POLIKLINIEK IN DE DESSA. Nederland heeft afgerekend met Engeland. OP 3 APRIL GAAT K. L M. - ZOMERDIENSTREGELING IN. Grenscorrecties in vroeger tijden. Minister Spitzen zal matige tarieven invoeren. De Zuid-Sumatra-conferentie Tevreden Minister. Vanaf vandaag twee-daagse retourvluchten naar Gronin gen, Leeuwarden en Maastricht. Na de Franse tijd. Tekort op ue veren voor 1949 op f 1.830.000 geraamd. Maandn 28 Maar 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het Rode-Kruisteam helpt honderden zieken. „Tjonge, dat kost me weer m'n prakkie vanmiddag" concludeert de chauffeur Anne van Houten uit Amsterdam als zijn Rode Kruiswagen de bocht omdraait en hij voor een leeg huis de massa mensen ziet, die op de komst van de dokter staan te wachten. „Ja, dat is een latertje vandaag", moet ook de dokter erkennen. „We zullen maar meteen beginnen". De jonge bataljonarts van Prinses Irene, Dr Heeringa, stapt uit èn loopt door de opensplijten de mensenkluwen naar de deur van zijn tijdelijke practijkkamer. Schreeuwend tekort aan medicijnen. mtussen heeft van Houten de achterdeur van zijn wagen geo pend. Met een knipoogje aan de anderen helpt hy het Indonesische verpleegstertje achteruit springen. Ze ls ongeveer 16 aar. maar on danks haar jeugdige leeftijd kan ze de galantheid van deze soldaat zeker waarderen. Anne moet ech ter niet proberen haar tasje over te nemen, want dan klinkt het bits: „Tldat!" (Neen!) en ze loopt heen, de dokter achterna, „Slech te beurt", lacht Anne, die zich tot zyn kameraden, twee hospik ken, wendt, om hen bij het uittil len van een zware medlcynkoffer te helpen. Het ls In dit gebied van Mtd- den-Sumatra makkelijker, medl- cynen uit te geven dan geld. De bevolking schreeuwt om medicij nen, om geneeskundige behande ling. Duizenden lopen met zweren rond, sommigen al jaren lang, die, ook wegens gebrek aan vitami nen, niet genezen wilden. Talrijk zyn de gevallen van framboesia en schurft, malaria ls als 't ware een volksziekte geworden. Ondertussen worden de voor bereidingen getroffen om alle pa tiënten te kunnen helpen, „Laat ze maar komen". „Nou, laat ze maar komen!" De dokter is klaar en ziet ook dat de anderen gereed zyn. De deur gaat open en de patiënten komen binnen, de framboesialij- ders met een volgnummer en een briefje uitgeschreven door de mantri tn de hand. Het is ver wonderlijk hoe vrymoedig de meesten hun arm uitsteken voor een Injectie. Even tanden op el kaar „Soedah!" zegt de dokter, „Sl- apa lain, berikoetnja?" (Wie volgt?) „Wat, nou al klaar? En lk heb er niets van gemerkt". De verba zing ls op de gezichten te lezen Er zijn vele moeders met kin deren, sommigen babies nog. De kleintjes vinden het bezoek aan de dokter helemaal niet zo pret tig en ze protesteren dan ook krachtig. Een tenger meisje doet een stapje naar voren; op haar arm draagt zij een nietig kindje, nau welijks gekleed. „Soudara?" (Je broertje?), vraagt Plet Zuil (uit Vleuten), die de dokter assisteert. „Tida, anak ambo" (Neen, myn zoontje), luidt het antwoord van het jonge moedertje, dat zelf nog maar een kind ls. Beiden krijgen dezelfde behandeling; het kind een halve dosis, maar het gilt voor tien. Een watje op het spoortje bloed, en dan weer; „Stapa lagi, berikoetnja?" Zo werkt de dokter de hele morgen door kalm, maar de zweetdruppeltjes parelen op zyn voorhoofd. Dan plotseling is het hem toch te machtig: „En i nou is me dit concert genoeg! De ze zal lk nog afhelpen, maar dan het eerstvolgend halfuur geen ba- bles meer toelaten". De man, die by de deur staat en graag als portier wil helpen hij ls ook patiënt knikt vriendelijk, maar veel heeft hy