Irovinci NOTEERT 0 EVEN? Provinciale vlag van Zeeland officieel vastgesteld. Belastingverlaging mogelijk Bij- feike- A&m&'s aan Zee-land. Zeeuw-ó (Mebtei Woensdag 30 December 1949 Minister Liefting vergat zijn belofte. Bij de behandeling van het dat, indien zich een bepaalde si- wetsontwerp tot unificatie ■- *- - enkele accijnzen in de Tweede Kamer, verklaarde minister Lief- tinck, in antwoord op een door de heer Lucas gestelde vraag: „De geachte afgevaardigde heeft gevraagd of ik het voornemen had opgegeven om te komen tot een verlaging van de totale belasting druk. Mijnheer de voorzitter, ik ben mij niet bewust, dat ik dat voornemen ooit heb uitgesproken. Ik heb er bij herhaling op gewezen dat de wijziging i.. ons belasting stelsel, die ik noodzakelijk acht, per saldo in de totale belasting druk nauwelijks of geen verande ring zal kunnen brengen, maar dat alleen een betere verdeling van de belastingdruk zal worden nagestreefd, die rekening houdt I In het vervolg van zijn rede van II November bevestigde hij met andere woorden tenslotte nog eens zijn eerder in de M. v. A. gedane uitlating t.a.v. de heilzame gevol- m gen van belastingverlaging op de tuatie voordoet, waarin noch deal'5eidsproductiviteit en arbeids- sociale gerechtigheid, noch de eco- 'nï?,n£'te't,\ nomische doelmatigheid gediend J W!"en minister Lieftinck zijn met het handhaven van een et, vergeten van zijn belofte tot bepaalde belastingdruk, die be- verlaging van de totale belasting- lastingdruk moet worden herzien, niet zwaar aanrekenen Hu Mijnheer de voorzitter, ik erken laatste jaren ongetwijfeld ten volle, dat dit een groot woord .e zwaarste departement voor is, want de gevolgen kunnen wel z«n rekening moeten nemen en eens ernstig zijn, vooral op mono- '«tereen die de Kaïnerstukken en tair gebied. Niettemin meen ik, e landelmgen volgt, kan "iet dat ook de gevolgen op monetair a™5®* dan bewondering hebben gebied weer een bestanddeel zul- L W1JÏe' waar°P hij tot in len vormen in de oordeelsvorming de, deV"jSn1f We.' ?fer oni.van.g ten aanzien van de vraag, of de f«ke-st°ft "«heerst. Maar W1J T sociale gerechtigheid en de econo-^ en hat 'och van **lanS op deze mische doelmatigheid met de te kv^s le aandacht te vestigen. treffen maatregelen zijn gediend.He' zou °iet dus de „Maasbode indien by Nu doet zich de omstandigheid de eerste de beste gelegenheid, voor, dat de toestand, waarin ons welke zich voordoet, in de Ka- meT de Vhase van ont'wtkkêlingland °P,.het ogenblik beving mers met verwijzing naar de be- waarin ohs economische en sociale "f" het "'O voorkomt, het met loften van 11 November 1948 en leven zich nu bijna vier jaar na al te gevaarlijk doet zyn tot een de daaraan voorafgegane M. v. A. de beëindiging van de oorlog be vindt Ik zou daaromtrent dus gaarne geen misverstand laten voortbe staan. Van een per saldo verlagen van de totale druk heb ik bij mijn weten nooit gesproken''. De „Maasbode'' is daarop aan het snuffelen gegaan en kwam daarbij tot de conclusie, dat mi nister Lieftinck wel degelijk, en meermalen beloften tot verlaging heeft gedaan. Op 11 November 1948 verklaar de de minister bij gelegenheid van de algemene beraadslagingen over de Rijksbegroting voor het dienst jaar 1949 in de Tweede Kamer: „Tot besluit kom ik tot een be langrijke vraag dTe van verschil lende zijden is opgeworpen, n.l. deze: hoe durven wij op het ogen blik over belastingverlaging te praten, terwijl de budgetaire situ atie nog zo wankel is.ïle geachte afgevaardigde de heer Hofstra, heeft er de aandacht op gevestigd: dat een belastingverlaging weer! een nieuw gat doet ontstaan in de middelen en dat wij toch wel zeer voorzichtig moeten zijn met daar toe in de huidige omstandigheden over te gaan. De geachte afgevaardigde, de heer Oud, heeft daartegenover 'n geluid doen horen, dat een andere klank had. Hij heeft zijn vreugde uitgesproken over het feit, dat de minister van Financiën een open oog heeft voor de zware belasting druk en hij verwelkomt de maat regelen, die zijn aangekondigd. Mijnheer de voorzitter! Ik zou hierover het volgende willen zeg gen. In de eerste plaats zullen de belastingmaatregelen, althans