«KORT GOUDSWAARD De debacle van Mei 1940. IMS ZIEKEN en ZIEKTEN. Erven Gabriëlse PROVINCIENIEUWS De schrijn van Karei de Grote geopend. Proces te Praag. Krabbendijke II kampioen. SCHELDE-VAART KODDE G. JERONIMUS Dienstbode Woensdag 23 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 «Vervolg van pag. 2.) -.aamslag. jrgadering „Groene Kruis" jj jaarvergadering van het „Groene Kruis", die onder lei ding stond van de heer J. v. d. Weg.-, was als gewoonlijk slecht bezocht. Dj secretaris gaf in zijn jaar ver.. -g een duidelijk beeld van he.g 'ii door of namens de ver en ig.ng in het afgelopen jaar is ven ht. De wijkverpleegster deed veel werk. Met de pas be noemde kraamverpleegster loopt het nog niet naar wens. Het jaarverslag van de pen ningmeester gaf een ontvangst aan van f7516. en een uitgaaf van i 7011. Batig slot f535. Uit het verslag van de corn- miss ris voor het materiaal, de heer C. Haak, bleek, dat nogal wat ieuw materiaal was aange schaft. Dj begroting voor 1949 werd aa.: .-boden met aan ontvangsten f5793 en aan uitgaven f7330. In ver 1 met het begrote tekort werd besloten de contributie te verhagen tot f5 per jaar. Er zal nog heel wat nieuw materiaal aa. schaft moeten worden. O een vraag naar de post van f 2co voor het Kraamcentrum deel. de heer Kusé, bestuurslid van dit centrum, mede, dat voor de v .leniging de kosten zijn f 0.20 per lid per jaar. HU opgerichte centrum te Axel heeft benoemd tot direc trice zuster Daniëlse uit Amster dam. die per 1 Mei in functie treedt. Tot zolang treedt zuster Hagens uit Middelburg als zo danig op. Acht cursisten gaven zich op, waarvan zes verschenen zijn. Ook de kraamverpleegster, zus ter Wisse, gaat per 1 Juli over naar het Centrum. Tot bestuursleden werden her kozen de heren J. v. d. Wegen, F. C. Wisse en L. W. Hamelink. —In het verenigingsgebouw te Kloetinge werd Vrijdagavond de film „Bezet gebied" vertoond, ver zorgd door de Stichting „Christe lijk Instituut" te Ermelo. Bij het te Breda gehouden ex amen voor Geschiedenis, Wets- kennis en Administratie van het Ziekenfondswezen slaagde de heer D. Hendrikse, Ziekenfondsbode te St. Annalanil. De stemming voor de gemeen teraad van Kapelle-Biezelinge zal op 15 Juni a.s. worden ge houden. De kiezerslijst bevat 2400 personen. De busjescollecte van de Stich ting „Kinderzorg" bracht te Re nesse f 27.05 op. Op 22 Juni zal te Renesse de stemming voor de gemeenteraad plaats vinden. Vanaf 7 October 1948 tot heden zijn ter secretarie van Renesse 101 vergunningen voor huisslachtin- gen afgegeven. Benoemd in de commissie tot Wering van Schoolverzuim te Oosterland de heren D. Kosten, Joh. Hage, M. Dane en Fr. v. de Have Lzn. De stemming voor de gemeente raad zal te Oosterland worden gehouden op 15 Juni a.s. De afdeling Goes van het Leger des Heils houdt morgen te Kloe tinge een collecte. Te Amsterdam behaalden het diploma voor lerares-costuum- naaister de dames: mej. Huijsman te Sint Laurens, mevr. van Nes de Putter te Meliskerke, mej Paauwe te Yerseke en mevr. WondergemCornelisse te Lewe dorp. allen leerlingen van de Mo de Academie De Leeuw van Rees te Middelburg. Het rapport der parlementaire enquête commissie. In de „Nederlander" bespreekt A. H. Lunshof het eerste deel van het rapport der parlementaire en quête-commissie omtrent het ge beurde in Mei 1940. Hij wijst er o.m. op, dat het gemakkelijk is, achteraf te zeggen „het had zo en zo moeten ge beuren", maar dat men anderen niet mag veroordelen naar de wijsheid, die nu wel en toen niet voornanden was. Het heeft geen zin zondebokken te zoeken. Wij hebben voor de oorlog niet gedaan, wat in ons vermogen lag om de Nederlandse soldaat gevechtsklaar te maken. Een andere vraag is,_ of met het beschikbare materiaal* en de be schikbare troepen het uiterste is gedaan. Een zwarte bladzijde vormt het gebeurde met de