Verhoging der vrachtprijzen te verwachten L ojweer Toestand van de binnenschipperü verre van rooskleurig geacht. Regering nam Toorloiiiif besluit. Een jaar voorwaardelijk gesist tegen voormalig C.D.K.-directenr. Eerste radio tele-iype verbinding Nederiand-Ainerika. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 26 MAAKT 1949 Eea machtig verhond. D eze machthebber, de anti-' christ, zal dus zijn geweldi ge macht misbruiken om de ere dienst van de Mens der Zonde in de meest volstrekte zin door te voeren, en de belijders van de Christus van het maatschappelijk leven uit te sluiten en hun ver nietiging voor te bereiden. Ü.N.C.I. heeft gistermiddag vergaderd. Verliezen in Indonesië. Christelijke politieambtenaren bijeen te Goes. SNIPPER Dank z|j lie T.Q.R.- ajparatuur. Uitgave Summing „Zeeuwsch Dagul.nl". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- jtr. 70. Tel. 2438, Giro 274239. Kantoren: Vlissingen, Walstraat O, TeL 2754; Middelburg. Korte Moxdstraat 35, 'lel. admini stratie 2Ö.<9, Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vioos.vijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1«IS Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg: Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; H. Jansen, Rubriek Kabouters 3 cent per woord Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.28 19 04 u. Maan op 6.15 u., 16.46 u. u., onder onder Hoogwater Zondag 2" Maart: Vlifssingen: 1.10 u. 1.54 m., 13.35 u. 1.77 m. Terneuzen: 1.39 u. 1 75 m„ 14.02 u. 1.97 m. Wemeldinge: 2.48 u. 1.32 m., 15.09 u. 1.59 m. A !s straks het Noord-Atlan- fA tisch Pact door de daarbij betrokken staten wettelijk zal zijn bekrachtigd, dan is er een blok gevormd, zoals de wereld tot nu toe niet gekend heeft. De indrukwekkende macht van dit nieuwe verbond is reeds ge- illustreerd door enkele cijfers in de pers. Er bestaat op dit ogen blik geen andere combinatie die daarmee ook maar in de verte te vergelijken valt. Dit geldt niet zozeer voor de mensenmassa, als wel voor de economische, de financiële, de technische en de chemische mid delen. Te dien opzichte is het Oost-Europese blok bij de ver bonden Noord-Atlantische lan den verre in de minderheid. Dit Pact is een verbintenis tot het gezamenlijk tegen een aan valler in werking stellen van een geweldige hoeveelheid energie en stroom, kapitaal, producten, grondstoffen, ontdekkingen en uitvinding en en wapenen van allerlei soort te water, te land en in de lucht. Daarbij komt nog, dat het uit gebreid kan, en hoogstwaar schijnlijk zal worden, door toe treding van nog andere staten. T nderdaad een machtig verbond, dat tegenover de dreiging van Russische zijde van grote bete kenis kan worden geacht. Een herhaling van wat Hitier in de korte jaren dat hij aan het bewind was wist te bereiken, schijnt daardoor uitgesloten. Er kwamen dan ook reeds be richten uit Rusland, waaruit bleek, dat Stalin blijk heeft ge geven de betekenis van deze machtsconcentratie te verstaan. Rusland was overigens al aar dig op weg het voorbeeld van Hitier te volgen. De randstaten werden de een na de ander door innerlijke uitholling en Moskou- se dreigementen onder Russische invloed gebracht en er zijn ver schillende tekenen die er op wij zen, dat we wat dit betreft nog niet aan het eind waren. Finland leeft onder voortdu rende dreiging. Er was sprake van plannen om Griekenland tot een vazal te maken en ook Tur kije had reden om bezorgd te