Irovinciew wn Nederlanders waarschuwden de Unci. Ambassadeurs van tien landen gaan confereren over „Raad van Europa". Vreemdelingenverkeer Vlissingen in 1948. rami Kleine grenscorrecties met Duitsland. Economische machtsconcentratie. DIEPVRIES-J FRUIT! Machtigingsontwerp ingediend. thuisreis. nemarken, Italië en Eire deel Labour wil nog meer nationaliseren. Republiek bracht minstens 15000 kg. opium in de smokkelhandel. cUaatn imn de ÏÏUwiaJk Tourist wordt nog te weinig ZONDAG .Vrijdag 25 Maart 1949. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Bij de Tweede Kamer is Inge- de hierbedoelde correcties van zeer die ml een ontwerp van wet: „Be- beperkte strekking en omvang voegdheid tot het treffen van1 zijn. voorzieningen in verband met de Om voor de hand liggende re- verwezen lyking van bepaalde cor- denen van monetaire en andere recties in de Nederlands-Duitse grens". „Met grond kan worden ver wacht", aldus de M. v. T., „dat zeer binnenkort door vertegen woordigers van de Verenigde Sta ten van Noord Amerika het Ver enigd Koninkrijk, Frankrijk, Bel gië, Luxemburg en Nederland ln Parijs een protocol zal worden ondertekend, waarbij zal worden vastgelegd, dat tussen die mo gendheden overeenstemming is bereikt ten aanzien van enige Naar aanleiding van de ver schillende min of meer gedé- tailleerde «berichten, die de laatste dagen met betrekking tot de op handen zijnde tech nische grenscorrecties zijn ver schenen, verklaart men van welingelichte zijde in Den Haag dat deze berichten zowel voor barig als onvolledig alsook ten dele onjuist zijn. correcties in de westelijke grens van Duitsland. Voor wat de Ne derlands-Duitse grens betreft, zal die overeenstemming betrekking j wet hebbende voorzieningen re hebben op een aantal grenscor-1 treffen, welke een voorlopig ka- rectles van overwegend technisch rakter hebben. Hierin voorziet het karakter. In het algemeen zullen onderhavige wetsontwerp. Opruiend republikeins document gevonden. aard kunnen op dit ogenblik geen nadere gegevens worden openbaar gemaakt nopens de gebieden, wel- kg eventueel aan Nederland zul len worden toegevoegd, noch om trent het tydstlp, waarop die toe voeging zal plaats vinden. Wel kan de verwachting worden uit gesproken, dat deze toevoeging binnen afzienbare trjd den verwezenlijkt. Het lijkt de regering onder de nlqué zuiien uitgeven. Dit commu bestaande omstandigheden de aan- njqué 2al echter geen geografi- gewezen weg, dat de Kroon al- sche bijzonderheden omtrent de thans voor een beperkte periode, grenscorrecties bevatten, bevoegd wordt verklaard, de Raad van State gehoord, kracht van Met de waarheid in overeen stemming is feitelijk slechts de mededeling, dat binnen enkele da gen de regeringen der zes mo gendheden (Amerika, Enge'and. zal wor- Frankrijk en de Benelux-landen) een gemeenschappelijk commu- „De Nieuwsgier" heeft een do cument gepubliceerd, waarin, in verhand met het verblijf van leden van de Unci te Djogja, op de guerillustrjjders een beroep wordt gedaan aanvallen uit te voeren op de stad Djogja en op leden van de Unci om te bewijzen, dat de rust in genoemde stad niet her steld is. worden feiten een eigenaardig licht op de gebeurtenissen op de weg tussen Medan en Bras- tagi", aldus „De Nieuwsgier". Naar aanleiding van boven staande heeft een woordvoer der van de Unci aan Aneta me- werd AANSPRAKEN OP KOLENMIJNEN ROND GEILENKJRC'HEN Naar aanleiding van het Reu- terbericht uit Parijs, dat meMde, dat Nederland aanspraak zou maken op een gebied ten Noor den van Aken, hetwelk kolenmij nen rond Geilenkirchen bevat, vernemen wij