C.O. A.K. te Middelburg bestaat deze zomer 25 jaar. Hiec den dcaaiec Militairen krijgen een grondige opleiding. De S. D. 0. A. PROVINCIENIEUWS Burgerlijke Stand Woensdag 30 December 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Op 1 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Cen trale Opleidingsschool voor Administratief Kader, beter bekend als de Coak, te Breda werd opgericht. Da oprichter was de toenmalige kapitein G. Rerghuys, die in 1939 de school verliet als luitenant-kolonel en onlangs als generaal-majoor en inspec teur der Militaire Administratie de dienst met pensioen verliet. Zelfstandigheid. Eén van de voornaamste eisen De oprichting had, zoals ge- zegd, in Breda plaats en du die aan de onderofficier-admini- school werd daar gesticht onder £'-ruteur moet worden gesteld is, de naam, die vele Middelburgers dat hu op eigen benen kan nog bekend in de oren zal klin- staan. Het aankweken van een ken: de S.D.O.A. (School Dienst-grote mate van zelfstandigheid plichtige Onderofficieren Admi- een eerste vereiste. De admi nistrateurs) nistrateur bij de troep is immers In het jaar 1933 werd deze de eenling, op wie het boven- opleidingscursus, mede dank zij I aankomt. an hem kan het de bemoeiingen van het comi- f^ngen', ?irS,.?lnmmJ° CJ té tot behoud van het garnizoen te Middelburg, naar deze plaats overgebracht. Middelburg was nu eenmaal door de ligging niet geschikt als garnizoensplaats voor de gewone troep. Als cen- Zoom moest gaan, maj. Potte- boom heeft thans goede hoop, dat er binnenkort een of meer schietbanen zullen komen in de buurt van de stad, zodat de tijd rovende reis naar Bergen op Zoom kan worden vermeden. De indeling. Het is begrijpelijk, dat men alle 300 militairen niet in één groot lokaal heeft bijeengebracht doch in een aantal klassen piet maximaal 30 leerlingen heeft ingedeeld. Aan het hoofd van de klas staat natuurlijk geen leraar, doch een klasse-officier en een onderofficier. Zodoende is er een vaste staf van 35 tot 40 man. „Hoe staat het met de ver plichte studie?", zo vroegen wij de commandant verder. Majoor Potteboom was op dit punt van mening, dat de militair zoveel mogelijk moet worden vrijgela ten wat de studie buiten de les uren betreft. Er zijn er echter trum voor de opleiding van ad ministratief kader bleek de Zeeuwse hoofdstad echter zeer geschikt en tot de oorlog in 1940 uitbrak bleef de S.D.O.A. in Middelburg gevestigd. Als commandant werd de heer Berghuys op 1 Juni 1939 opgevolgd door maj. P. F. Kamm, die tot de capitulatie in Mid delburg bleef. Na de oorlog werd de school heropgericht in Bussum op 22 Juli 1946. Onder de nieuwe be naming van C.O.A.K. en opnieuw mede dank zij de activiteit van het genoemde comité, deden de militairen op 9 December 1947 weer hun intrede in de Zeeuw se hoofdstad. Commadant werd toen de kolonel W. J. Pluym, troep goed is. Wanneer de soldij niet op tijd wordt uitbetaald, er iets aan de voeding mankeert of iets anders zich voordoet, dan is het de administrateur, die daarvoor verantwoordelijk is. altijd die de weelde van vrijheid Bovendien is hij de vraagbaak nie^ kunnen dragen en dat van de troep en dient van v|}e merkt men tijdens de lessen.al za j °p te zijn. En ]leej gauw. Daarom zijn er al- voordat hij van alle dingen op ujd w6el> die verplicht studeren, doch de anderen kunnen gaan en staan waar ze willen. Hierbij is van veel belang, dat tal van jongens in de stad een tehuis gevonden hebben, zodat ze na de lessen in de huiskamers kun- bij „pleegouders de hoogte is komt er heel wat kjjken! De vakken. „In welke vakken wordt er aan de C.O.A.K. les gegeven?" was onze vraag aan majoor Potteboom. „Administratie in het nen studeren burgerleven is nu eenmaal ge heel anders dan in militaire dienst. Daar is dan in de eer ste plaats het militaire straf- en tuchtrecht, waarbij de onder officier-administrateur de rech terhand moet zijn van de com pagnies-commandant. Ook de rechtsbedeling van de troep moet vlot en accuraat verlopen. die bij de pensionnering vani Verder zyn er de wapenieer de gen.