Moerdijkbrug. Het grenst aan het ongelooflij ke, wat hier is geschiedt. Dat men de bezetting eenvoudig niet waarschuwde dat er oorlog kwam, is een geduchte smet op de hogere legerleiding en met name op liet beleid van de staf van de vesting Holland. Wij achten dit zo ernstig en zulk een grote tekort koming, dat bij ons de vraag rijst of de auditeur militair niet alsnog de gelegenheid zal aangrijpen 0111 tot strafvervolging over te gaan. Trouwens, de technische voor bereiding voor het (loeft springen van deze brug en (lie van Gennep, was ten enenmale onvoldoende. Al lezende dachten wij, waarom er geen gewoon electricien bij ge haald. Dit klemt te meer, daar men kon weten, dat de Duitsers hun opmarsplan naar de Moerdijk richtten. Men kon het weten, maar men wist het niet, omdat het rapport van onze toenmalige militaire at taché in Berlijn, de latere Gene- raal-Majoor Sas, onder tafel is ge werkt, zoals de ambtelijke termi nus luidt. Generaal-Majoor Sas, die on langs bij het vliegtuigongeluk in Prestwick helaas om het leven kwam, is de tragische figuur van het drama. Wat hij in Berlijn ge daan heeft, kan men gerust een „einzigartige Leistung" noemen. Hij had verbinding met de Gene raal van de contraspionnage, Hans Oster, een der grote en stille hel den in de strijd tegen Hitier. Daardoor wist de heer Sas alles; daardoor waren zij van dag tot dag op de hoogte. Alleenmen geloofde het niet en spotte met zijn berichten, die maar al te juist zijn geweest. Men wilde niet geloven, dat de Duitsers hier kwamen en men was zo weing op de hoogte met de werkelijke toestand in Berlijn, dat men het voor een Duits generaal onmogelijk achtte, verraad te ple gen. Van de oppositie tegen Hitier had men op de generale staf nooit iets gehoord, en met name de chef van de betrokken afdeling, die thans nog in dienst is, was ten aanzien van de Duitse verhoudin gen blijkbaar een kind. Hij heeft op grove wjjze gefaald en ook hier doet zich voor ons de vraag voor, of zulk een man ge handhaafd moet blijven, die onbe kend was met datgene, wat elke journalist wist. Het is voor de heer Sas een ver schrikkelijk ding geweest, dat men hem niet geloofde. Hij is er ten slotte van van de kook geraakt en heeft met opgeheven vingers in de ministerraad bezworen dat wat hij zei, waar was. Alles is uitgekomen zoals hij het heeft voorspeld; wij hadden op de ge wichtigste post van ons land, in Berlijn de best denkbare inlichtin genbron. Vooringenomenheid en bigotterie verhinderde ons van die bron gebruik te maken. Het Nederlandse volk is de Generaal Sas veel dank verschul digd. Dat men henf tot Cassandra maakte is de schuld van de leger leiding; en haar valt deswege een vrij ernstig verwijt te maken. De fout lag ook in dit geval niet in de eerste plaats bij de opperbe velhebbers. Van hen krijgt men de indruk, met krachtige figuren te doen te hebben. Aan het tweede garnituur ontbrak echter veel. Deze stond niet op de hoogte van een Reijnders, een Winkelman, een Best en ook een Harberts, die ondanks alles toch voortreffelijke dingen heeft gedaan. De Tuchtrechter voor de Prijzen hield zitting te Terneuzen. W. J. C. te Biervliet verkocht oude en jonge jenever boven de toegestane prijs, waarvoor hij zich had te verantwoorden. Ver dachte bekende, maar weet dit aan een vergissing. Boete f 50. Voor een soortgelijk geval had zich P.' E. te Hontenisse te ver antwoorden. Boete f 100. Ook M. V. te Hontenisse had jenever boven de toelaatbare prijs verkocht, bovendien was haar prijslijst niet in orde. Boete totaal f35. F. M. te Klinge verhuurde zijn huizen te St. Jansteen boven de vastgestelde prijzen. Wegens de omstandigheden legde de Tucht rechter deze zaak terzijde R. de V. te Sas v. Gent had aardappelen boven de toegestane prijzen verkocht. Het waren ech ter pootaardappelen geweest en de koper was