Vice den Deaaice Landhuisjes „op wielen", wekkerhorloges, haagknipmachines en üetsmoiortjes. Wichelroedeverschynselen en aardstralen. Kerk en Staat in Polen. OP DE JAARBEURS VINDT IEDER WAT VAN ZIJN GADING. Een „duik in het vernuft". Motoren voor de „Oslofjord". De heer Oudekerk jubileerde. Hti bouwde de N.G.L.B.' organisatie op. Het isolement van Spanje. Kindje verkouden? De lieer W. P. van Aartsen te Middelburg geeft zijn mening weer. KERK EN ZENDING. vVoensdag 23 Maart 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Een der grote attracties van de Jaarbeurs te Utrecht is altijd weer het nieuwste nieuws op al lerlei terrein. Niet slechts de uit vindingen trekken de aandacht, ook nieuwe vormgeving en ver betering van artikelen vragen be langstelling. „THUISBEZORGD". Uil de vele snufjes, die men op de komende voorjaarsjaarbeurs zal aantreuen, springt woongele genheid allereerst naar voren. Zo zal men er een lanunuisje op wie len aan kunnen tretien, welk huis je door een fabriek te Oude Wete ring (Fa. A. Beekman) wordt ge bouwd. Naast woonschepen, woon- trailers en kampeerwagens lijkt dit huisje, de „traiier-uungalow", op een comfortabele flat. riet is 1U bij 3.15 meter groot en bevat een woonkamer met erker, twee slaapkamers, hall, keuken en toi let. Uit huis, dat buiten het wo ningvolume van een gemeente valt, is uitgerust met complete sanitaire en electrische installa ties. 13e keuken is voorzien van een groot aanrecht met kastjes, laden en een kast voor servies berging daarboven. Deze woning wordt in zijn geheel van de fa briek bij de koper „thuisbezorgd op een speciaal daartoe geschikte trailer. De daken van deze huisjes zijn met rood panslag bestrooid. GESTROOMLIJNDE NAAIMACHINE. voor kleinbehuisden is vermel denswaard, dat een nieuwe Neder landse industrie (Waldorp-Eridor Den Haag) aan de markt komt met een gestroomlijnde electrische naaimachine, die na gebruik in een bescheiden koffertje wordt opgeborgen. Deze machine heeft een zwevende arm, waarop men stoppen en borduren kan. Voor groot werk schuift men een plaat aan. Huisvaders behoeven dus niet meer over een rondslingerende maasbal uit te glijden. Omdat er weinig plaats in huis is kan de ouderwetse kanjer van een wekker voortaan vervangen worden door een armbandhorloge, dat u vrolijk uit de slaap wekt, ot rinkelt als de eitjes gaar zijn. Dit is de „Vulcain-cricket", de vul kaan-krekel,. GEEN ZORG MEER OM DE HAAG. Zij die het geluk hebben een grote tuin te bezitten, kunnen hun zorgen omtrent het knippen van hun haag wellicht verlichten door hun tuinman een crediet te geven voor de aanschaf van een haag- knipmachine. Dit rijdend appa raat wordt aangedreven door een benzinemotor, rijdt op twee wielen en een neuswiel, en knipt en pas sant een haag aan drie kanten tegelijk (Van Driel en Van Dor sten, Hoofddorp). De Amerikaanse LB.M. brengt een nieuw type electrische schrijf machine ter Jaarbeurs. Zelfs on der de toetsen zit een stofwerende kap. Philips Eindhoven exposeert enige nieuwe types radiotoestel len en radio-gramofooncombina- ties, die er heel wat luxueuser uitzien, dan de apparaatjes van kort na de bevrijding. „Philitouring" is een instrument waarmee b.v. een chauffeur van een touringcar zijn passagiers al lerlei wetenswaardige dingen kan vertellen. Technici zullen belang stelling hebben voor Philips rek- strookjes, die worden gebruikt voor het meten van rek of span ning in materialen. Rekt dit strookje met materiaal mee, dan wordt zijn electrische weerstand vergroot. Deze weerstand kan men meten en daardoor weer de rek van het materiaal. meer met de langharige, vaak vuile en vette schapenvellen van doen schijnen te hebben. DE KINDEREN MEE OP REIS. Als kleine kinderen in de auto meegaan worden ze vaak lastig of wagenziek. Dit bracht een indus- ,trie te Katwijk (C.A.R.) op het idee een stoeltje te maken, dat aan de rugleuning van de auto wordt gehangen. De kinderen kunnen er niet uit, zij kunnen ge makkelijk op de weg kijken