uit kringen van de mijnbouw, dat men dit zeer on waarschijnlijk acht. De minge bieden, waarnaar Nederlands be langstelling uitging, zijn met na me genoemd In het rapport, dat daarover ongeveer anderhalf jaar geleden werd uitgebracht. Het gebied ten Noorden van Aken daarin niet genoemd. Het is een oud en uitgewerkt gebied, waaraan men prachtisch niets zou hebben. Deze mijnen zijn boven dien voor 'n groot deel In Luxem burgse handen. degedeeld, dat dergelijke cor respondentie inderdaad bestaat, doch nog niet gepubliceerd is, Het blad schrijft: Bij infor-omdat een desbetreffend onder- matie te bevoegder instantie zoek door de militaire waarne- bleek, dat het document tenmers in samenwerking met de zuid-westen van Djogja door Nederlandse autoriteiten nog Nederlandse militaire autoritei- niet beëindigd is. Zoals gebrui-, ten was gevonden. Het was on- kelijk kunnen geen publicaties land vrijgegeven voor de vestiging dertekend door zekere John gedaan worden voordat het on- en nederzetting van 250 vluchte In het oosteljjk deel van het Reichswald bij Kleef zijn 1200 ha Rasjmarra, die in verband hier mede te Djogja gearresteerd en verhoord werd. De militaire autoriteiten te Djogja waar schuwden het team van de mili taire waarnemers aldaar, dat de Unci te Batavia waarschuwde. Het team deelde mede, dat het „dringend en herhaaldelijk" ge waarschuwd was om zich niet buiten Djogja te begeven zon der Nederlands militair escorte en zelfs om de zuidelijke wijken van de stad te mijden. De Nederlandse delegatie heeft op 21 Februari de tekst van het document aan de com missie medegedeeld. De Nieuws gier schrijft: „Deze briefwisseling is nim mer door de Unci gepubliceerd. Dit is nogal merkwaardig, om dat de commissie er altijd als de kippen bij is om gewisselde derzoek voltooid is. llngen. Maandag a.s. zal te Londen een legd aan een conferentie van de conferentie van ambassadeur» ministers van buitenlandse zaken van tien landen een aanvang ne- der tien betrokken landen, welke men, welke tot taak heeft een mogelijk in het midden of tegen volledig ontwerp op te stellen het einde van de volgende voor de voorgestelde raad van I maand zal worden gehouden Europa. De conferentie zal de be- Wanneer de tien ministers van schikking hebben over de „samen-buitenlandse zaken zich accoord gebundelde beginselen", zoal9 deze j hebben verklaard met het ont- door de te Londen zetelende per- werp-statuut, zal het door hen manente commissie, Ingesteïü formeel worden getekend, waar door de mogendheden-onderteke- naren van het verdrag van Brus sel zyn opgesteld. j In deze „samengebundelde be- correspondentie te publiceren j ginselen.. 2ijn de hoofdlijnen en zelfs geheel haar i neergelegd voor de samenstelling ces te seinen. Zij heeft dit m| en bevoegdheden van de twee het onderhavige geval, waarinhchamen, welke tezamen de net leven van de militaire waar- j{aad van Europa zullen vormen. SL°P I Deze beide lichamen zijn de voorgestelde raad van ministers en de parlementaire assemblee. stond schijnbaar niet nodig ge oordeeld. In ieder geval wer pen deze thans bekend ge- Tijdens de Maandag a.s. begin- I nende conferentie zullen voor de Post vnnr militairpn nn dp eerste maal vertegenwoordigers rubl YUUl Milium CU Ujl UC vail Noorwegen. Zweden en De- nemen aan de taak om, aan de De opvarenden van het s.s. „Waterman", dat met troepen op de thuisreis uit Indonesië naar Nederland is, zullen op 3 April, bij aankomst in Port Said, post kunnen ontvangen mits deze niet later dan 27 Maart gepost wordt. Ook de thuisvarenden van het m.s. „Kota Inten" kunnen post