ten bepaalde verlichting van de belas- de minister nog eens de vraag ge- tingdruk in totaal te besluiten."steld zou worden, wat de reden Uit deze uitlatingen van minis- is van het niet nakomen van de ter Lieftinck blijkt duidelijk, dat. belofte, hij op 11 Nov. zich wel degelijk positief heeft uitgedrukt t.a.v. zijn Het blijkt immers duidelijk, dat voornemen om tot een verlaging het gehele oorspronkelijk bestaan- van de belastingdruk in totaal de plan overboord is geworpen. Is over te gaan. Hij heeft dat twee- de reden gelegen in de monetaire maal in de bovenaangehaalde pas- consequenties van het Atlantische sage verklaard. Pact, of moeten wij de oorzaak (mede?) zoeken in het feit, dat Deze. uitlatingen sloten voorts by de besprekingen van de Mar- volkomen bij zyn betoog in de M. shall-landen te Parijs in de laat- y* y*. Lieftinck haalde zo duidelijk °P ^0 voor in zijn redevoering in de Tweede groil(i js getreden de noodzakelijk- Kamer op 11 Nov. de bewuste pas- heid_ dat in Europa v6ór het ein_ sage van de M. v. A. dan ook nog de van 1949 de monetaire stabili- eens in zjjn geheel aan. In de M. teit moet zdn bereikt? v. A. had hij n.l. o.a. verklaard, dat indien verlaging van belastin-1 Men weet dat het voornemen gen heilzaam voor de volkswel- J bestaat, dat de verschillende lan- vaart en stimulerend voor de ar- den eikaars begrotingen en finan- beids-bedryfsactiviteit zou zijn, ciële politiek eens critisch zullen een ogenschijnlijk nadelig saldogaan bekijken. Wij wachten nu kan blyken ook voor de staats- met belangstelling de nadere ver- financiën winst te zijn. 1 klaringen van de minister af. Ring Walcheren van het C.J.M.V. en vanaf Vlissingen (station) zal voor extra bussen naar deze boot worden gezorgd. Verder In de gehouden ringbestuurs-vernemen wjj nog_ dat ds Stra- vergadering van de Ring Wal- tg 's-Heer Abtskerke zich cheren van het C J.M.V. is na beeft teruggetrokken voor de gehouden verkiezing tot vice- behandeling van het Bondson- voorzitter benoemd ds J. de Jerwerp in de slotsamenkomst, Boer, Herv. Predikant te Vrou- zoajs eerst was aangekondigd, wenpolder en Gapinge. Tot se- Provinciale Commissie ziet Cretans werd gekozen de heer thans uit naar een andere spre dele, het karakter dragen van een K. Wouterse te Zoutelande en j^er. verschuiving van de belastingdruk,tot alg. adj. de heer J. Mat- maar daarnaast aanvaard ik zelfs onder de huidige budgetaire om standigheden een zekere verlich ting van de belastingdruk. Ik meen namelijk en dat is al tot uiting gekomen, toen ik sprak over de grondslagen van de belastingpolitiek dat deze poli tiek moet worden gedragen door de beginselen van sociale gerech tigheid en economische doelma tigheid en dat daaruit voortvloeit, Korte Berichten. Paul G. Hoffman, de admini strateur van het plan-Marshall, heeft gisteren in een rede ver klaard, dat „het Russische Polit bureau alle pogingen aanwendt om de wereld te overheersen. Daarbij vergeleken schijnen Hit ler's pogingen die van een ama teur.'' Tussen Pabaruan en Tjikampek in West-Java is Zondagmiddag een trein door een bende van eni ge honderden mannen aangehou den. De passagiers werden ge dwongen uit te stappen en de ma chinist en de stoker moesten de trein met de bende terugrijden. De bende zette een aanval in op het militaire detachement te Pa baruan. Dit detachement onder nam een tegenaanval, waarbij ten minste 15 leden der bende, waar onder een Japanner, werden ge dood. Te Waspik is na een kort ziek bed overleden de oud-burgemees ter van die gemeente, de heer P. N. Dekkers. Een firma te Karlsruhe heeft een radiotoestel met luidspreker vervaardigd dat op een rijwiel be vestigd kan worden. De benodigde stroom wordt door een dynamo geleverd. Volgens Or Joseph Mire, spe ciaal adviseur in arbeidszaken bij het Amerikaanse militair bestuur, bestaat het ambtenarencorps in de Amerikaanse zone gemiddeld voor 45 a 50 procent uit voormalige nazi's. Aan de Z. W. kust van Araeland op een plaats waar de zee nog steeds grote stukken duingrond wegslaat, heeft men sporen ge vonden van een begraafplaats, vermoedelijk van het dorpje Sier, dat volgens de kronieken in 1723 geheel door de golven verzwolgen is. i egen Mr M. W. VVeitgens, oud lid van de Hoge Raad, beschuldigd van omkoping, werd Maandag in hoger beroep weer 4 maanden ge vangenisstraf geëist. De 44-jarige Duitse S.D.