hiervan op de hoogte geweest, weshalve de Tuchtrechter ook deze zaak ter zijde legde. J. v. d. W. te Sas van Gent had blijkens de tenlastelegging textielwaren te duur verkocht. W. gaf dit toe, door ziekte was deze fout ontstaan. Er werd een boete opgelegd ad f 15. J. v. d. W. te IJzendijke had kerstkaarsjes tegen te hoge prijs verkocht. De boete werd bepaald op f 15. Voor het in rekening brengen van een preparaat om zeilen dicht te maken tegen te hoge prijs moest R. v. G. te St. Jan steen verschijnen. De Tuchtrech ter legde een boete op ad f 75. C. V. te Groede hield zijn ad ministratie niet bij zoals het be hoorde en bovendien bracht hij te hoge uurprijzen in rekening. Verdachte werd een boete op gelegd ad resp. f 35.en f 45.— S. v. d. M. te Groede had ook kerstkaarsjes verkocht tegen te hoge prijzen. Verdachte die ver stek had laten gaan werd een boete opgelegd ad f 15. M. C. A. te Koewacht had de pacht van haar boerderij ver hoogd zonder de Grondkamer hierin te kennen. A. was ter zit ting niet verschenen en werd een verstek-vonnis opgelegd ad f 200.—. Het verkopen van een kook kachel boven de vastgestelde prijs was A. F. te Oostburg te- lastegelegd. Er werd een boete opgelegd ad f35. De kostbare, uit de dertiende eeuw daterende schrijn, die het stoffelijk overschot van Karei de Grote bevat, is in tegen woordigheid van de bisschop van Aken onder het opzeggen van de daarbij behorende liturgische ge beden geopend. Medici en experts op kunst gebied hebben daarna een on derzoek naar de toestand van de schrijn ingesteld. Het dom kapittel is tot dit onderzoek overgegaan, omdat tijdens de beide laatste wereldoorlogen de schrijn, tezamen met andere schatten uit de Dom, geëvacu eerd is geweest. Op het einde van de laatste wereldoorlog stond de schrijn in een voch tige mijngang in Siegen in West- phalen Medici hebben na de op1- r..ng van de schrijn geconsta teerd, dat het gebeente van de keizer over het algemeen goed intact was gebleven. De gewa den hadden echter schade opge lopen en de kleuren waren ver bleekt. Nadat een protocol over het onderzoek was opgesteld en in de schrijn gelegd, werd deze onder het houden van liturgi sche plechtigheden weer geslo ten. Vliegtuigen uit Moskou over de luchtcorridor. De Russische vertegenwoor digers bij het Berlijnse lucht- veiligheidscentrum hebben gis teren voor het eerste aangekon digd, dat vliegtuigen uit Moskou over de geallieerde luchtcorridor zullen vliegen. Drie vliegtuigen zouden de corridor doorvliegen en te Dalegow, 50 km. ten Wes ten van Berlijn landen, i waartegen dewestelijke vertegen woordigers het gebruikelijke pro test hebben ingediend. Vrijdag a.s. extra-vlucht naar Batavia. Vrijdag a.s. vertrekt een extra I K.L.M.-vliegtuig van Schiphol .naar Batavia. Twintig passagiers 1 zullen met het toestel worden I vervoerd. De foute gaat via Khartoem 'en Mauritius. Chinese Joean wil bespoedi ging vredesonderhandelingen. Generaal Ho Ho Ying-Tsjing, de nieuwe Chinese minister-presi dent. heeft de ambassadeur te Moskou, dr Foe Foe Ping-Tsjang. order gegeven terug te keren om zijn functie als minister van buitenlandse zaken te aanvaar den. De Joean heeft er bij de rege ring op aangedrongen de com munisten te verzoeken om be spoediging van de aanwijzing van hun afgevaardigden voor vredes onderhandelingen en een ren- denz-vous vast te stellen, alsme de de vacatures in de eigen vredesdelegatie aan te vullen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waubach (Heer len), O. V. Henkei te Dinther; te Hoek, J. Pronk, cand. te Sche- veningen. Aangenomen naar Harder wijk (vac. A. den Hartogh), C. v. d. Boogert te Ridderkerk; naar Koekange, Jhr F. W. Te- ding van Berkhout legerpred. te Amersfoort; naar Ransdorp- Schellingwoude (toez.), M. Vos, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Zundert en Blankenham, Jhr