V,Le>c de>t% 't zijn persil producten PROVINCIENIEUWS Groter deel van Zeeuwse bevolking werkzaam aan nijverheid. NOTEERT EYEN? Inderdaad, onmisbaar! Jaarvergadering „Chr. School aan het Zand' Nieuwe belevenisse van Vrijdag 25 Maart 1949. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2.) Hij deelde mee, dat een sociale cur in voorbereiding is en wek te de leden op actief deel te ne men aan het werk van de Chr. Va' "weging en niet alles op het hc K-stuur aan te laten komen. rna spraken de afgevaardig den hun felicitaties uit en werd hersengymnastiek gedaan, een en ander afgewisseld met muziek en voordracht. Na het slotwoord van de voorzit ter en het dankgebed van de heer Vermeulen werd de traditionele sjoelwedstrijd gehouden, waarvoor veel belangstelling was. Op deze goedbezochte en goed geslaagde vergadering waren ook nog enkele leden van het corres pondentschap Zierikzee aanwezig, j Jaarvergadering Geref. Mannen- vereniging. In de consistorie der Geref. Kerk kwam Dinsdagavond de Geref Mannenvereniging „Cai- vijn" in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. C. van Donk, wekte op tot naarstiger bouwen op het fundament der belijdenis ook door het werk der Manncnverenigingen. De jaarverslagen van de se crete ris, de heer J. Meindertsma en de penningmeester, de heer P. v. d. Wiele werden onder dank goedgekeurd. De heren D. J. Rouw en v. d Wiele vergastten de aanwezigen op declamatie terwijl Mej. P. Verslrenge op sublieme wijze enige vioolsoli ten gehore bracht. De voorzitter leverde een re feraat over het boek van ds Van Doornik der Una Sancta, waarin èn de Roomse propaganda èn de gevaren voor de rijpere stude rende jeugd van een ontrouwe opvoeding in het gezin of een middelbare school, wier onder wijs niet gegrond is op de be ginselen der Reformatie overtui gend werden aangetoond. Een brede discussie volgde hierop. Door kerkeraad, Jeugdorgani saties en de M. V. te Nieuwdorp werden goede wensen uitgespro ken. De heer A. A. Hillebrand eindigde met dankgebed. '"UgJcl"'b Christelijke besturenbond. Dinsdagavond heeft de Jeugd club der Christelijke Besturen bond voor Goes en omgeving in „De Prins van Oranje" te Goes een bijeenkomst gehouden. Na de opening door de heer H. Koetsveld, l.lder van de club, die de leden opwekte deel te nemen aan de C.N.V. fietstocht, welke gedurende een week wordt gehouden in de maand Juli of Au;, 'stus, werd door C. M. Hamelink een inleiding ge houden over het onderwerp: „Mag een christenarbeider sta ken?" De inleider onderscheidde drie erlei werkstaking, n.l. de onge organiseerde of wilde staking; de politieke staking en de georga niseerde, door de bonafide samen werkende vakorganisaties geleide staking. Een werkstaking kan plicht zijn als de vakorganisaties daar mede beogen, nadat door over leg geen resultaat wordt ver kregen, de geschonden gerech tigheid te herstellen. Alle an dere stakingsacties moeten sterk worden afgekeurd. Aan de bespreking volgend op deze inleiding werd door velen deelgenomen. De he r Koetsveld waarschuwde er voor om licht vaardig de werkstaking aan het streven der vakbeweging te ver binden. Velen die spreken over het doel der vakbeweging denken automatisch aan de werkstaking. Het doel der christelijke vak beweging is altijd veel meer ge weest om zodanige rechtsver houdingen in de maatschappij te verkrijgen, dat werkstaking uit gesloten is. In het tweede gedeelte der ver gadering werd een oefening in het spreken in het openbaar ge houden, waaraan 5 leden deel namen. Het onderwerp waarover werd gesproken luidde: „Paulus en Onésimus". De heer Klooster man uit 's-Heer Abtskerke bleek de beste spreker. Hij verdiende daarmede de prijs welke bestond uit een roman. De club komt in April weer bijeen. De Nationale Reserve. Naar wij