Europa's economisch herstel gaat boveu elk militair program. L NIEUWS Geen bouwvolume voor stadskern van Middelburg. Minister Joekes verdedigt zijn beleid S.U. vreest vrije uitwisseling van denkbeelden. West-Duitsland en Frankrijk deel nemers van Economische Unie Middelburg verloer „langs de draad" van Kampen. De democratie in gevaar? Tien maanden geëist tegen dienstplichtigen, die niet ter, keuring verschenen. Onjuiste mededelingen over de gebeurtenis ie Peniwen Verhoogde prijzen voor koffie SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeüwsch Dage Hoofdkantoor: Goes, L. V orsl- ïtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, VIooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 MAART 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 4e JAARGANG No. 1212 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron van der Feltz. Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizcnga, Middelburg; H. Jansen, Meiiskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. van der Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.30 u., onder 19.02 u. Maan op 6.03 u., onder 15.34 u. Hoogwater op Zaterdag 26 Maart: Vlissineen: 0.28 u. 1.35 m„ 12.57 u. 1.61 m. Terneuzen: 0.56 u. 1.56 m„ 13.24 u. 1.82 m. Wemeldinge: 2.00 u. 1.19 m., 14.27 u. 1.48 m. juist in deze tijd. Na de bevrijding hebben de zich noemende democraten met prof. Schermerhorn aan het hoofd het mogelijke gedaan om de verkiezing van wettig geko- zen vertegenwoordigende besturende lichamen uit stellen en zo het volk van zijn invloed te beroven. - Met betrekking tot de Indi- wachten met, Gisterenmorgen verschenen voor de Haagse Rechtbank de 18-jarige J. H. en zijn 19-jarige broer G. H., die niet op de mili taire keuring waren verschenen toen zij daarvoor waren opge roepen. Bij de twebde oproep waren zij echter wel versche nen. Volgens hun verklaring, had hun vader hun dit verbo nen. Volgens hun verklaring dels goedgekeurd en sinds Au gustus 1948 in militaire dienst. De Officier van Justitie eiste tegen beiden 10 maanden ge vangenisstraf. Als derde trad de vader J. H. H. voor het hek je. Hem werd misbruik van ouderlijk gezag verweten. Vol gens hem was de dienst de on- dergang van het Rijk en de Ko- zetten". zijn handelsovereenkomsten met middels uit de dienst bij het Ne-'ning. Hij wenste zich echter niet Met betrekking tot de vrees,de Sowjet-Unie en andere derlandse consulaat ontslagen. met geweld te verzetten, daar-| Er is waarschijnlijk geen tijd 1 geweest waarin meer over' democratie gesproken werd, dan; Het is ailes democratie wat Stopzetting E.C.A.-hulp aan Nederland hoogst de politieke klok slaat. Maar misschien is er ook geer. OrlVGUStailCllfl. tijd geweest waarin naar ver- 3 schillende kanten meer met de Bij de opening van het debat in de Amerikaanse Senaat over democratie gesold werd, dan hct wetsontwerp tot voortzetting van de Marshallhulp aan Europa, heeft Senator Tom Connally, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, gisteren ver klaard, dat liet economisch herstel moet prevaleren over elk militair program voor Europa. Hij drong aan op goedkeuring wrichten en het gehele Europese en van het volle bedrag van 5.580 Herstelprogramma ernstig te be te millioen dollar, dat de commis- i lemmeren." sie heeft voorgesteld en hij j Naar aanleiding van een ver voegde hieraan toe: „Wij ver- klaring door Harold Wilson, dat wij dit pro- Brits minister van Handel, V 1 ,„„„1 r VMksver- gram na Juni 1952 zullen voort- j waarin hij zeide, dat Engeland sehe kwestie werd de voixsver- i tegenwoordiging telkens weer voor voldongen feiten geplaatst Met auto van Nederlands consulaat werden naalden gesmokkeld. De