F. W. Teding van Berkhout, legerpred. te Amersfoort; voor Meteren en Est, J. van Drenth te Waver- veen; voor Hien en Dodewaard, J. P. van Roon te Kortenhoef. Geref. Kerken. Beroepen te Winsum (Fr.), 'cand. A. Ferwerda te Amstel veen; te Marum, H. Sweepe te Opperdoes; te Den Burg (Texel) H. Retel te Haaksbergen; te ï,'"nnertsga, J. H. de Boer te Monnikendam. Bedankt voor Nijverdal, J. R. Sybrandy te Winsum (Gr.); voor Midwolda (Old.), J. Kuiper te Jutrijp-Hommerts; voor Sua- meer, F. Strikwerda te 't Zandt; voor Franeker, W. v. d. Linden te Nes; voor N. Pekela, A. Mout te Kollum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Aangenomen naar Rotterdam- Pernis, cand. D. Deddens te Kampen; hij bedankte voor Aal ten-Winterswijk, Arum, Berkum, Emmen, Kantens, Loenen a. d. Vecht, Minnertsga, Oud-Loos- orecht, Tiel-Zaltbommel en Wet- singe-Sauwerd. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Assen, W. Ruiter te Sneek; te Barendrecht, N. de Jong te Middelharnis. Bedankt voor Werkendam, N. de Jong te Middelharnis. De Franse Zuidpoolexpeditie. De „Commandant Charcot" is eergisteren te Hobart binnen gelopen. Dit schip, waarmee een Franse Zuidpoolexpeditie ge tracht heeft Frans Aielieland te bereiken, moest vanwege het ondoordringbare pakijs bnver- richter zake huiswaarts keren. KORFBAL. Strandvogels IRapide I 12. Strandvogels te Renesse dat door terugtrekking van De Gouwe niet uit de le klasse behoefde te degraderen, toonde Zaterdag qua spel zeker nog in de eerste klasse thuis te behoren. Wel werd in een snelle en goed gespeelde wed strijd van Rapide in de laatste mi nuten verloren, doch een gelijk spel had de verhouding beter weefgegeven. Na 20 minuten gaf Kenters Rapide de leiding. Na een goede combinatie tussen Vaseur en Vlaander, maakte laatstge noemde gelijk 11. Een ongelukkig moment in de Strandvogels verdediging bezorg de 3 minuten voor afloop Bolken baas bij de middenvaklijn een vrije kans, die hij schitterend benutte 1—2. Ciubcompetitie damvereniging Renesse. Afdeling 1: SteurGoedbiied 0- 2; GeleijnseKorporaal 0- 2 BootHogerland 02. Met nog twee wedstrijden te spelen bezet Hogerland thans ach ter Brandenburg definitief de tweede plaats. De stand is: 1. Brandenburg 25 punten uit 13 wedstrijden. 2 Hogerland 15 uit 12. 3. Verton 13 uit 14. 4. Korporaal 12 uit 14. 5 en 6. Boot en Goedbloed beiden 11 uit 14. 7. Steur 10 uit 12. 8. Ge leijnse 9 uit 13. Nog gespeeld moeten worden BrandenburgSteur, Hogerland Geleijnse en SteurHogerland. In de 2e afdeling eindigde de 2e beslissingswedstrijd tussen Stein- voort en v. d. Werf wederom in remise. ZOUTELANDE. „De Meeuwen" wonnen met 41 De Zoutelandse voetbalclub „De Meeuwen", die in December 1948 is opgericht, speelde Zater dagmiddag tegen „De Stormvo gels" van Oostkapelle en won de wedstrijd met 41. De voetbalclub telt thans reeds 35 leden. Zaterdagmiildagvoetbal. Gisterochtend is voor de recht bank te Praag een proces be gonnen tegen 15 jonge lieden van 18 tot 27 jaar. Tien hunner wor den er van beschuldigd voor Fe bruari 1948 een gewapende op stand te hebben beraamd en later de band te hebben gehad in de illegale uitwijking van vluch telingen. De voornaamste beklaagde, Vrana, wordt ook van hoogver raad beschuldigd. Hij zou name lijk in contact hebben gestaan met Kolarec, perstAtaché bij de Amerikaanse ambassade te Praag, die hem op zijn beurt in verbinding met een Amerikaan se officier zou hebben gebracht. De andere beklaagden worden er van beschuldigd deze feiten, waarvan zij op de hoogte waren, niet bij de autoriteiten te hebben aangebracht. Vermoedelijk zal de rechtbank Vrijdag a.s. uitspraak doen. Baard-vacantie. Aan de stadsraad van Pretoria is voorgesteld, met het oog op de inwijding van het voortrekkers monument in December aan staande aan enkele verkeers agenten vacantie te verlenen (buiten bezwaar van de Preto- riaanse schatkist), teneinde hen in de gelegenheid te stellen, een bij deze plechtigheid passende baard te laten groeien. 