vernemen moeten op 1 April de zgn. A-kaarten van de lichtingen 19411942 en 1943 in Den Haag door het gemeen tehuis alhier zijn ingeleverd. Dit betekent dus, zo deelde men ons mede, dat waarschijnlijk de zgn. mobilisatiebestemmingen in orde zullen worden gemaakt. Van genoemde lichtingen had den zich tot op gisteren in Goes 30 personen voor de Nationale Reserve gemeld. Succes voor de politie. Veertien dagen geleden werd het rijwiel van de heer M. te Goes, dat deze voor het huis van de heer B. geplaatst had, gesto len. Dank zij ijverig speuren en de medewerking van de Haagse politie mocht het gelukken de dief met de fiets op te sporen. Een succes voor de politie en een bof voor de heer M. MIDDELBURG. Jaarvergadering Z.L.M. De plaatselijke afdeling van de Z.L.M. hield onder grote be langstelling haar jaarvergade ring o.l.v. de voorzitter de heer M. Kleinepier. Als spreker trad deze avond op de heer D. Kod de burgemeester van Zoutelan- de met het onderwerp „De Her verkaveling". Uit de jaarverslagen, die voor de lezing werden behandeld, bleek, dat de afdeling nog steeds groeiende is en dat het ledental de 100 is overschreden. Ook wat de financiën betreft staat men er goed voor. Als be stuursleden werden herkozen de heren M. Kleinepier voorz. en A. Heyboer. Op zeer duidelijke wijze gaf de heer Kodde hierna een over zicht van de herverkaveling, welk onderwerp door hem ook in andere plaatsen werd be handeld. KLOETINGE. Jaarvergadering Oud-leerlingen. De vereniging van oud-leer lingen van land- en tuinbouw- wintercursussen hield Woensdag avond haar jaarvergadering bij Blomaard. De voorzitter, de heer W. P. Beye, klaagde dat de gehouden vergaderingen in het afgelopen jaar door veel te weinig leden bezocht werden. Spreker zeide dat door deze geringe belang stelling afbreuk aan de vereni ging wordt gedaan. Hij memo reerde tevens nog het verlies dat de vereniging leed door het sterven van een harer leden. Ingekomen was een schrijven van de heer C. de Bruin, hoofd der O.L. school die als zijn me ning te kennen gaf dat een bloe mententoonstelling dit jaar wei nig kans van slagen had. Hij was van mening dat de vereniging niet opn'euw voor een fiasco mag worden gesteld. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek dat de vereniging thans 90 leden telt. De penningmeester had een batig slot van f 126.60. Het aftredende bestuurslid dc heer C. Toorenaar stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Bos. Besloten werd het 35-jarjg be staan der vereniging feestelijk te vieren. Het is thans vrijwel zeker dat de grote excursie naar Vilvoorde (België) in de komende zomer zal doorgaan. Een bloemententoonstelling zal dit jaar niet gehouden worden. KAPELLE. I':u! vin (Iers uitvoering. De padvindersgroep „Ridder van Maalstede" -hield in het gebouw „Obadja" een uitvoering o.l.v. de heer S. J. van Dijke. De avond werd gevuld met pad vindersliedjes en aardige schets jes. Verder vond de verloting plaats waarvan de opbrengsten ten goe de komen aan het nieuwe club huis. „Steun Wettig Gezag". Maandagavond vond in hotel „De Zwaan" een propagandaver- gadering plaats van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". De heer P. de Kam zette op uit- Volks- en beroepst elling in Zeeland. In Maart van het vorige jaar is een mededeling van 't Centraal Bureau voor de Statistiek verschenen, gewijd aan enige uitkom sten van de woning- en gezinstelling voor Zeeland. Thans zijn voor het eerst de volledige uitkomsten van de volks- en beroepstelling van 1947 in de Zeeuwse gemeenten beschikbaar. Uit de thans gepubliceerde en 3.063 (1.2 Overige kerk- volledige cijfers blijken o.a. de genootschappen 6.086 (2.5 en veranderingen In de verdeling - van de bevolking over de ver schillende kerkelijke gezindten en de