Belgische douane van de grensplaats Tulje aan de Duits- Belgische grens had de laatste tijd veel belangstelling voor een auto van het Nederlandse consu laat te Aken, die verschillende malen de grens aldaar passeerde. Bij een grondig onderzoek van dg wagen, werd een aanzienlijke partij speciale naalden, die ge bruikt worden in de Belgische textielindustrie, in beslag geno men. De chauffeur H. en J. Bro ker, employé van het Neder landse consulaat te Aken, wer den gearresteerd en overge bracht naar Verviers. B. aan Nederland zou Oost-Europese landen in de toe- zou door een bewmd, dat maar a bi,dragen tot de Nederlandsekomst niet onderworpen veel automatische neig g milltaire operaties in Indonesië,doen zijn aan het regelen van zeide Connally: „Volgens de politieke kwesties, eisten Sena- land door ons verkregen inlichtingentoren met klem een verzekering, vertoont. Het is trouwens in ons gewoonte geworden alles van ^~e"b"ben"de Nederlanders geen dat Engeland geen goederen bovenaf te legeien militaire uitgaven gedaan met oorlogspotentieel aan Oost- De gemeenteraden, die vol- hun uitgave£ v00r %it ge_ Europese landen zou zenden. bied voor de 21ste December van I Connally zeide, dat het een het afgelopen jaar. .tragische fout zou zijn de hulp Tevens is gemeld, dat deze aan Engeland af te snijden. Er operaties worden bekostigd uit! waren geen bewijzen, dat En- plaatselijke opbrengsten en nietgeland zich schuldig maakte aan ten laste komen van de natio-„trouwbreuk" of zulks in over- gens de grondwet aan het hoofd der gemeente staan, hebben over de gemeentezaken bitter weinig te vertellen. Zij zijn in vele din gen geheel afhankelijk van de betrokken ministers of van hoge ambtenaren die hun aanwijzin gen geven. Soms, zoals minister van Maarseveen in de Eerste Kamer verklaarde, in de vorm van richtlijnen, die toch als bindend worden beschouwd. De gemeen tebesturen aldus de minister, zijn er niet aan gebonden, maar dit wil niet zeggen, dat afwijkende besluiten worden goedgekeurd. l it betreft e.-hter nog slechts kleinigheden in verhouding tot andere veel grotere belangen, die in 't gedrang dreigen te ko men. Wij hebben de vorige week kunnen lezen, dat een Economi sche Unie is tot stand gekomen- tussen de Benelux-landen. Deze overeenkomst is een zaak De Deense Tweede Kamer heeft met 119 tegen 23 stemmen haar goedkeuring gehecht aan toetreding tot liet Atlantisch Pact. om liet hij ze bij de tweede oproeping gaan. Naar zijn geestvermogens zal een onderzoek ingesteld wor den. Uitspraak over 14 dagen van nale begroting van Nederland, j Onder deze omstandigheden is het in de hoogste mate on- j verstandig de hulp aan Neder-1 land af te breken en zodoende j het Nederlandse herstel te ont- .trouwbreuk" weging had. Gelijke sociale verzekeringen een schepje boven op. Niet min- in Beneluxlanden. <ler dan twee en een halt uur i had hij nodig voor zijn speech, (Van onze parlementaire die geen enkel nieuw gezichts redacteur.) punt opende. Wij hebben wel eens de lof- heer Schipper (A.R.) be- trompc-t gestoken over de voort- Peltte de Stichung van de Ar- varendheid van de Eerste Ka- beid 'ie' orgaan te maken, dat 14 millioen francs voor Nederlandse toeristen. Naar van de zijde van het TA it betreft echter nog slechts Belgisch commissariaat voor toe- HoiniohpHon in verhoudine rjsme wordt vernomen, heeft de Ned. Bank besloten voor de periode van 1 April tot 1 Juli 14 millioen francs ter beschik king te stellen van het Neder landse toerisme naar België en Luxemburg. Dit bedrag zal weer door loting worden toegewezen. In Belgische kringen van het die diep in het leven ingrijpt, toeristenverkeer wordt verwacht, Maarschalk Boelganin van zijn post ontheven. Radio-Moskou meldde gisteren- mer. Ditmaal zouden wij dat de lonen in het bedrijfsleven zal avond, dat Maarschalk Boelganin beslist niet willen doen. MenSaaa regelen, is ontheven van zijn functie als begaf zich gisteren bij de voort-1 Minister Joekes deelde mede, de Sowjet-gewa-zetting van de behandeling over oat op de laatste Bcnelux-confe Minister in 'tVeld trekt zijn belofte in. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, Mr W. F. E. Baron van der Feltz in verband met de verdeling van het bouw volume voor 1949 voor Middel burg, heeft minister In 'tVeld het volgende geantwoord: De minister heeft nog geen bericht van Ged. Staten van Zeeland ontvangen omtrent het aantal woningen, dat dit college voor 1949 aan Middelburg zak kunnen toekennen. (Dit lijkt ons vrij onwaarschijnlijk! Red.) Voor de herbouw van de ver woeste kern van Middelburg zullen meerdere jaren nodig zijn. Hetgeen in 1949 als wo ningbouwvolume voor deze ge meente kan worden bestemd, is dus geen maatstaf voor de tijd, die voor die herbouw nodig is. Immers, onbekend is, wat in de volgende jaren als woningbouw volume voor Middelburg kan worden beschikbaar gesteld. Bovendien zal niet alleen het woningbouwvolume in aanmer king moeten worden genomen, doch ook wat uit andere sec toren, in het bijzonder uit de sector handel en verkeer, wordt verstrekt. Hoewel de minister gaarne als resultaat van zijn overweging nog voor het lopende jaar een gunstig resultaat zou hebben bekend gemaakt, kan hij dit hèlaas niet dc-n. De oorzaak van deze teleurstelling is, dat uit de sector handel en verkeer zoveel volume moet worden af gegeven voor werken, die geen uitstel gedogen (omdat daarvan de opbrengst van de deviezen afhangt, die o.m. nodig is om materialen te kopen) dat voor 1949 onvoldoende volumé voor qp getroffen stadskernen over blijft. Immer blijft de aandacht van de minister bjj voortduring op dit ook in zijn ogen hoogst belangrijke vraagstuk gevestigd. maar die mede in verband met dat ook voor de periode na 1 andere internationale overeen- Juli nog een belangrijk bedrag komsten niet anders kan beteke- j aan deviezen ter beschikking nen, dan een verzwakking van de zal worden gesteld. Verschillen minister van pende macht. Maarschalk Wassilefsky is in zijn plaats benoemd. Boelganin blijft één der vice-premiers. Sociale Zaken op een dusdanige wijze in details, dat de Tweede Kamer er jaloers op zou worden. Minister Joekes gooide daar nog Amerikaans rapport zegt; Individu in Rusland aan banden gelegd. Het Amerikaanse ministerie an Buitenlandse Zaken heeft volksinvloed. Dat kan moeilijk anders, zo Dinant hebben besloten dit jaar meent men en inderdaad is het j hun prijs op fr 125 per dag te niet gemakkelijk hierbij destellen, volksinvloed tot zijn recht te de hotelhouders ten Zuiden yan de Sowjet-Unie in een rapport, doen komen. Doch dit is nog slechts een begin. Naast de Benelux is er het Vijf-mogendheden-verdrag en daarboven nog weer het Atlan tisch pact. Grote belangen staan hier op het spel. Verwacht wordt, dat hiervoor nodig zullen zijn politieke col leges die het geheel overzien. Er is reeds sprake van de vorming van een Europese Raad een commissie van ministers en daarnaast een adviesraad, een soort vertegenwoordigend college. Een soort parlement, maar dan een parlement waarin kleine landen als Nederland bitter wei nig te vertellen zullen hebben. ■p" en voorproefje van wat op dit gebied mogelijk is, heb ben wij in wat er op militair gebied gebeurt. Wij lezen telkens, dat we be zoek ontvingen van hoge Ame rikaanse of Engelse officieren, die hier de dienst komen uitma ken. Nederland zal dit; Neder