en worden daardoor niet wagenziek. Het gevaarlijke prutsen van kleine vingers aan het dashboard is ook meteen afgelopen. VOOR FIETSERS. Voor fietsers, die aan fietsen een broertje dood hebben, brengt een Amsterdamse firma (Efa- produka) een voorwiel in de han del, waarin op de naaf een klein tweetact motortje is gebouwd. Het ding weegt 8 kg, heeft een 34 c.c. cylinder, kan 24 km halen en verbruikt 1 op 80. SCHRIJVENDE NEON. Wie iets vrolijks keurig op zijn ruit wil hebben wordt geholpen door een fabriek uit Leeuwarden (A.G.R.O.), die komt met een pre paraat, dat schrijvende neon wordt genoemd. Met een kleur loze vloeistof schildert men netjes op de ruit, wat men er op hebben wil. Dan wordt er een doekje met kleurstof overheen gehaald, men kan ook met diverse kleuren wer ken, en ziedaar de aankondiging staat op glanzend glas. Het schoonmaken geschiedt met spi ritus. EN TOT SLOT Bij een laatste „duik in het ver nuft" op de Jaarbeurs wordt de aandacht getrokken door de co- plas onderwater huidverf (van de Fa Molyn en Co) te Rotterdam. Deze huidverf werd toegepast op schepen, met, volgens de firma, opmerkelijke resultaten. Zoals men weet groeit op de huid van zeeschepen door allerlei zeege dierte vele centimeters „baard". De Coplas huidverf zou na een jaar nog vrijwel alle aangroei te glad af zijn geweest, welke mede deling Hollands glorie slechts wel kom kan zijn. Een van de reusachtige 8175, r\K- Stork Diesel motoren voor het vlaggeschip van de Norske Amerika Linje, dat voorlopig onder de naam „Oslofjord" in aanbouw is bij de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam en op 2 April a.s. door Kroonprinses Martha van Noorwegen zal worden gedoopt. Behalve met 2 van deze hoofdmotoren, de grootste ooit in de Kon. Ma chinefabriek Stork, Hengelo (O.) vervaardigd, wordt het schip uitgerust met een vier tal hulpmotoren van 1100 PJK. elk. Ook de gehele verdere machine-installaties, pompen, asleidingen, etc. worden door Stork geleverd. De hoofdmotor op de proef- stand in de grote fabrieks hal. terwijl hij er voorts aan herinner de, dat de heer Oudekerk altijd voor zijn christelijke levensover- tuiging uitkwam. De bekende liguur in de chns- jn zjjn dankwoord vertelde de teljjke sociale beweging,^ de heer I }leer Oudekerk enige memoires H. Oudekerk uit De Bilt (Iy j dt' jeugd van de N.C.L.B., heeft gisteren de dag mogen her denken, waarop hij vóór dertig jaar werd benoemd tot secretaris, van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond. De Landar- beidersbond aan welks oprich ting de jubilaris in 1914 een aan deel iiad was amper vijf jaar oudj toen de heer Oudekerk als secretaris van de organisatie op trad. Sedert bleef hij de bezielen de kracht in de bond, welke mede door zijn arbeid uitgroeide van 3500 tot 37,000 leden. De heer Oudekerk, die uit het Oldambt afkomstig is, geniet gro te bekendheid door het hele land. Hij behoort n.l. tot de befaamdste sprekers van het C.N.V. Ontel baar zijn de vergaderingen en de debatavonden, waarop hij het woord heeft gevoerd. Doch hij be schikt ook over andere kwalitei ten: de hele organisatie van de N.C.L.B. werd door hem opge bouwd. De bond, die in 1914 zijn leven begon in een arbeidershuisje te Oostwold, beschikt nu over een modern kantoorbedrijf. Men kan de N.C.L.B. niet den ken zonder zijn secretaris en de secretaris niet zonder „zijn" bond. Toch moet de heer Oudekerk niets van huldigingen weten; hij dacht op de herdenkingsdag niet eens aan een jubileum. Maar bij het I bondsbureau gekomen, ontdekte hij, dat de vlag uithing. En een waarbij hij met blijdschap mede deelde, dat hij op geen der jaar vergaderingen die hij allemaal had bijgewoond afkeurende woorden over het bestuur vernam. Aangezien wij met zijn allen fei telijk in dienst zijn van de leden der organisatie, moge het ons ver heugen, dat de 27.000 werkgevers die we hebben, tevreden over ons zijn, zeide de heer Oudekerk. Amerika bereid mee te werken aan de doorbraak. Gisteren hebben