-majoor Berghuys deze op- krijgstucht, de organisatie van volgde als inspecteur der Mili taire Administratie. De huidige commandant, majoor J. Potte boom, werd toen als opvolger benoemd. De leerlingen. In 1924 werden slechts enkele tientallen leerlingen opgeleid. Langzamerhand steeg het aan tal, tot kort voor de oorlog twee maal per jaar 300 recruten wer den opgeleid tot sergeant. Op het leger en de pensioenwetten, waarvan de soldaat nogal één en ander weten moet. Inkwartieringswet en inwen dige dienst en tenslotte zelfs vee- en vleeskeuring, dit alles wordt de jongens in een maand of zes bijgebracht. Rest nog de kennis van de Maleise taal, mede een eerste vereiste voor hen, die na het behalen van hun sergeantsstrepen, naar Indonesië vertrek. Deze taalles is geen deze basis werd na de oorlog vernisje, doch een harde nood- opnieuw begonnen, zodat ook nuzakelijkheid, daar vooral de ad-- weer 600 militairen per jaar minjstrateur in de Trooen veel ta,re Paraatheid, doch dat het u;Al'/4<in finOplpiH Waarom 7fl tri 1 t nm rla tmrminir iron dn Dit werkt uitstekend, zo deelde de commandant mede, en de studieresultaten zijn zeer be hoorlijk. Zoals bekend zijn de militairen niet alleen in de ka zerne maar ook in het militair hospitaal ondergebracht. Na afloop van het gesprek hebben we met de commandant een kijkje genomen in de slaap-, eet- en waszalen in de kazerne aan de Koningstraat en we kun nen niet anders zeggen, dan dat alles cr keurig uitzag. Ook voor de geestelijke belangen van de jongens wordt gezorgd en op het lesrooster is op Dinsdag middag tijd ingeruimd voor de veldprediker en de aalmoezenier. Beide geestelijken houden des avonds nog spreekuur in de kazerne. Bij dit bezoek is het ons dui delijk geworden, dat het hier niet alleen gaat om het bij brengen van een bepaalde mili- woiden opgeleid. „Waaromzo vroegen we de commandant, „werd de naam S.D.O.A. ver anderd in C.O.A.K.?" Majoor Potteboom vertelde ons, dat deze laatste benaming een ruimere be tekenis heeft dan de eerste. Dit geldt temeer, daar sedert 9 November 1948 ook militairen worden opgeleid voor reserve- ollicier. Ter onderscheiding van hen, die voor onderofficier wor den opgeleid, dragen deze jon gens een bruine baret en een oranje- in plaats van een blau we driehoek. Tevens zijn hier- De mosselexport vermindert, onder begrepen de adspirant- met de bevolking te" maken gaa* .om. d? vorming van de krijgt en daarbij komt de ken- militair in de breedste zin. Dit nis van de Maleise taal zeker geschiedt door de lessen, zowel te pas". i aIs door persoonlijk voor- beeld van het kader. Als het Velddienst en sport komen goed is, zo beëindigde majoor geregeld voor. Was het tot dus- Potteboom ons gesprek, moet verre zo, dat men voor de schiet- de soldaat beter thuiskomen, oefeningen naar Bergen op dan hij is weggegaan! (Vervolg van pag. 2.) beroepsofficieren, die na beëin diging van hun opleiding in Middelburg naar de K.M.A. te Breda gaan om daar nog twee jaar verder te studeren. In to taal worden tweemaal 30 mili tairen per jaar als reserve-offi cier opgeleid. De opleiding. De opleiding is lang niet mis en wie denkt, dat in Middelburg alleen maar de „zwakke broe ders" worden opgeleid voor de administratie omdat ze voor de velddienst niet geschikt zijn, heeft het lelijk mis. Naast de administrateursopleiding, waar voor men 44 lesuren per week, di S uur per dag en vier uur op Zaterdagen moet studeren, vindt ook de training als gewoon soldaat plaats. De tijd is voor bij, dat, wanneer men als in fanterist of als wat dan ook niet geschikt was, men altijd nog wel een plaatsje had als administrateur. „Een goed en modern leger", zo verzekerde maj. Potteboom ons, „heeft een goede administratie had nodig". „Het gaat er verder in de militaire dienst om", aldus de commandant, „de juiste man op de juiste plaats te krijgen". Is men vroeger in een administra tieve functie werkzaam geweest en heeft men een behoorlijke aanleg, dan wordt bij de selee- tie uitgemaakt, dat