land moet dat. Het is misschien noodzakelijk, dat het die kant uitgaat. Maar laten we ons dan geen illusies maken omtrent onze volksrechten en -vrijheden. Voor democratie in de goede zin van het woord is er dan geen plaats meer. Met het Nederlandse volkska rakter en de beginselen, die in de Nederlandse staatkunde toch altijd nog van grote invloed zijn, zal dan steeds minder rekening worden gehouden. Vreemde machten zullen dan hun invloed uitoefenen en ze ker niet altijd in de goede rich ting. En de democratie zal het loodje leggen. Initiatief zou in Den Haag zijn genomen. Naar in Brussel uit volkomen betrouwbare bron wordt verno men, heeft men op de jongste Be- nehix-conferentie in Den Haag het initiatief genomen tot uitbrei ding van de (nog niet tot stand gekomen) Economische Unie der Beneluxlanden. Hiervoor zouden dan in aanmerking komen YVest- Duitsland en Frankrijk. Men verwacht echter, dat Frank rijk tegen deelneming van Duits land overwegende bezwaren zal hebben en veeleer zal aandringen op deelneming van Italië. Zowel Europese als Amerikaan dat in krachtige bewoordingen is gesteld, ervan beschuldigd, dat zij bevreesd is, haar bevol king een juiste indruk te geven van Amerikaanse vrijheden en levensstandaard. De bevolkmg der S.U. wordt verhinderd, door contact met liet buitenland vergelijkingen te trekken met de toestanden in ae S.U., aldus het rapport. Uit het mislukken van na de ooi log door de V.S. ondernomen pogingen, uitwisseling van stu- d- nten, geleerden en publicaties tot stand te brengen, trekt het rapport de slotsom: „De Sowjet- regering vreest vrije uitwisse ling van denkbeelden, omdat zij beseft, dat 30 jaren communisme de geduldige bevolking der S.U. nergens een levensstandaard heeft verschaft, die de levens standaard van arbeiders in de V.S. nabij komt". Het Kremlin moet de Russen contact met het buitenland af- Niet méér bonvrije brandstoffen. Minister Van den Brink heeft op desbetreffende vragen mede gedeeld, dat het hem tot zijn leedwezen niet mogelijk is thans maatregelen te nemen, teneinde in het bijzonder in het tekort aan bonvrije brandstoffen te snijden, om zijn burgers er toe te brengen de kennelijke mis lukking van het Sowjetstelsel, in hun behoeften te voorzien, te dragen en tenminste passief de bezwaarlijkheden van de Sowjetstaat te aanvaarden. Het invoeren van strenge con trole op Sowjetkunstenaars en -geleerden en de toenemende aanvallen op degenen, die con tact onderhielden met collega specialisten in de vrije wereld, hebben eveneens de atmosfeer vergiftigd en de individu in de S.U. aan banden gelegd. Wordt Radio-Berlijn opgeheven? Het is mogelijk, dat Radio- Berlijn, het machtige propa gandamiddel van het Sowjet- Russisch militair bestuur, moet worden opgeheven, nu de Wes telijke Mark het enige wettige betaalmiddel in West-Berlijn is geworden, aldus heeft een per soneelslid van dit radio-station verklaard. De studio's bevinden zich n.l. in de Britse sector en 80 pet van het personeel, waar onder technici, musici en omroe pers, wonen in West-Berlijn. Twee April zal Radio-Berlijn (onder Sowjet-controle) offi cieel een zendstation bij Kö- ningswusterhausen, 15 km ten Zuiden van Beriijn, inwijden. De zender zal sterker zijn dan die welke op last der Fransen het vorig jaar December opge blazen werd. Europa, men gereed zal zijn ge komen met de eerste besprekin gen tussen de Benelux en West- Duitsland en België. Wanneer dit verwezenlijkt zou H kunnen worden, dan zijn zelfs gelijke vergroting van de invoer i weiden gehouden. Normaal zou- voorzien. Deze maatregelen zou- -• Politieke kringen te Brussel den dienen te bestaan in een'voorspellen, dat het Parlement