wij in het hoofdartikel de aandacht geves tigd op liet merkwaardige feit, dat, terwijl Spanje vanwege zijn dictatoriale instelling niet tot de V.N. wordt toegelaten, aan dit land wel, met medewerking van de Amerikaanse regering, be langrijke credieten worden ver strekt. De hiertegen gerichte protes ten verhinderen Amerika niet op de ingeslagen weg verder te gaan en mee te werken het isolement van Spanje te doorbreken. Uit Lake Succes wordt n.l. ge meld, dat op de algemene verga dering van de V.N., die op 1 April begint, mee door Amerika zal worden voorgesteld, 'n einde te maken aan de diplomatieke boycot van Spanje en weer ge zanten en ambassadeurs naar Madrid te sturen. De V. S. zullen er zich niet langer tegen verzet ten dat Spanje wordt opgenomen in enkele commissies van de Verenigde Naties. Washington hoopt op een com promis tussen de landen die Spanje buiten de V. N. willen houden en andere, die overtuigd zijn dat Spanje niet langer als een paria mag. worden behan deld. Het is onlogisch, zo zegt Was hington, ambassadeurs te hebben in de landen achter het ijzeren gordijn, die zich niets aantrek ken van de resoluties der Ver enigde Volkeren, en geen ambas sadeurs in Spanje. Militaire kringen in Washing ton zijn van oordeel dat het zon der Spanje onmogelijk is, de ver dediging van het Westen te or ganiseren. Zij zijn het eens met de Portugese ambassadeur, die gisteravond verklaarde dat het Iberisch schiereiland alleen een rol van betekenis kan spelen in de verdediging van het Westen als Spanje lid is van het Noord- Atlantisch Pact. De zaak „oliebollennel". Terug verwezen naar Raadsheer- Commissaris. De zaak tegen „Oliebollennel1 de 38-jarige Haagse schoonheids specialiste Nel Denies, die veer tien dagen geleden onder verden king van het verraden van Joden, Joden-begunstigers, illegalen en onderduikers, aan deS.D., voor de Rotterdamse kamer van het Haags Bijzondere gerechtshof te recht stond, voor een hernieuwd onderzoek terug verwezen naar de raadsheer-commissaris. Op verzoek van haar verdediger mr A. Sminks, werd Nel op 7 Maart j.l. na de zitting onmiddel lijk in vrijheid gesteld. De advo caat-fiscaal had zeven jaar met aftrek van voorarrest geëist. (Ingez. mededeling, advert.) Dan rug, keel of borstje inwrijven met toe aan onbewuste spiercontrac- tjes. Dit is ongetwijfeld juist. Het constateren van dit simpele feit is reeds van verstrekkende betekenis Deze onbewuste spiercontrac ties bepalen zich beslist niet alleen tot de wichelroedeloper. Ieder in- SCHAAPSBONT.binnen, was er geen ontko men meer aan: het kantoorperso neel wachtte hem in feeststem ming op. Ook de heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van de N.C. L.B., was van de partij. De heer P. Statema heeft de ju bilaris toegesproken, waarbij hij speciaal de organisatorische ta lenten van de secretaris roemde, Palthe's Pelsbedrijven te Hen gelo vragen aandacht voor de bontsoort „Bon Mouton", die door deze fabriek uit schapenhuiden wordt gemaakt. Uit die schaaps vellen, die tal van bewerkingen ondergaan, komt een zachtharige bontsoort te voorschijn, die niets door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 55. Pier hoorde voet stappen in de gang. De eigenaar van het restau rant kwam weer binnen met een bundeltje onder z'n arm. „Ja, meneer", begon hij. ,,'t Spijt me erg, maar ik heb op het ogenblik niets anders voor U, dan het pak van een kelner. II dacht, beter wat, dan niets." Pier trok een lelijk ge zicht. Zo'n apenpakje, zo als hij een dergelijk pak altijd noemde, stond hem niets aan. Er zat echter niets anders op. Zuchtend trok Pier de zwartgestreepte broek aan. Met moeite kreeg hij de kelnersjas aan. Eigenlijk was die jas een beetje te klein voor Pier. Maar vooruit, 't kon er nog mee door. De eigenaar van de uitspanning had in die tussentijd Piers natte kleren ingepakt. „Noe, meneer," zei Pier. „Bedankt zover en de kleren stuur ik wè terug." „Goede reis", wenste de meneer. Hij deed de deur voor Pier