samenstelling van de be roepsbevolking naar de bedrijfs- klassen. waarin deze werkzaam is. Er is daarbij gebruikt 'ge maakt van cijfers welke de voor- laatste volkstelling van 1930 het tweede voor* 1947. heeft opgeleverd. Nijverheid 24.521 (24.6 van De totale bevolking was op 31 de bevolking) en 27.222 (25.2 December 1930 247.606, op 31 Landbouw. .Visserij en jacht 42.010 (42.1 en 38.161 (35.3 Handel, Verkeer, Bank-verzeke- ringswezen 20.098 (20.2 en 21.645 (20.0 Overheidsdienst 5.148 (2.0 Geen kerkenoot- schap 15.481 (6.3 en 17.256 (6.6 BEROEPEN. Wat de bevolking naar werk kring betreft komt het C.B.S. tot de volgende cijfers, waarvan het eerste weer voor 1930 geldt en Mei 1947 (toen de telling gehou den werd) 260.800, zodat de ver meerdering -é procent bedroeg. Wat de bevolking naar kerkelij- ke gezindte betreft geeft het en vrije beroepen 3.829 (3.8 C.B.S. de volgende cijfers, resp. 1 en 8.035 (7.5 Onderwijs en X?™ 31 December 1930 en 31 eredienst 2.346 (2.4 en 2.084 MMei 1947. (1,9 Huiselijke diensten 6.242 KERKEN. (6 3 en 4.926 (4.6 In 1930 waren in onze provin- Het aantal tijdelijk niet wer- eie 62.112 (dat is 25.1 der be- kende Zeeuwen bedroeg op 31 volking) Hoorns-Katholieken, in Mei 1947 5.905 n.l. 5.596 mannen 1947 was dit 67.085 (25.7 Ned. en 309 vrouwen, dat is 5.5 van Hervormd waren er 119.463 de bevolking. Onder hen waren (48.2%) en 118.712 (45.5%). Ge- j 669 mannen en 205 vrouwen fi i ï??erde Kerken 28.166 werkzoekenden en wachtgelder^. (11.4 en 30.257 <11.6 Chr. In militaire dienst waren 4.253 9pfii n (0.8%) en mannen en 82 vrouwen, gevange- 2.861 (1.1 Geref. Gemeenten nen en geinterneerd waren 12.095 (4.9 en 16.418 (6.3 674 mannen en 22 vrouwen. O. Ger. Gemeenten 2.279 (0.9 VRIJDAG 25 MAART. Goes: 7.30 u. Schuttershof, Feestavond Chr. Lyceum. Zierikzee: 8 u. Concertge bouw, Vioolconcert door Theo Olof. Middelburg: 8 u. Schutters hof, Jaarvergaering Geref. M.V.'s. ZATERDAG 26 MAART. Joes: 8 u. Schuttershof, Uitv. Gymn. Ver. „Volharding"; 2 u. „Pr. v. Oranje", Verg. afd. Zuid-Beveiand 'Smeden- bond. voerige wijze het doel en streven uiteen, waarna verschillende aan- zigen vragen stelden. Er werden tot slot nog enige films gedraaid. Een vijftiental aanmeldingsfor mulieren werd uitgereikt. Het plaatselijk comité bestaat uit de heren burgemeester H. G. van Suylekom, J. Balkenende, B. de Jager, C. Goud, J. Wirtz, Chr. Nieuwenhuize en dr I. J. Risseeuw KRABBENDUKE. Sparta-leden zien zich op de film. Woensdagavond vertoonde de heer Kiser in het plaatselijke gymnastieklokaal enkele films voor de leden van de gymnas tiekvereniging „Sparta". De turndagen te Krabben- dijke en Wemeldinge, door de heer Kiser zelf verfilmd, vielen bijzonder goed in de smaak. 's-HEER ARENDSKERKE. Uitleiding ongewenste vreemdeling. Op last van de minister van Justitie zijn de gezinsleden van de te 's-Heer Arendskerke wonende L. A. Thielens als ongewenste vreemdelingen door de politie over de Belgische grens geleid. 's-HEERENHOEK. Nationale Reserve. Dinsdag sprak in de Jeugd- hoeve Overste De Feijter over de Nationale Reserve, na door de burgemeester te zijn ingeleid. De heer P. de Kam, secretaris van de Provinciale commissie „Steun Wettig Gezag", sprak over dit in stituut. Verder kregen de aanwezigen enkele korte films te zien, o.a. „Overwinning in Nederland van het Canadese leger", Er meldden zich geen vrijwilli gers, wel werden een vijftal aan meldingsformulieren uitgereikt. Het comité „Steun Wettig Ge zag" bestaat uit leden van de raad, doch de burgemeester over weegt ook enkele jongeren te vra gen in dit comité zitting te nemen. WOLPHAARTSDIJK. Candidaatstelling C. H. Door de C. H. Kiesvereniging werden de volgende candidaten voor de gemeenteraadsverkiezing gesteld: 1. A. v. d. Vliet; 2. J. Hannewijk; 