Hitier interesseerde zicb bijzonder voor Merland. Viec den dcaaiec Geen boek over „diesen Germanischen Raum". Hei yesyren met muer. Verwachtingen voor goede fruitoogst in Zeeland Als de schoonmaak, Organische bemesting brengt nieuw probleem. Bestrijding van de aardappeimoeheid. Gaan dwerggemeenten verdwijnen? Schadevergoeding geëist wegens onrechtmatige internering. feuilleton dAaotn imri de Yïlxwiak Kravchenko oordeelt: IJzeren gordijn een product van geestelijke luiheid. Gevallen in Indonesië. Reistijd Vlissmgen-Rotterdam wordt veertig minnten verkort. Optreden Nederlandse troepen in Indonesië. Donderdag 24 Maart 1949. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Gesprekken in de cel met Rauter. (VIII en slot) Op '26 Mei 1940 sprak Rauter voor de laatste maal met Hitier. Bij die gelegenheid werd uitvoerig van gedachten gewisseld over Nederland en het Nederlandse volk. Hitier toonde zieh toen een groot bewonderaar van Nederland. Noorwegen en Nederland zouden buitengewoon voorkomend behan deld worden, waaraan ze dan ook het voorrecht te danken hadden dat ze een Rijkscommissaris kregen, die in Nederland met fluwelen handschoenen geregeerd zou hebben. I dat in de jaren 1940 - 1941 Seyss- Xnquart hier met fluwelen hand schoenen geregeerd heeft. Dit in vergelijking met andere landen. Ik weet, aldus Rauter, dat in het gehele rijk Seyss-Inquart in partijkringen steeds weer scherp werd aangevallen naar aanleiding van zijn voorzichtige politiek in Nederland. Men zei, dat hij met slappe hand regeerde. Hij heeft zich daartegen nooit verdedigd. Daar stelde hij zijn eer Rauter sprak voor de laatste maat rntler, toen deze hem in Nederland tot Honere S.S.- und Polizeitührer benoemde. Hu ont moette de 1 uhrer op 26 Mei 1940 in diens toentertiju in de tinei gevestigde hoofdkwartier. In zijn cel te Arnhem vertelde hij over dit onderhoud met Hitier het vol gende: nauter: eerst werd er gespro ken over de oorlog in rrananjk. De tuhrer was van mening, aat de strijd tegen t rankrijk ai ge wonnen was en dat er geen uij- zondere dingen meer te verwacn- ten waren. Over zqn verdere plannen liet hij zich niet uit. Kauter vertelde, dat de stem ming zakelijk en rustig geweest was. tntler dweepte met Holland. Hij sprak over de vele grote man nen, aie Nederland had voortge bracht. Hij noemde Michiel de Ruyter en ook de grote Neder landse schilders Kemorandt, Hals, Vermeer. Hij kende veel namen heel goed. bij Seyss-Inquart in formeerde de r uhrer toen naar de stand der Zuiderzeewerken, naar de inpolderingen. Hij wees vooral op ue technische werkzaamheden bij de drooglegging van de Zui derzee, niet in de militaire bete kenis, maar in het algemeen. Het gesprek was niet van mili taire aard geweest en Hitier legde er de nadruk op, dat hij vooral belangstelling had voor de boeren en de arbeiuers van Nederland, van wie hij grote verwachtingen had. Hij wist, dat de Nederlandse intellectuelen tegen Duitsland ge porteerd waren, en een volkomen anglophiele instelling hadden. Hij zelf had op dat ogenblik zeer weinig van Nederland afge weten. De Fiihrer sprak op dat ogen blik geheel zeltstandig en ik con stateerde, aldus Rauter, dat hij uitzonderlijk goed op de hoogte Regeerde Seyss-Inquart met fluwelen handschoenen? Vraag: Waarom kreeg Holland een Rijkscommissaris? Rauter: De Führer wilde Noor wegen en Nederland bijzonder voorkomend behandelen, omdat het Germaanse volken zijn. Daar om heeft hij daar Rijkscommissa rissen benoemd. Drs de Jong merkte naar aan leiding hiervan op, dat wij dit niet als voorkomendheid beschouwd hebben. Rauter: Dat is in de loop van de tijd zo gekomen, maar het was niet de bedoeling. Het is een feit, Vraag: Kreeg u op 25 Mei een bepaalde opdracht van de