vergroting van de invoer van i tegen eind Mei ontbonden zal bruinkoolbriketten. De deviezen-worden en dat nieuwe verkie- positie des lands laat een der- zingen reeds in Juni kunnen deskundigen, die er onsympathiek tegenover staan, van mening, dat dé druk, die op de omringende continentale landen zou worden uitgeoefend om zich aan te slui ten, haast onweerstaanbaar zou worden. Naar gemeld wordt, waren deze plannen tot uitbreiding der Eco nomische Unie een van de rede nen van het besluit der Benelux- conferentie in Den Haag, om. de definitieve Economische Unie voor consumptieve helaas niet toe. doeleinden den de verkiezingen in October zijl rentic ook gesproken werd over sociale onderwerpen. Een aantal conclusies zijn vastgesteld, die later gepubliceerd zullen worden. He't zijn ,vnl. de lonen en de te nemen maatregelen ter verkrij ging van sociale zekerheid ge weest, die de sociale commissie langdurig hebben bezig gehou den. Het loonpeil ligt in België 20 pet hoger dan in oris land. In grote lijnen zullen de so ciale verzekeringen in de drie landen aan elkander gelijk wor den gemaakt. Sinds Februari is er een da ling in de werkloosheid te be speuren. Het totaal aantal werk lozen is met 3000 gedaald tot 77.000. De regering zal grote aandacht besteden aan het probleem van de werkgelegenheid. Een be heerste loonpolitiek achtte min. Joekes voor Nederland de juiste politiek. Doordat de Stichting van de Arbeid nog niet heeft geadvi seerd over een gehele herzie ning van de sociale regeling, kan nog niet een desbetreffend ont werp worden voorbereid. Omtrent de kankerbestrij- dingsmethode van dr Samuël deelde de minister mede, dat ernstig betwijfeld moet worden, dat dr Samuël inderdaad de juiste methode om deze gevaar lijke ziekte te bestrijden, heeft gevonden. Het onderzoek is zeer objectief geweest. Protest tegen Sowjet- Russischc schietoefeningen in de lucht. De drie westelijke vertegen woordigers hebben bij de Sow- jet-Russische functionaris van het geallieerde luchtveiligheids- centrum te Berlijn een monde ling protest ingediend, toen zij vernomen hadden, dat de~Sowjets in de luchtcorridor der geallieer den schietoefeningen hielden. NIEUW OFFENSIEF VAN BIRMESE REGERINGS TROEPEN. Officieel is medegedeeld, dat de Birmese regering een nieuw offensief heeft ingezet tegen de opstandige Karens en communis- 1 ten in het gebied van Mandalay. De regeringstroepen zouden Amerapoera, ongeveer twaalf kilometer ten zuiden van Man dalay heroverd hebben. In verband met de mededelin gen van het persbureau van de Ned. Herv. Kerk- wordt officieel meegedeeld, dat bij geen enkele officiële militaire of civiele in stantie in Batavia bij ontvangst van het in Nederland gepubli ceerde bericht iets bekend was omtrent de mededelingen van dominee Hildering. Te Batavia wordt betreurd, dat een dergelijke mededeling door genoemd persbureau gepu bliceerd is zonder dat van tevo ren ook maar een poging gedaan werd zich van de juistheid van de ontvangen berichten te ver gewissen. T.a.v. de feiten kan voors hands alleen het volgende aan de hand van een patrouille- rapport worden meegedeeld: „Bij het ziekenhuis van Peniwen werd vuureontact verkregen met een bewakingsgroep, die deel bleek uit te maken van een bende, welke naar schatting van de bevolking 500 man sterk was. Bij het eerste contact werden vijf leden van de groep gedood. Bij een daaropvolgende zuive ring van het ziekenhuisgebouw vluchtte de bende in alle rich tingen, waarbij nog zes man vie len. Acht verplegers en elf ver pleegsters werden in arrest ge steld". Bormann bij verstek veroordeeld. De zuiveringsrechtbank van Opper-Beieren heeft Martin Bor mann, gewezen adjunct