-er J. W. Hoffman hoorde Maandag voor het Haags Bijzonder Ge rechtshof de doodstraf tegen zich eisen. Bij het horen van de eis applaudiseerde het publiek. De „Touringclub Holland" werd een dezer dagen te Lunteren op gericht. Het is een organisatie, die zich ten doel stelt door het inrichten van zomer-kampeercen- tra in het buitenland te komen tot uitwisseling van toeristen op grote schaal en versterking van de culturele banden met andere volken. In 1948 werden 413440 geluks telegrammen verzonden. De netto opbrengst hiervan die ten goe de komt aan het kinderfonds P.T.T. en aan de organisaties van de vrije jeugdvorming en de in stelling voor de massa-jeugd van alle gezindten was f75.481.16. Eerste Franse zaaioesters gearriveerd. thijsse te Domburg. Verder werd vastgesteld, dat op Zaterdag 23 j April a.s. des avonds te half 8; naar alle waarschijnlijkheid in De eerste Franse zaaioesters de cantine van het Wederop- j zijn Maandag gearriveerd, bouwkamp een ringvergadering Ook zal een proef genomen zal worden gehouden, waarbij worden met de uitzaai van Por de heer J C. Gordeau, Bonds- j tugeese oesters, waartegen vele secretaris voor Zeeland, het protesten opgaan, onderwerp: „Het C.J.M.V., hoe, het ontstaan is, wat het doet en Vergadering „LIe Hreede wat het betekent" zal behande- Watering bewesten Yerseke' len. Er zal ruimschoots gelegen heid zijn i.v.m. het plaatselijk werk vragen te stellen. Ver volgens zal in Middelburg op Zaterdag 21 Mei een laatste ringbijeenkomst van het win terseizoen worden georgani seerd. Volgende week Vrijdagmiddag wordt in de „Prins van Oranje" te Goes een vergadering gehou den van de ingelanden van het Waterschap „De Breede Wate ring bewesten Yerseke". Van de agendapunten noemen Als voorlopige datum en o.m. een voorstel tot over plaats voor een eventuele zo- d''ac 't van een weggedeelte in merdag werden genoemd 23 de gemeente Kapelle, tot het Juli en Zoutelande. van een deel der wa- terleiding gemeente Nisse, tot C.J.M.V. Bondsdag trekt veel' verlenging diensttijd mr L. E. bezoek. de Brakke als archivaris en tot benoeming van een opzichter in Naar wij vernemen, is het j de vacature van de heer G. aantal bezoekers, dat zich in de Beenhakker. De voordracht laatste dagen reeds heeft^npge-1luidt. P j Ruisaard en C. A. geven voor de Provinciale potter, beiden te Goes. Bondsdag op Tweede Paasdag i te Zierikzee, nog steeds stijgen- Benelux-commissie voor „e Thans is reeds gebleken, dat lan(Jbouw'conf eren tie te Goes, de Provinciale Stoombootdienst onmogelijk alle bezoekers in-. Vrijdag a.s. begint te Goes, eens naar Zierikzee kan bren- een belangrijke tweedaagse bij gen. Het is nu zo geregeld, dat eenkomst der Benelux-commis- de bezoekers uit Walcheren en1 sie voor landbouw en visserij West-Zeeuwsch-Vlaanderen van uit Middelburg met het s.s. „Ko ningin Wilheimina" vertrekken. Deze boot, die om half zeven van Aan de conferentie nemen een Belgische, een Luxemburgse en een Nederlandse delegatie deel. De Belgische delegatie bestaat de Loskade vertrekt, zal alle rei- uit een dame en vier heren, de zigers regelrecht naar Zierikzee Luxemburgse uit drie en de Ne- vervoeren. Voor het ophalen van derlandse uit vier deskundigen, de C.J.M-V.-ei'S op Walcheren Nederland is o.m. vertegen- Vrijdagavond komt, zoals reeds brengt hij dan ook veel moderne werd bericht, de bekende Haagse j werken ten gehore. Bovendien organist Feike Asma een concert veel koraal- en liedbewerkingen geven op het orgel van de Noor-, van Jan Zwart, omdat Asma er derkerk te Middelburg. De avondvast van overtuigd is (en voor zijn daarvoor zal liij te Terneuzen con-1 mening steeds weer bevestiging certeren. Het belooft een muzika- ontvangt), dat ons christenvolk in ie gebeurtenis van betekenis te deze muziek een aanknopingspunt worden in onze provincie, die nuvindt. En, zo zegt de heer Asma, niet direct te klagen heeft over j laten we eerlijk zijnwat is eigen- een teveel aan orgelconcerten. i