zijn, evenals de Scandinavische landen wanneer ze alleen zouden staan. Voor deze landen is het thans gesloten Pact van grote beteke nis. Zij staan niet meer alleen. Aan de Russische agressie kan paal en perk worden gesteld. T n zoverre is er dan ook reden tot verheugenis. Maar de zaak heeft ook een andere kant. Door de geweldige machtscon centraties, met aan de ene kant Amerika, en aan de andere kant Rusland als centrum, spitsen de tegenstellingen zich toe. Mocht ergens een conflict uit breken, dan is er de kans dat in een minimum van tijd heel de wereld in brand staat. Bovendien, het nieuwe Pact betekent een geweldige opeen hoping van macht. En dat is de geschiedenis heeft hel geleerd altijd een ernstig gevaar. Immers, die macht berust bij zondige mensen, die altijd de neiging hebben de hun geschon ken macht te misbruiken, niet alleen naar buiten maar ook naar binnen. nwillekeurig denken we bij deze dingen aan wat Gods Woord ons leert omtrent de gang der historié. In de Openbaring aan Johan nes is sprake van het Beest uit de afgrond, dat tenslotte alle macht aan zich zal trekken. Een machtsconcentratie als de ge schiedenis nog nooit heeft ge zien. „Een machthebber die in de wereld met groot gezag op treden zal, en die aan de zonde haar geweldigste krachtsont plooiing, haar machtigste organi satie, haar scherpste weten schappelijke verdediging, haar verlokkendste propaganda en haar meest demonische uitwer king geven zal". Welnu, van dit beest staat ge schreven, dat het aan allen, kleinen en groten, en rijken en armen, en vrijen en dienstknech ten, een merkteken geeft aan hunne rechterhand of aan hunne voorhoofden, en dat niemand mag kopen of verkopen, dan die dat merkteken heeft, of de naam van het beest, of het getal zijns naams. En "nu weten wij wel, dat deze wereldheerser niet het laatste woord spreekt. Het laatste woord zal zijn aan de Christus, die als Koning zal heersen en Wiens heerschappij geen einde zal heb ben. Maar toch kan er bij het waar nemen van de gebeurtenissen van deze tijd een huivering door onze ziel gaan. ..zÜn tekenen der tijden, die wij niet mogen veronacht- MEMORIE VAN ANTWOORD VERKEER EN WATERSTAAT VERSCHENEN. rJ}QftdV0IlIliS 3311 Ha let 1 Bij Kon. Ccsluit is afwijzend /IVGIXT ll'cniriiXTrv f voordoen, welke op een teveel Teveel aan vervoerscapaciteit aan vervoerscapaciteit duiden. over de weg? i Oorzaak hiervan noemt men de voor sommige toename van het eigen vervoer, speciaal de lich- i De vrachten goederensoorten, z... beperkingsmaatregelen gelden, i olununeuze goederen en XVOTden bezien, of te voor het stukpederemerioeri dezer zake aanleiding voor bij- zondere bemoeiing bestaat. GEEN WEEKEND RETOURS. Op de vraag naar wederinvoe ring van weekendretours bij de spoorwegen kan worden geant woord, dat de moeilijke materieel- positie de Nederlandse Spoor wegen dwingt, voorshands af te zien van maatregelen, die tot een te grote bezetting op bepaalde tijden of in het algemeen zouden leiden. Hetzelfde geldt voor de invoering van gezinstarieven. zuilen binnenkort worden ver hoogd, omdat in het algemeen het vrachtenpeil niet meer in overeenstemming kan worden ge acht met de in het byzonder daar voor sterk gestegen kosten. Aldus de Memorie van Ant woord op het Wetsontwerp van Verkeer en Waterstaat waarin de Regering o.m. antwoordt op de klachten die geuit zijn in vak kringen van het weg- en water vervoer dat de spoorwegtarieven voor het