open om hem uit te laten. „O jae", zei Pier, „Ik moet U nog effe waersehuwe." „Mij waarschuwen?" vroeg de meneer verbaasd. „Waar is dat voor nodig?" Naar aanleiding van een in ons blad gepubliceerd artikel over (jjyidu is er aan onderhevig, de een Wichelroede-verschijnselen en meer| de ander minder, al naar aardstralen ontvingen wij van gejang de gevoeligheid voor de de heer W. P. van Aartsen, uit van buitenaf komende prikkel. De Middelburg, die reeds geruime tijd r0edeloper is in staat met een roe deze materie bestudeert, onder- de als indicator de lichamelijke staand artikel waarin hij zijn visie reactie zichtbaar te maken. Een geeft op dit probleem. overschakeling van het onbewuste ïïovnviFKTV wiRKi - naar het bewuste. Hiervoor is een RING OP VERSCHILLENDE intensieve concentratie nodig. PUNTEN AANVECHTBAAR. Het i/5 opmerkelijk te constate- De conclusie waartoe prof. ren, dat de concentratie minder Tromp komt, zo schrijft hij, is behoeft te zijn voor grote objecten aantrekkelijk en niet in strijd met b.v. wateraders, veen, kolen enz., mijn 12-jarige ervaring op het ge- i dan by het opsporen van kleine bied van wichelroedelopen. De ver- voorwerpen, zoals ^en gouden ring klaring van drs Rommerts is ech- ter niet geheel duidelijk en op ver schillende punten te bestrijden. De Lorentz-kracht, onder punt no. 1 behandeld, is onaannemelijk, al- kan worden, thans niet van toepassing op de j een envelop enz. Voorop dient te worden gesteld, dat de roede een dood ding is en voor de oplossing van het probleem verwaarloosd Voorstel van de regering. De Poolse regering heeft een officiële verklaring over de be trekkingen tussen de kerk en de staat uitgegeven, waarin de na druk erop gelegd wordt, dat een Üziging in de houding van de bis schoppelijke hiërarchie en het sta ken van elke onvriendschappelijke actie tegen de staat de grondslag kunnen zijn om de betrekkingen tussen kerk en staat te regelen. Ingevolge de besprekingen van 14 Maart j.l. tussen de secretaris van het episcopaat, mgr. Sygis- mund Choromanski, en de minister van staatsadministratie, belast met de betrekkingen met de kerk, Wlacislaw Wolski, heeft de rege ring een voorstel in acht punten voorgelegd. In dit voorstel wordt gewezen op de toenemende vijan digheid, die een deel van de gees telijkheid t.a.v. de staat aan de dag legt. Die activiteit is geken merkt door herderlijke brieven en door onderrichtingen, die ten doel hebben onzekerheid en opwinding te doen heersen. In de verklaring wordt vervolgens betreurd, dat de meerderheid van het episcopaat nooit is opgekomen tegen de pro- Duitse verklaringen van het Vati- caan betreffende de West-Poolse gebieden en dat zij de talrijke ge vallen van samenwerking van priesters met misdadigersbenden en met anti-regeringsgezinde groeperingen agenten van het Engels-Amerikaans imperialisme niet veroordeelt. „De regering zal geen enkele opstandige activiteit dulden", zo luidt de verklaring verder. „Daar om kan alleen een gewijzigde hou ding van het episcopaat een basis zijn om te komen tol normale be trekkingen tussen kerk en staat". In de verklaring wordt vervol gens gezegd, dat de regering geenszins voornemens is de gods dienstvrijheid te beperken. Tevens wordt er aan herinnerd, dat de clerus in Polen grotere voorrech ten geniet dan in verscheidene landen van West-Europa. De ge ruchten omtrent de afschaffing van het godsdienstonderricht in de scholen zijn uit de lucht gegre pen. De Poolse staat is geenszins voornemens zich te mengen in godsdienstige problemen of zich te bemoeien met de inwendige aan gelegenheden van de kerk. De verklaring besluit: „De hui dige houding van de regering be wijst, dat deze er eerlijk naar streeft te komen tot normale be trekkingen met de kerk. Zo de gestelde voorwaarden worden vervuld, zullen alle pogingen van ae katholieke hiërarchie om de betrekkingen tussen kerk en staat te regelen de steun genieten van de regering, die met welwillend heid elk in die geest gedaan voor stel