toch niet van de woorden van de dokter begrepen, want een ogenblik later wenkt hij weer een moeder met kroost bin nen. En de doktergaat voort met helpen. Soldaat Wlm Waltman heeft 't ook druk ln zijn hoekje. Hy heeft de wonden en de zweren voor z'n rekening genomen. Tropenzweren zijn vaak zeer groot, soms kun nen ze nauwelijks met de hand l>edekt worden. Vaak loopt de patiënt er maar mee door, of hy deed er zelf wat aan door de wond met boombladeren of uit gekauwde tabak te bedekken. Is het te verwonderen dat zovelen afgerotte lichaamsdelen hebben en kreupel lopen? Wlm Waltman doet wat hy kan, maar soms heeft hy het gevoel of hij tegen 'n niet tér stuiten kwaad strgdt. Allen worden geholpen. Achter de tafel met kininepil len, aspirine, dysentrletabletten, hoestpoeders en oogwatèrtjes, zit de chauffeur, soldaat van Houten, die 't Indonesische verpleegstertje te bijstaat. „Sakiet demam koe roe". klagen de meeste patiënten, die bij hem komen, wat zoveel betekent als: „malaria!" De men-: sen zijn voldoende bekend met de symptomen van deze zieken, dat ze zelf al komen vertellen wat ze! hebben. Trouwens, van Houten heeft de dokter vaak genoeg zien werken om zelf ook de diagnose te kunnen stellen. „Untuk dua harl. Telan empat j kali sehari!" Dit voorschrift her haalt hij die dag wel honderden malen. Veel verder reikt zyn Ml- nangkabause woordenschat niet, maar dat hoeft ook niet, want hele „gesprekken" laat hij aan 't verpleegstertje over. „Ellle noem ik haar", zegt hy. „Hoe ze nou precies heet, kan lk maar 3teeds niet onthoudenEllle vindt j het best zo. Ze werkt graag mee om het volk, dat haar volk is, te j helpen. Vroeger, in de republi keinse tijd, was ze ook verpleeg ster, maar toen was er niet veel voor haar te doen. Ze was ver bonden aan het burgerziekenhuis in Solok, maar het gewone volk kwam daar niet. Nu wordt zelfs de eenvoudigste dessaman gehol- pen en Toean dokter Belanda vraagt niet ln de eerste plaats naar geld. Allen doen het werk met ple zier, de dokter, de twee hospik ken, het verpleegstertje en de mantri, de hele morgen door, en ook nog een stuk van de middag, ook al lopen zij daardoor „hun" „prakkie" mis. Engeland betaalde zijn laatste oorlogsschuld af. Gedurende de oorlog werd een groot gedeelte van de Nederland se koopvaardijvloot aan de Britse regering verhuurd, teneinde het vervoeren van de voor de geza menlijke oorlogsinspanning zo noodzakelijke goederen van over zee mogelijk te maken, aldus deelt men ons van de zjjde van het ministerie van Verkeer en Water staat mede. Reeds spoedig na het beëindi gen der vijandelijkheden werd met de afwikkeling van de afge sloten huurcontracten een aan vang gemaakt. Als resultaat van deze onder handelingen werd op 25 Maart 1947 te Londen door de Britse minister van Transport, de heer Alfred Barnes enerzijds en de toenmalige Nederlandse minister ir H. Vos anderzijds een eerste overeenkomst afgesloten, waarbij de Staat der Nederlanden een bedrag ontving van 8.706.378 pond sterling of ruim 93 mil lioen gulden. Een jaar later, op 23 Maart '48 werd te Londen door dezelfde ministers een overeenkomst ge tekend, waarby' de Staat der Nederlanden een bedrag van 5.047.709 pond sterling ontving en 305.000 pond sterling betaal de, zodat aan Nederlandse zijde netto ongeveer 50 milioen gulden werd ontvangen. Nu is een derde overeenkomst gesloten, waardoor, op enkele ondergeschikte uitzonderingen na, de gehele financiële regeling voor het gebruik der Nederland se koopvaardijvloot door de I Britse regering zal zijn afge wikkeld. I De staat der Nederlanden zal hierbij een bedrag ontvangen van 1.610.707 pond sterling en aan het Verenigd Koninkrijk hebben te betalen 763.558 pond sterling, zodat het saldo ten gun ste van Nederland 847.149 pond sterling of ruim 9 millioen gul den bedraagt. Naar wij nader vernemen moet Nederland de 763.558 pond ster ling aan Engeland betalen voor; 1. vervoeren van Nederlandse ladingen in de Indonesische archi pel door daar aanwezige Engel se schepen. 