goederenvervoer te laag s,e Spoorwegen gei. de spoorwegstaking, kan zijn en tot grote verliezen leiden. Met de juistheid van laatste be wering is, aldus de M. v. A., de regering het niet geheel eens. Wel noemt men de toestand van de binnenschipperij in het bijzonder die van de beurtvaart, thans verre van rooskleurig. Ge tracht zal worden hier verbete- ring in te brengen zonder noch tans de ontwikkeling van de an dere vervoerstakken te belem meren. Wat de N.S. betreft, zal bij de wederopbouw de goederen-ver voerscapaciteit een aanmerke lijke vermindering ondergaan. VERVOER OVER DE WEG. Met betrekking tot de capaci teit van het goederenvervoer over de weg kan worden vermeld, dat zich daarbij thans verschijnselen Maandag definitieve beslissing verwacht. Naar wy van zeer bevoegde zijde vernemen, heeft de Neder landse regering een voorlopig be sluit geformuleerd naar aanlei ding van de Canadese motie in de Veiligheidsraad. Dit voorlopig besluit is om ad vies gezonden naar dr Reel en dr van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag a.s. na advies van bovengenoemden te hebben ingewonnen tot een definitief be sluit te komen. Dr van Royen heeft zich bereid verklaard om, indien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een voorbereidende conferen tie te Batavia, als voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze conferentie op te treden. De U.N.C.I. heeft gistermiddag vergaderd, waarbij ook Cochran aanwezig was, over de instructie van de Veiligheidsraad betreffen de de nieuwe resolutie en over het verzoek tot het instellen van een i onderzoek naar de toestand te Djogja. De beslissing inzake bei- de opdrachten werd uitgesteld tot hedenochtend, terwijl het rap- j port van de militaire waarnemers omtrent de beschieting te Bras- tagi werd doorgegeven aan het military executive board van de commissie, waarvan de leden van daag uit Oost-Java zijn terug ge keerd. Wat het beroepsvervoer be- treft zal een beperking van de totale capaciteit, en dus mede van die der afzonderlijke onder nemingen, in geen geval kunnen worden gemist. VERGOEDING N.S.-PERSONEEL. Op de vraag over de vergoeding van huisraadschade. c van het personeel van de N.\ rland- tijdens de mi nister antwoorden, dat door zijn ambtgenoot van Financiën thans een regeling is getroffen, waarbij aan de slachtoffers van de spoor wegstaking een bijdrage wordt verleend op dezelfde basis als dit geschiedt aan de z.g. verzels- slachtoffers. De verdediging tegen atoombommen. Binnenkort oefeningen in Het Kanaal. Men verwacht, dat de mogend heden van het verdrag van Brus sel zullen samenwerken in oefe ningen betreffende \*erdediging tegen atoombommen, die deze zomer in Het Kanaal door En geland zullen worden georgani seerd. Waarschijnlijk zal hiervan spoe dig een officiële verklaring wor den gepubliceerd. Deze oefeningen zouden even eens de eerste belangrijke gecom bineerde oefeningen van de gewa pende machten van de mogend heden van het verdrag van Brus sel zijn. PROZA-VERBAAL. „Te A. sloeg de bliksem in het midden van een schuur en stond na enige ogenblikken in lichte laaie. Men waarschuw de onmiddellijk de brandweer met het gevolg, dat de op slagplaats geheel uitbrandde. De eigenaar zat met de haren in zijn hoofd want er viel niets te redden zonder zich aan ge vaar bloot te stellen. De brand weer nam het vuur met kracht ter hand. Er werd veel water aangewent. De kabel van de electrische tijd moest