men voortelijke"Schoof aan'Te Molendijk een administrateursöpleiding in haar ouderavond in het school- aanmerking komt. gebouw. De mosselexport is sterk aan het minderen. Naar Frankrijk en naar België bedroeg de ver zending in de afgelopen week niet meer dan 6000 ton. Andere stationering van vaartuigen der visserijpolitie. Met ingang van 1 April a.s. zijn verplaatst de vaartuigen van de Visserijpolitie de „Voor waarts" van Zierikzee naar Hans weert; de „Sperwer" van Hansweert naar Zierikzee en de „Valk" van Zierikzee naar Yerseke. WTSSENKERKE. Afloop verkoping. Zaterdag werd in café „De Kroon" door notaris Klap pu bliek verkocht: ten verzoeke van de erven M. de Smit, een buis met erf, stenen schuurtje, varkenshok en kippenhok met ren aan de Middenstraat alhier groot' 1.10 are. Hoogste inschrij ver J. de Schipper voor f 1175 koper C. Verbuig alhier voor f 1505; en ten verzoeke van L. P. v. d. Heijde het huis aan de Middenstraat alhier, groot 33 c.a. Hoogste inschrijver J. de Schip per voor f 275, koper P. M. den Boer voor f 385. HOEK. Ouderavond. Vrijdagavond hield de Chris- door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. De opkomst was goed. Het optreden der leerlingen voor de pauze met zang, declamatie en opstellen voorlezen, viel zeer in de smaak. Tijdens de pauze werd door de handwerkonderwijzeres het brei- en naaiwerk der meisjes getoond, terwijl ook het andere werd bezichtigd kon worden. Na de pauze hield het Hoofd der School een referaat over: „Gevaren die onze School be dreigen". Hij schetste de gevaren die er zijn van binnen uit en van buiten af en spoorde aan tot meer offers voor het onderwijs. De voorzitter nam aan het einde namens de ouders afscheid van de onderwijzer, de heer van de Rovaart, die per 1 April naar Zaamslag vertrekt. Per 1 April a.s. zal de school voor het eerst in haar 57-jarig bestaan 70 leerlingen hebben. Door ds Van Til werd deze goed geslaagde vergadering met dankgebed gesloten. KERKWERVE. Ouderavond O.L. School. Onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Wekken, werd Vrijdag j.l. een ouderavond ge houden vanwege de O.L.-sehool. Na een inleidend woord van de voorzitter, deed het hoofd der school enkele mededelingen waarna de heer J. Kristelijn Piet Bakker's boek „Ciske de rat" behandelde. Na de pauze was er hersen gymnastiek en sprak de burge meester. BROUWERSHAVEN. Ledenvergadering van de school met de Bijbel. De School met de Bijbel heeft onder voorzitterschap van Ds F. Kouwenhoven alhier een jaar vergadering gehouden. Na de gebruikelijke opening, lezing der notulen en jaarverslag volgde bestuursverkiezing, waarbij her kozen werden: Ds F. Kouwen hoven, C. J. v. d. Bijl en Joh. van Wouwe. Door het hoofd der school, dhr I. A. Catsman, werd een onderwerp behandeld met als titel „Gezin en school". De grootste taak van opvoeding ligt Dij de ouders, aldus spreker, die daarbij herinnerde aan 't doop formulier. Het wil echter niet zeggen, dat de school los van het gezin staat. ZIERIKZEE. Eindles landbouwcursus. 61. Geertje had die mor gen heel wat te wassen, maar nu was alles klaar. Je hele was lag op de bleek in 't zonnetje. Geer tje had het middagmaal al klaar, alleenPier was nog niet thuis. „Waer zou die verve lende kaerel noe wee zitte," mopperde ze. „Als Zaterdagmiddag vond de eind 'ier nog lang weg bleef, les plaats van de Algemene begon ze- alleen." I Landbouwcursus 2e winterhalf- Ze wachtte nog een jaar 1948-1949 in een lokaal van kwartiertje. Toen ging ze de Bijzondere school, aldaar eens op het stoepje kijken georganiseerd door de afdeling of Pier er nog niet aan- „Schouwen en Duiveland" van kwam. Pier was niet te de Chr. Boeren- en Tuinders zien. De bakker wel, die bond. keek ook de straat op. j Na een welkomstwoord begon „Waer zou Pier toch zitte, bakker Blom," vroeg Geertje. de heer P. J. v. d. Berg, het „Ik dienk dat 'n mee de veldwachter en boer Hooi van Grashoofd van de cursus, deze eind- mee is op de dievenjacht, vrouw Bol," antwoordde de bakker, les met een repetitie en