zal onderzoeken". Javaanse Christenen. Uit Djogja kwamen berichten van een gemeente met 3000 le den, die zich in de recente moei lijkheden staande wist te houden. Een Chr. schoolvereniging bleef functionneren met 2000 leerlin gen. De kerkgebouwen bleven gespaard. De Hollands-Geref. kerk was tot Mohammedaans bedehuis ingericht. Op de vele Chr. scholen in dit zendingsge- bied is een groot gebrek aan leerkrachten en ook zijn er Bij bels te kort. •Burgerlijke Stand. ROEDE GEEN STROOM- VOERENDE ANTENNE. De veronderstelling, dat de roe wichelroedeloper. De uiteenzetting heeft waarschijnlijk de bedoeling aan te tonen dat een onbewege lijke roedeloper geen roedereac- de een stroom voerende antenne ties verkrijgt. Hoe is dit te rijmen zou zijn, is beslist onjuist, want met de pendelwerking die stil-een roede van een volmaakte ve- staand of zittend wordt uitgevoerd rende isolatiestof werkt even goed. terwijl de fundamentele werking We moeten bij het oplossen van tussen pendel en roede niet van het probleem uitgaan van die ge- elkaar verschillen De mening van dachte, dat ieder stofje in de drs Rommerts, dat z.g. aardstra- aardbodem medewerkt aan een len te vergelijken zijn met een bepaalde toestand in de atmosfeer electro-magnetisch veld van een rond de aarde. Samenstelling en radiozender kan wellicht juist zijn,eventueel bijeenhoping van be- doch het bewijs dat daarvoor paalde stoffen geven aanleiding wordt geleverd, is stellig fout. Er tot plaatselijke afwijkingen in de zou volgens hem bij het aanvatten atmosferische toestand met als van de wichelroede met gekruiste 1 gevolg, dat alle levend organisme armen een z.g. stroomuitkering zich moet aanpassen bij het be- plaats hebben, waardoor de roede treden van deze veranderde at- tegenovergesteld draait. Dit feit mosfeer. Deze verandering is de laat zich doodeenvoudig verklaren oorzaak van de organische reactie doordat de onderarmen bij het en slechts zeer zelden worden ze roedelopen immer 'n tegengestel- direct en bewust waargenomen, de draairichting hebben. Het lo-1 Opmerkelijk is, dat dieren voor gisch gevolg is, dat bij 't kruisen directe waarneming veel gevoeli- der armen de wichelroede een te-ger zijn dan mensen, terwijl de genovergestelde draairichting ne- gevoeligheid nauw samenhangt men moet. met de lichamelijke constitutie. Het viel mij op, dat het artikel Afwijkingen in de atmosferische betreffende de uitspraak van prof.toestand, we laten hierbij in het Tromp verschenen is in een tijd- midden of zij iets te maken heb- schrift voor parapsychologie.ben met electro-magnetische dan Wanneer het natuurkundig is te wel het electro-statisch veld van verklaren, dan behoort het thuis de aarde, wórden, hypnotisch, in een tijdschrift voor natuurkun- aardstralen genoemd, de. Mijn persoonlijke mening is, dat het wichelroedeprobleem in Zeeuwsch Dagblad 14 Maart, beide wetenschappen thuis hoort. MASSA'S THEORIEËN. GEDISTILLEERD NOG 'fECEN Er zijn massa's theorieën over OUDE PRIJZEN VERKKIJG- de wichelroede in omloop, doch ze BAAR. kunnen voor 95 naar liet rijk N'aar het A.N.P. vernam, mogen der fabelen worden verwezen. On- de slijters momenteel nog gedis- weerlegbare bewijzen om de juist-tilleerd tegen de oude prijzen uit- heid van een theorie aan te tonen verkopen, doch in verband met de bleken in de meeste gevallen een komende accijnsveriioging is het strenge wetenschappelijke contro- afleveringsverbod aan de produ- le niet te kunnen weerstaan. Prof. centen van gedistilleerd nog T „i „p schrijft de roedebewegingsteeds van kracht. Oud Geref. Gemeenten. De kerkgroep van de op Tho- len zo bekende ouderling L. Pot- appel en ouderling J. Slager te Stavenisse is, zoals men weet, een op zichzelf staande gemeente, die onder geen enkel kerkelijk verband is opgenomen. Zij noemt zich „Oud-Gereformeerd", maar staat geheel op zich zelf. Jarenlang heeft ds J. Fraanje van Barneveld (die ook deze ou derlingen indertijd bevestigd heeft) in deze gemeente de Sa cramenten