worden afgesneden." Nee lezer, dit schone proza is niet van ons. Het is een greep uit een .aantal proces sen-verbaal, gemaakt op het onlangs gehouden politie-exa- men. 24 'ft van de candidate:: zakten. We hebben reden om aan te nemen, dat het verhaal ■door een gezakte candidaat geschreven werd. beschikt op de gratieverzoe ken, ingediend ten behoeve van H. A. Rauter, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechts hof te 's-Gravenhage. Het vonnis is gisterochtend in de vroegte voltrokken. Koopvaardijzaken uit oorlog geregeld. In de Treveszaal van het minis terie van verkeer en waterstaat, kwamen gistermorgen de Engelse en Nederlandse ministers van verkeer, sir Alfred Barnas en mr D. G. W. Spitzen, bijeen, om de laatste koopvaardijrekening uit oorlogstijd tussen Engeland en Nederland te vereffenen. Nadat de derde en laatste overeenkomst inzake de finan ciële regeling voor schepen en bemanningen, die tijdens de ge zamenlijke oorlogsinspanning voor Engelse rekening voeren, was ondertekend, bood minister Barnes zijn Nederlandse collega een cheque van f 9.000.000 aan. Scheepsramp op Parelrivier. Tengevolge van een mijn- ontploffing is het luxe-stoomschip „Miss Oriënt", dat van Hongkong I naar Kanton voer, in de afgelo- pen nacht op de Parelrivier na bij Kanton gezonken. Men ge- I looft, dat tussen 100 en 120 Chi- nese passagiers om het leven ge- komen zijn. Vele derde-klasse- Oud-commandanf Prinses rene-brigade generaal-majoor Naar wij vernemen is de kolo nel van het wapen der artillerie, A. C. de Ruyter van Steveninck, bij de bevrijding commandant van i de Prinses Irene-brigade, bij K.B. bevorderd tot generaal- majoor. Generaal De Ruyter van Steveninck is thans lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Zitting der drie-mogendheden- conferentie afgelast. Verschil tussen Frankrijk en V.S. Een plenaire zitting van de drie-mogendhedenconterentie over het Duitse bezettingsstatuut welke gistermiddag zou plaats hebben, is kort voor het begin afgelast. Uit gewoonlijk betrouw bare bron wordt vernomen, dat zulks op Frans initiatief is ge schied. In Washington noemt men dit een nieuw bewijs van het Verschil in opvatting tussen Frankrijk en Amerika. De Amerikanen wen sen het statuut te Londen gereed te maken, terwijl de Fransen de kwestie liever te Washington ge regeld zien. passagiers zaten n.l. in afgesloten ruimten onder het dak waaruit zij niet konden ontsnappen. ONTSLAG VAN WALTER BEDELL SMITH AANVAARD. President Truman heeft van daag „met grote tegenzin" het ontslag van generaal Walter Bedell Smith als ambassadeur te Moskou aanvaard. Verwacht wordt dat de generaal comman dant wordt van het eerste leger. BE-EDIGING OFFICIEREN NATIONALE RESERVE. Op Donderdag 31 Maart 1949 zullen te Utrecht de tien hoofd officieren en een subaltern offi cier worden beëdigd, die onlangs bij K.B. bij de Nationale Reserve werden benoemd en aangesteld, en die in dit legeronderdeel de func tie van districtcommandant resp. officier-toegevoegd zullen ver vullen. DENEMARKEN AANVAARDT OFFICIEEL UITNODIGING. Denemarken's officiële aan vaarding van de tot zijn regering gerichte uitnodiging tot aanslui ting bij het Atlantisch Pact is gisteravond geschied in een nota aan de Amerikaanse zaakgelastig de te Kopenhagen. B.F.O. vergadert Zondag. De vergadering van de bijeen komst federaal overleg, die, zoals bekend, was uitgesteld, zal a.s. Zondag worden gehouden. „AXIS SALLY" VEROORDEELD