het stel- „Dat 'ad 'n dan toch wè eve kunne zegge", zei Geertje. j len der examenvragen aan de „Noe", zei de bakker, „da gloof ik nie, vrouw Bol, want d'r cursisten, was 'aast bie moe je rekene." I De heer v. d. Berg wekte de „Dan gaen ik ma alleen ete,"zei Geertje en ze ging naar bin- cursisten op, de studie voort te nen- zetten door het geleerde iedere „Ze binne nog nie terug", mompelde de bakker, en nij gingdag in practijk te brengen en ook naar binnen. deelde mede, voor de twee bes te leerlingen een boekwerk be schikbaar te stellen. De heer J. Eversdijk, die na mens de Rijkslandbouwconsu- lent kwam, sprak daarbij de hoop uit, dat de cursisten van het geleerde een goed gebruik zullen maken en hun kennis zul len vermeerderen met veel te lezen. Het was de taak van de heer A. Dalebout, wnd. voorzitter van de C.B.T.B., de diploma's aan de navolgende cursisten uit te reiken, n.l. aan: Chr. Bil, M. den Boer, M. Bolijn, J. L. Boot Czn, Joh. Cashoek Wzo, L. Le- gemate, J. van de Wekken Azn., Joh. v. d. Wekken Jz., D. v. d. Wekken Lz„ J. C. v. d. Wekken Lzn., allen te Zierikzee: St. van Mourik, en St. v. d. Wekken Ant. z. te Capelle bij Zierikzee, C. Boot te Duivendijke, C. W. den Boer, L. den Boer en O. Viergever Dzn te Kerkwerve; waarbij de beste cursisten St. v. Mourik en O. Viergever te Kerkwerve het uitgeloofde boekwerk wer den overhandigd of toegezegd. De heer Dalebout feliciteerde de leerlingen met het behaalde succes en legde er de nadruk op, het geleerde ter harte te nemen en dit niet te doen in eigen kracht. Tenslotte verkreeg een der cursisten, de heer L. den Boer te Kerwerve het woord, die ge heel in dichtvorm, namens zijn medeleerlingen, de leraren dank bracht voor het onderwijs en hen daarbij een mooi geschenk overhandigde. BRCINISSE. Causerie over het L.E.I. Voor de leden van de Vissers Vereniging „Algemeen v-issers- belang", heeft de heer drs Ad. Hillebrand een uiteenzetting ge„ geven van de werkwijze en het doel van het Landbouw Econo misch Instituut. Hij besprak het ontstaan van het Instituut, dat oorspronkelijk alleen gedacht was voor de boeren, doch waarbij later ook de visserij betrokken werd. In ruil voor verschafte gege vens, krijgt een deelnemer in de eerste plaats een goede boek houding, terwijl hij aan de hand van de hem verstrekte algemene rapporten zelf kan controleren, of hij gemiddeld voordeliger of duurder werkt. Naast het rapport wordt ook een verslag gegeven van de ei gen onderneming, terwijl verder ook met verschillende andere publicaties door het L.E.I. ver strekt, voordeel kan worden ge daan. Vooral wanneer het nodig is, de betrokken autoriteiten te overtuigen van de slechte gang van zaken in een bedrijfstak, zullen de cijfers van pas komen. Spr. had gaarne nog wat gege vens van kleinere mosselkwe kers met een laag standaard capaciteitscijfer. Uit de gehouden besprekingen bleek echter, dat deze vreesden te worden uitgeschakeld of te worden gelast de bedrijven sa men te smelten, wanneer mocht blijken dat zij niet zo economisch konden werken dan de grotere bedrijven. De heer Hillebrand kon hen echter in dit opzicht gerust stel len. Bij de verdere bespreking kwam -veel oud zeer te voor schijn, waaraan het L.E.I. geen schuld heeft en waaraan het ook niets kan veranderen. Candiilaten V.V.D. De candidatenlijst van de V.V.D. voor de gemeenteraad luidt als volgt: 1. F. D. van Vessem, 2. A. C. Verspoor, 3. J. Goudzwaard, 4. 5. J. P. Jumelet, 5. A. Jumelet Iz., 6. W. van Kooien, 7. P. L. Krepel, 8. D. de Koning Mz„ 9. J. J. Ca pelle, 10. M. Jumelet Az. Vergadering Mosselkwekers. Vrijdagavond vergaderde de Mosselkwekersvereniging Alge meen Vissersbelang onder leiding van de heer A. Verspoor, die een overzicht gaf van de toestand in het mosselbedrijf. Er is thans ongeveer 100 pet der mosselen verkocht zonder afschrijving. Dit neemt niet weg, dat van verschillende kwekers wel afschrijvingen hebben plaats gehad. De leveringseijfers voor Brui- nisse zijn het gunstigst. De le veringen naar Frankrijk gaan onverminderd door; de