lijk mooier dan onze psalmen en gezangen Maar we moeten die Feike Asma is een organist, diebrengen en laten spreken op de een eigen weg gaat of beter ge- manier, die Jan Zwart begrepen zegd, die de ideeën van zijn leer- meester Jan Zwart propageert en daarom een aparte figuur is in de Nederlandse muziekwereld. Al op vijfjarige leeftijd zat de jonge Asma achter het klavier. Van zijn vader ontving hij zijn eerste opleiding en van 1927 tot heeft! Aan composities van Bach geeft Feike Asma de voorkeur. En ver der zijn Widor en César Franck zijn lievelingscomponisten. Van „moderne" muziek is hij een be wonderaar, vooral van moderne orkestmuziek. Voor wat het orgel 1937 studeerde hij bij Jan Zwart. betreft is hij van mening, dat mo- De heer Asma, die nu 36 jaar is, derne werken alleen kunnen vol- heeft reeds minstens 2000 concer-, doen en tot hun recht komen, ten in een zeer groot aantal plaat- wanneer ze op grote orgels wor sen van ons land op zijn naam j den gespeeld. Moderne orgelmu- staan. Zijn eerste concert gaf hij ziek op kleine orgels acht hij in de Geref. Kerk te Den Helder,dwaasheid. Ze klinkt niet en boeit toen hij negen jaar was. In dezedan ook niet. kerk was hij organist van 1927 Behalve orgel speelt de heer tot 1933. Toen ging hij over naar Asma piano, maar het orgel heeft de Hooglandse kerk te Leiden,zijn grootste liefde. In zijn weinige waar hij organist was tot 1943. Invrije tijd (hij is behalve organist dat jaar volgde zijn benoeming°°k orkest- en koordirigent, waar tot organist van de Evang. Lu- voor hij zeven jaar bij Eduard therse kerk te 's-Gravenhage. Het orgel in deze kerk is prach tig. 't Heeft drie klavieren, vrij pedaal en 66 registers. Asma geeft daarop gedurende de maanden April tot en met October iedere Woensdagavond van acht tot ne gen uur een concert. Naast klas sieke en romantische orgelmuziek Flipse te Rotterdam studeerde) bezoekt hij het liefst orkestcon certen. Componeren doet hij uit sluitend voor de kerkdiensten. Vrijdag a.s. zal Feike Asma werken ten gehore brengen van Bach, Handel, Mendelssohn, Guil- mant, Widor, Zwart en van hem zelf. ZEEUWSCH DAGBLAD HEDEN WOENSDAG 30 MAART. Vlissingen: 8 u. Concert gebouw: Lezing Ned. Reis- vereniging. Goes: 2 u. „Schuttershof": dr Sis Heyster voor Bond van Plattelandsvrouwen. DONDERDAG 31 MAART: Middelburg: 8 u. Schut tershof: Feestavond „Swift" Vlissingen: 8 u. „Con cordia": Lezing luit.-adm. Helfrich; 8 u. St.-Jaeobs- keik: groot vocaal concert. Westkapelle: 8 u. Zwit sers Barakkenkamp: Film „Bezet Gebied". VRIJDAG 1 APRIL: Middelburg: 8 u. Noor- derkerk: Concert Feike Asma. Vlissingen: 8 u. „Con cordia": C.H.U.-vergade- rmg. woordigd door ir. Louwes en ir. Staf. In de conferentie, die, naar wij vernamen, van vertrouwe lijke aard is, zal vermoedelijk ook de kwestie der grenslande rijen ter sprake komen. Benoeming bij rechterlijke macht. Bij K.B. is benoemd tot rech ter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Mid delburg mr J. A. Abbing, amb tenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Herto- genbosch en raadsheer in het Bijzonder Gerechtshof te 's HertogenBosch. Het Vlissingse badstrand. Zoals bekend is door de storm van 1 Maart j.l. zo veel van het Vlissingse strand weggeslagen, dat op sommige plaatsen de klei laag bloot was komen te liggen. De toestand liet zich eerst nogal ernstig aanzien, maar .het bagger- werk in de vaargeul vlak voor het strand (de zgn. Sardijngeul), waardoor deze geul enkele tien tallen meters naar zee toe is ver breed, heeft op de strandvorming een nog gunstiger uitwerking dan men durfde hopen. Op het eigenlijke badstrand zet zich weer zand af en bij Zuidoos telijke wind zullen de natuur krachten zelf veel van de aange richte schade herstellen. Westelijk van dit badstrand echter, waar een deel van het zgn, volksbad ligt, is de toestand niet zo rooskleurig. Daar is een grote hoeveelheid stenen, naar schat ting 500 m~ of 1% miilioen kg., op terecht gekomen. Men hoopt deze te gebruiken voor wegverharding op Walcheren, waarvoor men thans puin uit Duitsland aan voert. Aanvankelijk lag het in de be doeling het strandpaviljoen, dat op last van de bezetter was af gebroken, nog voor het a.s. seizoen te herbouwen. De dienst van ge meentewerken is met scholen bouw overbelast, zodat niet voor het najaar met de bouw begon nen kan worden. MIDDELBURG. Diploma-uitreiking Paarden- cursus. Nadat eerst de leraar, de heer J. P. Coppoolse, dierenarts te Middelburg de deelnemers aan de paardencursus Zaterdagmiddag nog een practische les gegeven had op de hofstede van de heer Janse te Kleverskerke werd in de namiddag door burgemeester J. Hosselaar, voorzitter van de C.B. T.B. afd. Walcheren aan alle cur sisten een diploma uitgereikt. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van de heren W. L. Harmssn, Rijkszuivelconsulent in Zeeland en A. P. Kosten, lid van de Commis sie van Toezicht. De voorzitter dankte leraar en leerlingen voor het werk, dat ze verricht hadden. De heer Harmsen wenste de cursisten veel succes met het ge leerde en hij wees erop, dat der gelijke cursussen ook in de toe komst, de volle medewerking van hem zullen ontvangen. Namens de cursisten dankte de heer W. de Buck de leraar voor de zeer leerzame, prettige en ge zellige cursus die hij gaf. Uit waardering ontving hij een bon voor het aanschaffen van een boekwerk. De voorotter eindigde met dankgebed. Flatbouw vordert. Met de bouw van de flat maakt men de laatste tijd weer goede voortgang. Men is vorige week begonnen met het storten van beton voor de fundering. KAPELLE. Ouderavond O.L. School. Vrijdag hield de O.L. school haar jaarlijkse ouderavond in het gebouw Obadja o.l.v. de heer M. J. de Dreu. Namens het gemeentebestuur waren burgemeester van Suyle- kom en de gemeentesecretaris, de heer v. Dijke, aanwezig. Het hoofd der school, de heer C. L. Duininck, gaf een overzicht van het afgelopen jaar. De heer J. op den Akker, beroepsadviseur van het gewestelijk arbeidsbu reau te Middelburg, hield een lede over „Beroepskeuzevoor lichting". Tot lid van de ouder-commis- sie werd gekozen mevrouw Jeb- bink in de plaats van de heer J. Bakker. Tot slot werd nog een filmvoorstelling gegeven door de „Opbouw" stichting van Kinderbescherming. WOLPHAARTSDIJK. Jaarvergadering N.B.G. Maandag j.l. werd in de con sistorie der Geref. Kerk de jaar vergadering gehouden van de afd. Wolfaartsdijk van het Ned. Bijbelgenootschap. De vergadering stond onder leiding van de heer J. de Kam, die n.a.v. een gedeelte van Psalm 119 een openingswoord sprak. Uit het jaarverslag bleek dat er 81 leden en begunstigers zijn. De heer C. de Bruin werd als Ontwerp van Jhr Mr T. A. J. W. Scliorer. Het komt herhaaklelyk voor, dat aan de Provinciale Griffie en aan de Provinciale Bibliotheek inlich tingen worden gevraagd met be trekking tot de kleuren en de in deling van de provinciale vlag. Het antwoord op dergelijke vra gen moest tot heden steeds wei nig bevredigend zijn, aangezien een provinciale vlag nimmer of ficieel werd vastgesteld. Van oordeel, dat deze toestand niet bestendigd behoorde te blij ven, zyn Ged. Staten te rade ge gaan, hoe in de lacune op de beste wyze zou kunnen worden voor zien, zo delen zy in het Prov. Blad mede. Daarbij zijn zy er van uitge gaan, dat er een bepaald verband behoort te bestaan tussen het wa pen ener gemeenschap en de vlag die door die gemeenschap wordt gevoerd. Ook het wapen der Pro vincie hoezeer sinds eeuwen gevoerd was nog nimmer offi cieel vastgesteld. De Provinciale Staten mach tigden op 3 Augustus 1948 Ged. Staten, aan de Minister van Bin nenlandse Zaken te vragen, te bevorderen, dat de provincie Zee land bevestigd werd in het ge bruik van een wapen, hetwelk zij op grond van de verstrekte ad viezen, als volgt omschreven: „Een schild van goud, de schild- voet gegolfd gedwarsbalkt van rechts gewende, rode leeuw, blauw en zilver, met uitkomende, naar rechts bewende, rode leeuw, blauw getongd en genageld. Het wapen schild is gedekt door een oude gravenkroon (fleurons) en ver gezeld van de wapenspreuk: Luc- tor et Emergo". Na enige correspondentie ene 'n nader voorstel hunnerzijds aan de Provinciale Staten, Is tenslotte bij Kon. Besluit van 4 December 1948 de provincie Zeeland beves tigd in het gebruik van een wa pen, hetwelk in dit Kon. Besluit als volgt