Gillars, bijgenaamd „axis sally ls wegens verraad strafei! „t0t x30 3aar 8evangenis- vernet V3n 10°00 dol- 48 jaar Mej" GiIlars is De Chinese communisten heb- af PeiP'ng als hun' hoofdstad aangewezen. j De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd (16 doden) Kon. Landmacht: Gesneuveld 6 Maart: Korp. G. BRETELER uit Enschedé; overleden t.g.v. oorlogsver wondingen op 8 Maart: sold. Ie kl. P. C. BASTIAANSSEN uit Breda; op 10 Maart: wmtr Jhr J. B. D. TULLEKEN uit Amsterdam; op 14 Maart: serg. G. J. M. OUDE TANKE uit Hengelo (O.); gesneuveld 15 Maart: sold. Ie kl. H. VERWEIJ uit Enschedé (O.); gesneuveld 17 Maart: 2e It. C. GÖTZE uit Amsterdam; sold. H. GOUDAPPEL uit Rozen- Christelijke Radio-omroep in W est-Duitsland? Duitse protestantse delegatie naar Hilversum. Thans worden besprekingen ge voerd over de oprichting van een Christelijke Radio-omroep in West-Duitsland. De initiatief nemers zien in een dergelijke om roep een tegenwicht voor de in vloed van stations in Oost- en j Midden-Europa. Dinsdag zal een j protestantse Duitse delegatie zich 1 naar Hilversum begeven voor een studie van het Nederlandse om roepsysteem en in het bijzonder van de organisatie der Christe lijke Omroepverenigingen. „Frits de Zwerver" bijna het slachtoffer van zijn intrigues. Na een langdurige zitting heeft de procureur-fiseaal van het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem tegen de voormalige directeur van het Centraal Distributiekantoor S. de Hooi, een gevangenisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar ge- eist en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar. De H. werd o.m. poging tot arrestatie (met assistentie van de Grüne Polizei) van Ds Slomp (Frits de Zwerver) ten laste ge legd en tevens zou hij een distributie-ambtenaar, die verdacht werd van diefstal van distributiebescheiden, aan de politie hebben overgeleverd. Buskruitfabriek in Joego-Slavië in de lucht gevlogen. Volgens het Nationaal Bevrij- nam de tas in beslag. Zij heeft VERDEDIGER WENST NADER ONDERZOEK. De huiszoeking bij Ds Slomp was dan ook gevaarlijk spel In Zwolle kwamen negentien domi- né's in vergadering bijeen. Ds Slomp, ais landloper gekleed, was bij de bijeenkomst geweest, maar bracht even zijn vrouw weg en liet zijn tas achter. Inmiddels deed de S.D. een inval en vond negentien dominé's en 20 tassen. In de tas van Ds Slomp werden distributiebewijzen en gelden ge vonden maar Ds Slomp bleef bui ten verdenking toen hij even later argeloos terugkwam. De S.D. brug (-Z.-H.); kbrp. A. HAN- NEWIJK uit Helnkenszand (Z.); sold. Ie kl. H. M. VAN MEEL uit Middelburg; korp. J. J. WESTER uit Beverwijk; gesneuveld 18 Maart: le It. K. BAKKER uit Schiedam; sold, le kl. J. VLIELANDER uit Zuidland; gesneuveld 19 Mrt: sold. J. WOUTERS uit'Bladcl (N.-Br.). Kon. N e d. -1 nd. leger: Gesneuveld 16 Maart: korp. P. KRIKKE uit Kortezwaag (gem. Opsterland); le It. J. VAN WOLLINGEN uit Am sterdam; overleden t.g.v. oor logsverwondingen op 19 Mrt: sergt.