vraag van België is veel groter dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Het aanvoeren van Deense mosselen in Brussel is echter een nieuwe tegenslag voor de Zeeuwse mosselen. Het verlies van onze mono poliepositie brengt mede, dat machinaal schoongemaakte mos selen moeten worden aange voerd, wat veel onkosten ver oorzaakt, die niet in rekening kunnen worden gebracht. Van een sluiten van het seizoen kan onder deze omstandigheden na tuurlijk voorshands nog geen sprake zijn. Wat de vooruitzichten voor het nieuwe seizoen betreft, het zal waarschijnlijk nodig zijn de prijzen te herzien, terwijl aan het product de uiterste zorg zal moeten worden besteed. De soort mosselen A-kwaliteit die de laatste jaren niet veel werd gevraagd, zal ter wille van de Antwerpse vismarkt weer meer worden gevraagd. Hoewel de verzending per auto zal worden gestimuleerd, zal toch ook het vervoer per vaartuig gehandhaafd blijven Vooral des zomers is men daartoe wel gedwongen. Vrije handel zou wel eens kunnen betekenen grote druk op de prijzen, vandaar dat daaraan niet wordt gedacht. België koopt centraal in, Nederland zal cen traal verkopen, ook in Benelux verband zal de marktordening gehandhaafd blijven. Nu er zo weinig mosselzaad op de Waddenzee schijnt te lig gen, wordt getracht vergunning te krijgen om het mosselzaad, weg te halen, dat bij het Duitse eiland Borkum ligt. Ook over de mogelijkheid Belgisch paalzaad in te voeren werd gesproken. De meerderheid der vergade ring bleek er weinig voor te voelen de openingsdatum voor de mosselzaadvisserij op de Waddenzee vroeger te stellen dan half Mei. Een uitkering uit het kwe kersfonds is binnenkort te ver wachten a f 0.20 per ton gele verde mosselen. ST. ANNALAND. Nieuw Avondmaalsstel Ned. Herv. Kerk. Zondagmorgen j.l. werd in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland het nieuwe zilveren Avondmaals stel in gebruik genomen. Dit be staat uit 1 kan, 2 bekers en 3 schalen (2 kleine en 1 grote), als mede 2 houten offerblokjes. De consulent, Ds Joh. de Bres van St. Maartensdijk preekte over 1 Koningen 19:7b; Sta op, eet! want de weg zou voor u te veel zijn. Zijn thema was: Sterkende ge nade en zijn punten: voor wie die genade bestemd is, wat ze inhoudt en wat ze uitwerkt. Aan het einde van de dienst sprak hij de kerkelijke colleges toe. Hij gaf uiting aan de wens, dat het Avondmaalsstel tot in lengte van jaren dienst zal mogen doen bij de verkondiging van de dood des Heren. Het oude tinnen Avondmaals stel is geschonken aan de Gere formeerde Zendingsbond, opdat het dienst zal kunnen doen bij de Godsdienstoefeningen onder de Toradja's op Celebes. Daar aan Avondmaalsstellen op het Zen- dingsveld en in de Gemeenten on der de Toradja's gfote behoefte bestaat zal dit zeer zeker een welkome gift zijn en verdient dit voorbeeld alleszins navolging. HAAMSTEDE. Ouderavond O.L. School. In de O.L. school is de jaar lijkse ouderavond gehouden onder leiding van de heer M. C. Hanse, voorz. der Oudercommis sie. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot Burge meester Roëll en zijn echt genote. Het hoofd der school, de heer Kuperij, memoreerde de uitbrei ding der onderwijsvakken. Hij besprak de mogelijkheid van vavantieruil voor kinderen. De heer Heuting behandelde daarna in een vlotte causerie het vak handenarbeid, de moge lijkheden en moeilijkheden van dit vak. Na de pauze behandelde mevr. BootRotte een opvoedkundig onderwerp naar aanleiding van Jan Ligthart's „Jeugdherinne ringen". De hersengymnastiek tussen oud en jong (10 leerlingen en tien ouders) werd met glans door de leerlingen gewonnen. De burgemeester sprak woor den van dank tot het onder- wijzendpersoneel. Eerste Competitiewedstrijd Sportver. „De Zeemeeuwen". Het eerste twaalftal van de Korfbalclub „De Zeemeeuwen" speelde Zaterdag de eerste wed strijd. Deze club zal dit jaar uitkomen in de 2de klasse van de S.DJCB. Tevens was deze wedstrijd de eerste op het nieu we terrein. De tegenstander was het kampioens 12-tal der tweede klasse in 