bediend en de lidmaten bevestigd, waardoor deze groep als kerk in stan dwerd gehouden. Ds Fraanje is thans ziek en wordt verpleegd in het zieken huis „Salem" te Ermelo. Zijn toe stand is wel vooruitgaande, maar toch zal hij, wanneer hij verder mag genezen, geen grote reizen meer kunnen maken en veel buitenaf kunnen preken. Zodoende heeft men in boven genoemde gemeente andere mid delen te baat genomen en ds Toes, die in Kinderdijk een zelf standige gemeente heeft, laten optreden. Naar wij vernemen zou een deel der leden er de voorkeu! aan hebben gegeven, aansluiting te zoeken bij de Ger. Gemeenten, daar toch ds Fraanje zich al die jaren voor deze gemeente disponibel gesteld heeft. Men schijnt zich echter vooralsnog bij geen kerkverband te willen voe gen. Deze gemeente te Stavenisse heeft een prachtig nieuw kerk gebouw dat op 9 December 1936 in gebruik werd genomen, waar bij ds Fraanje voorging. Deze kerk telt 500 zitplaatsen. Diake nen zijn er niet, wel collectanten en een voorlezer. De gelden wor den beheerd door bovengenoem de ouderlingen. Des Zondags is er driemaal leesdienst, de op komst is altijd goed. Ds Toes heeft nu onlangs bid dag gehouden en enkele lidma ten bevestigd. Ook te St Maartensdijk bestaat een zelfstandige gemeente (voor ganger de heer Kr. van Gorssel) waar ds Fraanje eveneens dik wijls optrad. De viering van het H. Avondmaal. Gezien het feit, dat bij hem inkwam een schrijven van drie artsen, allen leden der gemeente, waarin er met klem op gewezen werd, dat de bekers gebruikt bij de viering van het H. Avond maal, als intermediair niet mogen uitgesloten geacht bij het over brengen van griep, diphtherie, tuberculose en minder ernstige ziekten, heeft de kerlceraad der Ned. Herv. Gemeente van Alme lo, na brede discussie met op twee na algemene stemmen, als zijn mening uitgesproken, dat de afschaffing der grote bekers en de invoering van kleine beker tjes het Sacrament niet beledi gen, terwijl hü 't niet voor zijn verantwoording mag nemen ge meenteleden aan besmettings kansen bloot te stellen nu door de artsen daarop zo dringend is gewezen. De kerkeraad, verstaande dat aan de nieuwe situatie gewend moet worden en dat deze wat koud en nuchter aandoet, heeft de gemeente opgeroepen met grote ernst wél te onderscheiden tussen de uiterlijke vorm en de eigenlijke inhoud van het Sacra ment. CONFLICT TE GROTEGAST. Tegenspraak. Het bericht omtrent Grotegast in ons nummer van 9 Maart, waar in de kring der Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) een con flict is uitgebroken, met het ge volg dat een deel der leden over ging naar de Chr. Geref. Kerk te Lutjegast, is naar ons van andere zijde wordt'meegedeeld, niet overeenkomstig de waar heid. Het zou hier gaan om een aantal personen, die de vrijma king beschouwden als een eer ste stap in de richting van de Chr. Geref. Kerk en waarvan een zelfs cpenlijk verklaarde, dat hij zijn ambt wenste te ge bruiken om de gemeente in de ze richting te leiden. De vraag of de Chr. G—ef. Kerken „ware" of „valse" ker ken zijn, zou te Grotegast hele maal niet in het geding zyn ge weest. Verbetering Psalmgezang. Interkerkelijke samenwerking. De Bijbelvertalingscommissie Oude Testament van het Nea. Bijbelgenootschap heeft op voor stel van prof. dr G. J. Thierry te Leiden tot lid van de advies- commisie benoemd prof. L. H. v. d. Meiden, hoogleraar aan de Theol. Hogeschool der Chr. Ge ref. Kerken te Apeldoorn. De interconfessionele samenwer king t.a.v. de Psalmberijming- 1948 (van ds Hasper) geschiedt op dezelfde wijze als bij de nieuwe Bijbelvertaling. De com- misie bestaat dus thans uit prof. Thierry (voorzitter), prof. dr W. H. Gispen (V.U.), prof. dr H. W. Obbink Jr (Utrecht), ds H. H. Grosheide, Rotterdam-Char- lois en prof. v. d. Meiden. Jodenzending. Gisteren zijn naar Bossex bij Keligny in Zwitserland vertrok ken de heren ds J. H. Grolle te Utrecht en ds Jac. v. Nes Czn te 's-Gravenhage, resp. werk zaam als miss. predikant voor de Jodenzending