2. Proviand aan boord van Nederlandse schepen die de Engelsen teruggaven. 3. Uitrusting op troepen-transpor ten die de Nederlanders hebben overgenomen. 4. Passage gelden voor reizen van de Nederlandse expeditionnarie macht tussen Ne derland en Engeland. 5. Gebruik van drie Engelse mijnenvegers. Geen invoerverbod van Nederlandse bloembollen in Engeland. Naar aanleiding van de ge ruchten, volgens welke de Brit se regering voornemens zou zijn de invoer van Nederlandse bloembollen te verbieden i.v.m. beweerde gevallen van smokke larij, heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van handel verklaard, dat dit minis terie hiervan niets bekend is. Een voorbeeld voor minister Lieftinck. De Canadese minister van financiën Douglas Abbott, heeft een zoals hy het zelf noemde programma tot het invoeren van belasting verlaging bekend gemaakt zoals nog nimmer bij een par lement hetzij in, hetzij^ buiten Canada, is ingediend." Minister Abbott sprak de ze woorden bij het indienen van zijn „zonneschijnbegro- ting" bij het Canadese La gerhuis. De inkomsten-belas- ,\ng wordt het sterkst ver minderd en wel gemiddeld met 32 pet. 750.000 Canadezen zullen door deze belastingsverlaging geen belasting meer behoe ven te betalen. De inkomsten van de Staat Canada zullen tengenolge nap deze belastingverlagingen met ongeveer 323 millioen dollar terug lopen. Bij de opening der conferentie voor Zuid-Sumatra te Palem- bang, waarbij vertegenwoordi gers van Djambi, Benkulen, de Lampongs, Sumatera Selatan en afgevaardigden der onlangs open gekomen gebieden aanwezig wa ren, sprak de Wali Negara van Zuid-Sumatra, Abdul Malik, een rede uit, waarin hij het provin cialisme verwierp en er op wees, dat gestreefd dient te worden naar een federalistische eenheid, en niet naar een federalistische verdeeldheid. De betekenis van de conferentie voor geheel Su matra te Medan achtte hij te lig gen in het streven naar staat kundige eenheid, met toepassing ener geleide democratie. De afgevaardigde voor Benku len uitte de wens van Benkulen om deel uit te maken van de Negara Sumatera Selatan. De af gevaardigde van de Lampongs gaf de wens te kennen, dat.de Lampongs een daerah in deze Negara zullen worden. Op de voorpagina van de (Haagse) „Nieuwe Courant" van 17 Maart j.l., trof fep wij een be richtje aan onder het opschrift: „Minister Stikker uiterst tevre den". Och waarom zou Z.E. dat niet zijn? Want op dezelfde voorpagina staat: le. de capitulatie van Dr van Royen te Lake Succes waarbij de souvereiniteit over Indonesië ondanks alle mannelijke ver klaringen van „onaanvaard baar" geachte inmenging - on voorwaardelijk wordt prijsge geven; 2e. de moord op twee Neder landse rechters op Midden-Java kleurige afwisseling in de lijst van soldaten die dagelijks vallen door de actie der „republiek"; 3e. de mededeling dat de heer Joseph Schreieder „geleund in kussens" naar de heimat terug reed; 4e. Engelands verzoek, ge daan bij monde van de heer Bevin om „een gebaar" te ma ken in Indonesië, pressie tot versnelling van de debacle in Indonesië: meer doden meer schade „een gebaar" passend in een nieuw „Englandspiel" De heer Stikker, zo meldt de N.C., glimlachte. De aanplakbil jetten van de V.V.D. hebben de kiezers vroeger verzekerd: „Het roer moet om". Zij vroegen: „Heeft U er genoeg van?" Z.E. gaf het antwoord. (Nw. Nederland.) De zomerdienstregeling van de K.L.M, gaat Dinsdag 3 April in. Nice en Milaan zullen op 5 April in het Europese luchtnet van de nationale luchtvaartmaatschappij worden opgenomen. Op bijna alle Europese trajecten zal de K.L.M. vliegen met haar modernste ma terieel: de Consolidated Vultee „Convair Liner". De dienstregeling wordt ge kenmerkt door consolidatie der bestaande lijnen. Zo zal op het traject Amster damOslo, dat door de K.L.M. viermaal per week wordt gevlo gen, een tussenlanding te Chris- tiansand gemaakt worden. Ook Nice wordt in het Euro- pese net opgenomen, omdat men I daar een tussenlanding zal ma ken op het traject Amsterdam Rome—Athene, Tot dusverre werd gevlogen via Marseille. Op 5 April zal de KL.M. voor het eerst na de oorlog naar Mi laan vliegen. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij en de „Avio Linee Italiane" zullen elk deze dienst twee keer per week vliegen. Of deze lijn via Frank fort of Stuttgart zal worden gevlogen, hangt af van de al dan niet heropening van liet vliegveld van Frank fort voor het luchtverkeer van de niet-bezettende mogendheden. BINNENLANDS LUCHTVERKEER. Wat het binnenlandse 'uchtverkeer betreft, zullen met ingang van vandaag tweemaal daagse retour vluchten worden onderno men naar Groningen, Leeuwarden en Maastricht met uitzondering van Zon dagen. Met ingang van 8 April wordt de frequentie verhoogd tot drie retour vluchten per dag, uitgezon derd Zondagen. FEUILLETON 82. F. HORACE ROSE e dAacrni v~ati de YYlcmiaJk Hy scheen begrepen te heb ben wat er achter mijn vorsen de blikken school, want hij wendde zich tot mij. „Diep in de grond onder de Witte Hut liggen plannen, be-1 cijferingen en modellen verbor- j gen. Als ik de wereld behan deld heb, zoals zij dat verdient, kom ik daarheen terug. Het werk moet voortgaan. De we- reld moet mijn macht gevoelen. Maar eerst moet er straf en 1 wraak geoefend worden." Hij wees naar het vuur in de verte. Treso, die naast mij stond, kneep my in de hand als om mij te waarschuwen, dat ik mij stil moest houden. „Hij praat over wraak," fluis- j terde zij. „Hij is gek. Als er van: wraak sprake moet zijn, dan ze- ker tegen hem." Daar Mozana op spoed aan drong, gingen we zo vlug we! maar konden verder. „Als zy de' hutten verbrand hebben, gaan j ze in de struiken zoeken," zei' hy, „maar stellig zuilen ande-1 ren, vóór dat de hutten ver- brand zijn, deze kant uit ko men." Over deze opmerking onder vroeg ik Mozana, terwijl we, even voor onze aankomst by de krater, wat rustten. „Waarom zullen er sommigen deze kant uitkomen? Zullen ze dan ver moeden dat wij naar Xbel Ther- ter ontsnapt zijn?" „Nee, lnhosi en als zij het wisten zouden ze ons daarheen niet volgen, want geen man en geen vrouw waagt het om die plaats van boze gees ten te naderen, maar ze gaan naar de beide kralen. Duizend man, met speren en fakkels. „Waarom gaan ze toch naar de kralen?" vroeg ik. van af schuw schier onpasselijk wor dend, want ik vermoedde hoe het antwoord zou luiden. „Heb ik niet verteld, lnhosi, hoe de magogonga een speciale medicijn bereid hebben uit het lichaam van de gorilla, die ik heb doodgeslagen? Die medicijn werd gemaakt om de impis te beschermen, die vannacht zijn uitgetrokken om deze betover- j de dieren te doden." „Misschien vechten die woes te dieren wel," veronderstelde ik. „en dan zijn het jullie sol daten en niet de leeuwen en de umlungu nog krachtig is. Ze zullen ze in hun slaap aanval len en dood slaan." „Waarom heb je me dat niet eerder verteld, Mozana?" vroeg ik. „Heb je