van Hitier en gewezen hoofd van de kansela rij van het „Derde Rijk", die ver dwenen is sedert de verovering van Berlijn door het rode leger, bij verstek tot 10 jaar internering in een werkkamp veroordeeld. Zijn bezittingen zijn verbeurd ver klaard met uitzondering van 4.000 Deutsche marken, die ter beschikking van zijn erfgenamen zijn gesteld. Met ingang van 21 April a.s. zal de binnenlandse prijs van gebrande koffie verhoogd wor den, De verbruikersprijs zal dan ten hoogste f 4.40 mogen be dragen. Met ingang .van 25 Maart a.s. zijn de maximumprijzen voor thee en theeballen opgeheven. Voor prijsstijging behoeft geen vrees te bestaan, zo deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Te veel gezegd.... Naar aanleiding van een protest in parlementaire kringen in ver band met de verklaring van de - Amerikaanse minister van lucht vaart, Stuart Symington, dat een Amerikaanse bommenwerper van hét type B-36 de USSR zou kun-j nen bombarderen zonder hinder te ondervinden van vijandelijke jacht vliegtuigen, heeft de minister van landsverdediging, Forrestal, een reeks maatregelen getroffen om te voorkomen, dat. nog inlichtin- i gen aangaande nieuwe Ameri- j rikaanse wapens zouden worden verstrekt. Voortaan zullen alle desbetreffende verklaringen der drie wapens moeten worden voor gelegd aan het kabinet van de minister van landsverdediging. Ministerraad besprak het Canadese voorstel. se functionnarissen te Brussel tussen de drie landen zes maan- verwachten In de komende paarden uit te stellen, maanden crltieke beslissingen over de Europese economische integra- i tie. Deze beslissingen zouden door verschillende omstandigheden zijn opgeschoven. Dc ministerraad heeft gister- Men hoopt, dat wanneer de avond een korte oriënterende Econ. Unie haar eindstadium bespreking gewijd aan het Ca- heeft bereikt in dit deel van nadese voorstel, zover dat door f de Veiligheidsraad is goed- gekeurd. Verwacht kan worden, dat de beraadslagingen hierover in het begin van de volgende week zullen worden voortgezet. Herbewapeningsplan voor West-Europa. In weerwil van de strikte ge heimhouding in de militaire kringen der vijf landen van het Brussels Pact, meent men te weten, dat de verdedigingsraad een herbewapeningsplan voor West-Europa heeft onderzocht, overeenkomstig de instructies die door de adviserende raad der vijf aan de Verdedigings raad zijn gegeven. De Verdedigingsraad zou bo vendien gewerkt hebben aan een plan voor grote lucht- en vloot- manoeuvres, die de strijdkrach ten van de Westerse Unie in het begin van de zomer zouden houden. Deze manoeuvres zou den plaatsvinden in de Noord zee en in het Kanaal en een landingspoging op de Zuidkust van Engeland omvatten. N.C.R.V.-familieco., petitie bracht spanning in vele gezinnen. Duizenden families in het land hebben gisteravond in spanning gezeten bij het luiste- naar de zo langzamerhand geworden familie— N.C.R.V.-steravond weg en men ihmid de adem onwillekeurig in De stem vah de omroe per kondigde de familiecompe- tiue aan, waarna de herken ningsmelodie volgde. De heer G. Hoek gaf in zijn inleiding blijk, dat Middelburg voor hem geen onbekende stad is en uit zijn ren vermaard competitie van de N.C.R.V. Ver- woorden putten de Middelbur- jaarsvisites in Middelburg wer den uitgesteld, vergaderingen konden niet doorgaan of werden ontijdig afgebroken, want allen wilden horen, hoe de fam. Huser het er af zou brengen in de gers moed voor de komende strijd. Rond de tafel zaten be halve de heer Jac. Huser zijn echtgenote en hun zoon Jan, ter wijl verder de dames Saar, Dien en Jo Huser, allen uit Vlissin- vreedzame kamp tegen de fam. 8en> aan de competitie deel- 32 