wordt omschreven: Golvend doorsneden: I. van gbud beladen met een ten halve uit de baren naar boven komende leeuw van keel, getongd en genageld van azuur. n. golvend gedwarsbalkt van zes stukken azuur en zilver. Het schild gedekt door een gou den k^oon van vijf bladeren en vier paarlen en ter weerszijde ge houden door een leeuw van keel, getongd en genageld van azuur. Wapenspreuk: LUCTOR ET EMERGO, in letters van sabel op een wit lint. Nu het wapen vast was komen te staan, konden Gedep. Staten overgaan tot het vaststellen van een provinciale vlag. Zij hadden daarover reeds het advies van de Ryksarchivaris in Zeeland, als mede van de Hoge Raad van Adel ingewonnen. Bovendien gaf de heer A. Stolk een vlag ln overweging, gevormd door negen banen, achtereenvol gens van boven af: rood, wit, blauw, rood, wit, blauw, rood, wit, blauw. Dit ontwerp kon hun in stemming niet hebben, in de eer ste plaats, omdat een dergelijke vlag geen bepaalde Zeeuwse be tekenis zou hebben, doch veeleer associaties met de nationale vlag zou oproepen en voorts, omdat 'n dergelijke negenbanlge vlag, als vlag van de gemeente Batavia, bereids in gebruik is. BLAUWE VLAG MET DRIE GEGOLFDE BANEN. Meer kon hen bekoren een voor stel van het lid der Provinciale Staten, Jhr Mr T. A. J. W. Scho- rer, die ln overweging gaf een blauwe vlag, waarover drie ge golfde witte banen, ieder van één zevende der vlaggehoogte en over alles in het midden, als hartschild, het gekroonde wapen van Zee land. Hoezeer zij eerst van oor deel waren, dat de vlag behoorde te bestaan uit zes banen, achter eenvolgens en afwisselend blauw en wit, zijn zij door de heer Scho- rer er tenslotte van overtuigd, dat een zevenbanige vlag, als door hem voorgesteld, aanbeveling ver dient. Ter adstructie halen zy aan wat de heer Schorer opmerk te: „de reden hiervan (n.l. van de keuze van een oneven aantal banen) ls te zoeken in het feit, dat uitsluitend een oneven aantal banen van een vlag een evenwich tig geheel kan maken. Dit springt reeds in het oog bij de meest voorkomende vlaggenvorm van 3 banen, welke veel meer een af gerond geheel oplevert dan een 2- of 4-hanige vlag". G. S. merken tenslotte nog op, dat naar hun oordeel het gebruik der thans vastgestelde provinciale vlag beperkt behoort te blijven tot die feestelijkheden als anders zins, die inderdaad een bij uitstek provinciaal karakter dragen of waarbij de provincie als zodanig wordt vertegenwoordigd of uitge beeld als in optochten en derge lijke. Voor nationale feest- of rouwdagen blijve de nationale vlag het middel om uiting te ge ven aan de nationale gevoelens. Bent u al eens in een tweede handszaak geweest? Wij gaan daar graag onze inkopen doen. Niet omdat het er tegenwoordig goedkoper is, maar omdat we er zo heerlijk kunnen „rommelen", hetgeen in een eerstehandszaak niet is toegestaan. Een goede tweedehandszaak heeft dikwijls wel iets weg van een museum. De vreemdste din gen vindt men er. Oude prenten, aie door het vocht hebben gele den en daarmede het teken van echtheid dragen dat zegt de wan van de zaak tenminste), grillige beeldjes, die moot zrjn van lelijkheid en daarom een be zienswaardigheid vormen in een modern ingerichte salon, antieke stoelen, die wegwandelen, als je er niet op zit, ouderwetse ser viezen met hel gekleurde bloem motieven en dit alles is nog maar een fractie van wat in een twee dehandszaak alzo te koop is. Eén ditig vergaten we nog en dat willen we toch even ver tellen. Kortgeleden moesten wij gra- mofoonplaten kopen voor een lief achternichtje. We wilden een koopje hebben en stapten dus naar een gerenommeerde twee dehandszaak in de Zeeuwse hoofdstad. We boften, want er was een uitgebreide collectie platen. Nu was er één nadeel aan verbon den: bijna alle platen waren krom en vol met krassen. In al le bescheidenheid meenden wij aan deze bezwaren uiting te moeten geven. De man van de zaak lachte om onze opmerkin gen en hij vertelde ons„Dit is een bijzonder soort platen, mijn heer. Als u die gewoon laat spe len, dan zal het geluid inderdaad veel te wensen overlaten. Maar U moet de naald in het midden zetten, die gaat vanzelf terug en dan zult u horen wat