niet gezegd dat onze andere groepen langs de weg moesten gaan, die langs de kraal loopt?" „Ja, lnhosi en daar zullen ze de impis ontmoeten, die uitge trokken zijn om de wilde bees ten te doden." „En dan zullen zij ook gedood worden?" Mozana haalde zyn schou ders op. „We konden onmoge lijk gaan, lnhosi. Ze zouden ons gehoord hebben, of een paar achterblijvers van de impis zou den zoveel mensen mogelijk ge zien hebben. Waarom zouden allen sterven, als er misschien een paar gered zouden worden? Ben ik niet de bediende van mijn meester?" ,Dan heb je mij dus gered ten koste van hun leven?" gorillas, die gedood worden." „De leeuwen en gorilla's sla- pen en zijn rustig," antwoordde] hij. „We hebben ze bewaakt en men weet dat het medicijn van „Ik heb U in de Inhosi-naam i gered, ten koste van mijn eigen' leven!" zei Mozana. „Die man, I Thara Menechu, ook, die ons volk vreest en haat. Ik heb hem gered, hoewel ik hem liever nog dood in dat vuur daar zag. Als ze mij vangen, zullen ze mij de verschrikkelijke marteling van zeven dagen doen ondergaan voor ik sterf." „En omdat je my helpt?" vroeg ik, „wat moet je daar voor ondergaan?" „De geringere marteling van vier dagen voor ik sterf." „Neen, Mozana, jij zult niet lijden", verklaarde ik. „Jij gaat met mij mee en zult vrij zijn, wanneer ik vrij ben." Mozana schudde twijfelend zijn hoofd. Hij wilde niets zeg gen. Een fatalist misschien als zovele wilden, maar dan toch een wilde met een edel besef van trouw en toewijding als welke persoon ook uit het be schaafde leven. Of de leeuwen en gorilla's al dan niet nog onder invloed van het geheimzinnige „Medicijn" van Bemlo waren zou ik niet hunnen zeggen, hoewel ik het betwijfelde. Ik was er zeker van dat ze zouden vechten, als ze werden aangevallen. En het beeld, dat gevormd werd door wat Mozana mij net had ver teld, was afgrijselijk. Een ge vecht tussen duizend met spe ren gewapende soldaten aan de ene zijde en van honderd leeu wen en gorilla's aan de andere zijde, zou een schouwspel zijn, zoals de wereld nooit te voren had gezien, zelfs niet op de Ro meinse feestdagen in de arena. We rustten slechts enkele mi nuten en haastten ons toen weer voort. Telkens keken we ach terom. De vuurgloed tegen de laaghangende wolken verspreid de en verdiepte zich. (Wordt vervolgd.) 850.000 POND STERLING VOOR NEDERLAND. Zoals gemeld, heeft in de Treveszaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat te 's-Gravenliage de Engelse minister van Verkeer, Alfred Barnes, aan zijn Nederlandse collega mr D. G. Spitzen, Vrijdagochtend een cheque overhandigd ten be drage van 9 millioen guldens, ter afdoening van vorderingen op de Engelse regering voor het verhuren tijdens de oorlog van een groot gedeelte der Nederlandse koopvaardijvloot. Minister Spitzen (links) neemt de cheque in ontvangst van minister Barnes. verzwolgen en werd bij de ge meente Gent (Gelderland) inge deeld. in Maart 1819 werd een verdrag net het Koninkrijk Hannover gesloten, waarbij het Graafschap Spiegelberg, dat sou- verein bezit van Stadhouder Wil lem V was geweest, voor f 800.000 aan Hannover werd af gestaan. Op 30 October 1823 werd met Pruisen een verdrag, 11 April 1827 gewijzigd, gesloten tot wij ziging van het 7 October 1816 te Kleef gesloten verdrag, voor zo ver betreft de grens tussen Eibergen en Zwilbrock (West- falen), terwijl het aldaar bedon gen recht van kiauwgang werd afgeschaft. (Klauw(en)gang is het recht Om zijn vee op braak liggende gronden te laten weiden). De wijzigingen, die van 1 Juli 1817 tot 18 Februari 1831 in de grenzen van het Koninkrijk zijn gekomen, bepalen zich tot de rui ling van