Führer, b.v. Nederland moet nationaal-so- cialistisch worden - Rauter: Nee, hij zei alleen maar dit: dat wij onze vrienden in Ne derland, dus de Nederlandse na- tionaal-socialisten, niet in de steek moesten laten, dat wij hen moesten helpen en hun trouw moesten zijn. Geen spoor van emotie. Bij het laatste bezoek, dat Prof. Posthumus en drs de Jong Rauter brachten, vertelde Rauter tot slot dat hij na de oorlog, als Duitsland die gewonnen had, Nederland had willen verlaten en dan een boek over „Diesen Germanischen Raum" had willen schrijven. Hij had daar materiaal voor verza meld, maar dat was allemaal in Arnhem verbrand. In de gevange nis wilde hij nog zijn levensge schiedenis schrijven, voor zijn kin deren. „Ik vroeg me af hoeveel kin deren hij had", zo schrijft drs de Jong tot slot, en vroeg hem dat. „Vijf", antwoordde Rauter, „drie zonen". We stonden bij de deur. Er was geen spoor van emotie in zijn stem te ontdekken". Afzetmogelijkheden lijken niet ongunstig. Het is moeilijk nu reeds te zeggen, dat Zeeland dit jaar een goede fruitoogst zal hebben. Wanneer men afgaat op de stand van zaken op dit moment, dan kan men de Zeeuwse fruittelers een goede oogst voorspellen. Wil deze voorspelling echter uitkomen, dan moeten geen nachtvorsten, stormen of ziekten het groeiproces ver storen of de vruchten beschadigen. Voor de vruchten geplukt wor den, kan er nog heei wat gebeuren. prijzen de laatste dagen iets op lopen, bereiken ze toch niet de hoogte van vorig jaar, zodat voor velen (vooral voor de handel) het koelen dit jaar niet zo lonend zal zijn. Er zijn verschillende oorza ken voor aan te wijzen. Een daarvan is, dat de oogst in Zee land groot was en de prijzen hoog Salariëring overheidspersoneel. De unie van overheidsperso neel, optredende namens de al gemene bond van ambtenaren, de Ned. Christelijke bond van overheidspersoneel en de alge mene R. K. ambtenarenvereni- ging, heeft zich gewend tot de besturen van de provincies, ge meenten en waterschappen in Nederland met het verzoek om in verband met de herziening van het rijksbezoldigingsbesluit en de verschijning van het rap port van de Commissie Ubink, op grondslag van de terzake door de minister van binnen landse zaken verstrekte richtlij nen, met spoed de herziening van lonen en salarissen van het personeel in dienst van boven genoemde publiekrechtelijke li chamen, ter hand te nemen. (Ingez. mededeling, advert.) Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 30 en 60 ct. De vooruitzichten zijn in elk ge val goed en zonder dat weten de telers zeker dat het voor hun geen goed jaar zal worden. We hebben een ongekend zachte winter gehad, met bovendien weinig neerslag, zodat op enkele plaatsen de vroege pruimen reeds in bloei stonden. Gelukkig hebben we nog wat nachtvorst gehad, waardoor de haastige bloei eniger mate geremd werd. Was dat niet het geval, dan zouden heel wat bloesems nu bevroren zijn ge weest. De snoeiwerkzaamheden kon den door de zachte winter onge stoord verlopen. OoR met de grondbewerking was dit het ge val, doch hiermee werd door ve len nog gewacht, omdat de win- terbespuitingen nog slechts voor een klein deel uitgevoerd zijn. Bij de uitgevoerde bespuitingen, die moesten gebeuren met olie-pre paraat, in plaats van V.B.C., had men te kampen met watergebrek. Speciaal op Noord-Beveland, met zijn groot tekort aan zoet water, was dit het geval. ORGANISCHE BEMESTING. De laatste tijd is door verschil lende. deskundigen gewezen op 't uitputten van de grond door het gebruik van kunstmeststoffen. Ge lukkig krijgen de fruittelers steeds steeds meer belangstelling voor organische meststoffen. In plaats van de gronden het hele jaar door angstvallig zwart te houden, laten ze de ondergrond begroeien, of