3. G. de Jager; 4. J. J. v. d. Velde J.Jzn.; 5. D. Vleu gel Jr; 6. A. v. Damme; 7. G. v. Loo; 8. M. Kaboord. SINT LAURENS. Feestavonden Oranjevereniging. Dinsdag hield de Oranjevereni ging haar eerste feestavond in de geheel gevulde zaal van het ge meentelijk vergaderlokaal o.l.v. de heer J. Riemens. De burge meester hield een boeiende toe spraak, waarin hij herinnerde aan het 20-jarig bestaan der vereni ging en aan de opgewekte feest viering van het vorige jaar. Hij spoorde aan zich eendrach tig te scharen om het Oranjehuis. Een tiental leden van de Se- rooskerke muziekvereniging lui sterde deze avond op met een se rie nummers. De heren A. P. Din- gemanse en J. v. d. Berge deden een paar voordrachten. Voorts viel zeer in de smaak het goed opgevoerde stuk: „Ronkende Mo toren". Woensdagavond werd weer voor een volle zaal hetzelf de programma uitgevoerd. Canilitlaten S. G. P. In de jaarvergadering der S. G.P. zijn de volgende personen candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. A. Pieterse Pzn.; 2. A. Francke Mzn. 3. P. A. Abrahamse Azn.; 4. J. Marinissen Czn. DOMBURG. Jubileum van de heer Westenburger. Op 7 April a.s. hoopt de heer B. J. Westenburger de dag te her denken, dat hij 40 jaar geleden door de N.V. Bad- en Strandhotel Domburg als directeur werd be noemd. VEERE. Vergadering Coöperatieve Boerenleenbank. Dinsdagavond werd in het café van de heer Huijbrecht de alge mene vergadering van de Coöpe ratieve Boerenleenbank gehouden. In zijn openingswoord herinner de de voorzitter, de heer L. Din- gemanse, aan enige belangrijke punten op het gebied van het Landbouwcredietwezen en in het verenigingsleven. De kassier bracht verslag uit Over het afgelopen boekjaar. De rekening sloot met een eindcijfer van bijna f 2.500.000.en de ba lans met ruim f 900.000.Met voldoening kon geconstateerd worden, dat in 1948 een ruim ge bruik was gemaakt van de dien sten van de bank. Het winstsaldo bedroeg ruim f 2800.In. ver band daarmede werd besloten de rentevoet te wijzigen en voor de inlagen te verhogen. Voor de op genomen gelden kon de rente wor den gehandhaafd. Het bestuurslid, de heer J. Baaij- ens, zag zijn mandaat verlengd voor de tijd van drie jaar, evenals de heer H. J. Volkers, voor de raad van toezicht. Hierna werd nog een toelichting gegeven op de verschillende bank- transaeties tijdens het afgelopen boekjaar. BRESKENS. Bonmaanplant. Woensdagmorgen verzamelden de kinderen der hoogste klassen van de beide scholen zich in het nieuw gebouwde gedeelte om een honderdtal bomen te plan ten. Bij sommigen was de animo zo groot, dat ze nauwelijks op aanwijzingen wachten konden met het gevolg dat enkel boom pjes weer uitgegraven moesten worden omdat ze niet op de goede plaats stonden. De burge meester e.a. gaven blijk van hun belangstelling. HOEK. Lezing door Jan Strijbos. Dinsdagavond werd in de Ge hoorzaal voor de Z.V.U. een le zing gehouden door Jan Strij bos over de eerste reis van de Willem Barentsz naar het Zuid poolgebied. Deze natuuronderzoeker heeft zelf deze reis meegemaakt. Hij bleek een zeer geestig causseur te zijn, die in gedachten zijn ge hoor mee nam naar het Zuidpool gebied. Op zeer onderhoudende wijze vertelde hij van zijn ervaringen en hij wist dan ook de tot de laatste plaats bezette zaal de gehele avond te boeien. BRUINISSE. Vergadering Postduivenhouders- vereniging. Dinsdagavond vergaderde de Postduivenhoudersver. „De Bruse Trekker" in café Centrum. De voorzitter de heer- W. A. Jume- let kon in zijn openingswoord mededelen, dat het ledental der vereniging nog steeds vooruitgaat. Bij de gehouden keuring bleek, dat de vereniging over goéde dui ven beschikt. Besloten werd een juniores-af- deling op te richten, hetgeen staande de vergadering gebeurde. Het vluchtprogramma voor 