u nog nooit hebt gehoord. Averechtse mu ziek noemen wij dat in onze kringen." Wij hebben de proef op de som maar niet genomen. Wij hebben tenslotte een reputatie te verlie zen En wij hebben ons ach ternichtje een paar gulden ge stuurd om zelf maar een plaat te kopen. bestuurslid herkozen. Hierna sprak Ds J. C. Streefkerk van Veere over „Bali en de Bijbel". Hij gaf een uiteenzetting van de vele moeilijkheden, die er wa ren voordat er een gedeelte van de Bijbel in het Balinees was vertaald en wees op het zegen rijke werk van het Ned. Bijbel genootschap. Ds Streefkerk ein digde met dankzegging. OVEZANDE. Jaarfeest C.J.M.V. en C.M.V. Door de C.J.M.V. werd een jaarfeest gegeven, Vrijdagavond te Driewegen en Zaterdagavond te Ovezande. De belangstelling Ds P. M. Veldhuijzen Geref. pred., sprak een opwekkend woord, waarin hij wees op de tekenen van deze tijd en op de betekenis van het lid zijn van het C.N.V. Na een kort slotwoord van de voorzitter eindigde Ds Veldhuij zen met dankgebed. Oudste ingezetene overleden. De oudste Ingezetene van deze gemeente, de wed. J. de Nooijer- Meulmeester, is ln de ouderdom van 93 jaar overleden. VEERE. Vlees zonder bon oj Slager B. uit Veere dacht ze- was in beide plaatsen bijzonder ker aan de toezeggingen van de groot. I minister van Economische Za- Er werd een spel opgevoerd j ken over de opheffing van de Mijnheer en Mevrouw" en j vleesdistributie, toen hij Maan- verder waren er nog enkele i dagmorgen met een lading le- schetsjes, zodat het geheel een vende varkens naar het abattoir aantrekkelijk programma op leverde, wat bij de toeschouwers zeer in de smaak viel. HOEDEKENSKERKE. Ontspanningsavond. De opbrengst van de eerste ontspanningsavond, gehouden ten bate van de meubilering van het verenigingsgebouw, heeft netto opgebracht f 176.85. RILLAND-BATH. Bestuursfuncties C.V.O. In de bestuursvergadering van de pas opgerichte vereniging voor Chr. Volksonderwijs, wer den de functies verdeeld als volgt: J. A. Boot, voorzitter; M. C. Lobbezoo, 2e voorzitter; J. van Es, secretaris; C. Hirdes, penningmeester; M. Hoek, alg. adjunct. DOMBURG. Ouderavond O.L. School. Vrijdagavond is in de gemeen teschool een ouderavond gehou- dden. Behalve de gebruikelijke nummers woonden de zeer tal rijke ouders een zangles bij, ge geven door de heer A. Goethals volgens de methode Gehrels. De heren C. Geldof en A. v. d. Hage werden als bestuursle den herkozen. Na de bezichti ging van het werk der kinderen gaf de heer A. A. Janse een uiteenzetting van de verande ringen, die men in de sphool be oogt met de „vernieuwing van het onderwijs". De'bijeenkomst werd ook bij gewoond door de burgemeester van Domburg en mevrouw Boogaert, alsmede door de ge meentesecretaris. ST. LAURENS. Candidaten C.H. Kiesvereniging. Op de Maandagavond gehou den vergadering der Chr. Hlst. Kiesvereniging werden de volgen de heren candldaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen: 1. K. Wouterse (aftr.); 2. J. Koole Dzn (aftr.); 3. C. Gel dof; 4. L, Koole; 5. C. v. Slooten; 6. A. Buijs; 7. J. Mesu; 8. A. Francke Jz. A RN E MUIDEN. Jaarvergadering Chr. Besturenbond. Onder leiding van de heer A. Poortvliet hield de C.B.B. zijn al gemene jaarvergadering. De se cretaris en penningmeester brach ten hun jaarverslagen uit, welke een gunstig beeld gaven over '48. Hierna hield de districtsbestuur der, de heer A. C. Bensen een rede. te Middelburg reed. 't Kan ook zijn, dat de var kens een voorgevoel hadden van het onheil, dat boven hun kop pen hing, en dat zij daarom een ontvluchtingspoging waagden. De rit was namelijk nog maar even begonnen of een der ach terdeurtjes van het bestelwa- gentje ging open en een drietal malse keutjes rolde over de straat, zodat bewoners van de Veerseweg hun lippen reeds af likten voor het ongedachte bui tenkansje, dat hun ten deel viel. Een paar honderd meter ver der ontdekte de chauffeur ech ter, dat zijn wagentje nogal wat lichter was geworden, en met vereende krachten werden de beestjes weer ingeladen, waar na hun laatste rijtoer kon wor den vervolgd. WESTKAPELLE. Demonstraties. Zaterdag a.s. hopen de West- kappelse sportvrienden een lang gekoesterd plan