1948 „Dosco" uit Noordwelle. Al spoedig na het begin van de wedstrijd bleek, dat de 12- tal-commissie een goede keuze had gedaan. Met de rust was de stand reeds 63 voor „De Zee meeuwen". Deze stand werd op gevoerd tot 114. Scheidsrechter was de heer J. Steur uit Burgh. Naar we nader vernemen is het bestuur met plannen bezig om een wandeltocht en een tweede Bos-en-Duin-loop te or ganiseren voor deze zomer. MIDDELBURG. Geboren: Er na P., d. v. P. van Sliedrecht en G. Vroegindeweij; Levina J„ d. v. J. A. van Maldegem en M. de Die; Meint J., z. v. M. Smit en F. Bakker; Boudewijn, z. v. I. Bosselaar en C. Janse; Cornelis. z. v. C. Cornelisse en C. J. Ce- vaal; Boudewijn R., z. v. J. Won- dergem en G. v. d. Berge; Fre- dericus, z. v. W. Roest en F. M. Cosijn; Gillis J., z. v. A. Antheu- nisse en J. J. Catsman; Marcel, z. v. W. Lefevre en L. M. Ak- kenaar; Marinus, z. v. J. Baljeu en F. S. Joosse. Ondertrouwd: P. Baas, 24 j. en J. Schotman, 23 j.; W. M. Wal raven, 27 j. en C. P. Buijs, 22 j A. C. Mabilot, 28 j. en W. P. J. Acda, 23 j. Gehuwd: A. J. J. Janssen, 24 j. en E. J. Flissebaalje, 21 j. Overleden: J. Wattel, 83 j.. wed. van H. H. de Koning; A. Schoolmeester, 73 j., geh. met J. Spruit; D. W. Geluk, 62 j geh. met Chr. Letzer. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: Marinus D., z. v. J. A. Smalle- gange en M. P. van Kleunen; Sara J„ d. v. P. P. Poelman en C. la Grand; Ebrina L., d. v. Th. Oosthoek en M. A. Pikkaart. Ondertrouwd: J. Oele, 25 j. te Oudelande en G. C. de Broe- kert, 23 j. Gehuwd: J. M. Maat, 26 j. en P. C. Hollestelle, 23 j.; A. Moer man, 23 j. en M. G. Traas, 23 j.; J. D. Klaassen, 24 j. en M. C. A. de Waal, 19 j. Overleden: M. de Korte, 81 j. wed. van S. de Visser; A. van Liere, 80 j. wed. van A. Smal- legange. KRABBENDIJKE. Geboren: Marinus B„ z. v. J. Nieuwen- huijse en M. Lobbezoo; Maria •J3., d. v. H. Schrier en W. P. Leestafel. De Strijdende Kerk, door P. A. de Rover. Uitg. Jan Haan N.V., Groningen. Van dit groot vertelboek der Kerkgeschiedenis verscheen het derde deel. Wat wij van vorige deeltjes hebben gezegd, kunnen we hier ten volle handhaven. Dhr. de Rover verstaat de kunst van vertellen en hij vertelt goed, omdat hij de stof beheerst. Wij hopen, dat deze uitgave de waardering zal vin den, die zij verdient. Een pracht- vertelboek voor jeugdverenigin gen. Van belang is, dat na elke vertaling een aantal aantekenin gen volgen, voor hen die dieper op de stof willen ingaan. Dispereert niet, door A. Al- gra. Uitgave T. Wever, Franeker. Op geheel enige wijze wij hebben daarop reeds meerma len de aandacht gevestigd worden door de gebr. Algra in deze serie twintig eeuwen his torie van de Nederlanden behan deld. Het thans verschenen deel verhaalt van de worsteling om de vrijheid, onder leiding van de Oranjes, gedurende de 80- jarige oorlog. Voor liefhebbers van bloem en plant. Wij ontvingen een ex. van de op 1 Maart j.l. begonnen uitgave van een maandblad voor lief hebbers van bloemen en plan ten „Huis en Ho f". Het blad bedoelt in de eerste plaats een raadgever te zijn voor de eenvoudige belangstel lende liefhebber van tuinbouw. Het wil onder deskundige lei ding vooral liefde voor de tuin, voor bomen, bloemen en plan ten aankweken en van het vele mooie, waarmee ieder zich kan omringen. Ook aan de dierenwereld, met name ook aan het huisdier, zal aandacht worden geschonken. Dit eerste nummer maakt een uitstekende indruk en houdt, dank zij de frisse bijdragen en de fraaie verzorging ook van de fraaie illustraties, goede belof ten in voor de toekomst. Wij kunnen deze uitgave van de Uitgeverij „Contant" te Am sterdam, dan ook van harte aanbevelen. KERK EN ZENDING. Breuk met de Kerk. De bekende christen-antimili- tairist Hilbrandt Boschma, heeft in „De Vlam" meegedeeld, dat hij tot het inzicht is gekomen, dat voor een overtuigd en rid derlijk antimiiitairist in de kerk geen plaats kan zijn. Hij geeft hiervoor verschillende redenen aan: Het christen-antimilitairis- me beroept zich op het evange lie, terwijl de kerk de gehele Bijbel als grondslag aanvaardt; het antimilitairisme is gericht tegen de bestaande wereldorde, terwijl het bestaan der kerk, ja zelfs haar bestaansmogelijkheid gebaseerd is op instandhouding daarvan. De kerk is nu eenmaal volgens Boschma sinds eeuwen her een militairistisehe instel ling. Vandaar zijn conclusie: evenmin als een vleeseter lid mag worden van de „Neder landse Vegetariërsbond", is er voor een anti-militairist plaats in de kerk. En het is duidelijk, dat Boschma hier kiest vóór het antimilitairisme en tégen de kerk. Heidelberger in het Indonesisch. De res.