ontvangen bij aankomst in Port Said op 9 April, deze correspon dentie niet later posten dan 3 April. hand van het werk, dat reeds werd verricht door de vertegen woordigers der vijf mogendheden van de Westerse Unie, een uit eindelijk ontwerp voor de voor gestelde Raad van Europa, op te stellen, waarmede alle vertegen woordigde landen zich kunnen verenigen. Wanneer de conferentie der ambassadeurs te Londen ontwerp-statuut heeft na zij de eerste zitting van de Raad van Europa zullen uit schrijven. In gewoonlijk welin gelichte kringen meent men te weten, dat deze bijeenkomst mo gelijk in Augustus te Straats burg zal worden gehouden. (Ingez, mededeling, advert.) 0bÓ Kapitein Philip Wildash, de Britse vice-consul te Praag heeft bevel gekregen binnen 24 uur het land te verlaten. Van de 4.212 verkeersbruggen, het die tijdens de oorlog in Duits samen- land vernield zijn, zijn 1049 per Het bestuur der Britse Labour- partij heeft het verkiezingspro gram voor de algemene verkie zingen goedgekeurd. Indien de Labour-partij wint zullen meer industrieën genationaliseerd wor den. O.a. zal dit het geval zijn met de cementindustrie, de sui kerraffinaderij, de watervoor ziening, de groothandel in vlees en de vriesinrichtingen. Voorts wordt de nationalisatie voorge steld van een aanzienlijk aantal andere bedrijven. O.m. worden genoemd de scheepsbouw, de verzekeringen en de chemische industrie, het partijprogram zal in Mei ter goedkeuring aan de nationale conferentie der La bour-partij worden voorgelegd. Naar wordt vernomen zal de partij echter vrij zijn in de toe komst te beslissen over de wen selijkheid de laatstgenoemde na tionalisatie-plannen uit te voeren Het Indonesische hoofdparket te Batavia is thans gereed ge komen met het onderzoek naar de opiumsmokkel en heeft daar over een officieel rapport gepu bliceerd. Hierin wordt gezegd, dat na de politionele actie in December 1948 in Djogja en ook elders, bewijsmateriaal is gevonden, waaruit geconcludeerd kan wor den, dat de grondoorzaak van het feit dat grote hoeveelheden opi um in de smokkelhandel terecht zijii gekomen, L-rug te voeren is op de onverantwoordelijke handelwijze van republikeinen en regeringspersonen. Het rapport noemt een hoeveelheid van mi nimaal 15000 kg, dat aldus in de handel zou zijn gebracht. De toenmalige minister van Financiën, Sjarifoedin Prawirane- gara en de premier Sjahrir waren hiervoor oorspronkelijk verant woordelijk. Later nam het ka binet Sjarifoedin het besluit om opium te verkopen buiten de Republiek, ter verkrijging van buitenlandse deviezen. Maramis de toenmalige minister van Fi nanciën, was later de ziel van deze smokkelorganisatie. Van de opbrengst werden o.a. repu blikeinse vertegenwoordigers betaald, de delegatie van Indo nesische studenten naar Ran goon en de infiltratie van repu blikeinse eenheden op Neder lands gebied. Kominform neemt sancties tegen Joego-Slavië. De Kominform-landen hebben de prijzen van hun goederen voor Joego-Slavië verhoogd met twintig a vijftig procent, aldus blijkt uit een door het tweede congres van metaalarbeiders te Ljoebljana aangenomen resolu tie. Andere door de Kominform- landen tegen Joego-Slavië geno men economische maatregelen zijn volgens de resolutie: Het niet leveren door Honga rije en Tsjecho-Slowakije van industriëele uitrusting, die nodig is voor uitvoering van het Joe goslavische vijfjarenplan. Stopzetting van herstelbetalin gen door Hongarije. Verlenging van de leverings termijn van goederen voor de Joegoslavische aluminium-, ijzer en staal- en electrotechnisehe industrie. Niet leveren van