gebruiken een groenbemestings- gewas. Bovendien wordt meer ge bruik gemaakt van stalmest. Een groenbemestingsgewas brengt echter een nieuw probleem met zich. Het gras moet gemaaid worden en gebruikt men hiervoor speciale machines, dan komt dit de teler op aanmerkelijk hogere productie kosten te staan. Het zoeken is dan ook naar een doelmatige maaimachine, die niet te duur kost en achter de bij de teler in bezit zijnde trekker ge haakt kan worden. Het lijkt ons geen gemakkelijke opgaaf hiervoor een oplossing te vinden. KOELFRUIT NIET ZO LONEND. Verleden jaar kon, dank zij de goede oogst in onze provincie, heel wat fruit in de koelhuizen geborgen worden. Het koelen heeft dit jaar echter niet die re sultaten afgeworpen, welke men er van verwacht had. Hoewel de zijn, terwijl ook de import van si naasappelen het kopen van Reeuws fruit niet stimuleert. De kwaliteit van het koelfruit laat zo goed als niets te wensen over en is over het algemeen be ter dan vorig jaar; ook is er wei nig verval. Onmiddellijk ingrijpen geboden'. In zijn M.V.A. betreffende het wetsontwerp ter bestrijding van de aardappelmoeheid, wijst minis ter Mansholt op het feit, dat er streken in ons land zijn, waar on middellijk ingrijpen geboden is. Willen wij de belangen van onze aardappeltelers en van onze agra rische import ook van andere producten dan aardappels be schermen, dan is het noodzakelijk, tot wisse^xiuw over heel de linie over te gaan. Wanneer men zou volstaan, met alleen in te grijpen, zodra de ziek te zich in het gewas openbaart, of zodra de aaltjes in een grond monster zijn aangetoond, dan I blijft men voortdurend achter de ontwikkeling van de ziekte aan lopen, met als gevolg, dat na en kele jaren in grote gebieden van ons land 'n normale aardappel cultuur, onmogelijk zou zijn. Dat thans vele aardappeltelera, die de beproefde methoden van wisselbouw niet in practijk brach ten, de tè intensieve cultuur van aardappelen moeten staken, valt te betreuren en zal ook nadelen voor hen met zich meebrengen, maar deze nadelen zinken in het niet bij de schade, die door hen en het gehele Nederlandse Volk zal worden geleden, indien de te in tensieve teelt wordt voortgezet. Nagegaan wordt, in hoeverre voor bedrijven, die door het ver bod van aardappelverbouw in moeilijkheden komen, vrijheid be staat tot een uitbreiding van de teelt van tuinbouwgewassen. In antwoord op de vraag van een der leden, welke gewassen mogen worden verbouwd op grond waarop geen aardappelen mogen worden verbouwd, kan worden medegedeeld, dat daarvoor o.a. in aanmerking komen op kleine be drijven: suikerbieten, peulvruch ten, vlas, groenvoedergewassen en uien, en op grote bedrijven: sui kerbieten, kunstweiden, grassen voor zaadteelt en granen. Wel zal de aan deze gewassen aankleven de grond een gevaar voor de ver spreiding van cysten kunnen op leveren. DE AFZET. Voor het nieuwe seizoen lijken de afzetmogelijkheden niet on gunstig. Er mag opgemerkt wor den, dat naar het schijnt, Enge land meer van onze tuinbouwpro ducten wil gaan afnemen, dan tot nu toe het geval was. 1 Om de Engelsen en ook de an dere importerende landen daarbij te stimuleren, zullen de telers eerste klas producten moeten le veren om de vergelijking met an dere exporterende landen met succes te kunnen doorstaan. De Nederlandse tuinbouw moet het voor een belangrijk deel van de export hebben en de goede naam die ons land op dit punt geniet, moet hoog worden gehouden. De Zeeuwse telers kunnen daaraan in belangrijke mate medewerken! Een circulaire aan Ged. staten. Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlandse Zaken een circulaire gericht tot Ged. Staten. Hierin wordt de wense lijkheid uitgesproken, dat de gemeenten met minder dan 1000 i zielen worden opgeheven. Dit kan geschieden door annexatie of door onderlinge samenvoe ging. Deze zaak is voor Zeeland van uitzonderlijk belang, daar deze provincie een groot aantal kleine gemeenten telt. Wij geven hier een lijst van gemeenten met minder dan 1000 inwoners. De cijfers, ontleend aan de Prov. Almanak, geven de stand op 1 October 1948. Bij de Arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage heeft H. Miga een civiele eis ingesteld te gen de Staat der Nederlanden en de gebiedsdelen Nederlands In- dië en Suriname, omdat hij tus sen 1942 en Juli 1946 zijns in ziens wederrechtelijke en zonder onderzoek in Suriname geïnter neerd is geweest. De heer M. vordert f 65.000 schadevergoe ding. Eiser, die uit Medan afkomstig is, werd in Mei 1940 tesamen met ruim 5000 anderen als poli tiek verdachte personen geïnter neerd in Indonesië. Hij zegt geen lid van een nationaal-socialisti- sche organisatie te zijn geweest. In 1942 werden M. en 144 an deren per schip van Java naar Suriname gebracht. Daar werden zy tot Juli 1946 in een kamp vastgehouden. De rechtmatigheid van deze internering wordt be twist. Aagtekerke Baarland Biggekerke Burgh Cadzand Driewegen Duivendijke Eikerzee Ellemeet Ellewoutsdijk Grijpskerke Kerkwerve Meliskerke i Nieuwvliet I Nisse 1 Noordgouwe 1 Noordwelle Oudelande Ouwerkerk Overslag Renesse Retranchement Ritthem Serioskerke (Schouwen) 's-H. Abtskerke Waterlandkerkje Zonnemaire Zuiddorpe Zuidzande 770 839 880 716 966. 619 493 520 513 502 908 785 753 502 668 878 450 476 565 299 859 681 530 228 434 578 803 974 947 De kindersterfte in de Belgische kraaminrichtingen bedraagt ne gen procent, zo is officieel mede gedeeld. F. HORACE ROSE 79. krater van de dode vulkaan. HOOFDSTUK XLI. Vlucht. „Hoe heb je het klaar gespeeld om mij eruit te krijgen?" vroeg ik. „Zeduga, mijn oom, heeft me geholpen." „Kan hij de Impis er van weerhouden de kolonie aan te vallen?" „Neen, Inhosi, daarvoor is het te laat en niets kan hen nu te gen houden. Als zij ontdekken, dat u ontsnapt bent, zullen ze onmiddellijk aanvallen. Maar Zeduga wil dat u heengaat, op dat u aan de Umlungu, die bij de grote zee wonen vertelt, dat zijn volk geen blaam treft en dat zij niet moeten komen om wraak te oefenen." „Maar op welke wijze heeft Zeduga mij helpen ontsnappen?"' „Hq maakte een excuus om de wachten van de hut te ver wijderen. Hij beval dat ik, zijn neet, de bewaker moest zijn. Maar in het geheim beval hij my een gat in de omheining van hÜV f1 u maken en unaar buiten te brengen. Als het ont dekt wordt zal hij woede voor wenden. Hij zal my er de schuld van geven." „Vond jij dat goed?" „Ja, Inhosi." „Als ze weten dat jij mij hebt laten ontsnappen, zullen ze jou haten. Wat zullen ze met je doen als ze je te pakken krijgen?" „Ze krijzen me zeker, Inhosi. Dan zullen ze mij levend open snijden, zoals ze ook met u ge daan zouden hebben". „Maar waarom heb je dit al les voor mij gewaagd?" vroeg ik. „Bent u niet mijn meester? Ben ik niet uw bediende? Moet niet de dienaar zijn leven geven voor mijn meester?" Ik keek naar de jonge man, I die deze woorden had gespro ken en vroeg me af vanwaar ze waren gekomen. Ze kwamen uit het hart van een zwarte die nog nooit van1 het Christendom had gehoord, j I maar toch sprak op een manier. die welgevallen zou hebben ge-1 j vonden bij een Meester, groter dan de arme en onwaardige1 meester, die hij diende. Ik nam Mozana bij de hand en bedankte hem en want dat I was het waard zegende hem er voor in mijn hart. Terwijl wij ons opmaakten om ons te haasten met onze waar schuwing aan de kolonie, wees Mozana naar de lucht. „Kijk eens, Inhosi. Vannacht zal er een grote storm zijn." Een bliksemstraal flitste langs de westelijke hemel. Bij het licht