2e KLASSE A: S.N.P. I—Krab- bendijke II 02; Rilland-Bath IIWolfaartsdijk I 14; Yerseke m—Kattendijke I 7—2. De kampioensvlag ging in Krabbendijke omhoog voor de reserves, die een zware kamp tegen S.N.P. zegevierend wisten te beëindigen. De nek aan nek race met Wolfaartsjlijk is dus in het voordeel van 'de Krabben dijke reserves beslist. Niettemin behoudt Wolfaartsdijk door een fraaie overwinning in Rilland Bath tegen het tweede van Ril land nog promotiekansen. Kat tendijke I kreeg in Yerseke nog een kwalijk smakende oester te slikken. WEINIG ENERVERENDE SLOTFASE. 2e KLASSE A: S.N.P. I— Rilland Bath H; Kapelle I—Yer seke III; Kats IColijnspl. Boys II; Wolfaartsdijk IKattendijke Het kan tussen S.N.P. en Ril land II nog een spannend par tijtje worden en'een voorspelling valt hier niet te doen. Kapelle moet beslist van Yerseke III winnen om nog ben kansje op de tweede plaats te behouden. In Kats moet de zége aan de thuis club kunnen blijven en tenslotte zal Wolfaartsdijk tegen Katten dijke geen veren verliezen. Alleen door de hele mens naar zijn lichamelijke en geestelijke gesteldheid te beschouwen, kan de arts helpen. niet de ziekte behandeld wordt. Niemand kan dit beter dan de goede huisarts die zijn patiënt kent en zich niet blind staart op een bepaald orgaan. En niet al leen zijn patiënt kent hij, ook de omgeving waarin de zieke zich bevindt. Diens huiselijke omstandigheden, de familiele den, de levensloop zijn hem be kend. Daarom is de huisarts niet de man die alleen voor lichte gevallen wordt geroepen, maar de raadsman bij alle ziekten, die, waar het nodig is, de hulp van een specialist inroept. Er is in onze tijd een duide lijke kentering waarneembaar in dit opzicht. Men gaat weer roepen om een synthetische ge- van ziekten, maar van zieke n." Officiële Publicaties. Bekendmaking. B. en W. van Middelburg brengen ter algemene kennis, dat de mogelijkheid bestaat aan hen, die met het oogmerk aan meer gezinnen dan waarvoor hun woning bestemd is woongelegenheid te verschaffen, voorzieningen aan dit woon huis laten uitvoeren zonder hiermede zelf gebaat te zijn, een financiële tegemoet koming van maximum f •100.— per perceel kan worden toegekend. Aanvrage daartoe dient met overlegging van een eenvoudige tekening en om schrijving aan hun College te worden in gediend. Waterstanden* Keulen 2.82 (-0.28)Ruhrort 1.18 (- -0.30); Lobitli 11.53 (—0.23); Nijmegen 9.25 (-0.08); Arnhem 9.04 (—0.17); Eefde 4.27 (-0.03); Deventer 3.24 (-0.03); Borg haren 41.50 (-0.25): Belfeld (hen.) 12.12 (—0.13)Grave stad 5.02 0.23)Lith 1.00 (—0.50); Vreeswijk 1.06 (plus 0.09). Aan het onlangs aangekondigde werk van M. Zeegers, „Ziekten van de Geest" (uitgave Bosch en Keuning, Baarn) is het volgende ontleend: Met het toenemen van onze kennis van de ziekten en hun bestrijding werd het onmogelijk, dat een mens het gehele gebied kon overzien. Dit leidde vooral in de laatste eeuw tot een toe nemende splitsing van het ge bied in talloze specialismen. Men kent nu de chirurg, de internist, de oogarts, de zenuw arts en vele andere specialisten, die ieder hun eigen gebied heb ben. Binnen elk der gebieden kwamen weer nieuwe verdelin gen op. Er zijn o.a. hersenchirur- gen, urologen, orthopaedische ^eeskunde, een behandeling nie chirurgen, kaakchirurgen. Som- mige internisten leggen zich speciaal toe op maag- en darm ziekten, hartziekten, of bloed ziekten. Steeds verder dringt de kennis door, steeds meer analy seert men. Een spottende uit drukking noemt de specialist „iemand, die van steeds minder steeds meer weet". Hoe mooi het ook lijkt, dat'elk gebied behandeld wordt door uiterst deskundigen, aan deze ontwikkeling zijn ernstige geva ren