1949 werd vastgesteld, alsmede een hokreglement De hoklijsten zul-' len geregeld worden gecontro leerd. Rijkssteiger worjlt hersteld. De Rijkssteiger aan het einde van de veerdam te Zijpe werd reeds in de Meidagen van 1940 beschadigd, waarna gedurende de oorlog door de R.A.F. en door de Engelse bezetting op St. Philips- land nog menige treffer op de steiger werd geplaatst. Thans is men reeds geruime tijd bezig met het herstel, dat binnen niet al te lange tijd zijn beslag zal krijgen. Bij laag, mid delhoog en hoog water zal de stei ger dan weer op ieder uur kunnen worden gebruikt. ZIERIKZEE. Vergadering C. H. Dinsdagavond kwam de Chr. Hist. Kiesvereniging in vergade ring bijeen onder leiding van de heer H. Uijl. Deze gaf een algemeen over zicht van de toestand over heel de wereld en van Nederland in het bijzonder. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester volgden. De aftredende bestuursleden de heren Uijl en Overbeeke werden herkozen. Bij de rondvraag werden vragen gesteld over gemeente- en rege ringsbeleid. Op een volgende ledenvergade ring zal candidaatstelling voor le den van de gemeenteraad plaats vinden. Vergadering C.B.T.B. en Aankoopvereniging. Dinsdagmiddag kwam in het „Huis van Nassau" de afdeling Schouwen en Duiveland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Coöperatieve Aankoop vereniging in gecombineerde jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer A. M. den Boer, die in een kort openingswoord gewaagde van de grote nationale en internationale moeilijkheden, welke het be drijfsleven zeer bezwaren en waarvan het geheel niet is te overzien. We staan voor de pa radox: meer vrijheid, minder be staanszekerheid. Uit het jaarverslag van de se cretaris klonk een verantwoord optimisme. Er werd een land- bouwcursus georganiseerd, als mede een tuinbouwcursus en een algemene tuinbouwcursus te Nieuwerkerk. De rekening sloot met een na delig saldo voor de Bond en de Aankoopvereniging. Een bestuursvoorstel voor het geven van 1 provisie aan de afnemers werd na drukke be spreking aangehouden. De aftredende bestuursleden der afdeling de heren L. de Rui ter te Renesse en A. Dalebout te Zierikzee werden herkozen, evenals de bestuursleden van de Aankoopvereniging de heren A. M. den Boer en A. Dalebout te Zierikzee en cfe heer J. A. van Waveren te Haamstede. Voor het provinciebestuur werd in de plaats van de heer W. van Hoeve, die zich niet meer beschikbaar stelde, geko zen de heer Joh. W. Bijl te Zon- Persil het zelfwerkend wasmiddel wast Uw wollen dekens en gordij nen zonder de minste moeite. ATA reinigt wastafels, vloeren, houtwerk, keukengerei snel en grondig zon der te krassen en iMi verwijdert kalk- en verfspatten, doet al Uw glaswerk blinken als kristal en is ideaal voor de afwas. Ze zijn epp echte hulp in de huishouding. nemaire, die deze benoeming echter in beraad hield. Hierna sprak Ir R. van Hees te GoeS «over de „Economische zijde van eigendom en pacht". Spr. behandelde verder de koop- en pachtprijzen en de factoren die deze beïnvloeden. Nederland heeft een tekort aan grond, waardoor koop- en pachtprijzen naar verhouding te hoog kunnen worden. De pachtprijs moet zodanig zijn, dat de pachter een rede lijke winst kan behalen. Dit is de maatstaf die de Grondka mers tegenwoordig moeten ge- bruiken volgens het Pachtbe- sluit. We hebben in Nederland eerst de Pachtwet gekregen 111 najaar 1938 en daarna in 1941 het Pachtbesluit. I Uit verschillende cijfers i blijkt, dat de pachten van los land sedert 1940 een beetje zijn gestegen en de pachten van boerderijen iets meer. Dat is redelijk omdat de lasten van boerderijen sterk gestegen zijn. Een redelijke pachtprijs is echter niet in cijfers uit te druk ken, aldus ir van Hees. Nadat door hem nog enkel vragen