er van zagen we opkomende] wolkenmassa. Toen speelde het: in bleke glans langs de grijze i Toen ik kort voor midder nacht de kolonie bereikte vond ik dat de gang van zaken daar heel anders was dan enkele uren te voren. We kwamen bijna ademloos aan, want we hadden het groot ste deel van de afstand van de kraal gerend. Er was alle reden voor haast. Van een heuvelrand hadden we om gezien en wat we zagen was voor Mozana het meest onheilspelende van alle tekens geweest. Het vuur was aangestoken. „Het is het vuur, dat alleen maar aangestoken wordt als een stam ten oorlog trekt. In de grote vlakten achter die bergen wordt het aangestoken als een teken voor alle kralen om hun Impis voor 't gevecht samen te brengen." Een rechte streep van laaien de vlammen doorsneed de inkt zwarte duisternis aan de an dere kant van de krater. De maan was nog niet or gegaan. Weldra zou haar licht de berg toppen in een zilveren glans zet ten. Maar het zag er naar uit, alsof het licht van de maan die avond gedoofd zou worden door het zwarte gordijn van de storm. Reeds flitste de bliksem langs de randen en als hel zo nu en dan lichtte, werd de aarde, daar beneden, hel verlicht, om daarna weer even snel in diepe duis ternis gehuld te worden. Mozana buiten latend, rende ik de hut van Frederigo Vencin binnen. Hij en Treso waren er allebei. Ik zag haar het eerst. Ik zal er wel als een geestverschij ning uitgezien hebben, in elk geval wild en haveloos genoeg om hen te doen schrikken. In elk geval gaf Treso een gil, toen ze mij zag. Tot mijn grote ver bazing .rende zii op mij af, sloeg haar arm om mij heen, en gaf mij een stortvloed van kussen op mijn gezicht! „Faos, Faos je bent terug, je bent veilig we dachten dat je dood was! Maar o, wat ben ik blij, ik ben toch zo blij dat •je gezond en wel bent!" Te zeggen, dat ik verrast was door deze plotselinge uitbarsting, en door het feit, dat Treso zich aan mij vastklampte er zieh niet van mij wilde scheiden, zou een zachte weergave van mijn ge voelens zijn. Die vreemde, die pe, onverklaarbare bekoring, die mij in Spanje had bevangen, direct toen ik haar voor het eerst zag, voer plotseling op nieuw door mij heen. „Je hebt me dus lief?" liet ik mij ontglippen, niet ïr. staat om de woorden te onderdrukken. „Je hebt me dus niet verlaten, je hebt me nog lief!" „Ik houd meer van jou dan van mijn eigen lever,", zei ze vurig. „Ik heb je lief met alles wat in mij is! Ik zal je nooit verlaten, ik zal je nooit in de steek laten! Ik ben van jou, van jou en jij van mij." (Wordt vervolgd.) Op 4 April uitspraak in het proces Kravchenko. Kravchenko heeft zijn laatste redevoering gehouden in het pro ces, dat ettelijke weken de aan dacht van de gehele wereld op zich gevestigd heeft. Het wachten is thans op de uit spraak, die rechter Durkheim op 4 April a.s. moet doen. In zijn laatste toespraak maak te Kravchenko het idee van een ijzeren gordijn tussen Oost en West belachelijk. Hij noemde dit „een product van geestelijke lui heid". Heftig verklaarde hij: „Er bestaat geen ijzeren gordijn en dit proces heeft het duidelijk aange toond. Kravchenko drong aan op een duidelijk en streng vonnis. De westerse wereld moet ophouden met het voeren van een struis vogelpolitiek, zo riep hij uit. De schrijver had het door Kravchenko aangevochten artikel Wurmser, verklaarde, dat dege nen, tegen wie het proces in feite was gevoerd, „niet Morgan en hij zelf waren", doch Marx, Engels, Lenin, Stalin en het grote land, dat de onwrikbare toeverlaat vormt van millioenen arbeiders over de gehele wereld. „Een monument van politieke leugenkunst". De directeur van „Les Lettres Francaises", Morgan, verklaarde, dat crypto-fascistische machten in de Verenigde Staten bezig waren voorbereidingen te treffen voor het voeren van een nieuwe oorlog tegen de Sowjet-Unie. Kravchen- ko's boek „Een monument van politieke leugenkunst" was volgens hem één van de middelen om de openbare mening op deze oorlog voor te bereiden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 23 Febr. 1949: Korp. A. M. ter Loo, Oudenbosch. Gesneuveld 28 Febr. 1949: Sold. Ie kl. A. P. van der Vliet, Zoeter- woude. Gesneuveld 5 Maart 1949: Sold. P. A. Jacobsen, Renkum. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 6 Maart 1949: Sold. H. J. den Brok, Oss. Gesneuveld op 7 Maart 1949: Sold. J. van Beek, Rotterdam. Sold. T. Boer, Sliedrecht. Korp. D. J. van Hunnik, Veenendaal. Gesneuveld 8 Maart 1949: Sold. Ie kl. I. van den Bosch, Kesteren. Gesneuveld 9 Maart 1949: Serg. J. M. Harmsma, Haskerland. Gesneuveld 10 Maart 1949: 2e It. W. Warmer, Amsterdam-C. Maj. C. de Zwaan, Amsterdam-C. Gesneuveld 11 Maart 1949Sold. A. J. Ververda, Wierden (O.) Gesneuveld 13 Maart 1949: Sold. J. T. Hensgens, Kerkrade. Serg. J. M. Hermens, Amstenrade (L.). Serg. H. J. J. in 't Hulst, Venray. Sold. J. P. Willems, Posterholt (L.). Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 14 Maart 1949: Sold. H. M. Raaymakers, Veghel. Gesneuveld 14 Maart 1949: Korp. J. C. Snaterse, Gouda. Van het K.N.I.L. sneuvelden 10 militairen. Vreemde ontdekking in Pijnacker. Bij een onlangs in Pijnacker gehouden bevolkingsonderzoek op T.B.C. kwamen enkele merkwaardige afwijkingen aan het licht. Zo werd o.a. bij ie mand een breuk van het mid denrif geconstateerd. Bij de 53 gevonden vergrotingen of vorm afwijkingen van het hart viel in het bijzonder op het geval, waarbij het hart niet links, doch rechts zat en de lever links in plaats van rechts. Verder waren er 20 personen met 13 in plaats van 12 ribben. Zeven inwoners hebben drie en één zelfs vier longkwabben. Amerika's koopvaardijvloot groeide met 202 Blijkens de door Lloyd's Regis ter of Shipping gepubliceerde sta tistieken, bezat Amerika in 1948 de grootste vloot van motor- en stoomschepen. Deze vloot, die 33,5 vórmde van de wereld-koop vaardijvloot, is sedert 1939 met 202 gegroeid van 8.909.892 ton tot 26.900.739 ton. De Europese landen, wier koop vaardijvloten het vorige jaar gro ter waren dan voor de oorlog, wa ren Spanje (27 en Zweden (25 De scheepsruim te van de Duitse koopvaardijvloot was het vorige jaar in vergelijking met voor de oorlog 90 kleiner, die van de Japanse 82 die van de Italiaanse 39 die van de Deen se, de Franse en de Griekse elk 28 en die van de Nederlandse en de Noorse elk 12 Groot Brittannie en Noord Ier land bezaten in 1948 22,4 van de totale scheepsruimte der gehe le wereld. De wereld-scheepsruimte om vatte in 1948 90.291.593 ton. Het testament van Paderewsky. Het geheim testament van Ignace Paderewsky, voormalig president der Poolse republiek en beroemd musicus, is nog niet ontsluierd, zo meldt het blad „Paris-Presse". Uit de gisteren te Parijs geopende briefomslag is namelijk een tweede enveloppe te voorschijn gekomen, welke juist zo verzegeld is als die, welke gedurende 20 jaar in de safes van de Morganbank te Parijs heeft gelegen. Derhalve is een tweede rechts geding noodzakelijk. Dit is op 29 Maart aanstaande vastgesteld. N.S. voeren belangrijke verbetering in. SPECIALE ACCOMODATIE VOOR LANGE AFSTANDEN. niet voor alle reizigers toeganke lijk zijn, doch alleen voor die rei- zigere, die lange afstanden moe- Met ingang van 15 Mef voeren t Rapport van een kerkeraad. Het persbureau der Nederlands Hervormde Kerk deelt het vol gende mede: „D s jl. A. C. H i 1 d e r i n g, zendingspredikant te Soerabaja, doet mededeling van een bericht, dat in het laatste nummer voor komt van „Pawartos-Ringkes", het maandblad van de Oost-Ja- I