verbonden. Het grote be zwaar tegen de ontleding en specialisering is, dat in het wer kelijke leven, aan het ziekbed van de lijders, de verdeling in hokjes niet opgaat. Toen ik in mijn studententijd in een kliniek voor inwendige ziekten werkte, werd ik onge veer aldus ingewijd: „Op deze drie bedden liggen drie magen, daarnaast een leverkanker. Aan de overkant een diabetis, nog een maag, dan een hartgebrek en in de hoek een niertubercu- lose". Ik mag er wel aan toe voegen, dat de medicus die dit jargon gebruikte er niet naar handelde, alsof er slechts ma gen, levers, harten en nieren in de bedden lagen. Integendeel, met een opgewekt woord sprax hij zijn maagpatiënten toe, boe zemde hun vertrouwen en moed in. De kanker-lijder bereidde hij toen het nodig was, op het einde voor en voor de doodsangst van de hartpatiënt gaf hij naast zijn medicijnen geestelijke steun en bemoediging. Toch is deze wijze van uit drukken kenmerkend voor de afdwaling der geneeskunde. Een „maag", d.w.z. een mens die aan een maagzweer lijdt, behandelt men dan volgens het schema met een bepaalde kuur. Hier voor zagen wij reeds hoe bij deze ziekte geestelijke conflic ten van oorspronkelijke beteke nis kunnen zijn. Oogafwijkingen kunnen hun oorsprong vinden in geestelijke stoornissen of ;n bloedziekten, hartziekten, maag- of leveraandoeningen, endocrine - ziekten, vergiftigingen. Uit deze opsomming blijkt wel, dat de oogarts die alleen ogen zou be handelen in veel gevallen ver keerde hulp zou bieden. Zo gaat het met iedere specialist. Alleen door de hele mens naar zijn lichamelijke en geestelijke gesteldheid te beschouwen, kan de arts helpen. Hoe voortreffelijk het ook is, dat hij de ziekten onderscheidt en analyseert daarnaast is een synthetische houding noodzake lijk, waarbij de zieke mens en SCHEFPSTITDINGEN. V eilingsberichten. Rotterdam veemarkt. Dinsdag 22 Maart 1949. Totaal aanvoer 3496; vette koeien en ossen 200; gebruiks- vee 1223; graskalveren 152; nuchtere kalveren 821; biggen 586; veulens 17; paarden 242; schapen en lammeren 145; bok ten en geiten 95; varkens 15. De prijzen per stuk waren; Kalfkoeien le soort f 880, 2e soort f750, 3e soort f630; melk koeien f880, f750, f630; vare koeien f 500, f 400, f 300; vaar zen f 625, f 500. f 400; pinken f475, f400, f300; graskalveren f 270, f170, f 100; biggen f60, f 50, f40; hitten f600, f500, f 300; werkpaarden f800, f600. f425; slachtpaarden per kg. f 1.40, f 1,20, fl.10. De aanvoer was over het al gemeen als de vorige week, voor enkele categorieën als kalf- en melkkoeien en biggen was de aanvoer iets ruimer. De handel was kalm en de prrjzen waren over het algemeen gelijk aan die van de vorige week. MARKTBERICHT. Goes. Veiling van 22 Maart. Goudreinetten 5396; Jonathan 41110; Golden Delicious 48 79; Zure Bellefleur 65; Bi'amly Seedling 42—52; Pomme d' Oranje 49; Kloet en stekappels 2846; Kleiperen 80; St. Remy 6777; Brederode 7073; Wit lof 4466; Uien 2.10, ales p. kg. Op de rnarkt van 22 Maart te Goes, werd voor 1ste soort kip peneieren 9 cent betaald, voor 2de soort (vuilschalige en gewas sen eieren') werd 7 cent betaald, terwijl eendeneieren 8 cent op brachten. ZIERIKZEE. Veiling van 22 Maart. Prei 12—14; Spruiten 31 43; Spinazie 4956; Witlof 39 —56; Snijsla 68—74; Stoofsla 41 43; Kroten 4; Jonathan 49— 75; Ontario 5062. alles per 100 kg.; Kropsla 10—20; Bloemkool III 21; Radijs 14, alles per 100 stuks en bos. Burgerlijke Stand. GOES. Geboren: Josephina A. M. G., d. v. P. G. van 't West einde en A. C. Gorris te 's-Heer Arendskerke; Karei J., z. v. C. Heijbregsen en E. D. P. van Loo; Jan, z. v. J. van Barn en A. Gorsse; Jacobus, z. v. H. H. van der Linden en C. J. Boot; Syl via J. M., d. v. G. P. van der Loo en J. H. Valk. Gehuwd: H. de Leeuw, 25 j. te Rilland Bath en S. Dronkers, 20 j.; J. M. van den Ende, 25 j. en M. A. Hendrikse. 