waren beantwoord, sprak drs Knibbe, de Provinci ale secretaris. Hij wees er o.m. op, dat de spanningen van de tijd nopen tot organisatie. Spr. wekte op tot trouw aan het beginsel, op dat ook de land- en tuinbou wers weten mogen, dat Gods hand hun geleidt. De heer Knibbe sloot daarna de vergadering met dankgebed Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haaften, A. J. Timmer te Polsbroek. Aangenomen naar Nederhorst den Berg, W. B. de Weerd, Ind. pred. te Hilversum, die bedankte voor Hooger-Smilde en Laren. Bedankt voor Scheveningen. A. A. Koolhaas te Amersfoort; voor Lith, G. van Moorsel te Sluiskil; voor Zierikzee, A. Ba- rendrecht te Klundert; voor Vol- lenhove, M. Kooreman te Scher- penisse. Geref. Kerken. Beroepen te Her wij nen, J. Stienstra. cand. te Nijverdal. Geref. Gemeenten. Beroepen te 's-Gravenhage. D. L. Aangeenbrug te Dord recht. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Franeker, P Werges te Wnschoten. Wegens overvloed van copy moesten de predikbeurten blijven overstaan tot morgen. MIDDELBURG. Op 1 September hoopt men de semi'permanente school te betrekken. Op de jaarvergadering van bovengenoemde Hervormde Schoolvereniging werd met vreugde geconstateerd, dat eni ge verbetering bereikt was in de huisvesting, zodat thans alle leerkrachten weer over een ei gen lokaliteit beschikken, al zijn ze dan over steeds over 3 ge bouwen verdeeld. Alle hoop is thans gevestigd op de semi- permanente school, die op het Zand wordt gebouwd en die naar men vertrouwt, op 1 Sep tember a.s. kan worden be trokken. Vier klassen hiervan zijn voor de Herv. School be stemd en 3 klassen voor de Openbare School. Het aantal leerlingen is, on danks de oprichting van de Openbare School, constant ge bleven en bedroeg over het "jaar 1948 gemiddeld 141 1/3. De leerlingen, die aan het emd van de cursus de school verlie ten, gingen, op twee na, over naar H.B.S., Mulo, Meisjes school en Ambachtsschool, waar zij over het algemeen tot ac zeer goede leerlingen behoren. De Fröbelschool die door de Vereniging wordt geëxploitee-.1 sedert 15 September 1947, ver heugt zich in een grote belang stelling. Momenteel heeft zij Jr' leerlingen, terwijl er al weer "n grote wachtlijst is tegen de rieuwe cursus. De financiële positie er van levert jaarlijks een tekort op, dat uit eigen middelen moet worden gedekt. Grotendeels is dit tekort te wijten aan de zeer hoge kosten van de nodige leermiddelen. Men vertrouwt er op, dat de leden hun taak in dezen zullen verstaan en hun volle steun zullen blijven geven Nadat nog verschillende in terne zaken waren besproken, werd de vergadering met een propagandistisch woord geslo ten. Kantongerecht Middelburg. Hondje weg, baas het haasje. De landbouwer J. de J. uit Wemeldinge liep onlangs met zijn hond te kuieren door het veld, toen plotseling een haas hun weg passeerde. Het was de hond te veel en dus liep hij de haas achterna. Een haas mag overal lopen zo'n dier weet niet beter. De hond daarentegen begaf zich op andermans jacht terrein. Dat mag niet, en dus moest de baas voor de rechter verschijnen. „Ik heb hem nog teruggeroe pen" zei de landbouwer veront waardigd. „Zestig gulden boete of twin tig dagen", zei de rechter. De expediteur G. uit Kruinin- gen had met zijn vrachtauto waaraan vastgekoppeld een aan hangwagen sintels vervoerd voor de Coöperatie „Wemeldinge". Dat is, om zo te zien, niet laak baar. Toch moest hij voor de rechter verschijnen want voor de aanhangwagen had hij geen ver gunning gekregen. „De Rijksverkeersinspectie heeft gezegd dat ik mijn gang kon gaan tot de vergunning zou worden verleend" beklaagde de verdachte zich nu. .Vooruit dan maar" zei de rechter „een rijksdaalder boete of twee dagen". Vijftien gulden of 8 dagen is de boete die de chauffeur