Schellen uit Kampen. Ifet was jammer, dat de Middelburgers liet niet verder konden brengen dan 318 punten. In Kampen is men met de taart gaan strijken door liet behalen van 370 punten. Het was nog vroeg in de avond iuen wi.j in de huiskamer van Bergen namen'de familie Huser aan de Gort- straat binnenkwamen. Gezellig namen. Voor het spel begon kreeg de heer Huser nog even gelegenheid om op te merken, dat, wanneer zijn vrouw ergens bij is, er altijd iets bijzonders gebeurt. Mocht hij daarbij heb ben gedacht, dat dit winst be tekende, dit keer was hij er naast. Alleen ging de bel in de Gortstraat, waarop de heer Hoek boerenzoons vertrokken naar Amerika. Op de Volkshogeschool „De J toen Zandhoeve" te gisteren 32 boerenzoons afscheid. Zij zullen onder leiding van Ir'zat men rond de tafel, de küpL laconipk opmerkte, dat de taart nr r. TJ.M-- itc]efoons op Aan het bo-,fd vanin Middelburg zeker nu al werd de tafel had de heer Weber van binnengebracht, de N.C.R.V. een zetel ingeno-1 men en' de vaas bloemen op de tafel had plaats moeten maken moeilijk, maar ja, als je er voor voor de microfoon. Naarmate zit en je bent een beetje zenuw- de lijd verstreek, steeg de span-1 achtig, dan lijkt de gemakke- ning. Er moest nog even een lijkste vraag reeds moeilijk. De kleine repetitie worden gehou- letter bleek een S. te zijn en C. W. C. van Beekom, Rijks landbouwconsulent voor Zee land, 'enkele maanden in Ame rika verblijven, teneinde erva ringen op te doen in de Ameri kaanse landbouw. Bij dit offi ciële afscheid waren o.a. aan wezig: Dr Valentine, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, Lawrence Norton, zijn landbouw kundige expert, en vertegen woordigers yan de regering als mede der landbouworganisaties. DE VRAGEN. De vragen waren niet zo heel den en deze verliep vlot. DE UITZENDING. Om even voor half tien stier ven de laatste klanken van de als eerste vraag kwam een land of landstreek aan de orde. Daar de dames in beide plaatsen in de meerderheid waren, leverde de vraag naar het schoonmaak artikel veel punten op. De bur gerlijke gemeente met een S, was voor velen, die het wat erg ver zochten, een struikelblok en de heer Huser, die dacht met Suameer een goede vondst ge daan te hebben, zag dit ant woord afgekeurd. Ook de ge woonten van 'n paard leverden stof tot praten en de Bijbelse benaming gaf heel wat dou blures. Een vogel of vis en een tijd schrift 'of boekentitel was blijk baar ook niet eenvoudig. Ten slotte waren er de spreekwoor den of gezegdes met schip of schoen. De vrije vraag leverde al heel weinig op. Eenmaal wist de familie Huser een kleine voorsprong te nemen, doch ver- der was het steeds een pogen de achterstand in te halen, het geen maar niet wilde gelukken.1 Dan was het verschil maar en- j kele punten, dan weer enkele tientallen, waarna men de ach- terstand opnieuw kon reduceren. De laatste vragen gaven aan- leiding tot de verzuchting: „Dat is verloren". Hoewel de familie 1 user dan niet van de taart heeft kunnen genieten, zal daar toch zeker! deze avond lang in de herinne- ring blijven en in Middelburg zal vandaag de familiecompetitie wel het gesprek van de dag zijn. Terwijl men zich het zweet van het voorhoofd wiste en de drukkende koptelefoons aflegde, waren de technici alweer "bezig de dradenwarwinkel op te rui men. Middelburg was in de aether geweest! Mevrouw Spoor zal dezer da gen uit Batavia met de „Oranje" vertrekken, om enige maanden in Nederland door te brengen. Dr Valentine, hoofd der E.C.A.