uitrustings stukken van vitaal belang voor de 2ware industrie, zoals pomp- iostallaties en ketels. Taft wil de Marshall-hulp verminderen. Robert Taft, de leider van de Republikeinen in de Amerikaan se Senaat, heeft medegedeeld, dat hij een voorstel zal doen om het bedrag voor het tweede jaar van het plan Marshall te ver minderen met 1 milliard dollars, wanneer het desbetreffende voorstel bij de Senaat in behan deling komt. gesteld, zal dit worden voorge- manent en 1980 tijdelijk hersteld. Sinds het einde van de oorlog zijn 14.686 bruidjes van Ameri kaanse soldaten uit Duitse ha vens naar Amerika vertrokken. 7277 waren Duitse vrouwen. FEUILLETON 80. P. HORACE ROSE Onder ue druk van opge kropte gevoelens, van zelfver wijt jegens mij en van vrees dat ik dood zou zijn, baTstte Treso plotseling in tranen uit. Pas toen zag ik Thara Menu- chu. Hij stond enigszins afgezon derd van de anderen, zijn ogen in een strakke onheilspellende blik op mij gevestigd. Fredrigo kwam naar voren. „Genoeg", protesteerde hij en probeerde Treso bij mij weg te trekken. „Twee uur lang heb ik nu achter mijn dochter aan ge zeten om voort te gaan met haar huwlijk. Thara wacht hij is boos, hij is ongeduldig we kun nen niet nog langer wachten." „Wat voor plannen jullie ook voor dit huwelijk gemaakt hebt", barstte ik los, „tenzij jullie naar mij luistert kunnen jullie nog vlugger plannen voor een begrafe nis gaan maken." „Treso heeft mij ervan verteld", interrumpeerde Thara. Zijn kleine oogjes glinsterden boosaardig. En zijn sensuele lippen krullen zich. „Je hebt je er op toegelegd om dit huwelijk met een uit de lucht gegrepen verhaal tegen te houden. Maar je zult er niet in slagen. Deze vrouw zal vannacht mijn vrouw zijn!" Treso stond op het punt te ant woorden, maar met een gebaar hield ik haar tegen. Thara, die door de impulsiviteit van Treso nijdig en verbitterd jegens mij was, moet gedwongen worden in te zien, dat dit geen nacht voor liefde, huwelijk of ook maar heen- en-weer gepraat was. „Als U weigert mij te geloven, dan is hier iemand, die U moge lijk overtuigen kan." Ik liep naar de deur en riep Mozana naar binnen. Maar het waren verspilde woorden. Hij was mijn bediende en ik had hem op gestookt. „Laat het huwelijk voortgang vinden", beval Thara, zich tot Fredrigo wendend. „Kom mee", riep Fredrigo, op nieuw proberend ons te schei-1 den. Treso klemde zich nog steeds aan mij vast, wel had ze haar tranen gedroogd en was ze zich zelf weer. „Ik weiger er mee door te gaan", verklaarde ze vastberaden. „We verkeren hier allemaal in gevaar. De kolonie moet zich voorbereiden." „Nonsens!" riep Thara in woe dende minachting uit. „Je maakt je bang voor niets. Je meende, dat Faos dood was en dacht dat jij, door met mij te trouwen, hem in de dood had gejaagd. Maar nu zie je toch dat hij leeft en dat hij probeerde je bang te maken, zodat jij je belofte aan mij zult schen den. Maar dat zal niet gebeuren, je hebt je belofte afgelegd en ik beu zat van al die dwaasheid!" Thara kwam nogal dreigend op ons toe. Zijn gelaat, dat „schoon" genoemd is, werd donker van hartstocht. Wat er verder gebeurd zou zijn weet ik niet, want juist op dat ogenblik kwam er een interruptie van Mozana. In de deur van de hut staande, hief hij plotseling zijn hand op om stilte te vragen en fluisterde hees: „Luister, Inhosi!" We stonden allemaal stokstijf te luisteren. Van heel ver, als het gezoem van bijen, voortgedragen door een zomers windje, kwam het lage, opwindende geluid van de krijgs zang. „Daar komen ze", zei Mozana plechtig. „Duizenden komen er aan. Luister maar!" Nu