van de Ned. Herv. en de Geref. Kerken teneinde daar in het oecumenisch insti tuut van prof. dr W. Kraemer van 2430 Maart a.s. een con ferentie bij te wonen over net onderwerp: „De kerk en het Joodse volk". Aan de conferentie nemen deel afgevaardigden uit Amerika, Duitsland, Engeland, Nederland, Scandinavië en Zwitserland. Kerkelijk leven in Oostzone van Duitsland. Onbeperkte tolerantie en toch Op het gelaat van de mensen in de Oostelijke zone, die tot de Evangelische Kérk behoren, kan men aflezen welk een crisis zij doormaken, waarbij het gaat om de grondproblemen van de chris telijke existentie. Deze uitspraak die gedaan werd in het rapport dat gepubliceerd is over de arbeid onder mannen uit gaande van de Evangelische landskerk in de door de Sowjet Unie bezette zone van Duitsland wordt gevolgd door de volgende uiteenzetting van de situatie. „De scheiding van kerk en staat, 't verdwijnen van 't gods dienst-onderwijs van de school roosters en dergelijke maatregelen betekenen noch vervolging noch het martelaarschap van de chris tenen. Formeel is alles zoals 't moet zijn. Het Woord van God mag verkondigd worden in vol komen vrijheid aan allen die hier naar willen luisteren. Er mag ge preekt worden, de sacramenten mogen bediend worden en de zielszorg worden gegeven. Open aanvallen op de Kerk beperken zich tot de slechts hier en daar voorkomende uitvallen van kleine beambten, die een of andere wrok koesteren deze hebben dus niet veel te betekenen. Het uit drukking geven aan enig open lijke anti-christelijke antl-kerke - lijke tendenz wordt niet aange moedigd. Officiële instanties brengen steeds weer haar on beperkte tolerantie naar voren". Toch wordt van een crisis ge sproken. Waarom? „In geen enkel land", zo ver volgt het rapport, „dat onder de macht gekomen is van een tota litaire staat, is er meer plaats voor christelijke illusies. In het middelpunt staat de mens die zich zelf als de laatste en hoogste waarde beschouwt. Maar boven al bestaat de crisis in het duidelijk besef, dat de christenen zich verworven hebben gedurende deze gehele ontwikkelingsgang dat de situatie niets meer of min der betekent dat het blootleggen van de mens, in welk proces het duidelijk wordt dat de gehele wereldordening, ook die welke christelijk genoemd wordt, het karakteristieke kenmerk draagt van de opstand van de mens te gen de absolute eisen van God". Daarom is de crisis deze dat de christenen, aan wie een bood schap is toevertrouwd, die niet te ontlopen verplichtingen mee brengt, in 'n wereld zijn gewor pen die de verkondiging van dezs boodschap toelaat in de sfeer van het particulier leven, maar die woedende verwijten doet ho ren van reactionnaire tendenzen en hoogverraad, wanneer uitdruk king wordt gegeven aan de ver plichtingen die uit deze bood schap voortvloeien. En toch moeten die uitgespro ken worden. En dat is juist de moeilijkheid voor de christenen „de Kerk en het individu krijgen niet de gelegenheid om zich te bedienen van verschillende mach ten en krachten in de wereld, om deze te gebruiken als punten op het christelijk programma of als hulptroepen. De Christen is met al zijn nood en angst op God geworpen om hulp. MIDDELBURG. Geboren: Jo seph z. v. J. Troy .en N. Joosse; Maria A., d. v. A. Cijs en A. A. Keijmel; Martina C„ d. v. G. J. de Nood en C. Jacobse; Maria L. d. v. T. P. van Laarschot en L. M. Stoks; Pieter C., z. v. M. Be- kenkamp en C. W. Jobse; Paula D„ d. v. C. Mooiman en A. J. Berkeveld; Marinus, z. v. J. J. Markusse en M. Wijkhuijs; Na talie J., d. v. L. M. van Stee en P. Kluijfhout; Jakob G„ z. v. P. Luinstra en K. Wiersma; Ma ria H., d. v. G. F. Sehmit en J. S. C. Karssen; Pieternella C„ d. v. J. van Boven en A. Heijboer; Elizabeth, A., d.v. A. Bruinooge en L. C. Veerhoek; Janna A., d.v. A. Flikweert en A. Melse. Ondertrouwd: J. Bodbijl. 