C. P. B. te Middelburg moet betalen. Hij reed met een vrachtauto waarop een lading oud ijzer die niet behoorlijk was gestuwd. Een dronken chauffeur is een gevaar op de weg. J. I. B. te Sluiskil kost het een boete van f 25.of 10 dagen. Arrondissement-Rechtbank Middelburg. Op de zitting van Woensdag werd J. B. lasser te Terneuzen wegens schennis der eerbaarheid en het plegen van ontuchtige handelingen met een minderjari ge, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 mnd voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar met ondertoezichtstelling Leger des Heils. In de Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden werd benoemd tot president-kerkvoogd in de va cature F. Poortvliet de heer J. Martijn Bz. Bank voor Zeeland te Goes keert 7 dividend uit. Naar wij vernemen, zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders der Bank voor Zeeland N.V. te Goes, over het afgelopen boekjaar een dividend uitgekeerd worden van 7 (Het vorige jaar eveneens 7 Aonsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoerscn op 24 Maart 1949. medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest ccrtif Ned. 1962-a64 ex. bel. dito m. belasting Neder! N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij. A.K.U. Bergb en Jurgens v. Bérkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br en Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton B illiton le rubr. dito 2e rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie A'dam Kubber Bandar Rubber Del i-Bat. Rubber Kindeng Lemboc Oost Java Rubber de Oostkust Serbadjadï Holl. Am. lijn Java-Cliina Jap. lijn 100 Kon. Boot 14 M 148 97 97 K011. Paketvaart 163 163/ 96'/. 96/ Ned. Scheepvrt Unie 161 161/ 98 98/ Rott. Lloyd 148/ 149/ 97 97 Stv. Mij Nederland 159/ 159./ 98/ H. V. A. 149/ 152/ 98 98/ Java Cultuur 76/ 78/ 79/ 79/ N.I.S.U. 89 90 100/ Vorstenlanden 39/ 39/ 9444 94/ 963 s Deli Bat. Mij. 123/ 124 96/ Deli Maatsch. 135 137 78 Senembah 127 105/ Muller en Co. 159/ 160 151 154/ A'damsche Bank 149/ 150 158 158/ Holl. Bank Unie 180 179/ 280/ 280 Cert. Javasche Bank 178 109/ 108/ Herstelbank Pr. 99/ 132/ 132/ Ned. Ind. Escompto Mij. 77/ 156 R'damsche Bank 158 157 135/ 136 Twentsche Bank 167/ 166/ 143 143/ Anaconda Copper 31/ 31/ 179/ 179 Bethl. Steel 95/ 97/ 231/ 232/ Chrysler 109/ 255 Gen. Motors 59 59/ 257 259/ Intern. Nickel 29/ 29Z 223 225 Rep. Steel 22/ 23/ 159/ 159/ Kennecott 47/ 47/ U.S. Steel 73/ 74/ 330 335 Cities Serv. 43/ 45/ 259/ 2867 s 261/ North American 289/ Cont. öil 54/ 55/ 140 142/ Mulcont. Oil 42/ 128 132/ Philips Petr. 58/ 59/ 89/ 89/ Shell Union 35/ 35/ 80 Tide Water 21/ 21/ 56 56 Baltimore 7/ 8/ 82 80 Miss K. Texas 3/ 60/ 61 New York Centr. 160/ 162/ Pennsylvania 151 voor de bruine merrie was de slalknecht_toen naar binnen ge komen om haar weer voor het wagentje te spannen. Ze dacht al van haar dwingeland verlost te zijn en welgemoed liet ze zich inspannc-n, blij dat het tochtje .veer verder ging. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 57. Het paard had al die tijd, dat Pier zich in Je speeltuin vermaakte, in de stal staan wachten. En het had er bezoek gekre gen. Geen leuk bezoek hoor, nee helemaal niet! Een grote paardevlieg was op zijn brede rug komen zitten. Daar was 't paard helemaal niet op gesteld. Kun je begrijpen! Hij had eens met zijn staart ge zwaaid. Brommend was de vlieg toen opgevlogen. Was eens rond zijn kop gevlogen en was weer gaan zitten, tot hij weer verjaagd werd. Gelukkig Net toen Pier op de bok zou stappen, kwam me daar die ver- elende vlieg op haar neus zit ten. Prik! deed de paardevlieg en stak de merrie in haar neus. De merrie schrok en ging aan de haal. Pier zat nog niet eens goed en wel op de bok!

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3