hoorden we het geluid van dof en ver verwijderd gebons het slaan van de handvatten der speren op de strak gespannen os senhuiden van duizenden opgehe ven schilden. „Wie ontsnappen wil moet vlug zijn!" riep Mozana uit. „Wat is er gebeurd7" vroeg Thara, ruw. „Wat willen ze?" „Ze zullen iedereen doden. Ze zullen alles verbranden", ver klaarde Mozana. „Laat ieder die kan, nu ontsnappen. Morgen zal er geen mens meer in leven zijn en geen hut meer staan." We waren samen gedrongen bij de deur van de hut. Ik keek naar het gezicht van Thara Menuhu, een veranderd gezicht! Er was iets te zien heel vaag nog van de innerlijke strijd die plotse ling in hem ontbrandde. Ik geloof dat in dat ogenblik van zich realiseren, toen deze man wist dat de vrouw, die hij begeerd had, niet de zijne zou worden; toen hij wisf dat zijn hele levens werk bijna zeker totaal vernie tigd zou worden en dat zijn am bities daarmee zouden vergaan ik geloof dat er in dat ogenblik iets sprong in zijn hersenen. Zijn gezicht veranderde. Er kwam een blik in van duivelse woede, van satanische haat en misschien ook van duivelse wanhoop. Ik geloof dat op dat ogenblik, toen deze man, wiens verstand zo hoog V."as ontwikkeld, die zo bezeten was van zijn machtswellust, toen hij zich de zaak realiseerde, plotse ling krankzinnig werd. De geluiden van de naderende vijand kwamen dichter bij. Thara flitste ons voorbij. Ik zag hem naar de Witte Hut, een paar honderd meter verder, hollen. „Wat moeten we doen?" vroeg ik Mozana. „Als wapens hebben we alleen maar revolvers en zijn geen verdedigingsmaatregelen ge troffen." „Er is maar één oplossing, In hosi. Laat deze ongelovige dwazen zich voor de wolven en jakhalzen geven. Als u en de inhosiaan mij volgt, kunnen we misschien ont snappen. Maar vlug dan. De sol daten van Peg Petarke zijn zo snel als hazen." Hij pakte me bij de hand en zou me onder dwang voort gesleurd hebben. „We moeten eerst de anderen waarschuwen", protesteerde ik, mij losrukkend. (Wordt vervolgd.) Het slechte weer en het grote tekort aan attracties, dat Vlis singen vooralsnog biedt, waren oorzaak, dat niet van een gunstig badseizoen kan worden gespro ken. Dit merkte de secretaris van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer in Vlissingen, de heer Ad. Mets in zyn jaarverslag over 1948 op. Het Belgische bezoek werd zo doende de traditionle kurk. De lieer Mets waarschuwde er echter voor de Vlaamse goedmoedigheid te veel op de proef te stellen door onaanvaardbare nonchalance in de bediening en gescharrel met kamerp rijzen. Herhaaldelijk gebeurde het ook dat gasten eerder vertrokken om dat er te weinig vertier was. Daarbij vormen het veel te klein wordende strand en de terugwij kende duinen in "Walcheren ern stige problemen. De V.V.V. Vlissingen heeft thans een 140-tal leden met een gezamenlijke contributie van f727. DE ARBEID IN 1948. Vele waren de bemoeienissen van de vereniging in het afgelo pen jaar met diverse instellingen over problemen van allerlei aard, maar alle verband houdende met het aantrekkelijker maken van Vlissingen als badplaats. Zo werd de aandacht gevestigd cp de wenselijkheid van verbin ding van de Nolledijk en egalisa tie van de eerste duinen tot wan delboulevard; contact werd opge nomen met de middenstand. In lichtingen werden verschaft aan de planologische dienst i.z. het veel te kleine strand; geadresseerd werd i.z. een aanlegplaats voor jachten en plezierboten in de stad. Meer aandacht werd ver zocht voor Oranje- en Eilanddrjk als onderdelen van het nog zo verdeelde, geschonden en te smal le boulevardcomplex. Meerdere