- missie in ons land, zal binnen kort Groningen en Friesland bezoeken. Te Den Haag zijn handelsbesprekingen begonnen tussen Nederland en de drie Westelijke zones van Duitsland. Na een tournee door Noor wegen is gistermorgen het Rot terdams Philharmonisch Orkest uit Oslo vertrokken. Katho lieke textieldetailhandelaren hebben min. v. d. Brink telegra fisch afschaffing der textiel-dis- tributie verzocht en opheffing van de organisatie-Woltersom. De Rotterdamse goodwillmissie o.l.v. burgemeester Oud is gis termiddag uit Scandinavië terug gekeerd. Het hoofdbestuur der Redersvereniging voor de Ned. Haringvisserij heeft de uitvaart- datum voor de haringvloot vast gesteld op 17 Mei a.s. De Amsterdamse spion M. L. Boort- man is gisteren door het Bijz. Hof veroordeeld tot 18 jaar ge vangenisstraf. 5400.was de opbrengst in 1948 van de entreegelden voor de bunker, die Seys Inquart in Apeldoorn moest beschermen. Het geld is voor de Stichting '40'45. M.i.v. 3 April a.s. zullen de K.L.M.-toestellen voor Batavia op Zondag-, Woensdag- en Vrij dagavond vertrekken. Een kindje van 14 maanden kwam om het leven bij een schoor steenbrand in een huis aan het Nolensplein te Venlo. De Uni- J lever is van plan in Makassar een olie- en zeepfabriek te stich ten. Het Tsjechoslowaakse parlement heeft 'n wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in de nationalisatie van uitgeverijen. In de Amerikaanse zóne blijft een streng verbod voor zweef vliegen van kracht. 85 perso nen, die verdacht worden van lidmaatschap ener terreurbende, zijn te Bombay gearresteerd. E<m zuster van Pandit Nehroe is benoemd tot ambassadrice te Washington. Te Parijs is een witboek gepubliceerd over Kar dinaal Mindszenty, dat docu menten bevat, die hij voor zijn opsluiting naar het buitenland kon zenden. Groningse coaster bij Denemarken op een mijn gelopen en gezonken. De ca 200 ton metende, in Groningen thuishorende coas ter „Albatros", kapitein-eige naar R. Rieske, is bij Grena (Denemarken) op een mijn ge lopen en gezonken. De uit 5 koppen bestaande bemanning is gered en in De nemarken aan land gebracht. Het schip was met een lading zout op weg van Hengelo naar Gothenburg. De kapitein en een lid van de bemanning braken een been. De vrouw van de kapitein en run twee kinderen werden ge wond. LEGER PREDIK AN TEN NAAR INDIË. De Ned. Herv. predikanten, ds H. v. d. Akker te Gouda en ds L. Luleijn van Tjerkwerd en ds J. J. v. Zorge van Hattem, zullen binnenkort als legerpredikant naar Indië vertrekken. NATIONAAL JONGEREN VERBOND PROTESTEERT. Het hoofdbestuur van het Na tionaal Jongeren Verbond deelt mede, dat het aan de minister president een telegram heeft verzonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de „zojuist aange nomen resolutie inzake Indone sië door de Veiligheidsraad". Verzocht wordt „onder geen voorwaarden hierop in te gaan". C.H.U. te Goes stelde Gemeenteraadscandidaten. Donderdagavond vergaderde de afdeling Goes van de C.H.U. Na de opening op de gebruike lijke wijze en de afhandeling van de ingekomen stukken, wer den de candidaten voor de ge meenteraadsverkiezingen ge steld. De volgende lijst werd opge- Tvi ïiolri* 1. J." J. van Melle, 2. F. P. J. Polderman, 3. Mr J. Sepers, 4. A. C. Burger, 5. R. T. Bakker, 6. C. Theune, 7. C. Post, 8. M. de Looze, 9. C. F. v. d. Peijl, 10. A. de Bruijne, 11. J. Holle- stelle, 12. M. G. Windhorst, 13. T. Geense, 14. C. L. v. d. Vreede, 15. J. J. Duvekot, 16. J. van Nieuwenhuyze, 17. H. G. Hey- boer. Aan de Universiteit te Am sterdam is bevorderd tot arts, de heer 'H. Hartog te Terneuzen. De gemeenteraadsverkiezing te YVolpliaartsilijk is vastgesteld op 22 Juni 1949. DE BILT ZEGT: Zonnig. Weinig bewolking en zwakke tot matige Oostelijke wind. Tem peratuur oplopend tot ongeveer dezelfde waarden als Donderdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1