vaanse kerk, welk bericht als volgt luidt: „De gemeente P e n i w e n, met een zielental van ongeveer 3.000, had op Zondag 20 Februari 1949 een huiveringwekkend leed te doorstaan, om welke reden de godsdienstoefening op die dag werd stopgezet. Op deze dag na melijk zette een onderdeel van het Nederlandse leger een zuiverings actie in, waarbij tien personen, leden der gemeente en onder hen een kerkeraadslid, werden neer- 1 geschoten. Dit fusilleren geschiedde om 9 uur 's morgens, op het uur van de Zondagse godsdienstoefening. Kennen zij, die dit deden, dan niet de betekenis van het „Vreest de Heer en hebt uw naaste lief?" Tot zover het Javaanse persbe richt, waarbij ds Hildering ver meldt, dat in zijn bezit is een af schrift van het rapport, dat de kerkeraad van Peniwen uitbracht over het gebeurde aan het dage lijks bestuur der Synode te Ma- lang, aan de brigade-commandant en de resident te Malang en aan het Zendingsconsulaat te Batavia. Aan dit rapport worden de vol gende bijzonderheden ontleend: Te Peniwen is een polikliniek en kraamverpleging „Panti Usa- da", die reeds vier jaar werkt en gehuisvest is in de oude zendings pastorie. Vanwege de grote toe loop werd deze kliniek in Decem ber 1948 uitgebreid met twee schoollokalen. Vele vroedvrouwen hadden zich beschikbaar gesteld, in totaal 23 personen. Toen de Nederlandse legerafde ling het ziekenhuis binnentrad, werd aan allen, verpleegden en verplegenden, bevolen naar buiten te gaan. Daarop werden op het voorerf drie leden van het perso neel en twee patiënten neerge schoten en een patiënt zwaar ge wond. Acht leden van het perso neel werden meegevoerd, eveneens vrijwel alle medicijnen, terwijl de inboedel kort en klein werd ge slagen. Deze schietpartij vond plaats op Zaterdag 19 Februari, des mid dags te vier uur. Uit de Christen gemeente werden drie vrouwen verkracht, terwijl van één de man en van een ander dezer drie de verloofde werd doodgeschoten. Voorts werden nog een kerkeraads lid, een landbouwer en een oude man van 62 jaar doodgeschoten, terwijl zij reeds de handen ge heven hadden. Nog vijf anderen werden zwaar gewond. Van alle slachtoffers worden de namen in het rapport, dat geda teerd is 25 Februari 1949, vermeld. Het rapport is ondertekend door de predikant van Peniwen. ONDERZOEK WORDT INGESTELD. Naar aanleiding hiervan deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat in Batavia omtrent de in dit bericht gemelde feiten niets be kend is. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht heeft men echter van officiële zijde verklaard, dat een onderzoek zal worden Inge steld. de Nederlandse Spoorwegen be langrijke verbeteringen in hun dienstregeling in. Deze verbeteringen betreffen ditmaal niet in de eerste plaats de verbindingen in het Westen, ten reizen. Noordzeekanaal wordt verbreed. In April wordt het Noordzee- maar V^'ral'dTvërblndingën met kanaal ter hoogte van de Velsen- se papierfabriek verbreed. De 500.000 kubieke meter zand, die daarbij vrij komen, zullen gebruikt worden bij de aanleg van de rijks weg AmsterdamUtrecht. Door deze verbreding zal het Noordzee kanaal ook in Velsen voldoen aan de uithoeken van ons land. Voor Zeeland is vooral van be lang de verbetering van de ver binding VlissingenRotterdam, op welk traject de rijtijd met on geveer 40 minuten bekort zal worden, door het inleggen van j de indertijd opgestelde wettelijke diesel-electrische expresse treinen I bepalingen aangaande de breedte die een betere accomodatie bieden van het kanaal, voor de langere afstanden, welke I Tegelijk met dit project zal bij de reizigers in deze treinen zullen de Velserpont een gleuf door de afleggen. In Zeeland zal driemaal I bodem van het kanaal gegraven daags zulk een trein