-majoor Instr. Infante rie J. KLAP uit Koudekerke. dingscomité van Istrie zou de buskruitfabriek te Ottelza, nabij Aidussina, op Joedo-Slavisch grondgebied, in de lucht zijn ge vlogen. De schuldigen aan die ontploffing zouden tegenstanders zijn van Tito. Door de Jóego-Sla- vische politie zouden drie perso nen zijn aangehouden. Eén van hen zou bekend hebben de aan slag te hebben gepleegd. alle persoonsbewijzen van de he ren medegenomen en maakte geen werk van de distributiebewijzen. Dit hoorde de adjunct-directeur Japikse, die het aan De H. ver telde. Deze voerde toen een plan uit, dat eindigde in een huiszoe king bij Ds Slomp. De H. wilde invloed uitoefenen op de politiemaatregelen en stel de het door hem opgebouwde ap- Lente dat betekent Jong Leven alom. De Bond van Chr. Politie ambtenaren in Nederland heeft de laatste tijd in verschillende plaatsen in ons land districts vergaderingen belegd met het doel het contact met het hoofd bestuur te versterken en de moeilijkheden te bespreken. De Bond wil, zo zei hij, een gecombineerde Nederlandse Poli tie onder leiding van het Depar tement van Algemene Zaken en geen onderscheid meer tussen Rijks- en Gemeentepolitie. De penningmeester van de Bond, de heer J. S. Steinhart uit De laatste van deze bijeenkom-Amsterdam, wekte de aanwezi- sten werd gisteren in de zaal van gen op alle medewerking te ver- de heer Bustraan te Goes gehou den, waar vele politie-ambtenaren uit de gehele provincie en zelfs uit Zevenbergen en Breda aan wezig waren. De voorzitter van de Bond, de heer G. van Netten, die de ver gadering presideerde, sprak over de in- en uitwendige propaganda. Na te hebben gesproken over het plegen van overleg met het Rijk critiseerde de heer Van Netten de nog niet zo lang ge leden opgerichte algemene politie- vereniging. Hij zette de princi piële en practische bezwaren tegen deze vereniging, die onge veer 200 leden telt, uiteen en wees er op, dat er geen sprake van is, dat de regering met deze vereniging overleg zal plegen. Het lid zijn van de Chr. Bond en de algemene vereniging, als ook van de Bond en de Bond van Hogerpolitiepersoneel, noem de hij „een dualisme, dat niet ge oorloofd kan worden". De secretaris van de Bond, de heer D. Rook, bezoldigd bestuur der te Amsterdam, nam verschil lende vraagstukken, alle het po litiepersoneel rakende, onder de loupe. lenen aan het Talma-oord. Een zeer geanimeerde bespre king volgde. paraat der distributie boven de belangen van het Nederlandse volk, aldus de procureur-fiscaal, die tenslotte een strenge straf tegen deze verdachte de meest gewenste achtte. De raadsman mr S. Willinge Gratama, zeide, dat zijn cliënt zelf had gewenst terecht te staan. De zuivering die tot zijn ontslag leidde, noemde pleiter een groot schandaal, omdat De H. slechts 20 minuten was gehoord en daar na een half jaar niets meer ver nam. Ook ontving hij zonder meer bericht, dat hij oneervol was ontslagen. De H. meende in te moeten grijpen inzake Ds Slomp, omdat hij vreesde, dat Japikse de zaak aan de S.D. zou verraden. Plei ter wees op de verschillende licht vaardig afgelegde, verklaringen van Japikse op de zitting. Ten slotte vroeg pleiter verschillende mensen van het C.D.K. te doen horen en de zaak voor nader onderzoek terug te verwijzen naai de raadsheer-commissaris. Uitspraak over veertien dagen. Goese Padvinders zitten niet bij de pakken neer. Een padvindersgroep moet, wil hij ten volle de mogelijkheden, die het spel van verkennen biedt, willen uitbuiten, in het bezit zijn van.ruime troeplokalen. De Goe se padvinders bezaten die. De stadsuitbreiding noopte hen ech ter het veld te ruimen. Zij zaten niet bij de pakken neer en op verschillende manieren wisten zij de financiën voor nieuwe lokalen te verzamelen, zodat inmiddels met de nieuwbouw aan de Nieu we Haven kon worden begonnen. Als sluitstuk op hun acties or ganiseerden zij