-veldprediker D. van Dijk en de legerpendeta J. Ma- tindas hebben tezamen met de Indische-predikanten A. Matu lapelwa en J. Uneputty te Ban doeng een Indonesische vertaling verzorgd van de Heidelberger catechismus. Deze vertaling ver scheen onder de naam: „Agama Kristen", de Christelijke gods dienst. Bijbelverspreiding. Namens Koningin Juliana heeft de Nederlandse consul-generaal te New-York de heer Cnoop Koopmans, in een korte plech- i tieid het officierskruis in de orde van Oranje Nassau uitge reikt aan twee Amerikaanse pre dikanten, S. M. North en G. Gar- iington, vertegenwoordigers van het Amerikaanse Bijbelgenoot schap, dat tijdens de oorlog fondsen en middelen verschafte waardoor het het Nederlandse Bijbelgenootschap mogelijk was, zijn werk in Indonesië voort te zetten. Politierechter te Middelburg. J. S. V., te Renesse, had een portemonnaie met f 32.50 weg genomen van W. Ringelberg. De politierechter te Middelburg legde hem een maand gevange nisstraf voorw. op, met een proeftijd van 2 jaar. A. M. M., te Zierikzee, werd wegens ontuchtige handelingen met een minderjarige veroor deeld tot 3 maanden voorw. proeftijd 2 jaar. M. de R. en A. D. v. K., te Nieuwerkerk, hadden lood ge stolen van de N.V. Watérleiding Schouwen en Duiveland. Ieder zes weken voorw. proeftijd 2 jaar, bijz. voorw. vergoeding f 150.— C. W. te Zierikzee werd we gens mishandeling van J. Wil- lemse veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. M. J. M. te Bruinisse had van de gemeente Bruinisse meerdere malen geld gestolen. 3 maanden voorw., proeftijd 3 jaar. L. H. v. d. B. te Bruinisse, werd wegens belediging van C. J. Giljam veroordeeld tot f 25. of 10 d. A. G., landbouwer te Duiven dijke had benzine weggenomen van K. v. d. Maas. f 75.of 25 dagen. L. J. H. K., te Zierikzee, had last van de kippen van zijn buurman v. d. Velde. Om daar een eind aan te maken liet hij door zijn knecht vergif kopen, en uitstrooien, waardoor een aantal kippen die daar van aten, zijn dood gegaan. Schriftelijk vonnis op 1 April. C. t. H., te Zierikzee, had twee arbeiders een te hoog loon uit betaald. f 40.— of 20 d. A. v. d. S., te Zierikzee, had frauduleus een rund geslacht. 6 weken voorw., proeft. 2 jaar. Z. M., te Zierikzee, had een rund verkocht aan A. v. d. S. zonder in het bezit te zijn van een erkenning als commissionair of handelaar in vee. f 100 of 20 dager. Overbeeke; Anthonia D., d. v. G. van Iwaarden en W. Peters; Overleden: G. Stolk wed. van D. Wagenaar, 92 j. Ondertrouwd: J. Sinke, 28 j. en M. de Witte, 26 j. MELISKERKE. Geboren; Martinus, z. v. J. Bommeljé en M. v. d. Vijfer. Gehuwd: J. Koppejan 27 j. en M. Meulbroek 23 j. SOUBURG. Geboren: Pieter- nella d. v. W. de Rijke en A. Arendse. Cornelis z. v. C. d Kraker en D. Klap. Judith J. d. v. J. F. Briars en E. Inen. Leen- tje d. v. N. Poortvliet en A. C. op 't Hof. Frederikus G. z. v. F. J. Coopman en E. H. A. Peters. Geertruida A. d. v. J. P. L. de Voogd en M. Leijnse. Ondertrouwd: W. Schout, 25 jr en J. J. Wolters, 22 jr. P. Pujj- pe, 26 jr en J. S. Schout, 22 jr. C. J. Renalda, 49 jr en A. Strobos, 23 jr. Gehuwd: J. S. de Karker, 36 jr en M. Koch, 24 jr. L. Klooster man, 32 jr en C. Joziasse, 34 jr. A. C. Rottier, 34 jr en L. Vos, 36 jr. A. F. Klaver, 26 jr en M. M. Suurmond, 25 jr. J. Schinkel, 25 jr en A. J. de Ruijter, 20 jr. Overleden: C. van der Pijl, 53 jr echtg. van J. M van Boekhout. SCHOONDIJKE. Geboren: Hubrecht J., z. v. P. A. A. de Bliek en R. Tellier; Elizabeth A„ d. v. J. van de Ree en M. A. Moggré. Gehuwd: C. Pijcke 24 j. en P. E. van der Meulen, 20 j. Overleden: J. J. Risseeuw. 