het deel van Limburg ten Oosten van de rivier de Worm tegen Winteraken en de aanwinst van I -lebray in 1820. In de loop van zijn geschiede nis heeft ons land meerdere ma len grenscorrecties gekend. Nu deze aangelegenheid weer actueel is geworden, zij eraan herinnerd, dat ook na de Franse tijd een aantal van zulke correcties tot stand kwamen, al geschieddden deze dan ook niet ten koste can „La Douce France". Bij de vorming van het Ko ninkrijk der Nederlanden was op 20 Maart 1815 nog een aantal terreinen door Pruisische troepen bezet. In een overeenkomst van 31 Mei 1815, tijdens het congres van Wenen tussen de vier mo gendheden en Willem I gesloten, was reeds opgenomen, dat de tegenover Arnhem reikende en aan Pruisen behorende inham aan Nederland zou komen. Hiertoe werd besloten bij het Verdrag van Pruisen van 25 Maart 1816, gewijzigd bij dat van 7 October daaraanvolgende, bei de te Kleef gesloten. Genoemc verdrag gold van de Zuid-OosL hoek van Groesbeek tot de grens tussen de koninkrijken Pruisen en Hannover bij Enschedé, De Mairie Leut en Kekerdom (voor malig Kleefs), werd bij Neder land gevoegd. Pruisen verkreeg van Nederland: 1. De enclave Schenkenschans, een fort, dat vroeger door Ne derland was aangelegd ter plaatse, waar de Rijn zich in de Waal en Nederryn verdeelde. 2. Het westelijk deel van de Mairie Netterden, waardoor de gehuchten de Linahorst, de Bosch, de Botberg, Klein iNl etter den en Borghees bij Pruisen kwamen. Deze landen maakten in de oude tijd deel uit van het gebied der stad Emmerik. Aan Nederland kwamen: 1. De vroegere Kleefse 'steden Zevenaar en riuisen, de eveneens Kleetse ambten Zevenaar, Hui sen en Malburgen en de tot Kleef behoord hebbende Kijf- waard, Lobit en Boven- en Bene den Spijk. 2. De vroegere Kleefse heer lijkhëïd Wehl. De stad Zeventaar (1 Juni 1816 Lij ons Koninkrijk ingelijfd) werd verenigd mei het lot hel ambt Zevenaar behorende Oud- Zevenaar; het overige daarvan werd de gemeente Duiven. Stad en ainbc Huisen werden met Mal burgen verenigd tot de gemeente Kuisen: Het overige was com pensate voor het Nederlands land om Schenkenschans. In dit verdrag was van Huihuizen, dat oo.i Kieels gebied was geweest en ctat in 1)87 nog 29 inwoners iiad, geen sprake, riet bleek bij na geheel aoor de Waal te zijn vim VONINGNOOD. Als het waar is dat buurmans leed troost, dan kunnen de Zeeuwen zich troosten met de wetenschap, dat in Limburg de woningnood veel groter is daii hier. Het landsgemiddelde voor het woningtekort staat op 20 pCt. In Maastricht komt men echter boven de 40 pCt. Er zijn daar 17000 gezinnen samengeperst in 12000 wonin gen. Op lege zolders en in bad kamers bouwen jonggehuwden hun nest, bergplaatsen werden woningen, maar deze lapmidde len hebben niet de minste be tekenis. Maastricht kan alleen uit de moeilijkheden geraken, als 5000 nieuwe huizen worden ge bouwd. Maar de toewijzing voor 1949 bedraagt245. Voor de zwaargetroffen plaat sen in ons gewest is hieruit wei nig troost te putten. Maar voor tal van andere plaatsendoet, in het licht van de hier genoemde cijfers, het kreunen over de lasten van sa menwoning, min of meer be lachelijk aan s Veroordeeld wegens te lage prijzen. Volgens de N.R.C. is de im porteur van insecten-bestrij dingsmiddelen H. A. B., Ame rikaans burger, door de Apel- doornse tuchtrechter veroor deeld tot een boete van f 3000, daar hij over 1948 een winst had gemaakt van f 4500 of 14 pet. van de verkoopwaarde. Ter zit ting bleek, dat verd. de insec- tiden verkocht tegen een lagere dan de algemeen geldende prijs. Toch werd hij veroordeeld en hij zegde toe zich uit de import te zullen terugtrekken, gezien deze behandeling. Het publiek moet nu voor preparaten met 50 pet.. D.D.T. weer f4.80 pet kg. betalen inplaats van f4.20. 