningen uitgereikt voor 232 vqrkens. De heer W. Beekman, secretaris ontvanger van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Bruinisse, zal op Vrijdag 1 April a.s. 25 jaar als zodanig in functie zijn. Door de heer G. de Waal J.Gz. te Bruinisse is aangekocht het beurtschip van Hellevoetsluis. Het aantal mosselvaartuigen ter plaatse is daarmede weer met één vermeerderd; de vloot is een mooi schip rijker. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Ham, A. Breure te Giessen-Nieuwkerk. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela, L. G. Pleysant te Paesens; te Hardenberg, H. Sweep te Opper does. Biduur voor Oost-Europa. Behalve de classis 's-Graven- hage van de Geref. Kerken heeft thans ook de nssis 's-Graven- hage van de Chr. Geref. Kerken bij rondschrijven alle kerken op gewekt, om a.s. Zondag een bid uur te houden in verband met de nood der Kerk in Oost- Europa. De Chr. Geref. kerken. Aan het zo even uitgekomen jaarboekje van de Chr. Geref. Kerken ontlenen wij dat het zie lental over 1948 steeg van 52611 op 53915, dus een vermeerde ring van 1304. Het aantal belij dende leden klom van 24876 op Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 30 Maart medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest, certif. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito m. belasting Nederl. N.W.S. Spaarcer t ificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Tnd. Hand. Bk. Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs en Jurgens Calvé Delft v. Berkel Patent Centrale Suiker Gelder Zonen Fokker Kon. Hoogovens Lever Br. Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton Billiton Ie rubr. Dito lie rubr. Dordtsclie Petr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. Rubber Kindeng Lemboc Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Hol!, Am. lijn Java-China-Jap.!. mi 19)4 Kon. Boot 149 14954 %V2 Kon. Paketvft. 168 16.154 96 96 Ned. Scliepev. Unie 162 16254 98 97)i Rott. Lloyd 150*4 151*4 9cy4 96-Js Stv. Mij Nederl. 161 162*4 97S4 9?H H.V.A. 15354 15454 8254 97H Java Cultuur 8254 79 79' N.I.S.U. 9554 98 100^. !00i4 1 Vorstenlanden 41-54 42J4 94*4 94 5* Deh Bat. Mij 12654 95 }i 95 :i Deli Maatsch. 13854 14054 78 79M Senembah 126*4 13154 10796 108 Muller en Co. 162 162 156J4 153J4 A'damsche Bank 151 151 161 163 Holl. Bank Unie 18014 181 276J4 27654 Cert. Javasche Bank ISO 182' 132J4 13354 Herstelbk. Pr. 9954 9954 7S 1085 4 11154 Ned. Ind. Escompto Mij 7954 154J4 156 R'damsche Bank 156 156 146 146-34 Twentsche Bank 150 Anaconda Copper 31*4 3254 17754 180 Bet lil. Steel 9654 99 233-54 231 Chrysler 26954 268 Gen. Motors 6054 26654 267 Intern. Nickel 2954 30 226 228 Kennecott 4754 4854 162 16354 Rep. Steel 235» U.S. Steel 745* 348 345 Cities Serv. 45 H 4654 25954 260 North American 1754 28S 28954 Cont. Oil 55*4 145J4 14654 Midcont. Oil 44 135 138 Philips Petr. 5974 6054 93 Shell Union 355* 36 81 Tide Water 21 '4 2254 56 5654 Baltimore 854 854 86 87 Miss. JC Texas New York Centr. 16054 16054 Pennsylvania 16!4 153 154 door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. —o 62. Pier liet het paard kalm lopen om weer een beetje op adem te komen. Het was erg warm op de weg. Pier dacht, dat er wel eens onweer van kon komen. Hij dommelde een beetje in. Het wagent e sukkelde langzaam over de weg. Pier moest eens weten, dat baas Hooi van Gras en Hoekstra, de veld wachter, hem vlak op de hielen zaten. „Ha", zei Pier. „Daer 'ebbe we 't kanaal. Vort peerd, een schepje d'r boven op. Anders dienke ze, da we ingeslaepe binne". H„t wagentje reed de kant van het kanaal op. Over het kanaal lag nog geen brug. het verkeer was nog niet druk genoeg om expres een brug te bouwen. Er lag een pontje, aat de wagens, fietsers en voetgangers van de ene kant naar de andere bracht. Erg druk had de veerman het nooit. Met dat pontje moest Pier nu overgezet worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3