een bazar, die gis teravond werd geopend. Na een inleiding door hopman G. J. van Zee werd het officiële openings woord uitgesproken door Mr W. C. ten Kate, burgemeester van Goes. Deze memoreerde in het kort de voorgeschiedenis van Eerse leerlingen-uitvoering van het Chr. Lyceum te Goes. De Schoolvereniging van het Chr. Lyceum voor Zeeland, „Astra", heeft gisteravond in een overvolle Schutlershofzaal te Goes haar debuut gemaakt. En een succesvol debuut, want hoe wel „Astra" slechts een baby van een jaar is, stond deze eerste uitvoering op een peil, waarvoor de praeses P. Joosse zich in zijn welkomstwoord, onder andere tot burgemeester Ten Kate, zeker niet had behoeven te verontschul digen. De Lyceumzangclub, onder lei ding van de lieer P. J. Maas, trad het eerst voor het voetlicht en niet onverdienstelijk. Meisjes uit de drie laagste klassen voerden op vlotte wijze, onder leiding van de heer J. Goedee, rhythmisclie gymnastiek uit en de muziekclub zorgde voor de pauze voor de muzikale omlijsting door het spe len van populaire muziek. Solozang was ook in het pro gramma opgenomen, waarvan een Indisch spel in één bedrijf „Op verre post", een uitstekend en lofwaardig sluitstuk vormde. Als dank voor de medewerking werd de rector van het Lyceum, drs D. Barends, het erevoorzit terschap van „Astra" aange boden. Voorburg hielp Schoondijke aan een kerk. Onder zeer grote belangstel ling werd Donderdag door de president-kerkvoogd der Neder lands Hervormde Gemeente te Schoondijke, H. Brakman, de eerste steen gelegd voor de al daar te bouwen nieuwe kerk. De oude kerk, welke in 1656 ge bouwd werd, ging door de oor logshandelingen in het najaar van 1944 verloren. Het was de gemeente Voorburg, waardoor Schoondijke geadopteerd werd, die door een schenking van f 50.000.de bouw van de kerk deze bazar en sprak zijn bestemogelijk maakte. ,1,4- - welslagen. wensen uit voor het Daarmee was de bazar geopend. Er heerste een gezellige drukte en als de tekenen niet bedriegen, werden er goede zaken gedaan. Amsterdam wordt communicatiecentrum A.O.A. Naar het A.N.P. verneemt heeft I de Nederlandse P.T.T. in samen werking met de Radio Corpora tion of America een contract af- 1 gesloten met de Amerikaanse Luchtvaartmaatschappij A.O.A. en de K.L.M. voor het tot stand brengen van een directe radio- teletype-verbinding tussen Am sterdam en New-York. De A.O.A. zal hierdoor tevens j j haar gehele communicatie-een- j trum voor Europa in Amsterdam deêV'te'danken'luin' het bezit"'v. dam telexverbindingen met Lon den en Frankfurt, via welke lij nen tevens de verbindingen wor den onderhouden met Prestwick, Shannon en Berlijn. Het ligt in de bedoeling binnenkort ook een directe telexverbindingmet de Scandinavische landen tot stand te brengen. Er zijn in de afgelopen maan den langdurige besprekingen ge voerd over deze verbinding, waarin vooral ook Engeland zeer geïnteresseerd was. Dat het uiteindelijk aan de Ne derlandse P.T.T. gelukt is deze verbinding voor ons ïand in de wacht te slepen is voor een groot ontvangst van de uitgezonden telegrammen, omdat liet onmid dellijk elke onzuiverheid in de uitzending opmerkt en corri geert. Teneinde een storingvrije radio- teletype-verbinding met de Ver enigde Staten tot stand te bren gen, heeft de Nederlandse P.T.T. een tor-apparatuur naar Amerika. =- - gezonden, waar deze zal wordenhoor! Voor de landarts is hij gebruikt door de Radio Corpora- j evenmin benauwd. Een