92 j. wed. van J. J. Verplanke; M. S. Moelaart, 62 j.; M. B. van Damme, 75 j. wed. van L. F. Mornout; M. J. Risseeuw, 52 j„ wed. van I. P. Haartsen. ZIERIKZEE. Geboren: Jan C„ z. v. C. v. d. Wielen en G. M. Leijdekker; Marinus D., z. v. M. J. Vaane en T. van der Weele; Leendert G., z. v. B. N. Berre- voets en C. L. Plandsoen; Jacob A., z. v. L. Vijverberg en C. M. Krakeel:* Pieter J„ z. v. G. Snoeij en J. Bossaert; Jacomina N„ d. v. M. R. Hogerheijde W. M. L. Haze; Frans, z. v. M. C. van den Berg en C. Paape; Maijo Chr. C., z. v. M. C. van Hoorn en J. de Ronde; Leendert Chr., z. v. C. Hoekman en K. J. Vis; Judocus P.. z. v. A. J. J. van Meel en M. M. van Deo- deren; Wilhelmina C. J., d. v. W. P. Heijboer en C. J. van den Berge; Wilhelmina, d. v. M. J. Scheffers en J. P. Dekker. Overleden: P. J. Bastiaanse, 69 j. echtg. van J. de Koning. M. C. van den Houdt, 61 j. wo nende te Rotterdam; J. P. Koe- voets, 65 j.; J. Kaan, echtg. van L. van der Werve, 61 j. TERNEUZEN. Geb. Reinier z. v. J. P. Jonkman en A. d. Zwarte. Jozias B. z. v. J. G. Ruben en M. Dieleman. Rosita D. M. d. v. J. de Witte en A. S. F. Lafort. Neeltje M. d. V. D. van Wijck en O. Paul. Gehuwd: J. Keukelaar, 49 jr en J. N. Veerman, 40 jr gesch. L. van Iwaarden, 22 jr en C. E. Loof, 21 jr. Overleden. J. F. de Regt, 71 jr wed. v. J. H. Meertens. A. Rie- mens, 69 jr echtg. v. S. A. Kiel. E. Wijbrands, 64 jr te Amsterdam echtg. v. A. F. Kieboom. J. Pie- terse, 77 jr echtg. V. K. van Ta- tenhove. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beiile zenders 8 en 11 Nieuws. HILVERSUM I (301,5 M.): N.C.R.V.: 6.00 Onze Nederlandse Koren en Korpsen. 6.30 Strijdkr. 7.00 Nieuws. 7.15 Prikkeiieen. 7.30 Het aetueel geluid. 7.45 Engelse les. 8.05 Programma proloog. 8.15 Philh. Orkest. 9.45 De zee bleet vrij. 10.00 Peter Kreuder speelt... 10.15 Wjj hebben een woord voor de wereld. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Orgelbespeling. 11.40 Gram. HILVERSUM II (415 M.) V.A.R.A.: 6.00 Nieuws. 6.15 Varia. 6.20 Dolf v. d. Linden en zijn Me- tropole Orkest. 7.00 Lezing. 7.15 Reg. Uitz. V.P.R.O.: 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Jeugdnieuws. 7.45 Le zen in de bijbel. V.A.R.A.: 8.05 Dingen van de dag. 8.20 N.B.C.-i Orkest. 9.00 Hoorspel. 10.00 Kwartet Jan Corduwener. 10.25 Kamerorkest. 10.45 Van boek tot boek. Donderdag 31 Maart. HILVERSUM I (301,5 M.): K.R.O.: 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Muziek hoiMt fit. 9.40 Schoolradio. N.C.R.V.: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Het Weense Stephans Dom koor. K.R.O.: 11.00 De Zonne bloem Ziekenbezoek. 11.40 School radio. 12.03 Orkest en solisten. 12.33 Lunchconcert door hel Pro menade orkest. 12.55 De Zonne wijzer. 1.25 (Vervolg) Lunchcon cert Promenade orkest. 1.45 Roer- omme; allerlei voor de vrouw..N.C. R.V.: 2.00 N.C.R.V.-Mannenkoor. 2 30 George Boulanger en zijn zi geunerorkest. 2.40 Even onder ons. 3.00 Kamerorkest. 3.30 Pia norecital. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Liederen van Gretchaninotf. 5.00 Radio jeugdjournaal. 5.30 Alt vioolrecital. 5.50 Ehgische melo dieën. HILVERSUM II (415 M.): V.P.R O.: 7.50 Dagopening. A.V. R.O.: 8.15 Ochtendvaria, 8.55 Kor te gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.00 Gram. 9.35 Een lied gaat de wereld rond. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Gram. 11.15 Pro blemen der slechthorendheid. 12.00 Orgelbespeling op Capitol- theater orgel te Rotterdam. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Zangvaria. 1.20 De Kwintetspelers. 1.50 Bob Johnstone. 2.00 Uit de wereld pers. 2.20 Solistenconcert. 3.00 Voor zieken en gezonden. 4.15 Marsen en polka's. 4.35 Hoorspel. 5.00 A.V.R.O.'s kaleidoscoop. 5.20 Welk dier deze week. 5.35 Paul Green en zijn Cubaanse Cabaleros. 5.50 Reg. Uitz.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4