malen ook moest de V.V.V. de ^olk van gebruikers zijn indien geklaagd werd over de zo primi tieve outillage van het strand. Hetzelfde gold voor de verlich ting, het nog weinig attractieve der badplaats en't absolute tekort aan vertier. Veel bespreking eisten verder ook de verhoging der gemeente- (Ingez. mededeling, advert.) _en keur van kleuren en dessins. BELLAMY PARK VLISSINGEN De les der geschiedenis* Bij de behandeling van de be groting van Economische Zaken in de Eerste Kamer, werd door de heer Van Santen (comm.) betoogd dat in het Nederlandse economi sche leven een niet onbedenkelijke machtsconcentratie plaats heeft. Minister van den Brink achtte dit onjuist en wees er op, dat de heer Van Santen niet met con crete klachten was gekomen. Overigens, aldus de minister, wijs ik er op, dat in Rusland een algehele economische machtscon centratie heeft plaats gevonden, in die zin, dat daar alle economi sche macht in handen van de staat is geconcentreerd. „Nu zal men antwoorden, dat de Staat zich uiteraard richt op het algemeen welzijn, zodat een dergelijke machtsconcentratie heilzaam is voor het welzijn van het volk. Ik wijs er echter op, dat het ge vaarlijk is, de geschiedenis heeft het voortdurend bewezen, indien zeer veel macht in de handen van zeer weinigen wordt geconcen treerd. Dat geldt ook voor de con centratie van economische macht. Ik ben het er mede eens, dat een te sterke economische machts concentratie gevaarlijk is voor de economische structuur van een land. Daarom ben ik ook van me ning, dat een algehele machts concentratie op economisch gebied in handen van de Staat niet zon der gevaar zal zijn". lijke subsidie; de overwogen op richting van een z.g. „droog sta tion" en het verzorgen van fees telijkheden, die werkelijk het tou risme bevorderen. Op het Verkeersbureau werd per 1 Juli 1948 Mej. Leroy eer vol ontslag verleend. Mej. Spuij- man nam haar plaats in, terwijl de betrekking van deze laatste vervuld wordt door Mej. Pusch. Per maand werden gemiddeld 7630 inlichtingen verstrekt. HET BEZOEK. Van Mei tot en met September 1948 hebben 787 Nederlanders en 333 buitenlanders korter of lan ger verbleven in Vlissingen. Het aantal overnachtingen in hotels bedroeg over die periode voor Ne derlanders 19612 en voor buiten landers 2880. 5783 vreemdelingen zijn in ho tels en bij particulieren langer dan 4 dagen geweest. Talrijk waren ook de dagjes mensen uit België. De heer Mets beëindigde zijn jaarverslag met op te merken, dat Vreemdelingenverkeer zeer zeker voor het zo eenzijdig econo misch gerichte Vlissingen een re- ele bestaansfactor kan en moet vormen. De unieke gegevens zijn echter absoluut onvoldoende uit gebuit. Men is ook te weinig „Tourist-minded"; de vraag „wat bieden wij in feite?" wordt noch gesteld,noch beantwoord. vm// TERUGKEER. Met een hooggestemde rede, die meermalen een oud-testa- mentische geest ademde, heeft onlangs dr Weizmaiin, het eerste parlement van de staat Irsaël geopend. Met een beroep op de wet en de profeten, betoogde hij, dat het kernbegrip van de vroegere Joodse staat de democratische instelling ook het kernbegrip is van de nieuwe staat, waarom de autoriteit van één man, een koning wordt afgewezen. Het is wel erg jammer dat dr W. geheel op humanistisch standpunt staat en dat hij daar aan zelfs zijn Schriftbeschouwing dienstbaar maakte. Beter dan wie ook kan hij we ten, dat het kernbegrip van de Joodse staat niet was de begren zing van de autoriteit van de koning, maar het dienen van de God Israels. Talkeus weer klinkt de ruaar- schuwing: kiest u heden wie gij