paar jaar tion of America aan het Ameri-1 terug liet hij nog twee kiezen L JIZENDEN KILO'S MUNITIE OP EEN VLIERING. De politie te Schoondijke ont dekte op de vliering van het in de kom der gemeente staande huis, bewoond door de landbou wersknecht P. Porey, een opslag plaats van munitie en springstof fen. Enige duizenden kilo's pa tronen, granaten, kruit, enz. wer den door de opruimingsdienst verwijderd. De rijkspolitie stelt een onderzoek naar de herkomst van het gevondene in. De premier van Luxemburg Dupont heeft vreselijk pech ge had. Na de drukke bespreking in het Haagje over de Benelux ging hij naar Londen om daar tot de ontdekking te komen, dat hij en kele kledingstukken miste, waar onder een ministeriële pantalon. Nu zoekt de politie naar de snode dader, die waarschijnlijk van ge dachte is geweest, dat hij best met de premier een persoonlijke Unie af kon sluiten. - „Opa" Droog weer met weinig wind Gangkema uit Gasselternijveen en bewolking. Aanvankelijk plaat hoopt op 8 April 100 jaar le1 selijk nevel of mist. Ongeveer worden. Hij eet nog als een sloot-1 dezelfde temperatuur als Vrijdag. graver en „dat moet je vooral I in de krant zetten", hij is nooit bang geweest om te werken. Niks DE BILT ZEGT: Nagekomen Advertentie concentreren. De nieuwe verbinding, die be gin April in werking zal treden, wordt voor drie kwart door de i A.O.A. en voor een kwart door jde K.L.M. gebruikt. De A.O.A. heeft van Amster- het zogenaamde „tor-apparaat" (teleprinter en radio), dat twee jaar geleden door de Nederlandse ingenieur A. C. A. van Duuren werd uitgevonden. Dit apparaat garandeert name lijk een volkomen storingvrije kaanse einde van de lijn. Tot op heden verzond de A.O.A. haar telegrammen naar New-York via de telexverbinding naar Londen, vanwaar ze per particuliere teie- graafmaatschappij naar New- York werden overgeseind. De K.L.M. maakte gebruik van de P.T.T.-verbinding met New-York en eveneens van de verbindingen der telegraafmaatschappijen. De nieuwe draadloze verbinding heeft een capaciteit van om streeks zestig woorden per mi- nuut. Gemiddeld verzond de A.O.A. tot op heden dagelijks via I Amsterdam 1200 telegrammen. Naar de heer Tj. J. Majors, het hoofd van de verbindingsafdeiing van de A.O.A., ons mededeelde, zal de lijn praclisch continu in gebruik zijn. trekken en de tandarts stond ver steld toen Opa rustig in de mar telstoel kroop en zei: „Ga je gang maar!" 'tDeed niet meer pijn dan een beet van een vlo". Ja, ja, die Opa. Jan Soetendaai, land bouwer in Barneveld heeft stom verbaasd gestaan. Gisteren gin gen zijn bijen aan het uitzwermen. Nu wordt het toch zeker wel lente! Vanmiddag komt de „Grote Beer" thuis met 600 zieke en afgekeurde militairen. Mor genochtend om 9 uur begint de ontscheping. En de „Volendam" vertrok gisteren met 1600 jon-" gens. Een zestienjarige jongen te Chicago is in het leven terug gekeerd, nadat zijn hart 40 mi nuten had stilgestaan. De be roemde dirigent Arturo Toscani- ni is gisteren 82 jaar geworden. Na een kortstondig lij den nam God heden tot Zich, onze lieve Zuster en Tante MARIA ADRIAN A GREEP, op de leeftijd van 62 jaar. Goes: JOS. M. GREEP. JAC. M. GREEP. Wed. A. P. DE JONGE- GREEP. Rotterdam: Wed. W. GREEP—IKE. Nichten en Neven. Goes, 25 Maart 1949. Ganzepoortslraat 24a. De begrafenis zal plaats vinden Maandag 28 Maart a.s.. 1 uur n.m., op de Alg. Begraaf plaats te Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1