23 j.; E. Roor, 27 j. en H. A. de Vos, 29 j. Ondertrouwd: A. Koopman, 25 j. en J. J. Pantus 23 j.; P. van der Linde, 23 j, en P. Sinke, 26 j. Overleden: P. M. Harthoorn, 57 j. te Kortgene, wed. van F. Kluijfhout; P. Dekker, 78 j. weduwn. van F. Verburg; L. Crucq, 63 j. wed. van J. van Riet; G. A. de Looze, 73 j. echtgen. van J. C. D. de Groot; J. Almekin- ders, 59 j. te Borssele echtgen. v. J. Vermare. WEMELDINGE. Ondertrouwd; C. Bakker, 26 j. en J. Hovestadt, 29 j.; C. Kooman, 27 j. en L. M. i ,.tn.\MCO i«, Aoirastiniiis: AMPE Hovestadt, 22 j. m,mm w" AAGTEKERK i. v ..chin. ABBE- KERK pass. 21 Ouessant. ALGORAB pass. 21 AI de in y. ALDERAMTN 21 van Rosario. ALPHERAT 21 van*SlV>ntevideo. AMSTELDIEP 22 van Singapore. AREXDSKERK 21 van Melbourne. BA LI 21 van Batavia. CERAM 21 van Pcn- sacola. HILVERSUM pass. 21 Las Pal mas. KLIPFONTEIN pass. 21 Fiuisterre. GROOTEBEER pas«. 21 Kaap Bougaronf. KOT A INTEN 21 van Batavia. LA WAK 21 van Madras. LEERSUM 21 van Cal cutta. LIMBURG 22 te Bombav. MAPI A 22 te Port Said. MARPESSA 22 te Miri. MEERKERK 21 van Marseille. MER WEDE 21 van Marseille. MIRZA (t.) 21 op Moessi Rivier. MïTDERKEBK 22 te Lagos. PR. WILLEM 3 pass. 21 Oues sant. PR. WILLEM 4 21 te Kingston. POSETDON 21 van Punta Cardon. RT- OUW 22 te Bombay. RONDO 21 te Hali fp.K. SIBATAK pass. 21 Malta. STAD DORDRECHT pass. 22 Fiuisterre. STAD VLAARD1NGEN 21 van Narvik. STUY VESANT 22 te Deinarana. SUMATRA pass. 21 Ouessant. TALTSSE pass. 21 Azorcn. TAWALI pass. 21 Azoren. TI BA pass. 21 Ouessant. TRITON 21 te Curacao. W AI B ALONG 21 van Suez WELTEVREDEN 21 van Belawan. GA- ROET pass. 21 Ouessant. MELISKERK 11 te Kobe. SINGKEP 20 te Soronpr. SLAMAT 21 van Gennua. STRAAT MA LAKKA 19 van Kobe. TABINTA 16 van Padang. TASMAN 19 van Hongkong. BINNENLANDSE HAVENS. Gepatsecrd naar Antwerpen. 21. ESCOUT van Parijs. ALDO van Southampton. Gepasseerd van Antwerpen. 21. RANDKERK naar Marseille. ZWER VER van Breskens naar zee. Hansweert 21 Maart 1949, gepasseerd voor 4 uur. CATHALIDA, Verduin; CENTRUST 5, v. d. Stroom: RISICO, v. Dijk; JACO, Molenwijk; BRABANDIA, Ketting; GOELAND, Haas; RIJN SCHELDE 24, Verhaegen: RUPEL, Boer; RIVAL, Jans sen; PILON, VernieirenSTAD A'DAM 3. Been; 3 GEBROEDERS, «le Haan; TYL, v. d. WijgaerdMARTXUS, Verhaegen; MASTWIJK, Kruizinga: HYDRA, Pen- raad; STELLA MARIS. Looi s'cli elder CRAMANT, Maris; CARMENNA, De- mondt; TVRBI. de Haan; ESPERANCE. Langen; AMSTEL 9, Akkerman: MOR- GON. v. d. Meer; FLECHENSTEIN, Eb ben: AY, Krebs; ZWERVER, Boerman: KAREL, VerbraekenPATY, Leeuwen - steinONDERNEMING. Rijngoudt; SUL- MA, Schot; TELEGRAAF 16, Hoek; AN NA. Kint; TV MA, v. d. Laan; ST. AX- TONIUS. Deen; TERNEUZEN 27, de Reus: TEVREDENHEID. Piclkenrood; MARGUERITE. Hooglander; ALBICO- RE, v. Gils; THILLA 3. Corstanje; AL- VRACHT 12, v. Lier: BEAUME For tuin; LYDRA, v. Puvcnvelde: FLU VTA- LE 11. v. d. Abbecle: REPRISE, Bau- wens: DIEJO, Schot"; NOVA, Ellegee.-t LOUISE, Ducoffre; allen naar België. STAD A'DAM 6, Durinck; LERO 3. Vermeulen: ATLAS, v. Leusden: AM- STEL 7, Scheleten; allen Amsterdam. VIVAT, Wagenmaker; CASSINO. Hoog lander; BERTITA, BroekaertTAXNIG- JRt v. DrimmelenVOORBURG. Stob belaar: PUTTEN, Top: TELEGRAAF 17, Bout: TELEGRAAF 18. v. d. Mast: TELEGRAAF 20, de Ruvtev LUCIA Stoop: COR. Kcrpel; allen Rotterdam. MACHTEXSTEKN 21, v. Danime, Amers foort. EG LTS AU, Nev: RTTN SCHELDE 21, Blommaaerl: RHEINUNION 1, Ver- berglit: MONCK. Kempers; BADUS, Hartig: GERSCIINALP, Friedman: NA VEN MOTOR 1. Blommaaert: DORIS HALLKR. Kreirting; MARLTEN, Koe koek: EDELWEISS 25. Buisman: CO- DAM 83. Slooten: S B 5910. v. Praet*. ERATERXTTE. de Vos; JESSAMINE BILL, de Jonge:'allen Basel. MARTHA, v. d. Broek. TTmuidën. SULPHUR. Duut S B 124. Meerman: NAUTILUS 9. Kor- stanje: allen Duitsland. ENERGIE, Ga- lenkamp, Sliedrecht. RENE 10. v. Catt- wenberg. VI aard in gen. ONDERNEMING, «'e Korte. Enschede. DAMCO 81, Eniine- I O, v. <1. VijverePRUDENT, ten Nn- 1 j' kV c u oo 4 pelERANKOMA, de Groot: INTER- Overleden; M. Schrijver, 83 j. N0S v Asperm; allen Straatsburg. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 22 Maart medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlenitig 1947 Invest, certif. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito m. belasting Ncderl. N.W.S. Spaarcertificaten indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Jnd. Hand. Bk. Ned. Haiulel Mij A.K.U. Berglis en Jurgcns v. Berkel l'atent Calvc Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unil. Ned. Ford Ned. Kabclfabr. Philips Gloeil. Wilton Biiliton Ie rubr. Ilito He rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie A'ihiii Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. Rubber Kindeug Lemboc Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Jaya-China-Jap.l. 100 97# 965 b 98; 4 97)# 98/;i 98)4 79# 100# 9454 96# 78 105)4 i3t# 15 PA 28» 109)4 129)4 156 13-1 137 178 230)4 254 259)4 223)4 157 325 261)4 289'4 143 130)4 91 83# 60# 160)4 151# 100 97)4 97 98# 97)4 98)4 98# 80 100J4 94 54 77)4 104)4 151# 156)4 279' 4 109# 131 155 135 142 177) 4 231 Yt 259 223)4 158# 420 325 260# 2877# 140 128 89)4 55 Kou. Boot Kon. Paketvrt. Xed. Scheepv. Unie Rott. Llovd Stv. Mij Neder! H.V.A. Java' Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Maatsch. Senembah Muller en Co. A'damsclie Bank Holl. Bank Unie Cert. Tavasche Bank Herstelbk. Pr. Ned. Ind. Escompto Mij R'damsche Bank Twcntsche Bauk Anaconda Copjter Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Rep. Steel Kennecott U. S. Steel Cities Serv. North American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Ccntr. Pennsylvania 147)4 147 164 161)4 161)4 160 148'z 147 160 159 151# 150) s 78-# 78 90 90 39# 39# 118)4 119*4 134)4 134) s 125 157# 159 351# 150# 381 >4 1*3# 180 178 77# 77 359# 159 365 167' 4 317# 31# 96# 107# 60 2*» 29 23)4 23# 47# 47)4 44# 44» 4 16# 55# 55 44# 44 59# 5874 35# 35# 22# 22 8 ADVERTENTIËN Heden overleed tot onze diepe droefT heid, nog vrij plotse ling, doch tijdig voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder klazina pkiem, echtgenote van wijlen Eduard Vermue, in de ouderdom van ruim 70 jaar. 's-Gravenpolder: J. VERMUE. M. M. VERMUE— LIPPENS en Kinderen. Didam: F. L. VERHEY (we duwn. van A. Vermue). C. VERHEY— MATTHIJSSEN en Kinderen. Heinkenszand: S. VAN DEN DRIES— VERMUE. M. J. VAN DEN DRIES Zeddam; P. M. VERMUE. 's-Gravenpolder: M. C. VERMUE. Plechtige uitvaart Don derdag a.s. 24 Maart, 10 uur, in de Kerk van de H. Bonifacius te Kwadendamme, waarna begrafenis op R.K. Kerkhof aldaar. 's-Gravenpolder, 22 Maart 1949. Voor de vele blijken van deelneming ontvangen na het overlijden van onze innig geliefde Broeder, Zwager en Oom, de heer CORNELIS RIJK, en inzonderheid van de schutters van de handboog sociëteit „Willem Tel" te Ovezande, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam: W. RIJK. Ovezande, 21 Maart 1949. Pracht old-linish DRESSOIR te koop Adres Gravenstr. 8 (bov.) Middelburg Telefonisch aangesloten onder no. 252 K 1193 hengstenhouder Hoedekenskerke. VOOR DAMES HANDTASSEN REIS-, BEUGEL- EN B00DSCHAPTASSEN in de nieuwste modellen Prima leer of Waterproof v.a. f 8.35 Ook U slaagt in elke prijsklasse of maat naar Uw genoegen In het oude en vertrouwde adres Korte Noordstraat 6 MIDDELBURG TELEFOON 3340 Besteed elk dubbeltje goed Ook U W reclame-dubbeltje Maak Dagblad-rec/ame/ Grote keuze BOEKENKASTEN in old-finish en eiken vanaf f 65.- BOEKENPLANKEN «16.50 Noordstraat 41 Middelburg Biedt zich aan, met Mei Voor dag en nacht, P.G. Is bereid alle huish. werken te verrichten. Brieven onder No. A 2492, Bur. v. d. Blad, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 5