rijden. worden om 27 hoogspanningska- I bels door te leggen, die de Velsen- ELECTRIFICATIE HEEFT se centrale als laatste schakel met GOEDE VOORTGANG. I Leiden moet verbinden in het De electrificatiewerkzaamheden wordende Nederlandse koppelnet- hebben goede voortgang. Men systeem, hoopt dat het traject Boxtel, Ois- terwijk, Tilburg, Breda, Lage ZwaluweDordrecht op 1 Januari 1950 geheel geëleclrificeerd zal zijn. Omdat men nog niet over voldoende modern electrisch ma teriaal beschikt, zal men voorlo pig nog gewone wagons laten rij den, getrokken door een electri- sche locomotief. De lijn Lage ZwaluweRoosendaal zal enkele maanden later gereed komen, evenals de lijn AmersfoortDe venterHengeloEnschedeAl melo. De lijn AmersfoortZwolle GroningenLeeuwarden hoopt men nog per 1 Januari 1950 ge- ëlectrificeerd te hebben. Sommige der expresse-treinen zuilen een snelheid krijgen van 120 km per uur. Deze treinen zullen echter Korte Berichten. De vlucht van kapitein Odom, die in een licht vliegtuig van Ho- noloeloe naar New Yereey is ge vlogen, is officieel geregistreerd als de langste non-stop vlucht, welke een enkel persoon heeft ge maakt. Hij legde zonder landen 4957.25 mijl af. De Zuid-Afrikaanse minister van Binnenlandse Zaken, dr T. E. Donges, heeft in de volksraad me degedeeld, dat gedurende de jaren 1946, 1947 en 1948 in totaal naar de Unie zijn geïmmigreerd 75726 blanken en 2865 niet-blanken, van wie in 1948 35631 blanken en 1103 niet-blanken. Van het totale-aan- tal geïmmigreerde blanken waren 44 ongeschoold, 13456 half-ge- schoold en geschoold, 6774 zijn in de handel, 292 in de mijnbouw en 7889 in andere beroepen. „Radio-vrij Griekenland" heeft medegedeeld, dat „Vrij Grieken- De plaatsvervangend voorzitter land" vertegenwoordigd zal zijn van het provinciale parlement van op het .wereldvredescongres", dat Brandenburg, Schuetze, is naar 12 April te Parijs zal worden ge- de westelijke zones uitgeweken, houden. Ongeval op brug over Kali Bekassi eist 17 doden. „Het Nieuwsblad" bericht, dat bij Bekassi 17 Indonesiërs werden gedood, toen onder een groep van enkele duizenden Indonesiërs, die naar de Sawahs gingen, op de brug over de Kali Bekassi paniek ontstond. Toen de eersten van de groep zich op de brug bevonden, naderde van de andere zijde een auto met brandende koplampen. De Sawah- gangera dachten waarschijnlijk, dat de auto op de smalle brug zou doorrijden en drongen terug. Zo doende ontstond paniek, waardoor honderden onder de voet geraak ten of van de brug werden ge drongen. De paniek plantte zich voort op de anderen, die ge schreeuw hoorden. In totaal wer den minstens 12 vrouwen en kin deren en 5 mannen gedood, terwijl een tiental personen vermist wordt. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 56. „Jae," zei Pier. „Ik moet U waerschuwe, want in dat park van U is 't glad nie pluis!" „Wat is er dan in mijn park?" vroeg de meneer. „Zo bin je lang en mae- ger en dan wee dik en kort," zei Pier. „Dat kan nie bestae!" „Ha, ha," lachte de me neer. „U hebt in de lach spiegels gekeken, meneer, leen maar, die is goea." Toen Pier naar de stal liep schudde hij zijn hoofd. „Lachspiegels? Ik vind 't elemael nie om te lache!" De stalknecht stond verbaasd te kijken, toen ineens een heel andere meneer dan zo straks bevel gaf om de verenwagen in te spannen. Wat een vreemd pakje had die man aan. Hij haalde het paard uit de stal en spande in. Pier stond ongedul dig te- wachten. Hij wilde hier zo vlug mogelijk vandaan; het was hem hier helemaal niet bevallen. Toch zou die aftocht Pier een beetje te vlug naar de zin gaan! Het paard stond te wachten, Pier ga£ de stalknecht een flinke fooi en wilde op de bok springen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3