dienen zult. Maar Israël heeft zijn God ver worpen. En het heeft ook ver worpen de van God gezalfde Koning Jezus Christus, voor wie ook nu nog geen plaats is in Jeruzalem. I Dat is de tragiek bij de feest vreugde over de terugkeer van een deel van het Joodse volk uit Ballingschap. De Nederlandse in- en uitvoer in Februari 1949. Volgens de door het Centraal Bureau voor de statistiek samen gestelde voorlopige cijfers had de invoer in Februari 1949 een waarde van f 402 millioen (Jan. 1949 f 464,5 millioen) en een ge wicht van 1.270.000 ton (Jan. '49 1.498.000 ton). De uitvoer had in Februari '49 een waarde van f 245,6 millioen (Jan. '49 317,7 millioen) en een gewicht van 645.000 ton (Jan. '49 653.000 ton). Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd dat door een abnormale verschuiving waarvan reeds eerder melding werd gemaakt, de cijfers over Januari 1949 geflatteerd zijn. Herdenking 30-jarig bestaan Nationaal Verbond verminkte en invalide soldaten in België. Het Nationaal Verbond van verminkte en invalide soldaten in België viert op 25 en 26 Juni a.s., zijn 30-jarig bestaan. Deze ge beurtenis zal ook in Nederland niet onopgemerkt voorbijgaan. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat tien Nederlandse afgevaardigden hieraan zullen deelnemen. Deze afvaardiging zal bestaan uit 5 in validen en 5 oud-strijders. Zes honderd vijftig Belgische invali den zullen naar Vlissingen komen en op Nederlandse bodem een ere saluut aan ons land brengen. De Prov. Bondsdag van het C.J.M.V. Op Maandag 18 April (2e Paasdag) organiseert de P.C. Zeeland van het Christelijk Jon ge Mannen Verbond haar jaar lijkse Bondsdag te Zierikzee. De geisoleerde ligging van deze stad maakt de reisgelegenheid uit de overige delen van onze provincie uiterst moeilijk. Het ligt in de bedoeling, dat de ruim 1000 ver wachte deelnemers met bussen naar Katseveer komen, terwijl de Prov. boot voor het verdere vervoer zal zorgen. Op de kade stelt men zich op in 2 groepen en na een rondgang aoor de 1100 jaar oude stad gemaakt te hebben verdeelt men zich over twee zalen, waarm een gevari eerd programma de bezoekers zal laten genieten van gezoncu. en opbouwende ontspanning. In de ene zaai voert de C..J.M. v. uit Middelburg het toneelstuk „Ezonstad" op, terwijl in de an dere zaai sprekers over het C. J.M.V.-werk en het jongenswerk zuilen optreden, afgewisseld door muziek van het Tamboer en Pijpercorps „Juliana" uii Middelburg en 't C.J.M.V.-orkesi uit Goes. Door wisseling zal ie der in de gelegenheid zijn, het gehele programma te volgen. Na afloop van deze bijeenkom sten zal het Tamboer- en Pijper corps een concert geven in de muziektent en zal ei- voor de bezoekers gelegenheid zijn de stad, die dit jaar zijn 11e eeuw feest viert, te bezichtigen. Hier na volgt de slotsamenkomst in de Grote Kerk, waar ds Strating uit 's-Heer-Abtskerke het Bonds- onderwerp zal inleiden, dat ge titeld is: „Durf te leven". Aan deze bijeenkomst zal ook mede werking verleend worden door de Chr. Zangverenigingen uit Zierikzee en Oosterland, die en kele liederen ten gehore zullen brengen, terwijl onder het motto „Dat mag je niet laten, het is voor onze soldaten", een collecte gehouden zal worden voor het werk van-het Verbond onder de militairen. Ds de Vries uit Middelburg zal het slotwoord spreken. Mosselzaadbanken worden gesloten. De mosselzaadbanken op de Zeeuwse Stromen zullen met in gang van 31 Maart weer voor de publieke visserij worden gesloten. De zaadval was dit jaar gering. Slechts op enkele plaatsen werd zaadval gemeld en dan nog op aan particulieren