20.000 KUIKENS NAAR WENEN 20.000 kuikens, verpakt ln 400 dozen, ondernamen gistermorgen in een door een Goudse firma gecharterde K.L.M.-machine de reis van Amsterdam naar Wenen, om in de Donaustad op te groei en tot volwaardige hennen en hanen. De veren over de Wester-Schelde. Nog 12.000 Nederlanders liggen in Duitsland begraven. Met medewerking van de Franse en Belgische missies in Beriijn is de dienst ïdenuiica- tie en berging erin geslaagd tot nog toe vijf transporten met de stoffelijke overschotten van on geveer 300 Nederlanders, die in Duitsland om het leven kwamen naar Nederland over te bren gen. Deze resten werden in Beriijn geïdentificeerd door een peleton van deze dienst, dat rei zen maakt in de Russische zone om gegevens te verzamelen over daar begraven landgenoten. Per auto worden de stolfeiy- ke overschotten via Beek in Limburg naar Amersfoort ge bracht, waar zij in de dodenhal in het voormalig concentratie kamp worden opgebaard tot de familieleden van de overlede nen hebben bericht, waar zij hun verwanten willen begraven: op een eigen kerkhof of op het grote ere-kerkhof te Loenen op de Veluwe. Twee bloemenvei lingen in Aalsmeer stellen gra tis planten en bloemen ter be schikking. De dienst identifica tie werkt hard om ongeveer 12000 Nederlanders, die nog in Duitsland begraven liggen, op te sporen. Verwacht mag wor den, dat in de naaste toekomst regelmatig transporten zullen arriveren. Er zyn op het ogen blik besprekingen gaande, om ook de Britse zone in het on derzoek te betrekken. ALLE UITNODIGINGEN VOOR DE CONFERENTIE VAN SUMATRA AANGENOMEN, Alle uitgenodigde gebieden van Sumatra hebben de invitatie voor de conferentie te Medan aangenomen met uitzondering van de rpublikeinse gebieden Atjeh en het eiland Nias. In to taal worden op deze conferentie ongeveer 60 gedelegeerden ver wacht. i Naar aanleiding van de beden kingen, die door vele leden zijn geuit tegen het weder invoeren van veergelden op de veren over de Westerschelde, zo lezen wij in de M. v. A. aan de Eerste Ka mer over de begroting van Ver keer en Waterstaat, wijst de mi nister erop, dat liy niet uit het oog mag verliezen, dat naarmate sedert de bevrijding van ons land allerwege meer normale toestan den terugkeren, met bijzondere zorg gewaakt moet worden tegen ongelijke behandeling van de verschillende landsdelen. Hij wijst erop, dat er verschillende eilanden zijn aan te wijzen, waarvan, op zijn minst genomen, evenzeer van isolement kan wor den gewaagd als ten aanzien van Zeeuwsch-Vlaanderen. De consequenties, welke uit dien hoofde de handhaving van het kosteloos vervoer op de ve ren over de Westerschelde voor 's Rijks Schatkist met zich zou brengen, belopen een veelvoud van de bedragen, die met de ve ren van de Westerschelde zijn ge moeid. De minister is voorts van me ning, dat een matig veertarief geenszins de gezonde ontwikke ling van het verkeer behoeft te remmen en, integendeel, in het belang kan strekken van hen, die op een regelmatig gebruik van het veer moeten kunnen rekenen. Thans schiet de capaciteit van de aanwezige veerboten, mede als gevolg van het niet noodzake lijke verkeer, waarmede niet zo zeer bedoeld is een overmatig gebruik door inwoners van Zeeuwsch-Viaanderen als wei door anderen, te kort voor een regelmatige vlotte afwerking van het verkeer. Ook het indienst- nemen van de herstelde grote veerboten zal geen afdoende ver betering hierin brengen. Het aan bouwen van een nieuwe veerboot vereist enige jaren bouwtijd en