26 j. en J. C. de Graaf, 25 j.; M. A. Kievit 30 j. en C. J. A. Becks, 23 j.; P. Tange, 27 j. en H. Suur- mond, 26 j.; J. Vader, 25 j. en P. F. de Waal, 18 j.; L. Hendrikse, 28 j. en L. A. Scheers, 25 j.; H. W. Schroevers, 24 j. en F. Moes man 18 j.; S. Ton, 24 j. en A. H. A. de Bruin, 21 j. Overleden: J. J. Adam, 81 j. weduwn. C. J. Beaufort; F. D. J. P. Mes, 71 j. weduwn. E. J. de Keuning; R. van de Bunt, 53 j., geh. met P. de Poorte. VLISSINGEN. Bevallen: I. S. LabudzikKortenbout, z.; I. H. SlagerBeijer, z.; A. W. Wil- lemseBenthem, z.; J. Stroo Boogaard, d.; P. Boogaardvan den Driest, d.; M. Eschler—Ka naar, z.; J. de Ruijterde Groot, z. Ondertrouwd: J. den Hoog lander, 29 j. en M. van Burgh, 25 j.; J. Vermaat, 30 j. en P. Louwerse, 24 j.; J. Hoogstad, 32 j. en M. de Leeuwen, 41 j.; J. Kwantes, 26 j. en H. de Nooijer, 20 j.; E. J. E. Bethlehem, 26 j. e:i T. E. Schuilwerve, 26 j.; J. Krol, 22 j. en S. K. Buurema, 21 j.; D. J. Kögeler, 24 j. en M. Schoe, 22 j. Gehuwd: A. J. Theunissen, 27 j. en J. F. Bruinooge, 31 j. Overleden: J. H. Casteleijn, 73 j„ echtg. van P. J. Franchi- mont; J. Mommaas, 32 j., echtg. van A. A. Sohier; P. J. de Kok, 50 j„ echtg. van A. J. Bernard; W. A. van Leeuwen, 50 j„ echtg. van H. P. Maagdenberg; M. L. Potters, 73 j. WESTKAPELLE. Geboren: Jan M., z. v. J. Reynhoudt en T. Min- derhoud; Geurtje, d. v. A. J. van Beekhuizen en S. Lievense. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Pieternella d. v. G. Jeroense en M. van Duine; Maria J. A. d. v. F. J. Veraart en A. van Wouts; Catharina C. d. v. C. Deurioo en J. Kaashoek; Johanna A. d. v. M. W. Heijboer en J. van Oosdijk; Sophia M. d. v. A. B. Stuijts en G. C. van de Leeuw. Ondertrouwd: G. Lobbezoo, 27 jr, te Roosendaal en S. W. Vos, 30 jr. Overleden: L. van den Boo gaard, 57 jr; B. Jobse, 80 jr wed. v. J. v. d. Houte, overleden te Bergen op Zoom; D. Lindhout, 55 jr. z. v. D. Lindhout en M. Prlnse. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 uur Nieuws. HILV. I (301 M.) NCRV 6.00 Onze Nederlandse Koren en Korp sen. 6.30 Strijdkr. 7.00 Prikkebeen 7.30 Het aetueel geluid. 7.45 En gelse les. 8.05 Programma proloog 8.15 Lijdensoverdenking. 8.45 Om roeporkest en omroepkoor. 9.45 De zee bleef vrij. 10.00 Sans Souci. 10.30 Fernando Germani. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 West Europees commentaar. 11.30 Po pulair Avondconcert. HILV. II (415 M.) VARA 6.00 Nieuws. 6.20 Promenade orkest. 6.50 Gram. 7.00 Lezing door drs A. Jonkers. 7.15 Keg. Uitz. VPRO 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Lezen in de Bijbel. VARA 8.05 Dingen van de dag. 8.30 Opera concert. 9.00 Hoorspel. 10.15 Melando en zjjn Tango-Rumba orkest. 10.45 Dich ters van deze eeuw. 11.15 Bruc« Löwe zingt. Donderdag 34 Maart. Bende zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws. HILV. I (301 M.) KRO 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Muziek houdt fit. 9.40 School radio. NCRV- 10.00 Kwartet voor fluit en strijkers. 10.15 Morgen dienst. 10.45 NCRV-orkest en Piet v. d. Hurk. KRO 11.00 De Zonne bloem. 11.40 Schoodradio. 12.03 Zangrecital door Theo Baylé. 12.33 Johnny Ombach en Louis Martel. 1.20 Gram. 1.45 Van aller lei voor de vrouw. NCRV 2.00 Ka merorkest. 2.40 Even onder ons. 3.00 Middagconcert. 3.30 Pianore cital. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Radio jeugdjournaal. 5.30 Sweelinck kwartet. HILV. U (415 M.) VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.15 Ochtend- varia. 8.55 Korte gesprekken voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.35 Een lied gaat de wereld rond. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitami nen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Verhaal. 12.00 „De Papavers", o.l.v. Tom Erich. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Ge rard van Krevelen. 1.20 Metropole orkest. 2.00 Van de hak op de tak. 2.20 Solistenconcert door Piet Nij land. 3.00 Voor zieken en gezon den. 4.00 Jan van Herpen. 5.00 AVRO-kaleidoscoop. 5.20 Welk dier deze week. 5.35 Kwintet Johnny Meyer. 5.50 Onze muur bewoners.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4