verhuurde grond GOES. Jaarvergadering Handelsbelangen In de Woensdagavond onder leiding van de heer Donner ge houden vergadering van de mid- denstandsvereniging „Handelsbe langen", werden de jaarverslagen ongewijzigd vastgesteld. De premie van de glasverzeke ring werd voor dit jaar tot de heeft teruggebracht voor hem die reeds twee jaren premie octaal den. Over* de komende parkeerter reinen kon de voorzitter geen andere mededelingen doen dan die welke de pers verstrekte. Door een der leden werd voor gesteld de Grote Kade te dempen, waardoor een groot parkeerter rein wordt gewonnen in een cen traal stadsdeel, dat nu kwijnen gaat wegens gebrek aan verkeer. Dit zou het omwonende zakenle ven zeer ten goede komen, het stadsdeel zou winnen aan leven digheid, en de omwonenden zou den tevens bevrijd worden van d« onfrisse geuren, die dit water dik wijls verspreidt. De winkelsluiting zal eerst na der worden geregeld, als de ont- werp-wet aangenomen is. Gedurende de Nijtengo 1949 zal geen winkelweek worden gehou den, aangezien de meeste leden de reeds vastgestelde datum niet geschikt achten. Aan de Patijnweg zal een recla mebord worden geplaatst, om het doorgaand publiek uit te nodigen Goes binnen te rijden. De bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, de he ren A. van Zweeden, H. D. Meu- lenberg en S. N. Godfriedt, werden herkozen, evenals die van de Glasverzekering, de heren C. Wis se en J. de Kruyter. In de plaats van de heer J. Du- vekot, die zich niet meer bescliik- baar kon stellen, werd als be stuurslid gekozen de heer J. D. de Jonge Wzn. Carillon zal 30 April klaar komen, zegt firma Ysboudts. Niet alleen voor de inwoners, doch ook voor het gemeentebe stuur is het lange wachten op het gereedkomen van het carillon te leurstellend. Thans kan echter medegedeeld worden, dat de firma Ysboudts te Asten positief heeft toegezegd, na Pasen de montage werkzaamheden te zullen begin nen. Op 30 April, de verjaardag van Koningin Juliana, zal het carillon dan ingewijd kunnen worden, al dus de firma Ysboudts. Jaarvergadering Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Woensdag werd in de „Prins v. Oranje" de dertiende jaarverga dering gehouden van de afdeling Goes van de Nederlandse Vereni ging van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden. De voorzitter, de heer J. Kloosterman, kon niet al leen de leden verwelkomen, maar ook de Verenigingsvoorzitter, de heer K. J. Vermeulen uit Amster dam en afgevaardigden van afde lingen in Middelburg, Vlissingen en Kruiningen, alsmede de verte genwoordiger van de Chr. Bestu renbond, de heer C. K. Maartense. De heer M. Verdonk, secretaris, wees er in zijn jaarverslag op, dat het ledental met acht is toegeno men ondanks het feit, dat negen leden vertrokken door oprichting- van de afdeling in Kruiningen Fi nancieel slaat de afdeling er be ter voor dan verleden jaar toen er een klein nadelig saldo was. Nu is er een batig saldo van f 55.05 zei de heer D. Priester in zijn jaarverslag. Na de bestuursverkiezing waar bij de heren Verdonk en C. G. Valk, algemeen adjunct, herkozen werden, hield de heer Vermeulen een toespraak, waarin hij de acti viteit van de Goese afdeling prees en aantoonde wat er in de loop der jaren gepresteerd is en nu ge daan wordt. (vervolg op pag. 3.) (Ingez. mededeling, advert.) Geniet nu óók van Nii moet U profilerenl Nu is het heerlijkste zomerse fruit tegen veel lagere prijzen overal te koopl Geniet nu ookl Tracteer Uzell en Uw gezin 1 WINTERZON - BIRD'S EYE KRISTAL - VITA VONK y//v.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2