een uitgave van enige millioe- nen. Hieraan kan voorshands niet worden gedacht. Dit in aan merking genomen, kan slechts het weder invoeren van een ma tig veergeld ertoe medewerken, dat het niet direct noodzakelijke verkeer vermindert ten gunste van de vluggere bediening van het nodige verkeer. Het vragen van een matige vergoeding voor het overzetten van voertuigen is ook geenszins onbillijk, omdat het Rijk ook el ders in het land door aanleg van wegen en bruggen zich beperkt tot het geven van de gelegen heid om op eigen kosten perso nen of goederen te vervoeren. Een veertarief voor voertuigen i niet hoger dan de rijkosten van het voertuig over dezelfde af stand en een tarief voor perso nen overeenkomende met de ver voerkosten per trein of autobus in andere gevallen, is naar de mening van de minister alleszins ie verdedigen. B het bedrag van f 1.050.000, dat voor het exploitatietekort op deze begroting is gesteld, is reeds rekening gehouden met de op brengst van veergelden. Aanvan kelijk was dit tekort, wanneer geen veergelden in mindering daarvan zouden komen, geraamd op f 1.600.000. Een meer recente raming van het Provinciaal be stuur van Zeeland becijferde het tekort voor 1949 op f 1.830.000. Voor het jaar 1950, als de her stelde grote veerboten in bedrijf zullen zijn genomen, zal dit ex ploitatietekort met ongeveer f 350.000 toenemen, en dus zijn te ramen op f2.180.000, welk be drag als volgt verdeeld kan wor den gedacht over de veren: Vlissingen Breskens 975.000 H'kerkeTerneuzen 220.000 KruiningenPerkp. 915.000 2 kleine postboten 70.000 Totaal ƒ2.180.000 Het is niet mogelijk de exploi tatietekorten over de verschillen de maanden van het jaar te ver schaffen. De minister blijft op grond van het hierboven aangevoerde van oordeel, dat wederinvoering van een matig veertarief medewerkt aan betere bediening van het verkeer over de Westerschelde, geen schade toebrengt aan de be langen van Zeeuwsch-Viaande ren, met het oog op de toestand van 's Rijks Schatkist zeer ge wenst is en mede nodig is. ter vermijding van niet te rechtvaar digen ongelijke behandeling van verschillende landsdelen, die in overeenkomstige geografische omstandigheden verkeren als Zeeuwsch-Vlaanderen. Met instemming heeft de mi nister kennis genomen van de opmerking aan het slot van deze beschouwingen over de veren gemaakt. Bij de beoordeling van de tariefschema's, die thans nog in studie zijn, zal hij gaarne in het onderzoek betrekken de vraag, of het mogelijk is, in het bijzonder rekening te houden met het belang van de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, die als voetgangers van het veer ge bruik maken. Unci stelt besprekingen voer. De Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië heeft be sloten de partijen in het Indo nesische geschil uit te nodigen tot deelneming aan besprekin gen. Reuter meldt nader, dat de commissie Woensdag 30 Maart als de openingsdag van de be sprekingen tussen de Republi keinse en de Nederlandse dele gatie heeft voorgesteld. Instellingen Weldadigheid. Blijkens het verslag over de verrichtingen aangaande het Armbestuur over 1946, bedroeg het aantal instellingen van wel dadigheid in dat jaar 8282. Voor Zeeland was dit cijfer 453, waar van 100 burgerlijke, 281 kerke lijke, 66 bijzondere en 3 gemeng de instellingen. Het verslag bevat o.m. een staatje, waarin een overzicht wordt gegeven van de sedert 1871 aan de onderscheiden in stellingen uit gemeentefondsen betaalde subsidiën. In 1871 werd voor dit doel uitgegeven f 2.379.472. In 1946 was dit cijfer gestegen tot f 82.074.230.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2