ten uitvoer te brengen. De „Noormannen" zul len des middags in het veld ko men. Op uitnodiging van het bestuur, wil de grote, 117 leden tellende gymnastiekvereniging „Domburg" een optocht door het dorp maken en des avonds in het Zwitserse barakkenkamp 'n demonstratie geven. Het doel van alles is de oprichting van een turnvereniging in Westka pelle te bevorderen. Gemeenteraad. WOLPHAARTSDIJK. Dit jaar zal school der Geref. gemeente worden gebouwd. Vrijdagmorgen kwam de raad bijeen. Afwezig zonder kennis geving de heer De Jager. Onder de ingekomen stukken was o.m. een besluit van G.S., waarbij bepaald werd, dat de instandhouding van de O.L. school gevorderd werd, alsmede beslissing van het ministerie van wederopbouw, dat aan J. Meij- aard voor woningverbetering 'n totale premie zal worden toe gekend van f 983,48. De voorschotten ingevolge art. 101 der L.O. wet werden vast gesteld voor de school aan de Papeweg op f 1753.en voor die aan de Dorpsstraat op f 888. Besloten werd tot -aansluiting bij de gemeenschappelijke re geling onderwijs zwakzinnigen buiten op Zuid- en Noord-Be veland. Als vertegenwoordiger werd aangewezen de burge houder Luikenaar. De vertegen woordigers benoemen de com missie van advies. Aangezien het vervoer der leerlingen betaald wordt uit de exploitatiekosten der school, werden een drietal gedane ver zoeken om tegemoetkoming in die kosten afgewezen. De raad nam voor rekening der gemeente de helft der kosten van deelneming van onderwij zend personeel in de cursus voor herscholing zangonderwijs. Tevens besloot de raad toe te treden als lid van de Ver. voor Gemeentebelangen en van de Ned. Ver. van Ambtenaren van de Burgerlijke Stand. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd of herbenoemd de heren Heijboer, Slootweg, de Bruin, C. van Liere en J. J. van de Velde'Jz. Voor woningverbetering van de woningen van gebr. Eggebeen A. Nagelkerke en M. J. Schrier (dit de 2e aanvraag) werd be sloten premie te verlenen en aan het rijk aan te vragen, eveneens voor woningsplitsing van de woning van R. Moerman. Besloten werd financiële, me dewerking te verlenen aan het bestuur der Bijzondere school, meente uitgaande van de Gei*. Gemeente alhier voor de bouw van een nieuwe school in de plaats van de in 1945 afgebran de. Deze school is op het urgen tieplan geplaatst en zal nog dit jaar worden gebouwd. Overeen stemming is reeds bereikt om trent de plaats van de school, n.l. op het eind van de Prinses Julianaweg naast de gemeente- woningen. Het terrein is onge veer 850 vierkante meter groot. De raad besloot deze grond ter beschikking te stellen van het schoolbestuur en t.z.t. na de goedkeuring van G.S. in eigen dom over te dragen. De heer Overbeeke dankte 't gemeentebestuur voor zijn loy- - ale medewerking. Op een verzoek van de afde ling Zeeland werd besloten een cent per inwoner beschikbaar te stellen voor het Gothische ge deelte van het Middelburgse stadhuis. De heer Koert vroeg verbete ring van de afheinirig bij de kruising Moolweg en Mooldijk. De voorzitter zal onderzoeken, wie daartoe verplicht ;s. Te Vlissingen slaagde voor het diploma Scheepswerktuig- kundige A met lof de heer J. D. Filius. l Dhr C. van Zweden te Waarde is aangesteld als hulpbesteller bij ae P.T.T. te Rozendaal. Door de A.R. kiesvereniging te Wissenkerke werden als candida ten voor de gemeenteraad geste de heren M. de Nooijer, R. J- Scheele en M. v. d. Maas. M "Vrijdag werd in de zaal de heer Verburg te Wissenkerk door het Chr. Filminstituut te Dr melo vertoond de film „Bezet Ge bied". Donderdagavond a.s. komt de van Domburg bij- meester; plaatsvervanger wet- den. gemeenteraad De Stemming voor de leden van de gemeenteraad te Aagtekeike is vastgesteld op Vrijdag 17 Juni. Te Borssele is weer in het le- 7en geroepen een gemeentecou rantje. dat de naam draagt van 't Plakkebord". De korfbalvereniging „V.O. P.O." te Borssele 'gaf Zaterdag avond met toneel, zang en at tractie een geslaagde uitvoering. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland is benoemd de heer Adr. Vroegop, die zijn be noeming in beraad heeft gehou-

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2